I Opel nog steeds nummer één in Nederland Sovjet-schepen geen valse concurrenten Afbraak Oude Rai Geld van EEG voor Antillen NATIONAAL INKOMEN BIJNA 4 PCT KLEINER Fors verlies bij British Leyland u Philips-dochter naar Apeldoorn V Ik betaal nu alles via m’n Priverekemng hier bij de Amro. Al m’n rekeningen. Dus ook acceptgirokaarten. Van de telefoon en zo. En ook de krant,’t gas en elektra. Ik geef ze gewoon af bij m’n Amro en dan regelen zij’t verder. Dik voor mekaar, hè?” I ‘"•Jy CBS publiceert overzicht van recessiejaar 1975 Russische minister kaatst bal terug FISCALE PROBLEMEN STEEDS INGEWIKKELDER Staking Utrechtse slachters voorbij Bezetters Limburgs confectiebedrijf zetten actie voort Ontslag werknemers Schunken opgeschort 13 ECONOMIE 2 Uitvoer r H k Prijsstijging 0 Autoverkopen naar record o ld I D 1 In Amsterdam is men druk bezig met de sloop van de Oude RAI. (ADVERTENTIE) Honderden controleurs extra bij belastingen I o 1 o I o o o o >b Goezjenko wijst erop dat de „wes terse monopolisten” het leeuwedeel van het vrachtvervoer over de gehele wereld in handen hebben en zegt dat de Russen er alleen maar op uit zijn dukt; in 1974 beliepen zij 12,9 percent en in 1973 11,6 percent van het BNP. De bruto-investeringen in vaste activa daal den tot 21,2 percent van het BNP; in 1974 beliepen zij 22,1 percent, in 1973 23.3 percent, in 1972 23,6 percent, in 1971 25,7 percent en in 1968 26’6 percent van het BNP. In geld uitgedrukt vertoonden de bruto-investeringen in vaste activa van bedrijven nog een lichte stijging en wel van 34,5 miljard gulden in 1974 naar 35 miljard gulden. DEN HAAG. (ANP) De Europese Investeringsbank heeft besloten de An tillen een krediet van 9.460.000 gulden (Antilliaanse) tegen speciale voorwaar den te verlenen voor uitbreiding van de luchthaven van Curasao. vliegtuigen zoals de Jumbojet. Ook het stationsgebouw en de luchtlandingssyste men zullen worden verbeterd. op peil houden. De grootste dalingen deden zich voor in de textiel- en confec- tieindustrie (ongeveer vijftien percent), de papierindustrie (twintig percent) en de chemische industrie (ongeveer vijftien percent). In de metaalindustrie bedroeg de produktiedaling ongeveer acht per cent. Tot en met oktober luiden de officiële RAI-registratiecijfers 362.472 verkochte nieuwe personenauto’s. In november zijn ongeveer 35.400 auto’s verkocht en deze maand zullen het er ruim 40.000 zijn. Daarmee komt het totaal uit op ongeveer 440.000 voertuigen, maar volgens de im porteur dient er dan nog een „overloop” heid 3,6 miljard in de vorm van subsi dies bijpaste (v.j. 1,8 miljard). De uitke ringen en verstrekkingen krachtens de sociale verzekeringen stegen van 33,52 miljard in 1974 tot 40.6 miljard gulden in 1975. van ruim 15.000 stuks bij te worden op geteld. De RAI-cijfers zijn te laag, zeggen de woordvoerders van de automerken, als gevolg van nog niet verwerkte gege vens in de computer, dubbele kentekens etc. 42.808 32.768 32.112 32.669 29.029 26.319 23.634 22.878 22.152 17.989 5014 3867 3280 2369 3571 2007 1512 2230 1754 1665 47.822 36.635 35.392 35.038 32.600 28.326 25.146 25.108 23.906 19.654 De meest verkochte personenauto in Nederland tot en met oktober was (op nieuw) de Opel Kadett. Met 18.467 ztuka heeft dit type 5,1 percent van de totale markt. Op de tweede plaats staat de Simca 1100 (18.383, bjjna 5,1 percent) ge volgd door de VW Golf (15.248, 4,2 per cent), Toyota Corolla (14.003, 3,9 percent) en Fiat 127 (11.675, 3,2 percent). KERKRADE (ANP) Het personeel van het Limburgse confectiebedrijf Cor- dewener heeft gisteren in een algemene vergadering besloten de bezetting van de drie vestigingen in Kerkrade, Echt en Gulpen voort te zette tot hun eisen zijn ingewilligd. geleden de 15.000ste Mazda af geleverd (stijging van 50 percent ten opzichte van vorig jaar), Mitsubishi (pas elf maanden op de Nederlandse markt) heeft al ruim 4000 Japanse auto’s aan de man gebracht, BMW zal meer dan 10.000 auto’s ver kopen, Alfa Romeo nadert de 7000 voer tuigen, Saab verkocht er meer dan 2500 en Datsun zal eindigen rond de 26.000 stuks. 1. Opel 2. VW/Audi/NSU 3. Renault 4. Chrysler/Simca 5. Ford 6. Fiat 7. Citroen 8. Peugeot 9. Toyota 10. British Leyland 9 s 0 I 10 ie I Od Kj 7 I UTRECHT (ANP). De belas tingdienst heeft het afgelopen jaar naast de normale werving 430 be- lastingcontroleurs extra in dienst moeten nemen. Dit heeft staatsse cretaris Van Rooyen (Financiën) gis teren in Utrecht verklaard op een vergadering van de selectiecommis sie van de belastingdienst. tisch gestemd. „We zien op dit moment geen reden om aan te nemen dat de ver koop volgend jaar beneden het niveau van 1975 zal liggen”, zo zeggen woord voerders van enkele automerken. ROTTERDAM. (ANP) „De Rus sische scheepvaart houdt zich aan de regels van eerlijke concurrentie. Zij maakt geen gebruik van ongeoorloof de middelen, zoals bijvoorbeeld wes terse rederijen dat doen met het verstrekken van geheime kortingen”. Dit zegt de Russische minister voor Scheepvaart Goezjenko in het vak blad „Dagblad Scheepvaart”. Hij rea geerde op beschuldigingen van wes terse reders, dat de Russen via dum ping een steeds groter deel van de internationale handel tot zich probe ren te trekken. DEN HAAG. Het nationaal in komen in constante prijzen (netto tegen marktprijzen) is dit recessie jaar per hoofd van de bevolking met bijna vier percent gedaald, leert een statistisch overzicht 1975, samen gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Per hoofd van de bevolking bedraagt het index cijfer (1970 100) van het nationaal inkomen, zoals het CBS dat in over leg met het Centraal Plan Bureau heeft samengesteld, 105 tegen 109 voor 1974 en 110 voor 1973. DEN HAAG (ANP) Het staat nu vast, dat de totale verkoop van nieuwe personenauto’s in ons land dit jaar het reocrd van 1973 zal over treffen. De Nederlandse auto-importeurs verwachten een uiteindelijke afzet van circa 460.000 voertuigen, hetgeen ten opzichte van 1973 (429.931 eenheden) een toeneming van zo’n zeven percent betekent. In vergelijking met vorig jaar ligt de verkoop bijna 14 percent (404.312 stuks) hoger. Overigens is het RAI Documentatie centrum in Amsterdam nu met inzet van alle krachten bezig de al maandenlang bestaande achterstand van de registraties in te lopen. Op het ogenblik is deze dienst nu „bij” tot en met oktober. De tien grootste importeurs hebben door een 'onderlinge uitwisseling van gegevens in middels vrij exact de novemberverkopen geanalyseerd en hoewel de verkochte aantallen in december nog ontbreken, kan nu globaal een beeld van het uiteindelijk totaal worden opgemaakt. De importeurs zijn ook voor wat 1976 betreft optimist Het krediet, dat wordt verstrekt uit de middelen van het Europese ontwikke lingsfonds, heeft een looptijd van 30 jaar (tien aflossingsvrije jaren) en een rente van drie percent per jaar. tijd moet worden besteed dan aanvanke lijk kón worden voorzien. Ook is er meer overleg nodig tussen de belasting dienst en de belastingplichtigen. Boven dien is de uitvoering van het nieuwe belastingsysteem in de praktijk tijdro vend gebleken. Tenslotte, aldus de heer Van Rooyen, bleek het noodzakelijk op diverse terrei nen de c ontrole te vergroten, onder meer als onderdeel van de totale fraude bestrijding. De prijsstijging heeft in 1975 iets meer dan 10,5 percent bedragen (de CBS- index steeg van 142 naar 157) en de bruto-uurverdiensten (van volwassen mannelijke arbeiders) in de industrie stegen van 9,36 naar 10,59 gulden, een stijging van ruim 13 percent. Het ziekteverzuim van werknemers daalde enigszins en wel van 9,0 percent in 1974 tot 8,8 percent, waarmee dit percentage toch nog boven de cijfers van alle andere vorige jaren bleef. een rechtvaardig deel te krijgen in dit vervoer. De in de westerse pers verschenen beweringen over een wanverhouding tussen de Russische vloot en de overzeese handel van de Sovjet-Unie zijn van iedere grond ontbloot, aldus de bewindsman. Hij meent dat het juist de „bosses van de kapitalistische scheepvaartmo- nopolies” zijn, die ernaar streven om de bevrachters op hun hand te krij gen en daarbij gebruik maken van politieke demagogie en speculatieve redeneringen. „Ondanks het gewee klaag in het Westen over de gestegen exploitatiekosten, over inflatie en an dere economische moeilijkheden blij ven de winsten van de westerse scheepvaartondernemingen en met name die van de lijnvaartrederijen stijgen”, aldus Goezjenko. LONDEN. (Reuter) British Leyland heeft in het op 30 september geëindigde boekjaar een verlies van 123 miljoen pond sterling geleden vergeleken met een nadelig saldo van 23 miljoen pond in het voorgaande boekjaar, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Op 14 augustus van dit jaar werd de maatschappij gered van een financiële ondergang. De Britse regering besloot toen de maatschappij nieuw leven in te blazen. Zij kwam met het plan aan British Leyland over een periode van acht jaar 1,4 miljard pond te verstrek ken op voorwaarde dat de maatschappij met een gelijk bedrag zou komen. De Britse regering heeft thans een belang van 95 percent in de maatschappij. De omzet van de maatschappij kwam uit op 1,9 miljard pond vergeleken met 1,6 miljard in het voorgaande boekjaar. Volgens British Leyland is de helft van het verlies te wijten aan de sluiting van fabrieken in Australië, Spanje en Italië. De reorganisatie van de belasting dienst in 1972 had reeds tot een belang rijke intensivering van de aanslagrege- ling en de bestrijding van de belasting fraude geleid, zo zei de staatssecretaris, maar sindsdien hebben zich ook weer nieuwe ontwikkelingen voorgedaan (zo als de toenemende ingewikkeldheid van de belastingwetgeving). In de praktijk is gebleken, zo merkte de bewindsman op, dat voor de aanslag- regeling en de controle per zaak meer De uitbreiding omvat het geschikt ma ken van de landingsbaan voor grote De uitvoer is dit jaar met vier miljard gulden in waarde gedaald tot 84 miljard gulden. De prijsstijging van de uitvoer bedroeg ruim vier percent, zodat de achteruitgang van de omvang van de uitvoer veel groter is geweest dan uit de waarde-achteruitgang van vier miljard gulden (ongeveer 4,5 percent van de BOLSWARD. (ANP) De ontslagen van de werknemers van de landbouw- werktuigenfabriek Schunken te Bols- ward zijn twee maanden opgeschort. Za terdag had de eigenaar van het bedrijf alle werknemers per telegram ontslag aangezegd en aangekondigd, dat het be drijf gisteren gesloten zou worden. Gisteren is evenwel tijdens gesprekken tussen de directie en verschillende auto riteiten gebleken, dat het bedrijf zeker wel overlevingskansen heeft, beschikt over voldoende orders en voorzien is van een modern machinepark. De eigenaar wil het bedrijf echter van de hand doen. Nu is afgesproken, dat de eigenaar zal trachten het bedrijf voor 1 maart te verkopen en over te dragen aan een of andere combinatie. HENGELO-EINDHOVEN. (ANP) De Philips-dochter Hollandse Signaal is van plan in het Philips Data Systems- complex in Apeldoorn een afdeling te vestigen voor de fabricage van civiele apparatuur, zoals luchtverkeersleidingen en havenradarsystemen. Dit gebeurt in verband met het zoeken van vervangen de werkgelegenheid voor het personeel van Data Systems, gezien het besluit van Philips niet verder te gaan met de ontwikkeling en produktie van grote en middelgrote computersystemen. Signaal verwacht, dat genoemde civie le activiteiten, waarvoor in Hengelo geen capaciteit beschikbaar is, na een zekere aanloopperiode werk zullen opleveren voor ongeveer 100 man. Deze zullen zoveel mogelijk worden gerecruteerd uit de Dato-System-medewerkers in Apel doorn. Na het verbreken van de samenwer king van de Duitse Siemens, de Franse GII en Philips binnen Unida maakte Philips bekend, dat men wenste te stop pen met de activiteiten in de sector grote en middelgrote computers. Hier door kwamen tussen 2000 en 2500 ar beidsplaatsen op de tocht te staan van de ongeveer 3800 in deze sector van Philips. Nog enige recessiecijfers: de industrië le produktie is dit jaar ongeveer negen percent gedaald. De CBS-index van de industriële produktie daalde van 115 in 1974 tot 105 in 1975. Van de grote bedrijfstakken kon alleen de voedings- en genotsmiddelenindustrie de produktie UTRECHT De twintig varken slachters van het openbaar slachthuis in Utrecht hebben na vier dagen hun sta king beëindigd. Gisteren zijn allen weer aan het werk gegaan. Het overleg met de stichting van de vijf grossiers bij wie de slachters in dienst zijn wordt begin januari heropend. Volgens bestuurder J. Lewis van de Voedingsbond NVV kon de staking worden beëindigd omdat de grossiers voldoende garanties hebben ge geven voor verdere onderhandelingen. Vorige week dinsdag brak de staking onder de slachters uit, omdat de gros- siersstichting „Tot het doen verrichten van slachtingen” niet al in november wilde onderhandelen over de slachttarie- ven voor het volgend jaar, zoals een van de eisen van de slachters was. De andere eis was een verhoging van de tarieven met tien percent, om daarmee de prijs stijging van het afgelopen jaar te com penseren. De slachters worden betaald per geslacht varken. Dat is nu 4,40 per varken. uitvoer van 88 miljard gulden in 1974) naar voren komt. De recessie had ook haar invloed op de bedrijvigheid in onze zeehavens. Er werd dit jaar 327 miljoen ton in de zeehavens omgeslagen tegen 336 miljoen ton in 1974, een daling van een kleine drie percent. De geregistreerde arbeids reserve steeg met 45 percent van 143.000 in 1974 tot 206.000. De werkloosheids- en wachtgeldverze- kering moest dit jaar 1,7 miljard gulden uitkeren tegen iets minder dan een mil jard gulden in 1974. De uitkeringen on der de arbeidsongeschiktheidsverzekering liepen op van 4,4 miljard gulden in 1974 tot 5,5 miljard gulden. Er werd in het afgelopen jaar 38’3 miljard gulden aan premie voor sociale verzekeringen be taald (v.j. 34 miljard), terwijl de over- De personeelslenen, in totaal bijna 110 man, besloten zaterdag het be drijf te bezetten wegens dreigende op heffing en daarmee gepaard gaand ont slag voor alle werknemers. Aanvankelijk zou de bezetting tot gisteren duren. De bezetting wordt gesteund door het Comi té Behoud Werkgelegenheid, maar ni«# door de vakbonden, dié overigens wel hebben toegezegd alles in het werk te zullen stellen om de werkgelegenheid te behouden. Tijdens de vergadering werden enkele eisen geformuleerd; er mag geen man of vrouw ontslagen worden en de regering moet borg staan voor de werkgelegenheid, vóór de kerstdagen worden uitbetaald, desnoods via een voorschot van de ge meenten, waarin de ateliers van het be drijf zijn gevestigd. In een telegram aan minister Boersma van Sociale Zaken heeft de gemeente Kerkrade financiële steun gevraagd voor de 110 werknemers van het confectiebe drijf Cordewener in Kerkrade. Het ver zoek betreft een voorschot van eire» ƒ38.000, waarmee de kerstgratificatie en het loon van de werknemers tot 1 janu ari betaald zouden kunnen worden. In een telegram aan minister Lubbers van Economische Zaken heeft de ge meente het verzoek gedaan alles te doen om het behoud van de werkgelegenheid in de bedrijven van Cordewener te ga randeren. Hieronder volgen de officiële verkoop cijfers tot en met oktober van de tien grootste automerken, daarachter de uit gewisselde novemberverkopen en vervol gens in volgorde van grootte het totaal tot en met november: Het meest opmerkelijk in dit overzicht is de opmars van Volkswagen. Vorig jaar eindigde dit Duitse automerk nog op de zevende plaats (32.586 verkochte auto’s) maar een tweede plaats staat nu al vast. De importeur, Pon’s Automobielhandel in Leusden, rekent op een totale verkoop van circa 42.000 auto’s. Uiteraard heeft het verkoopsucces van de „Golf” mede tot dit gunstige resultaat bijgedragen. Chrysler/Simca en Citroën daalden in vergelijking met 1974 twee plaatsen. Vrijwel alle automerken hebben in 1975 verkooprecords geboekt. Zo werd kort De gezinsbesparingen stegen tot 14,0 percent van het bruto nationaal pro-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13