X min Y-beweging besteedde in 1975 ruim een miljoen BONDSKANSELIER REAGEERT SCHERP OP VERWIJTEN Over twintig jaar Basiskaart van Nederland” klaar Gedetineerden zijn slecht te Malik vraagt Trekvogels nog spreken over reclassering om „strenge niet gered Veiligheidsinstituut geeft tips voor veilig vuur bakwerk en „grootschalige En Én ditl<4 maatregelen” h Man omgekomen bij bedrijfsongeval Onderzoek van criminoloog dr. B. Snel Actie gaat door Meisje verdronken VEILIGHEIDSRAAD EENS OVER TIMOR-RESOLUTIE „December: laat hei een feestmaand blijven” BINNEN- EN BUITENLAND 2 Hartaanval (Van onze redactie buitenland) Herstel Marihuana Weer uit Gearresteerd Wèl werkkampen Guillaume (Door Leens Macaré) Pauselijke oproep Oliebollen Straf voor arts Niet bundelen Geen oudejaarsavond zonder on gelukken: het is een trieste maar harde waarheid. Geen jaar gaat voorbij zonder dat het volksver maak van vuurwerk afsteken een zeker aantal slachtoffers eist. Meestal zijn het kinderen die de dupe worden. Een ander typisch „oudej aarsongeluk” is het in vlam men opgaan van de frituurpan met hete olie en oudej aarsbaksels. Ook niet zo’n leuke ervaring, al loopt die vaak met een sisser af. T ft aS .;a,W e es Aangehouden V rachtwagenchauf f eur F i I I land arme D Kreisky: Afmattingstactiek zinloos (Van onze Haagse redactie) Vooruitzichten voor donderdag: WEERRAPPORTEN 10 o 1 3 1 1 0 In Israel had men geen goed woord over voor de snelle inwilliging van de eisen van de overvallers. Premier Rabin liet de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken Bielka, die een bezoek aan Israel brengt, gisteren weten dat com promissen met terroristen uit den boze zijn en verder geweld slechts aanmoedi gen. van Nederland”. Weer In binnen- en buitenland Waterstanden Ijmuiden Hoogwater 7.26 uur en 19.49 uur Laagwater 3.04 uur en 15.27 uur zzw zw zw zw zw wzw zw zzw zw zw 8 13 5 8 3 9 15 13 2 14 9 6 12 13 6 8 6 5 6 5 8 7 4 6 5 5 5 7 3 4 7 7 4 5 3 van een o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Tot deze conclusies komt criminoloog dr. Bert Snel in een door de criminolo gische instituten van de Vrije Universi- teit van Amsterdam en de Rijksuniversi teit van Groningen verricht onderzoek In de rijke wereld werd 35.000 gulden besteed aan de Stichting Oost-Europa- projecten om aandacht te vestigen op socialistische modellen „dicht bij huis”. Ook werd een bijdrage verleend aan het comité van Marokkaanse arbeiders ter legalisering van hun verblijf in Neder land. zegt één van rapport. De Haagse politie heeft gisteren een 25-jarige man aangehouden die zondaga vond j.l. zijn ex-vriendin met messteken om het leven heeft gebracht. De man heeft bekend. Mevrouw Jelena Sacharov, de vrouw van de Nobelprijswinnaar, heeft gisteren in een radio-interview bekendgemaakt dat er wel degelijk werkkampen bestaan in de Sovjet Unie, ondanks het feit dat de regering in Moskou beweerd heeft dat film over werkkampen in Letland beschouwd moet worden als een „grove vervalsing” Mevrouw Sacharov zei naar aanleiding van de bewering van de rege ring dat er elders in Rusland nog wel meer kampen zijn, waar de toestanden zelfs nog veel slechter zijn dan in de door de BBC gefilmde inrichting De man moet nagenoeg op slag dood geweest zijn. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. BREDA (ANP). Op het terrein van de machine-fabrieken Asselberg-Nache- nius in Breda is gisteren een 37-jarige man uit Hendrik Ido Ambacht om het leven gekomen. De man was bezig met het controleren van een grote ventilator en is, om onbekende redenen, te dichtbij de aanzuigbuis gekomen. Daarop werd hij in de ventilator gezogen. In’ vaar Spaa chies gen Deze voor en bissc deed soor kree In aan dede zw no nw w ozo zw zzw nnw zw w.stil wzw ono w.stil wzw w w.stil ozo w.stil wzw n wnw w.stil o n wzw nw ono z wnw zw nw z 11 7 4 5 3 0 2 -3 8 1 17 14 6 He krinj Bonr helpt liber. De title, te, z wetti vaan wett< houd Dat rechl gaan rigut He voor; heid, kunt niste polit mees een i rigut M zakt van zei Spa: deri in h -3 18 3 20 16 15 5 3 1 5 -3 4 1 -2 -5 -10 5 5 5 0 -6 13 0 -6 5 geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. houd met i bewi) janu: aan van Volgens de Stichting Mondiaal Alter natief, die zich inzet voor de redding van de trekvogels gaat het er nu om het Italiaanse parlement vooral vanuit het buitenland er van te overtuigen dat Europa en Afrika onder meer uit zelfbe houd wensen dat dit wetsontwerp spoedig wordt afgehandeld. z. bew. onbew. onbew. geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. mist z. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. z. bew. h. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. geh. bew. z. bew. z. bew. z. bew. h. bew. h. bew. DEN HAAG. Gedetineerden zijn slecht te spreken over de reclassering. De hulp verlening komt veel te laat op gang maar 1,4 percent van de gedetineerden krijgt bezoek van de reclassering tijdens de detentie. Bovendien sluit de kwaliteit van de hulpverlening niet aan bij de wen sen van' de gedetineerden: de maat schappelijk werkers moeten daarom „de- professionaliseren”. DJAKARTA (ANP). De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, meent dat „strenge maat regelen” moeten worden genomen tegen degenen, die achter de anti-Indonesi- sche bewegingen in Nederland staan, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Geroutineerde vuurwerkafstekers wil len nog wel eens wat stukken bundelen zodat een meervoudig effect ontstaat. Het is een foefje dat het Veiligheidsin stituut sterk afraadt en levensgevaarlijk Meer dan zestig initiatieven over de hele wereld werden gesteund. Vijf ton ging naar de Derde Wereld, ondermeer naar Guinee-Bissau voor onderwijs en Zon Maan op uur onder 11.38 uur NEW YORK (DPA) De Veiligheids raad is het gisteren eens geworden over een ontwerpresolutie waarin Indonesië dringend wordt verzocht zich terug te trekken uit Oost-Timor. De raad zal een beroep doen op secretaris-generaal Kurt Waldheim een onderhandelaar naar het gebied te sturen. De Britse politie heeft gisteren be kendgemaakt dat naar aanleiding van een bomaanslag van zaterdag j.l. op een café in Noord-Londen in totaa. zes men sen - vijf mannen en een vrouw - zijn gearresteerd. Vier mannen werden in Glasgow aangehouden, één man en de vrouw in Noord-Londen. Bij de inval in Glasgow, voor de arrestatie van de man nen, z< u een grote hoeveelheid explosie- ven zijn aangetroffen. Het belangrijkste dagblad van Lissa bon. Diario de Noticias, is gisteren voor de eerste maal sinds de mislukte linkse rebellie van afgelopen maand uitgekomen De krant heeft nu een nieuwe, rege ringsgezinde leiding. Tot vorige maand was het. blad sterk tegen de regering gericht. WOENSDAG 24 DECEMBER 1375 op 8.47 uur onder 16.32 uur alfabetisatie, naar het Fretilin van Oost- Timor en naar Suriname. Ruim 1,5 ton werd internationaal besteed en 3,5 ton ging naar acties in de rijke landen, aldus het decemberbulletin van de be weging. X min Y helpt ontwikkelingen tot bevrijding op gang te brengen. De bewe ging helpt mee aan mentaliteitsverande ring, het verschaffen van informatie, aanzetten tot actie, uitoefenen van druk OUDE PEKELA (ANP). De 17-jari- ge Grietje van Dijk uit Oude Pekela is gisteren in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij reed met de fiets in het Pekelder Hoofddiep. Hoewel men haar snel weer op het droge wist te brengen, bleek ze al te zijn overleden. Het meisje leed aan epilepsie. Amsterdam geh. bew. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg geh. bew. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Itanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis De Venezolaanse minister voor oliezaken, Valentin Hernandez-Acosta (links met zwarte hoed) verlaat hier het vliegveld van Algiers, omringd door journalisten en autoriteiten. Hij was een van de ge gijzelden, die vrijgelaten werden. De Oostenrijkse bondskanselier Kreis ky wees deze kritiek gisteravond van de hand. „Ook in Israel is, ondanks het harde optreden van de autoriteiten, het terrorisme niet uitgeroeid. Wij hadden hier te maken met uiterst gevaarlijke terroristen, die al drie mensen hadden gedood. Bovendien moest rekening wor den gehouden met de opvattingen van de regeringen die bij deze zaak betrok ken zijn, omdat hun vertegenwoordigers werden gegijzeld”, aldus Kreisky. Volgens Kreisky kan de Oostenrijkse regering evenmin verantwoordelijk wor den gesteld voor de mate van beveiliging van het gebouw waarin de OPEC zetelt. Herhaaldelijk zou Oostenrijk op een be tere en dus strengere bewaking hebben aangedrongen, maar, aldus Kreisky, men wilde daarvan bij de OPEC niet weten. Er zouden enkele weken geleden zelfs klachten zijn binnengekomen over het fouilleren van bezoekers. De gijzelingsaffaire lijkt voor de bin nenlandse politiek in Oostenrijk een nasleep te krijgen, doordat de oppositie het beleid van Kreisky krachtig heeft veroordeeld als „te slap”. Aangedrongen wordt op een Oostenrijks initiatief voor een internationale conferentie ter be strijding van terreuracties. Een zelfde wens werd geuit door de presidenten van Venezuela en Columbia, die een speciale VN-zitting willen om tot een internationaal akkoord tegen het terro risme te komen. Op het vliegveld van Algiers hadden Abdessalem, de ook in Wenen gegijzelde Algerijnse minister van energie, en zijn collega van buitenlandse zaken Boutefli- ka gistermiddag urenlang met de vijf terroristen (de zesde is zwaargewond uit Wenen meegenomen) onderhandeld. Een deel van de gijzelaars onder meer de delegaties van Indonesië, Venezuela en Gabon werd daarop vrijgelaten. Veel aandacht wordt daarbij besteed aan het veilig hanteren van vuurwerk. Uit de reeks adviezen van het Veilig heidsinstituut: koop in de eerste plaats alleen vuurwerk dat voorzien is van een duidelijk leesbare Nederlandse handlei ding. De officiële detailhandel in vuur werk is te herkennen aan een biljet met de tekst: „verkoop vuurwerk, roken en open vuur verboden”. Vuurwerk wordt bij voorkeur bewaard in een metalen trommel op een droge en veilige plaats, zo mogelijk buitenshuis. Aangeraden wordt om het vuurwerk niet te ontsteken met lucifers, maar met een gloeiende sigaret of sigaar. Een paar stappen achteruit zodra de lont gloeit, en vooraly niet proberen om „dienstwei geraars” (vuurwerk dat niet is afgegaan als de lont is opgebrand) op andere manier tot leven te brengen. Kies een veilige ontstekingsplaats. e Reeds in 1974 gaf X min Y het startsein voor een boycot van de Amro- bank vanwege investeringen van dit concern in Zuid-Afrika. Henk van Andel, secretaris van de beweging, is van mening ,.dat in de nabije toekomst meer daadwerkelijke solidariteit betoond zal moeten worden met groeperingen, die het initiatief ne men tot eigen bevrijding en ontwikke ling”. Tijdens de langdurige debatten wees Indonesië de beschuldiging van militaire agressie van de hand. In de ontwerp-resolutie wordt zowel de Indonesische interventie als de poli tieke aanpak van Portugal betreurd. La ter aanvaardde de Veiligheidsraad de ontwerpresolutie met algemene stem men. Voorts kreeg de secretaris-generaal het verzoek met spoed een speciale ver tegenwoordiger te sturen die ter plaatse een onderzoek moet instellen en met alle betrokken partijen en landen con tact moet opnemen om te verzekeren dat de resolutie wordt uitgevoerd. Naar aanleiding van de bevindingen van deze afgezant moet Waldheim dan aanbeveling aan de raad doen. Naar verluidt zou Japan iemand voor de voorgestelde missie beschikbaar willen stellen. Paus Paulus VI heeft gisteren een beroep gedaan op Israel de vrede in het Midden-Oosten te bevorderen door de rechten en legitieme verlangens van het Palestijnse volk te erkennen. De paus deed dit be. oep in een toespraak tot het college van kardinalen. op overheid, bedrijfsleven en andere in stanties en het bijeenbrengen en beste den van gelden. De deelnemers van X min Y, ruim 6000, storten hiervoor een bijdrage van minstens 1 percent van hun belastbaar inkomen. Zo vullen ze het verschil aan tussen X (twee percent van het nationa le inkomen, dat Nederland minimaal beschikbaar kou moeten stellen voor ontwikkeling) en Y (ruim 1 percent van „Zo lang de duistere machten op de achtergrond in staat worden gesteld deze bewegingen te manipuleren, is het leven van Indonesische burgers in Nederland in gevaar”, aldus Malik. Het optreden van „de Terroristen van de R.M.S.” in Nederland kan slechts afbreuk doen aan het internationale aanzien van de Nederlandse regering en het Nederlandse volk. Malik hoopte dat „het probleem van de republiek der Zuid-Molukken” geheel kan worden op gelost op basis van de Nederlands-Indo- nesische overeenkomst van augustus 1975, en dat terreurdaden, zoals de be zetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam, niet meer zullen voorko men. enige tijd regen en weinig verandering in temperatuur Aantal uren zon 0 tot 4, minimum tempera- tuui- omstreeks 3 graden, maximum tempe ratuur omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent, kans op een geheel droog etmaal 40 percent. c. Toch zijn veel van die ongelukken absoluut onnodig en te vermijden, vindt het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Onder het motto „december: laat het een feestmaand blijven” verspreidt dit instituut, in samenwerking met het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en met het Nationaal Brandpre- ventie-instituut, een aantal praktische tips ter voorkoming van dit soort huise lijke ongevallen. WENEN-JERUZALEM. De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gisteravond in We nen scherp gereageerd op de bin nen- en buitenlandse verwijten, als zou zijn regering te toegeeflijk zijn geweest tegenover de overvallers - van het OPEC-hoofdkwartier in Wenen. Kreisky zei tijdens een persconferentie geïrriteerd dat elke gijzelingsaffaire van de andere ver schilt. Naar zijn mening heeft de afmattingstechniek van dé Neder landse regering tot gevolg gehad dat in de gekaapte trein in Wijster ten minste één man extra is gedood. M .5 TJ - £5 naar het reclasseringsproces. Dr. Snel noemt in het blad „Kri” het onderzoek „een momentopname”, waarbij tussen 1969 en 1972 bijna 300 gedetineerden tijdens de detentie en na de vrijlating werden ondervraagd. In dezelfde periode na de vrijlating werden ook maatschappe lijk werkers van de reclassering geïnter viewd. Circa 30 percent van de gedetineerden vindt dat de reclassering „nergens mee” kan helpen. De helft van alle onder vraagden heeft alleen maar behoefte aan materiële hulp (werk, geld en huisves ting). Slechts 3,4 percent wil graag hulp van psycologische of geestelijke aard. Vlam-in-de-pan tijdens het bakken van oliebollen is een ongelukje dat rela tief vaak toeslaat, maar met enige koel bloedigheid niet op een catastrofe hoeft uit te lopen. Leg een goed passende deksel binnen handbereik klaar en schuif dit, van u af, op de brandende oliemassa. Gas of elektriciteit uitdraaien en alles minstens een kwartier zonder aanraken laten afkoelen. Het gebruik van bluswater is taboe, een „echte” uit slaande brand kan het gevolg zijn. Intussen hoeft de oudejaarspret niet bedorven te zijn, want er kan rustig worden voortgebakken zodra de pan volledig is afgekoeld en van buiten ge reinigd. De politie van Curacao heeft gisteren achthonderd kilo marihuana in beslag genomen. De marktwaarde van de partij is viereneenhalf miljoen gulden. De ma rihuana was door een Colombiaans schip in een afgelegen baai aan land gezet. Twee opvarenden van dat schip en twee Antillianen zijn aangehouden. het nationale inkomen dat ons beschikbaar stelt). noept. Ontsteek nooit vuurwerk in de hand (ook al vanwege de misschien spontaan opkomende neiging om ermee te gaan gooien), experimenteer er niet mee, probeer het niet zelf te maken, en sluit steeds de voorraadbus af voordat een nieuw stuk wordt aangestoken. Kinderen en vuurwerk blijven een hoofdstuk apart, waarvoor het Veilig heidsinstituut nadrukkelijk de verant woordelijkheid bij de ouders legt. AMSTERDAM (ANP). De senaats commissie van Landbouw in Italië heeft weliswaar het wetsontwerp aangenomen dat beoogt de vangst van en de handel in trekvogels te verbieden, maar de strijd tegen de massale slachting van deze vogels is nog niet gestreden voordat ook het parlement met het wetsontwerp akkoord gaat. Het dagelijks bestuur van de jongeren organisatie van de CHU meent dat de samenwerking tussen de VVD en de christen-democraten hersteld moet wor den. Dit blijkt uit de tekst van een beroep dat het bestuur gedaan heeft op de Unieraad en beide christelijke ka merfracties. DEN HAAG (ANP). In 1975 heeft de X min Y-beweging ruim 1,1 miljoen gulden besteed aan ontwikkeling en be vrijding zowel in arme als in rijke landen. LEEUWARDEN (ANP). De Neder landse staat heeft gisteren een overeen komst gesloten met vier Friese bedrijven voor het ontwerp van het eerste gedeelte de „Grootschalige Basiskaart van Bij de Rijkspolitie te Breda heeft een 43-jarige chauffeur uit Oudenbosch zich gemeld. Hij heeft meegedeeld vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag in Milaan betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij tussen Ne derlandse vrachtwagenchauffeurs Bij dat gevecht kwam de 49-jarige G. van Eijck uit Utrecht om het leven. De man uit Oudenbosch is op last van de Offi cier van Justitie in Breda in verzekerde bewaring gesteld. Twee man van de Rijkspolitie zijn naar Milaan gereisd om daar samen met de Italiaanse politie een nader onderzoek in te stellen. Bij Koninklijk Besluit van 9 juli dit jaar is besloten zo’n kaart, met schaal van 1 op 1000, van geheel Neder land te maken. De planologische en technische dien sten van rijk, provincie eh gemeenten hebben dringend behoefte aan een uni forme en nauwkeurige kaart, waarop de terrein-situatie tot in kleine onderdelen staat aangegeven. Het eerste gebied dat in kaart wordt gebracht, ligt in het noord-westen van Friesland en omvat 12.000 ha. Van dit gebied worden 247 kaartbladen gemaakt. Bij vervaardiging van de kaart wordt gebruik gemaakt van luchtopnamen. Ook worden met de modernste appara tuur terreinmetingen verricht. De „Grootschalige Basiskaart van Ne derland” zal over ongeveer 20 jaar ge reed zijn. De kosten worden geschat op 400 a 500 miljoen gulden. Pater Winand Kotte van de Utrechtse Willebrordgemeenschap is gisteren na een hartaanval opgenomen in het St.- Antoniusziekenhuis in die plaats. Zijn secretariaat liet weten dat men niet is gesteld op publiciteit. Pater Kotte kwam eerder dit jaar in het nieuws toen kardi naal Alfrink hem verbood zijn pastorale taken uit te voeren. Ook mocht pater Kotte geen biecht meer horen of preken in het aartsbisdom Utrecht. Een Westduitse rechtbank heeft giste ren een gevangenisarts veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar wegens het veroorzaken van de dood van een verslaafde aan verdovende middelen door onachtzaam heid. De arts kreeg tevens een boete van tienduizend gulden. Het ging om een verslaafde die in voorarrest zat en die zich in een aanval van zwaarmoedigheid door het ontbreken van drugs had opge hangen in zijn cel. Globaal staat meer dan 50 percent van de ondervraagden negatief tegen over het contact met de reclasse ring of het opgelegde karakter van de verbintenis. Dr. Snel is van mening dat de toekomstige cliënten van de reclasse ring in twee kampen zijn te verdelen: een groep (de helft dus) die weinig bereidheid vertoont om vrijwillig naar de reclassering te gaan en een wat kleine groep (rond de 40 percent) die daartoe een sterke bereidheid vertoont. Na het eerste gesprek tot twee maan den na vrijlating zegt 22,5 percent van de ondervraagde gedetineerden geen contact meer te hebben gehad met de maatschappelijk werker. Tussen 2 en 8 en tussen 8 en 14 maanden is dat percentage respectievelijk 34 en 58. Cliënten vinden de gesprekken matig tot behoorlijk vlot verlopen, niet al te waardevol en zonder veel diepgang. „De reclassering is niet zo veel waard of heeft weinig zin, vooral financieel, maar mijn contacthou^er is een aardige man,” de gedetineerden in het De verdedigers van het DDR-spionnen- echtpaar Guillaume hebben gisteren beroep aangetekend tegen het vonnis dat een rechtbank in Düsseldorf onlangs over hen uitsprak. Guillaume kreeg toen dertien jaar en zijn vrouw acht jaar wegens landverraad. Zoals bekend was Guillaume een belangrijk medewerker van ex-kanselier Brandt.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2