Minder straf SPAANSE MINISTER BINNENKORT NAAR BONN voor Chapin Boeing breekt 33 gewonden Verzet op Argentijnse bases ten einde Krachtig Amerikaans protest bij Israel i tweeën - CASTRO HERKOZEN 1 aw Rijndal loopt door lucht vervuiling groot gevaar IERSE AMERIKANEN BESCHULDIGD VAN WAPENSMOKKEL REGERING VS MOET BEWIJZEN TEGEN AGNEW Leider opstand naar Buenos Aires gebracht AFSTAAN MMil IX PORT PallMi Tegen uitlekken vertrouwelijke informatie ■I ■■II door mco scheepmaker Cuba blijft MPLA steunen *1 M OPEC VERLEIDELIJK ETALAGE-TV DECEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND ‘J al Ambtenaren tel ur na en uit rd en ne ep llll IHIII 1!^ ts Burgerdienst Areilza wil toenadering van Europa tot de rest I (ADVERTENTIE) I - ;n- •en lat igs en lar ras :er ran he dge het net itor tbij erd Inmiddels zijn demonstraties in Spanje aan de orde van de dag. In Madrid deden enige honderden mensen mee aan In een door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, namens de regering, uitgegeven verklaring wordt commentaar geleverd op het bericht in een Israëlische krant, volgens hetwelk de Amerikaanse minister Kissinger zijn ongenoegen had geuit over een Israëlisch besluit, nederzettingen te bouwen op de door Israel bezette hoogvlakte van Go lan. De Amerikaanse verklaring, die eigen lijk het krantebericht bevestigt, is het tweede Amerikaanse protest dit jaar tegen het doen uitlekken van informatie door de Israëlische regering. Begin dit jaar protesteerde de Ameri kaanse regering bij Israel nadat de New Brokstukken en stoelen uit de veronge lukte Boeing 707 (achtergrond) liggen verspreid over het vliegveld Malpensa bij Milaan. en iet de iet ius iet HAVANNA-MIAMI. (AFP en UPI) Fidel Castro, de Cubaanse premier, is gisteren herkozen ais eerste secretaris van het centrale comité van de commu nistische partij van Cuba. Dit gebeurde op de laatste dag van het eerste congres van de partij. Raul Castro, broer van Fidel, werd herkozen als tweede secreta ris. :en ?a- :en tan jen ich ige op ;ijn 4e- Bij 'an lan :fi- rde de om :en iod der itie al. tse na St.- lijn is am di- ale ter een uw •en ikt an lat eft nd >ve lar ?e- vel en de sa- >or tse ten ?e- ind ng )e- an jen ‘n- ijn in de in in- ie- te- tot an :en an m- an ;en lie ?id le en de de or- ?en op ta- Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export Zondag heeft het congres, klaarblijke lijk als reactie op president Fords afkeu ring van de Cubaanse interventie in Afrika, een resolutie aangenomen waar in de hulp van de Cubaanse regering aan de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA werd geratificeerd, aldus Radio- Havanna gisteren. WASHINGTON. (UPI en Reuter) Een Amerikaanse federale jury heeft vijf Amerikanen van Ierse afkomst in staat van beschuldiging gesteld omdat zij 378 geweren en 140.000 patronen onwettig zouden hebben gekocht en ge smokkeld naar het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Noord-Ierland. Pall Mall Export Het partijcongres verklaarde zich in een tweede resolutie voorstander van een herstel van de diplomatieke betrek kingen met de Verenigde Staten, maar stelde als eerste voorwaarde” de beëin diging van de Amerikaanse economische blokkade van Cuba. York Times kaarten had gepubliceerd van het schiereiland Sinaï, waarop de uiteindelijke positie van troepen staat aangegeven, waarover Israel en Jgypte het eens waren geworden. Deze positie maakt deel uit van de tussentijdse Israe- lisch-Egyptische overeenkomst. De Israëlische krant, het avondblad Ma’Ariv, meldde dat premier Rabin een boodschap van Kissinger heeft afgewe zen waarin deze zijn ongenoegen uitte over het Israëlische besluit tot het op richten van nieuwe nederzettingen in de Golan. Ma’Ariv schreef dat dit bijna drie weken geleden gebeurde. De Amerikaan se ambassadeur probeerde de boodschap aan premier Rabin te overhandigen. Maar deze deelde hem mee de bood schap mee terug te nemen. Er was geen officiële bevestiging van het bericht te verkrijgen. In de resolutie wordt verder gezegd dat Cuba „alle landen die zich verzetten tegen agressie en invasies door het im perialisme” steunt. Cuba is „nauw ver bonden met de gemeenschap van socia listische landen rond de Sovjet-Unie”, aldus de resolutie. Tegelijk belooft het banden in stand te houden met die Zuidamerikaanse landen en bewegingen die „Cuba’s streven naar vooruitgang en sociale verandering delen”. De Amerikaanse president Ford had zaterdag gezegd dat alle hoop op een verbetering van de Cubaans-Amerikaan- se betrekkingen de bodem was ingesla gen toen het eiland troepen en militaire adviseurs stuurde naar Angola. Twee studenten van de George Was- hington-universiteit hebben de zaak aan hangig gemaakt op grond van de wet op de vrijheid van informatie. Jervis Fin ney die destijds Agnew in Maryland vervolgde, had gesteld dat openbaarma king van de stukken onschuldige mensen leed zou veroorzaken en inbreuk zou maken op de rechten van mensen die mogelijk nog in staat van beschuldiging worden gesteld. Agnew, die gouverneur is geweest van de staat Maryland, ver klaarde zich destijds schuldig aan belas tingontduiking om vervolgens wegens corruptie te ontgaan. Vorige maand zorgden Finney en zijn medewerkers er voor dat de huidige gouverneur van Maryland, Marvin Handel, in staat van beschuldiging werd gesteld wegens cor ruptie. een openbaar eerbetoon aan Marcelio Camacho, die onlangs werd vrijgelaten bij de amnestie van koning Juan Carlos. De politie greep niet in. Het gebouw van het liberale weekblad „Uadiana” werd bekogeld met bloempot ten en stenen. De meeste ruiten sneuvel den. Rechtse extremisten worden ver antwoordelijk geacht voor de vernielin gen. WASHINGTON-TEL AVIV. (Reuter) De regering van president Ford heeft gisteren krachtig bij Israel geprotesteerd tegen het uitlekken van vertrouwelijke informatie tussen beide regeringen. Chapin was veroordeeld wegens valse verklaringen ten overstaan van een „grand jury”. Ongeveer 500 ambtenaren hielden ge durende twee uur een protestdemonstra tie voor het Madrileense stadhuis. Zij was gericht tegen een onlangs doorge voerde salarisverlaging en een nieuwe vorm van arbeidscontrole. Ook hier greep de politie niet in. In Ponteverda, een stad in Galicië vlak bij de Portugese grens, waren een kleine duizend man bijeen voor de plaatselijke gevangenis. Zij eisen vrijla ting van politieke gevangenen. Het bezoek wordt in diplomatieke kringen gezien als een bevestiging dat Bonn de nieuwe Spaanse regering wil helpen op het politieke pad naar een liberaler Spanje. De nieuwe Spaanse minister van Jus titie, Antonio Garrigues y Diaz-Cabana- I te, zei gisteren dat hij Spanje nieuwe wetten wil geven die „humaan en recht vaardig zullen zijn”. „Het is niet genoeg wetten te maken en ze in stand te houden, ze moeten ook rechtvaardig zijn. Dat geeft een politiek systeem bestaans recht en dat is wat ik van plan ben te gaan doen op dit ministerie”, aldus Gar rigues. Het kabinet moet volgens Garrigues vooral werken aan een nationale een heid. ,.Op een chronische verdeeldheid kunnen we niet bouwen”, vond de mi nister. Hij wees er verder op dat de politieke hervorming in zijn land het meest gebaat is bij geduld. „Het moet een soort rijpingsproces zijn”, aldus Gar rigues. BUENOS AIRES. (Reuter) Argen tijnse luchtmachtofficieren hebben giste ren hun donderdag begonnen opstand beëindigd, waarmee zij de val van prresi- dent Isabel Peron en haar regering had den willen bewerkstelligen. Volgens een hoge luchtmachtofficier moet het einde van de rebellie echter niet worden be schouwd als een nederlaag voor de op standelingen. Intussen deed de beweging „Recht vaardigheid £n vrede” een beroep op alle Spaanse katholieke organisaties en paro chies bij premier Navarro aan te drin gen op de vorming van een burgerdienst. Deze zou moeten dienen als „onderdak” voor dienstweigeraars. „Rechtvaardigheid en vrede” gaat uit van de Spaanse bisschoppenconferentie. De beweging deed zeven maanden geleden al een soortgelijk verzoek bij de regering, maar kreeg toen nul op het request. De piloot, de co-piloot en een stewar dess moesten ernstig gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Geen van de 113 passagiers, voor het merendeel in Amerika wonende Italianen die voor Kerstmis naar hun vaderland terugkeer den, werd ernstig gewond. Volgens functionarissen van de lucht haven was vanmorgen vroeg nog niet bekend waardoor het vliegtuig van de landingsbaan raakte. Zij verklaarden verder dat de piloot voor het ongeluk een mislukte poging tot landen had gedaan en vervolgens had gezegd naar Genua door te vliegen. Waarom hij van gedachten was veranderd en een tweede poging had gewaagd, is nog niet duide lijk, aldus de functionarissen. die tijdens de opstand waren opgewor pen, opgeruimd. „Jorge Newberry” bleef gisteren echter nog voor het vliegver keer gesloten. De leider van de opstand, brigade generaal van de luchtmacht Jesus Or lando Capellini, stemde er na langdurige onderhandelingen in toe zijn hoofdkwar tier op de basis „Moron” te verlaten. Hij is overgebracht naar het hoofd kwartier van de luchtmacht in Buenos Aires en wordt waarschijnlijk gevangen gezet op een militaire basis. Dit heeft brigadegeneraal Orlando Agosti meege deeld. Agosti heeft kort na het begin van de opstand het bevel over de lucht macht overgenomen van de door de rebellen gevangen genomen brigade-ge- neraal Hector Fautario. 'en lag rtij la- hip set. ree ns« WASHINGTON. (Reuter) Een Amerikaanse federale rechter heeft gis teren de Amerikaanse regering gelast haar bewijsmateriaal dat leidde tot het aftreden van vice-president Spiro Agnew in 1973, af te staan opdat hij kan beoordelen of het materiaal kan worden gepubliceerd. MADRID (AFP, Reuter, DPA). De Spaanse minister van buitenlandse zaken Areilza heeft gisteren opnieuw de wens tot uitdrukking gebracht van nauwere relaties tussen zijn land en de rest van Europa. De minister zei bij de presentatie van een van zijn nieuwe naaste medewerkers, dat Spanje wil samenwerken met alle landen van de wereld. Het wil toena dering tot Europa en een bekrachtiging van de centrale positie die het land in het Middellands-zeegebied en de Atlantische Oceaan inneemt. „Wij willen ook een goede verstand houding met de Arabische landen en met de Heilige Stoel”, aldus Areilza. De bewindsman brengt op acht en negen januari volgend jaar een officieel bezoek aan de Bondsrepubliek op uitnodiging van zijn Westduitse collega, Genscher. Volgens het ministerie van Justitie is een jury te Philadelphia tot de conclusie gekomen, dat de verdachten ook gepoogd hebben raketwerpers, mortieren en ma chinegeweren te verkrijgen. Eén en an der is gebeurd tussen augustus 1970 en nu. Enige van de gesmokkelde wapens zijn in Noord-Ierland teruggevonden. Vorige week verklaarde premier Harold Wilson van mening te zijn, dat 85 pet. van de wapens die Noord-Ierland bin nenkomen, door Amerikanen wordt ver schaft. BONN. (DPA) Het 866 kilometer lange Rijndal en zijn naaste omgeving loopt door de luchtverontreiniging groot gevaar. Dat is de bevinding van een gisteren in Bonn vrijgegeven onderzoek dat werd uitgevoerd op last van het Duitse ministerie van Landbouw. Als ,.de patiënt” niet gauw geholpen wordt, aldus het onderzoek, dan zijn de gevolgen voor de planten- en dierenwe reld, het klimaat en, niet in de laatste plaats, voor de mens onoverzienbaar. Volgens de onderzoekers kan nog maar tien percent van het in de afgelopen vijf jaar onderzochte gebied nin of meer gerangschikt worden onder „natuurlijk gebied”. Voorgesteld wordt om in het totaal 180 vierkante kilometer Rijnland tot be schermd natuurgebied te verklaren. Het .groene tapijt” langs de Rijn, dat zich uitstrekt van het Bodenmeer tot aan de Nederlandse grens, wordt gestaag smal ler en de oorspronkelijke vegetatie is zo goed als helemaal verdwenen. MILAAN (Reuter, UPI) Een Boeing 707 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines (TWA) is gisteren bij een landing in zware mist op het Milanese vliegveld Malpensa van de landingsbaan geraakt en in tweeën gebroken, van de 122 inzittenden van het uit New York ko mende vliegtuig werden er 33 gewond. Zondag werd het in alle toonaarden over de hele wereld rondgeseind: pre mier Kreisky was van zijn vakantie naar Wenen teruggekeerd! Typisch hond - bijt - man - nieuws, want er was pas werkelijk iets vermeldenswaardigs ge beurd als Kreisky had meegedeeld dat hij voor zoiets onnozels niet van zijn vakantie terugkwam! Zo hoor je na de mededeling over een driedubbele moord ook altijd zeggen: „De politie stelt een onderzoek in”. Of het ook maar mag! „De politie ziet weinig heil in een onder zoek”, dat zou pas nieuws zijn. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat Rab bijn Ovadia Yosef na grondige bestude ring van de talmoed heeft vastgesteld dat de wetsgetrouwe jood mag luisteren naar een vrouw die voor de radio zingt, mits hij die vrouw persoonlijk niet kent en het niet om een liefdeslied gaat. De rabbijn was tot dit onderzoek aan gezet door een 600-tal orthodoxe joden, die aan de Israëlische radio-omroep had den laten weten dat er geen door vrou wen gezongen liederen door de radio mochten worden uitezonden, omdat er in de talmoed gezegd wordt dat de stem van een vrouw verleidelijk kan zijn. Dat laatste is juist. Maar de stem van een vrouw kan ook heel verleidelijk zijn als zij niet zingt maar spreekt, bijvoorbeeld door de telefoon. Mag de wetsgetrouwe jood, die nu volgens de rabbijn wel naar een vrouw die op de radio zingt mag luisteren als het maar niet zijn eigen vrouw is of een vriendin of de buur vrouw en als het ook maai geen liefdes lied is, nog toeluisteren als zijn vrouw „Slaap, kindje, slaap” zingt voor hun dochtertje Sara? Ik noem maar even een voorbeeld. Kan je als buurman van Liesbeth List nog een wetsgetrouwe jood zijn zonder continu met oropax in je oren rond te lopen? Moet de radio in de taxi uit? Tot op welke (hoge) leeftijd blijft de stem van Gré Brouwenstijn te verleidelijk voor de oren van rabbijn Soetendorp jr.? Of is die niet zo wetsge- trouw? Geldt het ook voor grammofoon platen en hoe zit het eigenlijk met gemengde koren? En kunnen er in Israel behalve de eigen radiozenders niet ook buitenlandse zenders worden opgevan gen, vol verleidelijke vrouwenstemmen? Hebben de ondergedoken joden in de oorlog wel beseft dat zij zondigden toen zij naar Jetje van Radio Oranje luister den? Godsdienst is een mooi geloof, zeg ik altijd maar, bijvoorbeeld als ik over het rituele slachten lees van de mohamme danen, een oud gebruik dat nog uit de tijd stamt dat de dierenbescherming nog niet zo’n hoge vlucht had genomen als tegenwoordig. Daar staat tegenover dat de mohammedanen weer minder proble matisch staan tegenover de verleidelijk heid van de vrouwelijke stem, dan de orthodoxe joden. Toen de Egyptische zangeres Oem Chaltoem stierf, werden in de gehele Arabische wereld kabinets- zittingen onderbroken en er waren hon derdduizenden Arabieren op de been bij haar begrafenis. Een gezond trekje: alle maal bezweken voor de verleiding! In Londen zag ik laatst iets eigenaar digs: een kleine zwartwit televisie in de etalage van een juwelier. Het beeld stond, te midden van gewone kasten met van de juwelierswinkel. In die kelder stond, te midden vangewone kasten met kleerhangers en andere onbenoembare spullen die je zolang in een kelder wegzet, een welgeschapen brandkast. Vermoedelijk de brandkast van deze ju welierswinkel, waarin, zowel overdag als ’s nachts, de Koh-I-Noors bewaard wer den. Maar wat voor zin had het om die brandkast op de etalage-televisie te la ten zien aan alle voorbijgangers? Het is wel een domme sluipdief die via een belendend pand en een gat in de muur de kelder binnenstapt en de kluis open brandt, zonder eerst even de knop van het tv-toestel om te draaien. Of het tv- toestel zelf om te draaien! Pas na enige tijd drong het tot me door, dat het ontbreken van een beeld voor de surveillerende bewakingsdienst al ruim voldoende reden zou zijn om alarm te slaan. Maar ook dit probleem was met enige technische kennis van de gemene sluipdief wel te ondervangen, namelijk door eerst thuis precies zo’n kelderruimte met inhoud na te bouwen, daarvan op videotape een opname te maken die lang genoeg was om hem gelegenheid te geven de kluis open te breken en ver -olgens het tv-apparaat in de etalage te „voldoen” via die videotape. De korte onderbreking in het program ma („Even geduld a.u.b.”) hoeft dan slechts door enkele medeplichtigen bui ten voor de etalage te worden afge schermd voor de blikken van de langs komenden. WASHINGTON. (AFP) Dwight Chapin, een voormalige medewerker van ex-president Nixon van de VS, die in 1974 werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien tot dertig maanden, heeft strafvermindering gekregen. Een federale rechter reduceerde gisteren de duur van de gevangenisstraf tot zes a achttien maanden. Eerder op de dag was al in een officieel communiqué bekendgemaakt dat het personeel van de twee bij de opstand betrokken luchtmachtbases was begonnen „de bevelen van hun officiële commandanten te aanvaarden”. Op de twee luchtmachtbases, „Moron” en „Jorge Newberry”, zijn de barricades, wereldbekend aroma „r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3