LABORATORIUMONDERZOEK WIJST UIT: V V( Indonesisch consulaat Nederlands grondgebied Kamercommissie: V g' VVDM-redacteuren voor de rechter wegens belediging Kamergenote van Fromme beleidsplan voor blokkades Vanavond Lang gestraften sneller vrij Ontvoerders van Leupin eisen 1 miljoen dollar opgepakt Voor één miljoen schade bij brand in Waalwijk Paul Vlaanderen terug I Father LBrownj dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Unesco aanvaardt media-resolutie DANSSCHOOL JOHN STOL deskundig drukwerk- advies? drukkerij schmitznv INSCHRIJVING VOORJAARSCURSUS beginners, gevorderden en kinderclubs 111 MAJOOR WERD „LUMMEL” EN k Diefstal opgelost van manuscripten Zeelieden vermist „IDIOOT” GENOEMD boekdruk foliedruk offset klein offset f (19.45- f KRONed. 1) 1 REIZEN6 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DECEMBER 23 DINSDAG DIT* ('V vanaf 2 januari 1976 Te laat i Nieuwe regeling V] speciale clubs voor gehuwde en verloofde paren. „Snelprivéles” na afspraak. ’t Is er gezelliger! Inschrijvingen: Julianakade 18, IJmuiden, tel, 14733. 4.30 7 Avenue neemt u mee naar Florence en naar de Veluwe, met een zeilschip en met een zeppelin, om vogels te zien en om van kuituur te genieten, om te overnachten in een hotel en in een berghut, voor f 7.880,- per twee personen en voor f 320,- exclusief benzinekosten. Eenvoudig gezegd: Avenue’s januari-nummer zit boordevol vakantiepret, boordevol informatie en ideeën. Waar kunt u allemaal heen, wat kunt u er doen, hoe kunt u zich verplaatsen, waar kunt u overnachten, wat is er te zien en, niet te vergeten, hoe geniet u van die verrukkelijke buitenlandse ontbijtkunst? ’t Staat allemaal in Avenue. RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Alleen woensdag Hutspot niet klapstuk L Lummel Bewezen Controle Matennaaier (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) Indonesisch (ADVERTENTIE) \a kan tie vier je in Avenue de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) AVENUE JS •u De brand bedreigde ook een papier handel die naast de rubber- en leerfirma gelegen is. De brandweer heeft dit kun nen voorkomen door het gebouw nat te houden. Vannacht om drie uur was de brandweer de brand meester. niet voor de militaire omdat ze allebei burger zijn. IJ sr. t (l si s1 g V S' V hee ove de wij N Vel sta] vin te i w va gr dc m bl di ge ja v< bi d< b< ai k< ui ei tr ff IX et ti rr v. E den var me: hoe eig de of kar wo dar ple in I bei tru ge- bel I wo ge du kwalificeren. Een generaal bijvoorbeeld werd als „mafketel” betiteld, daarnaast regende het „gehaktballen'’ (al dan niet vet gedrukt), terwijl de hierboven ver melde minister van Defensie zelf in de militante kolommen als „matennaaier” werd af geschilderd of als „schijnheilige sinterklaas”. En daar was nooit iemand over gevallen. Ook Vredeling niet. Kankerverwekkende stoffen zijn mogelijk in drinkwater van VS Meten met twee maten. Dat vond de Haagse advocaat mr. R. M. Schutte van het feit dat officier van Justitie mr. B. Falkena gisteren voor de politierechter in Utrecht wegens belediging f 150 boete eiste tegen twee redacteuren van „Twin tig”, het blad van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Het tweetal, de 25-jarige Derk Sauer en de 23-jarige Fons Burger, bekleedt het hoöfdredacteurschap van „Twintig”. In april van dit jaar stond er in het soldatenblad een weinig lovend artikel over sergeantmajoor W. Vreugdenhil die „een idoot” en een „lummel” werd ge noemd omdat hij nogal gauw zou klaar staan met rode kaarten en straffen. Vreugdenhil liet het er niet bij zitten en diende een klacht in wegens beledi ging. Derk en Fons moersten zich voor de „gewone” rechter verantwoorden en Onder deze chemicaliën bevindt zich chloor, dat in de meeste grote steden aan het drinkwater wordt toegevoegd. Het nationale bureau voor de milieube scherming heeft een rapport uitgegeven, waarin het vooralsnog onbewezen wordt geacht dat chloor inderdaad kankerver wekkende componenten bevat, maar het rapport wijst tevens op de mogelijkheid dat chloor met andere chemicaliën een zodanige reactie aangaat dat het water daardoor gevaar kan opleveren bij con sumptie. Ruim een jaar geleden werd door het Congres de „veilig drinkwater”-wet aan genomen, waarin voor het eerst richtlij nen werden gegeven voor het reguleren van de drinkwatervoorraden in de Ver enigde Staten. Deze wet was ’t resultaat van een onderzoek, dat sterke vermoe dens opleverde over een mogelijk ver band tussen de vervuiling van de Missis- sippi-rivier en het stijgende aantal kan kerpatiënten in New Orleans, een stad die een groot deel van haar drinkwater van deze rivier betrekt. De eigenaar van het bedrijf, de heer J. de Ruyter, hield gisteravond juist een feestje met zijn dertien personeelsleden. Toen hij van de brand in zijn bedrijf hoorde, werd hij onwel en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het federale bureau beroept zich op het ontbreken van waterdichte bewijzen dat deze stoffen inderdaad kankerver wekkend zijn, maar het fonds voor de milieuverdediging voert aan dat het tien of meer jaren kan duren voordat de uitwerking van deze stoffen wetenschap pelijk aangetoond kan worden en dat het dan voor velen al te laat is om het beleid te wijzigen. DEN HAAG. (ANP) De Haagse po litie heeft, in samenwerking met de politie van Zurich, een aantal kostbare manuscripten en een serie gouaches ach terhaald, die gestolen waren uit de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag. In een verslag over de wat genoemd wordt „verwerpelijke” blokkade-acties van vissers en binnenschippers wordt van WD-zijde gevraagd, of ook andere overheidsorganen dan de regering steeds het regeringsstandpunt hebben onder schreven dat acties als deze onaanvaard baar zijn en met de beschikbare midde len moeten worden beëindigd. Gevraagd wordt, of gedreigd is burge- meseter Van der Louw (Rotterdam) het bevel over de plaatselijke politie te ont nemen, omdat deze zou hebben gèwei- gerd gevolg te geven aan de beslissingen van de commissaris der koningin en-of van de regering. Ook wordt gevraagd, of tegen een of meer actievoerders een strafvervolging is ingesteld. DEN HAAG. (ANP) Volgens een nieuwe regeling voor de voorwaardelijke invrijheidstelling, die morgen in werking treedt, zullen tot (langere) vrijheidsstraf veroordeelden voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld, wanneer twee derde en tenminste negen maanden van hun totale straftijd voorbij zijn. Volgens Justitie komen hierdoor morgen al 110 gedetineerden voor voorwaardelijke in vrijheidstelling in aanmerking. De wet waarin de nieuwe regeling staat is gepubliceerd in het staatsblad. De afwijkende regeling voor voorwaar delijke invrijheidstelling en strafopleg ging voor jeugdigen, die tot dan toe gold, is hieruit verdwenen, volgens Jus titie omdat deze door verschillende om standigheden aan betekenis heeft inge boet. De nieuwe wet biedt veroordeelden ook mogelijkheid van beroep tegen een beslissing van de minister van Justitie in de gevallen, dat niet op het vroegst mogelijke tijdstip voorwaardelijke in vrijheidstelling wordt verleend of dat een verleende voorwaardelijke invrij heidstelling wordt geschorst of herroe pen. Deze regeling treedt op een nog te bepalen datum in werking. BOGOTA. (UPI) De ambassade van Nederland in Bogota, de hoofdstad van Colombia, moet één miljoen dollar los geld betalen voor de vrijlating van de Nederlandse honorair consul Eric Leu pin, die op 31 januari van dit jaar werd ontvoerd. Een in Bogota verschijnende krant, heeft een brief ontvangen waarin deze eis van de ontvoerders stond. Leupin, van Canadese afkomst, is di recteur van een houtzagerij in Cali. Hij werd in januari door 30 gewapende mannen ontvoerd. De verantwoordelijk heid voor de ontvoering is opgeëist door de Columbiaanse communistische guer rillabeweging FARC. DEN HAAG. (ANP) De fracties van KVP, CHU en VVD in de Tweede Kamer willen een beleidsplan, te gebrui ken bij onverhoopte herhaling van blok kades van land- of waterwegen. Na de ervaringen met de blokkades van boeren en chauffeurs in 1974 en van vissers en binnenschippers in 1975 moet een pakket beleidsmaatregelen ter tafel komen, zo menen deze fracties. De politie heeft drie mannen gearres teerd: twee personeelsleden van de bibli otheek, die de manuscripten hebben weggenomen, en een Haagse koopman, die ze had doorverkocht aan Duitse en Zwitserse antiquaren. De waarde van de manuscripten, waaronder een zeer kostbaar getijden en gebedenboek uit 1390 en de gouaches bedraagt volgens „voorzichtige” schattin gen minstens enkele tonnen. SACRAMENTO. (AP) De voormali ge kamergenote van Lynette Fromme, de 31-jarige Sandra Good, en een van Fromme’s beste vriendinnen, de 28-jari- ge Susan Murphy, zijn gisteren door de FBI gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen prominente figuren uit de zakenwereld. VERACRUZ (AFP). Van een zater dag in de golf van Mexico vergaan Mexicaans schip worden 32 van de 33 opvarenden vermist. Een reddingsopera tie leverde gisteren maar één schipbreu keling op. WAALWIJK. (ANP) Een felle brand verwoestte gisteravond een op slagplaats van de rubber- en leerfirma J. de Ruyter BV in Waalwijk. Er werd voor ongeveer één miljoen gulden scha de aangericht. In de afgelopen zes we ken hebben er vijf zware branden in Waalwijk gewoed, waarvan de politie vermoedt dat er opzet in het spel is. Dit sluit aan op de uitspraak van een forum van de nationale academie voor wetenschappen, die in een nieuw on langs gepubliceerd rapport over het ge bruik van schadelijke stoffen schrijft dat „ernstige milieugevaren veie jaren niet te ontdekken zijn in de statistieken van sterfgevallen, en dan ineens aan de dag kunnen treden met een grote epide mische explosie”. UTRECHT (ANP). „Het gebruik van gespierde taal is in het leger heel gewoon. Bovendien zou het wat merkwaardig zijn twee redacteuren van een soldatenblad, die de termen idioot en lummel bezigden te veroor delen wegens belediging, terwijl notabene minister Vredeling, hun hoogste baas onlangs nog in Vrij Nederland minstens zo krachtige taal gebruikte en onder andere zijn collega Pronk een corpspik noemde.” (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Paul Vlaanderen, de hoorspeldetective die in het begin van de jar°n zestig via de AVRO-radio allerlei misdrijven oploste, gaat bij die omroep op herhaling. De AVRO begint op dinsdagavond 6 januari met het opnieuw uitzenden van het uit acht delen bestaande Francis Durbridge- hoorspel: „Paul Vlaanderen en het Margot-mysterie”, dat eerder in 1962 op de radio kwam met Jan van Ees en Eva Janssen in de hoofdrollen. wijkerstraatweg 160 velsen-noord De „Tlaxcala”, die een vrachtdienst onderhield tussen de Verenigde Staten en Mexicaanse havens, had zaterdag zijn laatste boodschap geseind. Op zijn laat ste reis had de Tlaxcala een lading aluminium en kolen aan boord. Derk zei in zijn laatste woord tot politierechter mr. C. L. Harinxma dat het bezigen van ferme taal eenvoudig noodzakelijk is om bij de soldaten de problemen duidelijk over te laten ko men. „Kort en krachtig moet dat. In matentaai. Zo gebeurt dat al jaren. Als ik voor De Groene schrijf gebruik ik die woorden niet omdat ze in dat blad wel als belèdigend zuden kunnen worden ervaren. Wij hebben echt niet de bedoe ling gehad de majoor te beledigen. Een veroordeling zou werkelijk idoot zijn”. Fons: „Ik heb niets aan het verhaal van Derk toe te voegen. Ik geef die lummel helemaal gelijk”. De politierechter doet maandag 29 de cember uitspraak. De bevindingen in de stad New Orle ans waren het tverk van een andere organisatie, het fonds voor milieuverde diging. De advocaten van deze orga nisatie hebben nu een proces aan hangig gemaakt bij het Hof van Hoger Beroep in Washington om het federale milieubeschermingsbureau te dwingen DEN HAAG. Het Indonesisch con- sulaat-generaal in Amsterdam, waar vo rige week de gijzeling van ruim 20 mensen door zes Zuidmolukkers plaats vond, is Nederlands grondgebied. Misda den die in het consulaat zijn gepleegd, zijn dan ook een zaak voor de Neder landse rechter. Dat is de mening van deskundigen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zoals bekend kondigde de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik afgelopen zaterdag aan dat Indo nesië de Zuidmolukkers die de gijzeling uitvoerden, bij verstek gaat berechten omdat de misdaad „op grondgebied is gepleegd”. Volgens deskundigen van Buitenlandse Zaken laten de voorrechten die diploma tieke missies genieten, ongeacht of ze in ambassades of consulaten zijn gevestigd, onverlet dat het terrein waarop zij ge huisvest zijn tot het territoir van het gastland behoort. De opvatting van mi nister Malik dat er sprake is van Indo nesisch grondgebied wijkt af van de algemeen aanvaarde internationale af spraken. Mr. Falkena achtte bewezen dat Derk en Fons de majoor met opzet hebben beledigd en dat ze als hoofdredacteuren voor die belediging volledig aansprake lijk zijn. Maar mr. Schutte was het met de officier volstrekt oneens. Termen als „idioot” en „lummel” liggen onze lands verdedigers voor in de mond, maar daar wordt niets beledigends mee bedoeld, aldus mr. Schutte. telefoon 02510-2 32 07 In het voorjaar van dit jaar liet het milieubeschermingsbureau het drinkwa tersysteem op 79 verschillende punten in het land controleren, waaronder dat van Washington, en de bevindingen waren dat er hoeveelheden chloroform en an dere chemicaliën in werden aangetrof fen, waarvan niet met zekerheid kon worden gezegd dat ze onschuldig zijn voor menselijk gebruik. Niettemin verzuimde het bureau de „drinkwaterwet” van het Congres volle dig toe te passen en maatregelen te nemen ten aanzien van organische che micaliën. Het voerde hiervoor als be weegreden aan dat er nog geen weten schappelijke bewijzen aanwezig waren die de gevaren ervan aantoonden. Hij kwam met tal van citaten i.it andere „Twintigs” op de proppen waar uit mocht blijken dat Derk en Fons er tot nu toe niet voor terugdeinsden hele pelotons al dan niet hooggeplaatste mili tairen in hun orgaan minder vleiend te ...en meer nos De beide dames zijn evenals Lynette Fromme overtuigde aanhangsters van massamoordenaar Charles Manson. Er zouden bewijzen bestaan dat Good en Murphy dreigbrieven hebben verstuurd. De beide vrouwen werden gearres teerd in de flat die Sandra Good aan vankelijk deelde met Lynette Fromme, de vrouw die onlangs tot levenslang is veroordeeld wegens een moordaanslag op president Ford. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON. Een laboratoriumonderzoek heeft uitgewezen dat er 253 soorten organische chemicaliën zijn aangetroffen in het drinkwater van ten minste tien grote steden in de Verenigde Staten. Hoewel de hoe veelheden soms minimaal zijn, en de uitwerking van een groot aantal ervan de chemici niet volledig bekend is, wordt zekerheidshalve aange nomen dat het chemicaliën zijn die kanker kunnen veroorzaken. beperkingen op te leggen voor zover het de toevoeging van organische chemica liën aan het drinkwater betreft. PARIJS. (UPI) De UNESCO, VN-organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur, heeft gisteren een resolutie aanvaard waarin er bij de regeringen op wordt aangedrongen de bestrijding van racisme door de media te bevorderen. Vorige week liep een aantal landen van de conferentie weg nadat de verga dering een amendement had aangeno men waarmee het zionisme gelijkgesteld werd aan racisme. De negen EG-landen besloten daarop het congres verder te boycotten. Bij de stemming van gisteren waren 33 landen niet aanwezig. De resolutie werd aange nomen met 41 stemmen voor en acht tegen. Tot de tegenstemmers behoorden Zweden, Finland en Zwitserland.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4