HARD WERKEN VOOR BEHOUD MARKTAANDEEL Hotel-Café Rest. VAN AKEN Meer opdrachten voor architecten Overheidsuitkering voor werkgelegenheid JAAR ALS GEHEEL VOOR ECONOMIE VERLOREN Winstdaling bij Gist-Brocades HBEURS Wordt 1976 het eerste jaar van uw muzikale leven? in textiel omlaag i c'-ïlfG tot aan het eind van het jaar op -zijn minst 90 percent van de werkgelegen- heid die in het begin van het jaar .ajp aanwezig was, te handhaven. ÏJ c I t Volvo Car in 1977 Geen bod Wereldhave Maak zelf muziek. Of luister ernaar in Hi-Fi stereo. Bouwens Autoverhuur E&|_ EquityLaw Levensverzekeringen helder als glas op Helma Holding Geen wonder dat onze klanten ons hèt muziekcentrum van Haarlem noemen. Komt u ook eens langs? weer winstgevend Goed voorbeeld van E&L doet goed volgen? -I KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 y a *T WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 ECONOMIE E3 Slechte jaarverslagen Klad Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 BAAN, hoek Houtplein HAARLEM f 35,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 X. -b v/fe >„w (Van een medewerker) AMSTERDAM. Als een voort durende golfbeweging volgden in het jaar 1975 op de Amsterdamse effectenbeurs het optimisme en het pessimisme elkaar op. Het optimis me werd gevoed door hoop en ver wachting van een snelle beëindi ging van de recessie en het pessi misme kwam als een teleurstellen de reactie daarop, wanneer bleek dat die hoop ijdel was geweest. In dit patroon begon het Damrak het nu vrijwel afgesloten jaar in een opgewekte haussestemming. Over nagenoeg de gehele linie liepen de koersen omhoog: het snelst voor de internationals, waar de opmars evenwel ook weer het eerst werd gestopt: reeds in het begin van maart. Zonder muziek vaart niemand wel. En hoe groter de spanningen in de wereld, hoe meer we muziek nodig hebben om te ontspannen. Dus? Hak de knoop door! Maak van 1976 een gedenkwaardig jaar. Laat muziek de rest van uw leven verrijken. 15 EEN TRANSIT HUREN? rr bouwjaar. V—Ji 1975 (ADVERTENTIE) 'A Offshore-markt zakt in (ADVERTENTIE) Banken deden het nog het best t ADVERTENTIE) ‘r..- Voorwaardên voor de toekenning zijn dat de ondernemingen zich verplichten Shell, dat zowel affshore-materieel be zit als huurt, wijt de recessie voorname lijk aan het feit dat „velen teveel ver wacht hebben van de Noordzee en daar door teveel gebouwd hebben”. Dit effect zou nu versterkt worden door de algehe le teruggang van de economie (maat schappijen besnoeien op hun exploratie- de zomerrecessie van Wall Street ver klaarde. Laborday (1 september) bracht geen soelaas en tot het einde van 1975 behield Wall Street zijn weifelend ka rakter met koersbewegingen tussen 780 en 850. budgetten) en door het invallen van de winter, het slappe seizoen voor buiten- gaatse boorwerkzaamheden. Anderen wijzen erop, dat de Britse regering weinig zekerheid verschaft over haar toekomstige oliepolitiek, waardoor sommige maatschappijen exploratiepro- gramma’s hebben uitgesteld. Hetzelfde Ook zouden er wat opdrachten kun nen komen van de regeringen van India, Brazilië, Argentinië en Maleisië, maar zeker niet op korte termijn. In de tus sentijd proberen sommige operators om reeds besteld materieel later afgeleverd te krijgen en bouwen zij materieel om. Exploratie-eilanden worden bijvoorbeeld veranderd in produktieplatforms. Maar Met lange tanden praten (35). .'w ,wl - UÖ. - -.<? r. - K» ■:-A y WH WT - 44 ..U0- 3CS. ,Pt». L 3S ‘.-.Itv HO GV qo u? lift) ai;* o. .«’4 wl - SM». Korte Voorhout 20 Den Haag ROTTERDAM (ANP). De offshore-markt - lange tijd een zeer lucratie zaak geweest - is aan het inzakken. Een rondvraag onder eigenaars van booreilanden en dergelijke wijst uit dat zij momenteel de grootste moeite hebben om emplooi te vinden voor hun materieel Zelfs worden er plat forms opgelegd, (nu al zes in Europese wateren). Volgens Engelse schat tingen zullen er tussen nu en 1978 zo’n 75 nieuwe booreenheden worden opgeleverd, waarvoor - zoals het er nu naar uitziet - geen werk zal zijn. Dat is ongeveer de helft van de totale hoeveelheid, die in de wereld in be stelling is. ROTTERDAM (ANP) NV Beleg gingsmaatschappij Wereldhave zal indien Caransa BV een openbaar bod op Helma Holding uitbrengt afzien van haar voor nemen zelf een dergelijk bod te doen, zo deelt de directie van Wereldhave mee. Begin 1976 met een hobby waar u rijker van wordt, en echt niet alleen in materieel opzicht, be gin met zelf muziek maken. Bij Alphenaar kunt u het leren met piano- of orgellessen van onze rijksgediplomeerde leraren. En, ook als u al speelt, vindt u bij Alphenaar een fantastisch uitgebreide sortering muziekinstrumenten: blaas-, snaar- en klavierinstrumenten. Gitaren, trompetten, piano's en orgels. Kortom: van fluit tot vleugel. In elke gewenste prijsklasse. En steeds voorzien van ad vies waar u wat aan hebt en service in de volle be tekenis van het woord. DEN HAAG (ANP) Minister Lub bers (Economische Zaken) heeft besloten aan ondernemingen in de confectie-in- dustrie in 1976 een uitkering toe te kennen van ƒ600 per CAO-produktie- plaats. In 1975 bedroeg deze uitkering 1.000. ontwikkeling heeft zich in de eerste drie kwartalen van 1975 voortgezet. De personeelssterkte bedroeg ulti mo September 1975 bij 2183 particu liere architectenbureaus 9010 perso nen. De bezetting verminderde in de periode januari t.m. september 1975 per saldo met 71 personen (1269 in dienst getreden en 1340 vertrokken ohder Wie 544 door minder werk). EINDHOVEN (ANP) „We hebben bewezen een goede bijdrage te kunnen leveren aan de Volvogroep als geheel. Wat we nu nog moeten bewijzen, is dat we in staat zijn winst te maken. Ik verwacht, dat het in 1977 zover zal zijn”. Dit zegt de Zweed Bertil Krook, vice- voorzitter van de directie van Volvo Car BV in Eindhoven in het personeelsblad „Volvo Contact”. Enkele jaren geleden was het streven van het bedrijf er nog op gericht in 1980 in Nederland circa 200.000 personenau to’s te produceren. Hij komt daar nu op terug en stelt, dat deze prognose moet worden herzien. „De jaarlijkse groei van de automakrt in het Westen zal 3 tot 5 percent zijn. Uitgaande van 65.000 voer tuigen nu en een groei van 5 percent zal een produktie van 80.000 stuks over vijf jaar realistischer zijn”, zo zegt hij. De lokale industrie trok door tot begin mei, tot welk tijdstip ook alle andere beursgroepen hun opmars konden voort zetten. Toen kwam de algehele terug tocht op grond van het doorbrekende pessimisme over het verdere conjunc- tuurbeloop. De grootste winst boekte de groep voor het bankwezen, die per saldo over het gehele jaar uitgerekend ongeveer 40 pet is opgelopen, gevolgd door de andere groepen, die een stijging behaalden van rond 30 pet. Maar in tegenstelling tot het bankwezen moesten deze groepen voortdurend de golfbeweging van het optimisme naar het pessimisme en om gekeerd doorstaan, met als gevolg dat tegen het jaareinde alleen de internatio nals de rijzing van 30 pet konden be houden. De overige groepen zoals indus trie en handel zakten af tot een j aarstij- ging van 10 pet tot 20 pet, terwijl de scheepvaart nog meer moest prijsgeven. De eerste aarzeling op de beurs trad aan het licht toen in februari de inter nationale concerns met hun jaarresulta ten voor de dag kwamen en ernstig begonnen te waarschuwen voor het te verwachten beloop in 1975. Uit die toe lichting begon reeds duidelijk te worden dat het nieuwe jaar niet zo gunstig zou verlopen als eerst gehoopt was. Maar het gros van de beursfondsen bleek toch nog geruime tijd moed te putten uit de meevallende verslagen over het 1974, die vooral in de aprilmaand als een lawine over de beurs werden uitgestort. Boek jaar 1974 was aanvankelijk toch ook als een bijzonder zwart jaar af geschilderd en hoe bleek dit uiteindelijk nog te zijn meegevallen? Pas toen echter eind april-begin mei op de vele jaarvergaderingen bijzonder pes simistische geluiden opklonken en zware bedrijfsverliezen zelfs niet werden uitge sloten, eindigde voor vrijwel alle beurs groepen de hausse. Het merendeel wist echter de terugslag beperkt te houden. men verwacht niet dat dit veel zoden aan de dijk zal zetten, zodat er in 1976 nog wel meer offshore-materieel opge legd zal moeten worden. Alleen de handel kromp sterk ineen en gedurende de zomermaanden verkeerde het Damrak in angstige stilte. In die tijd ging het Wall Street beter af: daar kwam bij de aan vang van het jaar 1975 eveneens een hausse aan het licht die met kleine onderbrekingen in feite heeft voortgeduurd tot midden juli. Binnen deze vrij langdurige periode heb ben zich echter wel verschillende golf bewegingen voorgedaan, maar het heeft toch tot de julimaand geduurd voordat in Wall Street de bezinning .intrad en men zich daar realiseerde dat een onge breideld conjunctuuroptimisme nog niet op zijn plaats was. Een belangrijke factor bij dit spel was overigens ook de rente, want daar is vooral de Amerikaanse beurs erg gevoelig voor. En het peil daarvan is in de eerste helft van 1975 aanzienlijk verlaagd: be taalden de grote debiteuren in de herfst van 1974 nog een rente van 12 pet aan vele Amerikaanse banken, in de loop van 1975 zakt dit peil tot bijna de helft. Medio 1975 begonnen de banken de rente evenwel weer sterk te verhogen tot bijna 8 pet, wat voor een belangrijk deel DELFT (ANP) Gist-Brocades NV houdt voor het gehele jaar 1975 reke ning met een winst, die ongeveer de helft van die over 1974 26,4 miljoen) zal bedragen, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. De neergaande tendens in de resulta ten, zoals die uit de cijfers over het eerste halfjaar van 1975 is gebleken, heeft zich tot en met het derde kwartaal versterkt voortgezet. Een stijging van de omzetten in het vierde kwartaal, die mede beïnvloed werd door het in bedrijf stellen van de fabriek voor penicilline-derivaten, kan de daling in het resultaat slechts gedeel telijk compenseren, aldus de bekendma king. Vanaf 1971 trad bij de ontwerpbu reaus een periode A-an aanmerkelijke daling in het volume van de opdrach ten. op. Eerst in het eerste kwartaal 1974 is er een herstel opgetreden. In het eerste kwartaal van dat jaar bij de opdrachten voor andere gebouwen dan woningen en in het derde kwar taal ook in de woningbouw. Deze DEN HAAG. (ANP) Architec tenbureaus (waaronder overheidsdien sten en ondernemingen met eigen ontwerpbureau) hebben in de eerste drie kwartalen van 1975 voor een bedrag van 11,3 miljard gulden aan opdrachten boor woningen en andere gebouwen ontvangen. In dezelfde pe riode van 1974 was dit 9,2 miljard gulden. Met uitschakeling van de ge raamde invloed van bouwkostenstij gingen betekent dit een toeneming van 13 percent aldus ,het CBS. zou gelden voor Zuidoost-Azië, waar weinig geboord wordt omdat bepaalde bedrijven conflicten hebben met rege ringen. Het hardst getroffen door de recessie zijn de nieuwkomers onder de eigenaars van offshore-materieel: voornamelijk Noorse en Britse reders. Nu er zoveel platforms te huur zijn geven de olie maatschappijen de voorkeur aan opera tors met een lange en goede staat van dienst. Ook de eigenaars van bevoorradings schepen zitten in de zorgen. Ongeveer 70 van deze schepen zouden er al zijn opgelegd. Volgens Smit-Lloyd gaat het voornamelijk om de vloten van kleine Noorse maatschappijen, „die tijdens de hoogconjunctuur het onderste uit de kan wilden hebben en nu het deksel op de neus krijgen”. De kans lijkt klein dat de offshore- markt spoedig zal aantrekken. Enig sou laas is te verwachten van het feit dat sommige landen nieuwe concessies ver strekken. Ierland doet dat en de Vere nigde Staten eveneens. U vindt bij Alphenaar een rijk assortiment grammofoonplaten en een Hi-Fi stereo afdeling waar elke Haarlemse stereo-handelaar terecht jaloers op zou zijn. Twee luisterstudio's vol met alleen maar topklasse Hi-Fi stereo apparatuur: draaitafels, tuners, ver sterkers, tuner/versterkers, boxen, tape- en cassetterecorders en -decks, elementen, banden, cassettes, platenreinigers. In elke prijsklasse. En ook Alphenaar heeft komplete installaties tegen bodemprijzen: al vanaf 999,—kompleet en inklusief gedegen, deskundig advies, gratis luisteren bij ons èn bij u thuis en gratis installeren in uw woonkamer! Waar vindt u zoveel extra's voor dezelfde prijs? Inderdaad. Bij Alphenaar. Vaak wel. Gezien het sterk stijgend aantal mensen dat deelneemt in ons Verzekerd Groei-projekt 3. Iemand van 30 jaar, die bijvoorbeeld tot z’n 65e f 1.000,- per jaar kan besteden, heeft recht op: f 46.274,- belastingvrij in handen op z’n 65e verjaardag. Dat bedrag kan echter oplopen tot f 100.229,- belastingvrij, bij een konstant rendement van 8% op de veilige Staats- en Gemeenteleningen waarin E&L uw geld belegt. f 46.274,— plus de reeds gerealiseerde rendements- bijschrijvingen keert E&L direkt uit bij overlijden voor de 65e verjaardag. Behalve een betrouwbare spaarvorm is het Verzekerd Groei- projekt 3 dus ook een risicoverzekering die tot voorbeeld strekt. Heeft u daar wel wat voor over? Zeg het uw verzekeringadviseur en hij rekent snel uit waar u recht op heeft. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Gedurende de periode 1971 t.m. Ie halfjaar 1975 daalde de personeelsbe zetting met 2900 personen of 25 per cent (7700 in dienst getreden en 10.600 vertrokken onder wie 5100 door minder werk). In de uitkomsten over het derde kwartaal 1975 wordt echter voor het eerste een lichte stij ging waargenomen van 86 personen (517 in dienst getreden en 431 ver trokken onder wie 151 door minder werk). kwam te staan. Belangrijke nationale in dustrieën als de KSH, Gamma en Nijver- dal-ten Cate volgden. Het Nederhorst- concern ging zelfs helemaal pleite! Maar bij het werpen van de blik op de toekomst brak steeds weer het zon netje door. Want helemaal zonder licht puntjes gaat het oude jaar gelukkig niet over in het nieuwe: Er zijn bedrijven en zelfs bedrijfstakken die het nog altijd voor de wind gaat of in 1975 een krachtig herstel konden behalen. Van de eerste staat de bank- en verzekeringssector vooraan: de ABN, Nationale -Nederlan den en Stad Rotterdam zullen over 1975 fikse winststijgingen hebben geboekt. Voor diverse levensmiddelenbedrij ven als Meneba en Wessanen stond 1975 in het teken van een sterke verbetering, terwijl bij Unilever de gang van zaken in het midden van 1975 een teken ten goede liet zien. In de textiel heeft zich een tendens tot verbetering voorgedaan. De auto-verkopen stegen tot een hoog niveau terwijl ook de bouw flink aan trekt, zij het door kunstmatige over heidssteun. Maar toch allemaal feiten die enig houvast bieden voor het nieuwe jaar. In Amsterdam kwam echter de grote klad in de maanden september en okto ber, toen voor zowel de industrie als de handel de laagste noteringen van het jaar werden aangeslagen. Een maand later doorbrak de groep van internatio nals echter zijn hoogste stand van begin maart en kwam de industrie bijna 20pct boven het laagste niveau van oktober uit. Hiermede wordt nog eens duidelijk gemaakt hoe scherp het optimisme en het pessimisme e' ;aar steeds weer heb ben opgevolgd. De achtergrond daarvan is de regelmatige afwisseling van omzien naar het heden en de blik werpen op de toekomst. En het heden was voor 1975 bepaald niet erg inspirerend. Toch staat ons een bijzonder slecht jaarverslagenseizoen te wachten, waar bij vooral ook aandeelhouders met de neus op de feiten zullen worden gedrukt in de vormvan een groot aantal divi- dendverlagingen en zelfs -passeringen. In deze tijd van inflatie ongetwijfeld een weinig welkome inkomstenderving. Maar het is nu eenmaal niet anders - waar echter wel tegenover staat dat vooral door buitenlandse kooplust menig aan deel op een aanzienlijk hoger koerspeil het nieuwe jaar binnenglijdt dan voor de bedrijfsomstandigheden als reëel zou kunnen worden onderkend. Voor Akzo wordt nog altijd tweemaal de nominale waarde betaaid dus 200pct), voor Hoogovens zelfs 2,5 maal en Naarden niet minder dan vijfmaal, terwijl deze ondernemingen 1975 toch geheel in het rood zullen afsluiten. Ook voor menig ander fonds geldt, hoewel niet met rode cijfers, toch een naar verhouding zeer goede beurskoers. En dan valt er toch weinig te mopperen. Alles bij elkaar genomen echter kan het oude jaar financieel en economisch als een vrij waardeloos jaar worden afgeschreven. Een jaar waarin zich con junctureel weinig positiefs heeft ontwik keld en dat de economie weinig verder heeft gebracht dan hij er twaalf maan den geleden voorstond. Een jaar echter waarin de beurs in zijn geheel zo’n 25 pet in koers kon aantrekken en dat de vijf internationale aandelen rond 30 pet hoger bracht. Koninklijke Petroleum, ons hoofdfonds, kwam er van 63 tot even boven de 100. En dat was toch geen slechte prestatie Naarmate het oude jaar verstreek ge raakten steeds meer bedrijven, ja zelfs hele bedrijfstakken, in de verliezen. Vaak zelfs zo zwaar, dat jaren van zuinig beheer en reservering als vrijwel nutteloos terzijde moesten worden ge schoven. Van de grote concerns waren dat vooral Akzo en Hoogovens, terwijl ook Philips er steeds beroerder voor (ADVERTENTIE) Een woordvoerder van Shell verklaar de dat zijn maatschappij nog geen last ondervindt van het inzakken van de markt. Andere Nederlandse bedrijven, zoals Rijn-Schelde-Verolme en Smit- Lloyd (bevoorradingsschepen), zeggen hetzelfde maar erkennen wel „dat ze momenteel ontzettend hard moeten wer ken om hun aandeel in de markt te behouden”. De 600-regeling zal fungeren naast de deelneming van de confectie-industrie in de subsidiëring van arbeidsintensieve bedrijfstakken met veel werknemers met lage inkomens. J - J .s, iio. c -)f»A Alphenaar

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15