OPVALLEND VERLIES VAN AGAFONOV Kort geding tegen KNSB SPDRWBOS VAN DER S TERREN Paardekoersen Hilversum Onze oude sporten, spelen en folklore WOON TOON O 1 „Coopman niet goed genoeg voor Ali” ,ii Sippie Tigchelaar naar de rechter Dat moet je 2e Kerstdag gaan zien: DE OERGEZELLIGE WOONTOON „SALON”-REMISE VAN B 17 /OEN SD AG 24 19 7 5 DECEMBER SPORT 6 Resultaten Het tippen Edens techniek 4000 tn’ meubelen inUmuiden [langs de weg naar het Zuidpier-strand! dj raakten verder achter dames, vijfde Barras - Sippie Tigchelaar: actie tegen de schaatsbond. (ADVERTENTIE) Kromhoutstraat 56, IJmuiden, tel. 02550-17150 STOPPER k Uitslagen van de zesde ronde zijn: Bronstring (Ned) Nimbi (Kon) 1-1. 1 Wiersma’s concurrenten De Israëliër Bernstein en zijn Poolse opponent Twatdon behielden hun finale- aanspraken door onderling remise over een te komen. De tweede Nederlandse deelnemer, Bruno Carlier, werd door de riëderlaag tege nde Tsjechoslowaak Ftac- nik definitief uitgeschakeld voor een plaats in de finale-poule om de Europe se titel. Volgens de dagvaarding wordt de president gevraagd de KNSB te veroor delen „datgene te doen en alles na te laten wat daarop belemmerend zou kunnen werken - dat eiseresse (Sippie Tigchelaar) zal kunnen deelnemen aan in het seizoen 1975-76 nog te houden gewestelijke of nationale selectiewedstrij den en aan de nationale kampioenschappen op verbeurte vah een dwangsom van 50.000 gulden voor het geval de KNSB in gebreke mocht blijven onverwijld de bevolen maatregel te nemen.” AMSTERDAM (ANP). Sippie Tigchelaar gaat via een kort geding tegen de KNSB proberen een plaats te veroveren in het veld dames, dat op 10 en 11 januari in Groningen om de Nederlandse langebaantitel gaat strijden, ttet kort geding dient op 30 december om 10.30 uur voor de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. nog steeds de leiding. Met een saton- remise tegèn de Bulgaar Inkiov de partij vergde slechts vijf zetten bleef de Nederlander een half punt op de Bulgaar voor. Deze heeft nu de Bus Kochiev naast zich gekregen. De win naar vart het meestertoernool te Sochi dit jaar Won in eert regelmatige partij van de Roemeen Foisor. over wielersport en schaatsen, geen uitgestorven sporten dus, maar het is wel curieus om te lezen hoe die sporten in het begin van hun bestaan beoefend werden. Wist u dat hel wielrennen is gestart als een sport van professionals? Zo luidde een ad vertentie in 1874, ruim een eeuw geleden dus: Tatjana Averina, wereldtecorühoudster schaatsen op de 500 meter, leed in Boedapest twee nederlagen. Op de 500 meter moest zij met een tijd van 45.53 Loedmilla Ankoedlmo- va (45.35) voor zich dulden, en op de 1500 meter 'moest zij drie landgenotes voor laten gaan. India, dat al zeker was vah een plaats in de halve finale van het toernooi om de Davis- cup, heeft de Filipijnen met 4-1 verslagen. The Great Escape ligt op de vijfde plaats in het tweede gedeelte van de Clipper-race, met een achterstand van 120 mijl op de Italiaanse schoener Busnelli. Het verzoek van FC Porto om het tweede bekerduel voor de UEFA-cup tegen Hamburg over te laten spelen, is door de UEFA afgewezen. Tijdens het eerste, incident-rijke duel, zijn drie Portugezen en twee Westduit- sers van het veld gestüürd. Op de eerste dag van een tennls-kersttoer- nool in Apeldoorn, is Theo Gorter onverwacht Verslagen doöt Peter Panty uit Dcvëtiter: Ö-1. Gorter, die bij de stand 8-6 zijh racket brak, kon geen moment in zijn ritme komen. Uitslag ih het Ertgelse voetbal: Êverton— Manchester United 1-1. Agafonov (Sov) Wiersma (Ned) 0-2, Sy (Sett) De Ruiter (Ned) 1-1, Herme- link (Ned. N’Diaye (Mai) 0-2, Ba (Sen) Michel (Hal) 1-1, Koeperman (Sov) Smith (VST) 1-1. Stand na zes ronden: 1 Wiersma 11 punten, 2 N’Diaye 8 pnt., 3 Koeperman, Sy 7 pnt., 5 Hertne- link, Smith, De Ruiter 6 pnt., 8. Nimbi, Bronstring 5 pnt., 10 Agafonov, Ba 4 pnt., Michel 3 pnt. Wereldkampioenschap ronde: Miohailovskaja Trawina (Sov) het Europees jeugdkampioenschap in Grotiirigen heeft Pail) vin det Stetten Dit is de man die, wanneer de plan nen tenminste doorgaan, tegen Ali gaat boksen om de zwaargewichttitel: Jean Pierre Coopman. U begrijpt nu misschien waarom dit boekje is opgedragen aan de Ne derlandse Invaliden Sportbond. Maar eerlijk is eerlijk, het hoofdstukje waarin deze spelen behandeld wor den, wil alleen maar een stuk volks vermaak uit vroegere eeuwen tonen, waarin de dierenbescherming nog niet zO’n invloed had als tegenwoor dig. Er worden v el spelen die goed deels verloren zijn gegaan in dit boekje behandeld, samen overigens met sporten of spelen die nog volop in zwang zijn, zoals het kaatsen, het fierljeppen en het skutjesilen (de Friezen zijn kennelijk zuiniger op hun oude sporten dan de overige provincialen), terwijl ook het vendel- zwaaien, het touwtrekken en het ja gen nog steeds aftrek vinden. Tot de aardigste hoofdstukjes behoren die „Noott heb ik liet beter gezien dan van Jaap Eden. Om éen der palen van het electrisch licht oefende zich Eden voortdurend in het hoeken ne uten. Nauwelijks Wds hij vah Rdmar terug en gluurden de dichte-lachoog- jes vanonder de pik-mUts ons Wéér tegen, of hij probeerde de Haarlem- sche baan Weer Pens. Deze is rit 45Ü m in omtrek met vier stompe hoeken bah ca. 10Ö graden, Eden nam die hoeken in twee, doch somwijlen ift volle Vaart in één streek. Tüen we dat zagen begonnen de tanden van Klaas Pander te schitteren en ik begon te denken: „ZOU ie ’t kunnen?" tVladbnir Agafonov: binnen 30 zetten verslagen. Bij de dames bleef Elena Michailovs- kaja (Sov) stevig aan de leiding. Alleen de Nederlandse Barbara Graas ën de Russische Ljoeba Trawina kunnen haar nog bedreigen. Enzovoort enzovoort. Wij en onze kinderen stapten op onze eerste fiets, slingerden even en reden vervolgens weg, want fietsen hoef je tegenwoor dig niet meer te leren, die kunde zit bij de verpakking inbegrepen zodra je geboren wordt. Maar vroeger ging men naar een rijwielschool, een soort manege waar instructeurs enkele maanden lang de fietsgragen rijlessen gaven. Misschien zijn er onder de vermelde uitgestorven sporten wel sporten die mén enkele eeuwen gele den ook spelenderwijs beheerste, ter wijl wij ze nu Weer moeizaam zou den moeten aanleren. Het „tippen" bijvoorbeeld lijkt me een mooie maar moeilijke sport. Het blijkt weer een Friese sport te zijn geweest. In 1775 stond een adverten tie in de Leeuwarder Courant dat een kastelein twee zilveren hechten (dat waren mesheften) wou laten vertip- Uitslagen vijfde ronde (Zwitsers systeem): Vah der Sterren (Ned) Inkiov (Bul) remi se; Twardoll (Pol) Bernstein (Isr) remise; Speelman (Eng) Popovic (Joe) remise; Ko- chlev (OSv) Foisor (Roe) 1-0: Pablö (Spa) Trolidalen (Nob) remise; Littlewood (Eng) Sllberring (Zwi) l-o; Kristen (Den) Olafs- son (Ms) 0-1; Ftacnik (Tjl) Carlier (Ned) 1- 0; Blnham (Pin) Schussler (Zwe) 1-0, Tabat- tbni (Ita) Muir (Sch) remise; Dur.- löos' Weldemann (Wdl) 0-1: Orr (ter) - oney (Tur) 0-1; Aygousti (Cyp) Azzopardl (Mal) 0-1; Santos (Por) Travelyan (Wal) afg.; Triller (Mon) Tonoll (Bel) 0-1; Hessenbruch (Lux) ftoos (Fra) 0-1. Starid 1 Vhti der Sterren 4‘/2, 2 en 3 Kotsjev en Inkiov 4, 4 t.m. 9 Bernstein, Twardon, Speel man, Popovic, Littlewood en Olafsson 314, 10 t.e.m. 13 Bihham, Trolidalen, Pablo en Ftachnlk 3, 14 t.m. 20 Kristensen. Silberring, Weidemann, Trabatoni, Foisor, MUir en Oney 2>/2. pen. Het tippen hoorde voornamelijk op de Friese boerenkermissen thuis, en er werd om zilveren voorwerpen getipt: een zilveren lepel of vork of mesheft, of een tabaksdoos. Het schijnt nog steeds in Mantgum én Jorwerd te worden beoefend, maar niet intensief, vrees ik. Roe gaat dat tippen nu eigenlijk? EP Wordt, op een veldje, een blok in enigszins schuine stand neergezet, maar dat kan ook een wagenwiel zonder spaken zijn. Een houten bal letje ter grootte van een kaatsbal (dat is ongeveer even groot als een golfbal, een tamelijk klein balletje dus) wordt met kleimodder „vastge plakt” op de naaf van dat wagenwiel of op dat blok hout, die dus allebei een beetje schuin dienen te staan. Ret houten balletje is rood-Wit ge verfd. Op zeven meter afstand van het blok of het wiel wordt een lijn getrokken of een stok neergelegd. Dat is het punt vanwaar de spelers een knuppel van eiken- of iepenhout van ongeveer eën metèr lang naar het balletje moeten gooien. Die knuppel is een arm dik en moet met een rechtse zwaai (dus miet onderhands of bovenhands maar met een zij waartse zwaai) zodanig naar dat bal letje worden geworpen dat hij het balletje er niet alleen „aftipt”, maar ook nog zo ver mogelijk doet weg vliegen. Eeh subtieler en menselijker vorm van katknuppelen dus. Het lijkt me een uitgesproken taak voor Dick van Bommel en de NCRV om een nationale competitie on de televisie te organiseren waarin zulke veraeten en Uitgestorven dorpssporten als tippen, kolven, klootschieten, beu gelen, bollen, klossen en maliën Weer uit het stof der historie te voorschijn worden getoverd. Eventueel in có- produktie met Jan van Hillo’s „En dé tijd stond even stil”. en Simons) werd een sterk touw gespannen, in het midden waarvan een dichte ton hing waarin een le- bende kat zat. De bedoeling was dat men vanaf een bepaald punt de „kneppel” (wij zouden knuppel zeg gen) ndar de ton wierp. Wie van de deelnemers erin slaagde dé ton zoda nig in duigen te doen vallen dat de kat' eruit kon springen, had gewon nen. Maar die kat sprong lang niet altijd eruit zodra zij dat kon: „De kat toch, door het slingeren der ton be dwelmd en angstig van aard, bleef zolang mogelijk in de slingerende ton. Soms gebeurde het dat zij den knep pel zoo hevig voor de kol kreeg, dat ze vbor dood bleef liggen of met de nagels aan de ton bleef hangen. Hoe het ook ging, zij viel of sprong einde lijk uit de ton, en de laatste pooier Won de prijs. Intusschen liepen de jongens naar de kat en die haar greep, kreeg eene flesch tot loon.” een rechte lijn Op te sluiten, doch men brenge het rechterbeen over het andere heen naar voren, de linker voet komt dan naar achteren en te vens sterk naar buiten (rechts). „Er komt dan een oogenblik dat men (daar men in deze houding, door de Vaart die men heeft, sterk naar links overhelt) zou vallen. Vanzelf brengt men dah, na .zich nadr biliteli (rechts) flink met den linkervoet te hébben afgebet, dezen Weder naar voren, zoodat de voeten, die bijna op een lijn stonden, wéér zo goed als Op een lijn voor elkaar komen, doch thans zet men het linkerbeen eerst Vóór en niet over het rechter, daarna brenge men het rechterbeen weer over het linken zette men het linker weer buitenwaarts af en zoo vervol gens.” Shell-Nederland BV is als sponsor opgetreden voor een boekje getiteld Shell-journaal van Oude Sporten, dat is opgedragen aan de Nederlandse Invaliden Sportbond. Immers, zoals in het „ten geleide” staat: sport betekent voor velen een stuk levensinhoud, een stuk zelfbevestiging. Ook voor de invalide mens. Dit boekje van dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons is gewijd aan een stuk verleden in onze sport beoefening, een stuk nostalgie zou je kunnen zeggen, vermengd met een stuk opluchting over het feit dat we nu gewoon naar voetballen mogen en niet meer mee hoeven te doen aan palingtrekken (een mooie dikke le vende paling werd met groene zeép ingesmeerd en aan een touw opge hangen dat over een vaart werd ge spannen, waarna het de bedoeling was eronder door te roeien en daarbij de levende paling zo goed vast te houden, dat de kop van het lichaam scheurde) of gansknuppelen. Gansknuppelen was ook een stuk folklore. Je werd geblinddoekt en daarna enige malen in de rondte gedraaid, waarna je met een knuppel de gans moest zien te raken. Een variant op het palingtrekken en het gansknuppelen was het ganstrekken. De neerhangende kop van de gans werd met groene zeep ingesmeerd om het extra moeilijk te maken, dus wie dan nog in staat was om staande op èên wagen die onder de gans door reed de kop van het dier af te trekken, was een bolleboos. Een ve dette. Ik zie daar wel een stuk ver maak in, meer althans dan in het ganssabelen, waarbij de deelnemers in plaats van een knuppel een sabel in de hand werd geduwd, waarmee ze dan op de gans in moesten hakken. Een stuk humaniteit werd ver werkt in het katknuppelen. Tussen twee zware palen (zo melden Fuchs AT Maak er een gezellig uitje van met het hele gezin. [y| f,1 j Fa 1W Kom klezen Ult al die meubels bij Woontoon. V van klassiek tot modern. Of uit de ongeëvenaarde kollektie massief eiken uit eigen Woontoon werkplaats De koffie is bruin 2e kerstdag, de Kerstverlichting brandt en we draaien een fijn muziekje. Dat wordt een geslaagde dag „Doch dit overstappen is niet zoo gemakkelijk, dlhöeWel toch „allés" ervan afhangt wanneer men tegën eerste klasse rijders uitkomi. Ret is niet gemakkelijk dit volkomen uit te leggen, doch ik zal een bescheiden poging daartoe Wagen. Men komt de bocht in, het lichaam min of meer nadr bitHiëh overhellend (naar links) en rijdend op de linkerschaats, het rechterbeen heeft pas den afzet ge daan; brengt men het nu weer bij, dan sluite men het niet tegen de linkerhiel aan en schuive de schaat sen om beurten al huppelende in een linksche richting, zoo as schutters, die een wanhopige poging doen om in HILVERSUM (ANP). De uitslagen van d« dinsdag gehouden koersen te Hilversum lul den: Cote d’Orprijs (le afd.) 20M m: 1. Mldlan (M. P Schouten) 2.51.5 1.25.8, 2. Miss Holland, 3. Mientje Wlnn. 14,60, pl. 3,60 3,40 4,-, kopp. 86,70. trio ilSó.90. Vosgesprljs (le afd.) 2020 in: 1. New Rpod- noot (P. Smit) 2.56.8 1.28.4, 2. Ninon la Plata, 3. New Yelly. Winn. 4,80, pl. 1,70 1,90 2,50, kopp. 11,20. Loiretprljs 2000 m: 1. Llselot Spencer (R. Pools) 2.46.6 1.23.3, 2. Kermet G, 3. Misto Buitenzorg. Winn. 32,10, pl. 6,30 2,20 16,30, kopp. 158,90, trio 7377,70. Lorraineprljs 1500 m: 1. Odka Beroona (J. Wagenaar) 2.07.0 1.24.7, 2. Othella Fortuna, 3. Coster G. Winn. 3,-, pl. 1,20 1,30 1,40, kopp. 3,40. Savoieprijs 1500 m: 1 Mike Nardinclant (J. Wagenaar) 3.27.2 1.24.2, 2. Ludwln S, 3. Isac Cavaljos. Winn. 2,40, pl. 1,60 2,40 4,90, kopp. 8 50. trio 572,50. Bourgondleprljs 2440 m: 1. Nancy uit Laren (J. Dooyeweerd) 3.28.1 1.26.0, 2. Nanouk, 3. Nétzer Spencer. Winn. 2,10, pl. 1.20 2,20 1,30, kopp. 7,60. Leerlingen Winterkampioenschap 2060 na; L Kwik Hanover (M. de Lange) 2.48.2 1.23.3 2. Kwikzilver, 3. Iris Volo. Winn. 8,10, pl. 2,20 1,90 4,80, kopp. 28,50, trio 747,60. Cote d’Orprijs (2e afd.) 2000 m: 1. Mascota» (G. Gommans) 2.5 6. 1.25.8, 2. Narco Dartel, i. Mariano. Winn. 2,60, pl. 1,46 1,50 2,70, kopp. 7.30- j Juraprijs 2000 m: 1. Lucy H (J. v.d. Loo) 2.44 9 1.22.5, 2. Koncorde, 3. I oena. Winn. 2,46, pl '1,60 4,80 2,90, kopp. 49.70, trio 477.30. Vosgesprljs (2e afd.) 2020 m: 1. Nahda W (M. C. Vergay) 3.00.3 1.30.2, Marco, 3. Norand*. Winn. 7.50. pl. 2,10 2,- 2,70 kopp. 20,16. TOtallsatoromzet: 332.860, (Sov) - Heitmeier (Ned.) 2-0, Trawina (Sov) Barras (Fra) 2-6, Reimann (Oos) Claes (Bel) 0-2, Graas (Ned) Geuts (Ned) 2-0, Nizic (Joe) Kaderabekova (Tsj) 2-0. De stand na vijf ronden is: 1 Michailovskaja 10 punten. 2 Graas, Trawina 8 pnt., 4 Geurts, Heitmeier 6 pnt., 6 Barras, Ölaes, Nizic 4 pnt., Rei mann, Kaderabekova 0 pnt. „GROOTE VELOCIPEDERIJDER1J TE GORREDIJK. De kasteleins Schaasma en De Jong en Sytsema zijn vbornemens op DINSDAG den 27 dezer te laten VÈRHARDRIJDEN OP TWEEWIELIGE VELOCIPEDES een Prijs van Vijftig gulden of een soiled GOUDEN HORLOGE per keuze der winnaars. Premie nader te bepalen. Aangifte etc. Locaal Flora”. Waar je ook niet zo bij stilstaat, is dat het bij ons zo vertrouwde en normaal aandoende bochtenwerk bij het schaatsen waarbij de schaatser naar binnen overhellend via een söort „beentje over" op volle snelheid de bocht neemt, eens door iemand moet zijn uitgevonden. Pim Mulier, de Wit- marsummer en later Haarlemmer die nagenoeg alle sporten in Nederland introduceerde behalve de hoela hoep, heeft daar nog vóór de eeuwwisseling over geschreven en Fuchs en Simons citeren het: GRONINGEN (ANP) Ook na de vijfde ronde in het schaaktoernooi om AMSTERDAM (ANP) Na de zesde ronde in het suiketdamtoernooi te Am sterdam heeft Wletsma zijn leidersposi tie versterkt. Koeperman, Sy en Hertne- link vielen als mogelijke concurrenten nog meer terug en alleen N’Doaye, de revelatie vah het toernooi, kon de ach terstand on drie punten houden. Het was evenwel toch een enigszins sensationele zlttihg, want Wiersma zag kans Agafonov, de Russische kampioen van vorig jaar, binnen dertig zétten tot opgeven te dwingen. Aanvankelijk leek het erop dat de Rus de zelf gekozen moderne opettingsvariant wel zou beheer sen, maar na twintig zetten bleek het tegendeel. Toen had Wiefsma al zo veel voordeel behaald, dat het vbor Agafonov hopeloos werd. Nog tieh Éëtten had de Nederlandse kampioen nodig ofn tot eeti beslissing te komen. N’Diaye kwam door een zege op Her'- meiink alleen op de tweede plaats. De man uit Mali debuteert Uitstekend tus sen 's werelds topdamfners. In het mid denspel nam hij het initiatief van Her*- meiink over en in een positie van acht om acht dwong hij de Nederlander töt ëen voortzetting eh liet toen een listige combinatie volgen. Alle overige partijen eindigden in re mises. Het zag er naar Uit dat Koeper man zijn tegenstander Smith zou weg spelen, maar in het acht om acht spel Was de verdediging van de Amerikaan niet te nemen. Sy tegen de De Ruiter was een matige partij, die zonder enige schokkende ge beurtenis op remise Uitliep. LONDEN. (Reuher) Ray Clarke, de secretaris van de Engelse boks- bond heeft in Londen het voorstel een titelgevecht in het zwaargewicht te houden tussen Muhammad Ali en de Belg Jean Pierre Coopman bespot telijk genoemd. Deze uitspraak deed Clarke, nadat de Amerikaanse pro motor Don King had bekendgemaakt dat het gevecht waarschijnlijk op 20 februari in Porto Rico zal plaatsvin den. Clarke zei verder dat naar zijn mening Coopman niet goed genoeg was om tegen Ali uit te komen, dat het de bokssport alleen maar zou schaden en dat de Engelse kampioen Richard Dunn, tegen wie Coopman op 20 januari in Londen om de Europese titel bokst, meer recht had om tegen Ali in de ring te verschij nen. De Friese schaatsenrijdster, die dit jaar na haar weigering om onder Gerard Maarse deel uit te maken van de kernploeg door de KNSB werd uitgesloten van de selectiewedstrijden in dit seizoen en hét nationale kampioenschap, be haalde het vorige seizoen de titel. r' j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17