De gedrevenheid van een booreüandbewoner. 'ft My Ml tij ILw w hl? Hi’ i Mil 1 Sro® door Udo J. Buys 11®$ een kluitje samen, zo’n slordige honderd kilome ter ten westen van Den Helder. Daar is het de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die zich over wat gasvelden heeft ontfermd. Veldjes ei genlijk als je ze vergelijkt met supervondst Sloch- teren. „Maar dat vind je nooit meer, dat is een unicum”, zegt de bebaarde Bart Gietema. Hij is chef-boormeester op de Transocean I, „tooi pus her” noemen ze hem in vaktaal. „Het is nog steeds het grootste gasveld ter wereld. In Amerika ligt een groter, bij Houston, maar dat heeft minder inhoud”. „ER STAAT EEN STEVIGE BRIES. Die be- voorradingsboot kan je wel vergeten en die chop per ook, want die zit mudvol met een aflossing”. Radioman Kees van der Hoek grijnst bijna vol daan na die boodschap en kijkt meesmuilend in de richting van mijn gepakte valies. Want, zijn mededeling betekent dat ik. minimaal één etmaal langer enkel zee om me heen zal zien. Daarin kan ook een in de verte passerende vissersschuit geen verandering brengen. Plaats van handeling: één van de kleine vijftig boor- en werkeilanden, die op de Noordzee de aardkorst te lijf gaan op zoek naar nieuwe energie. Drie daarvan groepen op Ml?' WOW;.. IIP®;; De Transocean I, honderd kilometer ten westen van Den Helder. KUIPERS KLAAGT NIET, dat Tool Pusher Bart Gietema, een kapitein zonder strepen Spoelingscontroleur Gezmus Kuipers: „Praten over het werk verveelt nooit" i rechtschapen huisvader bij thuiskomst naar het hoofd geslin- DRANK AAN BOORD is verbo den. Geen druppel, wie het toch meeneemt loopt kans op staande voet ontslagen te worden. „Dat is heel goed ook”, zegt de tool-pusher, „Ik ken mensen die van wacht zou den afkomen, zich eenzaam zouden voelen en dan een borreltje teveel zouden kunnen nemen”. Geen moei lijkheden dus waarvoor Gietema op zijn strepen moet gaan staan. „Ik hèb de verantwoordelijkheid, maar dat gaat hier minder disciplinair toe dan op een schip. Het is een heel groot verschil. Dat disciplinaire van een koopvaardijschip is hier niet, nodig, dat is gewoon kouwe kak van vroeger achtergebleven”. ’S AVONDS LIGT het werk even stil, er is materiaal nodig dat in aantocht is. Elke minuut oponthoud kost geld op de booreilanden. Ze zijn niet alleen duur in bouw - 50 miljoen gulden - maar ook de huurprijs is fors: 100.000 per dag. Een ton dus, te betalen aan de contractor, de eige nares van het ding. A.an boord van de Transocean I is al eerder geci teerde Bart Gietema de spil en ver antwoordelijk voor de booractivitei- ten. De opdracht in zijn geval: zeven putten slaan van elk 3200 meter diep en een oude, die verleden jaar werd geslagen, weer bruikbaar maken. Dat karwei vergt rond anderhalf jaar. Een rekensommetje leert dat een week vrij. Je hebt ook een ver schil, je werk- en j IN DE WEEKEINDEN is zijn hut ook een beetje telefooncel, want dan plegen de „opvarenden” naar huis te bellen. Naar ons eigen land kost dat voor drie minuutjes 9,60 naar Duitsland maar 45 cent meer. Een vredig gebruik dus van de appara tuur. Om misstanden aan boord te melden wordt ie in ieder geval nooit gebruikt. Bart Gietema: „In het bui tenland heb ik wel eens moeten op treden tegen iemand die met een slokje teveel aan boord kwam, maar dat was niet meer dan een waar schuwing”. ligt niet in zijn aard. Hij werkt al 23 en een half jaar bij de NAM en doet nou zes jaar continudienst, ’n Week op dus. en een week af. „Ik vind het hardstikke goed. Als je op het land werkt, werk je acht uur per dag en dan krijg je een weekeinde van twee dagen. Als de boortoren ver van huis is, zit je ’s avonds in je hotel. Omdat ik nu meer hier zit, ben ik meer thuis. Ik ben hier de hele week tot beschikking, maar dan ook een hele week vrij”. Zo eenvoudig ligt het. Spoelingscontroleur Gezinus Kui pers uit Zweelo: .Als je aar. boord zit heb je weinig tijd voor het we reldgebeuren. Als het even kan volg ik de nieuwsuitzendingen. Maar aan boord heb je natuurlijk geen krant. Als er een aflossing komt, krijg je een nieuwe krant, maar dan is het weer gebeurd. Thuis heb je daar meer gelegenheid voor, dan trek je er meer tijd voor uit, dan spel je hem. Hier ben je bestemd voor het werk. Onder elkaar wordt niet over politiek gepraat, alleen over het werk, omdat je op het werk zit. In dit vak moet er goed overleg zijn, de verstandhouding moet goed zijn, dus je praat veel over je werk. Dat verveelt nooit. Waarom niet? Waar om wel. Je moet je werk als hobby zien. Als het niet meer boeit, is de interesse er ook af. Dat is in dit vak niet mogelijk, omdat er steeds weer verrassende elementen inzitten. Het gaat nooit van een leien dakje. In de toekomst zou zo’n eiland mooier ge maakt kunnen worden, wat meer recreatie. Maar ja, dit is al meer dan tien jaar geleden gebouwd”. DE RECREATIE die Kuipers aan haalt is op de Transocean inderdaad minimaal. Een klein zaaltje, een ra dio en een zwart-wit televisie. Hon derd kilometer van de kust kan er nog een beeld worden opgevangen, maar af en toe gaat er wel een forse ruis over het scherm. Verder is er een pijltjesspel en liggen er wat kranten: het grootste ochtendblad en het in Groningen verschijnende Nieuwsblad van het Noorden, het gebied waar vrijwel alle Nederlan ders aan boord vandaan komen. De meeste kranten nog in hun bandjes. ..Ze zijn te oud als ze hier arriveren, dan heeft het geen zin meer ze te lezen”, zegt een man. De kantine, om hem zo maar aan te duiden, wordt matig bezocht. Wie niet werkt slaapt en andersom. Er waren onlangs wel wat kijkers toen een actualiteitenru briek het weten dat het voor oproer kraaiers gemakkelijk zou zijn een booreiland te kapen. Om dat ver haal werd smakelijk gelachen. DE TRANSOCEAN heeft zijn nieuwe plek daar ten westen van Den Helder verleden maand ingeno men. De vorige stek was bij Ame land, waar twee socialistische Ka merleden, Epeman-Brugman en Wieringa, een reuzen gasbel meen den te ontwaren. De NAM ontkende het bij hoog en laag. En ook de Kamerleden hebben zich niet meer laten horen. „Ze hebben hun be wering niet hard kunnen maken”, zegt NAM voorlichter Jan Zijlstra VIJFENVEERTIG mannen op een eiland, zelfs zonder palmboompje. Waarom? Wie is er te vinden voor twaalf uur op, twaalf uur af, een week lang, dan een weekje naar moeders aan de wal en weer een weekje twaalf uur op twaalf uur af. enzovoorts. Exeptioneel hoge lonen staan er niet tegenover. Een Duitser, die aj jaren op de Transocean mee draait: „Morgen ga ik naar huis, dat is waar het allemaal om gaat”. Radi oman Kees: „Ik zit hier niet met tegenzin, maar je weet wel dat je maandag weer naar huis gaat”. Die theorie gaat ook voor de meeste an deren op. Een weekje thuis zijn, doen wat je wilt, uitstapjes, wat rommelen, lekker eigen baas zijn. Daar hebben de mannen dat weekje isolement en hard werken graag voor over. Na een weekje lokt het geluid van de chopper, de naam die de helicopters hebben die de verbin ding met de wal onderhouden. Van wege hun geluid. Ze overbruggen de afstand Transocean-Schiphol in drie kwartier: de bevoorradingsboot vaart er acht uur over. De Duitsers op het eiland werken twee weken achtereen, maar gaan dan ook twee weekjes naar de wal. Dat zijn de omstandigheden. Zo eenvoudig lig gen de feiten. DE TRANSOCEAN I, een kunst matig eiland van 80 bij 40 meter. Met zes enorme peilers, die het zestig meter boven de zeebodem verheft. Een eiland met 45 mensen, mannen, die dag en nacht in de slag zijn, twaalf uur op, twaalf uur af. Van twaalf tot twaalf, ga er maar aan staan. Vijfenveertig mannen en geen enkele vrouw. Die brengen al leen maar ongeluk, wil het verhaal. Toen er eens een meekwam met officiële bezoekers leidde dat ook tot protest. Je ziet een zwarte kat toch ook liever niet je weg kruisen. De vrouwen die er wel zijn, staan op papier, in full color aan de wand gepend. Schaars of in het geheel niet uitgedost. Jaar van de Vrouw- vierders zou het geen deugd doen. DE SAAMHORIGHEID aan boord is groot. Maar verder dan het werk gaat ie niet. Politieke heet hoofden kunnen beter aan de wal blijven, die zullen op de eilanden geen gehoor vinden. En de mannen lopen er niet warm voor, wanneer er na de maaltijd (en dat was zo) een Outspansinaasappel klaar ligt en er om de dorst te lessen (en dat was zo) een sapje present is, dat in Zuid- Afrika bereid is. Het zou ook een beetje mal staan zo’n wit spandoek op een booreiland. Wie zou er naar kijken, er moet gewerkt worden, daarvoor is men aan boord. zetten dat het niet over booreilanden ging”, zegt hij, niet beter wetend dat ook hij die week weer twaalf uur op en twaalf uur af ging. En dat laatste in eigen kooi. „Het zijn allemaal rustige huisva ders hier aan boord”, bevestigt voor het geschrokken thuisfront ook nog eens telegrafist Kees van der Hoek. „De leeftijd van de mensen hier is in het algemeen hoger dan op andere booreilanden die ik ken”, weet hij, „daar zitten veel meer vrijgezellen. Er zijn hier mensen die hier werken sinds het eiland gebouwd is”. Hijzelf zit er nu drie jaar, in dienst van Radio Holland en bemant een „com- municatie-container” die met zen ders, telexen en al het andere dat nodig is als eenheid door de NAM op het dek is gezet. „Ik verveel me nooit”, zegt hij aan zijn pijp lurkend met op schoot een weekblad. „Je hebt veel vrije tijd thuis. Het contact met het gezin is veel beter! Iemand die aan de wal werkt, heeft alleen de zaterdag en de zondag. Wat komt er van die avonden terecht, televisie kijken hooguit”. De Zapata Nordic, vlak in de buurt, roept hem op. Technische gegevens worden uitge wisseld. ’n Week isolement voor zeven dagen vrijheid Op naar 3200 meter diep de aardkorst in. over die periode voor de huur van het eiland 55 miljoen moet worden neergeteld. En daar komt dan het materiaal, vervoer, catering, lonen, enzovoorts, bij. Doordraaien dus, el ke minuut kost geld, 'n gulden of zeventig grof berekend. AAN TAFEL WORDT er van ge- j_ je familiesfeer dachten gewisseld over een wild ver liggen uit elkaar. Als je hier zit heb haal in een zondagsblad over pijp je geen familieproblemen. Ik heb lassers op de Noordzee, die zich eigenlijk nooit anders gedaan. Ik langs de Engelse kust in rose kwar- kpn niet zeggen hoe het is om altijd tieren mannelijk doen gelden. „Ga thuis te zijn. De onderlinge ver- jij daar soms ook naar toe kreeg standhouding: „Je hebt je werk een rechtschapen huisvader bij samen, maar dat de mensen veel thuiskomst naar het hoofd geslin- geestelijk contact hebben, dat geloof gerd. „Ze waren er vergeten bij te ij Twaalf uur op, twaalf uur af en tussendoor even uitzakken voor de televisie. Vijfenveertig mannen op een eiland van vijftig miljoen AAN 32-JARIGE tool pusher Gie- ik niet. Echt grote discussies zie je tema zal het niet liggen. Hij kwam niet gauw. Ik geloof ook niet dat dit op de Transocean met een schat aan de plaats Is om diepzinnig te discus ervaring. Voornamelijk opgedaan in sieren”. Nigeria, waar hij ten tijden van de Biafra-oorlog zat en hem de kogels HET WERK op het eiland loopt nogal eens om de oren vlogen. Eerst gesmeerd. De enige afwisseling: de voor een Amerikaans maatschappij, chopper maar die is zo weer verdwe- later voor de Shell. Hij leidde er nen, een marinefregat dat langs Nigerianen op. „Als ze je als blanke vaart en ’s morgens rond tienen accepteren, krijg je genoeg van ze heeft iemand een Russische onder gedaan. Ik kan niet zeggen dat ik er zeeboot gezien, die omzichtig een slechte ervaringen mee heb gehad, kijkje kwam nemen. Een andere af- ze zijn erg leergierig”, vertelt hij. Op wisseling: het eten. Dat kan onge- zee is Gietema dag en nacht bereik- veer de hele dag. Ook de keuken baar. „Als er geen moeilijkheden werkt in twee ploegen. Warme maal- zijn, kan ik normaal slapen”, zegt tijden staan dampend klaar rond hij. Hij ervaart zijn verblijf op het het middaguur, rond zessen s a- eiland niet als een isolement. „Het vonds en van elf tot een ’s nachts, nieuws van de wal volg ik nauwge- Van half zes tot half acht het ontbijt, zet”, meldt hij en zegt de dagen niet En een matje op de stoel voor ieder af te tellen. „Je moet er niet aan die een vette broek heeft. En de hele beginnen als je er geen zier aan dag is er koffie, geurende koffie, die vindt. Het is mooi, er zit veel afwis- er goed ingaat na twaalf uur een seling in, veel verantwoordelijkheid glibberig dek en de zee als bondge- en je bent vrij, je hebt geen geregel- noot.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21