In Randstad veel belangstelling voor openbaar- vervoerkaart Automobilist rijdt door na aanrijding Azevedo bezorgd over economische toestand Weer gematigden in Revolutionaire Raad KERSTBOOMPJE VOOR BEWAKERS Vrouw zat twee Staking van één uur in België Bompakketten ontploft in kantoren op Curacao Nederland kocht volop kerstbomen dagen op toilet in V en D-gebouw 1 „ocEnfeo dit o» een miljoen gulden aan prijzen Willebrands voor vergadering pastorale raad uitgenodigd L II s t Terecht Bussen Suriname I 27 Si? c Satelliet Overleefd Heroïne gevonden 4 DEN HAAG (ANP). Het Ne derlandse publiek heeft in de af gelopen weken massaal kerstbomen en kaarsen aangeschaft voor de „donkere dagen” rond Kerstmis en Nieuwjaar. De Nederlandse kaar sen fabrikanten zijn tevreden. De verkoop is beter geweest dan vorig jaar. Volgens schattingen is er voor ruim 40 miljoen gulden aan kaar sen besteed. Ook in de kerstbomen sector is men niet ontevreden. Naar verwachting zullen er voor de ko mende feestdagen ruim twee mil joen kerstbomen zijn verkocht. Brandschade Kinderen verbrand Breytenbach Discriminatie Verongelukt Hij deinsde er echter ook niet voor terug om te zeggen dat onredelijke eisen tot loonsverhoging een groot aandeel LISSABON (Reuter, AP, AFP) Twee vooraanstaande niet-commu- nistische officieren zijn gisteren be noemd tot lid van de Revolutio naire Raad in Portugal. De Revolu tionaire Raad is het hoogste beleids orgaan. De twee „nieuwelingen” zijn Vasco Almeida e Costa - mi nister van Binnenlandse Zaken en Victor Crespo - minister van Sa menwerking met de Voormalige Koloniën en de laatste hoge com missaris in Mozambique. Met hun benoeming bestaat de raad nu ge heel - met één uitzondering: de pro- communistische Manuel Martis Guerreiro - uit behoudende en ge matigde officieren. es •S U Onderzoek gevraagd Azevedo «L •'£.w Speculaties Ut -K- - als een Portugal zich (ADVERTENTIE) de Zon 7, 8 13 7 9 2 10 15 14 9 12 12 7 1 3 0 5 17 8 7 0 0 De stakingsoproep vond evenwel in de particuliere sector slechts gedeeltelijk weerklank. De staking was voornamelijk gericht tegen de prijs- en economische politiek van de Belgische regering. In de grote steden reden vanaf 11 uur ’s morgens geen bussen en trams. Bij de spoorwegen stonden de meeste treinen stil bij het dichtstbijzijnde station. Te winnen In de National# Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Pönds Sport Gehandicapten. Ook dit jaar is het merendeel van de kerstbomen afkomstig uit het buiten land. „Velen zullen dit jaar bomen uit de Belgische Ardennen, maar ook uit Frankrijk en Luxemburg in huis heb ben”, zo zegt de heer Gerritsen van de Heidemij in Arnhem. De zestienjarige jongen uit Harskamp, die sinds 5 november werd vermist, is weer terecht. Hij is door zijn grootou ders opgehaald uit Düsseldorf. Hij is opgespoord met hulp van Interpol. Hij was van huis, gegaan met zijn paspoort en vijfentwintig gulden. In de buurt van de stad Curico in Midden-Chili zijn gisteren twee bussen tegen elkaar gereden. Resultaat: zeker 24 doden en honderd gewonden. Tsjecho-Slowakije heeft gisteren de republiek Suriname erkend. wnw w.stil nw wzw zzw zzw w.stil nno v. and wzw no ozo w wzw w. stil wnw w.stil zzw n nno wzw o w.stil nnw wzw w w.stil zzw w.stil ono zzw 12 9 8 13 14 6 4 -2 20 0 1 0 -2 -5 11 0,4 0 0 0,1 0,1 o o o 3 3 0 0,1 1 0 0 0 o o o o o o o 8 0 0 0 sloten. moét voor de bewakers wat sfeer bren gen. o 4 o 5 0 0 -3 -5 -8 4 54 7 0 -6 7 1 4 -5 M 5 03 0,2 0 1 0,1 0,1 0,2 0,1 0 0,2 De Sovjet-Unie heeft een nieuw type communicatiesatelliet gelanceerd: de Ra- doega (Regenboog). Deze apparatuur kan telefoon- en radioverbindingen geduren de het gehele etmaal verzekeren en men kan er tv-programma’s in zwart-wit en in kleur mee relayeren. De elfjarige Tessa Seymours overleef de gisteren een vliegtuigongeluk dankzij haar hond en een gezonde dosis ver stand. Haar vader, moeder en haar zusje kwamen om het leven toen het toestel neerstortte in bergachtig gebied in Ore gon. Teresa kroop met haar hond uit het wrak. Dankzij de warmte van het dier en het feit dat ze niet op eigen gelegen heid ging zoeken naar de bewoonde Wereld, kon een reddingsploeg haar bij na een dag later terugvinden. De Heerlense politie heeft gisteren bij een inval in eer bar hasj en heroïne gevonden. Twee personen Wérden aange houden omdat ze heroïne en amfetamine bij zich hadden. WILLEMSTAD, Curacao (ANP). Twee bompakketten zijn gisteren in Willemstad op Curacao ontploft en twee konden nog tydig onschadelijk worden gemaakt. Eén persoon is lichtgewond geraakt. Er zouden nog meer bompakketten op Curacao aan wezig zjjn. De regering van de Nederlandse Antillen heeft de bevolking verzocht bij ontvangst van een verdacht pakket onmiddellijk de politie op de hoogte te stellen. AKERSLOOT (ANP). Uit het Noordhollands Kanaal in de gemeente Akersloot heeft de politie gisteren het stoffelijk overschot opgehaald van de 51-jarige C. Beets uit die plaats. De man. die sinds maandagmiddag werd vermist, is het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. hebben gehad in het voortschrijden van de economische ontwrichting. „Het is duidelijk dat de toekomst van de Portu gese economie in grote mate zal afhan gen van de discipline van de vakbonden ongeluk vlak bij haar ouderlijk huis, en arbeiders in het algemeen”, aldus dé premier. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Op 9 januari zal de DPR reacties op de benoeming van mgr. Willebrands be- sprekén en vragen behandelen over het functioneren van de nieuwe aartsbis schop binnen het bisdom Utrecht. De vicarissen-generaal van het aarts bisdom, mgr. dr. A. Vermeulen en dr. H. Van Munster OFM brengen van 3 tot 5 januari een bezoek aan kardinaal Wille brands in Rome. iWi. 1 Het interieurcentrum Inside in Oister- wijk is gisternacht door een zware brand getroffen. Het grootste deel van het bedrijf is onbruikbaar geworden. De schade bedraagt vijf tot acht miljoen gulden. Volgens bedrijfsleider H. J. Sneesink van V D waren de toiletten niét meer toegankelijk toen de vrouw er binnen ging. „Ze heeft waarschijnlijk een black out gehad en kon niemand meer waarschuwen”, aldus de bedrijfsleider. Normaal kijkt de toiletjuffrouw, als zij weggaat, alles nog even na. Dit is in dit geval ook gebeurd. Ook schoonma kers die later op de avond komen heb ben niets gemerkt. „Wel hebben we onmiddellijk maatregelen genomen om dit soort dingen in de toekomst te voor komen. In het vervolg zullen de toilet deuren 'na sluitingstijd worden openge zet”, aldus de heer Sneesink. In West-Berlijn zijn gisteren drie kin deren omgekomen bij een brand In een kinderdagverblijf. Andere kinderen lie pen brandwonden en rookvergiftiging op. Het vuur werd vermoedelijk veroor zaakt door een omvallende kerstkaars. De kinderen zouden het huis niet heb ben kunnen verlaten doordat de ramen aan de achterkant van hekwerken wa ren voorzien. Weer in binnen- en buitenland wzw zw zw zw w zw zw zw zw Het meisje liep met haar grootvader te wandelen aan de rechterkant van de de gelijknamige kaarsenfabriek in Del- den, zal 1975 altijd een treurige herinne ring zijn. Enkele weken geleden brandde zijn fabriek oorzaak nog steeds onbe kend geheel af en ging er voor mil joenen aan kaarsen, machines en inven taris verloren. Bij de firma Peha in Sneek is men optimistisch. „We hebben 15 tot 20 per cent meer verkocht dan in 1974. Maar toen drukte de energiecrisis zwaar op het uitgavenpatroon”, zo meent directeur J. Hoomans. Hij heeft de indruk, dat het publiek thans meer geld over heeft voor duurdere decoraties en kerstartikelen. Peha verkocht weer duizenden sneeuw- spuitbussen. Tevens is de vraag naar dure kunstkerstbomen en kerststalletjes toegenomen. In vergelijking met vorig jaar zijn de kerstbomen wel een stuk duurder ge worden. Varieerden de prijzen toen van gemiddeld 7,50 tot 10 gulden, nu moet tussen de 10 en 15 gulden worden neer geteld. Volgens de heer Gerritsen zijn niet alleen de gestegen arbeids- en trans portkosten hier debet aan. „Het publiek heeft daar zelf toe bijgedragen. Toen aanvankelijk een tekort dreigde, zijn begrijpelijkerwijs de prijzen opgedreven. weg. Een bestuurder van een auto zag het tweetal plotselipg voor zich opdoe men en kon het kind niet meer ontwij ken. De 34-jarige C. Vonk uit Breda is gisterochtend bij Gorkum om het leven gekomen toen hij met zijn auto frontaal op een andere wagen botste. Het onge luk gebeurde toen de heer Vonk met zijn auto na een inhaalmanoeuvre slipte. Een tienjarige jongen die bij hem in de auto zat, raakte zwaar gewond. De 59-jarige mw. K. Veldhoen-Karhan uit Amsterdam is gisteren bij een onge luk in Hoogwoud omgekomen. Zij raak te met haar wagen om onbekende rede nen van de weg in de berm en kwam daarna slingerend op de weg terug. De auto botste toen frontaal op een tege moetkomende vrachtwagen. Elders in het land kwamen nog vijf mensen om bij ongelukken in het ver keer. Drie anderen bezweken gisteren in verschillende ziekenhuizen aan de ver wondingen die zij eerder bij ongelukken hadden opgelopen. SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. Het streven van blanke liberalen en Afrikanen om gezamenlijk de apartheid in Zuid-Afrika te bestrijden, loopt ge vaar door de veroordeling van de beken de dichter Breyten Breytenbach. Dit heeft een waarnemer van de Internatio nale Commissie van Juristen gisteren in Genève gezegd. Het proces tegen Brey tenbach zou bij de blanke gemeenschap de indruk versterkt hebben dat er een omvangrijke ondermijnende samenzwe ring gaande is. Nu het in Engeland verboden is tussen de seksen te discrimineren, moet prinses Anne tweede worden in de rij voor de troonopvolging, vóór haar broers Ed ward en Andrew. Dit vindt het Labour lid Molloyd uit het Lagerhuis en zijn collega Silk Wollen is het met hem eens. Volgens de politie is de heer Beets, met zijn fiets op weg naar huis van een bezoek bij zijn broer, na een aanrijding met een auto in het water terechtgeko men. De bestuurder van de auto vermoedelijk een Mercedes is daarna doorgereden zonder zich om het slacht offer te bekommeren. Vastgesteld is dat de heer Beets bij het ongeluk ernstig is gewond. Zijn dood zou veroorzaakt zijn door verdrinking. De politie zoekt ijog naar getuigen. In de Noordbrabantse gemeente Oploo is gisteravond de tweejarige Maria Bar doel om het leven gekomen bij een De chef van de generale staf van de Rhodesische strijdkrachten, generaal- majoor Shaw is gisteren omgekomen toen de helikopter waarin hij zat, tegen een hoogspanningsleiding vloog. snelle en blijvende produktieverhoging voor nodig zijn om „de eerstkomende jaren niet te worden veroordeeld tot economische stagnatie”, aldus Azevedo. proef genomen met de zg. regionale openbaar vervoerkaart, maar ongeveer acht pct. van de ongeveer 6.000 gezin nen en alleenstaanden, aan wie de kaart is aangeboden, heeft zich deze kaart aangeschaft. De proef met beide openbaar vervoer kaarten, die in juni 1975 is begonnen, zal duren tot 30 juni 1976. In deze periode wordt onder de bezitters van de kaart een onderzoek gehouden om na te BRUSSEL. (AFP) Drie miljoen werknemers hebben gisteren in België een uur gestaakt, gehoor gevend aan een oproep van het gemeenschappelijk front van vakverenigingen. Een klein, klein kerstboompje 8 6 6 7 8 8 5 7 5 a, SE ES 6 5 4 6 8 6 4 5 4 gaan welke invloed de kaart heeft op het gebfuik van het openbaar vervoer en andere vervoermiddelen, aldus giste ren het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Er heeft inmiddels een zg. accepiatie- onderzoek plaatsgevonden, waaruit is ge bleken dat de belangstelling voor de openbaar vervoerkaart in de Randstad groter is dan het landelijk gemiddelde. Van de benaderde gezinnen bestelde in i Het eerste bompakket ontplofte op het verzekeringskantoor van „Fatum”. Een verzekeringsinspecteur. die het pakket openmaakte werd hierbij licht gewond. Direct na de ontploffing in het Fa- tum-gebouw in Willemstad kwam de politie in actie. Een verzekeringsagent, die twee gebouwen verder werkte en naar de gevolgen van de ontploffing ging kijken, vond bij terugkeer op zijn bureau ook een pakket. Later werden op het postkantoor te Willemstad nog twee bompakketten ontdekt bestemd voor functionarissen van „Ennia”. Op het kantoor van de politie-admmistratie ont plofte ook een pakket zonder echter schade aan te richten. Er zouden nog twee pakketten zijn verstuurd aan een autohandelaar op Cu rasao en aan het energiebedrijf „Ogem”. Ieder bompakket had een sticker van „American Airlines”. Een explosievendeskundige van de Koninklijke Marine heeft de pakketten, die na het alarm, verdacht werden be vonden onschadelijk gemaakt Het mechanisme, is volgens een woordvoerder van de politie gemaakt van een rattenval, die bij het openma ken van het pakket opensin ingt en een vonk veroorzaakt welke een stof tot ont ploffing brengt. De stof zou een mengsel zijn van kruit en ether. De bom die in het kantoor van de verzekeringsinspecteur van de Fatum is ontploft heeft een behoorlijke ravage aangericht. Over de herkomst van de bompakketten is nog niets meegedeeld. De twee nieuwe leden vervangen de radicale vice-admiraal Antonio Rosa Coutinho, die onmiddellijk na de mis lukte opstand van vorige maand aftrad, en Carlos Almada Contreiras, oud-hoofd van een ontbonden contra-spionage-een- heid, die een van de officieren was die na de rebellie waren gearresteerd. Altneida e Costa staat bekend voorstander van beëindiging van de mi litaire betrokkenheid in de politiek en een snelle terugkeer naar de kazernes van de strijdkrachten die de in de afge lopen 20 maanden leiding aan de revolu tie in Portugal hebben gegeven. Hij was weinig bekend toen hij tot verrassing van velen gekozen werd als minister van Binnenlandse Zaken, maar hij toonde zich een kordaat bewindsman. Victor Crespo is een van de groep van Het Tweede-Kamerlid Tolman (CHU) heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gevraagd de uit Zwitser land afkomstige zgn. alcoholtester (waarover wij al eerder schreven) te laten onderzoeken en vast te laten stel len of het gebruik in ons land wenselijk is. negen leidende gematigden die in sep tember bij een wijziging van de raad daaruit moest verdwijnen. In een verklaring die de Raad uitgaf na een vergadering die de hele nacht duurde, werd groeiende bezorgdheid uit gesproken over de kwestie van de naar schatting 1700 politieke gevangenen. De raad vroeg om een snelle berechting van allen die betrokken waren bij de linkse opstand van vorige maand en van dege nen die vastgehouden worden sedert de mislukte rechtse coup in maart. land zich niet gaat bezinnen en gaat produceren dan het consumeert. De premier somde vervolgens droevige lijst op van de economische problemen waarvoor Ziet geplaatst. Hij sprak onder meer over de hoge werkloosheid, de dalende pro- duktie, de teruggaande investeringen, de faillissementen van de fabrieken en een gevaarlijk tekort op de betalingsbalans. Hoewel al deze zaken een grote be dreiging vormen, is er nog tijd om een ramp te voorkomen. Maar er zal een Premier José Pinheiro de Azevedo heeft gisteren een grimmige nieuwjaars boodschap uitgesproken waarin hij on der meer zei dat het „demagogisch” zou zijn de Portugezen een voorspoedig nieuwjaar te wensen. Zo de huidige Kerstmis al slecht is, aldus Azevedo tijdens een nationale te- levisierede, dan zullen de toekomstige kerstmissen nog veel erger zijn als het land zich niet gaat bezinnen en meer DEN HAAG (ANP Meer dan de helft van de 1125 mensen, die op het ogenblik bij wijze van proef gebruik maken van de zg. openbaar vervoer kaart, bestaat uit personen, die vroeger niet met het openbaar vervoer naar werk of school gingen. Deze kaart is destijds aan in totaal 8.000 personen aangeboden. Verhoogde paraatheid bij ’t Amsterdams hoofdbureau van politie, waar de zeven Zuidmolukkers die het Indonesische consulaat bezetten, nog steeds zijn inge- de drie grote steden meer dan 20 pet. de kaart. In de rest van de Randstad was dit 16 pet. en in het overige deel van het land gemiddeld 10 pet. In Zeeland lag het percentage het laagst, namelijk 7 pet. Belangstelling voor de openbaar ver voerkaart bestond er uiteraard vooral bij de mensen die meer aan het open baar vervoer plegen uit te geven dan de kosten van de kaart. 17 16 DONDERDAG 25 DECEMBER 1975 op 8.47 uur onder 16.32 uur Maan op 0.10 uur onder 12.02 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.19 uur en 20.46 uur Laagwater 3.47 uur en 1MJ uur Vooruitzichten voor vrijdag: overwegend droog met enkele opklaringen weinig verandering in temperatuur Aantal uren zon 0 tot 4, minimum tempera tuur omstreeks 4 graden, maximum tempe ratuur omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. WERKRAPPORTEN DEN HAAG. Van zaterdag zes uur tot maandagmorgen negen uur heeft een 82-jarige Haagse vrouw op een toilet van Vroom Dreesmann in de Haagse binnenstad opgesloten gezeten. De vrouw, die maandagochtend door schoonmakers werd gevonden, maakte een wat verwarde indruk. Zij is opgeno men in de Ramaerkliniek in Den Haag. jjalW- s „Vorig jaar is de kaarsenverkoop na Sinterklaas flink gedaald. Daarvan is nu geen sprake”, aldus directeur H. Oteman van de N.V. Kaarsenfabriek Gebr. Bol- sius in Schijndel. De afzet in zijn bedrijf ligt 20 percent boven die van vorig jaar. Hij heeft berekend, dat per hoofd der bevolking dit jaar circa elf gulden is besteed aan kaarsen. Volgens hem is het prijsniveau in vergelijking met 1974 vrijwel niet ver anderd. „Ze zijn dit jaar eerder goedko per geworden”, zo meent hij. Eén en ander is naar zijn zeggen mogelijk ge worden, doordat de achttien Nederlandse kaarsenfabrikanten hun produktie ratio neler hebben gemaakt. Bolsius exporteert de helft van kaarsenproduktie, onder meer naar West-Duitsland, België en ook de VS. Volgens de heer Oteman neemt het kaarsengebruik in ons land nog ieder jaar toe, doch de Skandinavische landen staan nog altijd bovenaan. Bij de N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrieken Gouda-Apollo (dochter van Inulever Emery NV) in Gouda is de verwachte omzetgroei van ruim 6 per cent dit jaar niet bereikt. „Dat komt, omdat in deze branche, gezien de onze kere economische situatie, wat minder is ingekocht. Toen later bleek dat de con sument toch bereid, was te kopen, raak ten de voorraden uitgeput”, aldus een woordvoerder van deze fabriek. De meest gevraagde kleuren dit jaar zijn rood, oranje en olijfgroen en geel. Voor de heer J. Kristen, directeur van /Voorts werd het aantal militaire rechtbanken uitgebreid. Dit leidde tot speculaties dat vermoedelijk alle gevan genen door krijgsraden zullen worden berecht. De militaire leiders aanvaardden een resolutie waarin voormalige agenten van de ontbonden geheime politie van de ten val gebrachte rechtse dictatuur bij be rechting het recht van beroep krijgen. Het niet verlenen van dat recht werd vorige week ernstig gekritiseerd door de internationale juristencommissie in' Genève. In zijn boodschap ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Revolutionaire Raad de Portugezen uitgenodigd zich aaneen te sluiten en „bewust de onver mijdelijke offers te aanvaarden om de ernstigste moeilijkheden te overwinnen die nog de vestiging van een nieuwe maatschappij in de weg staan.” „Men kan geen land wederopbouwen zonder een fase van grote offers door te maken. Wat belangrijk is, is te weten dat de nieuwe maatschappij die men zo bouwt, rechtvaardiger, vrijer, onafhan kelijker zal zijn dan de oude. Wij moe ten voor grote doeleinden vechten. De raad vraagt het Portugese volk zich in te spannen en zich aaneen te sluiten „voor de opbouw van een demo cratische en socialistische maatschappij, aangepast aan haar bijzondere hoedanig heden.” i,. UTRECHT (ANP) De Diocesane Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht heeft kardinaal Willebrands verzocht aanwezig te zijn op de bijeen komst van de raad op 9 januari. De DPR, die maandag in buitengewone ver gadering bijeen kwam, heeft kardinaal Alfrink gevraagd dit verzoek aan kardi naal Willebrands over te brengen. In de regio Amsterdam wordt een regen geh. bew. regen regen regen regen regen geh. bew. regen h. bew. onbew. onbew. regen motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen onbew. onbew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. z. bew. h. bew. onbew. 1. bew. onbew. sneeuw h. bew. geh. bew. z. bew. onbew. geh. bew. onbew. z. bew. ;i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2