over verplaatsing OPEC-zetel Mogelijk einde staking Britse ziekenhuizen kooi Fran^oise Claustre Frente Polisario stelt „driezijdige agressie” aan de kaak Strijd gemeld tussen FNLA en Unita Indonesië tegen resolutie van Veiligheidsraad R in Oostenrijk zal uitlevering Weer waarschuwing van VS aan Israel la Nog geen besNósing d van overvallers vragen I Uit ruim i lil KL R: r iil J w l i TEGEN NIEUWE NEDERZETTINGEN KWEEN China laat nu alle nationalistische officieren vrij Zoon voor Hoessein VERNISSAGE KISSINGER VRAAGT MOSKOU WEER INTERVENTIE ANGOLA TE STOPPEN Over Oost-Timor door nico scheepmaker J k Geen losgeld geëist voor vrijlating Leupin 11 j I i .1 Q Verwijt Aanval Opiniepeiling a Normaal I Strijd FNLA-Unita e t n t h f I rj Callaghan fe,l LM K. f g ig (Van onze redactie buitenland) i i- n if n n n 1 1 1 I j 1 i (ADVERTENTIE) 5 i s e Er is overigens ook een schilderij bij van een koe met vier kalfjes, wat uiterst zeldzaam is, veel zeldzamer dan een koe die met een tweeling opgescheept werd. Bestaat de tweeling uit twee stiertjes of twee koetjes dan schijnt er geen probleem te zijn, maar als van de tweeling het ene een stiertje is en het andere een koetje, dan wordt het laatste een kween ge noemd. De kween ontwikkelt zich niet tot een normale koe maar gaat in uitèr- lijk op een os lijken, behalve wat het uitwendige geslachtsorgaan betreft. n n De imperialisten, voegt het „Frente Polisario” eraan toe, hebben als hoofd doel het scheppen van bases en steun punten in de Spaanse Sahara. Maar dank zij de wettigheid van zijn strjd is „ons volk sterker” dan de tegenstanders. ligt momenteel in een Algerijns zieken huis. Zijn toestand is nog zo ernstig, dat hij niet door de autoriteiten gehoord kan worden. Tegelijkertijd bevestigde Kissinger be richten dat zijn regering van plan is de financiële hulp aan Israel volgend jaar De assistenten hebben de afgelopen weken hun werktijden aanzienlijk be kort om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een betere betaling van over werk. g i r P n DJAKARTA. (AFP) De Indonesi sche regering heeft gisteren de resolutie van de Veiligheidsraad verworpen waarin dat land dringend werd verzocht zich terug te trekken uit Oost-Timor. Dja karta is wel bereid de medewerking van buurlanden van Timor te aanvaarden bij het dekolonisatieproces van het eiland. e n Ie WASHINGTON (Reuter, DPI, AFP) De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren opnieuw de Sovjet-Unie gewaarschuwd n d 3t e. Ie ts jr is !Ï1 al In het tv-spel „Huid” zagen we zondag de opening van een tentoonstelling in een galerie van schilderijen van Soutine. Ik bezoek vaak zulke openingen, en uit hoofde daarvan kan ik verklaren dat nog nooit een film- of tv-regisseur blijk baar zo’n vernissage heeft bij gewoond, want het lijkt zelden ergens op. Neem „Huid”. Het was er ten eerste niet vol genoeg, een stuk of tien dames en heren, dat slaat natuurlijk nergens op bij de opening van een tentoonstelling van een beroemd schilder. Bovendien was ieder een in smoking of lange jurk, alsof het ae nieuwjaarsreceptie van de koningin betrof! Ik heb zo’n soort opening in mijn lange vernissageloopbaan nog nooit mee gemaakt. Goed, dat weten we nu dus, een os is een gecastreerde stier ofte wel „gesneden rund van het mannelijk geslacht”, maar weet u nu ook wat een Kween is? Ik ben daar achter gekomen op de tentoonstel ling in „Museum ’t Coopmanshus” in Franeker (die tot 11 januari is verlengd) over de kransos. Prachtige, vaak tegen het naïeve aanleunende „olieverfportret ten” van kransossen, die voor de eeuwig heid werden vastgelegd omdat zij hun baasje door hun grote gewicht („aan Flees 1082 Pond Aan Smeer 283 Pond te Zaamen 1365 Pond” bijvoorbeeld, waar bij Smeer gelezen mag worden als vet, en Flees als vlees) niet alleen veel geld, maar ook veel roem bezorgden. Zulke uitzonderlijke beesten werden met kran sen omhangen door het dorp of stad mee gevoerd,' vandaar die naam „kransos”. AMMAN. (DPA) Koning Hoessein van Jordanië en koningin Alia hebben gisteren een zoon gekregen, die prins Ali heet. Het is het tweede kind uit dit huwelijk. De Jordaanse vorst heeft uit zijn vorige twee huwelijken vijf kinde ren. LONDEN. (Reuter) De leiders van de 19.000 Britse ziekenhuisassistenten hebben gisteravond besloten, aan te be velen dat een eind wordt gemaakt aan de stiptheidsactie van de assistenten die al een maand duurt. Volgens het blad antwoordde 42,8 per cent van de ondervraagden „ja” op de vraag: „Hebben de Palestijnen wel of niet het fundamentele recht op een ei gen staat?” Het percentage dat „nee” antwoordde, was 37,6, 10,9 percent wei gerde te antwoorden en 7,8 percent zei geen mening te hebben, aldus het blad. T 1 op te voeren. De Washington Post noem de maandag een bedrag van 2,3 miljard dollar (ruim 6 miljard gulden) hetgeen Kissinger niet ontkende. Het Israëlische budget zou volgens de „Post” hierdoor met 500 miljoen dollar worden over schreden, wat neerkomt op meer dan 1,3 miljard gulden. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas werd gisteren echter meegedeeld dat de ze conferentie normaal in Wenen zal plaatsvinden. De Venezolaanse missie bij de Verenigde Naties zal vragen om een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering om tot een gezamenlijke aanpak van het internationale terroris me te komen. Het. ministerie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Beieren on derzoekt momenteel of het juist is dat enkele overvallers de Duitse nationaliteit hebben. Het gaat daarbij vooral om de enige vrouw uit het gezelschap, die vloeiend Duits spreekt. Ook de man die In Hoeambo, in Midden-Angola, zijn zware gevechten aan de gang tussen troepen van de samenwerkende FNLA en Unita, zo heeft Radio Loeanda ge meld. Volgens Radio Loeanda, die in handen is van de MPLA, is de eenheid tussen deze twee „pseudo-bewegingen be- driegelijk omdat elk van beide meer honger naar macht heeft dan de ander”. De strijd tussen de troepen van het FNLA en de Unita was maandag in Hoeambo uitgebroken en „verhevigd door de ineenstorting van de zogenaam de regering van de democratische repu bliek Angola”, aldus de radio. Hoeambo is een bolwerk van de Unita. Bovendien zijn kwenen onvruchtbaar. Reden genoeg om ze meestal te doden, want het schijnt dat ze ook vaak mis vormd zijn, niet groot worden en dus voornamelijk geld kosten in plaats van geld opbrengen. Een eeuw geleden was boer J. Coopmans in Dronrijp echter zo eigenwijs een kween in leven te laten. NDJAMENA (UPI). Een h«ge Franse functionaris heeft gisteren gesproken met de president van Tsjaad, Malloum, over het lot van de Franse archeologe Franchise Claustre, die nu al twintig maanden gevangen wordt gehouden door rebellen. Palestijnse commando's hebben giste ren verklaard, dat zij bij een aanval op een militair voertuig op een weg bij de nederzetting Jiftah in Noord-Galilea eni ge Israëlische militairen hebben gedood of gewond. Volgens het Palestijnse pers bureau Wapa werd de actie uitgevoerd door een speciale groep die vanuit „bezet Palestina” opereerde. Bij andere Palestijnse acties werd in een voorstad van Tel Aviv een lid van de Israëlische geheime dienst gedood, terwijl in Eilat enkele „vijandelijke offi cieren” uit de weg werden geruimd, aldus Wafa. Op de vraag: „Bent u voor of tegen vestiging van een onafhankelijke staat op de westelijke oever en in de strook van Gaza, op voorwaarde dat hij Israel erkent en de vijandige activiteit beëin digt?” zei 58,9 percent tegen te zijn. Voor was 30,2 percent. Die uitgedoste dames en heren keken dan ook hoogst verschrikt toen de aan lager wal geraakte Henk van Ulsen in schamele kledij binnenkwam. Maar zoals Van Ulsen er uit zag, zo ziet driekwart van de kunstminnaars eruit die zo’n ope ning bevolken. En ook het platvoerse idee dat de aanwezigen op een deftig toontje gaan staan praten over de kwa liteit van de schilderijen! Op openingen praat men, voor zover ik het heb mee gemaakt, uitsluitend over Ajax, de kin deren, de meest recente gijzelingsaffaire, vakantieplannen en de kwaliteit van de geschonken rosé. In ieder geval niet dan met grote terughoudendheid en hooguit terloops over de schilderijen, zoals men in het huis van de gehangene ook niet over de galg spreekt. Kissinger tijdens zijn persconferentie over Angola. In Wenen verklaarde secretaris-gene- raal Feyide van de OPEC gisteravond dat nog niet is beslist of de organisatie van olieproducerende landen haar zetel zal verplaatsen naar een ander land. De OPEC maakt een eigen analyse van de gijzelingsactie en zal op grond dadrvan beslissen of een eigen veiligheidsdienst noodzakelijk - is. Feyide zëi niet te kun nen beoordelen of de beveiligingsmaat regelen van de Oostenrijkse regering voldoende zijn geweest. „Het is niet aan ons om uit te maken of daarvoor 40 of 400 manschappen nodig zijn”, aldus Feyide, die om veilig heidsredenen weigerde te zeggen of de voor 26 januari geplande conferentie van de OPEC-ministers van financiën in Wenen zal worden gehouden. De functionaris, Robert Galley, had maandag een ontmoeting met president Albert Bongo van Gabon. Diens minister van Buitenlandse Zaken vergezelde Gal ley naar Tsjaad. Bongo heeft bemiddeld in het conflict tussen Frankrijk en Tsjaad. De Tsjaadse regering is verbolgen over het feit dat Frankrijk heeft toegegeven aan de re bellen over het geëiste losgeld te betalen en ook een grote hoeveelheid materieel dat baar betrekkingen met de Verenigde Staten .onvermijdelijk” in gevaar ko men als Moskou de gewapende interven tie in Angola niet stop zet. Hij zei voorts dat Moskou zou worden aangemoedigd elders een expansionistische politiek te voeren indien het land de vrije hand in Angola kreeg. Kissinger sprak op een persconferentie in Washington. Het besluit van de Engelse minister van buitenlandse zaken James Callag han, de ambassadeurs van Zuid-Afrika en de Sovjet-Unie bij zich te ontbieden om er bij hen op aan te dringen af te zien van interventie in Angola, is in Den Haag met instemming ontvangen. Over de Britse stap is geen formeel overleg geweest binnen het kader van de Europese politieke samenwerking (der negen EEG-landen). De kwestie-Angola is wel aan de orde geweest tijdens de De groep overvallers heeft de PLO verweten de actie ook te hebben be treurd. Zij zegt in een verklaring die gisteren in de Libanese pers is gepubli ceerd dat het niet de beruchte „Carlos” was die hen heeft geleid. De verklaring is een antwoord op de aanval van Farouk Kaddoumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO, die gezegd had dat het Amerikaanse imperialisme en het zionisme erachter stonden. Voor de assistenten heeft de regering nu een compromis-oplossing uitgewerkt. Ook de specialisten, die verlies van in komsten vrezen als de regering plannen om particuliere patiënten uit de zieken huizen te weren ten uitvoer legt, bera den zich ook over een compromis-aan- bod van de regering. Volgens het communiqué „richt deze inmenging zich als gevolg daarvan teg;en de steunpilaar van dit volk, namelijk het progessieve regime van Algerije en de socialistische verworvenheden van het Algerijnse volk”. EL GUELTA. (Spaanse Sahara) (AFP) Het politieke bureau van de Spaans Saharaanse bevrijdingsbeweging Frente Polisario” heeft gisteren in een commu niqué de „van drie kanten komende agressie en de imperialistische inmen ging gericht tegen zijn bestaan alsmede dat van het volk en de revolutie” aan de kaak gesteld. aan de rebellen heeft geleverd voor de vrijlating van de archeologe. Toen Frankrijk weigerde de rebellen ook nog wapens te leveren besloten zij hun gevangene niet vrij te laten. In Parijs verklaarde de nieuwe Tsjaadse ambassadeur Pierre Djime Ro- aingar, dat het nog slechts een kwestie van tijd is voor mevrouw Claustre en haar vrijwillig achtergebleven echtge noot naar Frankrijk zullen kunnen te rugkeren. Het Colombiaanse dagblad El Tiempo zei dit vernomen te hebben van de communistische guerrillabeweging FARC, die Leupin op 31 januari van dit jaar heeft ontvoerd. ■s Ig zondag bij de bestorming van het OPEC-gebouw een schotwond in ed maag kreeg, zou volgens vrijgelaten gijzelaars van Duitse afkomst zijn. Deze man, die zich Henri liet noemen, Het probleem in Angola was volgens hem niet het politieke systeem in Ango la, maar of de Sovjet-Unie en Cuba daar hun eigen regeringsvorm kunnen opdringen. De minister gaf de verzeke ring dat Amerika de totstandkoming van een coalitieregering in Loeanda voor staat en absoluut niet tegen de MPLA (ded oor Moskou gesteunde bevrijdings beweging) is „zolang deze een zuiver Afrikaanse organisatie is”. In een poging de vrees voor een tweede Vietnam weg te nemen zei hij dat de toestand in Angola en die in Vietnam totaal verschillend waren: De Verenigde Staten hadden alleen een paar miljoen dollar gegeven aan de anti-sovjetkrach- ten in Angola en nooit het zenden van Amerikaanse troepen overwogen. Wat betreft de betrekkingen met Cuba verklaarde Kissinger: „Wij zullen het normaliseringsproces niet voortzetten zo lang de Cubaanse troepen die in Angola zijn, niet naar hun land zijn terugge- keerd”. Tegelijk vroeg hij om de terug trekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Angola. Kissinger was nog steeds van plan in de tweede helft van januari naar Mos kou te reizen voor overleg met de Russi- che leiders over de beperking van de strategische wapens (SALT). Hij waar schuwde echter dat de toestand in An gola hierin verandering zou kunnen brengen. In een verklaring, die werd onderte kend door de Indonesische minister van Voorlichting, Mashoeri, laat Djakarta het besluit tot het terugtrekken van de Indonesische vrijwilligers op Oost-Timor over aan de voorlopige regering die vier pro-Indonesische groepen in de voorma lige Portugese kolonie hebben gevormd. Deze zetelt in Dili en staat onder Itiding van president Amoldo dos Reis Araujo. Djakarta vindt dat de Veiligheidsraad de situatie op Oost-Timor nog niet goed kan overzien. Ze is volgens Djakarta ook niet goed op de hoogte van de positie van Indonesië ten aanzien van de „bur geroorlog” op Oost-Timor. De Indonesi sche legering wil voorts dat de bevol king van het eiland zelf haar toekomst bepaalt. „Meer Israëliërs zijn voor vestiging van een Palestijnse staat dan er tegen standers zijn, maar deze willen niet dat deze gevormd wordt op de westelijke oever van de Jordaan of in de Strook van Gaza”. Dit schrijft het Israëlische blad Ha’Aretz dat een opiniepeiling hield. „Nieuwe nederzettingen op de hoog vlakte van Golan of in ander bezet gebied kunnen de diplomatieke onder- handelingen bemoeilijken,” aldus de Amerikaanse bewindsman. Hij zei dat de Amerikaanse regering Israel verscheide ne malen van dit standpunt op de hoog te heeft gebracht. WENEN-ALGIERS. De Oostenrijkse regering zal Algerije om uit levering vragen van de zes overvallers van het OPEC-gebouw in Wenen, die zich gisteren in Algiers aan de autoriteiten hebben overgegeven. Ook de Palestijnse verzetsorganisatie PLO heeft om uitlevering van de zes gevraagd, maar de kans is groot dat ze in Algerije zelf berecht zullen wor den. In Algiers circuleerden gisteravond zelfs geruchten dat de Algerijnse regering heeft toegezegd de terroristen politiek asiel te verlenen wanneer zij, zoals nu is gebeurd, hun actie in Algerije zouden beëindigen en hun vijftien gijzelaars vrijlaten. In Algiers was tot vanmorgen nog niet bekendgemaakt welke de identiteit van de zes overvallers is. Volgens enkele gegijzelden zou de leider van de groep de o.a. door Interpol gezochte Zuidame- rikaanse activist „Carlos” Ramirez San chez zijn, die verschillende politieke moorden op zijn geweten heeft. Vermoe delijk zijn ook Palestijnen van Libanese afkomst bij de zaak betrokken, want de eisen van de groep geen onderhande- lingen en akkoorden met Israel, meer steun van de olielanden voor de Pales- tjjnen werden gisteren ook in Beiroet verspreid. Deze foto werd gisteren gemaakt op het vliegveld van Tokio. Een Bengaalse tij ger was, tijdens zijn transport van Frankfurt naar Japan in het ruim van een Pakistaanse DC-10, uit zijn kooi gebroken en in het ruim aan de wandel gegaan. Op het vliegveld iverd het dier verdoofd, waarna het als een rijpe appel uit het ruim en in een daaronder ge plaatste kooi viel. WASHINGTON-TEL AVIV (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren op zijn persconferentie bevestigd dat de Verenigde Staten Israel gewaarschuwd heeft voor het stichten van nieuwe nederzettingen in bezet ge bied. conferentie van NAVO-ministers van buitenlandse zaken, begin deze maand in Brussel, maar of sindsdien nog informeel overleg in het kader van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie is gevoerd is niet bekend. De crisis werd verergerd doordat 11.000 specialisten zich bij de staking aansloten. Hun grieven waren echter gericht tegen het overheidsbeleid ten aanzien van particuliere medische be handeling. DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft ontkend dat van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in de Colombiaanse hoofdstad Bogota een losgeld van één miljoen dollar is geëist voor de vrijlating van honorair-consul Eric Leupin. Er zijn niet zo veel mensen die zeker weten wat nu eigenlijk een os is. Som migen denken dat het een kruising is tussen een koe en een stier, anderen menen, gezien het kerststalletje. dat het wel een kruising zal zijn tussen een ezel en een schaap, en weer anderen zijn er bijna zeker van dat de os tot een apart runderras behoort, net als de buffel. In hun ogen zijn er ook wel degelijk man netjes ossen en vrouwtjes ossen. Zij wor den nog gesterkt in hun geloof dat de os iets geheel aparts is, door het feit dat je wel ossestaartsoep in blikjes hebt, maar geen koeie- of stierestaartsoep. Want waarom zou de staart van een gecas treerde stier anders smaken dan de staart van een koe of een niet-gecastreerde stier? Hij voerde het dier extra goed en het resultaat zien we afgebeeld op de ten toonstelling in Franeker: „Afbeelding van een Vet Rund, levend 3855 halve Kilo zwaar”, waarmee zij ruimschoots het zwaarste rund is op de tentoonstel ling. De les die wij daar als mensen uit kunnen leren is, dat als we een tweeling krijgen (Jan Jochem en Marie Estelle), we de kween niet meteen moeten weg gooien, want met een beetje goeie zorg kan er nog een heel pronte stevige vol vette discuswerpster uit groeien. Als gevolg van deze actie ontstond de ergste crisis die de nationale gezond-, heidsdienst in de 28 jaar van zijn be staan doormaakte. Vele ziekenhuizen weigerden nieuwe patiënten op te nemen en andere namen alleen spoedgevallen op. PEKING. (UPI) China heeft giste ren de vrijlating aangekondigd van alle hooggeplaatste nationalistisch-Chinese gevangenen die werden vastgehouden sinds de communitische machtsovername van het land 26 jaar geleden. De vrijla ting is geschied in opdracht van partij leider Mao, heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. W f i! 1*3 H

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3