de redactie en het Oude Jaar te- B :w Vera Beths Jan Blokker 100 jaar Noordzeekanaal god gemaakt worden”. Of de H.R. II. De wijkraad wilde nu wel ééns een» originele huldiging van Ome Jaap op touw zetten. Ome Jaap, die in de loop van 25 jaar in de speeltuin, zijn tanden, gemoedsrust en haren verloren had. Ome Jaap, die, hoe dichter hij gijn zilveren jubileum naderde, steeds meer de pest had gekregen aan al die ontzettend vervelende, treiterende jongetjes en dreinende meiden, aan die temende, kifterige moeders en die vaders met losse handen (als het niet om hun eigen kinderen ging). Nu zat ome Jaap dus op de schouders van langharig tuig, .dat vroeger in de tuin, op de glijbaan, Men ziet het: je kunt met zo’n tekening alle kanten op. Met zo’n meervoudige keus ook, om van de meervoudige uitleg maar niet te spreken. We denken er dan ook ernstig over om in de nabije toe komst u, de abonnees aam het woord te laten als bedenker van meervoudige opgaven bij merkwaardige illustraties. Wellicht staan de de H.H. Examinatoren dan in de voorste rij. Zij zijn tenslotte experts in multiple choice. Overigens, laat ome Jaap, Diagoras, onze hoofd redactie en het Oude Jaar maar schuiven. Die hebben verder niets met dit voornem ente maken. humor bloeit tussen links en rechts bekijkt politici met argwaan populair in Sao Paulo IV. Diagoras. van Rhodos geniet hier als oude winnaar op de Olympische Spelen van zijn intocht. Op de schouders van zijn- deugdzame zonen, onder toejuiching van het opgetogen volk, wordt hij geëerd. Zijn, grijze kruin wordt bestrooid met bloemen. Een kleinkind deelt in de hulde. Een dichter schrijft de onsterfelijke woorden: „Sterf thans, Diagoras, want onmogelijk kunt gij een In ieder geval wensen Hans Rombouts, eindredacteur van Erbij, en Wim Wijnands, vormgever van Erbij, iedereen wenst u voorspoed Vragen, vragen, maar daar krijg je geen antwoord op. „ik altijd met die viool” Peter Knegjens IV. Een winnaar op de Olympische Spelen wordt door zijn zoons naar het ereschavotje gebracht. „nooit ergens spijt van” Gaston Roelants I. Het Oude Jaar wordt afgevoerd, het Nieuwe Jaar wordt ingehaald. II. Ome Jaap van de speeltuinvereniging wordt op ludieke (speelse) wijze gehuldigd bij zijn zilveren jubileum. orthodoxe monnik in Brabant Neem nou de tekening hierboven. Stel dat er bij een examen gevraagd wordt wat het voorstelt. Trouwe lezers van deze krant weten natuurlijk dat het hier gaat om de traditionele jaarlijkse huldiging van de hoofdredactie door de redactie. Maar een benadering via het meerkeuze-systeem zou er als volgt hebben uitgezien: Ton van Duinhoven Simon Carmiggelt I. Dat deze tekening de jaarwisseling zou voorstellen ligt zozeer voor de hand dat dat niet de oplossing kan zijn. Bovendien: zoals men weet valt oudejaar op 31 december en dat is geen dag om in zwemkostuum buiten te lopen met een oude heer op de nek. En: wat moet dat schrijvende baasje, rechts? Een kroniekschrijver, zegt u slim. Dus toch? Van de andere kant: wat moet die kapper met die man met die tak? Broeder Pachom Het is een goede gewoonte om bij de jaarwisseling eens ergens over na te denken. Daar wil ik niet van afwijken. Nu krijg ik trouwens eindelijk de kans iets te zeggen over de vervlakking van het examenwezen. Heeft u daar ook wel een over nagedacht, overdat verfoeilijke systeem van de Multiple Choice, de meervoudige keus. Je hoeft tegenwoordig niets meer op eigen kracht te weten. Nee, je vindt op je tafeltje een examenbiljet (de bureaucratie ten top, nietwaar) met de vragen plus het goede antwoord. Dat goede antwoord moet je alleen vissen uit de ongein van nog drie andere (scherts-)antwoorden. Wie een goede gokker is kan zo jaren studie uitsparen. Trouwens, ik hoorde laatst van een studie-instituut, dat bij de examenopgaven en -antwoorden een klein dobbelsteentje voegde. Voor direct gebruik, speciaal gemaakt, met slechts de cijfers 1, 2, 3 en 4 er op. zinvoller, symbolischer en democratischer zijn om de leerlingen op de schouders te nemen? De dit jaar vervaardigde redactiesignatuur geeft er geen uitsluitsel over. Voorlopig blijft het bij het oude. De kunstredacteur (links) werpt zijn hoofdredactie ook dit jaar dus. nog bloempjes uit eigen en andermans tuin naar het hoofd. III. Onze redactie gaat traditiegetrouw met de hoofdredactie op de schouders door de krantelokalen. nooit naar hem had willen luisteren. Gasten, die toentertijd stiekum een been hadden uitgestoken en hem hadden laten donderen. Hij had er nog een litteken van over gehouden. Nu liepen die gasten flink te doen. Eentje gooide zelfs hoe, kwam-ie op het idee? met b.loemë:: naar hem. Die bloemen had hij zeker uit het bloemperk van de speeltuin gejat. En zag je Jopie: dat nare knulletje kwam vroeger altijd met een keurig hesje aan en een scheiding in'zijn haat op de tuin en jankte als de meiden zijn haar door mekaar deeien. Zijn verloofde rommelde nu nog even wat in zijn krullen. Als die gasten hem, ome Jaap, maar niet lieten vallen. Hij vertrouwde ze niks - Wat zouden ze hem geven trouwens? I. Een voorspoedig 1976 II. Succes met de oudej aarspuzzel III. Een wijze kater op nieuwjaarsdag IV. 52 lekker leesbare Erbij’s op zaterdag. zonen van "de grijsaard ook Olympisch kampioen zijn geworden (bijv, in de estafette wisselslag of moderne vijfkamp) is niet bekend. Zeker is dat Pindar vierde van rechts het record speerwerpen heeft verbeterd. III. Hef is een zeer oude traditie bij onze krant, dat de redacteuren eens per jaar de hoofdredactie door de lokalen dragen. In de begintijd was dat een serviele geste. De leerlingjournalisten moesten, zoals gebruikelijk, het vervelendste werk dom. Zij moesten dus sjouwen. Eentje had er geluk. Die hoefde niet mee te doen,,,wear moest wel een zg. lopend verslag van het gebeuren voor de laatste edities maken. Men ziet hem rechts op le tekening 'aan het werk. Het is overigens overdreven van de sportfëdacteür (vierde van rechts) om een oude Ajax-helm op te zetten. De laatste jaren is er wel wat gemor op de redactie ontstaan, De vraag is: kunnen we dit nog wel doen? Zou het niet

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15