Ton van I Duinhoven I F M a Ai J Gek op Ajax 99 boek van Hans Vervoort Bezig met een film naar een Ea r 1 R JB ET p B 11 w I Ogg 'O ■g I E BJ KI O bUr? M Overwogen 1 I» I Wli ZATERDAG 2 7 DECEMBER 19 7 5 Hl i voor it w 1 IK iSiS’ I li - i";fF - J? #'1 i ®eeft A .0 J «F Praten met Ton van Duinhoven is praten met een man die vlug van het onderwerp afdwaalt. De mannetjesmaker. de acteur, de zanger, hij praat veel, soms opgewonden en verontwaardigd, dan weer rustig, vaderlijk. Ton van Duinhoven is in principe niet dol op publiciteit, maar toch regelmatig interviews. „Als ik word opgebeld een interview en ik merk dat degene aan de andere kant van de lijn geen gerichte vragen heeft, dan doe ik het meestal niet”, zegt hij. Hij vindt interviews een mogelijkheid om te discussiëren over bepaalde onderwerpen, om weer eens wat andere meningen te horen. We praten over het socialisme („Wat inkomen betreft zou ik anders moeten stemmen”), over de Nederlandse film („Als sex in de film dramatisch noodzakelijk is, dan kan dat”) en voetballen („Ajax, dus”). Over zijn reclametijd zegt „meneer Jamin: „Ik wou eens laten zien dat het ook beter kon, dat is ge beurt, maar nou moeten de mensen niet steeds over die reclame blijven zeuren. Ik doe echt wel andere dingen waarvan ik liever heb dat ze die waarderen”. Ton van Duinhoven, een man die weet wat zijn mogelijkheden zijn en daar ook gebruik van maakt. Een man die voor ons vertrek nog even een plaat van hem laat horen. Een EP met vier totaal verschil lende nummers. „Daar hou ik van”, zegt hij, „van die verscheidenheid. Ik doe graag verschillende dingen”. En over de muziek op het plaatje: „Jazz vind ik heerlijke muziek. Het windt me op”. 1 s ■hb; 4. I ifc. S- I u-‘- •f rH- r F’ I/' rm, T to a L L L -i i irtffi-iHibW kJ L “Whir.-*1 ■fc ‘tfijp “W: f era s in Er Ml. d 1 W ■<U Be J »si r‘ "!- f 1 «.<5 Maar wat voor een maatstaven legt u dan aan om een rol te accepteren. Dat weet ik niet. Dat is iets geheimzinnigs, ik zou het ook niet kunnen. Madr ik ben nu weer bezig over een film en dat zou dan een hele grote rol worden. Het is naar aanleiding van het boek Zonder dollen van Hans Vervoprt dat ik gelezen heb. Daarover ben ik gaan praten met een producent. De rechten zijn nu gekocht en we zijn met het script bezig. Maar de eerste poging daartoe vond ik er helemaal naast, het was veel te uitleggerig en nu wordt het weer allemaal veranderd. Bent u een perfectionist. Ik geloof het wel ja. Vroeger meer, de scherpe kantjes zijp er wat af, maar als ik iets doe dan doe ik het ook met een volledige inzet. Over het laatste product van zijn vriend Bert Haanstra, Dokter Pulder zaait W U bent van huis uit socialist. Ja dat wel, maar dat betekent met dat het er alleen maar met de moedermelk ingegoten is. Daar ben ik toch veel te relativerend voor. Ik heb de dingen in de loop van mijn leven uiteraard wel bekeken, maar ik heb gemerkt dat ik daar mee te maken heb en niet met iets anders. Ik denk in termen van gemeenschap en dan zit je al gauw in een socialistische levensbeschouwing. Ik ben niet iemand die zegt: „Die klootzak maakt me straatarm, die premier, ik haat die vent, ik stem tegen. Ik stem voor wat mijn eigen levensomstandigheden betreft”. Met mijn inkomen zou ik misschien heel anders moeten stemmen, maar dat komt nooit in mijn hoofd op. Ik denk toch in termen van gemeenschap en ik vind ondermeer dat de ir ;omensverschillen krankzinnig uit elkaar lopen. In de toneelwereld is dat toch ook het geval. Nee, eigenlijk niet. Bij het gesubsidieerde toneel, wat toch het belangrijkste brok toneel is dat we hebben, zijn de salarissen samengesteld in overleg met CRM en daar zijn duidelijk schalen, waar toch de gemeenschapsgedachte in steekt. Die verschillen zijn niet zo groot. Die zijn op de vrije markt veel groter natuurlijk. U zit ondermeer met Ko van Dijk toch aan de goede financiële kant van het toneel? buitenland. Ik zeg hier bijna altijd Nee. Ik beschouw dat als een soort liefde voor mijn vak. Het is iets voor het allergrootste publiek en ik zeg alleen maar Ja als ik er ook volledig achter sta. Ik ga niet zomaar in een film staan. Als een andere acteur dezelfde rol kan doen, dan hoeft het voor mij niet. Het schrijven van een script is in Nederland blijkbaar een erg groot probleem. Ik vrees dat we dat niet zo erg in huis hebben. Dat is een heel aparte kunst. Als twee clubs tegen elkaar spelen zijn het er toch 22. Ja, maar ik bedoel Ajax alleen. Kijk, want als je zegt gek op voetballen in het algemeen, dan kan ik niet zeggen dat ik daar gek op ben. Ik ben niet iemand die zomaar naar twee clubs gaat kijken, als ik daar niets mee te maken heb en geen binding heb. Want 'anders is het net alsof je naar een film gaat kijken. Doet u de dingen dan allemaal Wat ik doe, doe ik erg overwogen. Maar het aannemen en het besluiten of ik iets al dan niet zal doen is natuurlijk hoofdzakelijk iets intuïtiefs. Als ik ergens Ja op zeg dan heb ik dat van binnen al besloten. En dat kan heel merkwaardig vallen. Het kan wel zijn dat ik een lucratief aanbod krijg, maar dat ik denk: Nou, nee hoor, dat zit me toch niet lekker. Dan weet ik eigenlijk al bij voorbaat dat ik het niet zal doen. Opeens zegt van Duinhoven: „Die vervelende kat zit daar maar aan een stuk door te miauwen. Hij is nooit zo vervelend. Ik heb hem buitengesloten omdat hij anders je hele bandopname verpest. Het leidt me af”. Dat was dan de kat Nico en geef het diertje eens ongelijk. Hij zit achter het raam in de druilerige regen naar zijn baas te kijken, terwijl de poes Piep lang uitgestrekt op de tafel in de voorkamer ligt te slapen. Even gaat het gesprek over katten, maar als ik beken dat ik totaal geen verstand van deze dieren heb, vervolgen we het interview. aSF'SHS Van Duinhoven is duidelijk wat geïrriteerd. Hij vraagt zich af of het hele interview nou wel over politiek moet gaan. Nico verveelt hem ook nog steeds en Van Duinhoven haalt hem uit de tuin en brengt hem naar een kamer op een verdieping hoger. Uit een telefoongesprek dat hij daarna voert blijkt wel dat Ton van Duinhoven zijn laatste woordeh meent. Talent moet betaald worden en hij heeft talent. U hebt geen kinderen. Nee. Bewust. Nee, niet bewust. Mist u het contact met kinderen niet. Ja, hoor. Ik had ze best willen hebben. Maar ik heb nu toch wel veel contact met jonge mensen, maar als kinderen niet komen dan heb ik niet veel zin om daar speciaal iets aan te gaan doen. Ik ga ze niet adopteren of zo. De Nederlandse film. De laatste twee jaar zijn er in ons land vrij veel films gemaakt, maar Van Duinhoven was vrijwel nooit van de partij. In „Heb melij Jet” speelde hij een kleine rol, niet naar zijn eigen tevredenheid overigens. Hoe ziet van Duinhoven de toekomst van de Nederlandse film. Nou, mogelijkheden. Ik ben geïnteresseerd in film en ik hoop altijd maar dat er hier een behoorlijke industrie opgang komt. Dat heb ik altijd belangrijk gevonden. Vroeger filmde ik meer dan nu, nogal veel in het Uw vader was journalist en socialist. U bent ook een tijd in de journalistiek werkzaam geweest en u bent ook socialist. Heeft u iets van uw vader. Ja, ik dacht het wel. Hij heeft zich wel totaal anders ontwikkeld, mijn vader was.eh. Kijk, ik ben veel beschouwelijker dan dat hij ooit geweest en geworden is. Hij was een zeer primair reagerend mens. Eigenlijk een groot kind, een alleraardigst groot kind, met een enorme energie. Een haantje de voorste, eigenlijk. Nou dat ben ik niet zo erg. Maar er zijn ook wel overeenkomsten tussen ons. Als hij een verhoging zag of een plankier waar hij op kon klimmen om een speech te houden, een politieke babbel, dan wachtte hij geen drie tellen, weet je. Hij richtte zich vaak tot veel mensen. Daarvan vind je natuurlijk ook wel wat in een acteur terug. Een soort impulsiviteit. Nou ja, dat noemen wij in het vak eigenlijk improviseren. Ja, die neiging heb ik wel. Maar niet altijd, want als het materiaal goed is en uitstekend voorbereid dan moet je niet op het laatste moment de boel in de war gooien en ermee gaan liggen ballen. Ik geloof wel in een conceptie, een vorm. Dat is in ons vak erg belangrijk. Vroeger had ik dat overigens sterker, maar ik ben nu, naarmate ik wat ouder ben geworden, wat consiëntieuser en zo. Iets anders is dat je wel sterk de indruk moet maken dat het authentiek is en dat het op dat moment geboren is. Dat moet wel en niet dat men kan zien dat het allemaal ontzettend bekeken is. Maar dat gaat ook eigenlijk niemand wat aan, wat ik nou zit te zeggen, dat is kijken in de keuken, wat maakt het uit. U bent enige tijd journalist geweest. Heeft u er nooit spijt van gehad dat u daar niet mee door bent gegaan. Nee, ik heb nooit ergens spijt van. Ja, natuurlijk, maar ik bedoel niet in termen van gemeenschap dat iedereen evenveel, ongeacht zijn kwaliteiten, moet verdienen. Dat vind ik helemaal niet, maar dat is ook niet een gemeenschapsgedachte. De gemeenschapsgedachte is dat er rechtvaardigheid voor iedereen bestaat, dat iedereen gelijke kansen heeft. Of die ze ook benut is natuurlijk een tweede. Maar die kansen moet je dan toch wel gedeeltelijk zelf creëren. Nou nee. Soms wei. ik bedoel dat je niet bij voorbaat al met mindere opleiding of talent minder kansen krijgt. Als je de kansen op grond van je afkomst al niet eens kan creëren, omdat je geen hoge boord draagt. Ik geloof wel degelijk in gekwalificeerdheid, in talent. De één is er beter voor geschikt dan de ander, maar iedereen moet de kans krijgen om te laten zien, ongeacht waar hij vandaan komt, dat hij dat ook zou kunnen of beter. En als je beter bent ook meer betaald krijgen. Ja, natuurlijk. Als je meer verantwoordelijkheid draagt en bewezen hebt dat aan te kunnen, waarom zou je dan godverdomme precies hetzelfde moeten verdienen als iemand die dat helemaal niet kan. Dat vind ik onzin. Talent en verantwoordelijkheid, dat moet ook betaald wórden. Maar dat hoeft niet tot in het ongerijmde. Want dan hou je een voortdurende onvrede. I ik heb nooit ergens spijt van Voetballen. U bent gek op voetballen- Nou, ik ben gek op Ajax. Maar dat is toch ook voetballen. Wat dacht je dan? Ik weet niet wat u onder voetballen verstaat. Wat versta jij eronder. Tweeëntwintig man op het groene gras. Nou, meestal elf, maar ik. Papavers, is Ton van Duinhoven enthousiast. Dat is het soort film waarvan hij er wel wat meer zou willen zien. Het mag wel wat avontuurlijker, wat harder zijn, maar ik vind dat het ook wel eens over het levensgevoel van mensen tussen de veertig en vijftig mag gaan. Het hoeven geen oudé bokken te zijn natuurlijk, maar mensen die nog een beetje swingen en die nog wat willen in het leven. Jij bent er nog lang niet aan toe, maar op die leeftijd' ga je denken van moet ik nou achteruit kijken naar wat ik gedaan heb, of vooruit, wat ik nog ga doen. Dat is een hele interessante periode. Het heeft ook met de persoonlijke betrekkingen te maken. De mensen gaan bijvoorbeeld denken: Moet ik het nou maar altijd met, hetzelfde wijf blijven doen, of zal ik eens een ander nemen. Dat hééft ermee te maken. Dat thema is ontzettend interessant. Ook omdat u daar zelf mee bezig bent. Nou, ja, betrekkelijk. Ja.eh, ik weet niet of ik dat twintig jaar geleden ook zo zou hebben bedacht. Maar de thema’s in de Nederlandse films zijn vaak zo oppervlakkig. Over het algemeen onvolwassen probleemstellingen. Pim de la Parra en Wim Verstappen. Nou, ik heb alleen maar een appreciatie voor het lef van die twee. Ik heb niets tegen porno, ik ben ook niet vóór porno. Als het goed is dan wil ik het wel doen, maar als het alleen maar over porno of neuken gaat, dan hoeft het voor mij echt niet. Ik heb helemaal geen vooroordelen, het kan me uiteindelijk geen bal schelen. Het enige is, het moet dramatisch gemotiveerd zijn, het moet nodig zijn dat het gebeurt. Ik heb in Turks Fruit een jongen gezien die zich in het begin van de film ligt af te rukken. Nou. als je mij vraagt wil je daar naar kijken dan zeg ik, nou nee. Maar als het op een of andere manier dramatisch noodzakelijk is, als het mij iets vertelt omtrent mensen en menselijke verhoudingen of pijn van binnen. Zoals in Turks Fruit, die jongen, die dat wijf kwijt is, waar hij gek op is en die dan in wanhoop zichzelf ligt af te rukken omdat hij het idee heeft'. Nooit zal ik een ander wijf vinden, ik ben kapot, ik ben gewoon geamputeerd. Dan denk ik, ja, dat grijpt me dan, ontzettend aan omdat ik dan de pijn van zo’n jongen voel, die wordt me dan‘duidelijk. In zo’n situatie zijn we allemaal weleens geweest. Dat, had ik vroeger ook, dat ik op de rand van mijn bed zat en dacht: Nooit meer zal ik van een ander wijf kunnen houden, nooit meer zal ik met een ander slapen. Kijk, dan wordt je zo’n situatie duidelijk, dan heeft het zin. Met Ton van Duinhoven over voetballen praten is praten over Ajax. De club die hij heeft zien uitgroeien tot Europees kampioen én wereldkampioen. Maar ook in de slechte tijden bleef hij een trouw toeschouwer. Ik hou van betrokkenheid. Ajax heeft in de loop van de jaren een spelopvatting gehad, een bepaalde onvoorspelbaarheid die me ontzettend aanspreekt. Het speelse, de soepelheid waarmee ze steeds weer nieuwe patronen uitvonden, die jongens hadden talent. En als ze dan zoiets deden, improviseerden, dan vond ik dat óogstrelend. Ik geniet daar ontzettend van. Ook van cupwedstrijden, die ontzaggelijke spanning. Dan was ik wit om mijn neus. Kijk, dat vond ik lekker. En dan een plotselinge overgang: „Ik ben een beetje beschouwelijk, ontledend van aard. Zo van: Waarom is dit zo en dat anders eh waar komt dat door en zq. Ook bij menselijk gedrag. Dan denk ik wel eens, waarom komt het toch dat de mensen zich over een bepaald ding zo opwinden. Zoals die Spanje-affaire. Dan ineens wordt er geroepen: Ja, maar, waarom een, selectieve verontwaardiging, want er zijn toch ook andere wantoestanden in de wereld. Ja, oké, maar dit is er ook een en je kunt het toch niet allemaal in een klap opruimen. Ik bedoel, als de mensen zich dan. Kijk je moet je natuurlijk niet gek laten maken. Er is een goed aforisme dat zegt: Zie toe dat de emotie van een ander u niet naar de keel grijpt. Nóu, daar ben ik het helemaal mee eens. Je moet toch wel eventjes weten waarom je je opwindt en niet alleen maar omdat een aantal mensen om je heen zich opwinden.” Ei..; 'i.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17