Eg Vier doden en veertien zwaargewonden in Frankrijk u b( Brand in Dat moet jé aan zien: DE OERGEZELLIGE WOONTOON KONINGIN JULIANA IN KERSTTOESPRAAK: Tijd vol tegenstellingen roept op tot leven u Man dood na val van schip l En Én dit WOON TOON O pension eist leven Auto door middenberm: Defecte wissel oorzaak treinramp 3 doden, 4 gewonden Ai moord op VS-diplomaat Rusland eerste met supersonisch vliegen Ko H b Griekse politie stelt onderzoek in naar 4000 m2 meubelen in IJmuiden (langs de weg naar het Zuidpier-strand] ZAT ZATERDAG 2 7 DECEMBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 99 I in ^an DEN BOSCH Een ernstig verkeersongeluk op Rijksweg 55 bij Nuland (tussen Den Bosch en Oss) heeft gisteren in de vooravond aan drie men sen het leven gekost. Vier automobilisten moesten zwaargewond naar zie kenhuizen in de omgeving worden overgebracht. Gearresteerd r No het de the ere wo vei lar 1 Lek Vermiste gevonden Niemand is overbodig Kleinzoon Bismarck Weduwnaars Juan Cados Overval Camacho Opstand „Leuke” kerstmannen Overleden Werkloosheid °oV< Kernproef Vrede CA richti zoudi I gens be" heeft (Van onze redactie binnenland) Uitgewezen Intens leven (Van onze redacteur in Parijs) Éiig Kromhoutstraat 56, IJmuiden, tel. 0255Ó-17150 Vooruitzichten voor maandag: vrjj zacht met enige regen. Aantal uren zon: 0 tot 4. Foto: een overzicht van de reddings- en bergingswerkzaamheden. zwaar bew. zwaar bew. 24 13 10 5 De Griekse politie beschikt overigens nog over geen enkele aanwijzing waar uit blijkt wie verantwoordelijk is voor de moord op de Amerikaanse diplomaat. vervullen van dat verlangen. Iedereen verdient liefde en het is de zin van ons leven, dat wij die ook aan elkaar geven. Dat is een opdracht voor iedereen. Die ook te geven aan al wie ons niet sympa thiek is, aan al wie zich uitgestoten voelt door z’n medemensen, en zelfs aan onze vijanden. Bernard filmmuziek, maar behoort als wij Dit. heeft uit br dq on ti.i ge zw. bew. regen half bew. regen Vladimir Dapcevic, een voormalig Joe- gosdavisch kolonel, die zich in 1948 niet eens verklaarde met de breuk Moskou- Belgrado, is gearresteerd en beschuldigd van staatsvijandige activiteiten. De 62- jarige Dapcevic had in het buitenland een nieuwe Joegoslavische communist! - Toe Syrisc Bakd; zijn i Egypt buitei Zijl arrest O1 king oper gebc Het in de vende Al Al noetni ander specia LO van t la. he vrije deed Idi voorz Afrik Vo! gaan bevel kome zoudi ten v He tia h tiek Angc natio ren” Russ An Zake gewa sen brac! litaii AI pren Ank staa 7 14 13 -3 4 3 16 20 no no z w z nnw z z zzo w o o o o 0.2 0 0 0 0 0.1 5 0 8 0 0.5 0 0 0 0 5 0 0 o o o o o o o o o o o 0.1 0.2 o o 0 9 9 8 8 7 9 10 7 7 6 10 12 7 10 7 5 4 3 8 13 7 11 2 2 15 14 2 13 In Amsterdamse Beursstraat zijn eer ste kerstdag in bij een brand in een pension voor buitenlandse werknemers vijf Senegalezen licht gewond. De derde etage van het pension brandde geheel uit. In. het Noordhollandse Bergen heeft een brand gisterochtend bar „De Zwarte Kat” verwoest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het Gelderse Eerbeek is donderdagochtend een meu- belzaal annex woonhuis door brand in de as gelegd. In Helmond is donderdag avond de opslagplaats van een Chinees restaurant en een speelgoedwinkel uitge brand. Op Voorne-Putten is vlak voor Kerst mis een lek ontstaan in een transportlei ding van de Rotterdamse Drinkwaterlei- dingmaatschappij. Door het lek viel de druk goeddeels weg met ads gevolg dat de watertoevoer geruime tijd stilstond. Inmiddels is de leiding weer hersteld. In de Maas onder Velden bij Venlo is gistermiddag het stoffelijk overschot ge vonden van de 46-jarige J. Wilms uit Echt. De man, die tijdelijk werd ver pleegd in een psychiatrische inrichting in Venray, werd sinds 2 december ver mist. ATHENE (AP). De Griekse politie heeft een onderzoek aangekondigd naar de vraag of er verband bestaat tussen de moord van afgelopen dinsdag op de Amerikaanse dipliomaat Welch, die het hoofd van de CIA in Griekenland zou zjjn, en de eerder dit jaar gepleegde moordaanslagen op de ambassadeurs van Turkije in Wenen «en Parijs. Al wat je geeft komt ooit en ergens bij je terug, op voorwaarde dat je het niet daarom hebt gedaan. Het is erg jammer dat de mening bestaat, dat werk pas waardevol is als het in geldswaarde wordt berekend en betaald, en dat men er dus aan moet verdienen. Het gehoor geven aan de uitdaging actief te zijn is niet in geld uit te drukken. Niemand is overbodig. En voor ons allen is Kerstmis - als niet-werkdag of wel-werkdag - nu werkelijk hier. Ook voor de zieken, ook voor al wie echt niets meer kan doen. Er is dat in ons, dat maakt dat wij Kerstmis hopen te vieren - iets dat zo niet gelooft, dan toch hoopt op betere dingen, zoals op een gevoel, een toestand van vrede. Er is dat in ons wat „ja” zegt op ieder Otto Christian, vorst van Bismarck, het laatste kleinkind van de „Ijzeren Kanselier”, is op de dag voor Kerstmis op 79-jarige leeftijd overleden. Hij was lange tijd lid van de christen-democrati- sche fractie in het Westduitse parlement. sche partij gevormd. Hij is een broer van de vice-voorzitter van het Joegosla vische parlement. wnw w w w wzw wnw w w w wzw nno nnw wnw nnw w zzw wnw wzw windstil wnw ono windstil w w ono windstil ono w n windstil plaats tegen een boom vloog. De stuurder werd zwaar gewond. In haar woonplaats Alphen (bij Til-1 burg) is donderdagochtend de 37-jarige mevrouw H. J. A. van Nuland-van der Pas om het leven gekomen. De auto, bestuurd door haar echtgenoot, botste in een flauwe bocht tegen een tegemoetko mende bus. De man werd ernstig ge wond. De 42-jarige A. M. Nooy uit Gennep is gisteravond in zijn woonplaats veronge lukt. De man liep de rijksweg op en werd geschept door een personenauto. Hij was op slag dood. De oorzaak van de brand was een lekkende gaskachel. Behalve de dépen dance van het pension brandden ook een silo met stro en een bedrijfsruimte er naast uit. Staatssecretaris Van Rooi jen van Fi nanciën is er nog niet toe gekomen om te overwegen op welke wijze de fiscale positie van weduwnaars en vergelijkbare groepen kan worden verbeterd, blijkt uit het antwoord dat hij gegeven op sehrif telijke vragen Tweede-Kamerfracties. Ruim een jaar geleden nam de Kamer met 'algemene stemmen een motie aan waarin om be doelde verbeteringen werd gevraagd. In Rotterdam moest de brandweer drie flinke branden bestrijden. In het zuidelijke deel van de Maasstad had een 39-jarige man zijn etagewoning met be hulp van benzine in brand gestoken. De man werd zwaar gewond toen hij uit een van de ramen van zijn woning naar beneden sprong. In het zusterhuis van het R’damse Dijkzichtziekenhuis brandde de kamer van ’n leerling-verpleegster ge heel uit. Het meisje werd licht gewond. Ook werd een kleuterschool in Rotter dam deels verwoest door brand. Koning Juan Carlos van Spanje heeft zijn landgenoten in een Kersttoespraak opgeroepen tot eenheid en onderlinge vrede. In zijn eerste Kerstboodschap sinds hij Franco opvolgde, zei de vorst dat de problemen waarvoor Spanje zich ziet gesteld, niet eenvoudig zijn, „dat de toekomst ons eensgezind blijven”. Bij een roofoverval in een meubelwin- kel in het stadje Winter Garden in de Amerikaanse staat Florida, zijn vier mensen doodgeschoten. De Spaanse communistische vakbonds leider Marcelino Camacho heeft een paspoort gekregen. Zijn vrouw kreeg ook een pas. De vakbondsleider zal nu in het buitenland familie en collega’s kunnen gaan opzoeken. GRONINGEN (ANP). Bij een felle uitslaande brand in een dépendance van het pension Delbrugge in het Groningse Nietap is in de vroege ochtend van eerste kerstdag de 34-jarige mevrouw D. Hut-O’Hare om het leven gekomen. Twee andere bewoners van het pension, die gewond waren geraakt bij een sprong uit het raam op de eerste verdie ping, moesten worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Op eerste kerstdag heeft in de staats gevangenis in New Hampshire in Con cord in de VS een opstand van vier uur gewoed. Ongeveer 240 gedetineerden eis ten dat een twaalftal in eenzame opslui ting zittende „collega’s” zou mogen deel nemen aan het kerstdiher. De materiële schade is groot en er zijn vier gewonden gevallen. Over ongeveer een maand gaan ook Air France en British Airways superso nische vliegtuigen gebruiken, te weten op de route Parijs-Rio de Janeiro en Londen-Bahrein. PARIJS De ontsporing van de Vlaanderen-Rivièra-Express, die op eerste kerstdag bij het Franse Cha- lon-sur-Saóne vier doden en veer tien ernstig gewonden eiste, moet aan een defect van een wissel wor den toegeschreven. De trein, die uit 16 wagons bestond, ontspoorde ’s morgens om kwart voor vier, waarbij de zes slaapwagens, die de staart vormden, kantelden. Van de ruim 700 passagiers, onder wie veel Nederlanders, liep nog een tiental reizigers minder zware verwondin gen op. Een Belgisch echtpaar uit Brussel en twee Fransen kwamen om. Indien het ongeluk een paar honderd meter verder was gebeurd, zou het aantal slachtoffers zeker vertien- zoniet verhonderdvoudigd zijn. Want daar lag een brug, die dan ongetwijfeld een val van de trein in de diepte had veroorzaakt, waarvan de ge volgen niet te overzien zouden zijn ge weest. Experts van de Franse spoorwegen hebben tussen de ontspoorde treinwa gons een stuk ijzer gevonden, dat onder deel was van het wisselsysteem. Hoe en waarom die staaf was gebroken, is de vraag die de deskundigen bij een onder zoek in de laboratoria nog moeten be antwoorden. Maar Franse spoorwegkrin- gen rekenen al met de mogelijkheid dat alle duizenden wissels in Frankrijk zul len moeten worden vervangen als mocht blijken dat de breuk in de gevonden ijzeren staaf bij Chalon-sur-Sadne oor zaak van de ontsporing is geweest. Ik las ergens: Spreek niet van verspilde liefde. Liefde is nooit verspild. Verrijkt zij niet het hart van een ander, dan keren toch haar wateren terug tot hun bronner. en zullen die als regen opnieuw met fris water vullen. Vele Italiaanse woningen hebben tij dens de nachtmis op eerste kerstdag bezoek gehad van „kerstmannen” die gebruik maakten van de afwezigheid van de bewoners om hun slag op dief- stalgebied te slaan. componist van Hermann, is woensdag op 64-jarige leeftijd gestorven in Los Angeles. Hij woonde de laatste jaren in Londen, maar hij verbleef in Hollywood voor een opdracht. Er zijn op deze dag ook veel mensen, die. evenmin als op andere dagen, kun nen werken. Ik denk aan velen van de bejaarden die ër onder ons zijn, die zich terzijde gesteld voelen. Er zijn ook de werklozen; in aantal meer dan in enig jaar na de oorlog. En het is nog de vraag of en hoelang het aantal niet hoog zal blijven. Al is er voor hen gelukkig geen barre armoede meer - ik denk terug aan de dertiger jaren - toch blijft er de beproeving van het niet, meer nodig lijken te zjjn. Dit is vooral zwaar voor hen die door hun leeftijd vrezen nooit meer aan de slag té komen en ook voor degenen, die vanwege hun jeugd nog nooit aan de slag zijn geweest. Al deze mensen kunnen zich teneerge- slagen voelen door te denken geen doel in het leven te hebben, geen verant woording te mogen dragen, nergens meer aan te pas te komen. Dit is een hard lot, maar het hoeft niet zo te zijn, dat daarmee alles gezegd is. Van de overmaat aan vrije tijd is duidelijk meer te maken dan op het eerste gezicht zou lijken. Niets-doen is verkwisting van mogelijkheden. Een mens is tot meer in staat, dan hij soms zelf beseft. Daarmee kan hij of zij juist MOSKOU (UPI). De Sovjet-Unie heeft gisteren de eerste supersonische lijndienst ter wereld geopend. Tussen Moskou en Alma Ata, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Kazakstan, twee maal per week met een Toepolev 144 gevlogen. De Sovjet-Unie heeft op eerste Kerst dag een krachtige ondergrondse kern proef genomen in het proefgebied in Siberië. Dit meldt het seismologisch in stituut van de Universiteit van Uppsala, dat de explosie registreerde. De ontplof fing had een kracht van 6,7 op de schaal van Richter. De directeur van het insti tuut zei dat er verschillen waren tussen de laatste drie Russische proeven en alle die daarvoor zijn genomen. Waardoor dat kwam, kon hij niet zeggen. Bijvoorbeeld: Overal waar men zich vergrijpt aan de waardigheid en/of het leven van een ander; zelfs ter wille van een ideaal of van wat voor idee dan ook. Maar ondanks alles: Vrede op aarde? Die is er voor sommige mensen - voor meer dan je zou denken - voor diege nen die boven al het lief en al het leed in hun leven hebben kunnen uitstijgen, ook al zitten ze middenin de ellende. Die mensen zijn er inderdaad, zij hebben zo de diepte en de hoogte leren kennen, dat ze op aarde vrede hebben gevonden voor zichzelf, en zij zijn de beste soort vrede- makers in de wereld. En dan voel je dat het toch mogelijk moet zijn - want wij zijn toch allen ook mensen - en wij verlangen er allen naar. Er ligt nog een andere tegenstelling in Kerstmis besloten die ik naar voren zou willen halen. Er is het rust nemen en het zich bezinnen, en daartegenover het werken, de activiteit. Rustnemen moet alsjeblieft geen b J-de-pakken-neerzitten zijn en werken geen jakkeren. Maar ik wilde zeggen: naast al degenen die deze dagen vrij hebben, zijn er veel mensen, die wel moeten werken, om de samenle ving draaiende te houden - en de ande ren in rust hun Kerstmis té laten vieren. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split ook anderen te hulp komen. Er zijn zoveel hand- en spandiensten te verrich ten; ook al in ieders naaste omgeving. Bijvoorbeeld: ons milieu verdient enorm veel zorg. Alleen al voor het schoonhou den van onze steden en het mooi houden van onze natuur zouden campagnes van jong en oud van het grootste belang zijn. En wat zijn er ook in onze omge ving al niet een mensen, die dringend om hulp verlegen zijn: enkelingen en groepen. Men kan helpen in allerlei organisaties en clubs en van mens tot mens. Denk bijvoorbeeld eens aan de problemen van overbelaste jonge moe ders. aan de eenzamen, en aan de be hoeften en noden van zovelen, waarbij vaak je vakkundigheid weer van nut kan zijn. Al wie dit probeert merkt, dat het nog heerlijk is bovendien. Hij voelt dat hij wat betekent voor zijn mede mens. DEN HAAG (ANP) Op eerste kerstdag heeft koningin Juliana via de zenders Hilversum I en II en die van de Wereldomroep de volgende kerstrede uitgesproken. „In dit veelbewogen jaar en deze veel bewogen maand zijn onze harten vol met tegengestelde gevóélens. Sommige zelfs vol van ontsteltenis en radeloosheid. En toch is het weer Kerstmis, en hoe moeten wij dat beleven? Kerstmis is een dag van tegenstellin gen - bestaat er uit. Om er een te noemen: tegenover het „vrede op aarde” hebben we te maken met de onvrede op aarde. Er gebeuren op allerlei gebieden de vreselijkste dingen. We hebben ze hier van vlakbij meegemaakt. Minimum temperatuur: omstreeks 5 graden, maximum temperatuur: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent, kans op een geheel droog et maal: 60 percent. i geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. motregen onbewolkt geh. bew. geh. bew. geh. bew. I motregen regen onbewolkt regen half bew. motregen licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. windstil onbewolkt onbewolkt Stockholm geheel bew. Wenen Zurich Casa Blanca onbewolkt Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ZONDAG 28 DECEMBER 1975 v Zon op 8.48 uur onder 16.35 uur Maan op 24.04 uur onder 13.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.41 uur en uur Hoogwater 0.20 uur en 12.52 uur MAANDAG 29 DECEMBER 1975 Zon op 8.48 uur onder 16.35 uur Maan op 25.19 uur onder 14.10 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 8.22 uur en 20.49 uur Laagwater 7.08 uur en 19.40 uur Algerije heeft bijna 20.000 Marokka nen uitgewezen sinds het een politieke nederlaag leed in de kwestie van de Spaanse Sahara, zo is vernomen van officiële Marokkaanse zijde. Marokko zegt geen plannen te hebben Algerijnen uit te gaan wijzen. De heer Bonte was met het schip, een Griekse tanker, meegevaren met zijn zoon, die het schip als loods van Gent naar Terneuzen had gebracht. Op de dag voor Kerstmis is de 25- jarige havenarbeider L. de Jong uit Rot terdam om het leven gekomen tijdens werkzaamheden aan boord van een schip dat in de Prinses Beatrixhaven lag. Het ongeluk ontstond doordat een per sonenwagen, rijdend van Den Bosch naar Oss, plotseling door de middenberm schoot en daardoor het tegemoetkomen de verkeer blokkeerde. De 75-jarige mevr. C. P. van Hoek-Laanen uit Den Bosch en haar dochter, de 42-jarige H. Th. van Hoek, vonden de dood, alsmede de negenjarige G. J. J. Gerrits uit Gra ven. De 52-jarige J. B. de Keijser uit Ca- pellë aan den IJssel heeft woensdag het leven verloren bij een verkeersongeluk op de Van Brienenoordbrug in Rotter dam. Hij botste met zijn bromfiets tegen een neergelaten afsluitboom op de brug; daarbij brak zijn helm en liep hij ernstig schedelletsel op. In het Friese Vrouwenparochie is op eerste kerstdag de 43-jarige J. Schouten uit Hallum om het leven gekomen toen hij met zijn auto tegen een geparkeerde auto botste. De 18-jarige Th. A. J, Heemelaar uit Boskoop heeft in de nacht van donderdag op vrijdag het leven verloren toen de auto waarin hij meereed in zijn woon- TERNEUZEN (ANP). De 70-jarige .1. Bonte uit België is op de middag van eerste kerstdag in Terneuzen om het leven gekomen toen hij bij het van boord gaan van een schip viel en tussen wal en schip raakte. De man sloeg hierbij met zijn hoofd tegen de vlotteur van een sluis. Het mag ons als muziek in de oren klinken: Kerstmis, dat gebeuren in niets dan tegenstellingen, roept ons op tot leven, tot intens leven. Wij kunnen dat pas ontvangen, als wij het zelf ook willen, en we ons dus openstellen voor dit lichtend leven. Het is er. Ook in deze wereld die wij zien - veel ervan letterlijk zien in onze huizen - in deze wereld, waarin zoveleh te kort komen; en die vol is van onderdrukking, geweld en terreur; waar het maar al te vaak onmogelijk lijkt, om tot verzoening van zoveel vijandschap te geraken, en tot het oplossen van zovele noden. Het is er nog steeds, klaar om in ieder van ons te gaan gloeien. Juist alle ellen de vergt dat wij tintelen van extra grote levenwekkende activiteit. „Wordt wakker want de nood is groot”. Christus, verscheen op Kerstmis, de leven-wekker, zegt: „Waakt”. En: „Ik ben de Eerste en de Laatste”. Maak er een gezellig uitje van met het hele gezin. ■vIpIIKp I SHIIUU Kom kiezen uit al die meubels bi| Woontoon AtAAJ W VJUUMilV van klassiek tot modern. Of uit de ongeëvenaarde kollektie massief eiken uit eigen Woontoon werkplaats. De koffie is bruin 2e Kerstdag, de Kerstverlichting brandt en we draaien een fijn muziekje. Dat wordt een geslaagde dag -k 4»-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2