Egyptische bladen meiden 99 Unita stelt bestand voor Gesprek Arafat-Chaled Nader onderzoek sluitingsplannen over Libanese oorlog Gevetex Paus besluit „Heilig Jaar Verkiezingen in Vietnam Franse politie zegt bewijs te hebben Carlos betrokken bij Opec-gijzeling ALLON GAAT PRATEN MET KISSINGER CIA verijdelde oliecontract met Onassis „toenadering tot Amerika” i: RF 'JR1 w. Op 7 en 8 januari Ook tijdens kerstdagen doden in Beiroet Mgr. Willebrands co-celebrant nachtmis Mercedes-directeur 99 Amerikaan ontvoerd Beweging op Aruba verzond bommen NORlTt betrouwbare middel bij maagstoomissen Kosigin in Turkije in Argentinië vrij 4|... in Ethiopië Hotelbrand in Sydney Johnnv Cash weer bij gevangenen -W 2 7 19 7 5 DECEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 99 Jamani ;zen kka- tieke arck arck, seren stmis was :rati- nent. lden ilo is t ge- s uit ver- hting ver- land nen- zie>- cho nds- nen and iats- Con- rval win- n de vier Voorkomen laars i Fi- n om iscale kbare roef erst- :ern- 1 in i in- >sala, plof- :haal nsti- issen alle door trios heeft >raak linge chap vorst zich maar wij Lek ierst- rtlei- srlei- el de dat fond, d. Chaled - I ■r Voedsel CAÏRO (Reuter, UPI) Volgens inmiddels alweer tegengesproken be richten in de vrijdagkranten in Cairo pakt Syrië zijn communisten aan. Er zouden al 300 partijleden zijn gearresteerd. Terzelfdertijd zoekt Syrië vol gens de Egyptische dagbladen toenadering tot de Verenigde Staten en heeft met name aan Amerika gevraagd om voedselleveranties. Klein eerd :den ZATERDAG jO HIH Syrië arresteert communisten be- 2 (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) de groep (Van onze redacteur in Parijs) Franse ‘•iïM’iLü >‘‘74 (Van onze redacteur in Rome) de sluiting i de van okko jnen ilsti- oroer osla WILLEMSTAD (ANP). In een brief aan de dagbladen op Curasao heeft de tot dusver volkomen onbekende „Bewe ging voor de totale vrijheid van Aruba” alle verantwoordelijkheid op zich geno men voor de bompakketten die eerder deze week op Curasao zijn verzonden. Eén van de ontvangers was de Antilli aanse minister van Sociale Zaken Go- dett. De voor hem bestemde bom ont plofte echter niet. Door de grote bronzen deur naar de basiliek van de St. Pieter te sluiten beëindigde paus Paulus officieel het Heilige Jaar. geroorlog en Arafat’s bemiddelingspogin gen hierbij in samenwerking met pre mier Karami alleen maar afleiden .van het hoofddoel de Arabische zaak. Een politiefoto uit Frankfort Hans-Joachim Klein. van zou- een reeg 1 nu sga's tij- tdag die heid dief- uur eis- slui- ieel- riële iden Hassan Izadi, een van de leden van de Iraanse Opec-delegatie heeft woensdag verklaard dat de beslissing van de Oos tenrijkse regering om in te gaan op de eisen van de overvallers „een bloedbad in Wenen heeft voorkomen”. gjitaS: Dit. heeft uit jaar mene n be- 1. de in is, ZEVENBERGEN. Een of meerdere deskundigen moeten onderzoeken of de rapporten over de glasvezelfabriek Geve tex te Etten-Leur, alsmede de commen taren daarop van de ondernemingsraad en van een van de rapporteurs, voldoen de redenen geven om tot de conclusie te komen dat het bedrijf per 1 januari gesloten moet worden. PARIJS. De Franse politie meent het bewijs in handen te hebben dat de gijzeling van de Opec-ministers in We nen het werk is geweest van „Carlos”, de Zuidamerikaanse extremist die ook in Frankrijk en Engeland al verschillende politieke terreurdaden op zijn naam had geschreven. Volgens de Franse politie was het deze Carlos die vorig jaar een bom smeet in een Parijse winkel, waar bij twee doden en 30 gewonden vielen. Klein werd bij de overval in Wenen gewond en later naar Algiers gevlogen. De federale recherche in Wiesbaden heeft meegedeeld, dat zij in West-Duits- land een grootscheepse jacht is begon- Op het programma staan o.a. bespre kingen met de Turkse regering en de opening van een met Russische steun gebouwde staalfabriek. De sluiting zelf van het Heilig Jaar altijd blijven herinneren als een bijdra- vond op kerstnacht plaats op het voor Romeinse begrippen zeer koude St. Pie- De Saoedi-Arabische koning Chaled (links op de foto) en de Syrische pre sident Assad worden tijdens* hun rit door Damascus luide toegejuicht. Het bericht vormde voorpaginanieuws in de drie grote in het Arabisch schrij vende kranten van Cairo Al Achram, Al Akhbar en Al Gomhouria. Al Akhbar noemde als bron persbureaus. De twee andere bladen behandelden het als „een I speciale correspondentie”. iep is onge- >p en lauto. Carlos zijn werkelijke naam is II- jitsj Ramirez Sanchez wordt ook ver antwoordelijk gesteld voor de aanslag in juni van dit jaar, eveneens in Parijs, waarbij twee politieagenten werden ge dood. Til- jarige n der auto, ste in >etko- ge- ANKARA (DPA). De Russische premier Alexei Kosigin is gisteren in Ankara aangekomen voor een vierdaags staatsbezoek aan Turkije. BUENAS AIRES (AFP. Reuter). De ontvoerde directeur van een dochteron derneming van Mercedes-Benz in Ar gentinië is op kerstavond door zijn ont voerders vrijgelaten. Directeur Heinrich Metz was op 24 oktober ontvoerd door de Montoneros, een linkse guerrillabe weging. Een woordvoerder van Mercedes-Benz zei dat „grote offers” zijn gebracht om de vrijlating van Metz te verkrijgen. Op kosten van Mercedes zijn in verscheide ne grote Europese dagbladëh”aiïveffin*" ties geplaatst met de eisen en een ver klaring van. de Montoneros. Oök' zou een groot losgeld zijn betaald. Het bewijs van deze onthulling ont leent de Franse recherche aan een brief van Carlos aan zijn moeder, die hij aan de bij de overval in Wenen eveneens gegijzelde Venezolaanse minister van Energie, Hernandez Acosta, zou hebben meegegeven. De Venezolaanse ambassa deur in Wenen heeft het bestaan van deze brief echter ontkend. De Fran® douane zou de brief in handen hebber Volgens een woordvoerder van het ministerie van Toerisme is er een record aantal toeristen naar het Heilige Land gekomen. In Bethlehem waren woensdag 15.000 toeristen en in het hele laad 25.000. Het plechtige sluiten van de bronzen deur werd door ongeveer 100.000 mensen bijgewoond. De ceremonie werd via vier telecommunicatiesatellieten uitgezonden naar televisiestations in bijna vijftig landen. Paus Paulus zal zich dit Heilig Jaar, zoals hij tijdens de mis opmerkte, ge tot het verenigen van de mens met God. Maanden geleden werden twee Ameri kaanse militairen en twee burgers ont voerd door de afscheidingsbeweging voor Eritrea, die eist dat de Verenigde Staten hun militaire hulp aan Addis Abeba stopzetten. tersplein. Na de sluiting van de heilige deur, die pas in het Heilig Jaar 2000 weer zal worden geopend, droeg de paus in de openlucht een nachtmis op, waar bij de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands, co-celebrant was. Aan dit feit moet, volgens ingewijden, een belangrijke symbolische waarde worden toegekend: de paus heeft hier mee nog ééns uitdrukkelijk willen laten weten dat de benoeming van kardinaal Willebrands op deze post belangrijk en door hem uitermate gewenst was. In de Libanese hoofdstad is een hoge delegatie uit Irak aangekomen om be middelingsdiensten aan te bieden. Eerde re pogingen in die richting door de Heilige Stoel, Frankrijk en Syrië zijn zonder succes gebleven. Gisteren Is bekend geworden dat de Arabische Liga tussenbeide wil komen in de Libanese burgeroorlog. Vernomen is dat Machmoed Riad, de Egyptische secretaris-generaal van de Liga, spoedig naar Beiroet zal komen om te trachten een eind te merken aan de gevechten die tot nu toe reeds aan meer dan 7.000 mensen het leven hebben gekost. Al Achram berichtte verder dat ko ning Chaled van Saoedi-Arabië tijdens zijn huidige bezoek aan Damascus poogt de kloof tussen Syrië en Egypte te overbruggen. Hij zou telefonisch de in stemming van president Sadat van Egypte hiervoor hebben gekregen. De ruzie tussen Syrië en Egypte begon in september, nadat Cairo zijn tweede troepenscheidingsakkoord over het schiereiland Sinaï met Israel had geslo ten. In de burgeroorlog in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn op Eerstè Kerst dag zeven mensen om het leven geko men en op Tweede Kerstdag twaalf. Onder hen waren drie leden van de militaire politie, die het slachtoffer wer den van sluipschutters. Hieruit moet worden geconcludeerd dat dagjesmensen uit Italië, zoals paus Paulus zelf herhaaldelijk heeft opge merkt, pelgrimerende jongeren een be langrijk aandeel hebben gehad in de .belangstelling voor het Heilig Jaar. Israel heeft herhaaldelijk gelegd dat het niet .aan ile besprekingen zal.deelna men ,al£ déFBO. ook vertegenwo.ordigd js. Volgehs een woordvoerder yan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington komt Allon op uitnodiging van Kissinger. Syrië heeft Israel via functionarissen van de Verenigde Naties laten' weten, dat het zijn instemming met een plan voor ontmoetingen Druzen aan weers kanten van de grens intrekt. Dit hebben Israëlische autoriteiten gisteren in Tel Aviv meegedeeld. Volgens het akkoord dat begin deze maand was overeengekomen, \den Druzen uit Israel op een neutraal punt tussen de Israelisch-Syrische linies verwanten uit Syrië kunnen ontmoeten. Daarvoor zouden de VN bij Koeneitra in de heuvels van Golan tenten opslaan. Politieke kringen in Tel Aviv zijn van mening dat Syrië van mening veranderd is, omdat het geen situatie wenst zoals bij de rivier de Jordaan, waar in be perkte mate Arabieren in beide richtin gen kunnen passeren. Pelgrims uit vele landen hebben in de Geboortekerk in Bethlehem de traditio nele nachtmis bijgewoond die door de Latijnse patriarch van Jeruzalem, mgr. Giuseppe Beltritti. werd opgedragen. (Vervolg van pagina 1) De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Allon, gaat op 7 en 8 januari in Washington praten met zijn Amerikaanse collega Kissinger. Dit ge beurt voordat -de Veiligheidsraad op ,12 januari-een debat begint over het Mid den-Oosten. waarvoor de PLO is uitge nodigd. Toen de secretaris-generaal van de Syrische communistische partij, Chaled Bakdasj, hoorde dat maatregelen tegen zijn partij werden voorbereid, aldus de Egyptische bladen, vluchtte hij naar het buitenland. Zijn vlucht deed president Assad de arrestatie bevelen van het hoofd van de PARIJS (UPI). Generaal Giap, de Noord Vietnamese minister van Defensie, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Franse televisie gezegd, dat Vietnam thans herenigd is en dat in 1976 demo cratische algemene verkiezingen zullen worden gehouden voor een nationale vergadering voor heel Vietnam, die het land een centrale regering zal geven. WASHINGTON (UPI). In Ethiopië is weer een Amerikaan ontvoerd, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken op eerste Kerstdag meegedeeld. Het slachtoffer is Ronald Michalke, een burger die voor een Ame rikaans bedrijf werkte in Ethiopië. Hij werd op 22 december door onbekenden ontvoerd. Intussen mag de raad van bestuur van Vereinigte Glaswerke „geen maatregelen nemen die gericht zijn op de sluiting van het bedrijf te Etten-Leur”. Dit heeft de kantonrechter te Zevenbergen, mf. J. Saelman, woensdag bepaald in een kort geding van de gezamenlijke industrie bonden en de Unie BLHP tegen hét Duitse concern Vereinigte Glaswerke, ei genaresse van Gevetex. SYDNEY (Reuter, AP). Bij een brand in een familiehotel in Sydney zijn donderdagochtend vroeg vijftien mensen omgekomen. Velen konden het hotel niet tijdig ontvluchten. Dertig gasten werden gewond. dienst voor immigratie en het hoofd van de veiligheidspolitie op de luchthaven van Damascus, wegens nalatigheid. Het bericht in de Egyptische pers is te meer verrassend, waar Syrië geldt als de beste' vriend van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. Sinds de oktoberoorlog van 1973 is Moskou ook de grootste wapenleverancier van Syrië. Al Achram schreef dat de arrestaties in Syrië het einde betekenen van het bondgenootschap tussen de regerende Ba’Ath-partij en de communistische par tij in Damascus. Wrijvingen zouden al enige tijd geleden zijn ontstaan. De olieminister van Saoedi-Arabië, Sjeik Jamani, heeft woensdag verklaard dat de overvallers van de Opec-confe- rentie besloten hadden hem en de Iraan se minister Amouzegar te vermomden. De executie had dinsdagochtend moe ten plaatsvinden. „Ik weet niet waarom ze ons hadden uitgekozen. Maar hun besluit om ons te vermoorden stond vast, ook al. .werden hun eisen ingewilligd. Zonder, de..tussen komst van onze Algerijnsebroeders, zonder hun vastberadenheid en wijsheid, zouden wij niet aan de dood ontkomen zijn,” aldus Jamani. De Saoedi-Arabische minister deed zijn mededeling nadat hij verslag van het gebeuren had uitgebracht aan ko ning Chaled. Na het onderhoud, dat een uur duur de, zei Arafat: „Ik ben uit Beiroet geko men om met zijne majesteit te praten over het grote aantal samenzweringen waar de Arabische zaak mee wordt geconfronteerd.” Arafat ging niet nader op de „samen zweringen” in, maar aangenomen wordt dat hij doelt op de Libanese burgeroor log, waar de Palestijnen een groot aan deel in hebben. De Libanese strijd is ook onderwerp van gesprek geweest tussen Chaled en de Syrische president Assad. Palestijnse woordvoerders in Beiroet hebben geklaagd dat de Libanese bur- De kranten specificeerden de levens middelen die Syrië aan de Verenigde Staten zou vragen als 100.000 ton graan, 75.000 ton rijst, 10.000 ton boter, 5.000 ton sojabonen en 400 ton spijsolie. Het verzoek zou door de Syrische minister van Economische Zaken zijn gedaan in een brief aan de Amerikaanse ambassa de in Damascus. In de Amerikaans-Syrische betrekkin gen zou een ommekeer ten goede zijn gekomen „na de jongste contacten’,’, al dus de kranten in Cairo. Dit slaat waar- schijnlijk op het bezoek dat de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse Zaken het Midden-Oosten en Azië be- - treffende, vorige week aan de Syrische hoofdstad heeft gebracht. In de Ba’Ath-partij zou voorts, „inter ne onenigheid” zijn gerezen over de plannen van president Assad binnenkort een bezoek te brengen aan Iran. Al Achram schreef dat er Ba’Ath-politioi waren die meenden dat zo’n bezoek niet strookte met het politieke beleid van de partij. 4/A.,': De berichten in de Egyptische pers over de aanhouding van Syrische com munisten zijn tegengesproken door Zoe- heir Mochsen lid van het inter-Arabi sche bestuur van de Ba’Ath-partij en hoofd van de militaire afdeling van de Organisatie voor de Bevrijding van Pa lestina”. Hij noemde de berichten „ont bloot van elke grond”. GALLATIN, TENNESSEE (AP). De Amerikaanse Country zanger Johnny Cash is deze week naar de gevangenis gegaan - uitsluitend om de gevangenen in de Sumner strafge vangenis wat op te vrolijken. „Ik moest nog wat boodschappen doen, maar ik vond het toch belang- rijker om naar Gallatin te gaan. Ik heb het daar erg naar mijn zin gehad”, aldus Cash na zijn bezoek. Het persbureau Reuter meldt dat, het bureau van de Westduitse federale aan klager in Karlsruhe bekend heeft ge maakt, dat het gewonde lid van Guerrilla-groep, die de Opec-zetel Wenen overviel, een Westduitser Hans-Joachim Klein geheten. Klein was tot voor kort werkzaam bij een advoca tenbureau in Frankfort. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft er mede voor gezorgd dat in dë jareh vijftig een contract tussen scheeps- magnaat Aristoteles Onassis en ko ning Saoëd van Saoedi-Arabië (beiden inmiddels overleden) niet is doorge gaan. Op grond van dat contract zou Onassis in feite een monopoliepositie hebben verkregen bij de verscheping van alle olie vanuit Saoedi-Arabië. Dit Rjpbert Maheu.' yooym^ïig medewerker van miljonair Howard Hughes, die in juli van dit jaar door een Amerikaanse senaatscommissie werd vertióord wegéns?. zijn aandeel in een CIA-samenzwering tegen pre mier. Fidiel Castro van Cuba, ver- klaard., .De advocaat van Onassis’ zwager en aartsrivaal Stavros Niarchos ver zocht Maheu, die destijds een- detecti vebureau leidde, in 1954 „ervoor-te zorgen dat er nooit olie zet»- worden verscheept op grond van het- con tract”, dat zojuist door Onassis en koning Saoed was ondertekend. Uit dat contract bleek volgens Ma heu dat Onassis een grotere invloed op de olieverscheping zou krijgen dan de VS zelf. Maheu nam contact op fnet de CIA en ging vervolgens aan het werk om het contract te sabote ren. Onassis had, om het contract door te laten gaan, aan een Saoedische prins in het geheim één miljoen dol lar betaald. Nadat Maheu deze om- kopingszaak'had doorgespeeld aan ëën Atheens dagblad is het contract uit eindelijk niet doorgegaan. Een inter nationaal scheidsrechterlijk hof ver klaarde het contract nietig. Volgens Unita zouden er na het in gaan van het bestand troepen onder bevel van de OAE naar Angola moeten komen. De voorgestelde verkiezingen zouden onder toezicht van de OAE moe ten worden gehouden. Het Russische regeringsdagblad Izves tia heeft in antwoord op westerse kri tiek op de rol van de Sovjet-Unie in Angola geschreven dat „steun aan de nationale bevrijdingsstrijd van de volke ren” een belangrijk beginsel is van de Russische buitenlandse politiek. Amerika's minister van Buitenlandse Zaken Kissinger had begin deze week gewaarschuwd dat de ontspanning tus sen Oost en West in gevaar wordt ge bracht door grootscheepse Russische mi- litaire steun aan de MPLA. Joe- niet >kou- Idigd 62- iland io+iI nen op medeplichtigen van Opec-overvallers. van arige Hij iden, voor LONDEN (Reuter). De Unita, één van de drie strijdende partijen in Ango la. heeft een bestand voorgesteld waarop vrije verkiezingen moeten volgen. Zij deed dit in een boodschap aan president Idi Amin van Oeganda, die momenteel voorzitter is van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). gekregen en het handschrift als dat van Carlos hebben herkend. Al sinds vorige zomer dook Carlos achtereenvolgens in verschillende landen (Italië, Frankrijk, Engeland en West- Duitsland) op om aanslagen ten behoeve van de Palestijnse zaak voor te bereiden en uit te voeren. Maar hij is alle Europe se politie-apparaten tot dusver te slim en te snel af geweest. Carlos zou ook de hand hebben gehad in de overval op de Franse ambassade in Den Haag, waarbij onder meer de Franse ambassadeur werd gegijzeld. DAMASCUS (AP, Reuter). De lei der van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, Jasser Arafat, heeft gisteren een bezoek aan Damascus gebracht waar hij een bespreking heeft gevoerd met koning Chaled van Saoedi-Arabië, die Syrië bezoekt. ROME. Bij de sluiting van het Heilig Jaar 1975 hebben zegslieden van het Vaticaan nog niet bij benadering kunnen meedelen hoeveel pelgrims Ro me in dit Heilig Jaar hebben bezocht. Weliswaar wordt een schatting van 8 miljoen genoemd, maar de pelgrims zijn waarschijnlijk van een „onmeetbare"’ ca tegorie: tegenover het telkenmale op woensdag en zondag stampvolle St. Pietersplein stond een algemeen onte vreden Romeinse Horeca-industrie. A.,. Wjjjiiw van

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3