Ruim zeshonderd Spaanse werkers even thuis in zonnig Spanje PARKETSHOW IN BOUWMATRON bduwmalrdh FlU& RESTAURANT W vergeet dus de kaas uit het vuistje niet! Morgen o LU’ 4.30 de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN ZATERDAG 2 7 DECEMBER 19 7 5 4 door Ko van Leeuwen Goed in Holland TENERIFE Maria Nieves Rodriguez Gomez woont met haar twee kleine kinderen in een nauw,steegje van het dorpje Icot. Daar leeft zij op het zonnig eiland Tenerife, el dorado voor vakantiegangers, zonder haar man. Want de vader van de twee dochtertjes Maria Alicia en Mariola werkt in Holland om geld te verdienen en keert slechts tweemaal per jaar voor een korte vakantie naar zijn vrouw en kinderen terug. Maar nu is Maria blij. Het is Kerstmis en haar Juan is bij zijn gezin. De schamele woning toont een aarzelende kerstversiering, slechts enkele slingers glinsteren om de lampen. Maar veel mooier glinsteren Maria’s donkere ogen, als zij naar haar man kijkt. Omdat zij gelukkig is dat hij weer thuis is. Verlegen Blijft een paradijs „REINO” B.V. EERST! MARKIE I I I I I I I I I i IJMUIDER ENFABRIEK KvanVEEUEN •sisij^ A Menu a 45,- p.c. In het nieuwe jaar hoeft Juan niet meer zonder zijn gezin te leven (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE). aan In ren Ak Alle werkdagen èn zaterdags geopend. Bezoek ons in de Waarderpol- der, Nijverheidsweg 27 in Haarlem. Volg de reclame- en A.N.W.B.- borden Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 Zeshonderdvijftig Spaanse werknemers bij Hoogovens bezoeken dit jaar tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling hun vrouwen en kinderen in het eigen zonnige Spanje. Dat is weer mogeiijk dank zij de kerstluchtbrug die Hoogovens elk jaar weer organiseert voor zijn gastarbeiders. Zes charters bradhten de Spanjaarden naar Cadiz, Olvera. Alcalra, Madrid, Sevilla en Tenerife. Vanaf de vliegvelden ging het dan per bus of taxi verder naar het eigen dorpje. Alles voor rekening van de werkgever. Het is voor de zevende maal dat het bedrijf deze reizen organiseert en de Spanjaarden maken er gretig gebruik van. Deze keer maakte Ko van Leeuwen de reis naar Tenerife mee, zag hoe heel wat Spanjaarden een kleurentelevisie in het vliegtuig lieten Iaden omdat de invoer op Tenerife vrij is. Maar ook, zo lieten de Spanjaarden weten, omdat zo’n buis thuis bijna het driedubbele moet kosten. Verder zingende kanaries in het vliegtuig „omdat de kwaliteit van de Nederlandse kanaries uitstekend is om mee te fokken”, en Spaanse wijnkannen gevuld met sprankelend vocht. Na half januari keren de meeste Spaanse werknemers weer terug uit het zonnige zuiden, om hier de rillerige winter door te werken. Maria is nog nooit in Holland geweest. Is zij niet bang dat het gaat tegenvallen in een onbekend en veel kouder land nu in december verwarmt de zon Tene rife zelfs nog tot 26 graden waar alles verschilt- met de Spaanse leefgewoonten? Nee, daar is zij niet bang voor. Het is goed in Holland. Dat heeft haar man al heel wat keren verteld en zij verlangt er ontzettend naar weer altijd bij hem te zijn met haar kinderen. Die kihderen kunnen straks in Nederland op school en krijgen daar ook Spaans. Gelukkig glimlacht Maria naar haar man, maar ook alsof zij hem om steun vraagt. En Juan zegt dan dat het toch niet voor altijd is, dat zij in Holland gaan wonen. „Misschien voor vier jaar, Als Jwn door familieleden op het vlieg veld van Tenerife wordt verwelkomd, wordt het hem even te machtig en kan hij de ontroering niet helemaal meer de baas. Grote Houtstraat 21, Haarlem Alleen maandag Plate gebakken lever met appelmoes enz. Juan loodgieter. Hij in loondienst, maar ergens een huis ge- Romulo Barreta Luis, zijn vrouw Carmen en hun kinderen zullen in februari weer herenigd worden in Holland. Nu zijn zij gelukkig met hun maand vakantie in hun zonnige dorp op Tenerife. misschien vijf, dat weten we niet. Maar dan zal ik het geld voor een huis op Tenerife wel verdiend hebben.” Het jonge Spaanse gezin Maria is 21 en Juan 26 jaar gaat in Holland een flat bewonen. In Alkmaar, van waaruit Juan elke dag gebruik maakt van de speciale pendeldienst naar Hoogovens in IJmuiden. Dat betekent voor hem geen verandering, waïlt ook nu woont hij in Alkmaar, in het woonoord Casa Arosa, dat Hoogovens daar voor de gastarbei ders .liet bouwen. Toch welt nog even de vraag op of het moeilijk is c’.n geboortedorp en fa milie en vrienden voor zó lang in te ruilen tegen het eenzamer verblijf in het kille Holland. Tenerife met zijn schitte rende berglandschap, z’n overdaad aan bloemen en planten en uitgestrekte ha ciënda’s mët bananenbomen, dat lijkt toch een waar paradijs? Gastvrij is de buitendeur voor ons opengezwaaid en onmiddellijk staan we in de woonruimte. Maria, verlegen, on wennig, wijst ons toch te gaan zitten. Er komen glagen op tafel. Boven op de trap naar de eerste verdieping verschijnt Juan dan, met op een arm zijn jongste dochtertje Mariola. We zien het tafe reeltje over de schotten die de keuken camoufleren heen. Zij zijn gelukkig samen, Juan en Ma ria. Bijna een jaar hebben zij elkaar niet meer gezien, want Juan wilde zijn vakantie opsparen. Maar nu zullenzij elkaar voorlopig niet meer verlaten. Als Juan in de tweede helft van januari naar' Nederland terugkomt, dan zijn z’n vrouw en kinderen bij hem. Juan Emilo Garoia Luis, een arme drommel met een adellijk klinkende naam, is één van de tweeduizend Span jaarden die bij Hoogovens werken. Hij verdient de kost in de Staaf- en Draad- walserij. Met één van de zes charters die dit jaar de luchtbrug naar Spanje ver zorgen, waardoor de gastarbeiders de feestdagen in hun eigen land kunnen doorbrengen, is Juan naar Tenerife ge vlogen. In een vliegtuig vol blije, harte lijke kerels, sommigen vergezeld van vrouw en kinderen. Tijdens de nachtelijke vlucht wordt afgesproken dat we hem de volgende dag thuis mogen bezoeken. Een schitte rende tocht door de bergen van Tenerife voert ons dan naar Juan’s domein, een onderkomen van twee verdiepingen, waarin vaardige handen met behulp van latten en boardplaten verschillende ver trekken hebben aangebracht. Schotten die niet tot het hoge plafond reiken, waardoor alles provisorisch blijft. In de ruimte die als huiskamer is bedoeld staan glanzend gepolitoerde meubelen als pronkstukken bijeen. Het is er duis ter, want een Spaans huis duldt geen zon binnen. januari hoeft Juan niet meer alléén naar Holland terug en Romulo krijgt zijn gezin in februari bij zich. Zij zijn er erg gelukkig om. .tHHH Juan Emilio Garcia Luis: „Het blijf' voor ons een paradijs, maar wij kunnen hier niet leven”. Op de foto ook zijn vrouw Maria en zijn dochtertje Maria Alicia (foto’s Leo Lips). Juan Garcia Luis vertelt: „In septem- ber ’74 kwam ik naar Holland. We hoefden er niet lang over na te denken. Hier viel voor mij bijna niets te verdie nen. Ik wil in Holland geld verdienen en sparen om in Spanje een eigen huis te kunnen kopen. Huren i s hier vreselijk duur.” Huren is duur, maar vooral: de huur woningen zijn er schaars. Bovendien staat een Spanjaard pas in enig aanzien, wanneer hij een eigen huis heeft. Pas dan telt hij mee. In Spanje was werkte er nooit hielp mee als er bouwd werd of knapte losse karweitjes op. Als het huis was afgebouwd, dan zat Juan weer zonder werk. Gemiddeld kwam hij aan een inkomen van zesdui zend pesetas per maand. De helft daar van is het bedrag dat hij maandelijks voor de zelf geïmproviseerde woonruim te in die steeg in Icot moet neertellen. Drieduizend peseta’s, dat is geen giganti sche som, maar als de inkomsten niet boven het dubbele uitkomend dan bete kent dat ook in Spanje, waar de levens standaard niet hoog is, armoede. Juan: „Bij Hoogovens verdien ik meer dan duizend gulden schoon. Elke maand kan ik vijfhonderd gulden naar huis sturen.” Zelf spaart Juan in Holland ook nog enkele honderden guldens per maand en de rest verbruikt hij als zakgeld. Kost en inwoning zijn al van zijn salaris afgetrokken. Juan kijkt dan even te lang voor zich uit. Slikt eens en zegt dan met warmte in zijn stem: „Het blijft voor ons een paradijs. Voor iedereen die hier woont. Maar wij kunnen hier niet leven. De toeristen komen er en geven er hun geld uit, maar niet aan ons.” Zoals Juan Emilio Garcia Luis, zo zijn er nog tweehonderd andere Spanjaarden op Tenerife, die bij Hoogovens werken. We bezochten er nog enkele gezinnen, maar de antwoorden kun je zelf invul len voordat je begint te vragen. Overal klinken dezelfde woorden: Naar Holland om geld te verdienen om in Spanje een eigen huis te bouwen. Slechts bij één van de afgelegde be zoeken begrepen we er aanvankelijk weinig van. Dat was bij Romulo Barreta Luis en zijn vrouw Carmen, in het dorpje Santa Barbara, hoog in de ber gen, waar zelfs de Spaanse taxi ons niet helemaal wilde brengen. Na tien minu ten bergopwaarts langs een bultig pad kwamen we bij een fraaie woning. De binnenplaats was een door planten over- woekerde oase en in vele hoeken hingen kooitjes >net een kanarie. Maar het bleek uiterlijke schijn. Toen we op cider en lekkere hapjes werden onthaald, bleek al gauw dat het goud dat hier blonk over te veel gezinnen verdeeld moest worden. Romulo’s gezin (vrouw met twee kinderen) woont in bij zijn schoonouders. Hoger op de berg wil hij zijn eigen huis gaan bouwen. Vandaar. Ook hij neemt zijn vrouw en kinderen hu vOor circa vier jaar mee naar Hol land. Romulo en Juan, sléchts twee van de vele buitenlanders die er best enkele eenzame jaren uit hun leven voor over hebben om in een ver en vreemd land een betere eigen toekomst in het geboorteland te kunnen bouwen. Nu vie- zij feest in hun eigen dorp. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) WUUI (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Middenhavenstraat 27 IJmuiden Tel. 0 2550 - 14108 EN/ZON NE SCHERMEN ÏUXAMXX JAUXIZISEN _:.4 -A .iORhII Hfijr ■’g, jMEliiP Iffi! NIEUWJAARSMÉNU Gerookte forel Franse saus ,-o- Kopie heldere Célestinesoep Kalfsentrecote d’Fstragon verse snijboontjes dauphine aardappeltjes -o- Franse kaas garni Verse vruchtensorbet met frambozenijs -o- Piano-entertaining. Reserveer tijdig uw tafel: 023-263600 RESTAURANT

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5