Gastarbeiders verplichten tot ONTEVREDEN OVER REGELING ARBEIDSVOORWAARDEN MM® BEID Geen rechtstreekse Nederlandse financiële steun aan Israel Informatiecampagne voor nieuwe AWW Bij Rolls Royce zesduizend man op straat Geheim rapport Economisch Instituut Bouwnijverheid: Weer winst bij Volkswagen fcirrt bedrijvend Nieuwe premies voor sociale verzekeringen „Nederlands Op Oudejaarsavond na 21.00 uur rijden er geen treinen meer. AANBEVELING SOCIAAL-GEOGRAFISCH INSTITUUT UNIVERSITEIT AMSTERDAM: een miljoen gulden aan prijzen DINSDAG 30 DECEMBER 1975 ECONOMIE 13 1 J Ontwrichtend F-'J DEN HAAG Binnenkomen de gastarbeiders moeten ver plicht worden een cursus Neder lands te volgen. Dit is één van de aanbevelingen uit het rapport „Marokkaanse arbeiders in Ne derland” dat het sociaal-geogra- fisch instituut van de Amster damse Universiteit zojuist heeft laten verschijnen. Auteurs zijn J. M. M. van Amersfoort en H. H. van der Wusten. De departe menten van CRM en van Sociale Zaken hebben de kosten van het onderzoek gedragen. Andere aanbevelingen zijn: Baggeraars dreigen met acties (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Jeruzalem) (ADVERTENTIE) f effectenbeurs J In bouw 30.000 extra werklozen de (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) „In de Perzische Golf is onze eis .twee op één”. Onder het roepen van deze leuze hebben ruim zeshonderd baggeraars, daartoe opgeroepen door de Federatie Bouwbonden NVV/NKV, gisteren in Sliedrecht een resolutie aangenomen, waarin een betere arbeidsvoor waardenregeling wordt geëist voor de Nederlandse baggeraars in het bui tenland. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Van der Linde had geen goed woord over voor de weigerachtige houding van Met name wil men voor deze catego rie een „meer verantwoorde” verlofrege ling, dat wil zeggen op elke zestig dagen In het EIB-rapport is berekend dat het aantal mensen dat in 1980 bij bouw- kelijk. Worden de eisen niet ingewilligd dan zullen de baggeraars, aldus de reso lutie, actieplannen ontwerpen. beider: zal hij teruggaan naar zijn vaderland, of vestigt hij zich defini tief in Nederland? Zowel de Nederlandse als de Ma rokkaanse overheid maakt misbruik van deze ,>levenslange tijdelijkheid”. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme 100) Finse mark 100 Joegoslavische dinar (100) 2,73 5,60 6,81 103,75 38,25 8,75 2,68 62,00 103,75 62,25 49,50 45,00 14.74 4,60 7,75 71,00 15,50 zij acht maanden arbeidsongeschikt zijn of als het om een voorziening gaat. eerder. Bij de Werkloosheidswet, de Ziektewet en de WAO hadden de bedrijfsverenigin gen tot dusver alleen te maken met werkgevers en werknemers, twee ge makkelijk „bereikbare” groepen. Maar bij de AAW gaat het ook om zelfstandi gen, gehuwde vrouwen en jeugdgehandi- capten, hetgeen de voorlichting aanzien lijk ingewikkelder maakt. Doel van het op de gehele bevolking gerichte voor- lichtingsplan is, de nieuwe wet te intro duceren, geïnteresseerden globaal in te lichten en belanghebbenden duidelijk te maken waar zij terecht kunnen voor uitkeringen en voorzieningen. Beide onderzoekers hebben de in druk gekregen dat er voor Marok kaanse werknemers nauwelijks posi tieverbetering in zit zonder (een bete re) kennis van de Nederlandse taal. Daarom pleiten zij voor een verplich te cursus Nederlands, ook voor hier al verblijvende gastarbeiders.Een be tere kennis van onze taal is ook belangrijk voor het gezin van de gastarbeider, omdat de kinderen van de buitenlandse werknemers steeds meer aan Nederlands onderwijs gaan deelnemen. Het behoeft volgens de onderzoekers geen betoog dat al te grote verschillen in kennis van het Nederlands tussen de generaties bin nen één gezin ongewenste gevolgen kan hebben. werken dertig dagen verlof (twee op één). Tot nu toe is een verlofregeling van negentig-dertig (drie op één) gebrui- De verleiding om de huidige situatie te continueren is voor beide overhe den groot, omdat met name de Maro- kaanse gastarbeider „ideaal” is: hij komt alleen, stelt weinig eisen, ver richt ongeschoold werk met een op merkelijke bedrijfsgebondenheid, en onderhoudt het achtergebleven gezin met grote trouw, wat het land van herkomst een welkome stroom aan deviezen oplevert. 2,63 5.30 6,51 100,75 34,75 6,75 2,58 59,00 100,75 59,25 46,50 42,00 14,44 4.30 6,50 68,00 13,00 de behoefte aan nieuwe bouwsels een rol van betekenis spelen. LONDEN (Reuter, DPA). De Britse fabriek jan vliegtuigmotoren Rolls Roy ce, sinds enige jaren een staatsbedrijf, moet zesduizend werknemers ontslaan en twee fabrieken sluiten om de depres sie op de markt voor vliegtuigmotoren te kunnen doorstaan en om de besteding van overheidsgelden aan de instandhou ding an de werkgelegenheid binnen de perken te houden. -..Israel kan in principe wel een beroep doen op de Nederlandse kapitaalmarkt, maar daarbij komen wel eens politieke moeilijkheden kijken”, zei Duisenberg. „Hoe die moeilijkheden uit de weg kun-,, nen worden geruimd, daarover is ge- Dit zijn Ballast Nedam, Bos Kalis, Hollandse Betongroap, Stevin, Adriaan Volker en Zanen Verstoep. Deze bedrij ven verklaarden zich enige maanden ge leden bereid tot collectief overleg, met als bijzondere voorwaarde dat er eerst over het gebied rond de Perzische golf gesproken zou worden en pas daarna over andere delen van de wereld. De bonden aanvaardden dit. De golf van werkloosheid in de bouw die nu op handen is, wordt in de eerste plaats veroorzaakt door steeds rationeler werken en de toenemende arbeidspro- duktiviteit in de bouw. Verder heeft de verschuiving van nieuwbouw naar her stel, verbetering, vernieuwbouw en on derhoud tot gevolg dat veel ongeschool den en minder geschoolden het brood uit de mond wordt gestoten. In een later stadium gaat ook de absolute daling van Sportwedstrijden moeten in normaal competitieverband worden gespeeld, wat kan leiden tot een betere deelne ming van de gastarbeiders aan de Nederlandse samenleving. Israel valt buiten die groep”, aldus mi nister Duisenberg, die in Jeruzalem ge sproken heeft met premier Rabin en de minister Ailon (buitenlandse zaken) en Rabinovitz (evonomische zaken). Er moeten met de overheid geli eerde stichtingen komen die zich bezig houden met de huisvesting van bui tenlandse werknemers. Het wordt wenselijk geacht dat de huisvesting uit de sfeer van de particuliere ka mer- en pensionexploitatie wordt ge haald. De grote bedrijfspensions zijn woontechnisch boven de situatie bij particuliere pensions te prefereren. Er bestaat althans een verband tussen de huurhoogte en het aantal geboden voorzieningen. Wél belemmeren be drijfspensions meer het sociale con tact met de Nederlandse samenleving. De stichtingen voor bijstand aan de buitenlandse werknemers moeten JERUZALEM Nederland kan Israel geen financiële steun bieden. Dat heeft gisteren minister Duisenberg van Finan ciën gezegd tijdens een officieel bezoek aan Israel. „Nederland verstrekt geen leningen aan andere landen, behalve in het kader van ontwikkelingshulp. En sproken met de Israëlische bewindslie den”. Duisenberg vindt het begrijpelijk dat het Nederlandse bedrijfsleven huiverig is om zaken te doen met zowel Israel als met de Arabische landen. „Maar naar mijn mening zou dat beslist mogelijk moeten zijn”. Op de vraag of de Arabische olieboy cot aan de orde is geweest, zei Duisen berg- „In details is daarover niet gespro ken. behalve dan de terughoudendheid van het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen. Nederland verzet zich tegen iedere vorm van boycot, tenzij daartoe binnen het kader van de Verenigde Na ties toe besloten is”. het aanbod van de „zes” om de huidige verlofregeling van 90-30 om te zetten in 75-25. De vakbeweging (70 a 80 percent van de baggeraars is georganiseerd) eis- t(e) 60-30, met als tegemoetkoming dat dè baggeraars in hun „eigen” tijd reizen. Ook wil(de) men dat de werknemers tussen kerst en nieuwjaar thuis zijn. „Een volslagen verantwoorde stellingna- me, die behoort bij deze tijd en het huidige sociaal klimaat”, aldus Jaap van der Linde, secretaris van de vakgroep „Baggerbedrijf”, gisteren op de demon stratieve vergadering in Sliedrecht. en installatiebedrijven werk zal kunnen vinden, 42.000 lager zal zijn dan in 1974. Bij die berekeningen is geen rekening gehouden met het aantal werklozen in 1974. Dat waren er toen vrijwel éven- veel als nu, zodat het gehele aantal van 42.000 in de komende jaren Zal moeten afvloeien. Daar bovenop komt nog het verlies aan werkgelegenheid voor 3000 zelfstandigen. Irisette laat dons en mo de Harmonisch samen gaan. UTRECHT. (ANP) Aan de invoe ring van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW) op 1 oktober 1976 zal een grote voorlichtingscampagne vooraf gaan. Een werkgroep bestaande uit ver tegenwoordigers van de bedrijfsvereni gingen en de gemeenschappelijke medi sche dienst heeft onder meer een folder opgesteld, die in een oplage van 1,4 miljoen exemplaren zal worden ver spreid. Verder zal de komende maanden voorlichting over de AAW worden gege ven via advertenties in de dagbladen en televisiespots. DEN HAAG (ANP). De verhoging met één percent van de premie voor de WAO (wet op de arbeidsongeschiktheid) voor 1976 wordt gelijkelijk verdeeld over werkgevers en werknemers. De So- ciaal-Economische Raad heeft dit in meerderheid aan minister Boersma van Sociale Zaken geadviseerd. Dezer dagen is hierover volgens het ministerie van Sociale Zaken een Koninklijk Besluit te verwachten. Israel zit op het ogenblik diep in de put. Het heeft hard geld nodig gezien zijn gigantisch tekort op de betalingsba lans en de voortdurend slinkende dollar- reserves (ongeveer 1 miljard dollar). Statistiek tot nu toe doet. Het EIB verwacht in 1980 rond 139.000 mensen minder in Nederland dan het CBS, in 1990 rond 778.000 minder en in 2000 ruim 1,3 mln minder. Tenslotte ver wacht het EIB dat de groei van de arbeidsproduktiviteit in de bouw de ko mende decennia niet boven de twee percent per jaar zal -komen. een grotere bekendheid onder de gast arbeiders krijgen en zouden in de onmiddellijke omgeving van de voor gestelde „huisvestingsinstituten” moe ten worden gesitueerd. de werkgevers. Hij noemde deze „dom”, „onbehoorlijk” en „niet geargumen teerd”. Dat laatste omdat er geen sprake van zou zijn, dat de bedrijven een betere verlofregeling niet zouden kunnen be kostigen of dat hun concurrentiepositie daardoor zou worden aangetast. „Wij hebben heel sterk de indruk, dat de bedrijven in hun recente miljardencon tracten al zijn uitgegaan van een rege ling twee op één. En voor verzwakking van hun positie hoeven ze ook niet te vrezen, want ze hebben op hun gebied bijna een monopolie”, aldus Van der Linde. Hij meent dat de werkgevers maar op één ding uit zijn: koning op eigen erf blijven. Bij alle postkantoren, vestigingen van bedrijfsverenigingen en kantoren van het GAK (Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor) kunnen mensen, die een uitkering of een voorziening willen aan vragen, terecht voor een „meldingsset”; Er zit onder meer een eenvoudig aan meldingsformulier in, dat naar de be trokken bedrijfsvereniging of naar een centraal adres moet worden opgestuurd, waarna de verzekerde een meer uitge breid aanvraagformulier krijgt toegezon den. Degenen die menen al direkt op 1 oktober 1976 in aanmerking te komen voor een uitkering of voorziening, moe ten zich zo spoedig mogelijk na 1 april melden. Anderen moeten dat doen zodra WOLFSBURG (Reuter) —Het Volks- wagen-concern in West-Duitsland maakt de laatste maanden weer winst. Dit blijkt uit een verklaring ter gelegenheid van de jaarwisseling die gisteren werd gepubliceerd. Het verlies zal dit jaar veel kleiner zijn dan het nadelige saldo van ruim 807 miljoen mark waarmee 1974 werd afgesloten. De verbetering van de resultaten is te danken aan toenemende verkopen en bezuinigingen op lonen en investeringen. De WAO-premie stijgt voor 1976 van 9.2 percent naar 10,2 percent, waarvan per 1 januari 6,65 percent ten laste komt van de werkgevers en 3,55 percent ten laste van de werknemers. Van de volksverzekeringen betaalt de werknemer de AOW-premie en de AWW (weduwen en wezenwet) premie, res pectievelijk 10,4 en 1,5 percent van het bruto inkomen, volledig zelf, zo blijkt verder uit een overzicht van het minis terie (de 3 percent premie van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en de 0,75 percent premie van de algemene kinderbijslag (AKW) wordt door de werkgever betaald.” De premies van AOW en AWW veran deren begin 1976 niet vergeleken met 1975, de premies van de AWBZ gaat omhoog van 2,7 dit jaar tot 3 percent volgend jaar, de AKW premie daalt van 1.2 percent dit jaar naar 0,75 percent volgend jaar. Al deze premies worden betaald over een inkomen van in 1976 maximaal 35.600 (was in 1975 31.750). Inkomen boven die bedragen is premievrij. Te denken daarbij valt aan stiptheids acties, het weigeren jaarcontracten af te sluiten en dergelijke. Een staking is voorlopig niet waarschijnlijk, omdat de „buitenlandse” baggeraars allen gebon den zijn aan individuele contracten met hun werkgevers. Er moeten speciale sportclubs voor gastarbeiders worden opgericht. Volkswagen heeft dit jaar 1,9 miljoen voertuigen gemaakt, zes percent minder dan verleden jaar. Daarentegen werden er over de hele wereld 2,1 miljoen verkocht, een toeneming van 3,5 percent in vergelijking met 1974. In West-Duits land en de rest van Europa werd zelfs negen percent meer verkocht. De afzet in de Verenigde Staten verminderde daarentegen met 21 percent tot 276.000 stuks. Voor ƒ1,- per week te win nen in onze puzzelactie o.a. een Irisette-pakket, bestaande uit een eerste klas donsdeken (goedge keurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) en een lakenovertrek ter waarde van 295,-. Beschikbaar gesteld door Irisette Ne derland B.V. te Voorthui zen. Ten slotte wordt er in het rapport op gewezen dat er noodzakelijk een einde moet komen aan de voortdu rend onzekere positie van de gastar- „Wij zijn blij dat het rapport er is”, aldus de woordvoerder. „Het bevat in ieder geval een tamelijk diepgaande po ging om de behoeften in de toekomst te ramen. Maar de cijfers verbazen ons geenszins.” Zowel de te verwachten werkloos- heidsgolf als een bedrag van ongeveer één miljard gulden, dat tot en met 1980 in de bouw vrijkomt aan investerings middelen. dwingt volgens het rapport tot een actief overheidsbeleid: „Als een dergelijk beleid zou uitblijven, zou de terugslag in de bouw een eigen, ont wrichtende invloed op de Nederlandse economie krijgen.” In het rapport wordt verder gesteld dat tot 1980 er voor de bouwnijverheid jaarlijks ongeveer even veel werk zal zijn als in 1974, waarbij echter stadsver nieuwing, verbouw en onderhoud steeds meei- de plaats gaan innemen van nieuwbouw. De behoefte aan nieuwbouw blijft tot 1980 hangen op het bestaande peil van 112.000 tot 113.000 nieuwe wo ningen per jaar, daarna zakt de behoefte tot ongeveer 92.000 nieuwe woningen in 1990. Na dat jaar zal de daling in de nieuwbouw fors zijn, de behoefte zal terugzakken tot rond 30.000 of minder per jaar. Bij zijn berekeningen gaat het EIB uit van een aanmerkelijk lagere bevolkings groei dan het Centraal Bureau voor de De vakgroep „baggerbedrijf” van de bouwbonden NVV/NKV is al een jaar of vijf met de werkgevers aan het praten over de genoemde eisen. De bouw- en houtbond CNV, die ook een aantal bag geraars onder haar leden telt, verlangt hetzelfde, maar stelt zich apart op. (De CNV-baggeraars vergaderden maandag in Amersfoort). Doordat de werkgevers organisatie „Centraal Baggerbedrijf” weigerde om met de bonden te overleg gen, besloten NVV en NKV om de zes grootste baggerbedrijven in Nederland individueel te benaderen. Maar wat ze niet aanvaardden was Het verlies aande arbeidsplaatsen komt bovenop de al bestaande werkloos heid. In de bouw alleen al betreft dat ongeveer 33.000 man. De omvang van de werkloosheid in aanverwante bedrijven is niet precies bekend. De grote klap zal echtei’ in de met de bouwnijverheid samenhangende werkge legenheid vallen, zoals toeleveringsbe drijven, dienstverlenende bedrijven, transport en dergelijke. De werkgelegen heid daar zal met 40.000 tot 60.000 ar beidsplaatsen teruglopen. Omdat deze sectoren in 1974 nog aan 260.000 man werk bood, betekent dat een afvloeiing van één op de vijf werknemers, aldus het rapport. Alanheri Witte Molen. Alanheri n.v. (granen, zaden, kleindier- en vogel- voeders) heeft met succes een bod uitgebracht op de resterende 27 pet. niet in haar bezit zijnde aan delen Witte Molen b.v. Alle aan delen Witte Molen zijn ter omwis seling aangeboden. De heer C. A. Vos, tot voor kort directeur van Witte Molen, is benoemd tot commissaris van Alanheri, zo deelt de vennoot schap mee. Alanheri heeft een maat schappelijk kapitaal van 10 mln waarvan geplaatst en volgestort 4.440.000 verdeeld in aandelen van 10 nominaal. De jaaromzet bedraagt on geveer 60 mln bij een personeelsbe stand van 110 man. Amro obligatielening. De Amster dam-Rotterdam Bank is van plan over te gaan tot de uitgifte van 75 mln 8,75 pet 20-jarige kapitaalobligaties 1976. De koers van uitgifte zal op 7 januari worden bekendgemaakt, aldus de bank. De inschrijving is op 9 janu ari. De gemiddelde looptijd van de obligaties is 10.5 jaar. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing is toe gestaan op 1 februari van de jaren 1986 tot en met 1995 en wel tegen 101,5 pet van 1986 tot en met 1990 en tegen 101 pet daarna. Notering op de Amsterdamse effectenbeurs wordt aangevraagd. Veneta speelt quitte. Veneta, Verenig de Nederlandse Tapijtindustrie n.v., mikt er op om in het op 1 juli 1975 begonnen boekjaar 1975-1976 quitte te kunnen spelen en ziet goede kansen dat dit zal lukken. In de eerste helft van het boekjaar heeft het bedrijf stukken beter gedraaid dan in dezelf de periode van het voorgaande boek jaar in welk jaar ruim 2,2 mln verlies werd geleden. De omzet be vindt zich thans ongeveer 10 pet bo ven het niveau van vorig jaar al blijft de export nog achter, maar ook hier doen zich nieuwe kansen voor, zo is gezegd op de jaarvergadering, waar overigens grcot-aandeelhouder Ver- mögensverwaltung uit Hamburg ont brak. Een woordvoerder van de federatie van bouwbonden van NVV en NKV gaf als een eerste commentaar op het rap port dat voor de bonden de beleidscon clusies van minister Gruyters en de regering op basis van dit rapport belang- rgker zyn dan de gegevens van het rapport zelf, met name voor de eerstko mende jaren. DEN HAAG (ANP) In de ja ren 1976 tot en met 1980 zullen in de bouwnijverheid en in aanver wante bedrijfstakken maar liefst 85.000 tot 105.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Tussen 1980 en 1990 gaan in deze sector nog eens 30.000 arbeidsplaatsen verloren. Dit blijkt uit een geheim rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). dat Else- viers Weekblad leze week publi ceert. In het rapport worden op verzoek van minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening de bouwbehoefte en de werkgelegenheid die dat oplevert voor de komende decennia ge raamd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13