Mogelijk vredesplan van OAE Beloning voor informatie over moord op Welch VN-vertegenwoordiger voor Oost-Timor Nauwere EEG- Helikopter redt sneltrein Nederlandse vierling in Londen maakt het goed samenwerking tegen het terrorisme Weer geval van difterie in 1 „IRA wilde Queen Elizabeth II .1 „Geen massamoord bij 3 Gelsenkirchen opblazen” Wounded Knee in 1890” fc* W® b 1 Amerikaans leger: WIE IS VAN HOUT? Londens avondblad: ACHTERLIJK Nieuwe wetten van kracht geworden 4A Grote overstromingen in Australië door mco scheepmaker ®*L DINSDAG 30 DECEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND t n Is k 'g ig zijn Angola te verlaten L i t i (Van onze redactie buitenland) ii gesproken (Van onze redactie buitenland) Britten mogen vrouwen niet meer discrimineren (Van onze ree actie buitenland) zou 1 t t 1 t t Zuid-Afrika zou bereid JOHANNESBURG (AFP, Reuter, UPI) Als de belangen van Zuid- Afrika worden gewaarborgd en als de terroristen hun aanvallen op Zuid- west-Afrika (Namibië) stopzetten, zal Zuid-Afrika zijn militair engage ment in Angola herzien. Dit verklaarde gisteren de Zuidafrikaanse minister van Defensie Pieter Botha in een vraaggesprek met de Rand Daily Mail van Johannesburg. 1 k n n 3 De VS hebben Guyana meegedeeld „ongerust” te zijn over eventueel ge bruik van de vliegvelden van dat land door Cubaanse vliegtuigen die op weg zijn naar Angola, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. De autoriteiten van Georgetown hebben nog niet geantwoord, aldus Trattner. grensgebied om infiltraties van „terroris ten” te verhinderen. massamoord was en dat „het leger dit na 85 jaar verdoezelt”. e e n t r e y 1 k in 7 F n, 10 et ar t- n, in t- n jr g, 175 an ri ek au •o- in 00, iet 100 au ÏTS m- an >or Ier •ri- is- 2T- gd, nd an iet :si- an sn hl g- id •ie en is en n- IS n. Ie it ■t d d BELFAST (AP). Door laag over te vliegen en lichtsignalen te geven heeft een helikopter een sneltrein in Noord- lerland voor een ernstig ongeluk kunnen behoeden. De trein stond op het punt in botsing te komen met een door terroris ten gekaapte en opgeblazen goederen trein. De Rand Daily Mail haalde gisteren buitenlandse diplomatieke kringen aan, volgens welke de door de Sovjet-Unie gesteunde bevrijdingsbeweging MPLA in Angola, begin januari een groot offen sief zal ontketenen om nog zoveel moge lijk terreinwinst te behalen vóór de vergadering ban de OAE. Volgens het bericht, dat door de poli tie bevestigd noch tegengesproken wordt, zou als tijdstip voor de aanslag het vertrek van de Queen voor een kruis tocht van vijf maanden in het Caraibi- sche gebied zijn gekozen. Voor de aan slag zou een grote hoeveelheid springstof naar zuid-Engeland zijn gebracht. Half november ontdekte de politie bij een razzia in Southampton, vanwaar de Queen voor de kruistocht zou vertrek ken, een opslagplaats met 200 kilogram springstof. Meteen daarna werd een uit gebreid onderzoek op de Queen Eliza beth ingesteld. Het schip was toen uit New York gekomen en er werden ver onderstellingen geuit dat het passagiers schip werd gebruikt voor het smokkelen van wapens en springstof uit de Vere nigde Staten voor het IRA. LONDEN. De vierling van het Ne derlandse bankiersechtpaar Marietta en Anton van Dorp in Londen maakt het uitstekend. Gisteren mocht mevrouw Van Dorp de laatstgeborene van de vier> de kleine Daphne Elizabeth, voor het eerst in haar armen nemen, De drie meisjes en de jongen liggen voortdurend in een couveuse. Ze zullen, nog minstens zes weken in het Queen Charlotte-zie- kenhuis in West-Londen moeten blijven. LONDEN Te middernacht zijn gisteren in Groot-Brittannië twee wetten van kracht geworden waar van de ene discriminatie verbiedt inzake werkgelegenheid, huisves ting en financiën o.a. tussen man nen en vrouwen. De tweede wet eist dat vrouwen voor hetzelfde werk gelijk betaald worden als mannen. Deze wet was al in 1970 aangenomen, maar de uitvoering was vertraagd om werkgevers de gelegenheid te geven er aan te vol- Hij gaf toe dat de indianen moge lijk het eerste schot hadden gelost in wat beschouwd wordt als de laatste belangrijke strijd uit de indianenoor logen, maar zei dat het incident een DEN HAAG. De Europese Negen gaan plannen bespreken om nauwer sa men te werken bij het voorkomen en bestrijden van internationaal terrorisme. Dat zal gebeuren op een conferentie van ministers van Binnenlandse Zaken, die over enkele maanden zal worden gehou den. Het betoog van het leger dat vervat was in een rapport van 23 pagina’s dat werd ingediend bij de juridische commissie van de senaat, werd prompt verworpen door senator Ja mes Abourezk uit Zuid-Dakota, een belangrijk woordvoerder. '„Het leger zei ook dat My Lai geen massamoord was”, zei hij, zinspelend op het doden in de oorlog in Vietnam. Het rapport werd opgesteld uit ver zet tegen een wetsontwerp van sena tor Abourezk die een uitkering van 3000 dollar wil aan elk familielid dat nog in leven is van indianen die in Wounded Knee werden gedood. Vol gens het rapport zouden dergelijke uitkeringen een precedent zijn voor betalingen aan overlevenden uit an dere indianen-oorlogen. Volgens het legerrapport is het ka rakteriseren van de gebeurtenis als een massamoord oneerlijk en onjuist. Het is een onweerlegd feit dat een indiaan het eerste schot loste, het is even duidelijk dat een aantal india nen het vuur met verborgen wapens opende. Tot de strijd was het gekomen toen de regering probeerde de Sioux-leider „Big Foot” te bewegen tot terugkeer in het indianen-reservaat ofschoon daar wegens slechte oogsten en gede cimeerde wildbestanden honger en el lende heersten. „Er is geen enkel bewijs dat er wat voor bevel ook tot het in het wilde weg schieten werd gegeven.” Het le ger geeft wel toe dat ondanks voor zorgsmaatregelen er excessen zijn voorgekomen: „Het waren handelin gen van onervaren en ongeoefende troepen die zich evenals de indianen lieten meeslepen door de hitte van de strijd.” Ook kan een sopraan niet eisen dat zij de rol van een bas speelt of een toneel speelster King Lear. Op het gebied van gelijke betaling „zijn allerlei uitvluchten verzonnen en dat zal wel zo blijven”, aldus Frank Field van de onofficiële commissie voor de lonen. Deze berichtte gisteren dat in oktober 1974 het nettoloon van de vrouwen 55,5 percent van dat van de mannen bedroeg. Feld zegt dat de bepalingen inzake over uren en dergelijke tot dusver betekend hebben dat „gelijk loon een laag loon” is. Aanklachten wegens overtreding van de twee nieuwe wetten zullen worden behandeld door de 400 industriële recht banken van het land. Deze tellen 1400 leden, van wie slechts 350 vrouwen. Er bestaat ook geen plan om het aandeel van de vrouwen hierin te vergroten. „Dat zou tegen de wet zijn”, aldus een woordvoerder. Tien dagen geleden was eenzelfde stap genomen bij de regering van Barba dos, waarop die de Cubaanse vliegtuigen verbood nog langer op de vliegvelden van dat eiland te landen. Er waren daar inmiddels al 29 Cubaanse tussenlandin gen uitgevoerd. Cuba zou nu aan Guya na gevraagd hebben de Cubaanse vlieg tuigen daar te laten bijtanken. De woordvoerder zei dat Zuid-Afrika Washington niet van tevoren heeft ge raadpleegd over zijn voorstel tot het terugtrekken van Zuidafrikaanse troepen uit Angola, onder voorwaarde dat ook de Cubanen en de Russen dat doen. Intussen maakt de onderminister van Buitenlandse Zaken William Schaufele een reis langs Zaïre, Gabon, Kameroen, Ivoorkust en Senegal om van deze lan den steun te krijgen voor de twee natio nalistische bevrijdingsbewegingen in An gola die door de VS worden gesteund, wanneer de Organisatie van Afrikaanse Eenheid op 10 januari in Addis Abeba over Angola vergadert. doen. De krant Daily Mirror somde de situatie op met de kop: „Meisjes nu is het jullie beurt’”. De autoriteiten in Southampton heb ben prompt sollicitaties van vrouwen gekregen voor een baan als dokwerker. In de bar El Vino in Fleet Street ontstond meteen een rel, want de eige naar weigerde prompt zijn regels te veranderen. In de befaamde bar, stam café van journalisten en juristen, mogen alléén mannen aan de tapkast zelf staan. Vrouwen mogen er aan tafeltjes zitten maar alleen als zij een rok of jurk dragen. Broeken of broekpakken zijn voor vrouwen taboe in El Vino. Grapjes circuleerden al gauw nadat de Momenteel overweger de Russen en de MPLA-regering of zij daarbij door Cubaanse huurlingen te bemannen straaljagers van het type MIG-21 en eveneens Russische tanks van het type T-34 zullen inzetten. De MPLA zet in Angola al met ver nietigend effect Russische grondraketten in die worden afgevuurd door mobiele batterijen. Vooral de FNLA een van de rivaliserende bevrijdingsbewegingen in Angola ondervindt er grote hinder van. De MPLA beschikt over de techni sche kennis van een 400-tal Russische militaire adviseurs. WASHINGTON (DPA, Reuter) Het Amerikaanse leger heeft gisteren ontkend dat de dood van ca. 200 indianen in Wounded Knee, in de staat Zuid-Dakota, 85 jaar geleden een massamoord betrof zoals in de meeste geschie denisboeken beweerd werd. Ge zegd werd dat de indianen het eerste schot losten en dat „in te genstelling tot de populaire op vatting van de episode-Wounded Knee, de burgerlijke autoriteiten en het leger veel zelfbeheersing en medelijden toonden in de ge beurtenissen die tot de botsing leidden” De noodsituatie ontstond nadat een gewapende bende de goederentrein over viel toen deze de grens tussen de Ierse republiek en Noord-Ierland passeerde. De overvallers plaatsten een bom op de trein, die dertig minuten later tot ont ploffing kwam. Militairen en politie be gonnen een razendsnelle actie om de naar het zuiden rijdende sneltrein voor het gevaar te waarschuwen. Volgens een bericht zou deze pas enkele honderden meters voor de opgeblazen goederentrein tot stilstand zijn gebracht. „Het is heel goed mogelijk dat vele mensen gewond en zelfs gedood zouden zijn, aldus een woordvoerder van de politie. De minister wenste geen commentaar te geven op berichten volgens welke de Zuidafrikaanse terugtocht uit Angola onderdeel zou zijn van een vredesplan, voorgesteld door de Organisatie van- Afrikaanse Eenheid (OAE). Volgens deze berichten zou de organi satie op haar bijeenkomst van 10 januari in Addis Abeba een beroep doen op de buitenlandse mogendheden hun inter ventie in Angola te beëindigen. Officieel is Zuid-Afrika alleen in An gola geëngageerd ter bescherming van de waterkrachtcentrale van Ruacana- Calveque, die het noorden van Zuidwest- Afrika van water en electriciteit voor ziet. Voorts patrouilleert het in het wetten van kracht werden. Zou koningin Elizabeth nu een „troonpersoon” wor den? Moest de stad Manchester van naam veranderen? Of het eiland Man? De 51-jarige voorzitster van de com missie voor gelijke rechten, Betty Lock wood, zei dat de nieuwe wet niet voor futiliteiten moest worden gebruikt. „Het bijvoorbeeld idioot zijn om mij „chairwoman” (i.p.v. chairman), van deze commissie te noemen. Deze wet is niet bedoeld voor wijziging van de Engelse taal”. Wél is het voortaan verboden in advertenties te vragen om een „aantrek kelijke secretaresse”, of om „barmen” of „charwomen”. Bepaalde beroepen blijven voor de vrouw taboe, zoals het delven van kolen. De benoeming geschiedde op verzoek van de Veiligheidsraad die vorige week besloot Waldheim te vragen de situatie in Oost-Timor ter plaatste te laten be studeren en contact op te nemen met de plaatselijke politieke partijen en met Portugal en Indonesië. De woordvoerder zei dat Waldheim zowel de Portugese als de Indonesische regering had geraadpleegd alvorens de benoeming van Winspeare bekend te maken. Beide regeringen „hebben de se- cretaris-generaal meegedeeld dat zij al les in het werk zullen stellen om de missie van de heer Winspeare-Guicciardi te vergemakkelijken.” De leider van de pro-Indonesische voorlopige regering in Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, had Waldheim telegra fisch verzocht het zenden van VN-func- tionarissen op te schorten als voorzorgs maatregel voor hun veiligheid. De VN- woordvoerder deelde mee dat de VN geen aandacht aan deze boodschap zou den schenken. Winspeare zal voor over leg met Waldheim van Genève naar New York vertrekken en daarna onmid dellijk naar Oost-Timor reizen. (Van onze redactie buitenland) GELSENKIRCHEN. In een zieken huis in het Westduitse Gelsenkirchen is gisteren een nieuw geval van difterie geconstateerd. In totaal lijden nu zeven kinderen aan, difterie. Tijdens de kerst dagen stierven in de Westduitse stad een 8-jarig meisje een een 9-jarige jongen aan deze ziekte. Beide kinderen waren niet tegen difterie ingeënt. In Gelsenkirchen wordt nu een grote inentingsactie voorbereid, die echter pas kan worden uitgevoerd als men de ziek te onder controle heeft. Tot nu toe werden 500 personen onderzocht. Bij ze ventien kinderen werd de aanwezigheid van een difteriebacterie geconstateerd. Zij worden thuis in quarantaine gehou den. De ziekte stak enkele weken geleden de kop op in Dusseldorp, maar het ministerie van volksgezondheid van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen zegt dat er geen verband bestaat tussen de ziektegevallen in Dusseldorp en die in Gelsenkirchen, de infectiehaard is nog niet gelokaliseerd, maar de aard van de difteriebacterie wordt door artsen als „gevaarlijk” omschreven. WASHINGTON (Reuter, UPI). Se- cretaris-generaal Kurt Waldheim heeft Vittorio Winspeare-Guicciardi aangewe zen ais zijn speciale vertegenwoordiger op Timor, zo heeft een VN-woordvoer- der gisteren meegedeeld. Winspeare is directeure-generaal van het VN-bureau in Genève met de rang van onder- secretaris-generaal. LONDEN (DPA). —De Britse politie heeft, volgens het Londens avondblad Evening Standard van gisteren plannen ontdekt van het geheime Ierse Republi keinse Leger (IRA) voor een bomaanslag op het Britse passagiersschip Queen Eli zabeth II. Het stoffelijk overschot van de 46- jarige Welch is gisteren aan boord van een militair transportvliegtuig overge bracht naar de Amerikaanse lucht machtbasis Andrews. Vandaag zal de vermoorde Amerikaanse functionaris op de begraafplaats Arlington worden be graven. Zijn vrouw is na de moord ziek geworden en voor observatie overgevlo gen naar de Amerikaanse vlootbasis te Napels. Zij zal de begrafenis niet bijwo nen. De Griekse regering hecht weinig ge loof aan de verklaring van de linkse groep die zich de organisatie van de 17de november noemt en die zegt ver antwoordelijk te zijn voor de moord. Welch werd vorige week bij zijn wo ning door drie mannen doodgeschoten toen hij met zijn vrouw van het kerst feest van de Amerikaanse ambassadeur kwam. ATHENE (UPI). De Griekse rege ring heeft gisteren een beloning van 5 miljoen drachmen (meer dan 375.000 gulden) uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de aanhouding van de moor denaars van Richard Welch, hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) in Griekenland. Bovendien wordt één tot twee miljoen drachmen uitgeloofd voor bewijsmateriaal dat het onderzoek be vordert. Vrouwelijke journalisten voor de El Vino Bar in Fleet Street, nadat duidelijk was geworden dat de eigenaar van deze tapperij de tot dan toe bestaande regels betreffen de de vrouwelijke klandizie zou handhaven. Vandaag is Vladimir Boekovski 33 jaar geworden: een beroemde leeftijd, dat wel. Op 5 januari zal het drie jaar geleden zijn dat hij tot 12 jaar werd veroordeeld omdat hij documenten naar het Westen had gestuurd over poli tieke gevangenen in Rusland die „kaltge- stellt” waren in psychiatrische inrichtin gen. Generaal b.d. Grigorenko bijvoor beeld, en Natalja Gorbanevskaja en Vik tor Fajnberg. wier „krankzinnigheid” was afgeleid uit het feit dat zij op het Rode Plein gedemonstreerd hadden tegen de Russische inval in Praag. Het was Boekovski’s bedoeling dat er op het Internationale Congres voor Psy chiatrie in Mexico in 1971 aandacht aan zou worden besteed, maar die internatte-/7 nale mafketels (inclusief de Nederlandse psychiaters) lieten zich natuurlijk weer achter de schermen door hun Russische collega’s wijsmaken dat enig tamtam uiterst nadelig zou werken op de situa tie, omdat ze net zelf bezig waren de regering ervan te overtuigen etc-, dus iedereen zweeg als een mof, niet bevroe dend dat Hektor Fajnberg toen al nieu we kleren had gekregen en bij wijze van spreken al afgestoft in de gang was klaargezet om bij het eerste protest in Mexico te worden vrijgelaten, als bewijs voor de goede wil van de Russische regering. Maar tot ieders verbazing bleef het muisstil in Mexico, Fajnberg moest zijn goeie goed weer uittrekken en zijn vrijlating liet nog een paar jaar op zich wachten. „Wie is van hout?”, denk ik iedere keer als ik daaraan terug denk. Boekovski is een recidivist. Sinds zijn negentiende werd hij drie keer opgepakt en jarenlang gevangen gehouden. Een eigenwijze jongen dus, die zich door geen macht ter wereld laat intimideren. Het navrante van zijn situatie is dat Grigorenko, Gorbanevskaja en Fajnberg na vele jaren „psychiatrie” zijn vrijgela ten (de laatste twee zitten zelfs in het westen), maar dat Boekovski nu nog negen jaar moet uitdienen, hoewel de Sovjet-autoriteiten zijn goede raad om die mensen vrij te laten inmiddels heb ben opgevolgd. Wilt u hier meer over weten, schrijf dan naar Aktie Redt Boe kovski, Postbus 51049 te Amsterdam. Vorige week sprak ik August Sjtern, een paar maanden nadat ik zijn iets oudere broer Viktor had ontmoet. Hun vader, dr. Michael Sjtern (58 jaar) is tot acht jaar kamp streng regime veroor deeld na een van de achterlijkste pre- fabprocessen die na de oorlog in de USSR gevoerd werden. De aanleiding was al idioot. August (psycholoog) vroeg een visum aan voor Israel. Zijn vader kreeg opdracht toestemming tot emigra tie te weigeren. Dat verdomde hij. Toen ging de molen malen- Vijfentwintig man ondervroegen ruim 2000 patiënten van dr. Sjtern, een geacht maar joods medi cus in het Oekraïense provincieplaatsje Vinnitsa. Veertig patiënten wilden wel iets kwaads spreken van hun arts. Tij dens het proces trok de een na de ander zich echter terug tot er in feite maar eentje overbleef die steeds andere getal len noemde waarvoor hij Sjtern had moeten omkopen om zijn vrouw in het ziekenhuis geplaatst te krijgen. Aange toond werd dat dr. Sjtern niets met die plaatsing te maken had. Het vonnis luidde dus acht jaar concentratie kamp En niet alleen werd August, om wiens visumaanvraag alles begonnen was, ge ruisloos naar Israel overgeheveld, maar ook diens broer Viktor, die helemaal niet weg wou. De beide broers reizen nu de hele wereld af, waarbij zij als bewijs alle processtukken kunnen tonen die hun blijkbaar via vrienden in handen zijn gespeeld. Als je ze leest krijg je de indruk dat Kafka en Svejk dit proces samen georganiseerd hebben. August Sjtern h'ad overigens een onverwachte kijk op deze hele zaak. Het had in feite niets met anti-semitisme, anti-Oekrainis- me of met communisme te maken, zei hij. Het was de laatste tijd bij hem gaan dagen dat de uiteindelijke bron van alle kwaad het gebrek aan cultuur van de Russen was. Een fundamentele, achter lijkheid, die gemaskeerd wordt door ho ge wolkenkrabbers en maanlandings- voertuigen, maar desondanks al t hun doen en denken beheerst. In Duitsland had iemand hem een boek gegeven dat een Duitse ambassadeur in Moskou in 1527 geschreven had, en het had hem na lezing gefrappeerd dat Rusland in die vier eeuwen niets veranderd was. Uiter lijk natuurlijk wel, maar innerlijk in het geheel niet. De ministers van Binnenlandse Zaken, onder wie in alle lidstaten de politie ressorteert, zouden aanvankelijk bijeen komen voor overleg over beperking van grenscontroles voor EEG-ingezetenen. Op aandrang van Groot-Brittannië zal nu vooral worden gesproken over sa menwerking bij de bestrijding van ter rorisme. Het gaat daarbij vooral om verbete ring van de uitwisseling van gegevens, waarbij gebruik zal kunnen worden ge maakt van de nieuwste technologische snufjes en om grotere samenwerking bij het opsporen van bekende terroristen. Het is niet de bedoeling dat er een Europese organisatie naast Interpol komt. BRISBANE (Reuter). Overstromin gen, veroorzaakt door stortregens, heb ben in de Australische staat Queensland negen hoofdwegen onberijdbaar ge maakt. Helikopters hebben gisteren een aantal van de buitenwereld afgesneden stadjes bevoorraad. Ook door het water in moeilijkheden geraakte automobilisten kregen leef tocht. Volgens de meteorologen zou de regen gisteren afnemen, het water zal naar verwachting echter pas over een week gaan zakken. De overstromingen hebben nog geen slachtoffers gemaakt, aldus de Australische autoriteiten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3