Grote inbreng Nederlanders VEW viert VALENTIJN SNEL jubileum OP INZELL-BAAN Allides-2 verrassende finalist Traditioneel nieuwjaarsduel in ere hersteld Pablo bleef Kotsjev voor Kovacs coach I van Roemenië sport Griek gaat Kennemerland in verweer i werd gewipt F guberge Goed aanvalsspel van Phoenix-team Eaw te Meubelfabriek M Oisterwijk L banoubs; „De Wenboom” a i Jfrastëme o „Het Cfjalet” Stoeterij” I 1 IJ WOENSDAG 3 1 DECEMBER 1975 SPORT 19 SA 9 Veel werk w i: Feest /i m w i I'S I Z? ;3R l toll ''■J 1 Opvang l W luk? B A •‘RSI! O /s' -1» (Van een medewerker) Jos Valentijn: toptijd. (Van onze sportredactie) Een aanval van Phoenix verdwijnt langs het blok van Spaarne. (Van onze volleybalmedewerker) Oud-internationals met sterk team tegen HFC (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ij Hoofdstraat 238, Santpoort, Uw kopje koffie staat klaar. HAARLEM Boudewijn de Geer heeft gistermiddag met Haarlem-trainer Barry Hughes de nodige inkopen gedaan om binnenkort in een compleet nieuwe outfit voor Haarlem aan de slag te kunnen. „Trainer Hughes heeft mij gevraagd of ik zaterdag al in het C-elftal wilde spelen”, aldus De Geer. „Ik voetbal echter dan nog niet mee omdat ik een trainingsachterstand van enkele weken heb”. De aanvallende middenvelder heeft zijn contract met Haarlem inmiddels getekend, terwijl Den Haag en Haarlem in een eerder stadium al overeen stemming over een transfer hadden bereikt. De Geer: „Ik had de keuze uit drie mogelijkheden. Ik kon ook naar Fortuna Vlaardingen en Willem II. Waarom ik voor Haarlem gekozen heb lijkt mij duidelijk. Ik zie hier duidelijk meer perspectief dan bij die andere clubs. Het zal er dit seizoen waarschijnlijk op uitlopen dat ik in het eerste elftal word ingebouwd, omdat ik de opvolger moet gaan worden van een speler (Sadek red.) die weg gaat”. ijshockey team Ts j echo-Slowakij e Toonzaal: Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein). Nieuwjaarsdag 10-18 uur. Sjaak Swart: Eén van de beste voet ballers van de oud-internationals. Tenslotte bewees OVRA dat het een sterk meisjes aspiranten team heeft dat zonder puntverlies dè eerste plaats voor zich opeiste met Atalante als tweede en Allides als derde. De prijzen werden udgereikt door de voorzitter van Allides dhr. Sc'hornagel, die kon terugzien op een zeer geslaagd toernooi. HAARLEM. Na één keer onderbre king vanwege het afbranden van de overdekte tribune en kleedkameraccom- modatie op het complex aan de Span- jaardslaan, wordt donderdag 1 januari de draad in de reeks traditionele nieuw- jaarswedstrijden tussen de Kon. HFC en een elftal van oud-internationals weer opgepakt. Het is het zoveelste duel in de meer dan vijftigjarige geschiedenis. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Mocht de organisatie, weer in handen van Allides, zich verheugen in een bij zonder grote inschrijving, gisteren bleek ook de publieke belangstelling erg groot te zijn, zodat de wedstrijden in een zeer geanimeerde sfeer gespeeld konden wor den. Het spelpeil lag op een redelijk niveau, alhoewel de finales vooral bij de junioren jongens tegenvielen. Phoenix uit Beverwijk was in de voorronde op een beter doelsaldo doorgedrongen ten koste van het favoriete Allides en on dervond in de eerste finale tegen het tweede team van Allides, dat verrassend het geplaatste Ovra uitschakelde, geen noemenswaardige tegenstand. HAARLEM-IJMOND. Met veel in zet en enthousiasme werd gisteren in de Kennemer sporthal weer het traditionele Oliebollenvolleybaltoernooi gespeeld. Hoofdstraat 204 Santpoort waar op klassieke wijze specialités gekookt en geserveerd worden. HEEMSTEDE. Met een receptie en feestavond in het clubhu’s aan de Ring- vaartlaan in Heemstede wordt zaterdag het vijftigjarig bestaan van de voetbal vereniging VEW voluit Volhardt En Werkt genaamd gevierd. VEW is een specifieke zaterdagclub, waar de gezel ligheid altijd voorop heeft gestaan en men minder prestatiebewust was. Al weer bijna zestien jaar lang speelt de jubilerend club in de vierde klas zater- dagvoetbal KNVB en er is nu toch wel een verlangen te bespeuren om eens een stapje hogerop te komen in de derde klas. Vooral voorzitter P. Vermeer is er een voorstander van om meer prestatie gericht te gaan werken met uiteraard het behoud van de sfeer en gezelligheid. All-rounder Hans van Helden bleef op zijn sprint onder de veertig seconden en was daarmee aanzienlijk sneller, dan Joop Pasman en Jan Heida. Piet Kleine trok het maximale rendement van de ideale omstandigheden op de 5000 meter. Hij voltooide de rit in 7 minuten 18,32 seconden, ruim tien seconden minder dan zijn beste prestatie uit het vorige seizoen, toen zijn toptijd - ook gemaakt in Inzell - 7.28,98. De succesvolle jacht op de persoonlijke records bracht Hans van Helden op die afstand dicht bij Piet Kleine, die begonnen was met rondjes van 33 seconden en zijn rit afsloot met omlopen van iets meer dan 35 seconden. De organisatoren hadden overigens al les gedaan om de rijders een optimale kans te geven goede tijden te maken. Bij alle ritten over 1000 en 5000 meter werd met vier rijders tegelijk vertrokken. Een paar startte op het „normale” punt, het andere koppel vertrok van de aankomst- lijn en eindigde aan de overkant. Voor Kleine en Van Helden betekende het dat zij in hun ritten geregeld tra*gere tegen standers voor zich zagen opdoemen, die een aantrekkelijk „merkteken” vormden. Opvallend was overigens dat junior Joop Pasman, die tot het kwartet van Van Helden behoorde, uitstekend partij gaf en slechts iets meer dan zeven secon den verloor. Het ging nadien langzaam maar zeker crescendo en het duurde tot 1949 alvo rens VÉW tot de vierde klas zaterdag- voetbal KNVB wist door te dringen. Het verblijf daarin was van korte duur, maar in maart 1960 kwam VEW weer in de vierde klas en speelt daarin nog steeds. Twee jaar geleden werd het huidige complex aan de Ringvaartlaan betrok ken en daar bouwde men samen met HFC Heemstede een fraai clubhuis. BOEKAREST (ANP). Stefan Ko vacs is dinsdag officieel benoemd tot coach van de nationale Roemeense voet balploegen. De benoeming van Kovacs, die door de Roemeense autoriteiten uit Frankrijk was teruggeroepen, hmg al in de lucht nadat Valentin Stanescu eerder deze maand was ontslagen. Aan het „bewind” van Stanescu werd een einde gemaakt nadat Roemenië er niet in was geslaagd zich te plaatsen voor de kwart finales van het toernooi om het Europe se kampioenschap voor landenploegen. Stanescu kreeg zijn officiële ontslag twee dagen nadat het Roemeense Olym pische elftal zijn eerste kwalificatiewed strijd tegen wat de Fransen hun ama teurs noemen, sensationeel met 0-4 had verloren. Ook Spaarne dat erg leuk speelde won van Allides zodat de wedstrijd tussen Phoenix en Spaarne de beslissing moest brengen. De hardere aanval van de Be- verwijke ploeg gaf de doorslag. Bij de meisjes junioren kwam VCIJ uit IJmui- den erg goed voor de dag. Met twee teams kwamen zij in de finale waarbij zich Allides voegde. Het in de eerste klasse uitkomende team van VCIJ was tegen Allides duidelijk beter en won verdiend met 2-0. Allides wérd tweede, terwijl het tweede team van VCIJ met de derde plaats genoegen moest nemen. van de Pieters de aftrap is om twee uur. In het verle den ging men altijd na afloop met het hele gezelschap ergens in de stad dine ren, maar nu HFC de beschikking heeft gekregen over een nieuw en ruimer clubhuis, is daar na de strijd een borrel uurtje en een boerenkoolfpif met worst. Doordat op de 5000 meter vier rijders tegelijk vertrokken, konden meer deel nemers profiteren van de kwaliteit van het ijs. Kleine bijvoorbeeld begon nadat de zon net was verdwenen, na hem kregen de anderen te maken met steeds harder wordend ijs. Tot die latere rij ders behoorde ook Jan Derksen, die op de sprint redelijk had meegedraaid, maar op de 5000 meter terrein moest prijsgeven aan Gerrit Woudenberg, die als laatste in de kernploeg werd opgeno men. Ondanks zijn vijftig jaar is VEW nog springlevend en het mag zich de laatste tijd in een grote toeloop van jeugdleden verheugen. „Een goede opvang-van de jeugd vinden we zeer belangrük”. aldus voorzitter P. Vermeer, „net zbals trou wens die van spelers die recreatievoetbal willen bedrijven. We moeten toch ook wel meer prestatiebewust worden, want het gaat bij voetbal tenslotte toch om de doelpunten. En VEW moet toch ook eens to de derde klas kunnen komen. We zijn dan ook blij een trainer als Sjef van Duffelen te hebben aangetrokken, want hij werkt sterk prestatiegericht.” In de toekomst wil men van VEW in samen werking met de HFC Heemstede het nog niet zolang bestaande clubhuis verder uitbreiden'met onder meer een bestuurs kamer. Trainer' Bap v.d. Voort van HFC zal een keus maken uit vijftien man. Het zijn: Erik Winter en Dick Ackermann; Dolf de Boer, Frans Levert, Harry Kor- pershoek en Lex Eldering; Antonie de Groot, Aad Wille, Piet Stut en Peter Poen; Arie Kalkman, Hugo Bettink, Koos Jochemus en Frans de Vlieger. Als scheidsrechter fungeert Hans Winter en Zeer veel voor VEW heeft de veel te vroeg overleden Huib Sliggers gedaan. Zo’n kwarteeuw lang was hij secretaris en hij heeft bergen werk verzet. Zijn twee zoons z ijn allebei nog aan VEW verbonden en spelen in het tweede. De bestuursleden van VEW zijn over het algemeen erg honkvast en voorzitters als de heren S. de Jong, A. van Zadel en J. van den Bos, die momenteel elftalleider is en ons de gegevens over vroeger verstrekte, hebben het jarenlang volge houden. De huidige voorzitter P. Ver meer 's ook alweer vijf jaar aan het bewind. Nestor van het huidige bestuur is penningmeester A. van Egmond, die er al vanaf 1952 bij is. Ook secretaris Ruud Martens en wedstrijdsecretaris B. de Wagt lopen al heel wat jaartjes mee. In het bestuur zitten momenteel verder de commissarissen J. Meyer, R. van Rooyen en P. Versterre. Rustiek koetshuis voor recepties en besloten parties HAARLEM/IJMOND. In de vierde ronde van de strijd om de Haarlemse zaalvoetbalbeker zorgde eersteklasser Fransen/Schoot voor een verrassing door hoofdklasser Kennemerland met een score van 5-2 te kloppen. Reeds binnen vijf minuten nam Fransen/Schoot een 3- 0 voorsprong en die klap kwam Kenne merland niet meer te boven. Het is in het verleden wel meer voorgekomen dat de strijd geen door gang kon vinden, zoals in de mobilisdtie- en oorlogstijd of door andere omstandig heden, maar men heeft altijd de grootste moeite gedaan om toch te kunnen spe len. Soms onder de meest bizarre weers- en terreinomstandigheden werd er ge voetbald op de eerste dag van een nieuw jaar. „De allereerste wedstrijd werd ge speeld op 1 januari 1923 en toen met 4-1 door HFC gewonnen”, weet clubarchiva- ris Jan Berghuis te vertellen, „maar hang me niet op aan de vraag hoeveel keer of er al gespeeld is, want dat moet ik echt op mijn gemak uitzoeken. Het zal volgens mij de 38ste keer worden”. Er vielen vooral in het verleden nog wel eens merkwaardige uitslagen te noteren in de Nieuwjaarswedstrijd en liefhebbers van doelpunten kwamen toen ruim schoots aan hun trekken. Zo weet de heer Berghuis zich uit het hoofd te herinneren dat HFC eens met een score van 10-7 heeft gewonnen. De laatste Nederlandse 5-1 van Het gouden jubleum van VEW waarvan de heer H. Zeepvat als enige vanaf de oprichting lid is wordt za terdagmiddag van half vier tot vijf uur gevierd met een receptie en daarop vol gend ’s avonds vanaf negen uur een feestavond. Daarbij treden een dixieland-z orkest op en de eigen cabaretgroep van VEW. Voor de jeugd tot en met achttien jaar is er vrijdags een feestavond. Al deze evenementen spelen zich af in het clubgebouw. De sportieve viering van het vijftigjarig bestaan heeft reeds plaatsgevonden met een aantal toernooi en, waarbij alle geledingen van VEW aan bod kwamen. Voor de, competitie in het Haarlemse zaalvoetbal was in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk een programma ingelast en daarvan waren de uitslagen: res. tweede klas C: De Ezel 2-De Klok 2 1-5; res. derde klas D: Wijker Post 2-Progress 3 0-9; Sport CS 5-Sihi FC 3 6-2; res. derde klas E: Progress 4-Les Routes Boys 3 0- 1; Donkey Shot 2rBarricade Boys 4 (Barricade Boys 4 n.o.) Het Italiaanse voetbalelftal heeft met 2-1 van Griekenland gewonnen. Het Westduitse koppel Peffgen/Fritz heeft de leiding in de zesdaagse van Keulen. Het heeft met verloren. De Oostenrijker Innauer heeft de eerste wedstrijd van het vierschansen- toernooi gewonnen. De AustraliërKen Rosewall heeft de derde ronde bereikt van de open Australische kampioenschappen. Hij ver sloeg de Engelsman Lewis in drie sets. Dave Bedford, wereldrecordhouder op de 10.000 meter, is uit Londen naar Nieuw-Zeeland vertrokken om zich voor te bereiden op de Olympische Spelen. Het Belgische hockeyteam heeft met 2-0 van Frankrijk gewonnen. West- Duitsland versloeg tijdens het internatio nale toernooi in Madras (Spanje) Kenia met 1-0. GRONINGEN (ANP). In de vierde ronde van de hoofdgroep in de strijd om het Europees jeugdkampioenschap scha ken heeft Paul van der Sterren verloren van de Joegoslaaf Popovic.In de slotfase van het duel werd Van der Sterren, met zwart, volledig van het bord gevaagd door Popovic. Zijn de kansen van Van der Sterren verkeken, de Spaanse jeugd kampioen Alejandro Pablo heeft zich dinsdag/tiitstekend geweerd. Eerst haalde hij het volle pond uit zijn afgebroken partij met de Noor Trolldalen, daarna deelde hij het punt met Kotsjev van de Sovjet-Unie. waardoor hij een halfje voorbleef op de favoriet. Pablo deelt de eerste plaats met de Bulgaar Inkiov, die zich in eerste zitting tegen Littlewood zo veel voordeel verschafte, dat de Engels man na onderbreking en analyse geen lust meer had zich verder te verweren. Bij de junioren jongens was het ook VCIJ dat met kop en schouders boven de andere teams uitstak. Hier werd FES tweede en Atalante derde. Wüstelaan 75 Santpoort voor een drankje, een kopje koffie en een pret tig geprijsd etentje. De voetbalvereniging VEW is voortge- komen uit de toenmalige Christelijke Jonge Mannen Vereeniging in Haarlem. Het vinden van een geschikte clubnaam leverde zo’n vijftigtal suggesties op en aanvankelijk scheen TOP of VOP het te gaan halen, maar het werd tenslotte VEW. Meteen al bij de oprichting op 2 januari 1926 werd besloten om nimmer op zondag te spelen. Als eerste voorzit ter werd de heer P. Hutte gekozen. De nieuwe vereniging kwam voor het eerst in actie op de gemeentevelden aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord, ging nadien naar de Munterslaan, maar de accommodatie bleek daar niet zo bijster best en in 1934 kwam VEW in Heemste de terecht aan de Glipperweg, waar de gastvrijheid genoot van het daar reeds spelende HFC Heemstede. In de nieuwe omgeving voelden de VEW’ers zich blijkbaar best thuis en in 1935 kon het eerste kampioenschap van de afdeling C zaterdagvoetbal HVB gevierd worden. ZEIST (ANP). Grensrechter Griek, maandagavond door de tuchtcömmissie van de KNVB beschuldigd van het ge ven van een kopstoot aan Bertus Quaars tijdens de wedstrijd FeyenoordPSV, zal zich verweren tegen die beschuldi ging. „Griek” vertelde de heer Rijkhoek, op het bondsbureau belast met de scheidsrechterszaken, „is er van over tuigd dat niet hij maar Quaars de kop stoot heeft gegeven en daarom zal hij zich verweren.” Griek, die met scheids rechter Charles Corver en grensrechter Jan Moos het arbitrale trio vormt voor de zondag te spelen wedstrijd Sparta FC Twente, zal op 4 januari niet in actie komen. Hij heeft afgezegd. De vermoedelijke opstelling Oud-internationals is: Eddy Graafland; Theo van Duivenbode, Daan Schrijvers, Hans Kraay en Roel Wiers ma; Sjaak Swart, Piet Ouderland en Reinier Kreyermaat; Piet v.d. Kuil, Ton v.d. Linden en Henk Schouten. Wissel spelers zijn: Co Prins, Tinus Bosselaar en Leen v.d. Lugt. De Nederlandse amateurs zullen Ste fan Kovacs ook ontmoeten, wamt Roe menië en Frankrijk zijn met Nederland in een groep ingedeeld in de kwalifica- tieronde voor het Olympisch toernooi. Kovacs heeft zijn internationale reputa tie gevestigd in Amsterdam, waar hij met Ajax twee keer de Europese beker veroverde en de wereldbeker. Nadat Ajax het contract met Kovacs niet wilde verlengen, werd hij bondstrainer in Frankrijk. Na anderhalf jaar haalde Roemenië hem terug als eerste trainer. Voor Kovacs naar Nederland kwam, heeft hij de Roemeense jeugdploegen onder zijn hoede gehad. ja ren is de Koninklijke er vrijwel niet aan te pas gekomen en zes keer achter een kwam Oud-Oranje tot de volle winst. Het treedlt ook nu weer met een sterke formatie aan. INZELL (ANP). Kwantitatief maar ook kwalitatief was de Nederlandse in breng groot bij de internationale schaatswedstrijden die dinsdag op schit terend ijs in Inzell werden gehouden. Doordat de concurrentie beperkt was, konden de leden van de Nederlandse kernploegen goede uitslagen maken die volledig werden ondersteund door de klokken. De 38,86 seconden van Jos Valentijn op de 500 meter der sprinters is zonder meer een toptijd, die de pres taties van de Canadese rijdsters Sylvia Burka en Kathy Priestner duidelijk overtrof. Burka won de 1000 meter in 1.27,02., Priestner voltooide de kortste afstand in 43,36. Tijden die maar nauwe lijks een seconde liggen boven die van de rijdsters uit de Sovjet Unie, gemaakt op de snelle Medeo-baan van Alma Ata, waar het tijdwaarnemerswerk bovendien gewoonlijk nog met de hand wordt ver richt. -■****>■ 4 l fc TM i -l MJ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19