Nederland kocht weer voor miljoenen vuurwerk bestemmingsplan Newyorkse politie tast volledig in het duister A P’ Knelr^sm b< Hans van Z. meer dan half jaar geïsoleerd c Verzekeraars schade: f290 A h< Het zal je lot maar wezen En dm dit miljoen winst NORIT.-™»-" Verklaring OAE over Z.-Afrika „Beroepsrecht Elke maand de f500.000; in de Staatsloterij inperken” En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. Daarom dus zelfbediening vandaag. IM Raad van Advies RO: Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? WO 2 19 7 5 3 1 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG DECEMBER 1 Aanklacht Overleden 7 Arrestaties L beu zijd de van Ontslag Mishandeling Baarden Verhuizing SER «i ■óf a? èi‘ Bi* Vijftigduizend dollar op Cl hoofd daders bomaanslag (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) In Alle informatie: 070 - 653955. <x 2 0 Zon maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. De verkoop begint elke eerste De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. motregen regen regen regen geh. bew. regen geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. zw zw zw zw zzw zw zw zzw zzw zw 8 13 4 2 2 4 2 7 3 2 3 1 0 3 0 1 2 0 4 5 7 Het leger en de politie van Uruguay hebben kortgeleden een honderdtal per sonen gearresteerd die er van verdacht worden te behoren tot de militaire afde ling van de sinds september 1973 verbo den communistische partij. Op een pers conferentie in Montevideo werden giste ren wapens van allerlei aard getoond die werden gevonden in de woningen van de gearresteerden. In totaal werden onge veer 100 wapens in beslag genomen. De tegei ten”, siest groe' de s< onde van Chui voor tor I demi I sider I van publ I voor I ook werl de weel Dt wam besli volk zwa: onbew. onbew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. mist regen onbew. z. bew. onbew. onbew. regen mist 1. bew. onbew. z. bew. onbew. geh. bew. onbew. geh. bew. mist onbew. onbew. mist mist h. bew. 1. bew. h. bew. mist wzw nw zw ozo zzw w.stil wzw w wzw no w.stil zw wzw w.stil nw w.stil zzw n w wzw ono w.stil wzw z o o w.stil zzo z 12 15 4 4 2 0 5 3 6 14 6 11 11 17 14 -3 14 10 3 13 13 8 6 5 4 7 4 8 6 3 5 3 8 0 0 9 8 -5 8 3 0 1 4 5 -3 De gaat divi< ten cont aand De jaar stijg over pet het AD Banl kunr re w 15 p taal dend van wort het 20-ja DEN HAAG De Nederlandse scha- deverzekeringsmaatschappijen hebben in 1974 opnieuw een hogere winst geboekt dan in het voorgaande jaar, namelijk 290,5 miljoen gulden tegen 201,1 miljoen in 1973. Deze winst was geheel afkom stig uit de opbrengst van beleggingen. Het ministerie van Economische Zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Ee een waai ging tot Taxi gas som; de ken De eers revo econ W. recht ten aans heeft fedei maal 0,6 0 0 0 0 0 2 0 1 0 o 0.1 o o o o o o o o o o 0,6 o o o o (ADVERTENTIE) -2 19 21 16 16 0,1 0,1 0,1 0,3 0 0,2 0 0,1 0 0 M3 Sé c Volgens de firma heeft ons land dit jaar in totaal ruim 25 miljoen gulden besteed voor de aanschaf van het knalwerk. Voor zover dat op dit mo ment was na te gaan, is ook bij de koninklijke Nederlandse kunstvuur- werk- en munitiefabriek A. J. Kat voorheen Loeff in Leiden meer ver kocht dan vorig jaar. Adjunct-direc- teur K. C. Hoekstein: „Wij hebben De Israëlische generaal Simuel Gonen heeft ontslag genomen uit protest tegen het besluit van een commissie van on derzoek om zijn bevoegdheden te beper ken wegens zijn optreden tijdens de oktoberoorlog van 1973. De generaal voerde tijdens die oorlog het bevel over het zuidelijke front langs het Suez- kanaal. Hij voerde toen enige verbitterde gevechten aan het hoofd van een pant- serbrigade. Volgens de bevindingen van de commissie van onderzoek „voerde hij echter niet op dc juiste wijze zijn taak uit”. DEN HAAG. (ANP)— Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse wegen waarmee het ver keer de komende week rekening moet houden. Veertien gevangenisfunctionarissen zullen over ongeveer twee maanden te recht moeten staan wegens mishandeling van zes IRA-gevangenen. Het proces wordt in de Engelse stad Birmingham gevoerd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de zes IRA-leden op 25 november van het vorig jaar geslagen, getrapt en van de trap gegooid zijn. De zes hebben levenslange gevangenisstraffen wegens bomaanslagen in Birmingham waarbij 19 mensen om het leven kwamen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis „Wij hebben ongeveer 25 percent meer verkocht dan vorig jaar, on danks het feit, dat een aantal artike len ongeveer 10 percent duurder is ADDIS ABEBA (Reuter). De Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft gisteren in een verklaring ge vraagd waar Zuid-Afrika het recht van daan haalt, voorwaarden te stellen voor terugtrekking van zijn troepen uit An gola. Een krant in Johannesburg had ge meld dat de Zuidafrikaanse minister van Defensie, Piet Botha, aangeboden zou hebben zijn troepen uit Angola te zullen terugtrekken wanneer daartegenover de veiligheid van de Zuidafrikaanse belan gen in Zuid-Angola en Namibië zouden worden gegarandeerd. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON. De belangrijkste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heb ben een beloning van 50.000 dollar uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de arrestatie van de persoon of personen, die verantwoordelijk zijn voor de bom ontploffing op het La Guardia-vliegveld van New York. Weer In blnntn- «n buitenland het razend druk gehad en gelukkig zijn de prijzen van het vuurwerk niet veel verhoogd.” Directeur P. A. de Bruin van de eerste Nederlandse kunstvuurwerkfa- briek voorheen J. N. Schuurmans in Leeuwarden dacht aanvankelijk dat het dit jaar wat minder was. „Maar het is de laatste dagen enorm hard gegaan. Ik heb een totaal leeg huis en dat betekent dat onze verwachtin gen zijn uitgekomen.” schijnt de bezwaren van Hans van Z. tegen zijn plaatsing in een isoleercel te hebben afgewezen. DEN HAAG (ANP) De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening heeft minister Gruijters geadviseerd de beroepsmogelijkheden tegen een bestem mingsplan te wijzigen. winkeliers in het bezit zijn van een speciale hinderwetvergunning. De po litie moest in sommige gevallen op treden. Uit deze provincie wordt een stijging van de vuurwerkverkoop ge meld van circa 50 percent. AlkmaarDen Helder: Bij vliegkamp De Kooy en Het Zand wordt het verkeer bij toerbeurt over één rijstrook geleid. Purmerend-Alkmaar: In de Zuidoost- Beemster bij Purmerend mogelijk ver traging, één rijstrook beschikbaar, maxi mum doorrij hoögte vier meter. Amsterdam-Den Haag: Tussen Schip hol en Burgeveen wegversmalling en snelheidsbeperking (70 km). Utrecht-Arnhem: grensovergang Bergh: Ter hoogte van Arnhem overdag slechts één rijstrook beschikbaar in bei de richtingen. De firma Beko heeft voor het eerst alle afnemers een aantal nuttige ad viezen meegegeven bij het afsteken van vuurwerk. Deze zijn: leg/zet het vuurwerk; op straat en steek het aan met een brandende sigaret/sigaar, Baardige brandweerlieden hebben gis teren de waarschuwing gekregen dat hun leven wel eens zou kunnen afhan gen van één haar. In een instructie aan alle brandweerkorpsen verbiedt het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Nedersaksen brand weermannen met baarden of met bakke baarden zuurstofmaskers te dragen. Door het haar sluit het masker aiet voldoende tegen het hoofd waardoor de drager gevaar loopt giftige dampen in te ademen, aldus het ministerie. De politiecontrole op de handel in vuurwerk is dit jaar strenger geweest dan in het verleden. Een aantal win keliers kreeg een proces-verbaal, om dat ze of te veel vuurwerk hadden ingeslagen of niet voldeden aan de veiligheidsvoorschriften. In Zeeland bijvoorbeeld moesten alle vuurwerk- De Argentijnse openbare aanklager heeft de aanklacht tegen de Argentijnse president Isabel Peron ongegrond ver klaard en de betrokken rechtbank ver zocht geen vervolging in te stellen. De verdenking van corruptie is enkele maanden geleden ontstaan nadat op re kening van een stichting voor gemeen schappelijk belang, die gefinancierd wordt door het ministerie van sociale za ken, een cheque was getrokken van twee miljoen gulden, ondertekend door presidente Peron die tevens voorzitster is van de stichting. Het geld moest in crediet gebracht worden van wijlen pre sident Peron. Een bankbediende vond de transactie vreemd en op zijn navraag werd de cheque onmiddelijk ingetrokken en werd het geld contant gedeponeerd. De bom, die maandagnacht in het passagiers-bagagedepot van Trans World Airlines explodeerde, doodde elf perso nen en verwondde zeventig anderen. Vrijwel het gehele gebouw van Trans World Airlines werd verwoest. De mees te doden en gewonden werden getroffen door glas van de ruim drie meter hoge ramen rondom het depot. De politie van New York, die een onderzoek instelt, Toch bestaan er nog altijd geen landelijke richtlijnen voor de opslag en verkoop van vuurwerk. Een groot aantal gemeenten stelt weliswaar re gels op, die echter vrijwel allemaal van elkaar verschillen. Daarom wordt de drang naar algemene richtlijnen steeds groter. Een werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van verschillende ministeries, is bezig lan delijke richtlijnen op te stellen. Wel licht kunnen deze reeds eind 1976 van toepassing zijn. Uit de verzekeringsactiviteiten in en gere zin verdiende premie minus ge leden schade, kosten en provisie werd in 1974 een negatief saldo behaald van 54,9 miljoen gulden tegen een eveneens negatief saldo van 5,1 miljoen gulden in 1973. Dit negatieve resultaat is volgens het ministerie in hoofdzaak toe te schrijven aan de kostenstijging, die in 1974 21,7 percent bedroeg. De stijging van de verdiende premie bleef in 1974 met 13,2 percent achter bij de 15,8 percent in 1973. De verdiende premie verdeeld Brand-, inbraak- en bedrijfsverzeke- ring 529,8 mln., ziekte- en ongevallen verzekering 2.012,7 mln., motorrijtui genverzekering 1.306,5 mln., overige variaverzekering f 420,0 mln., transport en luchtvaartverzekering 209,2 mln. Het hoogste schadepercentage ligt, al dus Economische Zaken, bij de ziekte en ongevallenverzekering, namelijk 80,2 percent. geworden. Wij hebben duidelijk kun nen merken, dat het publiek meer geld wil uitgeven voor mooier en duurder vuurwerk”, aldus een woord voerster van de firma Beko in Til burg. Deze handelsonderneming im porteert ruim 300 verschillende vuur- werkartikelen uit onder meer China, Hongkong en Korea. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De mogelijkheid voor individuele bur gers om bij de Kroon in beroep te gaan tegen een bestemmingsplan, anders dan wanneer particuliere belangen worden geschaad, moet op korte termijt» worden afgeschaft. Tegelijk moet een wettelijke verplichting worden ingevoerd voor de inspraak van de bevolking bij de voor bereiding van bestemmingsplannen, al dus meent de Raad in zijn advies. De verhuizing van de ruim 200 patiën ten van het Weesper.pleinziekenhuis, de Pieter van Foreestkliniek, het noodzie kenhuis Zeeburg en de kliniek van de kweekschool voor vroedvrouwen naar het nieuwe gemeentelijke Slotervaartzie- kenhuis in Amsterdam is geslaagd. De operatie „verhuizing” begon gisteren al om vijf uur. Dankzij de medewerking van het Rode Kruis, de EHBO-vereni- ging Mitella, de GG en GD en de politie was om half elf in de morgen de laatste patiënt overgebracht. Alle natiënten ont vingen bij ontvangst in het nieuwe zie kenhuis van het gemeentebestuur een bloemstukje. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 21/z op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. (via Ned. 1 om 18.45 uur) en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhofs, Den Haag. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. a. SE EÜ DEN HAAG. De voor drie moorden tot levenslang veroordeelde Nederlander Hans van Z. verblijft al meer dan zes maanden in een isoleercel van de Van Mesdagkliniek in Groningen. Hij heeft hier beroep tegen aangetekend bij de Centrale Raad van beroep voor het ge vangeniswezen, maar deze instantie gooi niet met brandend vuurwerk, zeker niet naar mensen of dieren, steek „missers” piet opnieuw aan, be waar tijdens het afsteken van vuur werk resterende vuurwerkartikelen op een veilige plaats, zodat ze niet door rondvliegende vonken voortijdig worden ontstoken. Volg steeds de ge bruiksaanwijzing bij het afsteken van vuurwerk en geef het niet aan kinde ren. De oudste inwoner van Groot-Brittan- nië is gisteren op UO-jarige leeftijd in een bejaardenhuis in Londen overleden. De man, Richard Southy, is toi zijn 83ste jaar mijnwerker geweest. Hij moest er toen wegens een arbeidsonge val mee ophouden. r De Sociaal Economische Raad heeft het gezamelijk overleg van de beroeps vereniging representatief verklaard in die zin dat dit het recht heeft een zetel te bezetten in de bedrijfscommissie voor het ziekenhuiswezen. Deze commissie is het toezichthoudend orgaan voor de uit voering van de wet op de ondernemings raden. De SER heeft onlangs nieuwe regels vastgesteld om te bepalen welke werkgevers- of werknemersorganisaties recht hebben op vertegenwoordiging in publiek rechtelijke organen. Tot dusver werden hoge drempels gehanteerd voor aantallen aangesloten leden. Daardoor kwamen vrijwel uitsluitend de vakcen trales en aangesloten bonden aan bod. DONDERDAG 1 JANUARI 1976 op 8.48 uur onder 16.37 uur Maan op 8.15 uur onder 16.59 uur VRIJDAG 2 JANUARI 1976 Zon op 8.48 uur onder 16.38 uur Maan op 8.55 uur onder 18.07 uur Redders tillen een lijkkist door een gebroken ruit van het Amerikaanse vliegveld La Guardia bij New York. heeft bekendgemaakt dat men over geen enkel gegeven beschikt omtrent de dader of daders, noch omtrent de oorsprong en de aard van de bom. De uitwerking ervan werd gelijkgesteld aan die van tien staven dynamiet. Aan de anonieme telefonische mede deling dat de aanslag het werk is van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO wordt vooralsnog weinig geloof gehecht. In sommige kringen wordt verband ge legd met een terroristische Portoricaanse organisatie die in de afgelopen maanden verschillende bommen in New York plaatste. Het republikeinse lid van het Huis van Afgevaardigden, John Murphy, heeft aangekondigd een wet te zullen indienen die de luchtvaartmaatschappijen zal ver plichten alle ruimbagage door te lichten. Tot nog toe wordt op de Amerikaanse vliegvelden alleen de handbagage van passagiers doorgelicht of doorzocht op wapens. Ook bestaat er een regel waar bij ruimbagage wordt aangenomen van personen die in het bezit zijn van een vliegbiljet. Onder deze regel blijft het echter mogelijk een koffer op een vliegtuig te zetten zonder dat de betrokkene van zijn biljet gebruik maakt, hoewel het in dat geval wel mogelijk is de al of niet werkelijke identiteit te achterhalen, in 1974 wérd in de Verenigde Staten al een wet aangenomen naar aanleiding van. de vliegtuigkapingen, die de doodstraf stelt op terroristische activiteiten waarbij do den te betreuren zijn. Deze maximum straf is echter nog nooit geëist. TILBURG/LEEUWARDEN/LEI- DEN. Nederland zal het nieuwe jaar knallend, fluitend, en gillend inluiden. Tot deze conclusie komen de vuurwerkfabrikanten en -impor teurs in ons land, nadat in de afgelo pen dagen voor miljoenen guldens vuurwerk in de winkels van feestar tikelen is gekocht. Aanvankelijk dachten sommigen dat er een zekere verzadiging in de verkoop was opge treden, maar de laatste dagen is het zo hard gegaan dat ten opzichte van vorig jaar toch weer van een stijging kan worden gesproken. s De reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het koffiemeisje, speelde in de Staatsloterij. En won een prijs. En is daar om vandaag ’n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. voor vrijdag, opgesteld door Breda-Gorkum: Voor verkeer uit de richting Breda tussen Merwedebrug en verkeersplein Gorkum wegversmal ling. Afsluitdijk-Heerenveen-Draehten: beide richtingen mogelijk vertraging. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: In de gemeenten Naaldwijk en De Lier moet het verkeer rekening houden met vertraging, in beide rijrichtingen blijft één rijstrook beschikbaar. Arnhem-Zutphen: In de richting Zutphen moet het verkeer tijdens de spitsuren rekening houden met vertra gingen. Tussen Brummen en Zutphen blijft op de snelweg in elke richting een rijstrook beschikbaar. Apeldoorn-Zutphen-Winterswijk: Men moet in Groenlo rekening houden met vertragingen. Het verkeer zal met be hulp van verkeerslichten per toerbeurt in één baan beide richtingen worden geleid. was als volgt Vooruitzichten het KNMI: wisselvallig met temperaturen tussen 3 en 7 graden Voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 3, minimum temperaturen omstreeks 3 graden, maximum temperaturen omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent, kans op een geheel droog etmaal 50 percent. WEERRAPPORTEN Een woordvoerder van het ministerie van Justitie, mr. C. M. van Emmerik, tekent hierbij aan, dat deze speciale behandeling niet lang meer zal duren. Komende maand komt namelijk een aparte, extra beveiligde afdeling met plaats voor acht bijzondere patiënten klaar. Hierin zal Hans van Z. medio januari worden ondergebracht. Over het huidige verblijf van Hans van Z. merkt Van Emmerik op, dat dit een ruime cel is en dat deze bijzondere delinquent door een aantal personeelsle den van de Van Mesdagkliniek intensief wordt begeleid onder toezicht van een zenuwarts. In het kader van deze behan deling mag Van Z. geen contacten met andere patiënten onderhouden. Wel mag hij bezoek ontvangen van zijn vrouw, een vroegere medewerkster van de psy chiatrische observatiekliniek te Utrecht. Enkele jaren geleden verbleef Hans van Z. enige weken in deze kliniek en korte tijd later trouwde hij met een van de vrouwelijke personeelsleden van dit Utrechtse instituut. Van Z., zo verluidt in kringen van het gevangeniswezen, zou te veel aandacht voor zijn persoon opeisen, zou te veel mensen aan zich binden en daardoor moeilijk te controleren spanningen kun nen veroorzaken. Mogelijk is een en ander aanleiding geworden om Hans van Z. te plaatsen in een isoleercel, waartoe artikel 120 van het gevangenisreglement de mogelijkheid biedt, wanneer een ge vangene ongeschikt geacht wordt voor een verblijf in een gewone gevangenis. Hans van Z. werd ongeveer zeven jaar geleden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op grond van drie bewezen verklaarde moorden, gepleegd in 1967 op de Amsterdamse Coby van der Voort, de Utrechter J. Donse en landbouwer R. de Bruyn uit Heeswijk.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2