Amerikaanse Nieuw pauselijk politici document over bedreigd seksualiteit Portugezen krijgen rekening van chaotisch beleid gepresenteerd Amro rekent op hogere winst .Twintig veroordelingen aan slot van proces in Athene 1 III* 3J m een miljoen gulden aan prijzen I «4 6 Li*. fel door nico scheepmaker J Bewapeningswedloop „monsterlijk” ■BI WOENSDAG 3 1 DECEMBER 3 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND HET AFGELOPEN JAAR Gewetenloos (Van onze redacteur in Rome) rden Afzienbaar (Van onze redacteur in Lissabon) eden aties I SER f (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ling •L zing itiën- s, de idzie- n de naar rtzie- 1. De sn al rking ■reni- lolitie latste l ont- zie- een 'TG tslag LISSABON. Zou men trachten een balans op te maken van de ge beurtenissen in Portugal in het afgelopen jaar, dan staat aan de positieve zijde de terugkeer naar de democratie. Aan de negatieve zijde vindt men de getemperde geestdrift waarmee de Portugezen de bloemenrevolutie van de 25ste april 1974 hebben begroet. Republica Kwart eeuw ATHENE Het proces tegen 32 leden van het Griekse kolonelsbe- wind die betrokken waren bij het bloedig neerslaan van de studen tenopstand op de Atheense Poly technische Hogeschool in november 1973, is gisteren na twee en een halve maand afgesloten. Met twin tig veroordelingen van levens lang tot vijf maanden en twaalf vrijspraken. - iim icht chef Griekse militaire politie PAPADOPOULOS mr. JOANNIDES *■4 - f Italianen bekijken posters met propaganda over de abortus-problematiek in Rome. (ADVERTENTIE) x Gebeurtenis van het jaar: de treinka ping. Dorp van het jaar: Beilen. Stui tendste gebeurtenis van het jaar moord op gijzelaar Bierling. Journalist van het jaar: Ger Vaders die het „new journa lism” in praktijk bracht. Fata morgana van het jaar: RMS. Ingenieur van het jaar: Manusama. Bestek van het jaar: ontbrak bij boerenkool. Valse voorstel lingen van zaken van het jaar: dokter Prins en dominee Timmer. Ijzeren Hein van het jaar: minister Van Agt. Straat van het jaar: Brachthuyzerstraat. Meest misbruikte boek van het jaar: de bijbel. Klassieke zenders van het jaar: Hilver sum 1, 2 en 3 op donderdag 4 december 1975. Minister van het jaar: Harrie van Amerongen. Padvinder van het jaar: Harry van Doorn. issen i te sting races ;ham ■ezen nber >t en bben ;gens iij 19 worden getroffen komen waarschijnlijk te laat om de meeste Portugezen van een bittere armoede te vrijwaren. De officier van justitie had in zijn requisitoir de beide tirannen „gewetenlo ze arrivees. van de macht” genoemd en de bezetting van de Polytechnische ho geschool „een klaroenstoot die de opge vouwen vlaggen van de vrijheid weer te :ur- aan gis- dat 'han- aan mi- m de :and- ikke- agen. ®iet )r de in te ittan- jd in leden. zijn Hij onge- heeft roeps- rd in i zetel e voor ssie is ie uit- nings- lieuwe welke lisaties ing in dusver 3 voor ardoor akcen- bod. van ling de em- Zeven maal levenslang voor ex rguay l per- ■dacht afde- ■erbo- pers- giste- id die an de onge in. ager jnse ver- ver- De kele re- een- :ierd za- van door er is t in pre- d de raag kken rd. Anders dan bij het proces tegen de junta werd door de beklaagden de be voegdheid van de rechtbank erkend. De veroordeelden kunnen binnen vijf dagen beroep aantekenen op grond van fouten in de rechtspleging: alleen als deze door het Hooggerechtshof gegrond worden verklaard kan het proces in hoger be roep volgen. Deze vorig directie, nu in het bezit van het succesvolle avondblad Luta, wil niet met deze wat zij noemen illegale oproerkraaiers te maken hebben, zodat van een akkord waarschijnlijk niets te recht komt. Een Golf Extra, ter waarde van 10.996,80 van Pon’s Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Honen tegen n on- jeper- is de neraal 1 over Suez- tterde pant- n van de hij i taak Deze bittere pil wordt niet vergoed door het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen, voor de wetgevende vergade ring, waarvan de kieslijsten opnieuw worden gereed gemaakt in januari, dit maal de emigranten en de Angolese vluchtelingen omvattend. Zulks in te genstelling met de verkiezing van de Constitutionele Vergadering. Ook niet door de teruggave van radio De groep noemt zich „de oudstrijders tegen de communistische sympathisan ten”. In een boodschap aan een televi siestation in Houston (Texas) liet de groep weten dat o.a. de voorzitters van de senaats- en de huiscommissie die een onderzoek instellen naar het optreden van de geheime dienst (CIA), Frank Church en Otis Pike, op de dodenlijst voorkomen. Daarop staan ook oud-sena- tor Fred Harris die gegadigde is voor de democratische kandidatuur voor het pre sidentschap, en Tim Butz, de voorzitter van een' organisatie die onlangs èèn lijst publiceerde met namen van mensen die voor de CIA werken. Op dié lijst kwam ook Richard Welch voor, een in Athene werkende diplomaat die hoofd was van de CIA in Griekenland en die vorige week door onbekenden werd vermoord. honderd uur lang op de één na achterste beklaagdebank naast elkaar gezeten zonder een woord met elkaar te wisse len. ROME Kort na de jaarwisseling zal het Vaticaan een document pu bliceren, waarin de rooms-katholie- ke kerk zich krachtig zal opstellen tegen moderne opvattingen over seksualiteit en voortplanting. Dit verluidt in doorgaans goed ingelich te kringen in Rome. Zij beweren, dat dit document gereed is. Van offi ciële zijde wordt dit niet bevestigd, maar dat gebeurt nooit voordat een dergelijk document gepubliceerd wordt. Na de omstreden encycliek „Ilumanae Vitae” van 1968 wordt dit de eerste publicatie van de rooms-katholieke kerk op het ter rein van de seksualiteit. Best bewaarde geheim van het jaar: de Ier onder de deken in TROS-Aktua. Sensationeelste onhulling van het jaar: de maandagrubriek over „drs. Diep- grondt” in de Volkskrant wordt met Jan Blokker als coördinatoi’ beurtelings ge schreven door Jan Blokker, Hans Keiler en Rinus Ferdinandusse, maar ook Kees van Kooten en Henk J. A. Hofland zijn om bijdragen gevraagd. Puzzel van het jaar: Master Mind. Schilderij van het jaar: de Nachtwacht. Lange lijdensweg van het jaar: generaal Franco. Twijfel geval van het jaar: Portugal. Verloren zonen van het jaar: Surinamers. Fake van het jaar: Helsinki. Getal van het jaar: 700. Jaartal van het jaar: 1975. Trimmer van het jaar: dr. Ti ede Herre- ma. In een publikatie van de Zweedse academie van wetenschappen zegt Bar naby dat het wapenarsenaal van de wereld de laatste 30 jaren „vele miljoe nen malen” groter is geworden. In 1974 werd ongeveer 210 miljard dollar aan bewapening uitgegeven, ongeveer even veel als de nationale inkomens van de arme landen bij elkaar en 15 tot 20 maal zoveel als de hele hulp aan de ontwikkelingslanden. De rekening van het tijdperk van wanordelijk, deels „revolutionair”, deels besluiteloos regeren, wordt nu aan het volk gepresenteerd en het ligt hen heel zwaar op de maag. STOCKHOLM (DPA, AFP). Het potentieel aan georganiseerd geweld in de vorm van militaire bewapening heeft zulke monsterachtige vormen aangeno men dat de mens het niet meer kan bevatten, aldus de directeur van het internationale nstituut voor vredeson derzoek SIPRI, Frank Barnaby. t Tot de verwachte rechtstreekse con frontatie tussen deze twee is het niet gekomen. Papadopoulos, die aanvanke lijk poneerde niet te kunnen worden veroordeeld omdat hij als toenmalig president grondwettelijk onschendbaar was, draaide later 180 graden om en vroeg in een pathetisch slotpleidooi om de doodstraf voor zichzelf en vrijspraak voor alle anderen. Het Hof heeft echter uitgemaakt dat Joannidis de voornaam ste schuldige is aan het feit dat de gebeurtenissen zo’n bloedige wending namen in de nacht van 16 op 17 novem ber 1973. Televisieserie van het jaar: Van oude mensen de dingen die voorbij gaan. Ac teur van het jaar: Paul Steenbergen. Actrice van het jaar: Caro van Eyck. Bijrol van het jaar: Joan Remmelts. Slapste song van het jaar sinds 1945: La paloma blanca. Meest overschatte boek van het jaar: „Onder professoren” van Hermans. Nuttigste boek van het jaar: „Onder professoren” wegens uitleg van roulette. Inspirerendste boek van het jaar: „Stem in het koor” van Abram Terts (Andrej Sinjavski). Best terecht gekomen literaire prijs van het jaar: Cestoda Prijs aan G. Komrij. Leesbaar ste weekbladpagina van het jaar: Her man Pieter de Boer in De Tijd. Vinging- rijkste schuilnaam van het jaar: Van Amerongen voor Van Doorn. Gotspe van het jaar: de opening van de klassieke zender Hilversum 4 te laten verrichten door Veronica (VOO). Nobelprijs van het jaar: Sacharov. Onuitstaanbaarste vrouw van het jaar: moeder Mary Hammond. Luiste man van het jaar: Willem Duys. Vermoeiendste man van het jaar: Henk van Montfoort. Vermoeidste het jaar: Joop den Uyl. De Nederlandsche Middenstandsbank gaat over 1975 een onveranderd interim dividend uitkeren van 3,75 in contan ten per aandeel van 50, naar keuze in contanten of in de vorm van 5 pet in aandelen uit de agioreserve. De bank verwacht, dat de winst dit jaar ten opzichte van 1974 een flinke stijging te zien zal geven. De resultaten over het eerste halfjaar 1975 waren 22 Pet hoger dan in dezelfde periode van het voorgaande jaar. Verwacht wordt dat het Vaticaan alle sex zal veroordelen, die niet rechtstreeks is gericht op de voortplanting, inclusief seksuele omgang voor het huwelijk. Voorts zou het Vaticaanse document aangeven, welke middelen ter voorko ming en verstoring van zwangerschap ondei’ alle omstandigheden ongeoorloofd zijn. Hiermee betreedt het Vaticaan het terrein van de abortus en door deze ingreep ontoelaatbaar te verklaren mengt de rooms-katholieke kerk zich rechtstreeks in een hoogst actueel bin nenlands probleem van de Italiaanse po litiek. De Portugese koopvaardijvloot, die overuren niet betaald krijgt en daarom maar met halve kracht werkt, zodat de olieraffinaderijen van Lissabon vrijwel zonder ruwe olie zitten, wijt het ar beidsconflict aan de' communistische staatssecretaris van de koopvaardij, die inmiddels zijn ontslag heeft genomen. Het gevaar van massale stakingen m het volgend jaar blijft niet denkbeeldig, ondanks het feit dat 65 percent van de nationale volkshuishouding thans aan de staat toebehoort. De echte zin om flink de handen uit de mouwen te steken en aan het werk te gaan m Portugal ont breekt nog steeds- Alleen maar om niet helemaal op straat te komen doen de arbeiders van de bezette krant Republica nu pogingen om tot een akkoord te komen met de door hen eruit gegooide vroegere direc tie, teneinde tot een overeenkomst te komen om de krant alsnog te redden. Renascenca aan het episcopaat, inclusief de vernielde zenders die de regering belooft aan de kerk te vergoeden, want de staat is een betrouwbare betaler, zoals de minister van Voorlichting Al meida Santos het uitdrukte. De rooms- katholieke radio gaat nu op 1 januari de lucht in (één uur per dag) met een gebrekkig middengolf zendertje, dat groot-Lissabon kan bestrijken en met de medewerking van twee radiotechnici en een omroeper onder de staf van onge veer 80 man. Zwoelste tv-programma van het jaar: de lotto met die meid en die balletjes in Studio Sport. Meest geruisloos afscheid van het jaar: Jan-Knie Mulder. Kop stoot van het jaar: Griek. Exhibitionist van het jaar: Joergen Kristensen. Strui kelblok van het jaar: de naam Brzezan- cyk of zoiets. Elfstedenwinnaar van het jaar: Reinier Paping. Diplomaat van het jaar: Hans Kraay. Grootste gelijk van het jaar: Sippie Tigchelaar. Nederlands van het jaar: dat van Barry Hughes. Sportvrouw van het jaar: mijn schoon moeder, 57 jaar, noiöt iets aan sport of ochtendgymnastiek gedaan, gaat voor het eerst van haar leven naar „de win tersport” in Roemenië, huurt ski’s, laat zich 2000 meter hoog de berg optrekken, bindt de ski’s onder en stort zich naar beneden, komt na een paar honderd me ter ten val, breekt haar pols en ant woordt op hoofdschuddende verwijten van verwanten en vrienden: „En toch heb ik lekker geskied!” Toetje van het jaar: Ted de Braak. De mens van het jaar: de vrouw. De sisser van het jaar: benoeming van kardinaal Willebrands. Sportiefste verliezer van het jaar: Koos Postema. Minnaar van het jaar (postuum toegekend): John F. Kennedy. Zwaard van Damocles van het jaar: Lockheed. Drank van het jaar: ééndrank. Ruzie van het jaar: Geven voor Leven. Dier van het jaar: de haai. Kabouter van het jaar: Samkalden. Het tweede geheim van het jaar: de vriendin van Berend Boudewijn. Meest verwaar loosde vrouw van het jaar: Franqoise Claustre. Zeldzaamste deel van het jaar: III. Land van het jaar: Nederland. Binnen afzienbare tijd wil de Italiaan se regering namelijk met een wet ko men, die in zeer uitzonderlijke gevallen abortus niet langer strafbaar stelt. Mocht de wet uitblijven dan zullen de Italianen zich via een volksstemming over de abortusproblematiek kunnen uitspreken. De vereiste officiële toestem ming voor een dergelijk referendum is inmiddels verkregen. De benodigde handtekeningen, 500.000, zijn reeds geteld en gecontroleerd. Het in Rome verwachte pauselijke document over de seksualiteit verschijnt derhalve aan de vooravond van de par lementaire behandeling van de zeer be perkte abortuswetgeving en kort voor de vrijwel vaststaande volksstemming. Mócht de paus een scherpe uitspraak doen over een mogelijke legalisering van abortus dan zal de overgrote meerder heid van de deelnemers aan het volksre- ferendum zich wel tweemaal bedenken alvorens ,-ja” te zeggen tegen legalise ring van abortus. Dat het Vaticaan erg teleurgesteld is over de resultaten van de onlangs ge houden volksstemming over de echt scheiding, vormt nog geen waterdichte garantie voor de aanhangers van de „baas-in-eigen-buik”-theorie om ook thans weer te mogen hopen op een in hun ogen succesvolle uitspraak van het volk over de erg netelige kwestie, een wettelijke regeling van abortus provoca- tus. De toenmalige dictator George Papa dopoulos komt er af met 25 jaar de aanvankelijke beschuldiging „morele aanstichting” is teruggebracht tot „me deplichtigheid”. Dezelfde straf kregen nog vier hooggeplaatste politie en mili taire autoriteiten, onder wie de toenma lige opperbevelhebber van de strijd krachten Zagorianakos en de toenmalige Atheense politiechef Karayannis. Onder de vrij gesprokenen is George Papado poulos’ broer Charalambos, de toenmali ge secretaris-generaal van het ministerie van openbare orde. Bij het proces aangaande de staats greep van 21 april 1967, dat eerder dit jaar in dezelfde zaal van de Korydallos- gevangenis is gehouden, werd Joannidis eveneens tot levenslang veroordeeld en Papadopoulos ter dood na een rege- ringsuitspraak is hij echter reeds zeker van gratie. De twee opeenvolgende dic tatoren hebben tijdens 56 zittingen viér- voorschijn bracht en alle vermoeide zie len deed ontwaken”. Hoogleraren hadden als getuigen verklaard dat de bezetting volkomen vreedzaam was en dat zelfs ontplofbaar materiaal dat in de hoge school aanwezig was. niet is aangeroerd. Tijdens het proces zijn films vertoond van onder andere KRO’s actualiteitenru briek Brandpunt en geluidsopnamen af gedraaid van de toenmalige studenten zender en van de politiemobilofoon, die opriep tot brute actie. De duizend ge wonden en de nabestaanden van de slachtoffers waren vertegenwoordigd door eigen advocaten en elk van de minstens 25 sterfgevallen werd uitvoerig uitgeplozen, waarbij zo nauwkeurig mo gelijk ieders morele en fysieke mede plichtigheid werd nagegaan. Het zwaarste gestraft zeven maal levenslang werd de toenmalige chef van de militaire politie Dimitri Joanni dis, die tengevolge van de gebeurtenissen tien dagen later kans zag een eigen dictatuur te vestigen. Hij is schuldig bevonden aan morele aanstichting lot moord met voorbedachte rade en verre gaande provocatie tot geweldpleging Twee andere hoge militairen, die acties hebben doorgedreven waaraan de ver- WASHINGTON (AFP). Een uiterst rechtse groepering in de Verenigde Sta ten heeft gedreigd verscheidene voor aanstaande politici te vermoorden, zo heeft gisteren een woordvoerder van de federale recherche (FBI) bekendge maakt. AMSTERDAM (ANP) De Amro Bank verwacht het boekjaar 1975 te kunnen afsluiten met een zodanig hoge re winst, dat na toeneming met ongeveer 15 pct. van het geplaatste aandelenkapi taal in de loop van 1975 (door stockdivi- dend, emissie en conversie) een stijging van de winst per aandeel zal kunnen worden bereikt. Dit zegt het bestuur in het etnissieprospectus van de 8,75 pet, 20-jarige kapitaaiobligaties. antwoordelijke officier van justitie wei gerde zijn fiat te geven, kregen eveneens levenslang, één zelfs wegens recht streekse moord. man van Een benzineprijs verhoging, de derde in een jaar tijds, brengt de autobezitters, waaronder de met enorme salarisverho gingen bedeelde hogere arbeidersklasse, tot de meest betalende ter wereld. Taxi’s, openbaar vervoer, elektriciteit, gas en de levensmiddelen gaan omhoog, soms met 40 pet. Deze verhogingen, plus de voorgenomen belastingstij gingen ma ken de salarisverhogingen ongedaan. De economische maatregelen van de eerste zes voorlopige regeringen na de revolutie hebben weinig uitgericht. De economische noodmaatregelen die nu ■den •den ijke de oor- al-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3