E Overvallers g' OPEC nu in Tripoli aangekomen Hondenhandelaar gaf dieren weken geen voer Bomaanslagen in Buenos Aires Sportvissers boven water Drs. Den Uyl politicus van het jaar Bolwerk van Fretilin gevallen ,31 AUTOVERHUUR sloothaakB I flif w| SCHIPPER HENDRIK HUISMAN VAN NEDERLANDS JACHT IN ZEILRACE OM DE WERELD: BIJNA VEERTIG UIT LIJDEN GEHOLPEN maar frisse King wenst zijn vele vrienden een frisse start van een heilzaam 1976 Bgi 1 King: de unieke ’instant verkwikker’ die je altijd bij je hebt, pas gebruikt als het ogenblik daar is - voor een frisse mond en nieuwe energie. KING Op zak, in tas ofautokastje Weinig hoop voor verongelukte mijnwerkers India Gewonden bij aanslag op café in Ulster Veiligheidstroepen Libanon zullen op gewapenden schieten r1 ar W O I 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 3 1 DECEMBER WOENSDAG Amateurs Kankeren Conditie SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SCHIPHOL. was 1 VE woon kleim beslis theati steed; richte andei ontw: zult zie d; stellii vijftij dat b geves die n leuk niet c V ife] (Van onze correspondent) jHIEHGL. „Die 24 uur in het vliegtuig waren voor mij moeilijker dan die honderd dagen op zee”. Dit het eerste wat schipper Hendrik Huisman van de „Great Escape” (die deelneemt aan een zeilrace om de wereld) vertelde nadat hij vanuit Sydney op Schiphol was aangekomen. OU**, e ■I 4 (ADVERTENTIE) Op Schiphol is gisteren de schipper-eigenaar van het zeiljacht Great Escape, de heer (ADVERTENTIE) mensen ten 3 1 4 vitale natuurzuivere bestanddelen KOUOENHORN 24 28 HAARLEM TEL. 023 -322057 VOOR VRACHTWAGENS DJAKARTA/NEW YORK. Pro-In- donesische troepen hebben Alieu vero verd een bolwerk van de linkse Fretilin op Oost-Timor. Volgens officiële berich ten in Djakarta werd de stad gelegen in het heuvelachtige binnenland ten zuiden van de hoofdstad Dili maandag ingeno men. De Fretilintroepen zouden weinig verzet hebben geboden. De order is gisteravond uitgevaardigd na een bijeenkomst van het hoge coördi- natie-comité, waarin Palestijnse en Li banese veiligheidsofficieren en de elkaar bestrijdende partijen zijn vertegenwoor digd. Op het moment van de ontploffing bevonden zich tien mensen in het café. Dat sinds Velser Tejate diging meer om d< enkek rechtv Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50,- BUENOS AIRES (AP, Reuter) Bij twee bomaanslagen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren ze ker één dode en zes gewonden gevallen. VOOR VOLUME WAGENS (o.a. 18 m3 klein rijb.) Om Overb gereec vamge: meest< gespre beider De ven v. Het den groep; eerste buiten zich o met e zig hi de ma scherr die av lijk. A se vei neel y publie tie va: ook b ontwil kleine neelgr revolv succes zo’n p Nu 1 me tl tKur tsl u V 3 3 SAP van 1 bruids versla ker g mand kwam elf b vrouw Klauvi juist I al een NIEUW’ DELHI (DPA). Voor de 373 mijnwerkers die zaterdag door water en instortingen in een kolenmijn in India van de buitenwereld werden afgesneden bestaat geen hoop op redding meer. De Indiase staatssecretaris voor Mijnbouw verklaarde dit gisteren na een inspectie van de plaats van de ramp. VOOR LICHT BESTEL The Great Escape, vlaggeschip van het watersportbedrijf Twellegea in Uitewel- lingerga (Friesland), doet, als enige Ne derlandse zeezeiler, mee aan de Financi al Times Clipper Race. Het is een zoge naamde ,,uit- en thuisvaart” (een reis die loopt van Europa (Engeland) via Kaap de Goede Hoop (Zuid Afrika) naar Au stralië (Sydney) en terug via Kaap Hoorn (Vuurland, Zuid-Amerika) naar Engeland). Op de tweede plaats eindigde evenals vorig jaar mr. W. Aantjes, fractievoor zitter van de ARP in de Tweede Kamer, met 48,5 punt. Redenen van de geën- quetteerden om hem zoveel punten toe te, kennen waren „zijn consequente christelijke politiek”, zijn rede op het CDA-congres van 23 augustus, zijn „op rechtheid” en „omdat hij heeft aan getoond dat chnisten-demoeratische poli tiek niet alleen slapeloosheid en in-het- midden-dobberen is.” Na hem volgen de minister van Justi-’ tie, mr. A. A. .NI. van Agt met 29 punten, de minister van Financiën dr. W. F. Duisenberg met 23 pnt, de minis ter van Sociale Zaken, drs. J. Boersma met 12 pnt, de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. J. A. van Keme- nade, met 10 pnt, de fractievoorzitter van de KVP, mr. F. H. J. J. Andriessen, met 9 pnt, de minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, met 8 pnt en de minister van Ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, met 5 pnt. drie keer kapot gegaan. Iedere keer moesten vier bemanningsleden een dag en een nacht achter een naaimachine gaan zitten om het te repareren. Ook moest er een paar keer een man over boord om een spinaker onder het schip weg te halen. Dit in water dat niet warmer was dan een graad of zes”. Bij het wisselen van de zeilen is er ook een man overboord geslagen. „Dat krijg je met amateurs”, meent Huisman, „we voeren met twee spinakers toen de moeilijkheden begonnen. Er kwam meer wind zodat ze moesten worden inge haald. Iemand maakt een verkeerde schoot (touw waar de zeilen aan vastzit ten) los zodat een zeil begon te klappe ren en de man overboord duwde. Geluk kig zat hij goed aan de boot vast. Toevallig stond een van ons te filmen zodat we het later nög eens kunnen bekijken”, Het hele gebeuren maakte op de rest van de bemanning zo’n indruk dat ze bij iedere meter die ze verzette zich vastmaakte aan een lijn. r zW „Het ging zo goed en zo Na de hondetrd dagen durende reis van Londen naar Sydney is schipper Huis man in de Australische hoofdstad afge lost door Dirk Nauta, een zeilende zee man uit Oppenhuizen. Die heeft zondag morgen 21 december de reis vanuit Syd ney naar Londen voortgezet. Het eerste commentaar van de af ge loste schipper Huisman was dat de reis niet is tegengevallen. Ook met de men sen aan boord is het meegevallen. „Het ging zo goed en kwaad als het moest. Er zijn wel wat foutjes gemaakt. Het had iets beter gekund”, aldus Huisman. Een van de foutjes is al op de thuis haven in Friesland gemaakt, maar kwam pas in Sydney aan het licht. De giftige verf adn de kiel was door een ondiepte voor de haven weggesleten en voor het vertrek niet opnieuw behan deld. Daardoor bleek dat er tijdens de reis zo’n vijfhonderd kilo aangroei aan de kiel was ontstaan. Iets dat de snel heid niet ten goede komt, aldus schipper Huisman. Dat de bemanning hoofdzakelijk uit amateurs bestond heeft de Friese schip per geweten. „Het gaf af en toe proble men, niet al te ernstige gelukkig. Deze mensen zijn niet zo snel met hun bewe gingen en ook aan de mentaliteit moest zo nu en dan het een en ander gedaam In New York deed de minister van buitenlandse zaken van de Fretilin-be- weging, Joe Ramos Horta, een beroep op VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim vast te houden aan uitvoering van de resolutie van de veiligheidsraad inzake Oost-Timor. Deze resolutie vraagt Indonesië zijn troepen uit het gebied terug te trekken en verzoekt Waldheim zo spoedig moge- Hjkt een speciale vertegenwoordiger naar Oost-Timor te zenden om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De secretaris-generaal heeft inmiddels zijn plaatsvervanger in Genève, Vittorio Wihspeare-Guiciardi, de taak van specia le vertegenwoordiger gegeven. Verwacht wordt dat hij volgende week naar Timor vertrekt. Volgens Horta hebben 20.000 tot 30.000 Indonesische militairen, gesteund door vliegtuigen en tanks, een invasie op Oost-Timor uitgevoerd en ongeveer der tig percent van het gebied bezet. Indone sië heeft steeds gezegd dat er alleen Indonesische „vrijwilligers” op het ei land zijn. Portugal heeft in een brief aan Wald heim toegezegd zo goed mogelijk te zullen samenwerken met de Verenigde Naties om het volk van Oost-Timor in staat te stellen zijn recht op zelfbeschik king en onafhankelijkheid uit te oefe nen. Huisman, aangekomen. Zijn schip doet mee aan de zeilrace Londen-Sydney v.v. Van Londen tot Sydney heeft de heer Huisman het schip zelf gezeild. Hierboven de heer Huisman in gezelschap van zijn vrouw, die hem van Sydney ophaalde en zijn zoon, die hem van Schiphol afhaalde Het laatste nieuws van de The Great Escape is van Tweede Kerstdag. Via radio Scheveningen werd toen gemeld dat de 31-jarige Edammer Jan Carrée is gevallen en gewond geraakt. De wonden zijn door een van de vrouwen aan boord verzorgd. Hij zal veertien dagen rustig aan moeten doen, zo meldde schipper Dirk Nauta van The Great Escape. Ver der hadden ze slecht weer en moeten pal tegen een onrustige zee opboksen bij een zuidelijke wind. ALGIERS/TRIPOLI (UPI, AFP, Reu ter, AP). De zes terroristen onder wie „Carlos” die de aanslag op het OPEC-gebouw in Wenen pleegden en daarna naar Algiers vlogen, zouden gis teren Algerije hebben verlaten. Hun be stemming zou de Libische hoofdstad Tri poli zijn. De overvallers zijn in Algiers nooit gearresteerd. Ook hebben ze niet om politiek asiel gevraagd. Dit hebben offi ciële kringen in Algiers gisteren meege deeld. Een woordvoerder vertelde dat de commando’s hun wapens hebben ingele verd, dat ze hun gijzelaars niet hebben gedood en dat ze zich aan de autoritei ten hadden overgegeven in ruil voor het uiitblijven van arrestatie. Na hun aankomst in Algiers werden de zes vijf mannen en een vrouw ondergebracht in een comfortabele re- geringsvilla, die door militairen werd bewaakt. De bewaking was deels voor de veiligheid van de terroristen en deels om hen in het oog te houden. „Ze hebben huisarrest, ze verkeren niet in een situa tie van arrest en men kan ook niet zeggen dat ze in vrijheid gesteld zijn”, aldus een woordvoerder voor de over heid. Die invrijheidstelling gebeurde overigens wel kort daarna. Regerings kringen in Algiers zeggen dat Oostenrijk Algerije nooit om uitlevering van de terroristen heeft gevraagd om hen te kunnen berechten in Wenen. Tussen bei de landen bestaat geen uitleveringsver drag. President Boumedienne van Algerije ontving gisteren van de Oostenrijkse, bondskanselier Kreisky een telegram waarin deze zijn „zeei- oprechte dank voor de bijdrage tot het oplossen van het drama dat eindigde dankzij de vast beslotenheid van uw regering”, tot uit drukking bracht. Waarom de overvallers naar Tripoli zijn vertrokken, is niet zeker. Zoals bekend publiceerde een Egyptische krant zaterdag jl dat de Libische president Kaddafi de overval op het OPEC-ge bouw zou hebben gefinancierd. Het zou om een bedrag van vele miljoenen dol lars gaan. BRUINISSE (ANP). De vier sport vissers op het Grevelingenmeer, die sinds gistermiddag vermist werden, zijn vanmorgen bij zonsopgang levend terug gevonden. Het viertal had gisterochtend in Sint Maartensdijk een motersloepje gehuurd me de afspraak dat zij tegen het einde van de middag zouden terugkomen. Toen zij om vijf uur ’s middags nog niet waren gearriveerd begon een uitgebreide zoekactie die de hele nacht duurde. Bij het krieken van de dag ontdekte de bemanning van een politieboot, de vier vissers „hoog en droog” op een zand plaat. Enkele weken geleden was de 48- jarige Tilburgse hondenhandelaar M. van der V. met een jonge vriendin naar Duitsland vertrokken, zijn dieren zonder enige verzorging achterlatend. De vrouw en de zoon van de hondenhandelaar reageerden op het privé-gedrag van hun man en vader door totaal geen aandacht meer te schenken aan de dieren. Naar aanleiding van klachten van be woners in de omgeving ging de politie een kijkje nemen. Wat zij in de kennel aantrof tartte elke beschrijving. De uit gehongerde honden waren in een dusda nige staat van uithongering, dat zij en kele geitebokken hadden afgemaakt en voor een deel opgegeten. Ook hadden zij zich op de kadavers van enkele soortge noten geworpen. De politie, een plaatselijke veearts en de gemeentelijke reinigingsdienst hadden er handen vol werk aan om enige orde in de chaos te scheppen. Oia. moesten er ontsmettingsmiddelen worden gebruikt, omdat er schurft was uitgebroken. De eigenaar wacht bij terugkomst enkele processen-verbaal, onder meer wegens dierenmishandeling. BELFAST (AFP). Zeven zijn gisteravond ernstig gewond toen bij de ingang van een café in Dungannon, 50 kilometer ten westen van de Noord- ierse hoofdstad Belfast, een bom ont plofte. „Als er weinig te doen was dan brach ten we de dag door met kankeren, zeilen wisselen en het maken van radiocontac ten. In het laatste zat nogal veel werk. Toen we zuidelijker kwamen was er altijd wel iets te doen. In dat gebied volgen de depressies elkaar met de re gelmaat van de klok op. Eerst is het windstil en dan na drie tot vier uur staat er windkracht 8. Je moet dan steeds zeilen wisselen en dat gaat dan 24 uur per dag door”. „In die periode is de spinaker een zeil) Tijdens de reis naar Sydney wordt er niet alleen veel van de bemanning ge vergd. Ook aan het materiaal worden hoge eisen gesteld. „De grootste repara ties die we hebben gehad waren de zeilen. En het angstigste mankement was slijtage van de roerpen. Die was afgesleten en begon te slaan. Dat. waren enorme klappen onder water, maar wij konden er niet bij komen. We waren daarom dan erg bang voor breuk, zodat we stuurloos zouden worden. Bij het navigeren heeft men op The Great Escape veel moeilijkheden gehad. Het kompas bleek in Londen niet goed te zijn gecompenseerd (de richtkracht van het kompas was weg). „We hadden wel een noodkompas, maar dat stond boven, zodat daar niet op kon worden gestuurd. We moesten toen varen op een windmeter. Dit onder andere bij wind kracht 11. Tijdens dat ongerief bleek dat navigatiecursussen niet goed op de praktijk zijn afgesteld”, zegt Huisman. kwaad als het moest” Bij een explosie in een theater in het centrum van de stad was zeker één dode te betreuren. De tweede explosie vond plaats in het gebouw van de generale staf bij Buenos Aires. Een federale rechter heeft intussen president mw. Peron van alle blaam gezuiverd in verband met de illegale overschrijving van zevenhonderdduizend dollar uit welzijnsfondsen naar een parti culiere rekening. De boeking werd, onge daan gemaakt toen de zaak in de publi citeit kwam. Hoewel de zaak voor de rechter nu is afgedaan, wordt verwacht dat het congres het onderzoek zal voort zetten. BT a lit 3 3 „Bij de terugreis van Sydney naar Londen zal” zo meent Huisman, „de conditie een belangrijke rol gaan spelen, maar veel bemanningsleden hebben op de heenreis de nodige ervaring opgedaan. Het laatste stuk zal niet zo moeilijk worden als de heenreis. Het is een rustiger route”. Hij zei dat er geen plaats meer in de Tnijn is die niet door het water is overstroomd. De reddingsploegen wareh er tot giste ren niet in geslaagd de ingesloten mijn werkers of hun stoffelijke overschotten te bereiken. Zoals gemeld hebben de Verenigde Staten krachtige waterpompen gestuurd en zijn voorts pompen uit India zelf naar de plaats van de ramp gezonden. worden. Het is enorm vermoeiend steeds achter ze aan te moeten zitten met kreten als „snel” en „opschieten”. Dit wil echter niet zeggen dat de amateurs bij hem hebben afgedaan. „De volgende keer wil ik bést weer met amateurs gaan varen, maar dan moeten er wel minstens twee ervaren zeilers bij zijn”, zo meent Huisman. „Sommigen zien het gevaar niet en weer anderen zien te veel gevaar. Vooral de golven, die hebben een enorme indruk gemaakt. Met een professionele bemanning zou alles veel sneller zijn gegaan”. „Soms stond ik wel zestien uur achter een aan het roer. Vooral bij extreem weer. Het schip stuurde echter formida bel. Met één hand kon ik het schip bij windkracht 11 de baas blijven”, aldus Huisman. AMSTERDAM (ANP). De parle mentaire pers heeft voor de derde maal in successie ministerJpresident drs. J. M. den Uyl als politicus van het jaar aan gewezen. In een door het weekblad ..de Tijd” onder 41 parlementaire journalis- gehouden verkiezingen kreeg drs. Den Uyl 55 punten. De motieven om Den Uyl te kiezen betroffen voorname lijk zijn „succesvol streven de coalitie bijeen te houden”, zijn aandeel in de behandeling van de gijzelingszaken en ook „omdat hij nu eenmaal de beste is”, aldus de Tijd. BEIROET (Reuter). De autoriteiten in Libanon hebben de veiligheidstroepen opgedragen vandaag vanaf ’s middags vier uur te schieten op leder die in Beiroet wapens draagt. Het is een nieuwe poging t<£t beëindiging van de negen maanden oude burgeroorlog die, volgens officiële schattingen, zeker 8.000 tot 10.000 mensenlevens heeft gekost. (Van onze redactie binnenland) TILBURG. Verschrikkelijke toestanden heeft de Tilburgse politie gisteren aangetroffen in de kennel van een erkende hondenhandelaar in Tilburg. Van de 112 sterk verwaarloosde en uitgehongerde honden moes ten er 38 worden afgemaakt, evenals een aantal geitebokken, die ook in de kennel waren ondergebracht. Angst hebben we tijdens de reis niet gehad. Er zijn wel momenten geweest dat we ons zorgen hebben gemaakt, maar alles gaat te snel om angstig te zijn of te worden. Zo zaten we in een krachtige storm (windkracht 11). Nu is die storm niet zo erg, maar die golven. Alsof je met een schip bezig bent bergen te beklimmen. In die gevallen bestaat er gevaar voor „surfing” (op de golven rijden), maar door wat zeil terug te nemen en een positie van dertig graden ten opzichte van de golven in te nemen gaat alles weer goed”, zo verduidelijkt de Friese wereldreiziger het een en an der. 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4