Witte Tejater wil centrum zijn voor alles op theatergebied Roland Helmer I^KEUR B.V.^I BOUWMARKT Diamanten echtpaar Klauwers geniet nog volop van het leven „Als je cultuur wilt brengen, dan kost dat altijd geld” L n l I Schooldamtoemooi Koudenhom 54 CAFÉ „DE HALVE MAAN” Kennemerland Overlijdensberichten WOENSDAG 3 1 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 DECEMBER 19 7 5 1 TEJATER BAR KABINE V a Door Ko van Leeuwen Openingstijden: dagelijks van Ruimte beschikbaar tel. 023-321212 Toneelschuur L 1 [Si wj VELSEN. „Er is in Velsen ge woon plaats voor een theater voor kleine zaalprodukties. Daar ben ik beslist van overtuigd. Overal in de theaterwereld gaan de groepen zich steeds meer op kleinere produkties richten. Centrum doet al bijna niets anders meer. Het is gewoon een ontwikkeling waarmee je rekening zult moeten houden. En als ik nu zie dat er bij de laatste twee voor stellingen in het Witte Tejater zo’n vijftig mensen waren, dan vind ik dat bemoedigend. Zonder dat er een gevestigde reputatie bestaat komen die mensen toch maar. En wat nog leuk is, het waren die twee keer niet dezelfde mensen.” Van een heerlijke trappistenbier en een zalig trappistenkaasje met roggebrood „La Vielle Abbaye” kunt u genieten in Vrijdag 2 jan. is de bouwmarkt i.v.m. inventarisatie gesloten. Ons magazijn Harmenjansweg is dan geopend. Zaterdag 3 jan. zijn de bouwmarkt en ons magazijn normaal geopend. Hagel ingerweg 36 Santpoort VELSEN Tl t'Sa ca stoelenpfan F’* i 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur Kort IJmondnieuws Zelfstandig HEEMSKERK KLEED-" KAMER5 kassa Onontbeerlijke wensen Bi? - i- le n (of hoogte) Speelvlak Jl Het schetsplan voor een verbouwing van de theaterruimte in het voormalige PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat. Voorin, bij de ingang, zijn toiletten gedacht. Achter de kassa en bar, daai naast de filmcabine, die uitziet in de theaterzaal. Deze wordt Koiana nemer: „We willen graag dezelfde kant op als de Toneelschuur in Haarlem." stand Elisabeth Kneppers, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) st Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen it n L- iet de nd ale de tuinderij was hij in Duitsland al spoedig tuinier voor de Duitse gevange nisdirecteur. r it n “d le rn •n ten len igs in we ?en mis tot i de - is ste- ij ri tten >li ils nt nt e- >1- Eing Eé. 373 en idia den De »uw ictie BEVALLEN: GEBOREN: W. C. Wijker-Vis, z. Umuiden. J- D. A. Schilling-Vreeswijk, d. IJmuiden. OVERLEDEN: J. de Wolf, 68 jr., weduwe van M. Groen, IJmuiden. je se m ik m t- t- igd di- Li- aar or- sen bij ion, rd- >nt- n 1- ït en im ale nd •ti- Je- ili- de ïht rt- ïij ise :e- 1. igde mrd zelf a. ie ik le te i- rug. Als jongen werkte hij al bij zijn vader op de tuinderij in Schoten. Na zijn huwelijk kwam hij in Velseroord te wonen, toen nog een ruig heidegebied Hij ging varen op de „wilde vaart” maai na een jaar of drie op zee kreeg hij werk bij de BaUastmij. Daar heeft hij nog meegeholpen bij het bouwen van de Middensluis. In de crisisjaren was ei voor hem geen werk bij de BaUastmij en heeft hij als stoker óp de vistrawlers gevaren. Na de economische inzinking kwam hij weer bij de BaUastmij terug, nu als machinist van de zandtreintjes en later als molenbaas. Baldadigheid. De Beverwijkse politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag proces-verbaal opgemaakt tegen een jeugdige automobilist met een mede- inzittende, die vanuit een rijdende auto vuurwerk gooiden in portieken en der gelijke. Jeugddienst in Goede Herderkerk. Zondag 4 januari zal in de Goede Her- derker aan de Velserduinweg in IJmui- den-Oost weer een jeugddienst voor alle gezindten worden gehouden. Medewer king verlenen pastoor H. van Santé en het interkerklijk jongerenkoor „Edoza” uit Overveen. Het thema is „Breek uit het verwachtingspatroon!” en de dienst begint ’s morgens om tien uur. Om half elf was het huisje aan de Overbildweg 7 in Santpoort echter toch gereed om Velsens eerste burger te ont vangen en al spoedig waren de burge meester en zijn vrouw in geanimeerd gesprek met bruid en bruidegom, die beiden opvallend kwiek zijn gebleven. De 79-jarige bruidegom heeft een le ven van hard en zwaar werk achter de Tegen het eind van de oorlog kwam hij terug in Nederland en zette de tuinderij voort, die hij vlak voor de oorlog zelf begonnen was. Lang duurde dat niet, want als tuinder viel er geen geld meer te verdienen en zo trad hij als tuinman in dienst bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar hij ook met patiënten in de tuinen rond het Ziekenhuis werkte. Het gezin, er waren drie zoons en drie dochters geboren in de loop der jaren, verhuisde meermalen. Een aantal jaren woonde men aan de Pastoorsstraat in Santpoort, toen ging men naar de Bloe- bijna tweemaal zo groot als de huidige theaterruimte. Achteraan (rechtsonder op de tekening) zijn enkele kleedkamers met sanitaire voorzieningen gedacht. GEBOREN: Sonja Margaretha Catharina Koper, Mario Vincent Willemse, Jan Matthijs Wieringa, Mattheus van Klaveren, Jo hanna Elisabeth Catharina Duin. GEHUWD: Jan ten Cate en Elisabeth Kneppers, Hans Thijssen en Annette Severijnse, Eugene van Dorssen en Meijertje Mots- het PEN-Jeugdcentrum gevestigd was, ruimte beschikbaar gesteld voor het Witte Tejater. Daar repeteert bijvoor beeld een groep* als Hauser Orkater (ook voortgekomen uit het Witte Tejater) en in het micro theatertje waar vroeger de films voor het jeugdcentrum vertoond werden, wordt nu zo af en toe een kleine zaalproduktie opgevoerd. Tevens is het zaaltje domicilie voor het enkele maanden geleden gestarte Filmhuis Vel sen, eveneens aangesloten bij het Witte Tejater. Maar wat tot nu toe gebeurde, kan niet anders als experimenteel worden gezien. Het krappe zaaltje is onder de huidige omstandigheden geheel onge schikt, als toneelruimte, maar ook als filmzaal. Daar komt bij dat de stoelen er zo dicht opeen gepakt staan, dat het zelfs voor kinderen al nijpend wordt, wanneer men enig zitcomfort verwacht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij de voortzetting van het schooldamtoernooi voor Kennemer land werd dinsdagavond de Soeterwou- deschool met een 6-4 nederlaag voor een eerste plaats uitgeschakeld. Ook het Mendelcollege verloor met dezelfde cij fers van het Ichtuscollege. De stand is thans: 1. Ichtuscollege, 6 uit 3; 2. IJ- mond mts, 5 uit 3; Soeterwoude leao, 3 uit 3; 4. technische school Velsen, 2 uit 4; 5. Mendelcollege 0 uit 3. In groep B: 1. Visseringscholenge- meenschap en Ichtus mavo B, beide 8 uit 4; 3. Technische school Velsen, 4 uit 4; Ichtus mavo C, 3 uit 4; 5. Ichtus mavo, 2 uit 4; 6. Theo Thijssenschool, 1 uit 4. Ook in deze groep zal dus vrijdag 2 januari de beslissing moeten vallen. ft», W 3 Dat is de mening van Roland Helmer, sinds het begin van het seizoen actief in Velsen als coördinator bij het Witte Tejater. Een vrijetijdsbaan zonder bezol diging. Veel Witte Tejater was er niet meer toen Roland kwam. Wel plannen om de zaak nieuw leven in te blazen en enkele activiteiten die continuering rechtvaardigden. In de oorlogsjaren werd de heer Klauwers opgepakt, omdat hij zijn pas nieuwe radio niet had ingeleverd en na een ongewild bezoek aan een aantal gevangenissen werd hij naar Duitsland getransporteerd. Wegens zijn ervaring in Gezellig praten de heer en mevrouw Klauwers met burgemeester Reehorst en zijn vrouw. Roland Helmer: „We willen graag, en daar is iedereen die nu bij het Witte Tejater actief betrokken is het wel mee eens, zoiets worden als de Toneelschuur in Haarlem. Frans Lommerse (coördina tor van de Toneelschuur, red.) heeft mij ook verteld dat de belangstelling voor theaterbezoek daar oik aanmerkelijk vergroot is. Maar met het theaterbezoek Overleden; Geertruida Maria Boumans- Uille, Vondellaan 67, 80 jaar oud. Uit vaartmis vrijdag 11 uur in Agathakerk en 12 uur begrafenis op Duinrust. Nieuwjaarsdag van 15-16 uur condolean- cebezoek aan uitvaartcentrum aan Vel- serweg. SANTPOORT. Op de grote feestdag van het zestigjarig huwelijk heeft het bruidspaar H. W. Klauwers-Vreeken zich verslapen. Om half tien werden ze wak ker getikt door iemand, die een fruit mand namens de gemeente Velsen kwam brengen en dat terwijl om half elf burgemeester Reehorst met zijn vrouw zou komen. Maar mevrouw Klauwers-Vreeken was de dag tevoren juist 81 jaar geworden en ook dat was al een feestdag geworden. waarachter de bar gesitueerd kan wor den. Andere voor een theater onontbeerlij ke wensen zijn vanzelfsprekend toilet ten, kleedkamers, een lichtorgel, geluids installatie en spots. De noodzakelijkste wensen, wil een theater redelijk kunnen functioneren, maar toch heeft dit alles zijn financiële consequenties. „Natuurlijk kost het allemaal aardig wat geld”, zegt Roland Helmer ervan. „Maar als je als gemeente cultuur wilt brengen, dan kost dat altijd veel geld. Dat weet iedereen. Een theater dat niét alleen produkties volgens de succesfor mule brengt, dat kost geld”. Maar het Witte Tejater wil meer zijn dan alleen maar een lichaam dat thea- terprodukties wil laten opvoeren. Ro land: „De eerst poot van het Witte Tejater is de „zelf-doe kant”, de work shops, de groepen waarin mensen met elkaar met' theater bezig zijn. Momen teel is Coney van Maanen van toneel groep Centrum bezig met een groep van twintig mensen die aan dramatische vorming doen. Een heel fijne groep, die erg lekker gaat. Om nog zo’n soortgelij ke groep te vormen zijn we iri onder- handeling met het Vinkennest Velsen, waar bij verschillende jongens ook *-e- langstelling bestaat. Dat moet volgend jaar zeker van de grond komen. Verder moer er ruimte zijn Voor iedereen op theatergebied. Iedereen die maar iets wil doen. Als zes mensen iets over regie willen weten, dan zullen we moeten zorgen dat er bijvoorbeeld een regisseur komt praten”. Overigens is het de bedoeling dat de „brandschermavonden” in de stads schouwburg komend jaar weer gaan be ginnen. Van het kleine theater in het voormalig PEN-gebouw aan de Kanaal straat zal Hauser Orkater de vaste be speler worden. Verder kunne11 amateur- toneelverenigingen gebruik maken van de royale repetitieruimte onder het the atertje. Enkele malen voordat zij in de schouwburg optreden, kunnen zij daar repeteren. Met als voordeel dat het vloer oppervlak daar hetzelfde is als dat van het schouwburgtoneel. mendaalsestraatweg en toen het huis daar in de vlammen opging kwam men zo’n zeventien jaar geleden naar de Overbildstraat. Daar wonen de heer en mevrouw Klauwers nu nog steeds zelf- hagen, Albert Smit en Berendje Omges, Albertus den Uijl en Tine Wentink, Comelis Wentink en Adriana van Kuij- lenburg, Gerardus Duineveld en Anna Alica Koper, Anthonius Elders en Ca tharina Leuring, Evert van den Brink en Margaretha Lodder, Freek Beekhuis en Elisabeth Hooglander, Rudolf yan IJzen- doom en Alida Dekker, Matthijs La- blans en Maria Januè, Comelis Lammers en Anna Rijneergen, Joannes Knaap en Maria Beentjes, Gijsbertus Schulenberg en Lambertiha van Kal, Petrus Beers en Johanna Scheerman, Johannes Bras en Wibbina Achterhof, Amoldus Merkies en Maria Minnebo, Cornelis Winkel en Maria van Hoof, Arie Schneijder en Gebiena Bouweriks, Theodorus Ligthart en Marianna Steinmann, Martin van Hal en Carla Ellermeijer, Vincentius van der Have en Irene Wezepoel, Gerrit de Hoop en Marieke Aalberts, Johannes Bekkers en Geertruida Orentje. OVERLEDEN: Richard Kater, 4 jaar. Audrey Kater, 1 jaar. Wendy Kater, 1 jaar. sluisje F is er ook pas goed leven gekomen in de work-shops. Het zien van toneel, juist van een kleine zaalproduktie, waar alles grijpbaarder lijkt, schijnt de toeschou wers te inspireren ook zelf eens iets te gaan doen”. Alle hoop is nu gevestigd op verbou wing van het huidige kleine theater en op de mogelijkheid ook zelf te mogen programmeren. Zoals bekend program meert de Velser Kunstkring „Voor Allen” de Velsense schouwburg. De kunstkring, die naar voorbeeld van hel witte Tejater, ook zelf enkele kleine zaalprodukties naar Velsen haalde, heeft daar de handen meer dan vol aan. Wellicht is er voor het Witte Tejater, waar de artistieke wensen heel anders liggen, in de toekomst dan ook een boeiende taak weggelegd. Wanneer de gemeente Velsen althans positief tegeno ver de wensen van de plannen staat. Ten slotte zal daar het belangrijkste deel van het geld vandaan moeten komen, al subsidieert de provincie ook de kleine zaalprodukties voor een aanzienlijk deel. Het Witte Tejater, enkele jaren gele den gevormd door een enthousiast groepje theaterliefhebbers, trad in de eerste bestaansperiode niet dikwijls naar buiten. Er waren groepjes mensen die zich onder leiding van een beroepskracht met elementaire vormen van toneel be zig hielden, terwijl een andere activiteit de maandelijkse avond achter het brand- scherm van de stadsschouwburg was. Op die avonden was in beginsel alles moge lijk. Amateurtoneelspelers uit de Velsen se verenigingen mochten er op het to neel van de schouwburg, waar ook het publiek zich verzamelde, een demonstra tie van hun kunnen geven en er werden ook beroepsacteurs uitgenodigd. Daaruit ontwikkelde zich voetje voor voetje de kleine zaalproduktie in Velsen en to neelgroep Centrum’s opvoering van „De revolver van Bas” was de eerste zeer succesvolle complete opvoering van zo’n produktie. Nu heeft de gemeente Velsen al gerui me tijd in het gebouw waar voorheen standig. De heer Klauwers is bijna dage lijks in zijn tuin of in zijn kas te vinden. Het afgelopen jaar waren tach tig druiventrossen de trotse oogst van zijn werk. Roland Helmer geeft toe dat de stoe len te dicht op elkaar staan en dat decors er inderdaad maar nauwelijks in kunnen. Dan blijkt dat in deze theaterrt- tuatie wellicht verbetering te verwach ten is. Er bestaan plaijnen om de zaal te verbouwen en bij de wensen die dan leven is ook een nieuw stoelenplan inbe grepen. De huidige zaal zou volgens een schetsplan dat in november aan de raadscommissie culturele zaken is ge toond een verdubbeling aan ruimte krijgen. De afmetingen kunnen dan twintig bij twaalf meter worden, waar van het speelvlak dan zo’n 150 vierkante meter gaat beslaan. De huidige zaal waarin nu de bar gevestigd is, zal dan bij de theaterzaal getrokken worden. Bij de wensen is ook een nieuwe filmcabine, ‘dip;’1*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5