Jubilarissen bij Hoogovens J. van Baarsel over de mens hier Verkouden? V. OVERLOOPSTUURGROEP NIET ONDER DIRECTE CONTROLE Beddenbestand van Provinciaal ONDERSCHEIDING VOOR E. v. DOK Amsterdam Spaarndam VELDHUIS een eeuw geleden „chanteert” Ziekenhuis mogelijk kleiner Suède Nappa kleding a - nieuwe rubriek Dronken automobilist maakte brokken en werd ingesloten Coördinatiebureau kost ruim miljoen Bejaarde vrouw op oversteekplaats aangereden „Van gat tot stad” Sans Atout WOENSDAG t advertentie) k 1 NA REALISERING VAN HET S.P.l. IN AMSTERDAM Wijkgezondheidscentra DRIE VROUWEN EN MAN AANGEHOUDEN JONGENS STALEN SPEELGOED an n” or an de de rp iet >i- ie- oij >as ge :z it n at n 31 VELSEN. Het jaar 1976 zal komen te staan in het teken van „Honderd jaar Noordzeekanaal”. Het is om die reden, dat wij vanaf volgende week starten met een wekelijkse rubriek van de hand van de journalist Jan van Baarsel uit Santpoort, die vorige maand officieel afscheid nam van het Algemeen Handelsblad, waar hij de laatste 28 jaar van zijn journalistenloopbaan als chef redacteur werkzaam is geweest. NIEUWS uit STAD EN JAN VAN BAARSEL (Van onze stadsredactie) uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) ont- I (Van onze stadsredactie) om- (Van de streekredaktie) (ADVERTENTIE) Tong tong weg Hij dat raat 181- iw 2 jauw ris 2 hol 2 .ng 3 auto xrht De de itsaf bro- huis be- D 7S mui- isten v, 75 160 isten i is loe- een de de leer oed tste eels iede lige iet le- ts- let ei- iti- de die ers gs- 1O- ing am age 18- ntz uit sn aar iige urn er- de in ir in st e 'V- ift ta in ie m ig s- m d- ie SPAARNWOUDE/HAARLEMMER- LIEDE. Uit notulen van een gesprek tussen burgemeester IJsselmuiden en top ambtenaar van de gemeente Amster dam blijkt dat de hoofdstad de verkoop van grond voor tennisbanen in Spaarn dam en het afgeven van sloopvérgunnin- gen voor huizen in Ruigoord met elkaar in verband heeft gebracht. Desgevraagd vertelde de burgemeester dat Amsterdam dit als voorwaarde voor de verkoop van de grond stelt. „Ik heb het op schrift staan. Chanta ge? Ik mag dat woord niet in mijn mond nemen, maar je kunt het wel zo stellen”. IJsselmuiden vertelt dat Am sterdam de sloopvergunning ook heeft willen afdwingen door te dreigen met een bezwaarschrift tegen het bestem mingsplan in Spaarndam. In een brief aan de raad Amsterdam waarover woensdag uitvoerig is gepu bliceerd schrijven boze rennisliefheb bers uit Spaarndam dat zij de dupe worden van de vete tussen de hoofdstad en Haarlemmerliede/Spaarnwoude. In hun kofferbak bleek zich speelgoed te bevinden, afkomstig uit een bestelauto die geparkeerd stond aan de William Harveystraat. Een eerste lading hadden ze al afgele verd in de autobox van een hunner. Samen met de tweede lading had hun buit een waarde van ongeveer f 200. De drie jongens, 16, 18 en 19 jaar oud, werden aangehouden voor verhoor. Otrivin neusdruppels helpen direkt In groepspraktijken van huisartsen als op zichzelf staande instituten geloven gedeputeerde staten in ieder geval niet meer. Naar hun mening moet worden gestreefd naar de oprichting van gezond heidscentra, waarin integrale gezond heidszorg en welzijnszorg kan worden geboden. IJMOND. Bij Hoogovens zullen in de maand januari 22 personeelsleden hun 25-jarig dienstverband vieren. Het zijn: A. Blok, research en bedrijfslabo- ratoria; W. D. Blokker, Mekog-produk- tie; L. H. Bouwens, havens; P. Iskes, railvervoer; A. Konings, ertsvoorberei ding; G. Langbroek, centrale technische dienst; P. J. Stet, hoogovens; J. C. Groot, werktuigkundite dienst; allen uit IJmui- den. C. W. van Doesburg, Mekog-pro- duktie; J. den Dunnen, nieuwbouw; F. de Loor, kwaliteitsafdeling; F. Waumans, bedrijfsdienst; allen uit Beverwijk. J. H. Bergwerf, Mekog-produktie; G. de Jong, nieuwbouw; H. de Reus, centrale techni sche dienst; J. Schuurmans, Mekog- meet- en regeltechniek; allen uit Vel- sen-Noord. P. P. Handgraaf, personeel en organisatie; uit Wijk aan Zee. A. J. Veenboer, produktieplanning uit Heems kerk. A. W. Beukema, nieuwbouw; A. van Latenstein, nieuwbouw; mw. J. C. P. Wij tenburg, type- en telexdienst uit Santpoort. A. J. Schrama, materiaalvoor ziening en -beheer uit Haarlem. De jongeman kreeg, ter herinnering aan de dag waarop hij was gered, een jongensboek uit handen van de burge meester. G.S. menen dat een nog andere moge lijkheid is een bijdrage te leveren aan het Service-Platform Hulpverlening Eer ste Lijns Gezondheidszorg Noord-Holland dat onlangs is opgericht. Er valt echter op dit moment nog niet precies te over zien wat een en ander zou moeten gaan kosten. In een notitie zal verder op deze materie worden ingegaan en komt ook het punt van subsidies aan de orde. Zolang geen algemene regeling voor de financiering van wijkgezondheidscen tra bestaat, zou eventueel een provincia le bijdrage in incidentele, goed te selec teren gevallen te overwegen zijn. Een provinciale bijdrage zou dan de vorm kunnen hebben van bijvoorbeeld een eenmalige bijdrage ter dekking van aflo pende kosten, zoals de kosten van agogi sche begeleiding, een bijdrage in de rentekosten of deelname aan de stich- tingskosten van een gezondheidscentrum. Groep 2: 1. KuilLuijendijk 96; 2. GrootDen Heijer 95; 3. fam. van Roon 94; 4. mevr. KleijnEijking 91; 5. dames SchipperTabak 90; 6. mevr. Reijnhart- Hoogeboom 71; 7. gebr. Bierman 68; 8. De BeerDe Lugt 67. Elf maanden geleden waren spelende kinderen, die stenen gooiden naar een slooppand in de President Krügerstraat er de oorzaak van, dat van dit pand een deel van een muur instortte, waardoor de negenjarige Cornells de Graaf een groot stuk steen op zijn been kreeg. Boven hem bleef dreigend een stuk muur hangen. Op dat moment reed de heer E. van Dok uit de Van Dalenlaan in Santpoort met zijn auto voorbij. Hij stopte en bevrijdde de jongen uit zijn Wie is die Jan van Baarsel? Hij werd in juni 1918 in IJmuiden gebo ren én is daar getogen tot in 1940 de oorlog uitbrak en hij naar Santpoort moest evacueren. Via Haarlem keerde hij terug naar Santpoort na de oorlog en woont daar aan de Rijksweg 290. Hij bezocht hier de lagere school en al vanaf zijn twaalfde jaar had hij interesse voor de journalistiek. Op die leeftijd bracht hij berichtjes aan bij de krant en kreeg er, als ze van belang waren, twee kwartjes voor. Zijn hoogste tipgeld was een rijks- daalder, voor een moord, waarvan „de krant” op dat moment nog niets wist. Op die leeftijd kwam zijn naam ook al in de krant, toen hij voetbal- toernooitjes organiseerde, waartegen de Haarlemse Voetbalbond waar schuwde, omdat ze ongeorganiseerd waren. De spelers schreven dan ook in onder andere namen, weet hij zich te herinneren. Twee jaar bracht hij in België door en kwam daarna bij het Dagblad van IJmuiden. Drie maanden zonder iets te verdienen en daarna in vaste dienst tegen een salaris van vijf gul den per maand, met werktijden van ’s morgens zeven tot ’s nachts twaalf uur. Na de fusie tussen de Oprechte Haarlemse Courant en het Haarlems Dagblad, stond hij op de nominatie om naar Hamburg te worden getrans- jorteerd. In die oorlogstijd dook hij onder bij Haarlems Dagblad en werkte mee aan het illegale blad „De Patriot”. Toen dit blad na de oorlog Dit delen jtedcputeerde'x'staten van Noord-Holland mee op vragen van d« PvdA. Het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort richt zich in het kader van de regionalisatie geheel op de regio Amster dam en de regio Kennemeriand ten zuiden van het Noordzeekanaal. De soci alisten waren bevreesd, dat de S.P.L in Amsterdam niet tot stand zou komen, als er overbedding was. G.S. willen dan echter onderzoeken of het ziekenhuis in Santpoort bedden zou moeten afstaan. Op zeer korte termijn zal een schetsont werp voor het Amsterdamse instituut aan de staatssecretaris ter goedkeuring worden voorgelegd. HAARLEM. De mogelijkheid be staat dat het beddenbestand van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort zal De provincie zou eventueel kunnen bijdragen in de ontwikkeling van wijk gezondheidscentra, zo menen gedeputeer de staten. Het subsidiëren van deze centra door de rijksoverheid geschiedt nu nog steeds als experiment. Als de toekomstige geldgevers zouden naar de mening van G.S. vooral de ziekenfond sen en de gemeenten kunnen worden beschouwd. Groep 3: 1. gebr. van de Kolk 133; 2. dames Jonge janBeekhoven 129; 3. SchipperHeinen 122; 4. SmitDe Wit \118; 5. fam. Sanders 108; 6 en 7 Hoog- stederSloof 96, dames Pirovano 96; 8. gebr. van de Vlugt 95; 9. Versluis— Numan 92; 10. EijkingDuin 89. benarde positie. Hoe benard die positie was, bleek toen daarna ei ,oe;:c op zijn beurt een stuk steen tegen de muur gooide, waarop deze i:: elkaar stortte. Dat was op 26 januari dit jaar. Deze moedige redding vr-rd hc1:" het Carnegie Heidenfonds, waar men besloot de heer Van Do :e - den voor zijn daad. Het was burgemees ter drs. J. Reehorst, die uit naam ■•an het Carnegie Heidenfonds dinsdagmiddag de familie Van Dok, samen met de geraamd één deel van 1.158.370 ofwel f 386.000. In de stuurgroep hebben zitting: de minister van ruimtelijke ordening, twee gedeputeerden, de directeur van de rijksdienst IJsselmeerpolders, de burge meesters van Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Purmerend, vertegenwoordi gers van de gewesten Zuid-Kennemer- land en Gooiland, een vertegenwoordiger van de IJmond, en een delegatie van de interdepartementale werkgroep knelpun ten woningbouw. Eenmaal per twee maanden wordt vergaderd. De stuur groep kent geen huishoudelijk reglement en dé vergaderingen zijn niét openbaar. GS laten .weten dat provinciale staten hun invloed op het Coördinatiebureau hebben en zullen houden via de twee zetels die het college heeft in de stuur groep. vragen van PPR en D’66 in het kader van de begroting 1976. Deze fractie had geconstateerd dat het voor de genoemde bestuursorganen bijna onmogelijk is om het werk van de stuurgroep te controle ren, zodat gesteld kan worden dat de stuurgroep die het overloopproces be geleidt alleen aan zichzelf verantwoor ding verschuldigd is. Ze vroegen wat daaraan te doen zou zijn. GS stellen dat de mening dat het werk van de stuurgroep gecontroleerd zou moeten worden, wellicht voortkomt uit de veronderstelling dat de stuurgroep een bestuur zou zijn. Dat is echter’ niet het geval. Het werk bestaat uit overleg. Ieder der overlegpartners heeft en be houdt zijn eigen bestuurlijke verant woordelijkheid. GS zijn overigens van mening dat de stuurgroep in ruime mate voldoet aan de bij haar instelling ge wekte verwachtingen. Het bestaan ervan is niet aan een termijn gebonden. De stuurgroep moet worden gezien als „aanjaagorganisatie” en heeft bestaans recht zolang uit het overleg positieve resultaten volgen. Ter ondersteuning van het overleg is er als werkstructuur het Coördinatiebu reau Noordelijk Deel Randstad. De kos ten hiervan zijn voor 1975 geraamd op 885.940. In de provinciebegroting werd ervan uitgegaan .dat de provincie een vierde van de kosten zou moeten dragen, maar bij het vaststellen van de ver deelsleutel is gebleken dat het rijk de helft, de provincie éénderde en de overi ge deelnemers (gemeenten en gewesten) gezamenlijk één zesde deel van de kos ten zouden moeten dragen. De provincie is daarmee akkoord gegaan. Voor 1976 is naalgravers en vissers van de nood een deugd poogden te maken; met daarbij steeds de mens op de voor grond. En het is in het hart van die mens waarin hij kijkt. Geen dorre verhalen dus, met aanhalingen uit allerlei oude registers, maar zuiver menselijke verhalen kan men van zijn hand in de komende maanden verwachten. Alle smeuïg gebundeld in een groot aantal wekelijkse artike len, waarop onze lezers naar harte lust kunnen reageren. HAARLEM. Op heterdaad zijn vannacht even na vijf uur drie jongens aangehouden. Zij werden door de politie aangetroffen bij het winkelcentrum Schalkwijk. BEVERWIJK. De uitslagen van de zesde wedstrijd in de tweede serie van de bridgeclub „Sans Atout waren als volgt. HAARLEM. Een 75-jarige voet- gangster is gistermiddag om half vier aangereden, toen zij een voetgangerso- versteekplaats overstak op de Kamper- laan. Een auto stopte voor haar, maar toen zij overstak werd deze auto net aan de rechterzijde gepasseerd door een auto, bestuurd door een 31-jarige man uit Breukelen. Hij kon een aanrijding niet meer vermijden. De man verklaarde, dat hij dacht dat de andere auto links voorgesorteerd stond om af te slaan. De vrouw moest worden overgebracht naai de Maria- stichting, waar men ëöhstatec ”>e dat z een hersenschudding had opgelopen. Te gen de automobilist is proces-verbaal opgemaakt. HAARLEM. Een 65-jarige Haar- lèmmer is gisteren door de politie inge sloten. De man was doorgereden nadat hij op de Vondelweg achteruitrijdend tegen een geparkeerde auto was gebotst, in de richting van de Muiderslotweg. HAARLEM. Het overleg in de Stuurgroep Noordelijk Deel Randstad wordt niet gecontroleerd door gemeente raden, 'provinciale staten en tweede ka mer. Dat delen GS mee in antwoord op Jan van Baarsel wil beslist geen starre historische achtergronden brengen over IJmuiden en de streek rond het Noordzeekanaal van zo’n honderd jaar geleden. Integendeel zal hij zich gaan toeleggen op al hetgeen hier gebeurde op de manier zoals men hier leefde, op de omstandighe den waaronder men werkte en op de wijze waarop de hard werkende ka- Ook zou de provincie wellicht samen met gemeente en ziekenfondsen de bouw en exploitatie van een wijkgezondheids centrum kunnen bevorderen door mede financiering of garantiestelling voor le ningen. Het zou ook denkbaar zijn, dat de provincie met een experiment-subsi- die tracht de totstandkoming van een centrum mogelijk te maken. worden ingekrompen. Dit zou gebeuren als in Amsterdam een Sociaal Psychia. trisch Instituut wordt opgericht en als gevolg daarvan oberbedding zou staan. Bij het Jephtaplein raakte hij het spoor bijster en hij kwam met auto en al terecht op een voetpad. Via de ligus ters en een boom belandde de man weer op straat, waar hij nog een geparkeerd staande bestelauto raakte. In de Palame- desstraat kon de politie de automobilist staande houden. Hij bleek sterk onder invloed van alcohol en moest na de twee blaasproeven ook de bloedproef afleggen. Ter ontnuchtering en voor verhoor werd hij ingesloten. Groep 1: 1. ZoontjesVan Groningen 103: 2. RoosKool 101; 3. Beentjes Hulcher 94; BeersPlezier 86; 5. Spruit- Van Balen 83; 6. fam. Hoogeboom 78; 7. mevr. Luijendijkr—Tabak 65; 8. fam. Zwaneveld 62. verdween ging hij naar een ander oud-illegaal blad. „De Nieuwe Neder lander” en daarna naar ,De Ochtend post”. In 1947 trad hij als chef redacteur in dienst van het Algemeen Handelsblad en bleef aan dit blad verbonden tot vorige maand, toen hij officeel afscheid nam en de tijd kreeg zich geheel en al t' wijden aan zijn hobby: de historie van deze streek. Ook al vanaf zijn twaalfde jaar heeft hij deze hobby. Hij knipte alles uit, wat hij uit deze streek tegenkwam. Dat doet hij nu al tientallen jaren. Daarnaast heeft hij hier interviews gehad met allerlei mensen. Van de grootste jongens” van IJmuiden tot en met de vletterlieden om maar wat te zeggen en ook dat alles heeft hij bewaard en naderhand ge rubriceerd. Zodoende beschikt hij thans over een archief om van te watertanden, met daarin gegevens, die slechts weinigen of niemand an ders bezitten. Daaruit gaat hij in de komende maanden putten voor onze nieuwe wekelijkse rubriek onder het motto „Van gat tot stad”. HAARLEM. De politie, gealar meerd door het verdacht optreden van een gropje van drie vrouwen en een man van Poolse afkomst in opvallende kleding, heeft gisteren het viertal aange houden voor verhoor. Het onderzoek le verde geen belastende feiten op, zodat het viertal weer heengezonden werd. De groep werd aangehouden op de Baan, toen een van de vrouwen de deuren langsging met de bedoelig om te zien, of er niet toevallig een openstond. De anderen wachtten in een auto. Eerder waren de vrouwen huizen langsgeweest in de Damstraat, de Bake- nessergracht, de Koudenhofn, het Wijde Geldeloze Pad en de Korte Poellaan. Steeds probeerden ze daar met een ver haaltje binnen te komen, wat slechts in één geval lukte. Daar werd de vrouw er echter prompt weer uitgewerkt. familie Croen en hun kinderen, waaron der de nu 10-jarige Cornells, in zijn kamer ontving en de heer Van Dok een fraaie oorkonde, alsmede een prachtig tinnen schaaltje ter hand stelde. Uit naam van de gehele gemeenschap dank te hij hem voor zijn resoluut optreden. |]üi:üüuiiüi:iuui

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7