Hans Otjes Openingsweek in blijft een T oneelschuur echte clown R Russische opera over Rembrandt en diens leven als genie petri interieur Expressie bij Anton Buy tend ijk 724^ 1 Ar1 I I I ■H f ii Bil I I K E SM W 1 ■La 1M -1 uil I"'j Naar boek van Theun de Vries GOED WONEN vti ,1: Picasso’s gestolen in Frankrijk Bouwens Autoverhuur V 1 f F Jh F JU» 1 Myra Ward voorlopig uitgeschakeld a i 1 sB O I I 01 M WOENSDAG 3 1 DECEMBER 19 7 5 9 7 f EEN HANOMAG HUREN? ■■U ■mgHWg! 4.30 wegens inventarisatie- en verbouwings werkzaamheden zijn wij VRIJDAG 2 EN ZATERDAG 3 JANUARI DE GEHELE DAG GESLOTEN! pastoe boekenkasten, geheel wengé of zwart met witte planken: i- RESTAURANT t k Mw'1 -1 MBMK f ”1 few wenst alle relaties, vrienden en be kenden een goede jaarwisseling en een gelukkig 1976! u I» 1 F g. Beeld schrift Si Van onze kunstredactie) i s 6’♦«si jBjfc KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) ’-3l A het Duo Triplex (Foto Kuno (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) cm. hoog f 89,- cm ra petri interieur - petri kunstnijverheid ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TELEFOON (023) 316399 wc 1T -- lp. dan starten wij met een aantal bijzondere aanbiedingen, waarvan hier een voorproefje: 180 cm hoog 175,-, 70 Volgens de politie moeten deskundigen aan het werk zijn geweest die precies Wij maken u reeds nu attent op de datum van 9 januari a.s vole revue” brengt. Het bestaat uit Bart Lohr, Theo Westerduin en Frans van der Haar. jl Grote Houtstraat 21 Alleen vrijdag Geb. visfilet met geb. aard., doperwten en ravigotsaus Norrrjaal rijbewijs voldoende 12 nr laadruimte Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 I r iprc Het is een fleurige voorstelling waar in vooral in het eerste deel met bijzonder veel aantrekkelijke ironie S ■F- - ilStlri—5? Mr DEN HAAG (ANP). De actrice My ra Ward die op 21 december jl in Rotterdam tijdens de voorstelling van Schnitzlers „Alles over liefde” onwel werd en in het Zuiderziekenhuis werd opgenomen, is dinsdag voor verdere be handeling overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis in haar woonplaats Den Haag. De gezondheidstoestand van mevrouw Ward gaat in het algemeen goed vooruit, maar voorlopig zal zij nog niet mogen optreden. Ina van Faassen is bereid gevonden de rol voorlopig over te nemen. MONTMORENCY (DPI). Bij een inbraak in het villadorp Montmorency bij Parijs zijn drie schilderijen van Pi casso en andere kunstvoorwerpen met een gezamenlijke waarde van naar schatting één miljoen gulden gestolen. s Sobere, strenge enscenering zijn kleu- renprojecties van vele beroemde doeken van de meester organisch verwerkt. Daar is die magnifieke lyrische episode met Saskia, wanneer zij van haar man als geschenk een exotische schelp ont vangt waaruit qen snoer, van kostbare parels rolt, of het ongekunstelde toneel tje van de gelukkige, blonde schoonheid; de lieve, beminnende vrouw die een TER GELEGENHEID van de ope ning van de Toneelschuur zorgt Sada- lia Flower Ragtime Orchestra van Paul Prenen na afloop van de pre mières voor de muziek. Ragtime is weer in de mode gekomen sinds de muziek uit de film „The Sting” zo’n populariteit verwierf. Met vlag hoofdrolspeler Rudolf Lu- cieer (Foto Baal). Componist Eugen Kapp kreeg, aldus het bulletin, veertig jaar geleden het idee om een opera over Rembrandt te schrijven. „Veel heb ik daarbij te dan ken aan het boek van de Nederlandse schrijver Theun de Vries, getiteld „Rem brandt”, evenals aan het werk van de Duitse schrijfster Renate Krüger „Licht op een donker oppervlak”. De idee die aan de opera ten grondslag ligt is de tragische strijd van de geniale kunste naar tegen een bekrompen, hebzuchtige wereld, een strijd gevoerd in de naam van de vrijheid van het scheppen.” $gg toast uitbrengt op haar echtgenoot, dat alles is als een toverachtige, kleurrijke weerschijn van „het zelfportret van Sas kia”. „In de finale zien wij de stervende schilder terwijl hij nog tracht te werken aan zijn laatste doek, „Simeon in de tempel”. Dan is het alsof de portretten van Saskia, Hendrickje Stoffels en Rem- brandt’s zoon Titus uit het niets op het toneel verschijnen. Allen zijn zij gestor ven, maar in het geheugen van de held van de opera leven zij. En zij zijn onsterfelijk, gelijk Rembrandt zelf. De laatste strofen van het slotkoor zijn „de gedachte, uit licht geboren, dooft nimmer, want licht zal blijven. De nacht is de drempel van de morgenstond die naakt aan het einde: de aanvang van het nieuwe. De ster, van welke kunstenaar ook, schittert en dooft in de loop der tijden. Maar hun spoor zal dpor de eeuwen niet Dat zijn de belangrijkste indrukken in Gebouw Noord-Holland van de Provinciale Planologische Dienst aan de J. J. Hamelinkstraat in Haarlem waar de Amsterdamse (in 1913 gebo ren) schilder Anton Buytendijk zijn werk t.e.m. 28 januari a.s. exposeert. Hij is met dit werk, olieverven en wisten wat zij wilden hebben. Zij maak ten gebruik van de afwezigheid van de bewoners tijdens het weekeinde. Na de alarminstallatie buiten werking te heb ben gesteld, kwamen zij binnen met behulp van een valse sleutel. Doch in het tragische leven van Rem brandt is de glimlach een zeldzame gast, dient hij slechts als contrast. De over heid, die beïnvloed is door de dubbelhar tige vrienden van de schilder, veroor deelt de Nachtwacht scherp en diegenen die zo juist nog dit machtige schilderij hadden toegejuicht, gaan het nu be schimpen. Dan smijt Rembrandt het geld in het gelaat van zijn meesters, de hoofden van het Amsterdamse schut tersgilde, die het hem hadden uitgekeerd toen zij hun groepsportret bestelden:” redenen dan ook in tehuizen of in richtingen terecht komen. Tekst en scènes liggen niet vast, zodat de spe lers kunnen in gaan op suggesties die ze ter plekke krijgen. Het stuk is bedoeld voor medewerkers van kin dertehuizen, sociale en pedagogische academies en andere belangstellen den. „Typerend in dit opzicht is een scène in het tweede bedrijf. De Nachtwacht is voltooid. Er verschijnt een groep officie ren die al vooraf geïnstrueerd zijn om „te kijken, te roemen, en om hoera te schreeuwen”. Deze komisch-satirische scène is tegen de „kenners” gericht. fe Behalve de drie werken van Picasso „De clowns”, „De stierenvechter” en „Strandgezicht” verdwenen voorwer pen van jade en ivoor en enige stoelen uit de tijd van Lodewijk de Vijftiende. De kunstvoorwerpen waren eigendom van mevrouw Madeleine Jauvers, een 35-jarige Franse industrieel. 411 OP 8 JANUARI begint in de Schuur ook een drietal voorstellingen van het „Flatertejater” dat een „fri- DE TONEELGROEP Baal geeft op 8, 9 en 10 januari in de Schuur „Getrommel in de nacht” van Bertolt Brecht. Dat is een stuk dat vlak na de eerste wereldoorlog in Berlijn speelt. Daar had toen een poging tot revolutie plaats van de Spartakisten, een communistische groepering. De chaos na de verloren oorlog was groot. Het leger was gedemobiliseerd. Een teruggekeerde soldaat vindt in „Getrommel in de nacht” zijn ver loofde met een andere man, iemand die winst uit de oorlog heeft gesla gen. Even Iaat de soldaat zich mee slepen door de Spartakisten, maar zoekt dan al gauw het bed op van zijn meisje dat zich toch weer met hem verzoend heeft. Leonard Frank l HAARLEM. Een jonge man en vrouw zitten op het strand. Hun kind is verdronken en ze wachten tot het lijk aanspoelt. Hij is een arbeider, maar arbeidsongeschikt, en zij is cais sière in een supermarkt. Dat is het gegeven van „Gestrand”, dat toneel groep Centrum op nieuwjaarsavond, 8.30 uur in de Toneelschuur in pre mière brengt. „Gestrand” is geschreven door Ha rald Müller, een Duitse schrijver van wie Centrum eerder „Grote Wolf” op het repertoire heeft willen nemen. Het stuk wordt geregisseerd door Tom Jansen, die een „gestileerd rea lisme” voor ogen staat. Volgens hem gaat het stuk verder dan een voorval. Het laat mensen zien die geen hou vast vinden in de woorden en begrip pen die onze samenleving oplevert. Zë kunnen niet uitdrukken wat ze voelen en uitelndelijk staan ze nog verder van elkaar dan ze al leken. „De absolute eenzaamheid”, aldus Jansen. De beide rollen in „Gestrand” worden gespeeld door Ansje Beentjes en Frans Koppers. Het decor is van Onno Boers. Voorstellingen op 1, 2, 3 en 4 januari. HET DUO TRIPLEX komt morgen avond in de Schuur met een nieuwe show, die in de bovenzaal om 8.30 uur begint. Het drietal, Wigbolt Krui- ver, Bert Bunschoten en Kees West, heeft een jaar niet gespeeld, omdat ze hun studie aan de Pedagogische Aca demie wilden afmaken. Morgen ma ken ze een „come-back” met een voorstelling, die oude nummers in een nieuw jasje maar ook nieuwe zal laten zien. Het duo, dat dus een trio is, is geïnspireerd door het knusse amusement van voor de oorlog en vlak erna. En er zit een tikje Van- Oekeisme in, dit het geheel een maffe bodem kan verschaffen. Kees West, aan de piano, laat zich begeleiden door Henk Duits en Henk Hofland op drums en gitaar. Op 1, 2, en 3 janua ri. BIJ ANTON BUYTENDIJK zijn de landschappen bijna geheel ontdaan van de vorm, een enkele uitzondering daargelaten. Alles is verhevigde kleur, veel geel en rood van laaiend licht, ook ochtend- en avondlicht. Daarin dan wat aanduidingen van wolken, eronder vlak land onder ho ge luchten. Soms is zo’n landschep gestoffeerd, een heel enkele keer met de aanduiding van een menselijke figuur of wat bomen die wel duide lijker naar de vorm toe zijn geschil derd. Het is dus een fel expressionis me, maar ontleend aan natuurimpres sies en aangelengd met persoonlijke emoties. tuig voor het expressionisme kunnen scherpen en weer terug in Amster dam bleef hij daaraan trouw. Overi gens jammer dat hier ook niet iets van zijn portretwerk is, ter vergelij king met het overdadig landschappe lijke, dat in zijn aquarellen iets min der sterk aanspreekt dan in de grote en picturaal rijke doeken. gespeeld wordt. Spelers o.a. Hans Da- gelet, Rudolf Lucieer, Elsje Ingeborg Smits, Elsje de Wijn. aquarellen, eigenlijk niet buiten zijn paden getreden. In 1969 bij Galerie Boumans in Beverwijk kwam zijn werk ook zo over. Ik herkende het alsof ik het veel korter geleden had gezien. Indruk maakt het dus wel. Ik miste hier zijn grafische werk, litho’s en tekeningen, waarin alles iets min der opgelost is dan in de meeste olieverven. Het is moeilijk in alsmaar emoties en wilde luchten te geloven, zonder dat nu en dan een kleurpalet eens heel anders is eh zonder dat wat meer verfijning ook eens een andere sfeer verbeeldt. Maar goed, je kunt ook schrijven dat Buytendijk zijn stiel trouw is gebleven. Hij behoorde immers een tijd tot de bekende Groningse expres sionistische groep De Ploeg, nadat hij in Amsterdam aan de Rijksacademie onder meer onder prof. Jurres had gestudeerd. Die laatste stimuleerde ook een ruige verfbehandeling met soms „oplossing” van vormen. In Groningen heeft Buytendijk zijn zin- Niet dat zijn nieuwe programma dat geen speciale naam meekreeg, maar wel een moedgevend voorwoord van Freek de Jonge er zo vlekkeloos uitzag. Gelukkig (zou je bijna zeggen) verre van dat. Er waren tal van hape ringen, doch daarin voorzag Otjes zelf onmiddellijk op sublieme wijze. Vastbe sloten deze avond succesvol te laten verlopen, liet hij zich door niets en niemand van de wijs brengen. Dwong een ingewikkelde meezinger af en kon het zich zelfs permitteren om zijn pro grammaonderdelen enkele malen wat al te ver door te laten schieten. Otjes is een clown, heeft een spranke lend pianist-componist getroffen in Dolf Pierie en is blij dat hij gebruik kan maken van teksten van Rink Ratsma, naast zijn eigen scheppingen. Zijn bril- jantste momenten heeft het nummer waarin een jubilaris door zijn directie wordt toegesproken. Hans Otjes is de jubilaris die slechts toehoort, maar zijn gezicht verraad al zijn gedachten. Dan zijn er verder nog tal van clow neske nummers, zoals bijvoorbeeld „Toe ter”, en daarin is Otjes zonder meer op z’n best. Ik ben blij dat ik hem na lange tijd weer eens heb bezig gezien en hoop dat hij zijn nieuwe programma toch eens kritisch bekijkt. Misschien laat hij dan „De man met de witte haren” wel voorgoed uit zijn repertoire. Want dat is nou het enige dat ik wel erg vond tegenvallen. I ij. - -Fd j mb VOLGENDE WEEK WOENSDAG 7 januari geeft een groep van het Werktheater een zogeheten werk- avond van „Niet thuis”, een van de nieuwe projecten waaraan de fameu ze Amsterdamse toneelgroep bezig is. Shireen Strooker, Peter Faber, Hans Man in ’t Veld en Judith Hees heb ben een improvisatiespel samenge steld over kinderen die om wat voor AMSTERDAM. Hans Otjes, een jon gen in de kleinkunst die al enkele jaren in geheel eigen tempo z’n creativiteit naar buiten brengt, speelde dinsdag avond in het Amsterdamse Tingel Tangel een nieuw en afgerond cabaretprogram- ma. Een* echte première, zoals hij zelf zei, „want ik moet ook mijn neus eens laten zien in Amsterdam.” Otjes, een ontdekking van Herman van Veen en in Haarlem destijds naar voren geschoven door Paul Scheelings in zijn Haarloheim, heb ik vanaf de allereerste keer dat ik hem zag het werkelijke voorbeeld ge vonden van een echte clown. Na. het bijwonen van zijn Tingel Tangel-avond ben ik in die gedachte alleen maar gesterkt. DEN HAAG (ANP). Onlangs is in Moskou een opera over Rembrandt van het Estlandse gezelschap „Wanemoeïne” in première gegaan, zo blijkt uit het informatie-bulletin van de Sovjetambas- sade in Den Haag. Het hoofd van „Wan emoeïne”, „Volksartiest van de USSR” Kaarel Ird, omsehrijft „Rembrandt van Rhijn” als behorend tot de stukken „die de toeschouwers tot nadenken noodza ken”. „Het spel van de artiesten, de muziek nu eens hartstochtelijk, dan tragisch, en soms sentimenteel laten u niet onverschillig. Wanneer u zo naar het toneel kijkt, waar zich in vier tafe relen episoden uit het leven van Rem brandt afspelen, dan wordt u steeds tot nadenken genoopt; over het lot van het genie, over roeping en bestemming van de schilder en over de onderverzoenlijk- heid die het ware talent toont jegens banaliteit en hebzucht.” Toneelgroep Baal in een opstandige I scène uit „Getrommel in de nacht”. heeft het stuk zo geregisseerd dat de opstandelingen voorgesteld worden als een groep bonte café-artiesten. I at verduisteren doch gelijk de melkweg aan het hemelgewelf zijn.” De hoofdrol in de uitvoering van „Wanemoeïne”, wordt gezongen door Tyn Bachmann, de enscenering is van Mari Sjare, „verdienstelijk artieste van de Estlandse SSR”h de rol van Saskia wordt vertolkt door Ana Lomp. Een wildwestscène uit de nieuwe show van Grommers). F>:’ 'i'lpK' ij r hi I Het Sadalia Flower Ragtime Orches tra (Foto Bert Wallenburg). W 1 door Hein Steehouwer

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9