wereld AAN ELKAAR HAKEN Koken Spelletjes uit de hele „BEWEGINGSARMOEDE^ NEDERLAND LIJDT AAN als bij moeder voor mannen: tips voor vrije tijd Het jaar 1976 in teken sportieve recreatie door Wouter Hendrikse Knutselideeèn k -W.1 Lapjeswerk 19 1976 J ANUARI 3 ATERDAG a I 1 Volgend jaar is het het Jaar van de Sportieve Recreatie. Het ministerie van CRM en de sporttoto hebben besloten hiervoor vier miljoen gulden beschikbaar te stellen. Dit geld zal worden besteed aan propaganda en stimulerende activiteiten. Men hoopt ook op sponsoring van het Neder lands bedrijfsleven. Buiten de scholen om zal men ook het particulier initiatief proberen aan te wakkeren. Waarom?: Het Nederlandse volk lijdt massaal aan bewegingsarmoede. 4^ Peter Kramer, voorzitter van de stichting Sport en Spel. bakstenen ziet GASTON GOURMET. Twee jongens uit Peking spelen hier ping-pong op een stenen „tafel" met iets aan heeft. Het boek is overzichtelijk ingedeeld en biedt een ruime sortering van spelletjes die men in kleine ruimten en met gebrekkig materiaal kan doen. Ook spellen die wel grote ruimte nodig hebben en waarvoor veel materiaal no dig is komen aan bod. Het werk is opgeluisterd door illustraties van Hans Westhoff en Dik Bruynesteyn. De prijs van het gebonden boek bedraag 17.50. De startoplage van het boek is 30.000 exemplaren. Het oorspronkelijke plan was om er 10.000 te drukken, maar deze waren al tijdens de voorintekenperiode verkocht. lo, jojo, wiskundige puzzels, tangram, bellenblazen, allerlei soorten puzzels). In het boek krijgt men korte over zichten van de spelen, hoe ze zijn ontstaan, waar ze worden gespeeld. De illustraties zijn van bijzondere kwaliteit. Ze variëren van afbeeldin gen van zeer oude datum tot recente foto’s (ail of niet in kleur). Daardoor is het niet alleen een lees- of doe- boek geworden, maar ook een inte ressant kijkalbum. Een eenvoudig boek over spelen voor kinderen en dan met name voor peuters van vier of vijf jaar is „Maak uw peuter spelend pienter” door Ernst Ott. Het is een handleiding voor ouders, die hun peuter willen stimuleren bij hun ontwikkeling. Er staan opgaven in, die de fantasie, zelfwerkzaamheid, inzicht, concentra tie enz. van de peuters stimuleren. Dat moet dan wel op speelse wijze gebeuren. Het moet geen loodzware zaak worden. Een nuttig boek. (Een uitgave van Luitingh). Nog een ander spelboek is er uitge- kom (bij Luitingh), dat speciaal op de jongste jeugd gericht is: „Het Kinder spel- en speelboek”, dat vijf tig ideeën bevat voor speelgoed en spelletjes, die de kinderen zelf kun nen maken. En dan hoeven die kin deren geen doe-het-zelf-wondertjes te zijn. Ook hoeft men geen duur mate riaal te kopen. De auteur Steven Caney is er namelijk van uitgegaan, dat de speelspulletjes gemaakt kun nen worden van goedkoop materiaal, afvalproducten. Zo kan men bijv, van een kartonnen melkpak een pittig varend bootje maken. Andere aardige dingen: draadborden, rietfluiten (ge maakt van limonaderietjes), kijkdo zen, trechtertelefoons, kamerbroeikas- jes, waterkijkers, barometers, tover cirkels, filmraderen, waterloeps enz. Alles met foto’s en tekeningen. En een duidelijke tekst. H.R. gezondheid, kwamen aan het licht bij de keuringen voor militaire dienst. Steeds meer jongens werden af gekeurd. Om het leger toch in stand te houden heeft men toen de goedkeuringsnormen verlaagd. In Nederland is een enorm tekort aan recreatieruimte, speelvelden, overdekte ■zwembaden, sporthallen en gymnastek- zalen. „Wat we nu willen”, aldus Kra mer, „is de mensen leren hoe ze met die schaarse ruimte toch iets kunnen doen. Ze leren wat je allemaal kan doen in een kleine ruimte met weinig materiaal. Ook zullen we stimuleren dat de bevol king van wijken waar wel sportzalen en dergelijke zijn, gebruik gaat maken van deze faciliteiten”. Enkele weken geleden is door de stichting Sport en Spel een boekje op de markt gebracht dat de titel draagt: „Spel en recreatiesport”. Het is een bij- niet vroeg start met het bij brengen dat sport gezond is dan is het kind op latere leeftijd verlopen”, aldus de heer Kramer. „Ons huidige opvoedingsproces van kin- zonder mooie uiitgave waar ieder gezin deren is een stuk langer geworden in verhouding met vroeger. Onze kinderen zitten gemiddeld 30 uur per week op school. Daar staan in het gunstigste geval twee uur gymnastiek tegenover. Bovendien komen de kinderen beladen met huiswerk thuis. Gevolg: Zeer weinig vrije tijd om aan actieve recreatie te doen. Omdat leerlingen altijd gebogen over hun boeken zitten is er een sterk (zoals wij dat noemen) houdingverval. Hierdoor wordt de functie van hart en longen verminderd”. De eerste tekenen dat er in Nederland echt iets aan de hand was met onze Het werd voor de Nederlandse uitga ve vertaald en bewerkt door Ingrid Nijkerk-Pieters. Ook hier een schat aan gegevens en een groot aantal aantrekkelijke voorbeelden en patro nen, in kleur en zwartwit. Om wat onderwerpen te noemen: materialen, die gebruikt kunnen worden, begin- toeren, basissteken, patroonsteken, haken van de grondvorm, kleur, ont werpen, ruimtelijk haakwerk, kle dingstukken haken, gemengde tech nieken. kan worden. De samenstellers hebben de spelen voor het gemak en de overzichtelijk heid in categorieën ingedeeld zoals bord- en tafelspelen (om er wat te noemen: go, schaken, molenspel, gan zenbord, koningsspel van Ur, solitair, domino, kaartspelen, dobbelen, rou lette, en backgammon), straat- en pleinspelen (zoals o.a. knikkeren, bik kelen, hinkelen, tollen, jeu de boules, zeepkistrace, hoepelen, vaten rollen), bos- en veldspelen (o.a. vliegeren, earthball, kickball, diefje met verlos, watersteekspel), spelletjes (zoals mi kado, pelele, steltlopen, darts werpen, zaklopen, pinata) en puzzels en trucs (o.a. figuren maken met touw, diabo- De handwerksters blijven maar in de gunst van de uitgevers staan. Nie mand hoeft meer te zeggen, dat er geen lectuur genoeg is over vrije- tijdsvulling met naald en draad. Zo is er het boekje „Voortborduren op be kende steken” (uitgeverij Cantecleer), dat tot experimenteren aanzet. De Nederlandsebewerkster Louise Cor- beau heeft de tekst (en de steken) wat aangepast aan de Nederlandse behoefte en kennis. Voor moderne ontwerpen (wat heet modern) treft m.en ook moderne steken aan. Ze worden uitvoerig in beeld gebracht. Een ander boek: „Modern lapjes werk” door Henriëtte van der Klift. Dat betekent dus patchwork in aller lei vorm en kleur. Er is een onder scheid te maken tussen applicatie, omgekeerde applicatie en patch work, maar dat is slechts spelen met woorden en begrippen. Men kan beter spelen met de lapjes, of dat nu oude of nieuwe zijn. De samenstelster heeft ervoor gezorgd, dat zowel de geduldigen als degenen, die direct resultaat willen zien, aan hun trek ked komen. Ze schaamt zich er dan ook niet voor de ongeduldigen toe te roepen: pak de machine als het u te lang gaat' duren. Als u maar plezier aan het maken beleeft. Het boek, dat door Cantecleer wordt uitgegeven, is daarbij een goede gids. „Het werkelijke, pure spel is één van de grondvesten van onze cul tuur” schreef Johan Huizinga in zijn befaamde Homo Ludens, de Spelende Mens. Er is nu een prachtig boek „Spelletjes uit de hele, wereld” ver schenen, dat door zijn samenstelling, zijn tekst en vooral ook zijn illustra ties kracht bij zet aan deze stelling. Mensen hebben gelukkig altijd een speels trekje gehouden, althans vele. Hoewel ook spelen en spelletjes doen vaak weer een serieuze zaak werden, soms zelfs leiden tot het verkwanse len van het beste en liefste dat men had, tot het leven toe. Maar over het algemeen kan men zeggen, dat men sen met spellen en spelen bezighielden en houden uit een behoefte om zich te onaspannen, zich op een plezierige manier te meten met een ander of zich zelf te testen. In „Spelletjes uit de hele wereld” een van oorsprong Amerikaanse uitgave, die door uitgeverij Kosmos in Amsterdam werd bewerkt en aan gepast vindt men allereerst een beschouwing over het spelelement in het menselijk bestaan en dan een boeiende verzameling van spelletjes voor buiten of binnen. Spelletjes, die praktisch over de hele wereld bekend zijn, maar ook spelletjes, die specifiek in een bepaalde streek of in bepaald land worden beoefend. Bij al die spelletjes is vermeld waar en door wie (hoeveel personen) ze gespeeld kunnen worden en hoe eventueel het materiaal daarvoor zelf vervaardigd net. Illustraties uit „Spelletjes uit de hele wereld”. Het mag niet te moeilijk en het moet vooral snel klaar zijn, twee voorwaarden gesteld aan schrijfster Edda Meijer-Berkhout, van wier hand het boek „Koken voor Mannen” is verschenen in de Gourmet-reeks van Luitingh BV te Laren. De schrijfster is daar goed in ge slaagd. De Nederlandse vertaling is van mevrouw A. G. van Helbergen- Hagedoorn. Het boek is zeer overzichtelijk in gedeeld in 12 hoofdstukken. De re ceptuur is helder. Als voorbeeld geef ik u het recept voor bonensoep op bladzijde 74. U hebt ervoor nodig: 50 gr. doorre gen rookspek, 1 grote ui, 2 grote aardappelen, */s 1. water, 2 vleesbouil- lontabletteïi, 1 blik witte bonen, 1 pakje of blikje soepgroente (50 gr.), 2 theelepels tomatenpuree, */4 theele pel oregano, 1 mespunt tijm, selderij zout, 1 rookworst en fijngehakte pe terselie. De aardappelen schillen, in dobbel steentjes snijden en kort met de uien meebakken. Daarna water en fijn gewreven bouillontabletten erbij doen en het geheel in de gesloten pan 15 minuten zachtjes laten koken. Vervolgens de witte bonen, de soepgroenten, de worst en de toma tenpuree, oregano, tijm en selderij zout toevoegen. Alles tesamen nog eens 10 minuten laten doorkoken. De worst eruit nemen, aan plakjes snijden, weer terug in de soep doen. In het boek „Knutselideeën voor het gezin” (uitgeverij Cantecleer) staan uit de aard der zaak zeer vele tips om de leden van het gezin bezig te houden- Het gaat hier duidelijk meer om het knutselen dan om het resultaat van dat geknutsel. Allereerst dit: het boek ziet er prachtig verzorgd uit; een gezellig album met leuke illustraties. Het is alleen jammer, dat veel ideeën wat al te simpel en te klungelig zijn. Wat moét je nu bijvoorbeeld aan.met een zg. burotrein (waarin je allerlei schrijf spulletjes kunt opbergen) of een handwerktreintje (waar je klosjes en ander naaigerei in kunt stoppen). Zo’n ding staat in feite natuurlijk in de weg of - als je het op wilt pakken - duvelt alles om en eruit. Zo zijn ook de algemene tips wat aan de eenvoudige kant. Iedereen weet toch wel, dat je, als je karton of papier snijdt, je er iets stevigs onder moet leggen. Natuurlijk staan er ook veel aardi ge dingen in dit door Pia Hsiao en Neil Lorimer geschreven boek: aller lei soorten opbergmogelijkheden (op bergzak, kapstok van pollepels), lam pen, sieraden, collages, wandversie ringen enz. Het hoofdstuk over het maken van speelgoed vinden we ei genlijk nog het leukste. „De hoofdschuldige van de bewegings armoede is ons huidige cultuurpatroon”, zegt de heer Peter Kramer, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van leraren Lichamelijke Opvoe- |ding en rector van de academie Licha melijke Opvoeding in Den Haag. „Waar vroeger met de hand werd gewerkt staan nu machines die deze handenar beid hebben overgenomen. Veel mensen Izitter tegenwoordig de hele dag achter 'een machine knoppen in te drukken”. Kramer ziet de bewegingsarmoede als ivolksvijand nummer één. „Omdat je kan het zien als een ziekte het echt gevaarlijk is. Opeens heeft iemand een i hartaanval of een of andere longziekte. Veel mensen schuiven de oorzaak dan op Ihet te hard werken of te'veel roken. Dit hangt er natuurlijk wel mee samen, maar de grote boosdoener is dat men Igewoon te weinig aan sport heeft ge daan. Onder sport versta ik dan niet meteen de wedstrijdsport, maar wande len of een keertje zwemmen. Doet men [dit niet dan kan zelfs de grootste niets nut een hartaanval krijgen”. Het jaar van de Sportieve Recreatie is .voornamelijk uitgeroepen-om de mensen nu eindelijk eens met de neus op de feiten te drukken. Want de lichamelijke aftakeling gaat gepaard met geestelijke degeneratie. „We willen volgend jaar proberen de mensen het bos in te krij gen en om ze te laten inzien dat recrea tie echt heel fijn is. Men recreëert natuurlijk wel, maar op de verkeerde manier. De mensen doen vandaag de dag aan passieve recreatie. Hieronder versta ik televisie kijken. De televisie is na tuurlijk een zeer nuttig ding, maar er .wordt zoveel gekeken dat de gezondheid Ier door in het gedrang komt, en dat Iwillen we veranderen”. Het meest vatbaar zijn de kinderen .‘voor de bewegingsarmoede. „Als men „Weven op getouw” (Cantecleer) is van oorsprong Frans. De vertaalster ir. Louise Corbeau heeft, zoals ze zegt, nogal wat moeite gehad met de specifieke terminologie, omdat er nogal wat uitdrukkingen in omloop zijn bij de mensen, die weven als huisnijverheid bedrijven. Maar het is haar toch gelukt. Het boek is een goede handleiding, een gids, voor wie het een en ander van de diverse weeftechnieken wil weten. Zoals ge bruikelijk ook hier weer voldoende illustraties en tekeningen om een goede indruk van de mogelijkheden te krijgen. Deze proeven op smaak en vervolgens met peterselie, bestrooid opdienen. Het is een bijkans ouderwets dege lijk recept, afgezien van de halfvoor- bereide hulpmiddelen, die in de mo derne keuken (omwille van de tijds besparing) worden gebruikt. Dat is namelijk nog een voor waarde die de kokende man vaak aan een kookboek stelt: Datgene wat erin beschreven staat, moet een re sultaat opleveren, dat het liefst smaakt zoals bij moeder thuis. Het boek zelf tenslotte is stevig en goed uitgevoerd. De fraaie illustraties zijn van Ceciel van Spronsen. Het zal op uw keukenplank zeker niet mis staan. GEZINPORMATIE Voor hen, die nu wel eens het fijne van haken willen weten, is er alle gelegenheid het hart op te halen. Er zijn enkele nieuwe boeken op dit gebied uitgekomen. Zomer en Keu- ning gaf in het kader van de Ariadne Handwerk Bibliotheek „Haken met plezier” uit, het derde boek in deze reeks van Lis Paludan. Zij schreef eerder over borduren. Ze heeft een plezierige stijl en kan praktische za ken duidlijk in theorie overbrengen. Voor de beginnelingen onder de haaksters is er een degelijke basisin formatie. Steken worden toegelicht en ook snel toegepast, zodat er on- middellijk iets aardigs onder de han den vandaan komt. Hetgeen stimule rend werkt. Voor de geroutineerdere handwerksters is er ook een schat aan gegevens en voorbeelden. Je kunt haast zo gek niet denken of er staat wel iets over in in dit boek: of het nu over hoeden, sloffen, kleedjes of poppen gaal. Er staan veel tekenin gen en foto’s (kleur en zwartwit) in. Een ander boek over haken: „Hip gehaakt, zelf gemaakt” verscheen bij Cantecleer. Het werd samengesteld dóór Nicki Edson en Arlene Stimmel. als

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19