West-Duitsland vreest terreurdaden aanhangers Baader-Meinhof van Koerswijziging voor Pionier 11 WATERLEIDINGDIRECTIE IS PESSIMISTISCH OVER RIJN NOODLANDING MET GOEDE AFLOOP Belgische caféhouder aangehouden VMF-Stork met converteerbare Vragen over onderduiken minister Lovende woorden over samenwerking tussen partijen Sabotage niet uitgesloten geacht Portugese gevangenen zouden uitbreken Buitenbus nu óp of vlak bij het erf obligatielening 1 Verklaring na Custoias-incident: Dagelijkse verontreiniging met 50.000 ton zout Na brand in café Nieuw staatshoofd voor de Comoren NORITlbetrouwbaremWitelbiimMgsto"™^ Bij Libanese Boeing Buitenlands geld 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 JANUARI ZATERDAG 3 2 „Carlos” i. Kritiek en Voorstanders »g LISSABON (Reuter, DPA, AFP) De gevangenen in de militaire gevangenis van Custoias, bij de Noordportugese stad Porto, wilden tijdens de bloedige demonstratie van Nieuwjaarsdag een poging on dernemen om uit te breken. Dit heeft de leiding van de gevangenis gisteren bekendgemaakt. Machtigste nd uit van Jen and De tuis ver iets ade 000 en en ng nd kt (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. Het jaar 1975 is in Suriname geëindigd overeen komstig de verzoeningssfeer die hier bestaat sedert het land op 25 november van dat jaar volkenrech telijk zelfstandig werd. In het par lement van de republiek Suriname liet zelfs de waarnemend fractie leider van de VHP lovende woor den horen over de goede samen werking die er nu bestaat tussen de verschillende politieke partijen in het land. Het was in 1975 een van de weinige gelegenheden dat deze voorman van de VHP, de huis arts Mungra, zich op een rustige toon tot de voorzitter van het Suri naamse parlement richtte. In de woelige dagen voor 25 november was Mungra één van de felste te genstanders van de huidige rege ringscoalitie. I Vmf-Stork. een buitenlands :he na ire iet nd an en dit ;en len :de Vooral nu de Westduitse links extre misten aansluiting hebben gevonden bij In de gevangenis hadden niet-politieke gevangenen de deuren van de cellen van de politieke gevangenen geopend. Ver- buitenlandse groepen is het gevaar van acties tegen West-Duitsland groter ge worden, aldus Buback. Dat betekende dat de verbinding en kele uren was verbroken. Alle nodige gegevens moesten dus van tevoren in het elektronisch geheugen van het ruim- tevaartuigje worden opgeslagen. Na de val van Pengel volgde Lachmon hetzelfde recept. Ook hij ging liever in zee met een kleine partij, waarin Suri namers van een andere etnische grond slag verenigd zijn. Hierdoor was Lach mon gedurende enkele jaren de mach tigste man in Suriname. In vragen aan de minister van CRM informeert de fractievoorzitter naar de redenen voor diens handelwijze. BEIROET (DPI) In luchvaartkrin- gen in Beiroet wordt nog steeds reke ning gehouden met de mogelijkheid van sabotage bij het ongeluk met de Libane se Boeing, die op nieuwjaarsochtend in Saoedi-Arabië neerstortte. Alle 82 inzit tenden werden daarbij gedood. ’Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij, MEA, zei dat een commis sie van onderzoek in de wrakstukken het vluchtregistratie-apparaat, ook wei „zwarte doos’’ genoemd, heeft gevonden. Men hoopt aan de hand daarvan de oor zaak van de ramp te kunnen achter halen. Het ongeluk heeft zich zo snel voltrok ken dat bemanning en passagiers geen tijd meer hadden hun veiligheidsriemen vast te maken. Ook voor het uitzenden van noodsignalen was geen gelegenheid meer. op een hun »ru- ito’s de ter ge is de die cht □rd is ort uit aan ge- LA LOUVIÈRE. (ANP)— De 31-jarige Jean-Marie Nalines, eigenaar en exploi tant van de danszaal in de Belgische plaats La Louvière, waar woensdagnacht vijftien mensen bij een brand zijn om gekomen, is op bevel van de rechter van onderzoek gearresteerd. DEN HAAG (ANP). VVD-fractie- voorzitter Wiegel wil van minister Van Doorn vernemen of berichten over diena onderduiken tijdens de jongste gijze lingsacties in ons land op waarheid be rusten. in ht. ge ien iog Verenigde (Vmf-Stork) ige ?en ise ge en ten de er- cïo- ijn in rdt 2ij- int- de de /an ens on- >ral us- and de- ges ;io- ?ns ge- zer vo- "le- □e- ran ere op ïn- ran ii- iS- de de en de ;n- )V he :ée en ,or is ;e- te in li n en ?ar fe- n- lal lat n- en n- le- Ï3- lat en en ie- niét uitvoeren van een dienstbevel. Ook zou hij hebben ingebroken in het bureau van de FDP in Frankfort 21 per dag, want dagelijks wordt de Rijn met wel 50.000 ton zout verontreinigd. En voorlopig zal het met de Rijn nog wel niet beter wor den, zo denkt ir. C. van der Veen, directeur van het gemeentelijk wa terleidingbedrijf in Amsterdam, die gisterochtend een nieuwjaarstoe spraak richtte tot zijn personeel. Somohardjo heeft de huidige rege ringscombinatie in de afgelopen maan den in die mate gedwarsboomd dat sa menwerking met hem in de toekomst haast uitgesloten is. Zoals de verhoudin gen nu liggen, zal het in de komende maanden vooral van de Surinamers van Indonesische afkomst afhangen of de huidige regeringscombinatie na de parle mentsverkiezingen van dit jaar nog een lang leven zal hebben. Tijdens de koerswijziging was de Pio- nier-11 461 miljoen km van de aarde verwijderd. Een woordvoerder van het onderzoekcentrum Ames in Mountain View zei, dat de koerswijziging een nog al moeilijke zaak was geweest omdat de antennes van die sonde op de ruimte en niet op aarde gericht waren. Hij wordt beschuldigd van onopzette lijke doodslag door nalatigheid en het onvrijwillig toebrengen van letsel. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vast staat dat de b?-and niet is veroorzaakt door een gaslek of door onvoorzichtigheid. Uit het onderzoek is gebleken dat de electrische installatie zeer slecht was. De Westduitse regering heeft gisteren de handelswijze van de regeringen van Algerije en Libië gekritiseerd. Rege ringswoordvoerder Grünewald verklaar- In dat geval zouden de kleinere par tijen in Suriname, die ook op etnische grondslag zijn gestructureerd, in de op positie gaan. Een dergelijke samenwer king tussen de twee grootste politieke partijen in Suriname heeft vroeger ook al bestaan. Het was de toenmalige mi nister-president Pengel die een einde maakte aan deze samenwerking. Pengel werkte liever samen met kleine partijen, waardoor hij veel meer macht naar zich kon toetrekken. Men gelooft dat dit paste in een plan de campagne van degenen die achter de demonstratie zaten. Opvallend was ook dat zich onder de vijfduizend demon stranten een flink aantal buitenlanders bevond. Metelo zit elders in Porto gevangen- De 70-jarige moeder van Metelo werd licht gewond. De autoriteiten in Porto hebben nu een demonstratieverbod vóór de gevan genis van Custoias uitgevaardigd. Gistermorgen werd een bom gegooid naar de kazerne van de republikeinse garde in Porto. De bom explodeerde voor de poort, die licht werd beschadigd. Een boekhandel in het bij Porto gele gen Braga werd gisteren door een onbe kende beschoten. De winkelier staat be kend als een communistische sympathi sant. Zowel in de regeringscoalitie als in de oppositie gaan er de laatste dagen stem men op die pleiten voor een samenwer king tussen de twee grote etnische polen in Suriname, namelijk de Nationale Par tij Kombinatie en de Vooruitstrevende Hervormingspartij zitting hebben, aangevuld met Surinamers van Indonesisische origine. De verzoe ning die enkele maanden geleden tot stand kwam heeft hieraan niets veran derd. Degenen die een samenwerking voorstaan tussen de Nationale Partij Su riname en de vooruitstrevende Hervor mingspartij vormen een kleine minder heid in het politieke leven van Surina me. Tenslotte wil hij weten of minister Van Doorn kenbaar heeft gemaakt te vrezen dat zijn telefoongesprekken zou den worden afgeluisterd Waar was die vrees op gebaseerd?, aldus Wiegel. moedelijk hebben die hun uitbraakplan niet uitgevoerd toen zij bemerkten dat het de demonstranten niet lukte de ge vangenis binnen te dringen. De menigte buiten deed hiertoe enkele pogingen toen de gevangenispoort open ging om een politieauto door te laten. Later werd geprobeerd de deur te force ren. MOUNTAIN VIEW. (AFP)— De NA SA heeft dezer dagen de koers van de Pionier-11 gewijzigd, waardoor deze ruimtesonde dichter bij Titaan komt, de zesde maan van Saturnus. Verwacht wordt dat deze maan de eigenschappen kan bezitten, die karakteristiek zijn voor leven. De voormannen van de Nationale Par tij Kombinatie willen de huidige samen werking liever nog enkele jaren besten digen- Ondanks de grote tegenstand die door de oppositie op deze samenwerking werd uitgeoefend, kan men op enkele grote successen wijzen. De volkenrechte lijke zelfstandigheid van Suriname vormde de bekroning van deze samen werking. Men is ervan overtuigd dat het nooit zover zou zijn gekomen als er een andere regeringscombinatie in Suriname aan de macht was. De huidige verzoe ning ziet men meer als het accepteren van het onvermijdelijke door de opposi tie. Toen de republikeinse garde het vuur op de menigte opende vielen daar drie doden, onder wie een Duitser. Volgens het hoofd van de politie van Porto waren alle drie lid van een „communis tisch commando”. De familie van de Duitser zegt evenwel dat deze niet actief aan politiek deed en als toerist in Portu gal verbleef. Onder de ernstig gewonden is het driejarig dochtertje van luitenant-kolo- nel Arnao Metelo, vice-premier in de pro-communistische regering-Gongalves. „Wat echter verboden is op de zee, wordt op de Rijn helaas nog steeds toegestaan”, aldus de spreker, en daarbij doelde hij met name op de mikro- verontreinigingen, want tegen de zoutlo- zingen wordt in het verdrag van Oslo niet geageerd. De Noordzee is namelijk zelf al veel zouter, dan het rijnwater. Ondanks de bijna 20 miljoen ton zout, die de Rijn jaarlijks naar de zee draagt, wordt de zee door dit rivierwater dus in feite enigszins ontzilt. Ir. Van der Veen betreurde het, dat, zoals hij zei, diverse landen er niet voor terugschrikken op reeds gemaakte af spraken terug te komen. Dat geldt voor de zoutlozingen van de kalimijnen, Vergeleken 'met het zoute natriumchlo- ride, dat het water van de Rijn bederft, zijn de andere lozingen van fabrieken en bedrijven slechts „mikro-verontreinigin- gen” te noemen. Te zamen vormen ook zij echter een bedreiging voor het Rijn water, waaruit driekwart van het Ne derlandse drinkwater wordt geput. Jaar lijks spoelen door de Rijn namelijk ook nog 41 ton kwik, 130 ton kadmium, 410 ton arsenicum, 1710 ton lood, 1650 ton koper en 131.000 ton zink. Een van de kennissen van Klein, de 26-jarige Wilfried Boese. wordt in Euro pa gezocht. Hij zou in nauw contact hebben gestaan met de Venezulaan II- jitsch Sanchez Ramirez, die onder de schuilnaam „Carlos” de overval op het OPEC-gebouw in Wenen zou hebben geleid. AMSTERDAM (ANP). De grootste schepen die op de Rijn mo gen varen zijn duwbakken van 2500 ton. Om al het zout af te voeren, dat in de Rijn wordt geloosd zouden in het afgelopen jaar 7720 van die duwbakken nodig zijn geweest. Dus PARIJS (Reuter). Ali Soilih, minis* ter van justitie en defensie van de Comoren, is gisteren tot staatshoofd ge kozen, aldus hebben functionarissen van de Comoren in Parijs gezegd. De nationale raad van de revolutie en de nationale bestuursraad hebben hem in de hoofdstad Moroni met overweldi gende meerderheid tot president geko zen. Ondanks deze verzoenende tonen zal het in 1976 in Suriname minder rustig toegaan dan de vergadering van de laat ste dag van het jaar 1975 van het Surinaamse parlement doet vermoeden. De parlementsverkiezingen die volgens een gemaakte afspraak tussen de coalitie en de oppositie in 1976 moeten worden gehouden, zullen de etnische tegenstel lingen in Suriname weer hoog doen oplaaien. 2,64- 2,74 5.30- 5,60 6,53- 6,83 100,75-103,75 34.75- 38.25 6,50- 8,50 2.59- 2.69 58.75- 61.75 101,25-104.25 59.25- 62.25 46.50- 49.50 42,00- 45.00 14,44- 14,74 4.30- 4,60 6,50- 7,75 68,00- 71.00 12.75- 15,25 (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN De Westduitse procureur-generaal, Siegfried Buback, vreest dat in 1976 in de Bondsrepubliek links-extremisten terreurdaden zullen uitvoeren om op deze wijze gevangengenomen leden van de zogenaamde Baader-Meinhofgroep te bevrijden. Buback, die aan gijzelingen denkt, schrijft dit in het huidige zaterdagnummer van het Westduitse dagblad Bild. DEN HAAG (ANP). De groene buitenbussen van de PTT zullen niet meer op grote afstand van de woningen worden ge plaatst, maar „op, of in de on middellijke nabijheid van het erf”. De buitenbussen moeten per postauto wel goed bereik baar zijn. Deze ombuiging van het plaatsingsbeleid ten aanzien van de buitenbussen is aange- kondigd in een nota van staats secretaris Van Hulten van Ver keer en Waterstaat aan de Twee de Kamer. De PTT heeft dit gis teren meegedeeld. De nota is gebaseerd op een onder zoek dat de PTT heeft ingesteld bij de gebruikers en het personeel. Aanleiding tot het onderzoek wa ren twee moties, die de Tweede Ka mer ongeveer een jaar geleden, bij de Een noodlanding van een DC-10 van de Overseas National Airlines bij Istanboel, is gisteren goed afgelopen; slechts twee per sonen raakten licht gewond. De schade aan het vliegtuig was aanzienlijk: o.a. werd de linkermotor van het driemotorige toestel volledig afgerukt. Het vliegtuig, met 380 passagiers en 13 bemanningsleden aan boord, landde zes meter vóór het begin van de landingsbaan, aldus woordvoerders van de luchthaven. Als gevolg daarvan raakte de linkervleugel de grond en vloog in brand. Het vuur was snel geblust. In New York zei een woordvoerder van Overseas Airways, die het vliegtuig verhuurd heeft aan de Saoedi-Arabische luchtvaartmaatschappij, dat de DC-10 oorspronkelijk naar Ankara zou gaan maar dat hij vanwege zware mist uit was geweken naar de Turkse hoofdstad. Volgens woordvoerders waren alle passagiers Turkse pelgrims die uit Mekka terugkeerden. de dat men een andere houding van deze regeringen had gewenst en dat Bonn de vrijlating van de zes terroris ten, die het OPEC-gebouw in Wenen overvielen, afkeurt. Of de Westduitse regering een verzoek zal doen tot uitlevering van de West duitse overvaller Hans Joachim Klein, kon de woordvoerder nog niet zeggen. Het onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten, zo verklaarde hij. Inmiddels is wel bekend geworden dat Klein in een commune in Frankfort heeft samen gewoond met Hanne Krabbe, die betrok ken was bij de overval in Stochholm. Klein stond tweemaal terecht. Een maal wegens het ondermijnen van het Westduitse leger en eenmaal wegens het Er op wijzende dat het grootste ge deelte van deze verontreinigingen uitein delijk in de Noordzee spoelt, betoogde ir. Van der Veen, dat daarmee indirect het verdrag van Oslo wordt overtreden. Dit verdrag verbiedt het dumpen van be paalde stoffen op de Noordzee geheel of binnen een afstand van 150 zeemijlen uit de kust. AMSTERDAM (ANP). Machinefabrieken Stork heeft besloten over te gaan tot de uitgif te van nominaal 75 mln 9 pet achter gestelde, in gewone aandelen converteer bare obligaties 1976 tegen een koers van 100 pet, waarvan nominaal 25 mln obligaties op inschrijvingsvoorwaarden zijn voorgeplaatst. Aflossing zal geschieden in vijf nage noeg gelijke jaarlijkse termijnen op 1 behandeling van de PTT-begroting voor 1975, heeft aanvaard. In de mo tie Beékmans (D’66) werd o.a. ver zocht het buitenbussenbeleid nog eens te toetsen en de motie De Beer (WD) bevatte de uitnodiging om alle buitenbussen op de erven te plaatsen. Uit de nota van Van Hulten blijkt dat er thans, na uitvoering van de plaatsingsoperatie, in ons land 650.000 buitenbussen staan. Daarvan bevindt zich 91 percent op het erf of in de tuin en 9 pet. niet. De helft van deze laatste categorie is 100 meter of verder van het erf verwijderd. De PTT fs met het buitenbussen- project begonnen om vooral de plat- telandsbestellingen per auto te kun nen uitvoeren en daarmee langzaam af te komen van het bestellen per fiets. Per dag scheelt de aanwezigheid van buitenbussen 32.500 kilometer be- stelroute. De jaarlijkse geldbesparing beloopt 19 miljoen, hetgeen neer komt op 6'/i pct. van de bestelkosten. januari van de jaren 1990 tot en met 1994. Vervroegde aflossing is toegestaan van 1 april 1978 af tegen 101 pet, aldus mannen van de Nationale Partij Kombi natie verklaarden echter dat dit parle mentslid haar politieke kansen voor de toekomst verspeeld heeft door haar af vallige houding in de afgelopen periode. De Nationale Partij Kombinatie bracht in november 1973 hierin verande ring. Sindsdien wordt Suriname gere geerd door een partij waarin overwe gend Surinamers van creoolse afkomst Boese werd op 26 juni van het vorig jaar door de Franse autoriteiten uitge wezen. Dat gebeurde vrij snel nadat hij in een conspiratieve woning in Parijs door de Franse veiligheidspolitie werd ■gearresteerd. De verdenking bestond toen reeds dat Boese in contact stond met „Carlos” die werd gezocht wegens het neerschieten van twee veiligheids functionarissen en een Libanees. Een rechter van instructie in Saarbrücken zette Boese echter spoedig op vrije voe ten. Het andere dissidente parlementslid Somohardjo voert thans besprekingen met de Surinaamse minister van Land bouw Soemita voor een samenwerking bij de komende parlementsverkiezingen. Soemita heeft veel van zijn aanhang verloren daar hij in de afgelopen perio de weinig gedaan heeft om het bestaan van zijn volgelingen te verbeteren. On danks allerlei valse voorspiegelingen over een massale emigratie naar Neder land, heeft Somohardjo nog steeds veel volgelingen onder de Surinamers van Indonesische afkomst, die voor het me rendeel tot de armste bewoners van het land kunnen worden gerekend. Indien Somohardjo erin slaagt samen met Soe mita de gelederen van de Surinamers van Indonesische afkomst te sluiten, zal het Voor de Nationale Partij Kombinatie een moeilijk te beantwoorden vraag worden in hoeverre men met de KTPI van Soemita verder in zee moet gaan. In Suriname eindigde 1975 in sfeer van verzoening Tot de grote voorstanders van de sa menwerking met de VHP behoort het parlementslid mevrouw Liesdek-Clarke, die van zich deed spreken in de storm achtige voorbereidingsdagen van de Surinaamse onafhankelijkheid. Voor- „Acht de minister zijn gedrag passen bij de belangrijke verantwoordelijkheid die hij draagt voor het regeringsbeleid ten aanzien van de Zuidmolukkers”, zo vraagt hij. Soilih heeft de staatsgreep van augus tus vorig jaar geleid. Hij volgt Said Muhammed Jaffar op, wiens mandaat vandaag eindigt. evenzeer als voor de aangekondigde zoutlozingen van soda-industrieën in Duitsland, zo zei hij. Reeds in 1972 was een besluit genomen om binnen drie jaar in de Elzas een zoutopslagplaats in te richten. Ook namen toen de Rijnover- staten de verplichting op zich grote zoutlozingen in het Rijnbekken te beper ken. Het gevaar van dergelijke aanslagen is bijzonder groot sinds de overval op de Westduitse ambassade in Stockholm mislukte. Een overvalcommando, dat zich het „Commando Holger Meins” noemde eiste toen de vrijlating van 26 leden van de Baader-Meinhofgroep. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese eseudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het doel van de emissie is, aldus VMF-Stork, de financiering van zowel de stijgende omzet als van de investerin gen, die ook de komende jaren boven de calculatorische afschrijvingen zullen lig gen. De inschrijving op de lening staat open op 13 januari. De stortingsdatum is 11 februari.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3