Waarschuwing omtrent Russische inmenging in Angola ISRAEL BLIJFT BIJ BOYCOT VAN VEILIGHEIDSRAAD VN Auto geslipt: twee doden Mosje Dajan gaat in de journalistiek Koerdische vluchtelingen blijven weg Rus Pljoesjtsj vandaag vrij 9 l I I I- Ai jsÉh Geslaagde redding bij brand I 1 I Of h 4 Hard standpunt vanwege deelname PLO COLLAGE Ds. J. H. Sillevis Smitt overleden Bezorgdheid op ministerie van Buitenlandse Zaken: door mco scheepmaker i V BOfKtlBlOmf WOBjmnfBOBT I AFSLUITDIJK I '1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 JANUARI MAANDAG 5 Geld l (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) JERUZALEM De Israëlische regering heeft aan de vooravond van het debat in de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten, dat op 12 januari begint, nog eens her haald dat Israel niet zal onderhan delen met de PLO en dat Israel niet zal deelnemen aan het debat omdat de PLO is uitgenodigd. Mes zater- ndge- m om steek. toen enoot. irand ingen 1 »ered erval race n be- Ijach- van t Era se za- was ?s van iking raad leente bij de in dit voor ratie elukt iblad n Ne seren, april t huis blad n het blad :zond- ►k in- dswet (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag en in kringen van vluchtelin genorganisaties bestaat grote be zorgdheid over het lot van een groep van 33 Iraaks-Koerdische vluchtelingen die al begin december in Nederland zou arriveren. Ontwijkend WASHINGTON (UPI, AFP, Reuter) President Ford heeft vandaag de Sovjet-Unie gewaarschuwd voor een verslechtering van de Amerikaans- Russische betrekkingen als Moskou „eenzijdig voordeel blijft trekken” van de toestand in Angola. Hij waarschuwde dat de Verenigde Staten mogelijk „beperkte maatregelen” zullen nemen om onaanvaardbaar Russisch op treden in andere delen van de wereld tegen te gaan. Maar stopzetting van de Amerikaanse graanleveranties aan de, Sovjet-Unie, zoals door enkele Congresleden is voorgesteld, wilde hij niet tot de mogelijke Amerikaanse tegenmaatregelen rekenen. O -q b - wH plan was. Een (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze correspondent) Sn ■o .0- te nemen tegen de Sovjet-Unie Gratismini- folder nü I verkrijgbaar. mais per jaar over een periode van vijf jaar is ook in het belang van de Ameri kaanse boer en de Amerikaanse consu ment”, aldus Ford voor een gehoor van landbouwers in St. Louis. „Het antwoord zal bestaan uit andere passende beperkte maatregelen om Rus- Verenigde een oplos- de van rt 170 week- geval- en 80 voer iange- alge- id- en gs het Tur- Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. ic J Mexi- 11 vijf lexico i aan i pas te tijd n za- -Etten i. Het 1 was loop. en op Voor s aan reden atieke n het .dafri- den- en of voor >r het En zou ik dan wel met planken gaan sjouwen die niet van mijn zijn. Ik weet wel dat jutten een edel handwerk is, maar niet voor niets verschilt het woord slechts één klinker met jatten. Ik ben trouwens op een andere manier voldoen de aan mijn trekken gekomen, want de gaasafrasteringen bij de sluizen hadden de liefhebbers van pop-art en natu- re-art veel te bieden. Zij hadden als recht opstaande zeven gediend en hiel den nu de storm voorbij was, nog steeds klemvast wat ze aan de zee en de wind ontfutseld hadden. Vooral veel papier natuurlijk, maar ook veel plasticspul, een nylonkous, een rubberen badslipper, een plastic bord, een flesje, de gekste dingen zaten muurvast in het gaas ge klemd: „Collage van orkaan”, luidde de titel. Kort daarop bleek de Afsluitdijk te zijn afgesloten, de naam zei het al. De nieuwslezer sprak van „laag overvlie gend wrakhout, waaronder balken”. Een mooie kans gemist om van Philadelphia tot de Filippijnen in de krantekadertjes te komen: „In Holland zijn in vliegende storm een personenauto en een laag overvliegende reddingsloep op elkaar ge botst. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij”. De op het oog wat overbo dige mededeling dat het wrakhout „laag” over de Afsluitdijk vloog was in feite natuurlijk heel ter zake, want als het er hoog overheen was gevlogen had het verkeer er geen hinder van ondervon den Israel verwacht dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad zullen handelen „volgens hetgeen by het sluiten van het Sinaï-akkoord in september tussen Israel en Amerika is overeengekomen”. Deze niet gepubliceerde afspraak houdt in dat de Verenigde Staten een veto zullen uitspreken tégen iedere poging in de Veiligheidsraad de resoluties 242 en 338 te veranderen. WARNSVELD (ANP) Zaterdagavond zijn in Warnsveld twee mensen om het leven gekomen toen de auto waarin het tweetal zat in een bocht slipte en tegen een boom botste. De bestuurder, de 29-jarige bloemist H. J. Leusink uit Enschede, en zjjn mede-inzittende, de 28-jarige G. Wenning uit Glanerbrug, eveneens bloemist, overleden ter plaatse aan inwendige verwondingen. De chauf feur zou met te hoge snelheid hebben gereden. Om een herhaling van een Koerdische opstand te voorkomen, stuurt de Iraakse regering de teruggekeerde Koerden naar het zuiden van het land, waar zij in zeer kleine groepjes worden geplaatst in Ara bische dorpen en beroofd worden van hun Koerdische identiteit. In het gebied dat tot voor kort door een meerderheid van Koerden werd bewoond, wotden land en huizen aan Arabieren gegeven. JERUZALEM. Mosje Dajan gaat in de journalistiek. Gisteren heeft oud-minister van Defensie Dajan be vestigd dat hij hoofdredacteur zal worden van een nieuw op te richten Israëlisch dagblad. Deze krant zal de politieke lijn van Dajan gaan volgen. De dissidente Tatjana Khodorovitsj zei in een telefoongesprek uit de Oekraïense hoofdstad Kiev dat de visumautoriteiten mevrouw Pljoestsj hadden meegedeeld dat zij haar man uit Dnjepropetrovsk moest ophalen alvorens te immigreren.. Zij zou met mevrouw Pljoesjtsj zondag de nachttrein naar Dnjepropetrovsk, in het zuidoosten van de Oekraïne, nemen en tegen dinsdag met Leonid naar Kiev terugkeren. ■^7* !t van Een Ik ben ook nog even de dijk opge klauterd. om te kijken of er aan de zeezijde net zoveel lag als aan bakboord. Er lag meer. Vooral planken en plastic emmers. Het maakte de indruk alsof een vloot van houtzagerijen schipbreuk had geleden. Sommige planken waren door de kracht waarmee ze over de Afsluit dijk geslingerd waren, als speren recht op in het gras blijven staan! Ik heb ook nog even gekeken of ik iets van mijn gading vond: sieraden, zilveren tabaks dozen, gouden dukaten, het fijnere werk zal ik maar zeggen (want planken-jutten is een mooi ding, maar het dwingt wel tot timmeren). Men was mij echter al voorgeweest. Ik geloof ook niet dat ik er de ware spirit voor heb. Ik heb de laatste week van het jaar ook wel eens aarzelend voor een drankwinkel gestaan, maar de rij voor de kassa, die mij te veel aan het mausoleum van Lenin her innerde, en een zelfde schroom die mij ervan zou weerhouden de Chick bij mijn kruidenier te kopen („ha, ha, ben jij er zo een”) hebben ervoor gezorgd dat ik nu zonder het bezwaarde gevoel zit dat ik mijn gasten „goedkope drank” moet presenteren. Israel heeft zijn pond gisteren voor de zevende keer in 16 maanden tijd gedeva lueerd waardoor de waarde in verhou ding tot de Amerikaanse dollar opnieuw met 1,9 percent gezakt is. Hiermee be oogt men het tekort op de betalingsba lans van vier miljard dollar te vermin deren. m za- ■mon- ;elijke iks is en in ng te zou- n het wezen 0 km I lingen zullen t vier lij de liphol :opter 1 naar BUSSUM In Bussum is op 78- jarige leeftijd de oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt overleden. Hij is zaterdag in stilte begraven. Ds. Sillevis Smitt werd in Rotterdam geboren. Zijn vader was in de havenstad predikant De Nederlandse regering in balling schap verzocht hem in 1941 naar Enge land te komen om de geestelijke verzor ging van marine en koopvaardij te ver zorgen. Na de bevrijding werd ds. Sille vis Smitt benoemd tot hoofdvlootpredi- kant en is dit gebleven tot aan zijn pensionering in 1961. sisch optreden dat wij onaanvaardbaar vinden tegen te gaan,” aldus Ford die niet nader inging op de aard van die maatregelen. Hij bepleitte een bestand in Angola, beëindiging van de buitenlandse interventie en de vorming van een rege ring van nationale eenheid. Het enige wat de sjah toen stelde tegenover de plotselinge verbreking van zijn belofte aan de Barzani-Koerden was „hen als gast op te nemen in zijn land”. MOSKOU (Reuter, AFP). De Russi sche dissident, de wiskundige Leonid Pljoesjtsj, zou vandaag uit de psychiatri sche kliniek in Dnjepropetrovsk waar hij al twee jaar wordt vastgehouden worden vrijgelaten. Dit heeft een vrien din van de familie gisteren meegedeeld. Met dit mandaat ging minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon vandaag naar Washington, om op uitnodiging van zijn collega Kissinger „het Amerikaanse en Israëlische standpunt te coördineren met betrekking tot het Midden-Oosten- debat in de Veiligheidsraad”. Het com muniqué diat de Israëlische regering gis teren uitgaf, wijst op een harde Israëli sche houding. Premier Rabin sprak na het kabinets beraad dreigende taal. „Israël is sterk genoeg om haar politiek militair kracht bij te zetten”, aldus Rabin, die waar schuwde dat de ontwikkelingen in de De volgende dag bleek het allemaal niet overdreven te zijn. Om half twaalf, toen de ware jutters natuurlijk al uren in touw waren, was de dijk tussen Harlingen en Kornwerderzand omzoomd met Volkswagenbusjes en personenau to’s, die volgestouwd werden met keuri ge afgezaagde withouten planken, die langs de hélé dijk voor het oprapen lagen. Een Dafje kwam ons tegemoet met planken die twee meter door de rechtervoorruit en twee meter voor de linkerachterruit naar buiten staken, en halverwege de dijk zag ik op de achter bank moeder en de kinderen kleumend op elkaar zitten, terwijl vader nog een lange plank aansleepte, hoewel al een bosschage planken uit zijn open dak omhoog stak en zijn auto driemaal zo hoog maakte als normaal. Hij was blijk baar geen vooropgezette jutter, anders had hij zijn gezin wel thuisgelaten, nee, hij moet op weg naar oma en opa zijn aangeraakt door de begeerte; en inder daad, je kon al gauw voor honderden guldens planken weghalen van de dijk. De regering-Ford voelde zich wel be moedigd door een pleidooi in de Pravda tot beëindiging van buitenlandse inmen ging in Angola. Dit had de chef-staf van het Witte Huis, Richard Cheney, gisteren meegedeeld. „Of het al of niet een degelijke aanduiding is die tot resultaten zal leiden dat zij (de Sovjet-Unie) niet langer actief betrokken zullen zijn, nóch de Cubanen, dat zal de tijd slechts kunnen leren”, aldus Cheney. ,,Ik denk dat wij zullen moeten afwachten hoe de zaak zich in de komende weken ontwik kelt om te kunnen bepalen of zij die weg zullen volgen”. Dajan blijft voor de Arbeiderspartij lid van de Knesset, het Israëlische parlement. Zijn journalistieke carriè re wordt gezien als een poging om aan een politieke ,.come back” te bouwen. Dajan is op het ogenblik niet bijzonder populair; niet in zijn partij en niet bij het grote publiek. Ook in de pers, waar hij jarenlang de steun ondervond van vele journalis ten, is zijn invloed sterk gedaald. Daarom hoopt hij als hoofdredacteur van een krant prestige te herwinnen. De nieuwe krant van Dajan, waar van de naam nog niet bekend is, wordt gesponsord door een groep Amerikaanse joodse investeerders. President Gerald Ford ging zaterdag een stap verder. ,.De Verenigde Staten leiden geen vreemde huurlingen voor Angola op”, zei hij, nog eens herhalende: „Wij oefenen geen vreemde huurlingen”. Maar ook hij ging een vraag uit de weg of als dit dan zo was, de Verenigde Staten de opleiding van vreemde huur lingen misschien financierden? „Wij werken samen met andere landen die vinden dat zij er belang bij hebben dat de Angolezen een kans krijgen zelf te zeggen wat ze willen”, zei Ford. Het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen had het ministerie Buitenlandse Zaken in Den Haag ver zocht omstrpeks de tiende december van het vorig jaar alles in gereedheid te brengen voor de komst van de 33. Inder daad lagen tickets, verblijfsvergunningen en dergelijke klaar, en was reeds voor onderdak gezorgd. Maar er is nooit meer iets vernomen van de groep. dat de naar Ontwijkende antwoorden van het Wit te Huis op vragen over Angola hebben een aanwijzing verschaft omtrent de vraag hoe Amerikaans geld in het con flict in dat deel van Afrika wordt ge bruikt. De Verenigde Staten hebben tot dusver 32 miljoen dollar besteed aan het tegengaan van Russische invloed in het land. Het geld is omgezet in wapens en voorraden voor de twee bewegingen die tegen de door de Sovjet-Unie en Cuba gesteunde volksbevrijdingsbeweging van Angola strijden. Maar een gedeelte van het geld kan ook zijn gegaan naar niet nader bekende derde landen voor het helpen opleiden van vreemde huurlingen voor deelneming aan de oorlog in Ango la. Amerikaanse regeringswoordvoerders hebben snel gereageerd op berichten, dat de VS Amerikaanse huurlingen opleiden voor deelneming aan de Angolese burger oorlog. Zo sprak presidentieel woord voerder Ronald Nessen het bericht zon der meer tegen. Maar hij weigerde veel betekenend antwoord te geven op vra gen of de tegenspraak ook gold voor niet-Amerikanen. Marie Ateba, echtgenote van een functionaris van de ambassade van Kameroen in Washington, geeft haar dochtertje Antoinette aan brandweermannen vanuit het raam van haar brandende woning op de vierde verdieping van een gebouw in de Ameri kaanse hoofdstad. De brandweerman links houdt haar zoon Patrice vast, die al eerder door het raam getild was. De kinderen waren licht gewond en hun moeder bleef ongedeerd. Het is niet duidelijk wat de oorzaak is van de vertraging van de komst van de 33 Koerden naar Nederland. Een nauw bij de zaak betrokkene meent dat het eerder een kwestie van Iraanse bureau- werd dat alle Koerdische vluchtelingen cratie is dan van principiële onwil van de Iraanse autoriteiten. Als het uitgeven van Iraanse uitreisvergunningen echter nog langer op zich laat wachten, wordt de kans dat de 33 gedwongen worden naar Irak terug te kren met de dag groter, met alle gevolgen vandien. Dat zou een „ernstige vergissing” zijn, die de spanning tussen de twee super mogendheden zou vergroten. Stopzetting van de graanleveranties achtte hij onge schikt als diplomatiek drukmiddel „De Russen kunnen desnoods zonder Ameri kaans graan en de verkoop van zeker zes miljoen ton Amerikaanse koren en Eveneens zaterdag is in het Noordhol- landse Langedijk de 50-jarige P. Zijp uit Noord-Scharwoude verongelukt. De man zat bij zijn zoon in dg auto. Deze botste op een kruising tegen een andere wagen. In Egmond verloor gistermiddag de 53-jarige mejuffrouw C. Pronk uit Hoorn het leven. Volgens de politie werd het ongeluk veroorzaakt door een tegen ligger die met zo’n grote snelheid de bocht nam, dat hij op het linkerwegge- deelte kwam en frontaal tegen de auto van het slachtoffer botste. Gisteravond is in het Zeeuwsvlaamse Aardenburg de 83-jarige Adolph Hooger- werf omgekomen. De man reed op een onverlichte fiets. Hij werd door een personenauto aangereden. Hij ovèrleed ter plaatse. In Batenburg aan de Maas is eveneens gisteravond de 17-jarige J. Gijsberts uit die plaats met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. kringen in Nederland vreest man dat degenen die op de eerste lijst voorkwa men, maar in de herziene versie niet meer, zich nu in Irak bevinden. Zij zouden of te lang in onzekerheid hebben verkeerd over een verblijfsvergunning in Nederland en toch naar Irak zijn ge gaan, of door de Iraakse autoriteiten gedwongen zijn terug te keren. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek is Saoedi-Arabië bereid 50 miljoen dollar beschikbaar te stellen aan de anticommunistische bewegingen die in Angola de MPLA bestrijden. Het geld zou bestemd zijn' voor wapenaankopen. Een dergelijk bedrag zou de intrekking van de Amerikaanse hulp aan FNLA en Unita waartoe de Amerikaanse se naat in december besloot ruimschoots goed maken. Ford benadrukte Staten, bij het streven sing in Angola, samenwerken met Afri kaanse landen die volgens hem béter dan het Amerikaanse congres begrijpen dat de Amerikaanse inspanningen om heit Russisch en Cubaans optreden tegen te gaan, hier van vitaal belang zijn. Ford dreigt „beperkte maatregelen” ADVERTENTIE) Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. Naast een „Arabisering” vreest men, vooral voor dè Koerdische militairen en partijfunctionarissen, represailles van de regering, zoals gevangenisstraffen, marte lingen en executies. In Iran zullen zij ook niet blijven, uit vrees politiek gebruikt te zullen worden door de sjah. Kort na de komst van de eerste groep in Nederland kregen alle Koerdische vluchtelingen in Teheran echter op dracht de hoofdstad te verlaten en het vertrek naar het buitenland in de kam pen af te wachten. Degenen die naar het buitenland zouden mogen vertrekken, zouden worden aangewezen door de ver tegenwoordigers van de Koerden in Te heran, in overleg met de Iraanse Rode Leeuw en Zon (het Iraanse Rode Kruis). Op de Nederlandse ambassade zijn in middels lijsten met namen ingeleverd die enkele keren zijn gewijzigd. Zowel in Teheran als in Koerdische Veiligheidsraad de weg naar vrede zou den kunnen blokkeren en oorlog nader bij kunnen brengen „eerder dan velen verwachten”. De Verenigde Staten hebben zich ver plicht een veto uit te spreken over iedere resolutie die de PLO rechtstreeks noemt. Maar Amerika heeft zich vaag uitgelaten over veranderingen en toevoe gingen die verwijzen naar „de legitieme rechten van de Palestijnen”. Juist voor dit soort formuleringen, die te gematigd zijn om door een Amerikaans veto te worden getroffen, is Israel bang. Volgens deze formuleringen zou immers de PLO stap voor stap bij het overleg betrokken kunnen worden, zonder dat Amerika iets wil doen en Israel niets kan doen.' Vandaar dan ook de ongewoon scherpe uitlatingen van Rabin vooral voor Amerika bedoeld —na het kabinetsbe raad. „Als Amerika onze belangen schaadt, dan zullen wij de Amerikaanse belangen schaden”, zegt Rabin, daarmee duidelijk een politiek van oorlogsdrei gingen riskerend. Een oorlog in heit Mid den-Oosten is immers het meest schade lijk voor de Amerikaanse politiek, die zich heeft gericht op economische opbouw van Egypte en in mindere mate Syrië. Men is zich in Jeruzalem er zeer wel van bewust dat Israel voor een Ameri kaans veto in de Veiligheidsraad een hoge prijs zal moeten betalen. Maar de angst voor de PLO overheerst alles. Langs de grens met Irak werden kam pen ingericht waarin in de eerste maan- dan na de ineenstorting van de Koerdi sche revolutie 250.000 mensen verbleven. Ruim 1200 Koerdische intellectuelen en partijfunctionarissen slaagden erin op Europese ambassades in Teheran een visum te krijgen. Nederland nam in de zomer al een groep van 17 vluchtelin gen, waaronder twee gezinnen, op. De Nederlandse regering zegde het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, een afdeling van de Verenigde Naties, toe bereid te zijn in totaal 50 Iraaks- Koerdische vluchtelingen op te nemen. De groep, bestaande uit enkele hoge militairen uit het verslagen Koerdische partizanenleger, de Pesj Merga’s, partij functionarissen en intellectuelen, is met tienduizenden andere Koerden eind maart van het vorig jaar vanuit Noord- Irak gevlucht naar Iran. Aan hun 14- jarige oorlog, onder leiding van de le gendarische Moellah Moestafa Barzani, tegen de regeringstroepen van Bagdad kwam toen plotseling een pinde door een verrassend akkoord tussen sjah Moham med Reza Pahlavi van Perzië en Sad dam Hoessein, de sterke man van Irak. >ordat lecha- en lid I leven 1 Het plan was dat we zaterdagmiddag uit Friesland via de Afsluitdijk naar Noord-Holland zouden rijden, maar toen ik even bij Zurich op de dijk had gestaan begreep ik dat dit geen goed „Nietig”, precies, zo voelde men zich als hij al met veel moeite in de luwte van de dijk naar boven klau tert, en dan moet gedogen dat iets of iemand zijn bril van zijn neus wegmaait, zodra hij boven de rand uitkomt. Tegen de dijk aangesmakt lagen dode eenden en andere vogels, vermoedelijk met ge broken nekken en ribben, en dat kon je je voorstellen als je zelf, in een hoek van 45 graden op de windrichting en met je vingers als windbrekers gespreid voor je bril, nauwelijks de kans had tegen de storm in te lopen. Iran en Irak zouden in de herfst van het vorig jaar in het geheim een ak koord hebben gesloten waarbij bepaald in de Perzische kampen aan Irak zullen worden uitgeleverd. Toen dit, geheime, akkoord gesloten werd, bevonden er zich nog 90.000 Iraakse Koerden in Iraanse kampen. Dat cijfer is inmiddels terugge bracht tot 40.000. 7 ;'4 I A - ma JHURHORR’ I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3