Ontslagen Bata DOORVISSEN ALSOF ER GEEN REGELING IS SKELET nu opgeschort VAN ALMERE Minimumprijs gedistilleerd nu officieel Minimumprijs moet omhoog LUFTHANSA NEDERLAND PRODUCEERT 50 JAAR EN DRINKT MEER MELK J Voorzitter Landbouwschap: een miljoen gulden aan prijzen ”WIJ LEVEN ECONOMISCH IN HET 24STE UUR” I ra Topman van Heidemij.: Grote order voor IHC s „Ernst van situatie wordt nauwelijks beseft” 15 ECONOMIE 1976 7 JANUARI WOENSDAG Niet ontevreden Gematigd optimisme (Van onze redactie economie) 'P d, SASSENHEIM (ANP). Een groot aantal tong- en scholvissers aan vaardt de quoteringsregeling, die de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten voor de periode van 5 tot 31 januari heeft uitgevaar digd, niet. De hun toegezonden vergunningen, waarin staat hoe veel ieder van hen in die periode mag vangen, hebben ze meegegeven aan een veer tigtal bestuursleden van vier plaatselijke organisaties, die gisteren in Sassenheim bijeenkwamen. Van Sassenheim uit gaan de vergunningen retour produktschap en de vissers zijn van plan door te vissen alsof er geen quotering was. DEN HAAG (ANP). Twee jaar geleden was het gemiddelde agra rische inkomen 70 percent van het gemiddelde Nederlandse inkomen. In 1975 is het gestegen tot 76 percent. Niemand kan die stijging tegen spreken, maar men moet ook niet net doen of we er nu al zijn. Het agra rische inkomensniveau blijft onaanvaardbaar laag. DEN HAAG. Nederland produceerde en dronk in 1975 meer melk, maakte minder kaas, en at meer boter. Maar het achter ons liggende jaar was voor de zuivel toch minder gunstig, omdat de afzet moeilijker was dan in 1974. Dit vermeldde drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produkt schap Zuivel, vandaag in zijn nieuwjaarsrede. BBS! Vissers tegen quotering i is ies (ADVERTENTIE) 3. DEN HAAG (ANP). Gisteren is de minimum-prijsregeling voor gedistilleer de dranken van kracht geworden. Vol gens het desbetreffende Koninklijk Be sluit dat in het Staatsblad van maandag geplaatst werd heeft het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken de bevoegd heid de minimumprijzen vast te stellen. Het produktschap maakt van deze be voegdheid voorlopig slechts gebruik voor die dranken die een belangrijk omzet- aandeel hebben in deze sector. De be voegdheid voor het prijsregelend optre den is voor een periode van drie jaar verleend. lie- alie Dr. Sonneveld vond het helemaal niet verwonderlijk dat meer dan de helft van de Nederlandse bedrijven in 1975 verlies heeft geleden. De arbeids inkomensquote (het aandeel van het horen gekregen dat, als het produkt schap niets deed, het ministerie met een nog nadeliger regeling zou komen. nationale inkomen dat als arbeidsin komen wordt verkregen) is opgelopen tot 96,5 percent, de aardgasbaten bui ten beschouwing gelaten. Dit betekent dat het overige inkomen, met name de winsten van bedrijven, tot zeer geringe proporties is teruggebracht. En dat, terwijl de bedrijven in een inflatietijd als deze, winsten broodno dig hebben, alleen al om het eigen vermogen gelijke tred te laten hou den met de toenemende schuldenlast. den werken en vorderingen door de prijsstijgingen. Er wordt nu een onderzoek gehouden naar de positie van de bezorgende melk- detailhandel. In de nieuwe polder Zuidelijk Flevoland wordt hard gewerkt aan de bouw van Almere. In de wijde vlakte verschijnen de eerste gebouwen. loon- en salaristrekken de en de zelfstan dige ondernemer te verminderen, maar de uitwerking van dit beleid schiet vol gens de heer Knottnerus nog tekort. De voorzitter van het schap vertelde dat de bruto-produktiewaarde van de land- en tuinbouw in het afgelopen jaar met ongeveer tien percent is gestegen tot 19,5 miljard gulden. Dit was vooral te danken aan de stijging van de prijzen met 9 percent. In hoeveelheden gemeten is de produktie dus nauwelijks toegeno men. De export van land- en tuinbouw- ker :u’s 'ste 2,62 5,29 6,51 100,75 34.75 6,40 2,57 58,50 101,50 59,25 46,50 41,75 14,42 4,26 6,50 68,00 12,75 5 :o) in 8 can 'en •en Ier •op er- de of ijk. eds ive- i de uw i in )N De vissers, zo bleek in de vergadering te Sasenheim, willen de nieuwe quote ring alleen aanvaarden als er een com pensatie of een betere saneringsregeling dan de nu geldende tegenover wordt gesteld. Men vreest dat de quotering zal leiden tpt een uitgebreide handel buiten de veilingen om, een „zwarte” handel die de vissers tegen de borst stuit en die de prijs zeer sterk zou drukken. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het gaat hierbij niet alleen om het landbouwbeleid, maar ook, omdat de agrarische sector steeds meer ingepast wordt in de rest van de maatschappij, om het algemeen sociaal en economisch beleid. De regering neemt nu wel maat regelen om de ongelijkheid tussen de Ons prijspeil blijkt ongeveer 15 pet. te hoog te liggen. Tegelijkertijd zijn ook de opdrachten van het directo raat internationale technische hulp achtergebleven, gedeeltelijk d oor de veranderde opvattingen over hulpver lening bij onze regering en gedeelte lijk door omschakeling naar nieuwe concentratiqlanden, waardoor de aller armste het eerste worden gekozen”. Vissers uit Urk, Den Helder, Texel en Katwijk hebben met deze geste het voorbeeld van hun bij de Zeeuwse orga nisatie „Zevibel” aangesloten collega’s gevolgd. „Zevibel” was in de vergadering te Sassenheim niet present, maar wel waren daar vertegenwoordigers van de vereniging „Visserijbelangen” te Urk, de Texelse afdeling van de Nederlandse Vissersbond, de onlangs uit de vissers bond getreden vereniging „Samenwer king” uit Den Helder en de Vereniging van Schipper-eigenaren te Katwijk. Deze ontstaat door de steeds grotere geldbehoefte voor financiering van investeringen, voorraden, onderhan- DEN HAAG (ANP). Hangende een in te stellen nader onderzoek en het daarop volgend overleg tussen de direc tie van Bata Best en de vakorganisaties, is de aanzegging van het ontslag voor 358 werknemers bij dit bedrijf opge schort. Pas na dit overleg zal bekend zijn hoeveel en welke medewerkers eventueel zullen moeten afvloeien. De consumptie van volle melk loopt verder terug, maar de opmars van half volle en magere melk zet zich voort, evenals die van magere yoghurt. 'Voor kaas werd in het kader van de vrijwilli ge produktiebeperking een daling van 4 ROTTERDAM (ANP). IHC Holland in Rotterdam heeft vlak voor de jaar wisseling opdracht gekregen van de In diase regering voor de bouw van een sleepzuiger met een laadruimte-inhoud van 6500 kubieke meter. Met de order is een bedrag gemoeid van 50 miljoen gul den. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Voorzitter ir. C. S. Knottnerus van het Landbouwschap zei dit vandaag in zijn nieuwjaarsrede. Volgens hem heeft het overheidsbeleid geen passend antwoord kunnen vinden op de vraagstukken die zich in land- en tuinbouw voordeden. De moeilijkheden bij de afzet deden zich vooral in de eerste helft van 1975 voor. In de laatste maanden was volgens drs. Schelhaas bij vrijwel alle produkten een opleving in de vraag te constateren, die hoop geeft op een wat gunstiger zuivelmarkt voor 1976. Gezien de natio nale ontwikkelingen als gevolg van de recessie waren de problemen in de zui velsector niet groot. De uitvoer van zuivelprodukten had in 1975 een waarde van 3,3 miljard, tegen bijna 3 miljard in 1974. Daarvan lever de de kaasexport met ruim een miljard het grootste aandeel; boter kwam tot bijna een miljard. De afzet van Neder landse zuivelprodukten op de binnen landse- en EEG-markt kon zich handha ven en wist hier en daar vooruitgang te boeken. De uitvoer haar landen buiten de EEG leverde een tegenvaller op. Voor voorzitter B. A. de Jonge van het produktschap niet ter vergadering aanwezig hadden de vissers het ver wijt dat deze de regeling heeft uitge vaardigd zonder goedvinden van de quo- teringscommissle van zijn schap. De' re geling komt er op neer dat in de ge noemde periode, afhankelijk van het motorvermogen, per schip tussen de 1800 en 2400 kilo tong en tussen de 5400 en 7200 kilo schol mag worden gevangen. De heer De Jonge vertelde desge vraagd dat de commissie inderdaad, na bespreking met de achterban, de rege ling als te nadelig voor de vissers heeft verworpen. Hij heeft desondanks ge bruik gemaakt van zijn recht als voor zitter om deze uitvoeringsregeling vast te stellen. Van het ministerie van Land bouw en Visserij had hij namelijk te ARNHEM (ANP). De komende jaren zal de loonkostenstijging we zenlijk moeten achterblijven bij de produktiviteitsstijging. Het is zeer verontrustend, dat politiek Nederland nauwelijks lijkt te beseffen dat wij economisch in het vierentwintigste uur leven. Aldus dr. ir. F. Sonneveld, president van de Heidemij Groep in zijn nieuwjaarsrede. riem 0431 2,72 5,59 6.81 103,70 38,25 8,40 2,67 61,50" 104,50 62,25 49,50 44,75 14,72 4,56 7,75 71,00 15,25 moeilijke marktsituatie de omzet „ei gen uitvoering” vorig jaar weer aan merkelijk is toegenomen. Ook de deelnemingenPolyzathe en Fugro- Cesco hadden een goed jaar. percent bereikt. De produktie van boe renkaas steeg in 1975 met 10 percent. De boterproduktie steeg met ruim 30.000 ton tot boven de 200.000 ton. Het binnen lands verbruik steeg van 34.000 tot 35.000 ton. Ondanks zijn wat sombere ver wachtingen voor de economische ont- Er zou wel eens behoefte kunnen ontstaan aan protestacties, zo meende men. maar concrete plannen voor zulke acties werden niet te berde gebracht. Wel werd gezegd dat eventuele acties zouden moeten blijven binnen de gren zen van het wettelijk geoorloofde. Dit heeft minister Lubbers (Economi sche Zaken) mede namens zijn ambtge noot van Sociale Zaken geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Zeil en Cornelissen (beiden KVP). Wat de industriële sectoren schoeisel en leder in het saneringsplan van Bata betreft, zijn thans herstructureringspro gramma’s in uitvoering door de stichting Nederlandse Herstructurerings Maat schappij (Nehem). Besprekingen met de directie hebben ertoe geleid dat alsnog het organisatiebureau Bakkenist, Spits en Co zal worden ingeschakeld om de industriële 'tak van het bedrijf door te lichten. Dit onderzoek moet eind januari zijn afgerond. De vakorganisaties zijn hiervan op de hoogte gesteld en zullen over de te nemen maatregelen in .het overleg worden betrokken. Beide ministers zijn bereid de resulta ten van het overleg tenminste aan de vaste Kamercommissies van Economische en Sociale Zaken mee te delen, aldus het antwoord van de ministers Lubbers pn Boersma. De Lufthansa beschikt momenteel over een vloot van vier Boeing 747 machines, over een Boeing 747 vrachtvliegtuig, over tien DC 10 ma chines, over 17 Boeing 707 vliegtui gen,; over elf kleinere Boeing 727-30 toestellen, over 19 boeings 7272-30 (de verlengde versie van de 727-30), over 22 Boeings 737-130 en over zes Boeings 737-230 (de verlengde versie 'van de 737-130 machines). Begin dit jaar verwacht de Luft hansa te kunnen beschikken over drie machines van het type airbus a- 300-b (waar ook Fokker aan mee werkt). produkten, in hoeveelheden gemeten, steeg met ongeveer vier percent. Sprekend over de vooruitzichten voor de agrarische sector op wat langere termijn concludeerde ir. Knottnerus dat „we op meerdere punten vast lopen”. Terwijl werkloosheid de afvloeiing uit de landbouw af remt lijkt de koopkrach tige vraag voor steeds meer produkten verzadigd te raken. In zulke situaties levert het antwoord dat de landbouw tot nu steeds heeft gegeven op de kosten stijging, namelijk produktiviteitsverbete- ring en schaalvergroting, steeds meer problemen op. Als er voor de sector als geheel nauwelijks enige ruimte is, kun nen individuele bedrijven zich alleen maar vergroten ten koste van andere bedrijven. Op den duur levert dit vol gens ir. Knottnerus onoplosbare span ningen op. Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. De jaarlijkse melkproduktie over schreed voor het eerst de tien miljoen ton: zij was in 1975 10.225.000 ton en dat is 310.000 ton meer dan in 1974. Per koe werd gemiddeld 3 percent meer melk geproduceerd en de fabrieken leverden in totaal ook 3 percent meer af. Er werd ruim 1 percent meer melk verbruikt. Dat kwam voornamelijk door een hoge re consumptie van karnemelk als gevolg van de mooie zomer. Tegen deze sombere achtergrond was dr. Sonneveld voor de Heidemij Groep niet ontevreden: „Het resultaat over 1975 zal zeer waarschijnlijk wat gunstiger zijn dan over 1974, toen een netto-winst van 600.000 werd be haald. Het stemt tot grote voldoening dat wij op een aantal markten onze positie zelfs hebben kunnen verster ken”. Bijzonder verheugend vond dr. Sonneveld het dat ondanks de zeer „Landbouwinkomen blijft onaanvaardbaar laag” wikkelingen in de wereld en in Ne derland in het bijzonder, zag dr. Son neveld de toekomst voor de Heidemij Groep „gematigd optimistisch” in. „Ook in 1976 zullen wij kunnen blij ven inspelen op de activiteiten die worden ontplooid als gevolg van de investeringen voor de werkloosheids bestrijding. Veel belangrijken acht ik echter nog de kracht van onze eigen organisatie die er in de afgelopen jaren duidelijk telkens in is geslaagd nieuwe markten te benaderen, nieu we wegen te vinden en in feite tegen de stroom in te roeien”, aldus de Heidemij-president. SCHIPHOL. (ANP) De Duitse nationale luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft gisteren in al haar vestigingen over de gehele wereld haar vijftigste verjaardag gevierd. Op 6 januari 1926 smolten namelijk de twee grote Duitse luchtvaartmaat schappijen Deutsche Aero Lloyd AG en Junkers Luftverkehr samen tot Lufthansa. Probleemgebieden noemde de Hei- demij-topman de aannemingssector in binnen- en buitenland, de houthandel wegens de aanzienlijke prijsdalingen en afzetmogelijkheden in de papierin dustrie en vooral ook de buitenlandse adviessector. „De enorme kostenstij ging waarmee wij zijn geconfron teerd, hebben onze posities op de wereldmarkt aanzienlijk verzwakt. De traditionele melkhandel verloor ook in het afgelopen jaar weer terrein. Uit onderzoekingen blijkt dat het aan deel van de bezorgende melkhandel in de huishoudelijke aankopen, dat in okto ber 1974 nog 48 percent was, in oktober 1975 tot 43 procent was gedaald. Het aandeel van de rijdende winkels daarin daalde van 18 tot 16 punten. In een toelichting bij het Koninklijk Besluit merkten de ministers Boersma (Sociale Zaken), Lubbers (Economische Zaken), en Van der Stee (Landbouw) en staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) op, dat zij op zichzelf prijsconcur rentie toe juichen. Maar de concurrentie, die de laatste maanden bij de verkoop van gedistilleerde dranken optrad, bracht een prijsdaling tot een laag prijsniveau met zich mee, dat oow moderne, effi ciënte en goed- geleide slijtersbedrijven hun distributiekosten niet meer konden dekken. De bewindslieden zeggen van mening te zijn dat een voortzetting van de huidige concurrentie-situatie onderne mingen te gronde zou kunnen richten. W aS*--"-*"85

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15