Weinig opzienbarende nota Raad voor betaald voetbal Hermens en De Leeuw KOELIKOV WEER Van der Leek: BESTE SPRINTER SPORT Fusie Femba-FIBA Schaaktitel toch nog voor Kotsjev »Att GROOT ONGEDEKT TEKORT” „Geen enkele beleidsvisie” Sportmensen van ’75: „OPLOSSING ZOEKEN VOOR cBirdy” SCHREURSPRIJS VOOR COMMANDEUR VERLIES INKIOV IN SLOTRONDE pp een miljoen gulden aan prijzen JANUARI 19 7 6 WOENSDAG 7 SPORT 17 E 3 Brug-groep E tooijaangeveijde mode ui Ijuisljpudtextiel TT llll 16 (Van onze sportredactie) F Jaap van der Leek: „Raad moet gereorganiseerd worden.” I (ADVERTENTIE) voor Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50. SPORT - TQTQ Nr, 2 Basistio 307 M-Iil Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. HILVERSUM. Tijdens een televisie-uitzending van AVRO’s sportpanorama zijn de sportmensen en de sportploeg van het jaar 1975 gekozen. Sportvrouw van het jaar werd de wereldkampioene kunstrijden Dianne de Leeuw en sportman van het jaar de atleet Jos Hermens. Tot sportploeg werd de zaterdagvoetbalclub IJsselmeervogels, die in het toernooi om de KNVB-beker 1974-’75 tot de laatste acht was doorgedrongen gekozen. De Tom Schreurs-prijs, een aanmoedigingsprijs voor jonge sporttalenten, ging naar de atlete Olga Commandeur, die Europees jeugdkampioene op de 800 meter is en wereldrecordhoudster op dit nummer bjj de junioren. De recettes zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van het aantal thuis wedstrijden. Wat zijn de gevolgen wan neer beide divisies 20 clubs zouden tel len. Ook bij deze mogelijkheid komt de Raad op een verlies van bijna 21 mil joen gulden; In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis. In de vierde kolom de resultaten van den Terugbrengen van 37 tot, 32 betaalde voetbalorganisaties: tekort 18,1 miljoen. MEXICO STAD (AFP). Eenendertig landen hebben zich in Mexico Stad akkoord verklaard me de oprichting van één wereldhonkbalbond voor amateurs. Hiermee is een eind gekomen aan de strjjd tussen de twee honkbalfederaties, de Femba en de Fiba, die meer dan drie jaar duurde. 1T zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. 1. 1 2 1/3/2 3/1/2 3/2 1/3 1 1 3/1/2 77577 1 37W 1 1 2 1 3 3 1 1 1 3 1 1 1. NAC - FC Amsterdam 2. Feyenoord FC Utrecht 3. GA Eagles - A.Z. '67 4. NEC - Graafschap 5. MVV - PSV 6. Eindhoven Roda JC 7. Twente Den Haag 8. Telstar Excelsior 9. Ajax - Sparta 10. Dordrecht Volendam 11. Vitesse FC Groningen 12. Cambuur Den Bosch 15. Veendam - Wageningen Thuis- wedstrijden 7 2 3 2 7 8 6 2 0 14 7 12 4 4 8 3 5 0 11 8 4 3 1 11 8 3 2 3 8 7 6 1 0 13 8 2 4 2 8 8,8 0 0 16 9 5 1 3 11 8 4 2 2 T0 9 4 4 1 12 852112 Gennadi Sosonko heeft in de achtste ronde van het toernooi in Hastings ge wonnen van de Tsjech Vlastimil Jansa. De partij duurde dertig zetten. Sosonko deelt met 4’/2 punt de vijfde plaats met de IJslander Sigurjonsson en de Rus Taimanov. Eerste bleef de Oostduitser Wolfgang Uhlmann; hij verzamelde tot dusver zes punten. voor ogen staat, en die volgens de be taald voetbalexperts het meest overeen komt met hun streefsituatie, is de instel ling van een soort brug-groep tussen de ere- en de eerste divisie. Een brug-groep zou een vloeiende overgang tussen beide divisies mogelijk maken. Deze clubs zou den de staart van de ere-divisie en de kop van de eerste divisie moeten vor men. De brug-groep kan een positieve invloed hebben op het toeschouwersbe- zoek. De internationale honkbalfederatie voor amateurs (AINBA) heeft het Internationaal Olympisch Comité (IOC) verzocht de nieuwe federatie te erkennen. Ook zou de AINBA graag willen zien dat honkbal in het Olympisch programma wordt opgeno- men. Uit wedstrijden 8 116 3 7 12 4 4 7 2 2 3 6 8 0 2 6 2 8 3 2 3 8 7 3 13 7 8 13 4 5 8 12 5 4 8 15 2 7 9 2 4 3 8 8 3 3 2 9 9 12 6 9 8 2 2 4 6 „Ik heb geen uitnodiging gehad, maar ik zou toch niet zijn gegaan. De WON zit in de Raad, maar wij hebben geen enkele invloed gehad bij de samenstel ling van de nota. Een voorbeeld: in de nota staat (als WON-wens) dat wij 150.000 gulden wensen voor de oplei ding van trainers en managers. Onzin. Wij leiden geen trainers op. Dat bedrag hebben ze zeker in de nota opgenomen om ons vriendelijk te stemmen. Aan dergelijke zwendel doen wij niet mee”. Laatste 3 reizoenen deze competitie 3-0 0-1 1-0 1-2 5- 0 2-1 2-1 2-1 1-0 1-1 1-2 /0-0 t-2 1-2 1-3 4-3 0-1 1-5 - --- 0-1 2-1 3-0 2-0 2-0 1-0 1- 1 - - - 1-3 5-1 2- 0 0-0 4-2 1-1 0-2 2-1 1-1 0-1 6- 2 - - - - - - 1-1 0-0 0-0 - - - 2-0 - Ö-O B-1 /Ö-2 GRONINGEN (ANP). Na een on derbreking van een jaar is de Europese jeugdschaaktitel weer naar Rusland ge gaan. De 19-jarige student Alexander Kotsjev legde in de slotronde van het toernooi in Groningen toch nog enigszins verrassend beslag op het kampioenschap Hij beëindigde het toernooi in Groningen weliswaar met evenveel punten als de Bulgaar Inkiov en de Spanjaard Pablo, maar volgens de wedstrijdbepalingen werd Kotsjev op grond van de resulta ten in de voorronde uitgeroepen tot de nieuwe Europese jeugdkampioen. Bij de all-rounders won Hans van Helden de 1500 meter in 2.04.82, ruim drie seconden sneller dan de als tweede eindigende Amerikaan Mike Woods, Piet en Klaas Vriend (vijfde, 2.08.60) kwamen eveneens bevredigend voor de dag. Pietie Postma is gisteravond in Gfro- ningen Nederlands kampioene dames’ ju nioren-A geworden. Na de 1000 meter was de Friezin al zeker van de titel, omdat zij op die afstand haar derde achtereenvolgende triomf behaalde. Op de 3000 meter, gewonnen door Ineke Pepping in 5.12.3, werd Pietie Postma zesde. In het eindklasstment was de tweede plaats voor Joke van Rijssel, de derde voor Ineke Pepping en de vierde voor Hennie Ebbinge. waarschijnlijk door de zware last die op hem drukte begon de Bulgaar daarna zo onnauwkeurig te spelen dat de ook nu weer sterk spelende Trolldalen nog ge makkelijk tot winst kon komen. Op hetzelfde moment dat Inkiov opgaf bood Kotsjev de zwak staande Olafsson remi se aan. De Rus kon niets meer gebeuren en ook de winst van Pablo op Speelman had voor hem geen consequenties. Paul van der Sterren besloot het toernooi mef winst op Littlewood en eindigde daar door op de vijfde plaats. Enige varianten wat betreft soort en aantal clubs in het betaakd voetbal die de Raad ter bestudering memoreert:1 In de streefsituatie möet het uitga- venpeil van een gemiddelde e redivisie- club liggen omstreeks 1.350.000 per jaar, exclusief huisvestingkosten en ver goedingen bij overgang van spelers. Voor een gemiddelde eerste-divisieclub geldt een uitga ven peil van ronde 750.000 per jaar. Na verloop van tijd verwacht de Raad voor de gemiddelde eredivisie club een bruto-recette van 1.000.000 en voor een eerste divisieclub van 400.000. In dit denkbeeldige geval moet volgens de Raad met een tekort, vóór bijdragen van derden (gemeenten, lotto en toto), van ruim 26 miljoen rekening worden gehouden; J Inmiddels heeft de WON het ver trouwen in de sectie betaald voetbal opgezegd. „Wij willen in de Raad blij ven, maar hebben als eis gesteld dat de Raad gereorganiseerd moet worden. Wij vinden het onjuist dat leden van de sectie betaald voetbal in de Raad zitten die nota bene advies geven aan het betaald voetbal. De voorzitter van de Raad mag niet partijgebonden zijn, zoals nu met de heer Hogewoning het geval is” aldus Van der Leek. Ondanks het feit dat zowel de WON als de VVCS (vereniging van contract- spelers) bedenkingen heeft tegen de sa menstelling van de Raad (het sectiebe- stuur zit er met vijf man in) zijn enkele wensen van de belangenorganisaties in de nota verwerkt. In Nederland zouden bij voorkeur.zes Europese topclubs moeten zijn (nu vier). De brutorecette van de zes clubs zou maximaal drie miljoen kunnen gaan be lopen, inclusief de Europa Cup-recettes. De Raad houdt in deze toekomstschets rekening met een tekort vóór bijdragen van derden van 22 miljoen; Voorts werden de data vastgesteld van de grote toernooien. Het toernooi om het wereldkampioenschap zal in september in Taipeh (Formosa) worden gehouden. De strijd om de intercontinentale beker (hieraan doen de acht beste landen van de wereld mee) vindt eind augustus/begin september in Managua (Nicaragua) plaats. De wensen van de KNVB zijn bekend. Er ligt een praatstuk gereed, hoewel de KNVB niets liever zou willen dan dat de centrale overheid de grootste sportbond van ons land direct al een enorme financiële injectie gaat geven. De discus sie over de nota in de Tweede Kamer zal op gang kunnen komen. Het imago van de KNVB is niet best, en is er niet beter op geworden, doordat de heren van de sectie betaald voetbal die de steun van de overheid verlangen nim mer met de volksvertegenwoordigers in contact zijn getreden om hun wensen kenbaar te maken. KVP-Tweede-Kamerlid W. Du Chati- nier, sportkenner bij uitstek en lid van de vaste kamercommissie van CRM, maakte afgelopen zaterdag het verwijt aan de KNVB dat hij nimmer contact met hem had gezocht. Enkele uren later al ver zocht sectievoorzitter betaald voetbal, Hogewoning, om een gesprek met het kamerlid. Morgenavond zal Hogewoning, als voorzitter van de Raad voor het betaald voetbal, Du Chatinier een toe lichting geven op de nota. In de nota gaat de Raad uitvoerig in op de kosten die gemaakt zouden moeten worden voor extra voorzieningen voor verlichting, overdekking en veiligheid. De Raad denkt aan bedragen per jaar van voor de topclubs van de eredivisie 250.000 (per club), overige eredivisie clubs rond 150.000 en de eerste-divisie- verenigingen 100.000 per club per jaar. De kans bestaat dat de schaatsploeg van Rusland cm politieke redenen afwe zig zal zijn bij het wereldkampioenschap sprint, dat op 6 en 7 maart in West- Berlijn wordt gehouden. Gisteren beslo ten B. en W. van West-Berlijn niet in te gaan op de Russische eis om speciale uitnodigingen te versturen naar de Sov- jet-vertegenwoordigers. Mochten de Russen niet komen, dan zou dat beteke nen dat Alexander Safronov zijn titel bij de heren niet kan verdedigen. In het rapport filosofeert de Raad voor het betaald voetbal over de ver scheidene (financiële) mogelijkheden om het betaalde voetbal levenskracht te ge ven. Een van de varianten die de Raad De World Boxing Council (WBC) erkent het gevecht tussen Mohammed Ali en de Belg Jean-Pierre Coopman met als inzet de we reldtitel boksen in het zwaargewicht niet. Reden: Coopman komt niet voor bij de eerste tien zwaargewichten van de klassering die de WBC regelmatig publiceert. Emiel Puttemans wil zaterdag in het Fran se Pantin zijn eigen wereld-indoorrecord op de 5000 meter aanvallen. Belangrijkste tegen standers van de Belgische crack zijn diens landgenoot Den Hertoghe en de Fransman Dufresne. De Luxemburgse wielerkampioen Roger Gilson rijdt komend seizoen voor de Frisol- ploeg. De equipe van Piet Liebregts leed echter ook een verlies: de broers Don en David Allen keerden naar Australië terug. Door een 2-0 overwinning op het B-team van West-Duitsland heeft de hockeyploeg van België zich geplaatst voor de finale van het toernooi in Madras. Gastland India is morgen de tegenstander van de Belgen. Jimmy Adamson heeft zijn ontslag be kendgemaakt als coach van de Engelse eerste divisie-club Burnley, die hij bijna dertig jaar gediend heeft. Adamson gaf geen reden op. Burnley vertoeft momenteel in de staart van de eerste divisie. Zowel de Grote Prijs van Zuid-Afrika (6 maart) als die van Brazilië (25 januari) voor formule I-coureurs gaat in tegenstelling tot eerder gepubliceerde berichten normaal door. De Columbiaanse atleet Victor Mora, in de Oudejaarsnacht winnaar van de Sylvesterloop in Sao Paulo, zegevierde in de Uruguese plaats Punte del Este in de stratenlóop ,,San Fernando’’ over 8400 meter. Eerste divisieclub FC Vlaardingen contrac teerde de 25-jarige Joegoslavische voetballer Drapic Pedrag, die uitkwam voor de eredivi sieclub Vojvodina uit Novi Sad. Europees kampioene Christine Errath, be schouwd als de grootste rivale van de Neder landse Dianne de Leeuw, zal zeker meedoen aan de strijd om het Europees kampioenschap kunstrtfden, volgende week in Genève. De Oostduitse is genezen van een langdurige en kelblessure. Vastgoed Strijen verloor in Oud-Beijerland de eerste wedstrijd tegen Salvia Praag voor de kwartfinale-poule van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars bij de dames met 64-93 (rust 37-42). De Oostduitser Jochen Danneberg is wan- naar geworden van het vierschansen-toernooi. dat gisteren in Bischofshofen werd besloten met een zege voor de Oostenrijker Innauer. Door een 3-5 nederlaag tegen het West- duitse Reutlingen is Delta Lloyd uitgescha keld in het toernooi om de Europese tafelten- nisbeker voor bekerwinnaars bij de heren. Tegen acht spelers die destijds betrokken zijn geweest bij het beruchte omkopings- schandaal in de Westduitse Bundesliga zijn gisteren geldstraffen geëist wegens meineed. T)p hnpfAc An xroji *7-10 TTM I KVP’er Du Qhatinier, lid van de vaste kamercommissie van CRM, heeft al uit geroepen dat de KNVB niet moet den ken dat ze bij de overheid zo maar de hand kan ophouden. „Ik geloof dat er door de KNVB helemaal geen beleid wordt gevoerd”, waarmee het kamerlid al duidelijk aangeeft dat het betaalde voetbal voorlopig niet op erg veel steun hoeft te rekenen. De Raad voor het betaald voetbal werd eind 1974 geïnstalleei’d en zou het betaalde voetbal doorlichten. In de Raad zitten enerzijds de KNVB en de belangenorganisaties van spelers, trai ners en scheidsrechters, anderzijds ver tegenwoordigers van rijks- en gemeente lijke overheden. In de nu verschenen nota spreekt de Raad met name over de „financiële consequenties”, maar tegelij kertijd is in de nota te lezen: „Het is voor de Raad op dit ogenblik nog niet goed mogelijk om concrete oplossingen voor de problemen voor te stellen”. Het is vooral die zinsnede waarover de secretaris-generaal van de vereniging van oefenmeesters (WON), Jaap van der Leek, zich erg kwaad maakt. „Nou kom je bij de minister toch eigenlijk om geld vragen, maar in het rapport is geen enkele beleidsvisie te bespeuren”. Van der Leek was gisteren, als enige van de leden die in de Raad zitting hebben, uit protest tegen de nota niet in Den Haag aanwezig. 1 1 1 1 1 2 7~5 3 2 1 1 TT 1 1 2 2 1 1 1 1 2 3 In de pogingen de forse verliezen te compenseren, denkt de Raad eraan om tot een recettedeling over te gaan. De clubs die in gunstige financiële omstan digheden verkeren, zouden iets aan de verlieslijdende clubs moeten afdragen. Gezien de grote onderlinge afhankelijk heid van de clubs acht de Raad dit verantwoord. In het ideale model be taald voetbal berekent de Raad dat tij dens de competitiewedstrijden per toe schouwer met een tekort van 6,50 moet worden gerekend. Na aftrek van bijdra gen van derden (gemeenten en lotto- toto) blijft een tekort van 3,25 over. De Raad zegt dat die bedragen beoordeekd moeten worden in het licht van de tekorten die in andere sectoren (toneel, muziek) per toeschouwer voorkomen. De Raad meent dat bij de beoordeling ook rekening moet worden gehouden met het feit dat een relatief hoog per centage (ruim zestig procent) van de toeschouwers tot de lagere inkomens groepen behoort. Bovendien mag Kotsjev zich door dit resultaat internationaal meester noemen en zal hij worden uitgenodigd voor deel name aan de meestergreep van het Hoogoven en IBM-toernooi. Kotsjev kwam het vorig jaar tot een gedeelde eerste plaats in het toernooi van jonge Russische meesters te Sochi en werd tweemaal winnaar van het all-union toernooi voor junior-meesters. De negen de ronde had een dramatisch verloop. Inkiov startte de slotronde tegen de jeugdige Noor Trolldalen met een half punt voorspro ng op Kotsjev en was duidelijk favoriet voor de titel. Kotsjev had de IJslander Olafsson als laatste tegenstander. Het zag er voor de Bul gaar aanvankelijk niet ongunstig uit. In het middenspel pakte hij Trolldalen de dame af tegen een toren en stuk, maar Zevenendertig betaalde voetbalclubs is een onpraktisch getal. Om te bereiken dat alle clubs op alle competitiedagen kunnen spelen, is een berekening ge maakt voor 36 clubs. De bruto-recette zou in de eerste divisie dan vijf procent dalen. Bij deze variant tekort 19,6 miljoen; In poule B kwam Bruno Carlier remi se overeen met de Pool Twardon, waar bij hij zijn derde plaats in deze poule veilig stelde. De eindstand: 1. Kotsjev (rusl.) 6 pt, 2. Inkiov (Buig.) 6, 3. Pablo (Sp.) 6, 4. Trolldalen (Noorw.) 5, 5. Van der Ster ren (Ned.) 41/a, 6. Olafsson (IJsl.) 4!/a, 7- 8. Littlewood (Eng.) en Popovic (J-Sl.) 3'/a. 9-10. Speelman (Eng.) en Bernstein (Isr.) 3. DEN HAAG. Het betaald voetbal in Nederland komt 25 miljoen gulden per jaar te kort. Met dat bedrag zou het betaald voetbal gezond gemaakt kunnen worden. Dit is de conclusie van de Raad voor het betaald voetbal. De Raad heeft zijn „revolutionaire” visie neergelegd in een nota die gistermiddag aan minister Van Doorn (CRM) werd overhandigd. De Raad ,voor het betaald voetbal zegt dat de helft van de 25 miljoen gulden ver lies gedekt zou kunnen worden door de jaarlijkse bijdragen van gemeenten, to to- en lottogelden en het bedrijfsleven. „Een oplossing moet worden gezocht voor het ongedekte tekort van ongeveer 12 miljoen gulden”, zegt de nota, die al maanden voor de officiële verschijnings datum v.eel reacties en commentaren uit zowel de sport als politieke wereld op riep. De VVCS zóu een jaarlijkse financiële bijdrage 100.00) moeten krijgen om Zwendel Zijn functie in het betaalde voetbal be- hoorlijk uit te voeren. De nota dringt voorts aan op verbetering van accommo daties, een algemene toepassing van de Wet op het minimumloon. Enkele ande re verlangens: 50.000 per jaar voor sociale begeleiding van spelers, 20.000 de voorbereiding van een CAO voor he t betaalde voetbal, en 10.000 voor een collectieve ongevallenverzeke ring. Er zou voorts een onderzoek moe ten plaatsvinden naar de consequenties voor het betaalde voetbal van de wettel lijke voorschriften, leerplicht en arbeids- verboden van 16- en 17-jarigen. In een gezonde betaald voetbal organi satie zouden de clubs twee trainers moe ten hebben. De belangenvereniging scheidsrechters betaald voetbal vindt in de nota zijn wens, een uitbreiding van de medische begeleiding van grensrech ters 7500), terug. De vergoedingen voor arbitrage zouden moeten worden aangepast. Het eerder aangegeven bruggroep- idee De bruto-recette van een club uit de bruggroep wordt geraamd op 750.000 en de uitgaven op 950.000. To tale tekort dan f 20,9 miljoen; Advigt voor zei kolommen 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 3 3 1 1 3 3 2 2 1 3 3 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1 2 2 1 1 Per 1 40 70 20 35 35 20 40 20 40 50 20 30 50 20 30 35 30 35 35 30 35 40 30 30 35 30 35 tKe» 2 3 30 30 10 20 60 20 30 35 30 35 40 40 20 20 INZELL (SID). De Russische we reldrecordhouder op de 500 meter, Jev- geny Koelikov, heeft zonder twijfel de beste indruk achtergelaten tijdens de tweedaagse wedstrijden in Inzell. De Kleine (derde met 2.08.01) man uit Leningrad won drie van de vier afstanden: tweemaal de 500 meter (38.90 en 39.33) en eenmaal de 1000 meter in 1.21.61. De andere p,Verwinning op de kilometer was voor Jos Valentijn in 1.21.23. Koelikov werd slechts zevende.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17