Druk diplomatiek overleg over situatie in Angola Belgische Italië weer voor koning in kabinetscrisis noodgebied Massabetoging tegen duurte in Portugal Staking stelt Madrid voor moeilijkheden Arrestaties in ontvoeringszaak W atergate-veroordeelden Louis Hazan willen een nieuw proces ia -S 9 3 DRIE MOORDEN Prijzen stijgen, criminaliteit neemt toe GRONINGSE STEUN DUBBEL SPEL? Personeel ondergrondse r Ian Smith praat weer met nationalisten door mco scheepmaker VOOR PLJOESJTSJ BNG had „best jaar” „Caroline Kennedy slechtst geklede vrouw van 1975” Socialisten „op de wip” BINNEN- EN BUITENLAND 1976 JANUARI WOENSDAG 7 n Amin !s p al )d er Compromissen an ng rd I re Afkeuring 13 MPLA zet offensief hevig voort ÏS ;n le ie jn )U W aan !11 (Van onze redacteur in Lissabon) ie de Russische dissident. LOVIS HAZAN die hen Karate-Bob zou bij „oompje” Dapcevic hebben aangebeld, maar kon het op het moment suprème niet over zijn hart verkrijgen hem dood te schieten, waarna hij naar Nederland uitweek, voortdurend op zijn hoede voor ex-collega’s die hem voor dit verraad zouden laten boeten. ira ng- len w ts n n ir Na de FNLA-hoofdstad Uige, heeft de MPLA ook het steunpunt Negage bezet. Via het vliegveld van deze stad werd het FNLA voorzien van westerse wapenhulp. Ten zuiden van de Angolese hoofdstad Loeanda wordt volgens de Zuidafrikaan- se radio eveneens zwaar gevochten. Hij zei verder dat de vooruitzichten voor dit jaar niet ongunstig zijn en wees daarbij op de plannen voor woningbouw in de zogenaamde beschutte sfeer. den afkomstig zijn uit de Verenigde Staten, China, België en Groot-Brittan- nië. Vooral de regeringsmaatregelen aanzien van de hulp aan Zuid-Italië ■ia d- ;el in f- is sen Hij ho- le- ers ers ing la- >u- sor stie al- ii- de ise De ert je in ir- let an an :se st. er en e- k- n >n ■n >r et at er iis )e •n n. n P a- in ;n er. ■ie is as t- se m n s. d MADRID (UPI). Een illegale sta king van het 3800 leden tellende perso neel van de Madrileense ondergrondse heeft de regering van koning Juan Car los voor een ernstig probleem gesteld. In Spanje zijn nog vrijwel alle stakingen in strijd met de wet. Nu Dapcevic, een van de mensen die Karate-Bob had moeten liquideren, zich in Joegoslavische handen bevindt, ter wijl twee anderen metterdaad vermoord zijn, begint de versie van Karate-Bob steeds minder op een verzonnen wild- west-verhaal en steeds meer op een ware geschiedenis te lijken. (Van onze redacteur in Rome' G. Verlinsen) Joegoslavië is ook niet meer wat het geweest is. Het is nog wel steeds het enige communistische land dat zich niet achter het Ijzeren Gordijn verschuilt, maar de betrekkelijke vrijheid-blijheid van de laatste 25 jaar wordt steeds minder vrij en minder blij. Er zijn berichten dat gastarbeiders tijdens hun kerstverlof gearresteerd zijn; of omdat zij emigrantenlectuur bij zich hadden, of omdat ze door de geheime politie als onbetrouwbare elementen op een zwarte lijst waren gezet, en het feit dat het partijblad Borba tegenwoordig elke dag een halve pagina aan militaire zaken besteedt, is ook een teken aan de wand. Advocaten van de vier oud-mi- inister van justitie John Mitchell, diens voormalige plaatsvervanger Ro bert Mardian, Nixons stafchef van het Witte Huis, H. R. Haldeman en Nixons voornaamste raadgever op het gebied van het binnenlandse beleid John Ehrlichman stelden gisteren voor een hof van beroep in Washing ton dat hun cliënten dertijds schade hadden ondervonden van de weinig objectieve publiciteit over hun zaak, terwijl er ook fouten zouden gemaakt JOHANNESBURG (Reuter, AFP, UPI). De Volksbeweging voor de Be vrij ding van Angola (MPLA) heeft gisteren in alle hevigheid het offen sief tegen het door het westen gesteunde Nationale Ffont voor de Bevrij- ding van Angola (FNLA) voortgezet. Uitgerust met Russische wapens en gesteund door Cubaanse eenheden, vermoedelijk ruim 7.000 man, bezette de MPLA belangrijke strategische punten. Bovendien treedt bij vervroegde ver kiezingen het probleem op van de be zwaren die de EEG en ook de Verenigde Staten hebben tegen een eventuele com munistische overwinning. Hoe dan ook: Italië staat voor een van die regeringsloze periodes, waarin het land economisch en sociaal nog sneller kan wegzinken dan onder al is het nog zo gebrekkige leiding. SALISBURY (AFP). De Rhodesiche regering ondef leiding van premier lan Smith heeft gisteren anderhalf uur ge sproken met een delegatie van de in Rhodesië optredende groeperingen van de Afrikaanse Nationale Raadover de constitutionele toekomst van Rhodesië. De nationalisten 22 man sterk, werden aangevoerd door Joshua Nkomo. De Zuidafrikaanse legerleiding heeft in Pretoria bekendgemaakt dat er bij de jongste gevechten zes Zuidafrikaanse militairen het leven hebben verloren, onder wie een generaal. In totaal zijn er nu 33 Zuidafrikaans militairen in het grensgebied tussen Angola en Zuid-Afri- ka gesneuveld. Met afschuw herinneren vele Portuge zen zich dan ook de geruststellende woorden van ex-generaal en chef van de militaire veiligheidsdienst Otelo de Car valho hij is thans weer majoor in het leger dat de bij overvallen op mili taire wapenopslagplaatsen buitgemaakte automatische wapens in goede handen waren terechtgekomen. BRUSSEL (AP, ANP) Koning Bou- dewijn van België heeft gisteren een lang bezoek gebracht aan de gebieden ten noord-westen van Mechelen die in het afgelopen weekeinde overstroomd zijn. Op zijn tocht, die gedeeltelijk per boot plaats vond, kreeg de Belgische vorst een groot aantal kritische opmer kingen te horen van mensen die vrij wel al hun bezit verloren hebben. Volgens het Russische persbureau Tass hebben Zuidafrikaanse eenheden en huurlingen de aanval geopend op de stad Malange, 400 kilometer ten oosten van Loeanda. Tass maakte verder mel- deing van de grote hoeveelheid wapens die de troepen van de Unita en het FNLA hebben achtergelaten. Deze zou- De pas na veel moeite gereconstrueer- se Portugese regering ziet deze massabe toging met zorg tegemoet. In regerings kringen wordt gevreesd dat uiterst-links van de onrust en ontevredenheid onder de arbeidersbevolking gebruik zal maken om te agiteren tegen de behoudende koers die de regering na de opstand van enkele legeronderdelen in november vo rig jaar is gaan varen. Vooral de socia listische partij van Mario Soares heeft grote moeite de règeringspolitiek aan de achterban te verkopen, terwijl de volks- en christen-democraten zich terdege voorbereiden op de komende verkiezin gen, die de wending naar rechts in de Portugese politiek via de stembus moe ten bevestigen. De troepen van de MPLA stonden gisteravond op het punt de stad Loeso te veroveren. Daarmee zou Zuid-Angola binnen het bereik van de MPLA komen, waardoor ook de derde Angolese bewe ging, de Unita die samenwerkt met het FNLA en steun krijgt van Zuidafrikaan se troepen, onder zware druk komt te staan. HOEVELAKEN (ANP). Ondanks de weinig rooskleurige economische situatie was 1975 voor het Bouwfonds Neder landse Gemeenten een best jaar. Zowel op het gebied van de huizenbouw als op dat van de hypotheekverstrekking is vooruitgang geboekt. Dit heeft de'voor zitter van de raad van bestuur van het Bouwfonds, de heer J. Wiersma, meege deeld. geen routine-aangelegenheid worden. Er zijn drie voortzettingen mogelijk in Ita liaanse politiek: 1. een minderheidsrege ring met veel ruimte voor socialisten _n communisten; 2. een tijdelijk „lijmen” tot de nieuwe landelijke verkiezingen van 1977; 3. vervroegde verkiezingen. PARIJS (AFP, AP) De Franse politie heeft gisteravond twee van de zes man nen, die op oudejaarsdag dc presldent- directeur van Phonogram Hazan ont voerden, gearresteerd op het moment dat zij 3.4 miljoen dollar losgeld wilden oppikken. Dit is door een woordvoerder van de politie bekend gemaakt. Tot zover Bob’s lezing. Mr. Romke de Waard verwees de zaak terug, om dit geheime-dienstaspect nader te laten be kijken. Inmiddels heeft Karate-Bob sa men met Aage M. en andere gedetineer den in Leeuwarden geëxposeerd en heeft hij een boek over zijn levensloop ge schreven, dat .zich momenteel bij een uitgever bevindt. Waarom kom ik hier op terug? Omdat er nu al drie Joegosla- ven zijn geliquideerd over wie hij in zijn boek geschreven heeft: Dapcevic is ontvoerd naar Joegoslavië, caféhouder Blagojevic werd in Brussel vermoord, en kortgeleden werd ook een derde man, Stipe Mikulic, in Göteborg vermoord. Karate-Bob heeft in zijn boek geschre ven dat hij Mikulic twee jaar geleden moest vermoorden, omdat deze niet al leen contact had met Dapcevic, maar ook met de contraspionagedienst van het Russische leger via ene Lavrov, „em ployé” van een Russische handelsonder- neming in Zweden. De Belgische koning bracht ook een bezoek aan het koninklijk atheneum in Boom, waar een tijdelijk opvangcentrum gevestigd is voor uit het noodgebied geëvacueerden. Het Belgische kernkabinet besprak gisteren de situatie in het door het water overstroomde gebied. Het ministe rie van defensie liet weten dat het eenheden van het leger in gereedheid gebracht heeft om verdere hulp te bie den. Kort na het bezoek van de koning begonnen soldaten de overgebleven be volking in de streek te evacueren in afwachting van het hoge tij van gister avond. Eenheden sappeurs en burgervrij- willigers werken 24 uur per dag om de kapotte dijken van de rivier de Rupel te herstellen. De Rupel overstroomde tij dens de storm. De Belgische minister van binnenland se zaken zei gisteren dat de storm in België meer materiële schade heeft ver oorzaakt dan die van 1953. Tijdens de storm van dit weekeinde verloren in België vier mensen het leven, in 1953 waren dat er 22. ten - r en het gedoe rond de abortus zijn bij de socialisten in slechte aarde gevallen. De beslissing, die vandaag of uiterlijk don derdag door het socialistische partijbe stuur zal worden genomen, is nauwelijks meer dan een formaliteit; de hele kerst vakantie lang heeft het van die zijde meedogenloos verwijten geregend het adres van het kabinet-Moro. Deze 37e kabinetscrisis in Italië zal MOSKOU (Reuter). Russische auto riteiten hebben gisteren de vrouw van de dissidente wiskundige Leonid Pljoesjtsj laten weten dat zij zich pas bij de Hongaarse grens bij haar echtge noot zal mogen voegen als het gezin later deze week de Sovjet-Unie mag verlaten. minaliteit. Roofovervallen door met au tomatische geweren bewapende bendes zijn aan de orde van de dag: huizen worden leeggestolen, juweliers en ban ken overvallen, politiemannen *die trach ten in te grijpen, neergeschoten. Behalve de vraag hoe het huidige bewind de stakers weer aan het werk kan krijgen, is er ook hét probleem hoe 'aan de looneisen van de stakers tege moet kan worden gekomen, zonder af breuk te doen aan het streven om de economische toestand van het land te verbeteren en de inflatie van 15 percent per jaar te bestrijden. Het personeel van de ondergrondse, dat gemiddeld 15.000 peseta (een kleine 900) per maand verdient, wenst een eenmalige toeslag van hetzelfde bedrag, plus een aandeel in de tariefsverhoging van vijf tot zes peseta per rit, die in augustus jl. werd ingevoerd. Gisteravond'liet de regering weten dat de stakers bij het leger zullen worden ingelijfd, als zij hun actie niet voor maandag hebben beëindigd. Met dit drei gement volgt het bewind het voorbeeld dat Franco in 1970 gaf. Sinds maandagavond houden ongeveer 2000 stakers, die eerder door de politie met traangas uit een remise waren ver dreven, een zitstaking in een kerk in Madrid. Senator Dick Clark, voorzitter van de subcommissie voor Afrikaanse zaken van de Amerikaanse Senaat, beschuldig de zijn regering ervan informatie over Angola uit te wisselen met Zuid-Afrika. Een regeringswoordvoerder heeft dit in middels ontkend. Clark voorspelde dat de gelijktijdige aanwezigheid van Amerika en Zuid-Afrika in Angola een ramp zal worden. Bovendien blijkt Dapcevic zich nu of ficieel in Joegoslavische handen te be vinden, zoals al verondersteld werd toen hij spoorloos verdwenen bleek te zijn uit een hotel in de Roerfieense hoofdstad Boekarest. Ik heb daarover geschreven in mijn rubriek van 8 oktober 1975. Ik noemde de naam Dapcevic, omdat ik het geval-S. M. ken, de Joegoslaaf tegen wie in eerste instantie 18 jaar gevangenis straf werd geëist voor het doodschieten van drie landgenoten: twee op de Wete ringschans in Amsterdam en eentje in café Mostar in de Gerard Doustraat. De officier van justitie ging ervan uit dat het gewoon een wraakneming betrof in de Joegoslavische onderwereld, terwijl S. M., ook bekend als Karate-Bob, staande hield dat de drie Joegoslaven door hem doodgeschoten waren omdat hij hen er van verdacht leden van de geheime Joegoslavische politie SDB te zijn, die opdracht hadden hem te liquideren. Zijn verhaal luidde dat hij, als lid van de zelfde SDB, opdracht had gekregen de anü-titoïstische kolonel Vlado Dapcevic uit de weg te ruimen. Dapcevic woonde in Brussel, is getrouwd met een Belgi sche en heeft sinds een klein jaar de Belgische nationaliteit. Pljoesjtsj wordt sinds 1972 op beschul diging van tegen de Sovjet-Unie gerichte agitatie vastgehouden in een psychia trisch gevangenishospitaal. Ruim 150 stafleden en studenten van het mathematisch instituut van de rijks universiteit te Groningen hebben er in een brief bij de directeur van de psychi atrische kliniek in Moskou, dr. A. V. Shezhnevski op aangedrongen zijn in vloed aan te wenden voor vrijlating yan De nieuwe regering, die er na weken lang geschipper van de politieke partijen is gekomen, boezemt de bevolking maar weinig vertrouwen in. Het resultaat van alle verschuivingen leidt tot compromis-oplossingen, die geen werkelijke oplossingen zijn. Een voorbeeld is de gisteren bekend gemaak te regeringsaanpak van de omstreden landbouwhervormingen. In de gebieden ten zuiden van de Taag gaat de onteige ning van grootgrondbezit dat het sterkst in Zuid-Portugal is geconcen treerd gewoon door, maar in het Noorden blijft de situatie in de land bouw hetzelfde: de daar gevestigde mid delgrote en kleinere bedrijven blijven in particuliere handen. De maatregelen betekenen dat de be drijfsbezettingen door landarbeiders en kleine boeren‘in zowel Noord- als Zuid- Portugal, die veelal door communisten werden geïnspireerd, moeten worden op geheven. De man die een einde moet maken aan deze illegale vorm van col lectivering in de landbouw, is de nieuwe staatssecretaris van landbouw, een com munist. Behalve de slechte economische situa tie, wordt Portugal momenteel geteisterd door een onrustbarend toenemende cri- President Idi Amin van Oeganda bracht gisteren onverwacht een bezoek aan Nigeria. Amin, voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (O- En hoewel noch de christen-democra- ten (bang voor een nederlaag), noch de communisten (nog niet klaar voor de grote taak) op dat laatste zitten te wachten, Ijjkt het op dit moment het meest waarschijnlijke vooruitzicht. Intussen wordt er op diplomatiek ni veau al het mogelijke gedaan een einde te maken aan de gevechten in Angola. Nadat president Ford van de Verenigde Staten maandag alle buitenlandse partij en had opgeroepen het land te verlaten, hebben volgens welingelichte kringen de Westduitse minister van buitenlandse za ken, Hans Dietrich Genscher, en zijn Britse collega James Callaghan ver scheidene Afrikaanse landen gevraagd zich te verzetten tegen niet-Afrikaanse inmenging in Angola en deze scherp te veroordelen. De bijeenkomst was de eerste volledi ge zitting sinds de besprekingen over de Rhodesische grondwet op 15 december werden geopend. Het gesprek werd „open en hartelijk” genoemd. ROME. De beslissing over het voortbestaan van 37e Itiliaanse kabinet na de oorlog zal vandaag vallen. De socialisten zitten met 10 percent van de stemmen op de wip tussen de christen democraten (35 percent) en de commu nisten (33 percent), en zij hebben laten weten de christen-democratische rege ring zo slap te vinden, dat er van voortgezette steun aan het bewind van de zijde van de socialisten niet meer te denken valt. HOLLYWOOD (UPI). Caroline Kennedy, een „ongetrimde hond met een broek aan”, voert de lijst aan van de slechtst geklede vrouwen uit het jaar 1975. Deze lijst, die elk jaar enig opzjen veroorzaakt in de internatio nale „beau monde”, wordt opgesteld door de Amerikaanse modeontwerper Blackwell. Zangeres Helen Reddy, vorig jaar de allerslechts geklede vrouw, is nu tweede achter Caroline Kennedy. Nancy Kissinger, echtgenote van mi nister Henry, bezet de vierde plaats en wordt aangeduid als „reizende mo- dehutspot”. Prinses Anne van Engeland wordt neergezet als een „vorstelijke auto monteur” en country-zangeressen Tammy Wynette en Donna Fargo worden afgedaan als „landelijke glo rie gekleed in circustenten”. De ontvoerders van president-direc- teur Louis Hazan hebben hun losgeld niet gekregen. Intussen is Hazan zelf nog steeds niet gevonden. De arrestatie werd in de buurt van de Place de la Bastille verricht. Kort voor de bekendmaking van de arrestatie liet het ministerie van bin nenlandse zaken weten dat de politie gekant is tegen het uitbetalen van een losgeld om „de gevaarlijke toename van de misdaad eer. halt toe te roepen”. De ontvoerders hadden eerder telefo nisch de plaats aangegeven op de Place de la Bastille waar het losgeld gedepo neerd moest worden. Twee politieman nen gingen erheen. Kort na hun aan komst arriveerden ook twee gemaskerde mannen in een auto. Zij werden direct gearresteerd. Koning Boudewijn en de gouverneur van de provincie Antwerpen Kinsbergen be kijken hier de schade in het dorpje Walem. AE) had een ontmoeting met het Nigeri- aanse staatshoofd Moertala Moehammed. De beide staatshoofden verschillen van opvatting over de oplossing van de An golese oorlog. LISSABON. Er staan Portugal weer roerige tijden te wachten. De schijnbare politieke stabiliteit op dit mo ment wordt ondergraven door de re- cordstijgingen van de prijzen en de te korten aan eerste levensbehoeften. Voor vlees en zuivelprodukten van slechte kwaliteit staan de Portugezen iedere dag weer urenlang in de rij; melk is vrijwel overal slechts in blik verkrijgbaar. De linkse eenheidsvakcentrale heeft nu een scherp offensief tegen de duurte en de tekorten aangekondigd, dat op 17 januari tijdens een massabetoging in het sport stadion van Lissabon vorm zal krijgen. WASHINGTON (UPI, DPA). Vier voormalige naaste medewerkers van ex-president Nixon die op nieuwjaarsdag van 1975 in verband met het Watergate-schandaal zijn veroordeeld, willen een nieuw proces waarin Nixon voor hen zou moeten getuigen. Amin volgt de OAE en weigert een regering van een van de drie Angolese bewegingen te erkennen. Moehammed heeft de regering van de MPLA al erkend. Waarnemers brengen Amins plotselinge bezoek aan Nigeria in ver band met de Afrikaanse topconferentie over Angola die zaterdag en zondag zal worden gehouden in Addis Abeba. door rechter John Sirica tenslotte veroordeelde. Geen van de vier tot dusver aan het uitzitten van de straf begonnen. Volgens hun advocaten zou rechter Sirica een fout hebben gemaakt door de kandidaat-juryleden niet te vragen wat zij hadden gelezen of op de tele visie hadden gezien over de Waterga- te-zaak. Ook zouden de verdachten zijn benadeeld door het feit dat Nixon destijds niet als getuige was gehoord. Een vertegenwoordiger van het bu reau van de specigle officier van justitie voor de Watergate-zaak ver klaarde voor het hof van beroep dat de vonnissen moesten worden be krachtigd, aangezien „de bewijzen van schuld van de betrokkenen overweldigend waren”. Ook betoogde hij dat de vier mannen een buitenge woon eerlijk proces hadden gekregen. Nigeria stelt zich inmiddels op het standpunt, dat de OAE-lidstaten zich tijdens hun topoverleg moeten keren tegen de Amerikaanse suggestie om te pleiten voor een terugtrekking van alle Russische en Cubaanse adviseurs. In de hoofdstad Lagos gaf de Nigeriaanse re gering een verklaring uit, waarin met afkeuring nota werd genomen van „deze poging door de regering-Ford het gezond verstand van de Afrikaanse staten te beledigen en de waardigheid van de zwarte mens te minachten”. In Washington gaf senator John Tun- ney een verklaring uit waarin hij zei dat Amerikaanse piloten vanuit Zaire wa pens overvliegen naar Angola en stelde de vraag of dit gebeurt in het kader van een CIA-operatie. „Wanneer dat zo is”, aldus Tunney, „hebben we te maken met een prelude op de betrokkenheid bij éen tweede Vietnam”. Wat Dapcevic betreft, is het nu wel zeker dat de Roemeense politie geholpen heeft met zijn kidnapping van Boekarest naar Belgrado. In 1948 is ene Vidoje Vukoje van Joegoslavië naar Roemenië gevlucht en vandaar naar Rusland ge reisd, waar hij als inlichtingenman werd geschoold. Daarna keerde hij als „inge nieur” naar Boekarest terug. Volgens Bob is hij echter nooit echt gedeserteerd, maar de Joegoslavische geheime dienst steeds trouw gebleven. In zijn mémoires beschrijft Bob hoe hij van de SDB opdracht kreeg deze Vukoje te controle ren, omdat hij chef van de Russische geheime dienst in Boekarest zou zijn. Bob ontdekte echter dat Vukoje in de zelfde villa woonde als een kolonel van de Roemeense geheime dienst, maar zijn chefs probeerden hem ervan te overtui gen dat dit niet waar kon zijn. Zij bezwoeren dat Vukoje gearresteerd zou worden zodra hij een voet over de grens zette. Later kwam Vukoje enkele keren in Joegoslavië zonder gearresteerd te worden, waarbij aan Bob te kennen werd gegeven dat dit zijn zaak niet was. --=1=»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3