EEG-rapport Tindemans Commissie voor Libanees bestand is uiteengevallen Wet ondernemingsraad zal verreikend zijn BEDRIJFSLEVEN BEVREESD VOOR WEER SLECHT JAAR Nieuw middel ontdekt tegen tandbederf Van der Stoel wil naam Kamerlid Fm dat bij Gulf Oil op loonlijst stond Ontkoppeling: klap AVRO Pauze voor Reagan vordert gestaag Metro w H BESLUIT VAN SPOEDVERGADERING IN LONDEN MINISTER-PRESIDENT DEN UYL: Massale enquête van Kamers van Koophandel: Zoetstof uit bessen K NEDERLANDSE AMBASSADE IN VS STELT ONDERZOEK IN ff l Mogelijk slachtoffer van Capella gevonden WOENSDAG 7 JANUARI 1976 BINNEN» EN BUITENLAND 4 (Vervolg van pagina 1) Machteloos r i (Van- onze redactie economie) ot (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft gezegd dat het ko mende wetsontwerp op de ondernemingsraden een „verreikende radicale hervorming” zal kunnen betekenen. Volgens de premier zal het wetsont werp van grote betekenis zijn voor de positie van de werknemers in de be drijven op het gebied van inspraak en medezeggenschap. Samenwerking Zorgelijk Extra Britse troepen karakter O Tij 'SN (Van onze redactie binnenland) lijk-blijven met het peil van 1975. gen. De geldomzetten namen in 1975 ten De uu Radio Beiroet maakte in zijn commu niques van gisteravond geen melding van de breuk in de coördinatiecommis sie, maar meldde wel dat het lichaam had besloten de vergaderingen tot nader order op te schorten. Falangistische .zegslieden vertelden dat hun stellingen ten noord- en zuidoosten van de hoofdstad vanuit het vluchtelin genkamp met mortiervuur werden be stookt. Groningen. Het Noorse schip zal doorva ren naar een haven en het lijk daar afgeven. De rijkspolitie spreekt het vermoeden uit dat men hier te maken heeft met een van de slachtoffers van het Oostduitse schip Capella uit Rostoc, dat afgelopen zaterdag in het stormweer ten noorden van Ameland verging. Tot nu toe heb- Alle politieke stormen in Amsterdam ten spijt vordert het werk aan de hoofdstedelijke metro gestaag. Deze foto werd genomen op de Kromme Waal. Links het Scheep- vaarthuis. De Belgische eerste minister stelt ten slotte de oprichting van een Europese stichting voor, die beter begrip tussen de valken van de Europese Gemeenschap zal moeten bevorderen. tei Dr de sai ge de dii ve werkelijk jaar nog blijkt: 45 bedrijven f An ha' lijk An tiei vai eer om me als 1 ge gel Pi Al bu ee wt 1 He wi do he E stai vor het bed voo vol lijk Lar der mei dei noe lan. A dat va ko ak Hc ov Wc E var Vo< heb dru linj en krii kw; in een was ling hou lag' naar Ulster gestuurd Er is geen werkelijke vooruit gang in zicht, aldus de Belgische premier, die bepleit dat de discus sie in de Europese instellingen over het te volgen beleid op dit punt weer op gang gebracht moet won den. Bovendien stelt hij een nieuwe pragmatische benadering voor: de staten die de mogelijkheid hebben vorderingen te maken na verdere integratie, dienen dit door te zet ten. PvdA zelf acties ondernemen om achter de identiteit van het Kamerlid te komen. Volgens een woordvoerder kan dat bete kenen dat de PvdA iemand naar de Verenigde Staten stuurt om contact op te nemen met de onderzoekcommissie. Overigens is het nog niet zeker dat inderdaad sprake is van een socialistisch Kamerlid. Volgens onze correspendent in Washington is enige verwarring ontstaan over de begrippen waarmee de betrok ken figuur is aangeduid. Volgens hem wordt niet gesproken van een „labour member", maar van een „labour-expert”, wat inhoudt dat veel meer Kamerleden in aanmerking komen. Bovendien zou deze terminologie ook van toepassing kunnen zijn op de arbeidsdeskundige die ook in de stukken van Gulf voorkomt. A W In kringen van het protestantse extre misme begint de leiding de macht over de volgelingen te verliezen, die nu tot actie willen overgaan. Aanstaande maandag zal minister Rees in het Lager huis nieuwe suggesties bekend maken voor een bestuursvorm in Noord-Ierland. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De Britten sturen 600 man extra soldaten naar Noord- Ierland. Ze zijn speciaal bestemd voor de zuidelijke provincie Armagh, waar de afgelopen dagen 15 man in wederzijdse wraakoefeningen om het leven zijn gekomen. Het aantal Britse militairen in Armagh zal dan 1400 bedragen. s 4 opzichte van 1974 in slechts 22 percent van de bedrijven toe met meer dan het inflatiepercentage. Dit betekent dat in 78 percent van de bedrijven de inflatoire ontwikkeling niet werd opgevangen door een voldoende grote stijging van de geldomzetten. Daling van de vraag in binnen- en buitenland was een onbelang rijke oorzaak van déze geringe stijging. Verder ook de scherpere concurrentiepo sitie. DEN HAAG Voor dit jaar wordt voor het bedrijfsleven nog geen keer ten goede verwacht. De perspectieven voor een herstel van de economie blijven somber. Slechts tien percent van de bedrijven verwacht in 1976 een reële groei van de netto-resultaten. Het merendeel verwacht een ge- daling van de netto-bedrijfsresultaten, dan wel een stijging die niet voldoende was om de inflatoire ontwikkeling te compenseren. Slechts 14 percent had een werkelijke stijging van de netto-resulta ten. BEIROET (AFP). De opperste Libanese coördinatiecommissie, in het binnenlandse conflict belast met de toezicht op de naleving van het bestand en andere afspraken tussen de strijdende partijen, is gisteren uiteengevallen doordat de Palestijib- se vertegenwoordigers en die van de progressieve partijen hun mede werking hebben opgezegd. Dit is in Beiroet door goedingelichte kringen meegedeeld. Volgens zegslieden hebben de Pales tijnse en progressieve vertegenwoordi gers ook hun deelname aan verdere vergaderingen op lager niveau gewei gerd. Palestijnen en progressieven beschul digen de conservatief-christelijke „Palan ge” en de nationale liberale partij van minister van binnenlandse zaken Camil le Chamoun ervan de blokkade te hand haven van het Palestijnse vluchtelingen kamp Tal Zaatar, even ten noordoosten van Beiroet. De namen van het tiental protestantse textielarbeiders dat op weg naar huis in een kleine bus werd doodgeschoten, zijn nu bekend geworden. Een van de inzit tenden werd gespaard omdat hij katho liek bleek te zijn. Het enige nog in leven zijnde protestantse slachtoffer ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Zijn kans om het te halen wordt op 50 percent gesteld. De moordpartij vond plaats als „wraak” voor de moord op vijf katholie ke Ieren die voor het merendeel in de avonduren naar hun televisie zaten te kijken, toen zij werden overvallen. ten niet kan steunen. „Het zou onver antwoord zijn daar illusies over te laten bestaan”. Den Uyl zei dat de Nederland se regering niet van plan is het Molukse probleem in de Verenigde Naties aan de orde të stellen. Volgende week gaat de regering praten met de Zuidmolukkers, naar aanleiding van de gijzelingsaffaires vap december. Daaruit zou geconcludeerd kunnen wor den dat het hier een socialistisch kamer lid betreft. Teneide daar zekerheid over te krijgen, liet de PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, via kamervoorzitter Vondeling een verzoek daartoe nichten aan minister Van der Stoel. Een woordvoerder van de Partij van de Arbeid zei gisteravond dat zijn frac tie door de uitlatingen in Amerika „hierop aangezien zou kunnen worden. Temeer daar in de door ons gepubliceer de lijst van nevenfuncties van Kamerle den niemand voorkomt met een functie bij Gulf, hebben we de minister ge vraagd dit uit te zoeken”. Mocht de Nederlandse ambassadeurin Washington er niet in slagen, dan zal de Omdat de taken instellingen GRONINGEN. Gisterochtend heeft een Noors schip even ten noorden van het Duitse eiland Borkum een lijk uit de zee opgevist. Dat bericht werd opgevan gen door een van de boten van de rijkspolitie te water in de provincie Als de protestantse extremisten maan dag hun zin niet krijgen, zullen zij een openlijke oorlog tegen de provisionele IRA beginnen, zo hebben ze aangekon- digd. En het staat nu wel vast dat minister Rees zeker in het Lagerhuis niet zal aankondigen wat deze extremis ten graag willen horen. De belangrijkste oorzaken van de slechte resultaten waren de onvoldoende stijging van de omzetten in geld, de ontwikkeling van de loonkosten en het achterblijven van de verkoopprijzen bij de inkoopprijzen. Meer dan de helft van de onderzochte bedrijven vond dat de netto-resultaten in 1975 niet hoog ge noeg wanen om te kunnen spreken van een rendabele bedrijfsvoering. De Belgische premier stelt voor de Europese Raad een van zijn leden af te laten vaardigen om met de VS bespre kingen te voeren, om overleg over aard en inhoud van hun betrekkingen op gang te brengen. Ook op defensiegebied bepleit de Belgische premier regelmatige gedachtenwisselingen, alsmede samen werking bij de produktie van wapens „om de autonomie van Europa te ver sterken”. Amerikaanse presidents kandidaat Ronald Reagan pauzeert even gedurende zijn drukke verkiezings campagne in het plaatsje Dixville Notch. Hij houdt een ballonnetje vast dat hij door een plaatselijke rubberfabriek kreeg aangeboden. Zelfs bij een kopje koffie blijft dt conservatieve ex-gouverneur van Californië reclame maken. De daders van de aanslag op de mini bus noemen zichzelf de „South Armagh Republican Action Force”. Ze zeggen dat ze niets met de provisionele IRA te maken hebben. De Britse geheime dienst in Noord-Ierland gelooft wel degelijk dat het hier om de IRA gaat, en wel om een van die op zich zelf opererende splintergroepen waarin de provisionele IRA uiteengevallen is. Die suggesties kunnen alleen maar neer komen op een of andere vorm van verdeling van de macht tussen de pro testantse meerderheid en de katholieke minderheid. Vorig jaar stagneerden de investerin- In 39 percent van de bedrijven werd totaal niet geïnvesteerd, terwijl in 16 percent de investeringen stegen. De situatie zal dit aanzienlijk verslechteren, zo percent van de onderzochte verwacht in 1976 niet te investeren; slechts 9 percent verwacht een werkelij ke toeneming. Een hevige escalatie van de moeilijk heden in Noord-Ierland kan dan ook voor de deur staan. Sinds de onrust begon, bedraagt het aantal doden 1407. Het aantal doden in de eerste week van dit jaar bedroeg gisteravond al 17. Dit cijfer zal evenwel snel verouderen. Den Uyl zei dit gisteravond op een door de politie streng bewaakte bijeen komst van de PvdA-afdeling in het Zuidhollandse plaatsje Ammerstol. Het wetsontwerp op de ondernemingsraden zal volgende maand worden ingediend bij de Tweede Kamer. Het belangrijkste punt eruit zal de omvorming zijn van de huidige ondernemingsraad in een soort „personeelsraad”, waarvan de directeur niet meer automatisch voorzitter is, zo als nu bij de ondernemingsraad het geval is. Overigens hebben zowel in yakbonds- als politieke kringen mensen erop aangedrongen de directeur hele maal uit de raad weg te laten. De premier nam gisteravond ook minister Vorrink van Milieuhygiëne in bescherming tegen wat hij „gesnier” noemde. De laatste jaren is er veel kritiek op haar geweest, omdat men vond dat zij te weinig initiatieven ont plooide op het gebied van de milieuwet geving. Maar minister Vorrink heeft kennelijk nog heel wat in petto, want premier Den Uyl zei dat het best eens zo zou kunnen zijn dat Irene Vorrink de geschiedenis ingaat als de minister „die de meeste wetsontwerpen bij de Kamer heeft ingediend”. Den Uyl herhaalde ten slotte nog maals zijn stelling dat de Nederlandse regering het ideaal van de Zuidmoluk kers om een zelfstandige staat te stich- Het besluit om meer troepen te stu ren, die deel uitmaken van de NAVO- reserve, werd genomen tijdens een ver gadering in Londen die werd voorgeze ten door premier Wilson en waaraan behalve de minister voor Noord-Ierland, Rees, ook de ministers van defensie, de chef van de defensie-staf en de staatsse- ertaris van het ministerie van buiten landse zaken deelnamen. Eerder had mi nister Rees in Belfast de politieke lei ders van Ierland gesproken. De Europese negen moeten „in ieder geval” verenigd optreden bij de komende onderhandelingen over een nieuwe eco nomische wereldorde, aldus Tindemans, die verder voorstelt dat de lidstaten een aanzienlijk deel van de nationale kredie ten, bestemd voor ontwikkelingssamen werking, geleidelijk overdragen aan de Gemeenschap. In allerlei sectoren van het gemeenschapsbeleid Tindemans noemt energie en research met name dient de samenwerking aanmerkelijk verbeterd te worden als de Europese Unie wil slagen. Het „Europa van de mens” moet dichterbij gebracht worden door een beter sociaal beleid en door betere bescherming van de rechten van de burgers, bijvoorbeeld ook die van de consument. Tindemans bepleit oprichting van een Europees orgaan voor controle op kernenergiecentrales. AMSTERDAM. De Finse hoogle raar Kauko K. Makine heeft een na tuurlijke zoetstof ontdekt, die tandbe derf in belangrijke mate tegengaat. De zoetstof heet xylitol, en komt in bessen en vruchten voor. De hoogleraar, die verbonden is aan het tandheelkundig instituut van de universiteit van Tuku ih Finland lichtte gisteren in Amster dam zijn ontdekking toe. Een uitgebreid onderzoek onder stu denten heeft uitgewezen, dat xylitol tandcariës in twee jaar voor 90 percent terugdringt in vergelijking met gebruik van andere soorten suiker. Het middel voorkomt tandbederf niet alleen, maar herstelt zelfs kleine beschadiging in het gebied. Xylitol is volkomen onschadelijk. In Nederland zal de vinding voor het eerst worden toegepast in een nieuw merk kauwgum van Smith uit Weert. DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandze Zaken heeft de Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. A. R. Tamme- noms Bakker, opdracht gegeven uit te zoeken welk Nederlands Kamer lid geld zou hebben ontvangen van de Amerikaanse oliemaatschappij Gulf. Vorige week maakte de Amerikaanse commissie die omkopingssdhandalen on derzoekt takend .dat drie Nederlanders op de geheime loonlijst van Giilf ston den. Het ging om een journalist, een Kamerlid en een arbeidsdeskundige. Ten aanzien van het Kamerlid werd gesproken over een „labour member”. De autoriteiten zijn er echter van overtuigd dat de militaire versterkingen een dergelijke moordpartij als die op de minibus nooit zullen kunnen verhinde ren. Minister Rees heëft bekend dat de autoriteiten machteloos staan tegenover een dergelijke terreur. Daarbij dient als uitgangspunt te wor den genomen het monetaire ,,slang”-me- chanisme, dat zijn deugdelijkheid voor het behoud van de stabiliteit van wissel koersen heeft bewezen (Engeland, lei- land en Italië nemen overigens niet deel aan het slang-arrangement). Het slang- mechanisme dient uitwerking te krijgen op de sleutelelementen van het econo misch en monetair beleid, en dient een duidelijk communautair karakter te hebben, aldus Tindemans. DEN HAAG (ANP). Wordt het abonnement op een programmablad van een omroeporganisatie ontkop peld van het lidmaatschap, dan krijgen de TROS, de NCRV en de VARA een betrekkelijk sterkere po sitie. De AVRO krijgt de grootste klap. De KRO zal er ook zwakker uitkomen. De VPRO en de EO blij ven ongeveer gelijk of verbeteren hun positie een beetje. Dit heeft het onderzoek opgele verd, dat de NV voorheen Neder landse Stichting voor Statistiek in opdracht van minister Van Doorn van CRM instelde. De bewindsman heeft het rapport vandaag aangebo den aan de voorzitter van de Twee- de-Kamercommissie, die de behan deling van de medianota voorbe reidt. In het onderzoek kon nog geen rekening worden gehouden met de aspirant-omroeporganisatie Veroni ca. Per omroeporganisatie kiezen de leden van de AVRO en van de TROS in meerderheid voor het pro grammablad. Van de KRO-, en VA- RA-leden blijkt een meerderheid voor de omroeporganisatie te heb ben gekozen. Van de EO en VPRO kon dit niet worden vastgesteld om dat de steekproef te klein was. Dit bljjkt uit een massale enquête, die de gezamenlijke Kamers van Koophan del hebben gehouden. Volgens de en quête was de gang van zaken in 1975 in het Nederlandse bedrijfsleven als geheel slecht. Uit het onderzoek, dat voortaan jaarlijks wordt gehouden, blijkt een somber beeld, vooral op het gebied van de rendementen. Bij het onderzoek werden vragen ge steld aan 75.000 bedrijven in alle regio’s. Daarvan reageerden er 5.000, of te wel 73 percent. Bij die 55.000 bedrijven werkten ruim 1,3 miljoen mensen. Dit getal komt overeen met ruim éénderde van de werkegelegenheid in ons land. Wat de netto-bedrijfsresultaten be treft, deed zich een zeer zorgelijke ont wikkeling voor. In 1975 noteerde 86 percent van de bedrijven óf een absolute van de Europese l-.L_Ill.-~_a zwaarder zullen worden, moeten deze worden versterkt, aldus de Belgische premier. Parlement, Commis sie, Europese Raad en de Raad van Ministers moeten „het gezag hebben om een beleid te kunnen vaststellen; doel treffendheid is onontbeerlijk voor ge meenschappelijke actie, en legitimiteit is onmisbaar voor democratische controle”. De belangrijkste suggestie van de Bel gische regeringsleider is het Europees parlement het recht van initiatief toe te kennen. Daarnaast doet hij een hele reeks suggesties om de werking van de Europese Raad, de Raad van Ministers, de Europese Commissie, het Hof van Justitie en andere gemeenschappeleijke organen te verbeteren. Ook met betrekking tot het gemeen schappelijk buitenlands beleid inzake de al eerder genoemde belangrijkste proble-_ men (nieuwe economische orde, betrek kingen met de VS, veiligheid em crises in de omgeving van Europa) komt de Belgische rapporteur met een reeks sug gesties. De noodzaak voor Europa in zijn be trekkingen met de Verenigde Staten, „tegelijkertijd onze bondgenoten, onze partners en soms onze concurrenten", een stem te laten horen, is een van de diepere beweegredenen voor de Europese eenwording. Hét is echter twijfelachtig, vervolgt Tindemans, of de EEG-landen tot een strikt identieke beoordeling van hun betrekkingen met de VS komen, zolang hun beoordeling van het defensie- probleem in ernstige mate verschilt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4