de leeuw Transportbedrijf K. Timmer bestaat halve eeuw Actie tegen milieubelasting 11 IJmuider Courant? ’n Krant om trouw te blijven! I Velsens wethouder C. Ockeloen zegt „Voorhaven, nee”, in hol van !g ii ■m z 9 f 100 boete voor HAN LAMMERS WAS TE DRUK MET ZIJN RAADSZETEL opgewonden man MAN TREKT MES Begonnen met paard en wagen Operatie mobilisatie bijeen in Zuiderkapel Esperantisten bijeen MAN-AFDELING DEED OPROEP TOT WEIGERING Nieuwjaarsrede voorzitter KvK sa Commissie bespreekt nieuwe huurstelstel I 1 TEGEN POLITIE Kort IJmondnieuws BÖ i WOENSDAG 7 JANUARI 1976 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Discussie Werkgelegenheid I 11 Dwaasheid Bezorgdheid 5 Noodzakelijk I t 5 l de 1 1 5 5 s I (Van onze stadsredactie) s M AM •rol le’d (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) informatie-avond van Tijdens de de (Van een onzer verslaggevers) i i OVERLIJDENSBERICHTEN vrouw denkt daar precies zo over. i 1 1 Ja, ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen thuis ontvangen. Naam.. Adres. HAARLEM. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. J. C. Dros te, zal traditiegetrouw donderdag 8 ja nuari zijn nieuwjaarsrede uitspreken. r 1 l 1 1 1 i Als reactie op het standpunt van G.S., dat in de nota van Uitgangspunten voor De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. van Heniten, die in een kort openingswoord het ontstaan van de aktie belichtte. Dr. W. Fieggen van het Hoogheemraadschap vertelde daarna iets over de vervuiling van het oppervlakte water en de bestrijding daarvan. Uit de Dit oordeel van de heer Fieggen werd min of meer onderstreept door de heer R. den Engelse, die ook in dienst is van het Hoogheemraadschap. sens standpunt, maar juist vanuit het hele gebied en uit bezorgdheid voor de haven van Amsterdam. Een juist vanuit die bezorgdheid zag hij de Voorhaven niet als een goede zaak. Carel Ockeloen ging ervan uit, dat de rol van het „grote schip” in de toekomst is uitgespeeld. Hij wilde aantonen, hoe de prognoses voor de Voorhaven stoelden op achterhaalde cijfers over olieaanvoer, ertsaanvoer. graanoverslag en container vervoer. Door hard werken kon al in 1930 het paard worden vervangen door een oude vrachtwagen, die al spoedig door enkele andere werd gevolgd. een Voorhaven dan gokken op contai ners en zelfs denken, dat 40 percent van de baten van de Voorhaven daarvandaan komen. Dat is toch al te dwaas”, aldus Ockeloen. De IJmuider Courant kunt u echt geen dag missen; uw eigen krant met dagelijks wereldnieuws, nationaal nieuws en volop streeknieuws, met ’s maandags het extra Sportief' -gedeelte en ’s zaterdags „Erbij” (een culturele bijlage). Vul dus nu deze bon in en u krijgt de IJmuider Courant 14 dagen gratis thuis. Daarna blijft ook u zonder twijfel trouw aan de IJmuider Courant. omdat andere havens wel hun structuur verbeteren, maar Amsterdam sinds 1967 de uitbreiding van de pieren geen nieuwe stimulans meer had gehad. mannen opnieuw te overreden naar huis te lopen, maar op dat moment trok de Haarlemmer een mes en kwam op een van de agenten af. De agent trok zijn pistool en de man werd gearresteerd. Ai (Van onze stadsredactie) „Wat betreft de financiering van de aanleg is Amsterdam grenzeloos optimis tisch. Er moet een geul gebaggerd wor den en Amsterdam gaat er maar van uit, dat 1/3 voor haar rekening is en 2/3 voor die van het Rijk. Maar dat geldt alleen als er een waterloopkundig be lang bij is en dat is er niet. Ook Rotterdam heeft de geul voor Europoort voor honderd percent voor haar reke ning moeten nemen. Amsterdam zal tot 1995 1900 miljoen gulden in een Voorha ven moeten investeren. Dat is volstrekt onmogelijk”. van de problemen niet, wordt weggeno men. Een, aantal, aanwezigen betuigde met uitroepen hun instemming met deze laatste zienswijze. Ook op de financiële kant ging hij in. „Vijfendertig percent van de baten zijn na het jaar 2000 te verwachten en die heeft men alvast maar meegeteld. Maar beste mensen, dat is toch gewoon dwaasheid. Een kind zou kunnen weten, dat na vijftien of twintig jaar alweer nieuwe grote investeringen in een haven gedaan moeten worden en die vindt men nergens in de financiële rapporten te rug”. In de oorlog moest het rijdend materi aal worden ingeleverd maar de heer Timmer zag kans een van de wagens in kleine onderdelen onder stroohopen bij een boerderij te verstoppen. Dit was een slimme zet want na de wagen weer in elkaar te hebben gezet was hij in 1945 een van de eersten, die weer vrachten kon rijden. Hij heeft tevens bijgedragen tot de oprichting van de „Blauwband- Ook het vervoer van bouwmaterialen was van zijn gading om het bedrijf draaiende te houden en uit te breiden. De crematie is bepaald op vrijdag om 10 uur in Crematorium Westerveld. BEVERWIJK. Overleden: Lubertus Hendrik Kanis, Hoflanderweg 87, Bever wijk, oud 67 jaar. Gelegenheid tot con doleren donderdag van 19-19.30 uur in het uitvaartcentrum aan de Velserweg. AMSTERDAM-VELSEN. De discussie tussen wethouder Han Lammers van Amsterdam en wethouder Carel Ockeloen van Velsen over de aanleg van een Voor haven by IJmuiden is jammeriyk de mist ingegaan. Han Lammers moest noodzake- lykerwys aanwezig zjjn op de vergadering van het gewestelijk bestuur van de PvdA Amsterdam in de grote zaai van Krasnapolski en kon daarom alleen even om half tien zijn gezicht laten zien in de St. Janszaal van hetzelfde gebouw, waar het kader van Amsterdamse vakbonden bijeen was voor de Voorhavenproblemen. De drie vak centrales hadden echter niet op de suggestie van wethouder Ockeloen in willen gaan om de discussieavond naar een later datum te verschuiven. Nu verliep de discussie met adjunct-directeur De Roo van het gemeentelijk havenbedrijf van Amsterdam als tegenspeler van Ockeloen. Afgesloten. In verband met een verbe tering van het kruispunt Santpoortse Dreef-Hagelingerweg, zal een deel van de Santpoortse Dreef tussen de Stuyve- santstraat en de Hagelingerweg tot on geveer 15 februari voor alle verkeer wor den afgesloten. De noodzakelijke omlei ding zal door borden worden aangege ven. het stadhuis, ingang Prinsenhof; aan vang drie uur. Volgens de Velsense wethouder moet Amsterdam tot een werkverdeling met Rotterdam komen inplaats van te pogen te concurreren. En Amsterdam moet de aandacht richten op het woon- en leef klimaat, dan zal industrie aangetrokken worden en kan Amsterdam een vol waardige haven zijn. VELSEN-NOORD. Op 7 januari is het een halve eeuw geleden dat K. Timmer sr., afkomstig uit de Beemster, waar hij als boerenknecht werkte, het vraehtbedrijf overnam van Nicolaas Redeler in Wijkeroog. Het vraehtbedrijf bestond uit een paard, twee wagens en twee platte karren alsmede wat boeren materiaal. Het bedrijf groeide sindsdien uit tot een respectabel vervoersbedrijf met 16 personeelsleden. Tevoren had wethouder Ockeloen al met een wijds gebaar zijn argumenten tegen de Voorhaven op tafel gelegd. „Beste vrienden, ik zie dit als een uit wedstrijd zoals die van Telstar: we ver liezen toch, maar het gaat om het spel en de manier waarop”. Hij zei nooit gekeken te hebben vanuit een eng Vel- X ben het van jongs af aan al niet anders gewend.... De IJmuider Courant is bij m’n >rs altijd kind aan huis geweest. Een van m’n nuttigste huwelijkskado’s was dan ook woorden van de heer Fieggen, die het Hoogheemraadschap betitelde als een uitvoerend orgaan van door het parle ment vastgestelde wetten, bleek, dat naar zijn mening de industrie niet alleen vervuilt. ZAANSTAD.— De 29-jarige wachtmees ter van de rijkspolitie J. H. de Butter had september vorig jaar tijdens een verkeerscontrole op de Coentunnelweg een vreemde ervaring. Toen hij een auto wilde controleren, deed de be stuurder erg opgewonden. Hij wilde niet zeggen wie hij was, waar bij hij steun kreeg van een man die naast hem in de auto zat. Hij wilde ook niet uit de wagen en tenslotte wilde hij slechts praten met „de dorps- politie”, waarmee hij naar later bleek politie Heemskerk bedoelde. Toen het kentekenbewijs werd gevorderd ver scheurde de onbekende dit bewijs. Al dus het relaas van de wachtmeester tijdens de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht. Na enige tijd was achterhaald dat de opgewonden automobilist A. F. H. uit Beverwijk was. Hij was gisteren niet op de zitting verschenen. Daarom werd hij bij verstek veroordeeld tot totaal 100 omdat hij geen geldig kentekenbewijs had en zijn auto in slechte staat was. De auto werd aan het verkeer onttrokken. Volgens de wachtmeester was dat geen luxe, om dat de wagen „een toppunt van ellen de” was. HAARLEM. De huuraanpassingen voor dit jaar en de twaalf woningen aan de Kerklaan in Spaarndam vormen de agendapunten voor de vergadering die de commissie volkshuisvesting woens- dagmiddag houdt. Men komt bijeen in De discussie met de aanwezigen lever de een aantal beschouwingen pro of contra de Voorhaven op naast een aan tal kreten, zoals dat wethouder Ockeloen propaganda maakt voor Hoogovens. We worden gestraft voor de afwijzing van Progil; en zelfs Velsen is maar een vlek op de kaart. Je moet gewoon opzoeken waar het ligt. Opvallend was echter, dat de argumenten van wethouder Ockeloen toch door een aantal mensen uit de zaal onderschreven en benadrukt werden. Met name stelde een van de sprekers grote vraagtekens achter de doorgaande economische groei, waaraan het Voorha venplan zijn bestaansrecht dankt. Hij wees erop, dat men als vakbonden de laatste jaren meer ernaar neigt om vraagtekens te zetten achter die groei. Ook het gevaar voor het milieu kreeg de aandacht van een van de vakbondsmen sen, hoewel een ander daar stellig tege nover stelde, dat Ockeloen al in een vergadering in 1971 in Amsterdam wat betreft het milieu alle hoeken ingegaan was. was. Wethouder Ockeloen, die al tegen een hele stapel folders van de „Vereniging De Amsterdamsche Haven” pro Voorha ven had zitten aankijken, kon het ten slotte niet late nop te merken, dat Velsen gaarne bereid is alle gewenste informa tie over haar standpunt te geven aan ieder, die daarom vraagt. Hoewel van een feitelijke confrontatie van de twee grote tegenspelers in de Voorhavenkwestie dus geen sprake was, hebben de vakbondsleden wel een in druk kunnen krijgen van de tegenstel lingen van visie, die tussen Amsterdam en Velsen leven. Dat ook in vakbonds kringen de tegenstellingen aanwezig zijn, kwam in de discussie met de aanwezigen in de zaal duidelijk tot uiting. Van een eensgezind standpunt voor de Voorhaven was geen sprake en alleen een opiniepei ling had kunnen uitwijzen, hoe de ver houdingen na afloop van de discussie lagen. De heer Timmer sr. hield zich in het begin bezig met lokaal vrachtvervoer en ondermeer een pakketdienst voor de toenmalige Alkmaar Packet, varende tussen Amsterdam en IJmuiden, waarbij tevens ritten naar Beverwijk en Sant poort geen uitzondering waren, hetgeen lange werkdagen vergde. Woonplaats HMnolXxUOIXIIIIKUWi 11 Na die 14 dagen wil ook ik de IJmuider Courant trouw blijven. U kunt mij noteren als: maandabonnee kwartaalabonnee jaarabonnee (aankruisen wat u wenst) Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers B.V., E Antwoordnummer 416, Haarlem. HAARLEM. Zaterdag 10 januari om 19.30 uur houdt de beweging Opera tie Mobilisatie een bijeenkomst in de Zuiderkapel, Gedempte Oude Gracht 144. Een van de stichters van de beweging, George Verwer, zal een toespraak hou den. De beweging Operatie Mobilisatie houdt zich bezig met de verbreiding van de protestants-christelijke levensovertui ging. Lammers benadrukte dat de totale regio belang heeft bij de Voorhaven, die een stimulans is voor de ontwikkeling van het hele gebied. „Overal is de ten dens te zien, dat de havensteden hun activiteiten verleggen naar de kust en zo’n verschuiving hoeft ook geen gevaar- voor Amsterdam in te houden. Laten we de mogelijkheden van een Voorhaven onderzoeken en ook bekijken, hoe de gevolgen voor de omgeving zijn op te vangen”, aldus Han Lammers, die even later weer ijlings naar de gewestelijke vergadering van de ‘PvdA verdween. Hij doet dat in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. Voorafgaand verga dert de KvK in de raadszaal om de huishoudelijke zaken af te ronden. De vergadering begint om 19.15 uur; de bijeenkomst in de Gravenzaal om 20 uur. De heer De Roo was de eerste, die zijn standpunt in een korte inleiding naar voren kon brengen en hij wees erop, dat het van Amsterdam alleen maar de bedoeling is om de groei van de haven voort te kunnen zetten. Daarvoor was volgens hem een Voorhaven noodzake lijk. In eeen korte inleiding door Han Lammers na de pauze, meermalen on derbroken door fotografen en televisie- mensen, die hem als aftredend wethou der vast wilden leggen op foto of film, noemde hij de Voorhaven van levensbe lang voor Amsterdam. Na de oliecrisis zag hij die olieaanvoer niet meer zitten. De raffinaderijen ver plaatsten zich vanuit West-Europa naar een gespreid gebied in de hele wereld. Gokken op de Noordzeeolie zag hij niet, omdat Engeland en Noorwegen hoofdprijzen getrokken hebben en zelf de raffinage en verscheping wel ter hand zullen nemen. „Bovendien vraag ik me af, of de Amsterdamse gemeenteraad wel ooit toestemming zal geven voor een verdubbeling van de raffinaderij”, aldus de Velsense wethouder. Op ijzerertsoverslag, die alleen voor Hoesch in Duitsland bestemd is, wilde hij helemaal niet gokken, omdat Hoesch en Hoogovens, beide dochters van Estel zijn en Hoogovens al gezegd heeft geen behoefte aan een Voorhaven te hebben. Wat betreft graanoverslag was hij ook al niet optimistisch, omdat die gericht is op Engeland en juist Engeland nu zelf haar havens die werkzaamheden ter hand laat nemen. Het containervervoer kwam er nog slechter af in die ogen van Ockeloen, omdat eerstens al 90 percent van wat mogelijk |s met containers vervoerd wordt en dus een sterke groei niet meer te verwachten is en tweedens containerschepen niet groter zijn dan 80.600 ton en dus nu Amsterdam al kunnen bereiken. „In Rotterdam stagneert het contai nervervoer en wordt de Rijnpoorthaven al niet meer aangelegd. Hoe kan men bij HAARLEM. De politie heeft in de afgelopen nacht in de Zijlstraat een 20- jarige Haarlemmer gearresteerd wegens poging tot zware mishandeling van een politieman. Een politiepatrouille had de man gesommeerd naar huis te gaan, na getipt te zijn door omwonenden dat hij samen met een vriend probeerde een auto te ontvreemden aan de Zijlvest. De mannen verklaarden, dat het de auto van een vriend was, maar omdat de politie constateerde, dat zij nogal wat gedronken hadden, adviseerde zij de mannen verder te gaan lopen. Volgens de politie weigerden zij en traden hierbij treiterend op. Even later in de Zijlstraat trachtte de politie de het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied een Voorhaven afwijst omwille van mo gelijke uitbreiding van Hoogovens en milieu zei hij: „Ik keer me scherp tegen pogingen die worden ondernomen om nu de discussie alvast te kappen. Dat is niet in het belang van de werkgelegenheid, die juist nu met een grote economische teruggang extra aandacht vraagt”. Dit echter werd ten stelligste ontkend door de heer Lamers van de Amster damse MAN-afdeling, die het standpunt huldigde, dat het principe „de vervuiler betaalt” wel juist is, maar dat nu niet de vervuiler maar de gebruiker betaalt. MAN-afdeling Heemskerk in het buurt- huis De Lichtboei werd bij tijd en wijle nogal heftig gediscussieerd. HAARLEM- Donderdag 8 januari is er een bijeenkomst voor de Esperantis ten uit Kennemerland in de Lindeboom- school in Koog aan de Zaan. Dr. Hum prey .RTonkin uit de Verenigde Staten zal een inleiding houden over de toe komst van het esperanto. Op donderdag 15 januari komt de Haarlemse esperan- tenvereniging Komprenado faras Pacon bijeen. De heer Duivis zal een toelich ting geven bij een dia-serie over „Meer en Bosch”. Ook op donderdag 29 januri komt de vereniging bijeen. Het program ma zal dan door de aanwezige leden verzorgd worden. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De bijeenkom sten van 15 en 29 januari worden ge houden in het Remonstrantnehuis aan de Wilhelminastraat 22. De heer De Roo had daartegenover gesteld, dat de Voorhaven aan Amster dam ontzettend veel werkgelegenheid zou geven. In de Voorhaven zelf zo’n 4000 man, dooi- reparaties en onderhoud van de binnenkomende schepen nog eens 6000 man op de werven, voor de over slag en opslag in Amsterdam zelf van het aangevoerde in de Voorhaven nog eens 4000 man en als gevolg van de toenemende industrialisatie door de Voorhaven nog eens 12.000 man. Hij zag de haven van ^Amsterdam nu teruglopen, Naar zijn mening heeft betalen van de milieubelasting dan wel verontreini gingsheffing geen zin, omdat de oorzaak associatie”, waarin een vijftigtal leden deelnamen. In die periode bleek het niet meer mogelijk om terug te keren naar het oude adres in het centrum van Wijker oog. Dit wegens de sloop van de oude centrumbuurt bij het kanaal. Het vraehtbedrijf week uit naar de Wijker- straatweg 215 waar men een vrij ruime garage had. Bovendien kon de familie Timmer boven het bedrijf wonen. De beide oudere zoons werden al snel in het bedrijf opgenomen en ook nam het aan tal en de grootte van de vrachtauto’s toe. In de garage konden echter maar vier wagens worden geparkeerd en zo moesten de overige buiten worden ge stald. In 1967 leidde dit echter tot one nigheid met de omgeving omdat de zwa re wagens vaak voor dag en dauw werden gestart, wat voor velen in de buurt als zeer hinderlijk werd ervaren. Mede hierdoor kon het bedrijf zich toen vestigen op het Velsense industrie terrein aan de Leeghwaterweg 15. Het vraehtbedrijf van de gebroeders Gert, Arie en Jan Timmer telt op dit moment 13 vrachtwagens en vijf heftrucks in drie grote loodsen. Het personeel bestaat uit 16 man en drie hulpkrachten. De vierde zoon, K. Timmer, heeft inmiddels een eigen onderneming met acht vracht wagens. Zaterdag 10 januari zal er ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan een uitgebreide receptie worden gegeven van 15.00 tot 18.00 uur aan het bedrijf dit gevestigd is aan de Leeghwaterweg 15 in Velsen-Noord. HEEMSKERK. Ongeveer dertig geïnteresseerden hebben dinsdagavond gehoor gegeven aan de oproep van de plaatselijke afdeling van MAN (Miljeu Aktiecentrum Nederland) om naar het buurthuis De Lichtboei te komen voor een openbare informatieavond over de weigeringsaktie tegen de milieubelasting.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5