SUBSIDIEPROBLEMEN VOORLOPIG OPGELOST Idee van Ritsaert ten Cate naar proefproces Dagje uit Richard Strauss glashelder Surinks Theaterunie stimuleert Nederlandse toneelprodukties I 1 4 Exposities i O té r- Ir s Es I i Ledenwinst voor EO, TROS, VPRO en KRO 11 DONDERDAG 8 JANUARI 197 6 KUNST Leitners geeft ook glans aan niet-belangrijk werk door Jaane Krook Ontslagbrieven Kees van lersel I *1 8 S ts. Verder graven Rechtbank Vernieuwend W- Mickery en Brakke Grond zitten weer even veilig „TH - 1 I» RITSAERT TEN CATE TOON VRANKEN HAN SURINK (ADVERTENTIE) 'r Hartje stad! jjirirmfr— I jL nog niet kan gaan uitvoeren toch wel min of meer vast staan, de tijd om over Mickery te praten. Hij doet dat met een stem waar het un derstatement bijna van afdruipt, maar het is duidelijk dat in deze gedwongen rust de spanning overheerst: „Dat experimentele is voor de vaste Mickery-bezoekers zo’n regelmatig gegeven geworden, dat de werking van het experiment op zich niet meer zo zwaar meetelt. We hebben door de tijd toch wel een andere lading ingebouwd”. Barteljorisstraat 5 Haarlem - Tel. 320425 Hoe ligt de doelstelling bij de keuze van de stukken? M HILVERSUM.Het jaar 1975 is zeer wisselvallig geweest voor de ledenaantal len van de omroepen. De TROS boekte ruim 60.000 nieuwe leden en bereikte op 31 december 1975 een totaal van ruim 660.000 (er is geen exacte opgave). De KRO kwam met een winst van 16.563 leden op een totaal van 558.550. De EO won volgens globale opgave 10.000 nieu we leden en staat nu op ongeveer 152.000. Bij de VPRO bracht een winst van 2.319 leden-abonnees en 1.817 con tribuanten de jaarstand van 144.396 op 148.532, met een totaalwinst van 4.136. „Ik moest met vallen en opstaan ont dekken, waar het nu eigenlijk om ging. Nu ben ik waarschijnlijk de best geïn formeerde specialist op alternatief thea- tergebied in Nederland, al is dat voor mij persoonlijk ook weer niet het ant woord waarop ik gewacht heb, hoor. Ik Men gelooft steeds minder in de slui ting van Mickery, hoe vaak dat ook tijdelijk gebeurd is. En dat is wonder lijk, want alle ontslagbrieven lagen al min of meer klaar een paar weken terug. Ritsaert: „Ieder jaar weer staan we voor dezelfde financiële rijstebrij berg. Hoe krijgen we voor elkaar, wat we willen gaan doen? Als je de persbe richten van de laatste jaren doorkijkt, zie je voortdurend hetzelfde: Mickery zit altijd met subsidiemoeilijkheden. Het Als iedere kunstenaar heeft ook Ri chard Strauss de invloed van anderen ondergaan. Hij begon zijn componisten loopbaan met als voorbeeld: Mozart, Haydn, Beethoven en Brahms. Voor de moderne invloed van zijn tijdgenoten was hij immuun; hij kon er geen begrip voor opbrengen. Later komt hij dan in de ban van Berlioz, Liszt en Wagner. Een verschuiving dus in de richting van de laat-romantiek waarvan hij de grote meester en voltooier is geworden. AMSTERDAM. We moeten in de historie van het Amsterdamse Concert gebouw teruggrijpen tot in de tijd van Willem Mengelberg om een zo uitge breid, geheel aan Richard Strauss gewijd programma terug te vinden als deze week op de abonnementsconcerten is te beluisteren. Texeira de Mattos, waardoor ik plotse ling geen cent meer had. Het werd toen duidelijk, dat ik moest kiezen voor het produktiewerk, dat ik tevoren onder meer bij Thijs Chanowsky had gedaan, of voor het feit, dat het theater toch belangrijker voor me was. Toen werd het opeens ernst, (lachend) met alle verschrikkelijke gevolgen vandien: tien jaar Mickery”. Geweven kleden van Marchien van Schie en Ria Stevens worden tot en met 24 januari geëxposeerd in de openbare bibliotheek in Hoofddorp. Openingstijden op maandag en donderdag van 14-17.30 uur en 18.30-1 uur, woensdag en vrijdag 10-17 uur en zaterdag 10-13 uur. De bibliotheek bevindt zich op het Markt plein. RITSAERT TEN CATE is de man achter Mickery, byna Mickery zelf, en Han Surink is directeur van de Theaterunie, die onder meer de bespeling van de Brakke Grond regelt. Twee totaal verschillende mensen, die een passie voor experimenteel theater gemeen hebben. Ritsaert ten Cate zet overigens dat woord experimenteel tussen aan halingstekens. In de ordelijke chaos van zijn houten kantoortje ach ter het theater aan de Rozengracht heeft hij, nu de plannen die hij „Wat er toen in de Brakke Grond gebeurde, was uniek want er bestonden verder nog geen kleine theaters waar uitsluitend kleine zaalprodukties gegeven werden. Het is de grote verdienste geweest van Kees van lersel, dat hij dit facet van het theater tot ontwikkeling heeft gebracht. Hij is begonnen met het spelen van Ionesco, Becket, Albee, van Neder landstalig toneeldingen die zich la ter ook bij andere gezelschappen in ruimere zin zijn gaan ontwikkelen. Nog iets later zijn er zelfs speciale kleine accommodaties in grote nieuwe theaters ingebouwd, zoals bijvoorbeeld bij het Arnhemse Theater aan de Rijn en het Globetheater in Eindhoven. Maar in die tijd was die vorm van toneel alleen te zien bij Studio in de Brakke Grond”. „Toen Studio wegging in ’71, en de Theaterunie ontstond, werd de bespeling van Brakke Grond overgenomen door De opruiming begint 15 jan. en eindigt 11 februari. rug, terwijl ook de Schotse groep van „7:84” op het verlanglijstje staat. Er zijn nog een paar interessante groepen in Amerika, die kunnen worden benaderd. AMSTERDAM. Twee markante hoofdstedelijke theaters hebben op het punt gestaan hun deuren te sluiten: Mickery en de Brakke Grond. Ze dreigden de dupe te worden van de bezuinigingen op de kunstbegroting. Een motie in de gemeenteraad deed de kansen keren. De Brakke Grond kan zijn plannen voor dit seizoen waar maken, terwijl voor Mickery gold, dat daarvoor eerst nog de CRM-subsidie voor ’76 moest worden rondgepraat. Het ziet er op dit moment naar uti, dat ook dat probleem uit de wereld is. andere groepen. Ons idee was om vooral regionale groepen een kans te geven in Amsterdam te spelen. De Noordercom- pagnie, GLT, de Nieuwe Komedie, Cen trum in die tijdOmdat de Studio- subsidie verdwenen was, besloot de ge meente Amsterdam een speelbeurtensub sidie bij te dragen, waardoor het theater kon blijven draaien. De Theaterunie ging zich daarnaast steeds meer bezig houden met de zakelijke organisatie van toneelgezelschappen als Baal, The Fami ly en de Appel”. Hoe is de situatie nu? Louis Helmer: „Je hebt de stukken, die al door bepaalde groepen zelf zijn ontwikkeld, waarvan soms al een paar voorstellingen gegeven zijn, waarna men dan bij ons komt praten of er nog wat meer mogelijkheden zijn om op voort te kunnen bouwen. Maar er komen ook initiatiefnemers voor een theaterproduk- tie bij ons, die informeren of wij organi satorisch en zakelijk de volledige tot standkoming van zo’n artistieke produk- tie willen begeleiden”. Han Surink: „Dat is vorig jaar voor het eerst gebeurd. Voordien waren we meer een soort planningsorganisatie, in de eerste plaats voor de Brakke Grond en in de tweede plaats voor een aantal Deze omwikkeling spiegelde zich af in het programma van woensdagavond, dat op drie perioden van zijn leven teruggrijpt. In „Also sprach Zarathus tra”, een symfonisch gedicht uit 1896, trekt hij met weelde alle registers van de romantiek open en dat is niet gering. Hij is bovendien een vernuftig instrumentator en een klankspecialist, die harmonieën bundelt tot een magi straal kleurpalet. Hij staat hier nog in de beginperiode van zijn componisten carrière maar reeds dan openbaart zich zijn grote muzikale vitaliteit, die hem tot op hoge leeftijd bijblijft. Het werk wordt effectvol ingeleid desondanks blijft het klankbeeld transparant. Door De VARA noteerde in 1975 ernstig verlies. Zij ging terug van 493.951 tot 480.922. Bij een jubileumwinst van 11.000 leden betekent dit toch een achteruit gang met 13.029 leden. De VARA deelt mee, dat het totale verlies zich al begint te herstellen. De AVRO, die het jaar begon met ruim 825.000 leden, zal pas over een week klaar zijn met de telling over 1975. Ook de NCRV behoort tot de verliezers. Zij begon 1975 met 488.378 leden en eindigde het met 488.100 leden. Dit is een verlies van 268 leden. „De Brakke Grond kan open blijven omdat de gemeente Amsterdam uitein delijk toch besloten heeft een bepaald bedrag per voorstelling te blijven geven Er was een rekenfout gemaakt, die vooi ons fataal geworden zou zijn, maar die is hersteld. Het ziet er zelfs naar uit, dal; we nu echt gaan werken aan een meer jarenplanning, want het is toch te gek, dat je ieder jaar weer met dezelfde ellende zit!” „Nee, de subsidie van CRM was al rond, daar hoefden we niet meer op te wachten. De Theaterunie neemt de orga nisatie voor haar rekening van theater- produkties, waaraan al via adviezen van de Raad voo:r de Kunst subsidie van CRM is toegezegd. De initiatiefnemers daarvan kiezen dan voor de Theaterunie, omdat ze anders een eigen zakelijke leider zouden moeten aantrekken en een eigen administratie zouden moeten gaan voeren, terwijl bij ons dat bureau al bestaat en we bovendien contacten heb ben met een reeks van theaters, een circuit, dat 14 tot 20 plaatsen in Neder land bestrijkt, zodat ze bij voorbaat verzekerd zijn van een groot aantal voorstellingen”. Han Surink volgde in ’43-’44 de to neelschool, werkte na de oorlog bij ver schillende toneelgezelschappen, zoals Co- media en de Toneelvereniging de Groep van de Vrijheid, zat zes jaar bij de hoorspelkern van de NRU en richtte in ’54 de toneelgroep Studio op samen met Elly van Stekelenburg, Jaap Hoogstra en Tom Dalenoord. Studio was toen een landelijk reis- en spreidingsgezelschap, maar dat groeide, en toen acht jaar later Kees van lersel erbij kwam in de artis tieke leiding, werd er gezocht naar een pied a terre, een vaste plek, van waaruit men kon werken. Na veel zoeken werd het uiteindelijk de Brakke Grond, een oud pand uit 1632, oorspronkelijk een klooster, later een veilinggebouw voor tabak en thee. Wim Bijmoer had het al eerder omgebouwd tot een theatertje, maar de technische accommodatie was miniem. Dat is 14 jaar geleden. „Het zijn allemaal kleine zaalproduk ties, we kiezen het liefst voor diegenen daarvan, die zoveel mogelijk een (dat woord mag je eigenlijk niet meer ge bruiken) vernieuwend karakter dragen. Ik acht het helemaal uit den boze om oud repertoire opnieuw te bewijzen, of het zouden klassieke stukken moeten zijn in een nieuwe vorm. Er bestaan tegenwoordig termen als ontwikkelings- theater, grensverleggend theater, maar wat wij willen is werken vanuit het theater als accommodatie en dan bij voorkeur vanuit de experimentele hoek. Ongeveer binnen diezelfde tendens brengt Mickery internationale produk- ties, wij concentreren ons op, liefst oor spronkelijk, Nederlandstalig toneel”. heb het gevoel, dat we nog steeds verder moeten graven naar andere dingen. Waarschijnlijk zoek je naar een ant woord waarvoor je de vraag nóg niet weet, een antwoord dat je wel nooit volledig zult krijgen”. Risaert ten Cate reist ongeveer twee maanden per jaar om internationale theaterprodukties te beoordelen. Zijn se lectie leverde dit seizoen dertig groepen op. Ze gaven 267 voorstellingen van 43 stukken, waarvan er 37 premières wa ren. Verder waren er 100 voorstellingen buiten Amsterdam, want de groepen die door Mickery worden geprogrammeerd, bereizen een vast circuit van aangesloten theaters in Winschoten, Emmen, Gronin gen, Enschede, Dordrecht, Nijmegen, Apeldoorn, Rotterdam, Arnhem, Eindho ven, Haarlem, Leiden en Middelburg. In de afgelopen tijd heeft Mickery zo weinig mogelijk compromissen in zijn programmering ingevoegd. Twee jaar geleden werd er een beleid op papier vastgesteld, dat ze ook tegenover CRM zoveel mogelijk hebben waargemaakt. („Komt, wat ervan komt”, zegt Ritsaert.) Ze zijn meer ingesteld op de actualiteit, die een agressievere maatschappelijke stellingname inhoudt, dan vroeger. „De tendens van onze programmering gaat steeds meer in de richting van dingen, die niet meer op zich als kunst gedaan worden. Ik vind, dat we moeten zoeken naar meer directe ingangen tot zoeken naar meer directe ingangen tot zaken waar we dagelijks in de maat schappij mee geconfronteerd worden, of die daar een theatrale vertaling van geven. Twee jaar geleden zag ik het niet meer zitten. Ik ervoer het als een ang stig gegeven, dat het theater zich van alles wat er met ons binnen dit leven gebeurt, sterk isoleerde als een op zich zelf staand stukje kunst. Ik geloof, dat Mickery er aan zou moeten werken om wegen aan te geven, of te ontdekken, die anders op de maatschappij reageren. Misschien wil ik er meer een bewustma- kingsproces bij inbouwen. Daar ben ik zelf nog niet helemaal uitmaar dat wil ik dan wel onderzoeken, en dat kan in Mickery”. MICKERY BESTOND onlangs tien jaar. Het ontstond in Loenersloot, waar Ritsaert ten Cate een kapitale boerderij bewoonde. In een contact met John van der Rest en Frank Raven, twee vrienden die kort daarop weer een andere kant uitgingen, groeide het idee dat er binnen het Nederlandse toneel een vacuum be stond, dat ze zouden willen opvullen. De boerderij werd verbouwd en Mickery startte. Ritsaert: „Ik wist bij God niet waaraan ik begon, maar kreeg op een gegeven moment een tip over een groep, die goeie dingen deed in Engeland. Daar ben ik toen op afgegaan en door dat contact ontstonden andere contacten, maar Mickery Loenersloot functioneerde incidenteel, niet continu”. „Pinksteren 1966 ontplofte mijn bank, HAARLEM. Plastieken van Nico Betjes en keramiek van Mia Vullinghs worden gedurende de maand januari geëxposeerd in het keldertje van Stich ting Beeldende Kunst (Sbkeldertje), Ge dempte Oude Gracht 121, Haarlem. De SBK is dinsdag tot en met vrijdag geopend van 13-17 uur, bovendien op donderdagavond 20-22 uur en zaterdag van 11-17 uur. het klankstramien boort zich het mach tig geluid, de donkere klank van de bastuba’s. Met schitterende instrumenta le middelen bouwt hij hier een monu ment op, dat een uitstraling wil zijn van de poëtische gedachtenwereld van de filosoof Nietzsche, waarvan hij een groot bewonderaar was. De classicus komt naar voren in „Concert voor hobo en klein orkest” (1946). Nadrukkelijk heeft de hoboïst het woord; een solomelodie van lange adem, meesterlijk gespeeld door Werner Her- bers. Eigenlijk heeft hij met het subliem orkest onder de alles realiserende direc tie van Ferdinand Leitner het niet zo belangrijke stuk een aantrekkelijke glans gegeven. Ter opening van het concert was er de Suite uit de muziek voor „Der Burger als Ededmann” van Molière (1920) met veel grappige effecten in een gevarieerd, humoristisch verhaal over zekere Jour dain, de Burger, de „nouveau riche”, die pocht met zijn geld en zijn kunnen. Hij introduceert zich met een Menuet, dat hij hoorbaar stuntelig danst en het ein digt met het diner, een keur van tafel- muziek, die de opgediende gerechten il lustreert. Niemand beter dan gastdiri- gent Leitner ontcijfert de partituur van deze werken tot op de nerf en maakt zulk een glashelder klankbeeld zicht baar. Een voortreffelijk dirigent die de muziek haarscherp ontleedt, geëmotio neerd kan zijn en vóór alles het orkest subliem bespeelt en stralend mooi laat klinken. landelijke theaters en gezelschappen. Dat veranderde toen The Family ver dween, Baal minder op reis ging en zich op Shaffy projecteerde, de Appel een eigen Theater aan de Haven kreeg in Scheveningen en Centrum tijdelijk van uit Haarlem ging opereren en nu een eigen theater in Amsterdam heeft. Toen ontstond er ruimte om experimenten, die in de lijn van onze organisatie en onze theaters lagen, zakelijk te gaan begelei den. Zo hebben we het vorige seizoen de „Vrolijke Guerrilla” van Jaap van de Merwe, „Fama Combinatoria” van An- nemarie Prins en „Kapitein Bada” van Jerome Reehuis kunnen brengen. Dit seizoen hebben we al twee van deze projecten achter de rug: „Antholo gie” en „Hoogste Verdieping”. Voor ’76 staan er nog drie op het programma: „Kennedy’s Children” door de nieuwe toneelgroep Atelier, „Kotz”, een muziek theaterstuk van Jean Paul Franssens en een „Grappige oude Man”, tijdens het Holland Festival. Verder zijn er de voorstellingen van buitenaf, Theater komt met Dodendans, de Noordercom- pagnie, de Toneelraad, Globe met Droomspel, het seizoen zit helemaal vol”. toegezegd met een toename van 3 pet., terwijl de percentages van de kostenstij gingen op alle gebieden hoger liggen, de vliegtarieven bijvoorbeeld zijn net weer met 16 pet. gestegen. Het enige waar we op kunnen bezuinigen is de programme ring. De kosten voor het gebouw en de vaste lasten groeien, de staf kleiner maken kunnen we niet, iedereen werkt nu al dag en nacht. Maar als je bij je programmering niet meer naar kwaliteit kunt zoeken, uitsluitend naar financieel inpasbare groepen, dan ben ik bang dat het allemaal wel erg mager en ineffec tief wordt”. „Ja, ik heb CRM zelfs gezegd een begroting te willen opstellen, die niet meer de kwaliteit van de programme ring vooropstelde, maar het best haalba re minimum. Kleine groepen, niet groter dan vijf of zes mensen en niet verder dan bijvoorbeeld vanuit Londen Maar dan zou ik er zelf liefst zo snel mogelijk uitstappen. Het bezoekersaantal van Mickery is het laatste jaar gestegen met 30 pet. tot 74 pct. van de zaalbezetting. Als je zinnige dingen doet blijkt het publiek positief te reageren. Het is toch zonde om dat te verhezen”. Nu de moeilijkheden min of meer zijn opgelost, kan Ritsaert ten Cate zijn plannen voor ’76 gaan uitwerken. De enige afspraak die al vastgelegd was, is die met Pip Simmons. Op 28 januari gaat zijn „Dream of a ridiculous man” naar „De zelfmoordenaar” van Dosto- jewski in première. De produktie draait drie weken in Amsterdam en daarna een week in Rotterdam. Het Engelse vor mingstoneel „7:84” komt bijna zeker te- „En wat ik ook verschrikkelijk graag zou doen, dat is een periodieke recht bank maken, een hele zondag. Echt een dagje uit voor het hele gezin, waarbij je broodjes kunt kopen, maar waar tegelij kertijd een proefproces plaatsvindt over dingen die maatschappelijk verkeerd zijn. Dat vind ik ook een vorm van theater, hoewel ik het zo mogelijk zou willen laten spelen door een echte rech ter, echte advocaten, een echte jury, en een echte beschuldigde”. „Het idee is ontstaan, toen de Nieuw- markt-rellen aan de gang waren. Het zou toen prachtig geweest zijn de com missaris van politie in zo’n proefproces verantwoording te laten afleggen voor het politieoptreden bij de Nieuwmarkt. En als hij zelf niet gekomen zou zijn, wat waarschijnlijk is, dan zou ik een stand-in hebben uitgezocht, die zich con form de opvattingen van die ander zou hebben verdedigd. Maar er zijn ook andere rechtzaken denkbaar, de krant staat er dagelijks vol mee. Een ontplof fing in een chemische fabriek of de kaping bij Beilen, waarvan men tevoren op de hoogte was. Je wordt toch dage lijks voor de gek gehouden. Theater kan ook een vorm van manipulatie zijn. Ik vind het fascinerend om via dat medium die processen zichtbaar te maken”. Als een poging tot bewustmaking van de massa? „Natuurlijk. Op de barricade!” ■t" 'V wordt bijna een lachertje. Je kunt trou wens niet steeds sluiten, zonder dat tevoren te hebben geprogrammeerd”. „Dit jaar was het echt kritiek. Het probleem tekende zich af in twee fasen. We zaten in december met een forse schuld, omdat de gemeente Amsterdam toen pas de begroting over 1975 bekend maakte, en ons 60.000 gulden minder gaf, dan waar we op hadden gerekend. Met die handicap kun je geen volgend jaar programmeren”. „CRM had ons voor 1975 zes ton VIJF MINUTEN LOPEN vanaf Mic kery bevindt zich de Theaterunie. Een vitaal bureau, waar de telefoon constant rinkelt en een staf van mooie mensen bezig is met interessante zaken. Direc teur Han Surink beweegt zich temidden van al die activiteiten relaxed, maar sterk verbonden met zijn medewerkers. Hy staat erop dat een van hen Louis Helmer bij het gesprek betrokken wordt. -:.w-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11