VERONTWAARDIGING OVER BRIEF Literaire instuif PZ vangt bot bij gedeputeerde KABARET HONOLOELOE IN ASSUMBURGTHEATER VEILINGEN VELDHUIS ss" Suède - Nappa kleding I ra L r 7 VELSEN-1JMU1DEN BEVERWIJK DONDERDAG JANUARI 1976 8 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 f City Stadsschouwburg Paques met Gerard ^Os?»»BEVERWIJK Luxor TOT DE DOOR HUN bruut ge weld bekend gebleven films be hoort ongetwijfeld ook „The wild bunch”, die van heden - tot en met woensdagavond weer in City zal gaan draaien. Hij kwam op naam van de beroemde western-regisseur Sam Peckinpah en het verhaal speelt zich omstreeks 1913 af aan de grens tussen Texas en Mexico. Het scenario plaatst twee „ver moeide helden” tegenover elkaar: de bendeleider Pike (William Hol den) en de politieman Thornton (Robert Ryan), beiden oud en op hun retour en trachtend zich nog eens voor het laatst te doen gelden. Kennemer theater - L 1 K Banken willen krediet aan vissers beperken ag 11 th o- an 13- 30 af s« lï- ts- :er >1- ft* fa: Films b Bwb en en de 32 ?h ,,S •n 1 •n (ADVERTENTIE) d- tle :o. Jehova en vegetariërs als het Leger des Heils toe te Kaarten voor de voorstelling zijn van- aj maandag 12 januari te verkrijgen bij de Nutsspaarbank Heemskerk (tel. 33338) en bij Reisbureau Oosterom aan de Beverwijkse Zeestraat (tel. 24438). en Le en ep »t el. en De Zeeuwse vissers zullen nog voor het eind van deze week hoeveelheden en van de bode van het provinciehuis liet zich niet onbetuigd. Hij voorzag de proteste- renden van koffie. ht ■k, u.: io k- te. is- n- 4n sn •17 ag i”, de 51- g- er &n 10. 11- i-1 45 ri ot >11 te tid la. be en n- m. de il- en en ;h- u. ti en in de ‘S. H- I”, u- ite Oe en li jn, id y- m ag el. ne n. .30 tr os se d- h- an o- tr. HAARLEM. De maandelijkse „lite raire instuif Haarlem”, verzorgd door de gelijknamige stichting, heeft voor maan dagavond 12 januari twee gasten. In de Waag, Damstraat hoek Spaarne, begin nen die avond rond acht uur Toye de Wilde en Joost Niemöller met het voor dragen van literair werk. HET INTRODUCEREN van de „vier vuisten” in de bioscooptheaters blijkt een gelukkige gedachte te zijn geweest, want nu zal in Luxor van heden- tot en met zaterdagavond in deze serie „Vier vuisten op een schietend scheurijzer” worden vertoond. Tot en met woensdag avond gevolgd door „De gendarme op vrijersvoeten”, waarvoor Louis de Funès als het uitbundige middelpunt mag fun geren. En om deze populaire komiek raakt het publiek nog altijd niet uitgela chen. Onderwijl is het hier in de mati nee van zondag weer knokken geblazen, hetgeen kan worden toegeschreven aan de vertoning van „De zeven makers van de judoka”. En dit kan moeilijk anders zijn dan een Chinese vechtfilm. Wanneer ik zoiets hoor, denk ik: kan en mag dat allemaal maar zo? Is het niet in strijd met de colportagewet of de wet op de kinderarbeid? Wim Neijman had ook zo zijn bedenkingen, getuige een inter view in „Het Parool” van gisteren: „Als je een auto wilt besturen, moet je een rijbewijs halen. Maar elke gek mag kin deren opvoeden”. (En verwekken zelfs). Nee, nog een paar woorden dan maar over „Sprekershoek”, een NOS-rubriek die onlangs fris van start is gegaan. Wat niet verwonderlijk is, wanneer men re dacteuren heeft die vinden dat „heel Nederland één open inrichting is”, zoals ik vernam. Dat opent perspectieven. Juist daarom viel het gisteren niet mee, omdat het aangesneden onderwerp (gast arbeiders) te weinig afweek van de ma nier waarop een actualiteitenrubriek zo iets pleegt aan te pakken. En dat is nooit de bedoeling geweest. Waar zullen we het tot slot nog even over hebben? Over de aangezichtspuis- ten van de schrijver Bernlef, die zijn jeugd vergalden, zoals hij ’s middags bij de NCRV in „De trom van Pandoera” vertelde? Of over „Studio vrij” van de KRO, waarin gisteren zowel het maken van kussens als het werken met papier- maché aan de orde kwam, en wat het enige tv-programma is waar ik nog nooit over heb horen praten? (maar dat ligt ongetwijfeld aan mij). VLISSINGEN (ANP). De Stichting van de Nederlandse Zeevisserij, het overkoepelend orgaan van alle vissers- verenigingen in Nederland, heeft zich in een brief tot de banken gewend om —opheldering te vragen over een alge meen rondschrijven dat veel vissers in Nederland van hun bank hebben ont vangen. In dat algemene rondschrijven wordt de vissers er op gewezen dat met het oog op de minder rooskleurige situa tie in de visserij ook de bank voorzichti ger zal zijn met het verstrekken van kredieten. De vissers zullen volgens de circulaire met deze beperking rekening dienen te houden. DIT TREFFEN begint met een mis lukte bankoverval, waarna de bende van Pike uitwijkt naar Mexico en daar in moeilijkheden komt wanneer bandieten- generaal Mapache wapens wordt be loofd, waar echter eerst nog een militai re transporttrein voor moet worden overvallen. Het einde brengt een algehe le slachting onder de Amerikaanse en Mexicaanse bandieten, die elkaar tot het laatst toe blijven wantrouwen, voldoen de aanleiding voor een bijna gruwelijke demonstratie van geweld en dood. BEVERWIJK.De noteringen op de Beverwijkse veilingen waren woensdag als volgt: Bloemen: anjers 20-53, trosanjers 175- 270, anthurium 120-175, blauwe druif 30- 85, chrysanten 175-265, freesia 85-230, hyacinten 15-60, irissen 500, lely 80-130, narcissen 90-185, nerinen 40-105, crispa 18, orchidee 25-150, roos 40-80, babyroös 12-40, tulpen 175-310. Planten: achmea 350-500, azalea 175- 450, begonia 1*75-350, cineraria 125, cycla men 250-800, ficus 175-360, hedera 85- 125, calanchoë 75, st. paulia 85-145, vreesia 350, gem. planten 750-500, grote soorten 1200-3000. Groenten: andijvie 60-180, boerenkool 42-55, bosseldery 20-70, breekpeen 20-43, groene kool 26-52, knolseldery 25-59, kroten 23-25, prei 51-103, rode kool 26- 47, uien 48-78, witlof 150-180, witte kool 32-36. „Wij denken, dat wij de bewijzen heb ben, dat onze God de ware is”, zei het zoontje van zo’n Jehovah-getuige. „Als ik tijd heb ga ik langs de deuren om de mensen over Gods wil te vertellen. Ik heb dan „Ontwaakt” en „De Wacht toren” bij me, en kleine pocketboekjes, die erg interessant zijn om te lezen”. Toye de Wilde maakt een keus uit eigen werk (De Beuk in Amsterdam bracht haar bundel „Brief aan de lief ste” uit) en zal verder werk voordragen van wijlen haar echtgenoot Nico Ver hoeven, oud-literair medewerker van onze krant. Nico Verhoeven overleed in Waar denk je aan, wanneer je ’s zon dags in de kerk zit, vroeg de interviewer aan een meisje, dat door haar ouders volgens de Quaker-leer wordt opgevoed. „Nou, dan denk ik: was ik maar met va kantie of zo. Of ik denk aan gekke die ren, aan koeien met een bobbel op hun rug”. Wanneer de televisie-avond met dergelijke teksten begint, ga ik er eens even goed voor zitten: voor het IKON- programma „Jouw beurt” in dit geval, een serie die ik niet gauw oversla. sSS 1974 op 48-jarige leeftijd na een veelzij dig kunstzinnig leven. Behalve als schrij ver trok hij ook de aandacht als tekenaar. Joost Niemöller is een van de redac teuren van het tweemaandelijkse tijd- schrijft „Zomaar wat verhalen en ge dichten”, dat een uitgave is van de stichting. Hij staat onder invloed van zo zegt hij zelf J. C. van Schagen, Willem Hussem en Gerrit Kouwenaar. Niemöller die zowel poëzie als proza schrijft, is thans bezig met zogenoemde wetenschappelijke gedichten, dat wil zeggen poëzie waarbij het gevoel zo veel mogelijk geïsoleerd wordt en door koel redeneren getracht wordt een overzicht te krijgen binnen zichzelf en binnen het gedicht. Informatie over het tijdschrijft (dat voor iedereen openstaat die wat wil publiceren met een literaire strekking) en over de komende instuiven wordt gege ven door Ivonne Koldewijn, Engeland- laan 802 in Haarlem, tel. 339689. De stichting zegt bij monde van secre taris dr. H. A. H Boelmans Kranenburg dat deze brief onnodige onrust bij de vissers teweeg heeft gebracht. „We zijn het dan ook niet eens met de wijze waarop de brief is verstuurd. Je kunt een dergelijke belangrijke zaak niet met een algemeen rondschrijven regelen”, vindt de heer Kranenburg. De vissers hebben allemaal afzonderlijk een con tract met hun bank afgesloten. Het is dan natuurlijk niet terecht om ze nu over een kam te scheren, want er zijn vissers met kleine leningen, maar er zijn er ook met grote kredieten en die zou den door de teruggang in de visserij wel degelijk in grote moeilijkheden kunnen komen. De twee programma’s, die ik in aan sluiting daarop bekeek, hadden ook alles met kinderen te maken. Eerst de BBC- film ..Steven”, een sfeervolle, erg mooie film over een geestelijk gehandicapt jon getje. Het zag er allemaal zeer „natuur lijk'’ uit, waarschijnlijk het gevolg van de werkwijze, die een ruime mogelijkheid tot improvisatie openiaat. Het reservoir aan acteurs en actrices dat Engelse re gisseurs kunnen gebruiken, schijnt onuit puttelijk te zijn. Sterallures kan nie mand zich daar permitteren. want voor je het weet ben je werkloos, zoals actri ce Susan Hampshire maandag in de keu ken van Berend Boudewijn nog vertelde. Zo leidt werkloosheid in Engeland er verrassenderwijs toe dat wij hier af en toe een goede televisiefilm zien. soort Tarzan, die geassisteerd door een „aterachtige” vrouw zijn gebied van een schurkenbende bevrijdt. HET WEEKPROGRAMMA van dit theater wordt van heden- tot en mei zaterdagavond ingezet met „De karate brigade”, een van de vele Chinese knok- films, waar nog altijd de nodige belang stelling voor blijkt te bestaan. Ditmaaj heten de vechtlustige acteurs Chang Yu Wang Yu, Kam Kang en Chen Sing Daarbij draait in de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag opnieuw „bom losers”, met als inhoud de door een bende motorduivels uitgeoefende terreur in een klein Amerikaans provinciestadje, in de matinee van zondag gevolgd door de amusementsfilm „De gelaarsde kat als sheriff”. VOOR DE REST van de week, dus tot en met woensdagavond worden de ver toningen aangekondigd van „Ik heb mijn onschuld in Heidelberg verloren”, een nogal vrije vertaling van de Duitse titel „Oh Schreck, mei Hos’ is weg”. Een sexfilmpje natuurlijk over een Beier uit Texas, die in de veronderstelling ver keert van zijn stiefbroer in Heidelberg een hotel te hebben geërfd, om vervol gens tot de ontdekking te komen dat het een luxe bordeel betreft. De inhoudsbe schrijving eindigt met de vermelding dat de nieuwe eigenaar tenslotte terecht komt „in de armen en tussen de benen van zijn toekomstige echtgenote”. Overi gens wacht het publiek in de tweede zaal van dit theater een serieuzer ver haal, omdat hier wegens de grote be langstelling „De tien geboden” moet worden geprolongeerd. voor de hele maand januari bleven. Toch zijn deze schepen woensdagavond weer op visvangst gegaan. Indien de overheid tegen de vissers zou optreden, achten deze laatsten acties van hun kant niet uitgesloten. De hernieuwde kennismaking met Ca baret Honoloeloe belooft een prettig ge beuren te gaan worden. Overal ontving het trio lovende recensies en waren kenners van mening, dat het nieuwe programma met kop en schouders boven het voorgaande, toch al niet slechte kabaretgebeuren uitstak. door het Landelijke Actiecomité Gezond- I heidszorg en de bonden van overheids-1 personeel ABVA, KABO en NCBO. Ookl tong en schol aanvoeren op de vismijnen die ver boven het toegestane quantum liggen. Gistermiddag voerden sommige vissers al een hoeveelheid tong en schol aan die nog maar enkele tientallen kilo’s onder de hun t oegestane hoeveelheid handtekeningen aan, terwijl collega’s met spandoeken toekijken. De actie van het ziekenhuispersoneel werd gesteund Ook „Werkwinkel’’ van de NOS ging over kinderen. Aan de goede bedoelin gen van de makers hoeft niet getwijfeld te worden, maar dat is nog geen garantie voor een onderhoudende uitzending, zo blijkt af en toe. Maar over het program ma var gisteren geen kwaad woord, in tegendeel. De door Frans Bromet zeer vaardig bediende camera registreerde een probleem, waar ik niet dagelijks van wakker lig, maar dat niettemin bestaat: kinderen die nooit met vakantie gaan omdat er geen geld voor is: Werkwinkel vraagt ouders om zulke kinderen (zowel Nederlandse als Duitse) tijdens de zo mervakantie in hun gezin op te nemen, een heel goed doel, als u het mij vraagt. Alle informatie bij: Werkwinkel, postbus 1973, telefoon 02150—84444. Wim Neijman praat daarin met kin deren in de lagere-school-leeftijd over allerlei onderwerpen, en op een enkele uitzondering na (zelfs bij het IKON blijft het mensenwerk) is het resultaat erg aardig. Gisteren was het weer een echte voltreffer. De deelnemende kinde ren hadden allen ouders, die „in een part van hun leven anders denken en doen dan de meeste anderen’’ zoals de om- roepster zei. En daar bleken zowel ge tuigen van mensen van behoren. z>- Daarom wil de stichting ook een ge sprek met vertegenwoordigers van de regering. Tenslotte bestaat er sinds no vember vorig jaar een overbruggings- kredietregeling visserij, waarbij de staat tot ƒ35 miljoen garanties kan geven op leningen, door de Nationale Investe ringsbank verstrekt aan levensvatbare visserijbedrijven. De stichting hoopt bin nen veertien dagen ook een gesprek met de banken te kunnen hebben, aldus dr. Boelmans Kranenburg. Hoewel hij zei respect te hebben voor de actie van het personeel van het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort, was gede puteerde Van der Knoop woensdagmor gen niet te vermurwen. De vijfhonderd handtekeningen nam hij bij het Provin ciehuis in ontvangst, hij stond een dele gatie van de ruim honderd protesterende verpleegkundigen te woord, maar de wensen van de PZ’ers werden niet in gewilligd. Zij waren in optocht naar de gedeputeerde gekomen om hem ervan te overtuigen, dat de beslissing van GS het bestemmingsplan Schroeder van der Kolkweg in Bloemendaal af te keuren een onjuiste was. De PZ’ers pleitten voor woningbouw in het zogenoemde Sleutelbosje ten behoeve van de woningzoekende personeelsleden van het ziekenhuis. GS willen het bosje behouden zoals het is wegens de natuur wetenschappelijke waarde. Gedeputeerde Van der Knoop kwam wel met een alternatief. Hij zegde toe er bij Bloe mendaal voor te zullen pleiten, dat PZ’ers huizen krijgen in het bestem mingsplan Oosterduin Hl, wanneer dit is verwezenlijkt. Dit bestemmingsplan is overigens door GS ook afgekeurd. Men wil op het bewuste terrein nabij de Randweg socia le woningbouw in plaats van bouw in de premie- en vrije sector. Ook zag de gedeputeerde wel kansen voor de ver plegers in Vogelenzang, waar eveneens woningwetwoningen worden neergezet. Geheel tevreden gesteld is men niet bij PZ, zo verklaart woordvoerder Van der Meij, maar of men in beroep gaat bij de Kroon kon hij nog niet zeggen. „We moeten eerst bezinnen”, aldus Van der Meij. Op de foto: enkele PZ’ers bieden gedeputeerde Van der Knoop (rechts) IN IEDER geval een formidabele wes tern, met een verbluffende fotografie en realistische gevechtsscènes. Alles perfect gemaakt en met zoveel fantasie dat de film na een keer zien nog lang niet is bekeken. Vandaar waarschijnlijk deze terechte reprise. ONDERWIJL WORDT het in de mati nee van zondag weer lachen geblazen, dank zij Norman Wisdam in zijn dolle klucht „De lefschopper”. Hij speelt dit maal een slagersknecht die door zijn witte kleding in een ziekenhuis voor arts wordt aangezien. En reken erop dt Wisdam dergelijke misverstanden volle dig weet uit te buiten, om er weer een krankzinnige boel van te maken. OOK IN DIT theater zaterdag- zondagavond een reprise en wel „Kelly’s heroes”, een cynische oorlogs film van regisseur Brian Hutton, die berust op de moeilijk te bestrijden ver onderstelling dat voor geld alles te koop blijft. Het is allemaal begonnen om een Duitse goudschat, waar door een sectie lepe Amerikaanse militairen verwoed jacht op wordt gemaakt. Een en ander leidt natuurlijk tot veel spanning, avon tuur en amusement, met als resultaat een uitstekende film in de caegorie van het harde vermaak en Amerikaanse zelfspotgrappen. Onder meer gedragen door in dit genre bekende acteurs als Clint East wood en Telly (Ko jak) Savalis. VERDER IN de matinee van zondag nog „De geweldenaar van de jungle”, een sensationele oerwoudfilm over een De Werkgroep Assumburgtheater opent vrijdag 16 januari het nieuwe seizoen met een optreden van Cabaret Honoloeloe. Hessel van der Wal, Rog van de Meeberg en Henk Alkema (pia nist) brengen in De Jansheeren vanaf 20.30 uur hun programma „Leuke Vent” voor het voetlicht. In februari 1974 voerde hetzelfde trio „Gieren op een eiland” voor het Assumburgtheaterpu- bliek uit.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7