UNIEKE AANVAL IN RUSSISCHE PERS Puzzelt Knelpto IG Hoe fe I k Nieuwe Taunus van voor Hotel-Café-Rest. VAN AKEN 7} Vergissing regels Algemene constructie van auto's ri Cl PRIJS VOOR IMPORT I 4?^ 1 Wist u dat wij gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. 1 Verzending zeepost £--# Souwens Autoverhuur V R IJ D A G 9 JANUARI 197 6 VARIA 11 Dit woord: AFBOUWEN Unieke aanklacht Dit woord: AANGESLAGEN n o o Dit woord: WOEKER Dit woord: POTIG 9 MOSKOU (UPI). Het enige excuus dat steeds weer door functionaris sen van de communistische partij in de Sovjet-Unie wordt aangevoerd voor de rampzalige graanoogst van afgelopen jaar is dat het weer slecht was. Een Russische schrijver heeft dit excuus nu als onzin van de hand gewezen. Hij zegt dat bureaucraten meer schade aanrichten dan de koudste winter of de grootste droogte. Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023 - 324365 - 324709 BAAN, hoek Houtplein HAARLEM gr'J M I 3 Tekortkomingen Nieuws in 't kort EEN TRANSIT HUREN? f 35,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 IO (ADVERTENTIE) oogstramp Sovjet-Unie w (ADVERTENTIE) [Q] wereldomvattende (ADVERTENTIE) Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, Niet slecht weer, maar bureaucratie oorzaak DEN HAAG (ANP) Hier volgt een overzicht van de werkzaamheden op de Nederlandse wegen waarmee het verkeer de komende week rekening moet houden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Alkmaar-Den Helder: Bij vliegveld De Kooy en Het Zand wordt het verkeer bij toerbeurt over één rijstrook geled. Arnhem-Zutphen: In de richting Zut- phen moet het verkeer tijdens de spits uren rekening houden met vertragingen. Tussen Brummen en Zutphen blijft op de snelweg in elke richting een rijstrook be schikbaar. Zelden'tevoren is een dergelijke feite lijke aanklacht van een agrarisch wan beleid in de Russische pers verschenen. Ze lijkt een bevestiging van de ernstig ste dingen die Westerse deskundigen al vaak hebben gezegd over de verlammen de invloed van de bureaucratie op de landbouw. dienen uiterlijk woensdag a.s. in bezit te zijn. In december vorig jaar heeft de EEG-commissie in Brussel een driedaags symposium gehouden, waarop de toekomstige Europese voorschriften voor de bouw van auto’s aan de orde werd gesteld. Het ging er daarbij vooral om deze voorschriften in de toekomst beter op elkaar af te stemmen en zoveel mogeljjk te standaardiseren. De onderling afwijkende conslructievoorschriften die thans nog in vele Europese landen gelden, kosten zowel de auto-industrie als de con sument alleen maar geld. In onze vorige rubriek heeft een vergissing gestaan. We schreven toen, dat men met een -nieuwe retroflecte- rende kentekenplaat Zwitserland niet binnen mocht. Dit is on juist.Het ver bod op weerkaatsende kentekenplaten geldt alleen voor auto’s die in Zwit serland staan ingeschreven. Buiten landers met retroflecterende kente kenplaten op hun auto kunnen daar mee ongehinderd door Zwitserland rijden. Dit bericht ons de Touring Club Suisse. aantal tekortkomingen op in het land bouwbeleid, zoals onjuiste ploegmetho- den, verspilling van kunstmest, het niet toepassen van wisseling van de ver bouwde gewassen en bodemerosie door slechte landbouwmethoden. Enkele officiële functionarissen zeggen dat de grootte van de oogstramp in 1975 de Russen produceerden naar schat ting 137 miljoen ton graan in het afgelo pen jaar terwijl 215,7 miljoen ton als doel was gesteld wellicht tot een fel debat heeft geleid onder de beleidsmen sen. Niettemin blijft de nadruk liggen op een ambitieus produktiecijfer. Het nieu we vijfjarenplan (1976-1980) roept op tot een gemiddelde jaarlijkse oogst van 215 miljoen ton, 22 procent boven het ge middelde van het laatste vijfjarenplan. Naar zijn zeggen was elke derde win ter sinds 1891 even streng als de winter van 1972, waaraan de verwoesting van een aanzienlijk deel van de winteroogst in dat jaar werd toegeschreven. Toch, zo zegt hij, zouden passende voorzorgs maatregelen en geschikt zaad meer dan 90 percent van het verloren graan heb ben gered. „Het peil van de grondbewer king wordt niet bepaald door de jaren met gunstig weer, maar door de seizoe nen van slecht weer”. En hij voegt eraan toe: 'Het werkelijke probleem is dat het landbouwniveau geen gelijke tred houdt met de landbouwwetenschap en het weer accentueert slechts deze zwakte van ons. Het is niet de hoofdoor zaak van onze slechte graanoogsten”. De betrokkene is Joeri Tsjernitsjenko, een journalist die gespecialiseerd is in agrarische problemen. In het tijdschrift Nasj Sovremennik schrijft hij dat het weer in Rusland bij voortduring zo slecht is dat de gevolgen ervan kunnen worden ondervangen door een passend beleid. dit van kinderzit- Ford heeft er met deze auto’s naar gestreefd de kosten voor de eigenaar zoveel mogelijk te drukken. De nieu we Taunus vraagt minder service dan andere gezinswagens van zijn grootte. Het mechanisch gedeelte van de auto is gemakkelijk te bereiken. De car- rossieriepanelen kunnen om ze te De Franse vereniging van auto jour nalisten heeft de Chrysler 1308 GT verheven tot „veiligheidsauto van 1975”. De veiligheidsprijs wordt elk jaar toegekend. Chrysler heeft in 1972 deze prijs eveneens gewonnen en wel met de toen geïntroduceerde Simca 1100 speciaal. Na Simca, kwam de Peugeot 604, de Renault 30 TS en de BMW 320 uit de bus als de meest veilige auto’s van 1975, althans vol gens de Franse autojournalisten. U In een onverhulde aanval op het be leid zegt Tsjernitsjenko dat de landbouw moet worden overgelaten „aan land bouwkundigen en niet aan rekenaars”. We moeten leren „ons in bedwang te houden met zaaien. We moeten erken nen dat het soms gebeurt dat de grond droog is en dat er geen waarborgen zijn die uitzicht bieden op een goede oogst, dat het risico niet gerechtvaardigd is. In dergelijke gevallen zouden we in het geheel geen graanzaad moeten verknoei en, maar wachten op de lente. Het zaad dat we daarmee besparen zal een toe- Puzzel nummer 1 Horizontaal: 1 tijdruimte; 6 manier; 12 woonschip; 13 vreemde munt (afk.); 15 lidwoord; 16 naar aanleiding van (afk.); 17 natuurkundeterm (afk.); 19 liefdegift; 23 voorzetsel; 24 visbeen; 25 vogel; 26 Europese hoofdplaats; 28 jongensnaam; 30 bevestiging; 31 vrouwelijk dier; 33 zangstem; 34 lijst; 36 Bijbelse naam; 38 reeks; 40 voorzetsel; 41 Frans lidwoord; 42 persoonlij^ voornaamwoord; 43 gelid; 45 muziekoefening; 48 leesteken; 50 zangstem; 52 dwaas; 54 tweetal; 56 spil; 57 kruisboog van een gewelf; 59 teken; 60 omroepvereniging (afk.); 62 hoog bouwwerk; 63 muziekterm (afk.); 65 na kijken; 68 water in Brabant; 69 gelofte; 71 selenium (afk.); 72 zangnoot; 74 bar; 75 eerbied; 76 groente. In het Noordhollands bestaat nog steeds het woord poot in de beteke nis: hoofd en speciaal: voorhoofd, Ook in het 17e-eeuwse blijspel Ware nar, waarin Amsterdams wordt ge sproken, komt bet woord in die bete kenis voor. Het is verwant met pot ketel, pan. Men spreekt immers ook van iemands hersenpan. Van poot is afgeleid: potig dat dan ook eigenlijk betekent: hoofdig, koppig, eigenzin nig. Maar de huidige betekenis van potig is een geheel andere. Men ver staat onder potig immersgespierd, krachtig, flink, stoer. Deze betekenis verandering is onfstaan doordat men in potig een afleiding zag van een ander woord poot, dat in gemeenzame taal heel gewoon is voor: hand. Men zegt: geef me de poot, of: hou je poten thuis. Ook in poot-aan spelen voor: de hand aan het werk slaan komt dit woord poot voor. Een potige vent is nu niet meer: iemand die koppig is, maar: iemand die poten aan zijn lijf heeft. In de nieuwe reeks kan men kiezen uit de Taunus-Basemodel, de Taunus L en GL, de Taunus S en Ghia. Zes motoren, variërend van 1,3 liter low compression tot de 2,3 liter V6, zijn voor deze varianten beschikbaar. Be halve bij de Ghia kan onder meer tegen meerprijs een wasinstallatie voor de koplampen worden geleverd. Deze installatie is reeds aanwezig op het Taunus Ghia-model. De topsnelheid van de Taunus 2,3 liter is 173 km per uur. Opmerkelijk detail: met deze nieuwe Taunus-serie keert na 37 jaar weer het Ford-ovaal terug op de radiateur en de carrosse rie. De foto toont de Ford Taunus Ghia. prijswinnaars puzzel nummer 51 ƒ25,-: M. de Groot-Wouters, Klever- parkweg 99, Haarlem, ƒ25,-: C. Kuiter, Lierstraat 53, IJmuiden; 15,-: J. Knook, Blauwe Beugelstraat 15, Rijsenhout post Aalsmeer; 15,-: Mevr. A. M. Zonneveld, Berkenstraat 32, IJmuiden; ƒ10,-: L. J. van Hulst, Vogelenzangseweg 302, Voge lenzang; 10,-: P. J. van der Ende, Berglaan 15, Santpoort. In verslagen van sportevenementen treft men tegenwoordig telkens het woord aangeslagen aan. Men leest bijvoorbeeld: Door dit doelpunt in het begin van de wedstrijd bleek de thuisclub duidelijk aangeslagen. Be doeld wordt: gedemoraliseerd, uit zijn evenwicht gebracht. Het is waar schijnlijk dat het woord uit de boks sport stamt. In een woordenboek wordt aangeslagen omschreven als: niet knock-out, maar in half-bewus- teloze toestand. Maar dat kan men natuurlijk niet zeggen van een voet balelftal. Verder wordt wel veronder steld dat aangeslagen na W.O. II aan het Duits is ontleend. Maar het komt in de betekenis: zenuwachtig al voor in een Westvlaams dialectwoorden boek dat in 1873 verscheen. De oor sprong blijft dus onzeker. De Subaru GT Hardtop, voor het, eerst in Europa te zien op de autosa lon in Brussel, heeft in Amerika de prijs voor de „beste importauto van 1975” gekregen. De Subaru GT, een produkt van het Japanse concern Fu ji Heavy Industries Ltd., maakt deel uit van het Subaru 1400-programma, dat ook in ons land verkrijgbaar is. Deze wagens bezitten een krachtbron van aluminium-legering, voorwielaan- drijving, en onder meer onafhankelij ke vering op alle vier de wielen. Voor 1976 is er nog een vijf-versnel- lingsbak bijgekomen en verbeterde ve ring. Bovendien zijn alle modellen 1976 nu uitgerust met servo-rembe- krachtiging en verwarmbare achter ruit. Op de foto de Subaru GT Hard top. ne, voor Zover zullen de gordels comfortabeler moe ten worden en zullen zij moeten worden beschouwd als een onderdeel van de autoconstructie. Het voordeel daarvan is dat zij tegelijk met de auto kunnen worden getest en niet langer afzonderlijk. De weerstand tegen het gebruik van de autogordel blijft, ook na het invoeren van de draagplicht, nog be staan. In het algemeen voert men tegen de gordel aan, dat hij bij brand of een duik in het water een snelle vlucht uit de auto onmogelijk maakt. Zonder aangesnoerde gordel is het gevaar echter veel groter: in de meeste gevallen zal men dan door de schok bewusteloos zijn. Het snel ver laten van de auto is daarmee hele maal onmogelijk geworden. In Brussel heeft men zich ook bezig gehouden met de gevolgen voor de autoconstructie na een ongeval. Inmiddels heeft in ons land de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid bekend gemaakt, dat men in februari start met een onderzoek van ca. 15.000 autowrak ken. De bedoeling is gegevens te ver- Tsjernitsjenko somt vervolgens een Vertikaal: 1 geestelijke; 2 hevig; 3 godsdienst (afk.); 4 voegwoord; 5 mon ster; 7 voetbalvereniging (afk.); 8 mijt; 9 Frans onbepaald voornaamwoord; 10 aanwijzend voornaamwoord; 11 net zo als; 14 namelijk (afk.); 18 voor; 20 kaartenboek; 21 makkers; 22 deel van Egypte; 24 glanzen; 27 dus (Engels); 29 reeds; 30 persoonlijk voornaamwoord; 32 kleur; 34 deelteken; 35 overleggen; 37 slot; 39 ik (Lat.); 44 deel van een bloem; 46 woede; 47 bovenaards wezen;48 ei land in de Middellandse zee; 49 het monteren; 51 vlagzalm; 53 tandarm zoogdier; 55 bolgewas; 58 soort stichting; 59 vreemde munt; 61 vruchtbare plaats; 64 wortel; 66 droog (van wijnen); 67 N.V. (Duits); 68 boos; 70 titel (afk.); 73 voorzetsel; 74 bijwoord. verwisselen snel worden losge schroefd. Ford zegt, dat het vervan gen van het gehele aandrijfmechanis me van de auto vijf uur minder in beslag neemt. De nieuwe Taunus- reeks heeft zelfstandige remmen. Ach teras en versnellingsbak hoeven geen olieverversing meer te krijgen. gordels, enz; Er zijn via laboratori umproeven al belangwekkende gege vens verzameld, maar thans wordt de effectiviteit in de praktijk vastge steld. Na een onderzoek, dat de SWOV hield van 1968 tot 1971 kwam overi gens reeds vast te staan, dat het gebruik van een heup- of driepunts- gordel de kans om gedood te worden bij een ongeval met 75 percent ver laagt. Het Nederlandse werkwoord afbou wen betekent: de bouw van het een of ander voltooien, ten einde brengen. Maar in de laatste tijd wordt afbou wen ook in een andere betekenis gebruikt. Een onzer Kamerleden heeft kort geleden in de Kamer be toogd dat het beter zou zijn geweest de Starfighter niet te vervangen, de luchtmacht af te bouwen en die taak over te laten aan grotere bondgeno ten. Kennelijk bedoelde deze spreker dat wij moesten ophouden een lucht macht in stand te houden, dat wij onze luchtmacht moesten afschaffen. H.j gebruikte daarvoor een verwerpe lijk germanisme. Het Duitse werk woord abbauen betekent namelijk: de exploitatie beëindigen. Den Markt abbauen is: de markt af breken. Maar zo kan het Nederlandse afbouwen nooit worden gebruikt. Nasj Sovremennik is een wetenschap pelijk tijdschrift met een oplage van iets meer dan 100.000, maar de publikatie van het artikel duidt op officiële steun van hogerhand in een land waar alles de censor moet passeren. Milder gestelde artikelen in deze geest zijn in andere publikaties verschenen. Onder woeker wordt iets heel slechts verstaan: het eisen van veel te hoge rente over uitgeleend geld, waarbij misbruik wordt gemaakt van de geldnood waarin de schuldenaar verkeert. Maar de eigenlijke beteke nis van het woord is heel onschuldig. In Oud-Engels komt wocor voor in de betekenis: vrucht, levend wezen, nakomeling. Daaruit vloeien voort betekenissen als: groei, aanwas, toe neming, opbrengst, winst. De grond vorm is: wassen in de zin van groeien (wat een heel ander woord is dan wassen: schoonmaken) en onder woe ker moet dus feitelijk worden ver staan: de aanwas van een kapnaai. De ongunstige betekenis wordt be grijpelijk als men bedenkt dat de R.K. kerk in de Middeleeuwen het nemen van rente op uitgeleend geld vei bood. Wie dat verbod overtrad was een woekeraar. Argentinië: ms „Schwarzburg” (12 jan.). Australië: ms „Melbourne Express” (13 jan.), Brazilië: ms „Schwarzburg” (12 jan.), Canada: ms „C.P. Discoverer” (15 ja.), Israel: ms „Hope” (15 jan.), Japan: ms „Kamakura Maru” (14 jan.), Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Ujamaa” (16 jan.), Ned. Antillen: ms „Mercurius” (13 jan.), Suriname: ms „Mercurius” (13 jan.), Verenigde Staten van Amerika: ms „Atl. Crown” (14 jan.), ms „S.L. Market” (15 jan.), Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.- Afrika: ms „Montaigle” (12 jan.. Tsjernitsjenko beschuldigt bureaucra ten en plannenmakers ervan een deel van de beste grond in de Sovjet-Unie te ruïneren met hun pogingen de produktie koste wat het wil op te voeren. Zij schenken geen aandacht aan elementaire details als rondploegen, wisseling van gewas, tijdig zaaien of kiezen van het juiste zaad voor het klimaat. De schrij ver verwijst naar h et gebied van de zwarte aarde in Zuidelijk-Rusland en de Oekraïne (eens bekend als de koren schuur van Europa) waar het grootste deel van de Russische wintertarwe groeit. Oplossing puzzel nummer 51 Horizontaal: 1 periode; 6 odalisk; 11 ere; 12 mol; 13 oh; 15 snek; 16 Anlo; 17 d. i.; 18 n.a.v.; 20 Ee; 21 a.e.; 22 ent; 23 Ad; 25 Fl.; 27 nu; 28 se.; 29 einde; 32 sul; 34 Lisse; 36 rag; 37 op; 39 P.G.; 40 tak; 41 Tatra; 42 erg; 45 t.t.; 46 p.m. 48 alm; 51 soldij; 53 nat; 55 medio; 57 a.o.; 58 p.p.; A.M.; 61 ge; 62 oud; 64 el; 65 e. k.; 67 rui; 69 R.I.; 70 stee; 72 snik; 73 t.l.; 75 ris; 76 ein; 78 eminent; 79 rekstok. ons Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. Ford heeft een nieuwe serie Tau- nus-modellen op de markt gebracht, waarvan de fabriek claimt, dat zij behoren tot de minst dure auto’s in Europa. De nieuwe wagens, waarbij men de keuze heeft uit drie carros- sierieën en zes motoren, bezitten als veiligheidsvoorzieningen onder meer bekrachtigde schijfremmen vóór en gelaagde voorruiten. Om zoveel mo gelijk brandstof te sparen ontwierp Ford een nieuwe carburateur en ont stekingsmechanisme, die bovendien de uitlaatgassen reduceren. Een nieuw stationair systeem moet de Taunus- modellen ook binnen de stad tot een zuinige en zo schoon mogelijke auto maken. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 - 's Maandags gesloten Haarlems Gordijnenhuis Vertikaal: 1 pronker; 2 R.K.; 3 Oene; 4 dreef; 5 eek; 6 oma; 7 Donau; 8 alle; 9 in; 10 kritiek; 14 ha.; 17 dn.; 19 vang; 22 eest; 24 d.d.; 26 L.S.; 27 nl.; 28 si; 30 ia; 31 e.o.; 33 ultra; 34 l.g.; 35 S.A.; 38 P.T.T.; 39 pap; 42 escorte; 43 r.o.; 44 glad; 45 tij; 47 mm.; 48 ader; 49 li; 50 moeilijk; 52 d.c.; 53 n.p.; 54 t.a.; 56 eg; 58 plein; 60 menie; 63 ui; 64 etre; 66 kink; 68 ut; 71 Est; 72 S.E.R.; 74 o.i.; 77 st. voeging zijn aan onze oogst en geen vermindering ervan”. Purmerend-Alkmaar: In de Zuidoost- Beemster bij Purmerend mogelijk vertra ging, één rijstrook beschikbaar, maxi mum doorrijhoogte vier meter. Amsterdam-Den Haag: Tussen Schip hol en Burgerveen wegversmalling en snelheidsbeperking (70 km). Utrecht-Arnhem-grensovergang Bergh: Ter hoogte van Arnhem overdag slechts één rijstrook beschikbaar in beide rich tingen. Breda-Gorkum: Voor verkeer uit de richting Breda tussen Merwede brug en verkeersplein Gorkum wegversmalling. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: In beide richtingen mogelijk vertraging. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: In de gemeenten Naaldwijk moet het verkeer rekening houden met vertraging, in bei de rijrichtingen blijft één rijstrook be schikbaar. Tsjernitsjenko veroordeelt wat hij noemt een alles-of-nites filosofie die steeds betere resultaten eist, in plaats van het accepteren van veiliger maar zekerder cijfers met graansoorten die aangepast zijn aan klimatologische om standigheden. „We gebruiken toch ook geen verkeerd soort olie voor een Zhi- goeli (autol of een Iljoesjin-62 vlieg tuig”, zo zegt hij. „Hetzelfde geldt voor tarwe. Deze nieuwe soorlen zijn niet geschikt voor slecht weer en leveren onder slechte omstandigheden ook min der op”. Op de bijeenkomst in Brussel heb ben de deelnemers verdeeld in een aantal werkgroepen onder meer de volgende onderwerpen besproken: de gevolgen voor de autoconstructie na c„.. -1, scherming van de autopassagiers te gen de gevolgen van ongelukken, luchtvervuiling en het efficiënte ge bruik van energie en grondstoffen. De deelnemers aan het symposium afkomstig uit zowel ambtelijke als niet-ambtelijke vakkringen stelden onder meer de volgende aanbevelin gen op: de EEG-lidstaten zullen moeite moeten doen om de toela- tingsvoorschriften te standaardiseren, de plicht om gelaagd glas in de auto aan te brengen kan vervallen, een aanvaardbare prijs voor auto’s met grotere veiligheid voor de inzittenden, verhoging van de veiligheid van voet gangers en de autogordel moet deel gaan uitmaken van de gehele auto constructie en niet meer als een ac cessoire behandeld worden. Wat bij deze aanbevelingen opvalt is de zorg voor de veiligheid van de voetgangers. Om dit te realiseren is het onder meer nodig de hoogtelig- ging van de voorste bumper te har moniseren. De maatregelen die tegen het verkeerslawaai worden onderno men, hoeven zich niet te beperken tot constructievoorschriften voor de auto. In het kader van het verkeerslawaai zijn ook maatregelen nodig in de stedebouwkundige planning en bij het ontwerpen van huizen, kantoren enz. De uitspraak, dat niet langer gelaagd ■glas verplicht hoeft te zijn, steunt op het gebod om autogordels te gebrui ken. Deze gordels zorgen er immers al voor, dat het hoofd niet met de voorruit in aanraking kan komen. Overigens moet dan wel een algeme- draagplicht autogordels worden ingesteld. is het thans nog niet. Ook zamelen over de constructie van au to’s die bij een ongeluk waren be trokken. Onder meer komt bij onderzoek aan bod de invloed veiligheidsstuurkolommen, een ongeval, verkeerslawaai,„be- jgg,. hoofdstemen, automatische auto- ongei ukken,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11