Niemand in huidige China heeft zijn binnen- en buitenlandse ervaring Andere houding van VS tegenover Israel NIET-ROKERS IN OFFENSIEF a te.— -I 13 V R IJ D A G 9 1976 JANUARI BUITENLAND Groot diplomaat Grote tournee Vetorecht r J. 9 Zi .^1 _a* V (Van onze redacteur in Washington, mr. H. Lei’felaar) Opvolging Voor- en tegenstanders NEW YORK (DPA) „Een ro ker kussen staat gelijk aan het af likken van een smerige asbak”, „In mijn auto wordt niet gerookt” en „Rokers stinken”. Plakkers met dergelijke teksten verschijnen de laatste tijd in steeds grotere aan tallen in de Amerikaanse steden, waar men er niet eens meer van opkijkt als op congressen plotseling iemand opstaat, rokers om hem heen sigaret, sigaar of pijp uit de mond trekt en dan schielijk ver dwijnt. Dan heeft men bezoek ge had van de „rokersboeman”, een nieuwe vinding van degenen die vinden dat zij nu lang genoeg in de walm van hun rokende medemen sen hebben gezeten. 12 Tsjoe En-lai is onvervangbaar (Vervolg van pagina 1) versiteit van Kyoto. een wordt schade van Tijdens de veelvuldige koerswjjzigin- Tsjoe en partijvoorzitter Mao Tse Tung. aan Tsjoe En-lai door de jaren heen: (van boven naar onder) in 1938 als generaal in het leger; in 1946 tijdens een rege- rings-conferentie; in 1955 als premier op bezoek in India; in 1966 op bezoek in Roemenië De Amerikaanse regering stelt zich echter op het standpunt dat zij geen vete kon uitspreken over de Palestijnse deelneming, omdat het een procedure- kwestie betrof. Niettemin is Washington Tsjoe En-lai is - net als Mao en een groot deel van de andere Chinese topfiguren - nog geboren in de 19e eeuw. Hij stamt uit een familie van mandarijnen, de „geletterden”, die onder de keizers het bestuur voerden. Zijn „klassieke” opvoeding geschiedde grotendeels door een grootvader en enkele ooms. Na de „republikeinse” revolutie van 1911 kwam hij op de middelbare school in aanraking met de ideeën van Soen Yat-sen. Ver volgens vertrok hij naar Japan om zijn studie voort te zetten aan de uni- Hij wordt directeur van de politieke afdeling van het nationalistische leger en de daarbij behorende militaire acade mie, Wahmpoa. Als zodanig is hij de naast medewerker van Soen Yat-sens opvolger Tsjang Kai-sjek, maar tevens leermeester van het merendeel der com munistische veldheren, die hem later in de burgeroorlog zullen verslaan zoals de jonge Lin Piao. In deze periode trouwt hij met Teng Ying-chao, die net als hijzelf een steeds belangrijker rol binnen de communistische partij speelt. Hun huwelijk blijft kinderloos. De juristen hebben een vette kluif aan de „opstand van de niet-rokers” gekre gen. Steeds vaker moeten rechtbanken zich buigen over zaken waarin niet- rokers hun recht op frisse lucht eisen. Werknemers in kantoren en fabrieken klagen dat zij hun werk niet goed kun nen doen omdat zij in de „uitlaatgassen” van rokende collega’s moeten zitten en etn bezoeker van een stadion heeft bij een rechtbank uitvaardiging van een rookverbod gevraagd omdat hij tijdens een sportevenement frisse lucht wil ina demen en niet de rook van mede-bezoe- kers. Hoewel Tsjoe En-lai zich al in een zéér vroeg stadium bij de beweging aansluit, verpersoonlijkt hij in de ogen van velen alles waartegen deze zich richt. Hij komt uit een „gegoede” fami lie, neemt een centrale plaats in de bureaucratie in. Hij heeft alle stormen in de partij overleefd, en heeft de naam een behendig politicus te zijn - pragma tisch en realistisch. Hij is tijdens zijn veelvuldige buitenlandse reizen steeds in contact geweest met de verfoeide „reac tionairen, imperialisten en revisionisten”. Of de rokers bereid zullen zijn wat meer rekening te houden met hun niet- rokende medemens is nog de vraag. De waarschuwingen negerend van terzake deskundigen dat roken zeer schadelijk is voor de gezondheid, ook van niet-rokers, puften de Amerikanen in 1975 ongeveer 600 miljard sigaretten de lucht in. Dat was circa 1,2 percent meer dan het jaar daarvoor en ondanks economische terug gang en verhoging van de prijs van sigaretten. er niet in geslaagd Israel tot andere gedachten te brengen. Tussen 1950 en 1953 onderhandelt Tsjoe En-lai met de Sovjet-Unie over de Russische ontwikkelingshulp. In 1953 en 1954 speelt hij een centrale rol bij de onderhandelingen, die een einde maken aan de Koreaanse en de Vietnamese oorlog. In 1955 is hij (met Nasser, Neh- roe en Soekarno) een van de bezielende krachten achter de eerste Afro-Aziati- Het is dan ook niet verwonderlijk dat - nadat in de eerste fase president en partij-secretaris Lioe Shao-chi ten val is gebracht - de radicale en ultra-linkse krachten hun aanvallen concentreren op Tsjoe En-lai. Mao houdt hem echter de hand boven het hoofd en in de loop van 1967 en 1968 diskwalificeren de extre misten zich. In de volgende jaren is het opnieuw de premier die de terugkeer naar het gewone leven organiseert en ervoor zorgt dat de opgelopen economi- nistische Partij. In 1962-’63 wordt het dispuut voor het front van de andere naties voortgezet. In China zelf zoeken de critici van Mao’s „Grote Sprong” steun bij de Sovjet-Unie. Maar vanaf 1965 lanceren de maoisten een ideolo gisch tegenoffensief in de vórm van de Culturele Revolutie. De militante niet-rokers in de Vere nigde Staten hebben de rokers de oorlog verklaard. De tijd dat de niet-roker Wanneer in 1970 en 1971 radicale ideoloog Tsjen Po-ta In 1926-’27 maakt Tsjang Kai-sjek plotseling een einde aan de samenwer king van de nationalistische KMT met de communisten. Hij laat tientallen mensen arresteren. Eén van hen is Tsjoe En-lai, die echter kort daarop weer wordt vrijgelaten. Ditmaal geeft hij scholing aan het opleidingsinstituut van de boerenbeweging, dat wordt geleid door Mao Tsetoeng. Hij speelt een be langrijke rol in de beroemde Nanchang- opstand, in de vorming van de eerste „Sovjets” in de provincie Kiangsi, in de Lange Mars naar het bergland Yenan. In deze moeilijke tijd hebben de commu nistische partij en het leger grote moeite zich te herstellen van de slagen die hun worden toegebracht. Dat begint al in 1936. De communisten stellen aan de nationalisten voor om de strijdbijl te begraven en zich gezamen lijk teweer te stellen tegen Japan. Tsjang Kai-sjek weigert, maar wordt daarop door zijn eigen generaals van het bed gelicht (bij de betreffende residentie in Sian laat men de bezoekers nu nog de muur zien, waarover hij - naar men vertelt - „zonder pyamabroek” trachtte te ontsnappen). Tsjoe En-lai treedt als bemiddelaar op tussen de nationalisten, en de overeenkomst met de communis ten wordt gesloten. Wanneer de Arabische gedelegeerden er echter in zouden slagen om de Veilig heidsraad zijn vorige resolutie te laten amenderen, zodat de Palestijnen wél als volwaardige gesprekspartners aan het debat kunnen deelnemen, zal de Ameri kaanse regering zonder twijfel van zijn vetorecht gebruik maken. Van belang is dat Israel er onlangs op heeft aangedrongen om de Geneefse conferentie te hervatten, maar zonder vertegenwoordigers van het Palestijnse bevrijdingsfront, terwijl Egypte ook de gesprekken in Genève wilde hervatten, maai met deelneming van de Palestij nen. Deze standpunten lijken een moge lijkheid te openen voor diplomatieke manoeuvres waarbij, het erom zal gaan hoeveel het Israel eraan gelegen is om de Veiligheidsraad buiten de onderhan delingen te houden. Diplomaten in kringen van de Vere nigde Naties verwachten dat het debat in de Veiligheidsraad zal ontaarden in wederzijdse beschuldigingen en propa ganda zonder dat er wezenlijke en bin dende oplossingen gevonden zullen wor den. Maar zelfs in dat geval zal het gekrakeel een pluspunt voor de Palestij nen opleveren, omdat zij voor het eerst met de officiële status van waarnemers zijn toegelaten tot een internationaal lichaam. Het ministerschap van buitenlandse zaken werd al sinds 1958 waargenomen door Tsjen Yi, maar ook deze heeft zwaar onder de Culturele Revolutie ge leden en is enige tijd geleden aan kan ker overleden. Hij is opgevolgd door Tsji Peng-fei, eveneens een oude rot in het vak. Hij heeft een aantal plaatsvervan gers, waarvan Tsjao Koean-hoea (die zich vooral met de betrekkingen met het Westen bezighoudt) de belangrijkste is. Zij zullen in de toekomst de politiek voortzetten waarvoor Tsjoe En-lai in de afgelopen eeuw de grondslagen heeft gelegd. In kringen van Parijse communisten kwam hij bovendien in aanraking met een Vietnamese student, die hij zijn „grote broer” noemde. Het was Ho Tsji- minh. Tsjoe En-lai bezocht ook Duits land, België en Engeland en legde zo al vroeg de basis voor zijn talenkennis en bereisdheid. Wanneer hij in 1924 weer naar China terugkeert, vestigt hij zich in Kanton: het centrum van de politieke activiteit van de nationalistische Koeo Min Tang-beweging en de ermee samen werkende Communistische Partij. In de Tweede Wereldoorlog blijft bij de verbindingsman tussen beide helften van het Chinese verzet. Na de capitula tie van Japan is hij het die - samen met Mao - probeert een definitieve coalitie tot stand te brengen. Maar wanneer de vijandelijkheden opnieuw uitbreken en de communisten de nationalisten van het vasteland naar het eiland Taiwan of Formosa terugdrijven, is hij het ook die in 1949 samen met Mao de architect is van de Volksrepubliek - van de Grond wet tot de bestuursstructuur. Vervolgens is hij het, die als premier en tegelijk minister van buitenlandse zaken niet alleen de binnenlandse wederopbouw or ganiseert, maar ook de buitenlandse po litiek aanvoert. WASHINGTON Het debat over het Midden-Oosten dat maan dag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties begint, kan het begin van een nieuwe fase inluiden voor de relaties tussen Israel en zijn Arabische buren, en niet minder voor die tussen Israel en de Ver enigde Staten. Gedurende de afge lopen maanden zijn er aanwijzingen geweest dat Washington bezig is zijn positie te wijzigen, niet zozeer ten nadele van Israel als wel ten gunste van de Arabische landen. In 1959 reist Tsjoe En-lai nogmaals naar Moskou om een nieuw verdrag voor economische samenwerking te te kenen. Maar nauwelijks zes maanden later trekt Kroetsjev alle gedane belof ten in en alle materieel en technici terug. In de volgende jaren ontstaat het „Chinese ontwikkelingsmodel” en de breuk met de Russen. In 1961 loopt Tsjoe En-lai demonstratief weg van het 22e Congres van de Russische Commu- gen die daardoor ontstaan, verschilt Tsjoe En-lai herhaaldelijk van mening met Mao Tsetoeng en andere leiders. Maar vanaf het moment dat men erin slaagt zich te handhaven en te herstel len, groeit de politieke eenheid. Hoewel hij zich vele malen in de positie bevindt om Mao naar de kroon te steken, zal hij deze steeds op de achtergrond blijven steunen. Zijn uitzonderlijke combinatie van beginselvastheid en onderhande lingsvaardigheid maakt hem tot degeen, die vrijwel iedere grote regeling op bin nen- en buitenlands gebied tot stand heeft gebracht. Al snel blijkt echter dat Moskou ook Peking niet op voet van gelijkheid be handelen wil. Wanneer Chinna in 1957- 58 het Russische ontwikkelingsmodel loslaat, en de campagne tot de vorming van landbouwcommunes en een „grote sprong voorwaarts” lanceert (waarbij Tsjoe zich geheel op de binnenlandse politiek concentreert en de buitenlandse zaken uit handen geeft) ontstaan scherpe meningsverschillen. Het belangrijkste signaal was dat de Amerikaanse regering zich niet krachtig verzette tegen de motie waardoor verte genwoordigers van het Palestijnse Be vrijdingsfront als waarne.mers zullen deelnemen aan de beraadslagingen van de Veiligheidsraad. Israel heeft Washing ton dat kwalijk genomen en aangekon- digd dat het de bijeenkomst van de Veiligheidsraad zal boycotten. Het was in dit zelfde tijdvak dat een dozijn Nederlandse parlementariërs en een handvol journalisten (onder wie on dergetekende als GPD-verslaggever) zich persoonlijk konden vergewissen van zijn kwaliteiten. Ontspannen en geestig tus sen zware vergaderingen door, goed geïnformeerd en moeiteloos oversprin gend in andere talen, maar desondanks recht afstevenend op het doel, dat hij zich voor deze ontmoeting had gesteld. Op deze foto uit 1957, toen de verhou-* dingen tussen China en Rusland nog goed waren, schateren (v.l.n.r.) in Mos kou bij de terugkeer van olympische at leten uit Melbourne: Kroesjtsjev, Bulga nin, Tsjoe En-lai en Ho Lung om grap. openbaar worden. Zeker een half dozijn militante orga nisaties heeft de strijd met het roken aangebonden. „Iedereen die in tegen woordigheid van anderen rookt is een smerig zwijn”, meent de journalist Will Jones uit Minneapolis. Hij heeft de „ver eniging tot uitroeiing van rokers” opge richt. „Als iemand aan longkanker sterft zeggen wij'thans: gelukkig, weer een roker minder”, zegt Jones. In hun pas ontdekte evangelische as piraties willen de Amerikaanse niet-ro kers het hele land ertoe bewegen alle voorraden „rooktuig” te vernietigen. Zij voelen zich sterk in de wetenschap dat „slechts” 41 percent van de volwassen bevolking rookt. Een archieffoto uit 1972, waarop Tsjoe (rechts) uitgeleide doet aan president Nixon na diens bezoek aan China. Terwijl de Verenigde Staten zijn voorstellen voor een normalisering van de betrekkingen afwezen en een neutra lisering van Zuidoost-Azië onmogelijk maakten door de oprichting van de mili taire verdragsorganisatie van de ZOA- VO, zette Tsjoe En-lai zijn diplomatieke offensief voort. Eind 1956 maakte hij een grote tournee langs Vietnam, Cam bodja, India, Birma en Pakistan. Verdere bezoeken aan Nepal en Afghanistan moesten echter worden afgezegd omdat zijn bemiddelaarscapaciteiten elders no dig waren. Dat was in Oost-Europa, waar grote spanningen waren ontstaan tussen de Sovjet-Unie en haar bondge noten, zoals Hongarije, Oost-Duitsland en Polen. ook de en de radicale legerleider Lin Piao zich dis kwalificeren, schuift hij op naar de tweede plaats in de partij-hiërarchie. Terwijl de verhouding met Moskou ver slechtert, is hij het die de opening naar de Verenigde Staten en West-Europa tot stand brengt. Het tiende Partijcongres van 1973 bevestigt hem in zijn positie, met naast zich een veertig jaar jongere „culturele revolutionair”: Wang Hoeng- wen. Na de opstootjes van 4 mei 1919 in Peking keerde hij echter terug naar het vasteland om zich aan te sluiten bij de beweging van nationalistische intellectu elen. Zijn activiteiten brachten hem zelfs enkele maanden in de gevangenis, en na zijn vrijlating vertrok hij naar Frankrijk. Daar maakte hij onder meer kennis met Tsjoe Teh (later met hem een van de mede-oprichters en aanvoer ders van het Rode Leger) en Tsjen Yi (later zijn plaatsvervanger en opvolger als minister van buitenlandse zaken). lijdzaam de rookgordijnen van anderen accepteerde, schijnt ten einde te lopen. Meer dan dertig Amerikaanse staten en honderden steden hebben onder de druk van de tot zelfbewustzijn gekomen niet-rokende burgers rookverboden van velerlei aard uitgevaardigd. Zo mag in veel winkels, kantoren en middelen van vervoer niet meer gerookt Premier Tsjoe En-lai is onvervang baar. Niemand in het huidige China heeft een dergelijke brede binnen- en buitenlandse ervaring. Toch heeft hij al voor zijn eigen opvolging gezorgd. Afge lopen jaar heeft hij Teng Hsiao-ping, die met de Culturele Revolutie was wegge zuiverd, teruggehaald als vice-premier. Ook hij is zeer ervaren en neemt nu al een deel van de taken als premier waar. Daarnaast treedt Li Hsien-nien, die eveneens enige tijd naar de achtergrond was verdwenen, vooral op als zijn Vice- premier voor financiële en economische aangelegenheden. sche en diplomatieke goedgemaakt. sche topconferentie van Bandoeng en een van de opstellers van de beroemde „Vijf Beginselen voor Vreedzame Coëxistentie”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13