Kleine keuze uit steeds wassende boekenstroom I Scotts laatste Frans Gerritsen rekent af reis naar de Zuidpool met verouderde theorie Humorloos geteken van Toon Hermans Rotterdamse getto-roman „Saü 700” in boek Fl S i- 1 Pc Li I 1 In „Het fenomeen kleur” Zi Na V R] 16 V R IJ D A G JANUARI 1976 9 Radiësthesie Maria en anderen as h: Astrologie Wetenschap en verschijningen Godfried in de hemel (Van onze kunstredactie) KLEUR, een wonderlijk iets. De kunstschilder die groen wil hebben, mengt wat geel en blauw om tot het door hem gewenste resultaat te komen. Blauw met geel gemengd, zelfs een kind weet het, geeft groen. Maar de belichtingsman die bij een toneel voorstelling met zijn gekleurde lichten een achterdoek mooi groen wil kleuren, laat het wel uit zijn hoofd om blauw en geel licht op dat doek te werpen. Blauw licht gemengd met geel licht levert namelijk wit licht op en geen groen. En een mozaïek- werker weet dat hij geen gele en blauwe steentjes door elkaar kan gebruiken als hij in een wand- vlak een groene partij nodig heeft. De gele en blauwe steen tjes rond elkaar gerangschikt zouden namelijk een grijs vlak doen ontstaan. Verschillen in gedragingen van kleur. Verschillen in onderlinge kleurverhoudingen. Kleurendes- kundige Frans Gerritsen uit Amersfoort schreef er een boek over: „Het fenomeen kleur”, een uitgave met als ondertitel „De nieuwe kleurenleer, gebaseerd op wetmatigheden van kleurpercep- tie”, een uitgave van Cantecleer in De Bilt. HET IS GEEN gemakkelijke opgave een veelomvattend inzicht te krijgen in het occultisme en de parapsychologie. Voor een deel zijn het zelfs tegengestelde begrippen in zoverre dat de parapsychologie een deel van het occultisme als studieterrein heeft. Het tracht voor heen „duistere zaken” te classificeren naar maatstaven die aan de gewone psychologie zijn ontleend, maar bestrijkt lang niet het gehele gebied. Je kunt dus een scheiding trekken. Dat wordt echter niet gedaan in „Elseviers encyclopedie van het occultisme en de para psychologie”. Het is een oorspronkelijk Engelse uitgave, geredigeerd en voor een deel geschreven door Richard Cavendish. Op het gebied van de parapsychologie is hij bijgestaan door de bekende prof. J. B. Rhine, zoals het titelblad vermeldt. A. J. D. van Vessem heeft voor de Nederlandse vertaling en bewerking gezorgd. Behalve een uitge breide Engelse literatuurlijst vindt de lezer bovendien een lijst van alle Nederlandse literatuur van de hand van Jacques van Belle, de bekende „Zienswijzer”. h I I i - 1 b j ij I fj I. Encyclopedisch inzicht in het occulte en de parapsychologie bewijsmateriaal I J. P. B. Zuid-Amerika bestrijkt. Gerritsen: J. B. 1’ T.K. „Het is niet uitgesloten dat de we tenschap, juist nu de astrologie meer in de belangstelling is gekomen dan ooit tevoren, op den duur dit halfont- gonnen terrein tot onderzoekingsge- bied zal verklaren of aan de charla tans verkopen. Maar dan nog blijft waar dat mogelijk is. Voor hem is astrologie een vorm van experimente le psychologie. Hoe hij er zelf over denkt in zijn inleiding? DE nieu1 surp: door kersi lijst Zelf: nes” zijn en h vern het dat 1 beidi Cine het 1 grac geor ari 22.3( Savi SI een film de r de. „Jav vuil! mes’ Krib so C City Al (vrij een van in e Hoe' zijn (thai werl biosi nen. in film heef lijk publ met de f leen volg dag der nem filrr tjes ong« Wee diep de 1 dert sche in 1 Wee migt vori gesi 3 In de boekenlijst van de encyclope- ftJlvLXjSWW Een gehypnotiseerde patiënt wordt klaargemaakt voor een longbehandeling. Foto uit „Encyclopedie van het occultisme”. Frans Gerritsen met zijn boek „Het fenomeen kleur" Op de achtergrond zijn vrouw. gentiende eeuw, heeft Wertheim zijn naam als een warm-romantische ver teller zonder meer gevestigd. In die tijd waarin het boek speelt was er beslist geen weelde, maar de joden vormden een levendige, krachtige en geestige gemeenschap rond de patri archale figuur Abraham Lezer, alias Abraham Koperentuit. Niet alleen de saamhorigheid, maar ook de kloof die er bestond tussen de rijke „Portuge zen” en de arme Ashkenaziem wor den in dit boek uitstekend getekend. Het is een boek dat met zijn heldere ernst en die typisch joodse zelfspot, die vol weemoed is, een karakteris tiek stuk verleden tot leven brengt. Een verleden dat nooit meer zal kun nen zijn. Zeker zullen wetenschappelijke pa rapsychologen niet aannemen wat „een bekende componiste onder de schuilnaam Roma Hijneman” in' De Je kunt de astrologie verbinden met mythologie, kabbalah en nog veel meer, zo pok met de handlees- kunde of chiromantie. Dat werd in de middeleeuwen al gedaan en dat doet Fred Gettings nu nog in zijn „Astro logie en handleeskunde”, in vertaling Op het gebied van de parapsycho logie is het veilig om te rade te gaan bij vakparapsychologen, indien ze al thans goed schrijven. Een der be- roemdsten is prof. Hans Bender in Duitsland, die daar dezelfde plaats inneemt als zijn vriend prof. W. H. C. Tenhaeff in ons land. Ze hebben vaak ervaringen uitgewisseld en sa men onderzoekingen verricht. Ten haeff heeft dan ook het voorwoord •geschreven in „Verborgen realiteit” met als ondertitel „Parapsychologie en randgebieden! van de psychologie” van Hans Bender en in de vertaling van Daniël Bish door De Fontein in De Bilt uitgegeven. Op een zeer dui delijke wijze behandelt Bender de uitkomsten van de parapsychologie op een breed vlak. Hij gaat in op telepathie, helderziendheid, spookver- schijnselen, maar ook op onderwer pen als „Schopenhauer en de para psychologie”, ervaringen van prof. Carl Gustav Jung en veel meer, alles heel begrijpelijk geschreven. In één adem moet ik dan nu ook noemen het al eerder in derde druk verschenen „Inleiding tot de parapsy chologie” van Tenhaeff zelf, een uit gave van Bijleveld in Utrecht. Het is een inmiddels welhaast „klassiek” boek op dit terrein. Het behandelt de geschiedenis van de parapsycholo gie en ik vermeld het omdat deze druk geheel is herzien en bijgewerkt op grond van bijvoorbeeld het onder zoek in Rusland in de laatste jaren. f M| nHH| die noemt Van Belle wel „Astrologi- ca” van Rico Bulthuis, maar natuur lijk nog niet diens pas verschenen „Astrologie, volledige handleiding voor de beoordeling van de horo scoop”, door De Driehoek in Amster dam uitgegeven. Het is dezelfde Rico Bulthuis, kunstredacteur van de Haagse Courant, die kort geleden een literaire prijs van de Jan Campert- stichting heeft gewonnen voor zijn roman „De dagen na donderdag”. Ri co Bulthuis weet als veelzijdige alles van astrologie kaartleggen, spiritis me en dergelijke. Hij is bovendien geen zweverig schrijver, want hij zoekt telkens de raakvlakken tussen ge- het occulte en de wetenschap, althans In het alge- MAURITS WERTHEIM, de in 1968 overleden joodse zakenman, heeft verschillende historische romans ge schreven, waaimit vooral de joodse gemeenschap van vroeger dagen naar voren komt. In 1952 debuteerde hij met de fascinerende familieroman „Isaac de Fuentés”, waarvan dit voor jaar bij Elsevier in Amsterdam een herdruk verscheen. Bilt. In een bijlage wordt uitdrukke lijk gesteld dat het gaat om Godfried Bomans. Die zou zich reeds voor zijn begrafenis vanuit het hiernamaals bij haar, een automatisch schrijvend trance-medium, hebben gemeld om haar twee boeken in één band) te dicteren, boodschappen vanuit zijn hemel dus. Ik ken het type mediamiek ont vangen teksten vrij goed. Ze hebben een volkomen andere sfeer en toon dan dit boek .„Godfried” is stellig een vroom zelfbedrog waarin deze trance- schrijfster haar eigen wensdromen voor hemelse boodschappen aanziet. „Verschijningen, wereldschokkend fenomenen” heet de nieuwste Von Daniken, uitgegeven doo Van Holke- ma Warendorf in Bussum, door Olga de Marez Oyens vertaald. Von Daniken somt een zeer groot aantal verschijningen op van Maria en een aantal heiligen, benevens de wonde ren (genezingen in Lourdes) die daar aan gepaard gaan. van Louise Moor zeer ruim geïllus treerd door Elsevier in Amsterdam uitgegeven. In een voorwoord pleit de bekende futuroloog (toekomst-des- kundige) prof. Fred L. Polak voor de zienswijze van Gettings. Onder andere schrijft hij„Aldus kan naar de vi sie van Gettings voor de mens een verruimd geestelijk bewustzijn ont staan, dat van groot nut zou kunnen blijken in de tegenwoordige crisis en dat mede zou kunnen dienen ter oplossing van de te verwachten ern stige problemen der komende deca des. Daaraan bestaat nu meer dan ooit een dringende behoefte en iedere wezenlijke bijdrage daartoe mag op zichzelf welkom worden geheten”. <’k i -fc R' m t X „Het fenomeen kleur” is een in structief kijkboek geworden, boorde vol foto’s en ander illustratiemateri aal. Want óm kleur en óver kleur gaat het in het boek van Gerritsen, dat het licht zag, zowel in Nederland als in de VS, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Spanje, waarbij de Spaanse editie behalve Spanje ook DE LEGENDARISCHE expeditie van kapitein ter zee Robert Falcon Scott naar de Zuidpool, van 1910 tot 1913, waarbij hij en zijn vier tochtge noten omkwamen, is door Ann Sa vours opnieuw beschreven aan de hand van dagboekfragmenten en au thentieke foto’s. Ann Savours is we tenschappelijk medewerkster aan het Scott Polar Research Institute in Cambridge, dat ter nagedachtenis aan de ontdekkingsreiziger is opgericht. De titel van de Nederlandse vertaling van het boek door Tanja van Benne- kom luidt: „Strijd om de Zuidpool” (uitgave H .J .W. Becht in Amster dam). Het initiatief van de schrijfster in onze nostalgie-behoeftige tijd zou men een voltreffer kunnen noemen. Je kunt je verwarmen aan het ijs koude, ruige pionierswerk van een groep mannen die, vrijwel zonder technische hulpmiddelen en alle ont beringen ten spijt, hun doel wilden bereiken. kan zo’n negen miljoen verschillende kleuren onderscheiden. Kleuren die allemaal een eigen, zelfstandig leven mogen en kunnen leiden Gerritsen komt met een eigen kleurcirkel, met daarin de nieuwe basiskleuren ultramarijnblauw, cy aan,groen, geel, rood en magenta. Voorts presenteert de Amersfoortsc kleurdeskundige in zijn boek één driedimensionaal kleurdiagram, waar in alle waarneembare kleuren geor dend zijn naar kleursoort, verzadiging en helderheid. Frans Gerritsen is kleurdeskundige. docent, reclameontwerper en indus trieel vormgever. Hij is daarnaast voorzitter van de NVVK, de Neder landse Vereniging voor Kleurenstudie, die zich ten doel stelt het verbreiden van kennis omtrent kleur, het bevor deren van verantwoord gebruik en toepassing van kleur, en het coördi neren van activiteiten op deze terrei nen. Het boek is geïllustreerd met opna men van de fotograaf van de expedi tie, Herbert Ponting. Naast de gebrui kelijke actie en groepsfotos’ zijn er voor die tijd sublieme landschapsfo- to’s te bewonderen .Frappant en van een heel aparte schoonheid zijn als aanvulling op het zwart-witwerk de vier kleurenfoto's, die met behulp van een ingewikkeld procédé, in 1904 door Auguste en Louis Lumière ont wikkeld, zeer moeizaam tot stand kwamen. Prof. J. B. Rhine test een proefpersoon op haar gaven om de val van dobbel stenen te beïnvloeden. Hij schreef de bijdragen op het terrein van de para psychologie in de hiernaast genoemde encyclopedie. Rest te vertellen dat Gettings zeer frappant bewijsmateriaal overlegt voor het verband tussen iemands ho roscoop en het verloop van de lijnen in de hand. Wel jammer dat hij af en toe vervalt in nogal onverteerbaar jargon. Wertheims tweede boek „Vorst van de ballingschap”, dat algemeen als zijn beste en meest geëngageerde werk wordt beschouwd, is nu ook als herdruk door Elsevier op de markt gebracht en daar kunnen we bijzon der gelukkig mee zijn. Met deze Rotterdamse getto-roman, gesitueerd in het midden van de ne- voor velen het gewetensvol wichelen een kunst om uit 'niets iets waarde vols te halen. Mocht u bezwaar ma ken tegen deze speelse benadering, bedenk dan dat. vele waardevolle din gen geen aanspraak kunnen en wil len maken op het predikaat weten schap, en dat het juist deze dingen zijn, die mede het aanzien en de bekoring ivan onze cultuur hebben bepaald.” In het algemeen genomen is het een goede encyclopedie met honder den trefwoorden en een uitgebreid register. Het boek van gróót formaat is uitstekend geïllustreerd in zwart wit en kleur. Sommige bijdragen zijn uitvoerig, andere soms te kort, maar dat moet wel, want een encyclopedie op deze terreinen zou een halve boe kenkast vullen. Cavendish is een veelwetende „en cyclopedist” op het occulte terrein en prof. Rhine de bekende parapsycho loog van de statistische proeven met onder meer telepathie. Ze houden elkaar lezenswaardig in evenwicht. Er is natuurlijk een groot aantal gerenommeerde en met name noemde medewerkers. meen is iets te veel in deze encyclo pedie naar de leesbaarheid en „het wonder” toegeschreven en dus te weinig naar de wetenschappelijke kanten van de problemen. Het ge volg is wel, dat deze encyclopedie plezierig te lezen valt omdat de stof populair wordt opgediend. Radiësthesie is ook een trefwoord in de eerder genoemde encyclopedie. Het is een merkwaardige geneesme thode (ook geldènd voor dieren en planten), gebaseerd op een diagnose die via een elektronisch apparaat wordt gesteld. Daarin wordt bijvoor beeld een druppel bloed van een patiënt gefotografeerd. Het beeld blijkt een bepaalde uitstraling te to nen en uit de karakteristiek daarvan wordt de aard van een ziekte vastge steld. Later zijn „radionische” appa raten ontwikkeld om ziekten te gene zen. Wetenschappelijk is het allemaal eigenlijk onmogelijk of onverklaar baar. Zelfs tegenstanders geven ech ter toe dat er soms resultaten worden behaald. Vermoedelijk door paranor male en onbewuste beïnvloeding door de mensen die de apparatuur hante ren, zoals dat ook met de wichelroede of het pendelen gebeurt. Er zal op dit gebied nog heel wat moeten worden onderzocht. Daarvan is ook de bekende publicist op para psychologisch gebied, Edward Russel, overtuigd in zijn boek „Genezing door radionica”, vertaald door drs. P. Ro- meijn en uitgegeven door Ankh-Her- mes in Deventer. Russell geeft de interessante geschiedenis van de ra diësthesie, stemmen van voor- en te genstanders, statistieken en resulta ten.. Niemand weet precies raad met die fenomenen, maar Von Daniken wel. Als hij stelt dat Maria en de heiligen slechts katholieke interpretaties voor verschijningen in het algemeen zijn, dan heeft hij stellig gelijk. Hij ver schuift de moeilijkheid door er krachten en manifestaties van zijn „goddelijke kosmonauten” in te zien. Volgens hem' zijn zij het immers geweest die, als „Urhebers” van onze evolutie de paranormale vermogens hebben ingeplant in de vroegste men sentypen. Nu en dan komen die kosmonauten kijken en het aardse leven beïnvloeden. Het boek is hetze rig jegens de wetenschap geschreven en zijn conclusies slaan vaak nergens op. Het feitenrelaas is niet zo gek, informatie bevat het boek wel. HEIN STEEHOUWER „OP VAKANTIE in Zwitserland kreeg Toon Hermans van zijn vriend de tekenaar-uitgever Ted (Scapa) Schaap een fraai gebonden dummy. Uitgevers doen dat wel meer en de reaktie van mensen is altijd aardig. Toon Hermans zette de dummy niet, zoals de meeste mensen, in de kast, maar hij werd geïnspireerd door de uitdagende leegte. Hij begon te teke nen en te schrijven totdat de hele dummy vol was.” Aldus luidde het begeleidende briefje aan onze redactie dat Elsevier bij het recensie-exem- plaat van het boek „Clownerietjes” door Toon Hermans voegde. Opgewekt zijn we er voor gaan zitten, maar als je het hebt doorgeno men blijf je wel met de levensgrote vraag zitten waarom Elsevier deze verzameling ongelooflijk kinderachti ge en knullige woord- en beeldgrap- pen op de markt heeft gebracht. Wel licht is de verklaring dat de naam Toon Hermans voldoende zekerheid gaf voor een goede verkoop. Op de omslag van het boek wordt een uitspraak van Toon aangehaald: „Een glimlach is nooit weg”. Met de beste wil van de wereld is dat zelfs niet op te brengen en daar moet je dan nog 35 gulden voor neertellen. J.B. „Het is eeiï boek dat geschreven móest worden. In vakli teratuur over kleur voor artiest en ontwerper worden namelijk nog theo- riën verkondigd die onjuist en ver ouderd zijn”. Üitgegaan wordt van stellingen gebaseerd op de, voor het oog, willekeurig gekozen verfmeng- kleureigenschappen van blauw, i"ood en geel. En op die theorie van blauw, rood en geel als de primaire kleuren en hun mengkleuren oranje, groen en violet als hun complementairen, is men maar voort blijven bouwen. De nieuwe kleurenleer, zoals Frans Gerritsen die in zijn boek uiteenzet, verklaart de verschillen in gedragin gen van kleur wél. Om het even of het om verschijnselen bij verf, licht of gekleurde vlakjes gaat. De nieuwe theorie gaat uit van een wetenschap pelijke benadering van het kleuren- zien. Het startpunt ligt bij het men selijk oog, dat in combinatie met de hersenen „licht” (juister is om te spreken van lichtenergie) van ver schillende golflengten in kleur kan vertalen. Zich baserend op de wetmatigheden van de kleurgevoeligheid van het ge zichtsorgaan komt Gerritsen in zijn boek tot een nieuwe indeling van kleur. Tot een nieuwe ordening, met ultramarijnblauw, cyaan (een fel ro- serood) als basiskleuren. Conséquent vasthoudend aan het kleurenonder- scheidlngsvermogen van de ogen brengt hij vervolgens meerdere, steeds verfijndere, onderverdelingen van kleuren aan. Gerritsen: „Het oog Voor het eerst nu een wetenschap pelijk verantwoord boek waarin alles over kleur wordt behandeld: van in zichten en denkbeelden over kleur ten tijde van de grijze oudheid tot en met de meest recente zienswijze van vandaag. naam Honderdduizenden mensen de hoofdstad om de windjammers EEN PAAR MAANDEN na de glo rieuze Sail 700-manifestatie in Am sterdam heeft Elsevier een bescheiden fotoboek over dit zeilgebeuren op de markt gebracht. Sail 700 was de enige manifestatie in het kader van de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van Amsterdam die maakte, trokken naar grote windjammers Krusenstern, Amerigo Vespucci, Georg Fock en de Mircea te bewonderen en ook de tientallen platbodems die op het IJ te vinden waren. In IJmuiden zag het bij het aankomen van de grote wind jammers zwart van de mensen. Het boek Sail 700 brengt het beeld van schepen, masten, zeilen, kortom heel de romantiek van dit gebeuren weer levendig in de herinnering door de schitterende kleurenfoto's van A. van der Heyden. De begeleidende tekst van J. B. Klaster geeft niet alleen een kleurrijke beschrijving van Sail 700, maar gaat ook in kort bestek in op de historie van de Am sterdamse haven en geeft aan de hand van schematische tekeningen een overzicht van de verschillende typen zeilschepen. Door de prijs van drie rijksdaalders is Sail 700 een betaalbaar boek gebleven. 'ïj l O M W lig Hg Mg! uU ‘f* ■Wi i it:'.1 l lMiii1 r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16