CHINESE PREMIER TSJOE EN-LAI Libische ambassade Cairo bezet Man door wals Hevige strijd woedt in Beiroet BLINDEN HEBBEN NU EIGEN REISGIDSEN 28 PPR besluit geen wethouder meer te leveren Muijs verpletterd bij Hoogovens Cftartendorp De slag Meubelfabriek I Oistervvijk I i LJ STAD AFGESNEDEN om Amsterdam Bedankt Veel bewolking Aantal pagina’s vandaag: voor ordners Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ACTIE VAN STUDENTEN Indruk uwmmmmrmmfmmfmmmn 2 4, 13 9, 23, AGENDA pagina 6 10 11 16 9 19 15 15 21 27 25 11 17 Diner-Dansant op onze kosten. Ruim 25 speciaalzaken KENNEMERLAAN I „Diep bedroefd” KOOPCENTRUM fr: IJmuider Courant Dom Helder Camara: t 37 40 p kwartaal lp post t 49 p iaat f 146 90 lp post f 189 I Losse nummers 60 cl bij vooruitbetaling f 13 - p mnd Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. een lei- TSJOE EN-LAI (Zie verder pagina 13) TENG HSIAO PING vi 1 te 'M jg (ADVERTENTIE) ADVERTENTIES (Van onze redactie binnenland) (Zie verder pagina 4) voor het lekkerste brood en fijn banket Gedempte Oude Gracht 97-103-105 tel. 3240 50 ■v''K I (Van onze speciale medewerker Jaap van Ginneken) De christelijke falangisten probeerden gisteren verloren terrein terug te win nen op de Palestijnse commando’s die ten koste van grote verliezen een door braak in de omsingeling van de wijk Tel Sinds de ongeregeldheden woensdag opnieuw uitbraken hebben 55 mensen het leven verloren en raakten 125 personen gewond. Puzzel Boeken Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Weg en wiel Film Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Temperaturen van 5 tot 9 graden. Zwakke tot ma tige, later aan de kust tot krach tig toenemende wind in hoofd zaak uit zuidwest. Met een parasol als bescherming tegen de neerplenzende regen in Beiroet zoeken Palestijnse guerrilla’s dekking tegen kogels achter zandzakken. -- tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak-M bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op W donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopjé koffie staat klaar. Ru IJMOND. Vanmorgen vroeg heeft zich op Hoogovens een dode lijk ongeval voorgedaan waarvan een 48-jarige werknemer walson- derhoud het slachtoffer werd. Als niet binnen 48 uur aan de eisen is voldaan „zullen wij niet verantwoorde lijk zijn voor de gevolgen”, zeiden de studenten. Het wordt de hoogste tijd dat de techniek eindelijk eens de mens heid gaat helpen. PEKING Tsjoe En-Lai, premier van de volksrepubliek China en met partijvoorzitter Mao Tse Toeng ’t Chinese .gezicht’ voor ’t Wes ten, is gisteren op 78-jarige leeftijd aan kanker overleden. Tsjoe En-Lai trad al sinds het voor jaar van 1974 weinig meer in de openbaarheid; hij werd toen door een hartaanval getroffen en langdurig in een ziekenhuis opgenomen. De dood van Tsjoe werd bekendgemaakt door het persbureau Nieuw-China en is later ook in Washington bevestigd. VRIJDAG 9 JANUARI 1976 66e jaargang nummer 56 (zie advertentie elders in dit blad). Spijker - Snelliusstraat 23-27 IJmuiden (Haarlem-N.) (Van een onzer verslaggeefsters) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Een deel van het werk van de overleden premier wordt al enige tijd waargenomen door Teng Hsiao Ping die door Tsjoe is teruggehaald uit de anonimiteit na de Culturele Revolutie als vice-premier. Li Hsien Men treedt op als vice-premier voor financële en '.onomische zaken. Tsji Peng Fei neemt buitenlandse zaken waar. Al-Zaatar forceerden waardoor de be voorrading weer mogelijk werd. Bemiddelingspogingen van de regering liepen op een mislukking uit. De minis ter van binnenlandse zaken, Camille Chamoun vroeg de regering toestemming het 18.000 man sterke leger in te zetten. „De interventie van het leger is de enige mogelijkheid om het land te redden”, aldus Chamoun die zich al in een vroeg stadium van het nu ngen maanden oude vonflict voorstander heeft getoond voor een ingrijpen van het leger. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement ‘f Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: De Chinese premier wordt donderdag 15 januari in Peking begraven. Dit is meegedeeld door de Chinese ambassade in Tokio. Ex-president Nixon verklaarde „diep bedroefd” te zijn door het overlijden van Tsjoe. De Japanse regering heeft met „diep leedwezen” kennisgenomen van Tsjoe’s heengaan en gezegd dat zij bij zijn begrafenis zal zijn vertegenwoordigd door iemand die het juiste niveau heeft „voor Tsjoe’s g.-ote verdiensten”. Men houdt het er in Tokio op dat premier Takeo Miki zelf naar Peking zal gaan. De studenten beschuldigen hun staats hoofd kolonel Kadaffi van „vervolging, onderdrukking en moord” op studenten omdat dezen protesteerden tegen een door de regering gecontroleerde studen tenvereniging. AMSTERDAM. De kerngroep van de PPR heeft gisteravond besloten om geen Radicale wethouderskandidaat be schikbaar te stellen. In de vergadering werd wethouder Roel van Duijn geadvi seerd zijn ontslag niet af te wachten, maar zich terug te trekken zodra de ontslagmotie zou zijn ingediend. Roel van Duijn, die op de vergadering aanwe zig was, verklaarde zich aan dit advies te zullen houden. De motie van wantrouwen tegen de PPR-wethouder is volgens de kerngroep van de PPR-Amsterdam er alleen geko men dank zij de steun van de CDA en de VVD. Hierdoor is vast komen te staan dat er feitelijk een uitspraak is gedaan ten gunste van een andere poli tieke samenstelling van het college. De kerngroep constateert dat daarmee de dertien leden van de PvdA-fractie zich hebben gedistantieerd van het program- akkoord. De PPR heeft niet voldaan aan het dringende verzoek van de PvdA om alsnog door de aanwijzing van een nieu we wethouder als opvolger van Van Duijn iets van de geleden schade te herstellen. De schade was dan ook voor de PvdA groter dan voor de PPR en de (misschien wel onpraktische) beginsel vastheid van de PPR is door deze on frisse geschiedenis onverdacht gebleven, terwijl de PvdA allerminst gewonnen heeft aan vertrouwen in de progressieve gelederen. Volgens de studentenleider hebben de bezetters met gebruikmaking van de verbindingsfaciliteiten van de ambassade verscheidene eisen overgebracht aan de regering in Tripoli. Zij eisen ondermeer ontbinding van de studentenvereniging van de uniiversiteit van Benghazi, be- 'rechting van de verantwoordelijken voor de moord op studenten en vrijlating van alle gevangengenomen studenten. Zij verlangen voorts dat de Libische rege ring een functionaris naar Cairo zendt om met hen te onderhandelen. BEIROET (UPI-Reuter). Bei roet is ook gisteren weer het toneel geweest van elkaar fel bestrijdende moslims en christenen. Door de ge vechten is Beiroet zo goed als hele maal afgesneden van de rest van Libanon. Alleen de weg naar het vliegveld kan redelijk veilig ge noemd worden. Het verloop van de bestuurlijke crisis in Amsterdam heeft grote schade toege- gracht aan het respect voor het hoofd stedelijk bestuurscollege, dat volledig gefaald heeft in de uitvoering van het programma waarmee het gestart was. Men kan nu wel zeggen dat het program ma onuitvoerbaar is gebleken en dat die onuitvoerbaarheid voornamelijk veroor-, zaakt werd door de houding van een der wethouders, maar er zijn nagenoeg geen aanwijzingen en helemaal geen bewijzen voor de theorie, dat wethoder Roel van Duijn van de PPR het oorspronkelijke deelprogramma heeft gesaboteerd. Wel kan worden verondersteld, dat Van Duijn door zijn principiële vasthoudend heid aan (misschien) praktisch niet uit- voelbare programmapunten of beleids procedures de ombuiging van het pro- gramakkoord heeft verhinderd of vertraagd, maar dan krijgt de actie te gen hem, die nu tot zijn heengaan heeft geleid, toch het karakter van een oncol legiale manoeuvre, die zijn persoonlijke integriteit ten onrechte in het geding heeft gebracht. De tomeloze werklust van deze Chinese premier heeft zijn tol geëist. Ondanks zijn hoge leeftijd en een slechte gezondheidstoestand had Tsjoe de ge woonte hele nachten door te werken, in de vroege morgen slechts enkele uren te slapen, om vervolgens weer aan de slag te gaan - al dan niet op de been gehouden door pillen. Bijna een halve eeuw lang was hij de centrale figuur in zowel de binnen- als de buitenlandse politiek van China, de man die alle dagelijkse organisatieproblemen moest oplossen. Vierduizend Amerikanen heb ben van een hen onbekend hotel in Chicago een brief gekregen, waarin ze warm werden bedankt voor 'hun klandizie en werden gevraagd, nog eens te komen lo geren. Onrust in vele gezinnen: honderden verdachten hun man of vrouw ervan, op avontuur te zijn geweest. Een meneer met drie kinderen en het vierde op komst, liet welen dat de nieuwe baby vast niet van hem was en een vrouw begon meteen een echtscheidingsprocedure. Door een computerfout was de brief naar 4000 verkeerde adres sen gegaan. Er gaat nu een twee de brief overheen maar de hoteldirecteur is een geschokt man: hij had nooit geweten dat zó veel getrouwden elkaar niet vertrouwen. (Van onze redactie toerisme) HAARLEM Reisorganisatie De Magneet in Alkmaar heeft twee reisbro chures in brailleschrift op de markt gebracht. Het is voor de eerste maal dat dit gebeurt. Secretaris C. J. van den Brink van de Nederlandse Blindenbond in Rijswijk heeft het initiatief goed ontvangen. „Blinden moeten het altijd maar van voor lezen hebben, daarom is het prettig dat ze nu zelf kunnen lezen”, zei hjj ons vanmorgen. De Blindenbond organiseert al jaren reizen voor haar leden, maar tot voor kort vonden die enkel in eigen land plaats, in een hotel op de Veluwe. „Een jaar of vier geleden zijn we met bestemmingen in het buitenland begonnen en ook dat is een toenemend succes”, aldus de heer Van den Brink, die gelooft dat het brailleprogramma niet alleen de service ten opzichte van blinden en slechtzienden verhoogt, maar dat het initiatief bovendien zal leiden tot een toeneming van het aantal reizigers. De twee bestemmingen waarover in de brochures wordt verteld liggen in Joegoslavië (Bied) en Italië (Cles). Ook bij De Magneet komen gunstige reacties binnen. Saskia Stappers bij het reisbureau in de Haarlemse Barteljorisstraat, die coördinatrice is van de blin- denreizen: „Het programma wordt reuze enthousiast ontvangen”. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. RUIME PARKEERGELEGENHEID CAIRO (Reuter, UPI) Onge veer 250 Libische studenten houden sedert woensdagavond de Libische ambassade in de Egyptische hoofd stad Cairo bezet. Zij beweren dat het afgelopen weekeinde verschei dene van hun collega’s zijn gedood toen veiligheidstroepen het vuur opj hen openden bij de universiteit van Benghazi. ,-rnnftiffSF l|IÜ||l|l!ilTjy s i f' „Een uiterst begaafde, bekwame en veelzijdige diplomaat, die tot op het laatst een sleutelrol in het politieke leven van zijn land heeft vervuld”, aldus m.nister Max van der Stoel (Buienlandse Zaken) gisteravond na het bekend worden van het overlijden van Tsjoe En-lai. In zijn eerste reactie op de berichten herinnerde minister Van der Stoel aan het feit dat het bijna op de kop af een jaar geleden was dat hij premier Tsjoe En-lai ontmoette tijdens zijn officieel bezoek aan de Crinese Volksrepubliek. De man was toen reeds op hoge leeftijd en de minister was toen onder de indruk van zijn persoonlijkheid. Het Russische persbureau Tass heeft het over lijden van Tsjoe gisteren in een kort bericht gemeld. De door burgemeester Samkalden nog zeer onlangs, tijdens de viering van het 700-jarig bestaan der stad, hoog gepre zen eenstemmigheid in het Amsterdamse bestuurscollege blijkt al veel langer da nig te hebben gerammeld. Het is duide lijk geworden dat men een stad als Amsterdam met zijn vele achtergebleven voorzieningen en uitgestelde grote wer ken niet in korte tijd kan opstuwen in de vaart der wereldcentra, als men aan het besturen begint met een programma dat geen adequate prioriteiten stelt die op groei, economische en industriële ex pansie en moderne urbanisatie gericht zijn. „Progressie” heeft vooral in een grote stad als Amsterdam twee uiteenlo pende betekenissen. Men kan alles uit leggen als een belang voor de stadsbe woner. „Links” en „Rechts” hebben daarover eeuwigdurende conflicten. Maar als „Links” probeert een program ma uit te voeren met middelen die in theorie altijd in eigen kring als verfoei lijk zijn uitgekreten, komen figuren van on verzettelijke beginselvastheid in op stand. Zo ook Van Duijn, die nu heeft on dervonden hoe betrekkelijk woorden als „progressief” en „collegiaal” eigenlijk zijn wanneer het erom gaat, bestuurs macht uit te oefenen volgens het schema dat de geldende maatschappelijke struc tuur oplegt. Ondanks heftige aanvallen die tijdens de Culturele Revolutie in de zestiger jaren op hem zijn gedaan, bleef hij - met steun van voorzitter Mao - een lei- dene rol spelen. Het wegvallen van legerleider Lin Piao maakte hem tot tweede man in de partijhiërar- chie. De Egyptische politie in burger houdt de ontwikkelingen bij de ambassade nauwlettend in het oog, maar treedt vooralsnog niet op. De studenten schij nen voleldige controle over ambassa de te hebben. De Beverwijkse man werkt in slijperij III. Tijdens de demontage van een stel werkWalsen viel de onderwals uit de set die in de kraan hing. Het slachtoffer was beneden bezig toen de wals zijn onderlijf verpletterde. De Beverwijker, die een vrouw en een zoon achterlaat, is niet lang na het ongeluk in het Beverwijkse Rode Kruis Ziekenhuis overleden. p Minister Kissinger verwacht als gevolg van het overlijden van Tsjoe geen verschuivingen in het machtsevenwicht. „Persoonlijk mocht ik Tsjoe altijd graag”, zei Kissinger. In Washington vertrouwt men er kennelijk op dat de politiek van verbeterde betrek kingen met Washington voortgezet zal worden. Dat beleid, waarvan Tsjoe wel als de inspirator is gezien, zou inmiddels een hecht deel van het Chinese beleid zpn geworden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1