Amsterdam 59 Bomontploffing MOORDEN IN Gijzelaars gaan ARGENTINIË in Jeruzalem naar Soestdijk Verkade maakt weer winst BIJ PETRI NU! Geringe groei I luchtverkeer Den Uyl brengt Zweden bezoek Goederenvervoer per Eiertermijn- spoor kreeg afgelopen markt in jaar gevoelige klap Amsterdam Derde meisje overleden in Etten-Leur Maatregel tegen prijsstijgingen in Portugal Jellinekkliniek boos op de EO II rl t? f Na ongeluk PRIJSCONCURRENTIE VERWOESTEND i Nancy Kissinger ziek „BEELDENTUIN" aan MEER VAN MICHIGAN „JA, WIE STAAT ER NOU IN Z’N HEMD? DE PvdA OF IK?” Stofzuigerfabrieken willen samengaan V R V R IJ D A G JANUARI 9 197 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze redactie binnenland) vele interessante aanbiedingen meubelen - lampen - kunstnijverheid i AMSTERDAM „Ja, wie staat er nou in z’n hemd, de PvdA of ik? Kom nou!” Een uiterlijk althansniet in het minst bekommerde Han Lammers zegt, twaalf uur na de aankondiging af te treden als wethouder in Amsterdam: „Het partijbestuur heeft een bedenkelijke druk op mij uitgeoefend en daar moet nog eens goed over doorgepraat worden”. - Wie het strand van het Meer van Michigan bij de Amerikaanse staat Chicago oploopt waant zich in een beeldentuin. De bevroren golven en schuimspatten wekken de indruk van moderne sculpturen. Op de achter grond kijkt Chicago toe Knip Hele toer Aardig UTRECHT (ANP). De uitge sproken slechte conjunctuur heeft vorig jaar geleid tot een ver woestende prijsconcurrentie in het goederenvervoer. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich in die prijzenslag terughoudend opge steld en als gevolg daarvan is het marktaandeel van de NS in het to tale goederenvervoer in 1975 fors gedaald. In 1975 vervoerde de NS slechts 18 miljoen ton goederen tegen 22,5 miljoen ton het jaar daarvoor en 23,5 miljoen ton in 1973, aldus de president-directeur van de spoorwegen mr. M. G. de Bruin in zijn nieuwjaarstoespraak voor het personeel. -4 Boekje ifcg (Vervolg van pag. 1) Han Lammers: „Van Duijn is niet geschikt, daarnaast is-tie best een aardige jongen I „Het college dat nu zit, werkt op het (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) petri interieur petri kunstnijverheid ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TELEFOON (023) 316399 Zorgelijke geluiden ook over het reizi- gersvervoer bij NS. Een NS-woordvoer- der zei dat op dit moment nog geen gegevens bekend zijn over het reizigers- vervoer in 1975. De vervoerscijfers over december 1975 zijn al „binnen”, maar ze zijn nog niet verwerkt. Dat zal pas eind januari of begin februari het geval zijn. Maar wel is tot nu toe gebleken dat de achtdaagse abonnementen en de tiener- toerkaarten het vorig jaar hebben afge legd tegen het slechte weer. De afzet van de gewone kaartjes en van abonne menten bleef op het voorziene peil. prijs bepaald maar niettemin zal NS nagaan hoe de klant op deze kostenont- va hu co st( ca ris on va SC hc in vr se of >1 Jol ons uit vei voc nei bei for kei I vai dei Ma tui Va No de me eei eei wf hel we nie ja be Of Vc we be sic ge ee: de 00 BREDA. In de afgelopen nacht is in eeh ziekenhuis in Breda de 8-jarige Judith Luijten overleden aan de gevol gen van een ongeluk afgelopen woens dag in Etten Leur. Daarbij kwamen nog twee meisjes van zes jaar om. vai dir eei eig De hai ria doi cat vo bei De he hu na. all gel de: tie „Ir ha; nk ka: mi bei nie Dii bel ja; he: ho ke zij m; de he vo: op I ha: ma vai ove nie ove an< ra; be ste de tri kn ja: br on ve de de uil tei scl Dat gesprek is nog lang niet afgelo pen. „De PvdA heeft een soort super- tour willen draaien door de PPR te bewegen Van Duyn heen te zenden, in ruil voor mijn vertrek als wethouder en als raadslid. Een soort hogeschool- politiek die in deze tijd eigenlijk hele maal niet meer kan. Stel je voor dat ieder lokaal, desnoods provinciaal, con flict op te lossen is door mannetjes te offeren. Dat is uit de tijd”. Deze cijfers zijn in Montreal bekend gemaakt door de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart ICAO. De ICAO baseert deze cijfers op de gege vens die zij van de 131 leden-Iuehtvaart- maatschappijen ontvangt. „De raad, die raad blijf ik doen. Als ik voor die pressie van het gewest Amsterdam en trouwens van de hele Partij van de Arbeid zou wijken, zou ik mezelf geen knip voor de neus meer waard vinden. Een een sterker aan dringen van de partij is eigenlijk niet DEN HAAG. Koningin Juliana zal donderdag op paleis Soestdijk de mensen ontvangen die de vorige maand door Zuidmolukse jongeren gevangen zijn gehouden in de trein bij Beilen. Vrijdag 6 februari houdt zij, ook op Soestdijk, een ontvangst voor de Nederlanders en Indonesiërs die ge gijzeld zijn geweest in het Indonesi sche consulaat in Amsterdam. De geringe groei van het lijndienst- luchtverkeer is volgens de ICAO een afspiegeling van de voortdurende econo mische recessie, die over de gehele we reld merkbaar is. De voorgenomen samenwerking, waar over thans onderhandeld wordt, zal de financiële positie van Tornado verster ken, terwijl Electrolux haar positie als belangrijkste toeleverancier kan consoli deren, aldus Electrolux Nederland BV. Als de onderhandelingen positief uit vallen, zal in Nederland het gehele aan delenpakket van Excelsir Tornado BV, de Nederlandse dochteronderneming van Tornado, in Terneuzen (ca. 150 perso neelsleden) door Electrolux Nederland BV in Diemen (in totaal 245 man perso neel) worden overgenomen. De directie van Electrolux voorziet een voortzetting van de activiteiten van Excelsior in zowel binnen- als buiten land. Voorts zal de samenwerking de positie van Excelsior in de elektrisch- huishoudelijke branche versterken, aldus de mededeling. ..Tja, en dan kom je op het punt dat je ten opzichte van jezelf eerlijk moet zijn. Ik heb toen gedacht: op deze manier heeft alles geen zin meer. Het enige wat mij in een programcollege rest is navelstaren en daar ben ik niet voor ingehuurd. Daar krijg ik net even iets teveel voor betaald Nou ja, over veertien dagen zal de zaak wel zijn opgelost. Dan komen ze wel met een andere vent aan want de fracties zijn in ijltempo aan het vergaderen. Als ik nou nog opgevolgd wordt door iemand die van wanten weet, is er in ieder geval wat gewonnen”. Al met al zal het voor de NS een hele toer worden het goederenvervoer voor 1980 kostendekkend te maken. Net als bij het reizigersvervoer is daarvoor on der meer marktbewerking, productiever betering en nauwgezette beheersing van de kosten noodzakelijk, aldus de presi- dent-directeur. Zorgen baren ook de ziektecijfers bij de NS. Het ziekteverzuim bij de NS is vorig jaar gestegen tot negen percent terwijl het in 1972 nog zeven percent bedroeg. De bedrijsgeneeskundige dienst is momenteel bezig deze zaak te onder zoeken. Vorig jaar kwamen circa 1350 nieuwe NS’ers in dienst, een noodzakelijke in stroming die na 1980 nog moet stijgen om de dan verwachte uitstroming op te mensen op de wervingsactiviteiten. basisprogramma van september 1974: allemaal zaken die in de diverse partij programma’s van de deelnemers aan dit akkoord stonden. Dat basisprogram ma is vertaald in meerjareninvesterin gen en meerjarenbegrotingen, die lopen van 1976 tot 1980, dus ver over de zittingsperiode van dit college heen. Prachtig natuurlijk, maar je moet bre dere steun bij de uitvoering van die plannen hebben dan alleen van je eigen club. Heb je die niet, dan krijg te stagnatie en trainering. HAN LAMMERS onbekommerd JERUZALEM (AFP). Zeven men sen werden vanochtend gewond door het ontploffen van een explosieve lading die in een supermarkt in Jeruzalem was neergelegd. In een communiqué dat na de aanslag werd uitgegeven, werd gezegd dat in die ochtend veel huisvrouwen in de supermarkt hun boodschappen voor het weekeinde deden. „Ja de affaire-Van Duijn. Van Duijn is best een aardige jongen. Maar het vak van wethouder eist wel een paar specifieke eigenaardigheden van een mens. En die bezit Van Duijn allerminst. Iemand die zegt zoals hij woensdagavond in de gemeenteraad deed „Mij heen te zenden is een moreel dieptepunt van Amsterdam”, lijdt aan een teveel aan persoonlijke ijdelheid. Tegen dit soort ijdelheden liepen wij dagelijks op en die kwamen in de plaats van echt zakelijke inbreng. Van Duijn is doodgewoon niet geschikt nou, klaar. Daarnaast is-tie best een aardige jongen”. ZAANDAM (ANP). Na een verlies van 3,6 mln in 1974 heeft Koninklijke Verkade Fabrieken BV 1975 met een positief resultaat afgesloten. De divi- dendbetaling zal worden hervat, aldus de directie. Over 1973 werd 8 percent uitgekeerd. AMSTERDAM (ANP). Op 14 janu ari zal de voorzitter van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, ing- J. T. Mellema, de opening verrichten van de eerste Europese Eiertermijnmarkt. Deze markt zal worden gehouden in de Koopmansbeurs in Amsterdam. Buiten Amsterdam kent alleen Amerika een dergelijke markt, die is gevestigd in Chicago. envervoer waarin zijns inziens staatsse cretaris Van Hulten een beleid uitstip pelt dat zich zal richten op meer coördi natie tussen weg, water en rail. Voorts wil Van Hulten dat de concurrentie voorwaarden gelijk worden getrokken, harmonisatie van arbeidsvoorwaarden en meer aandacht voor de milieuaspecten. „Maar met alle waardering voor zo’n beleid, de weg tussen voornemens en verwerkelijking is zo lang, dat van de nieuwe politiek in 1976 nog geen resul taat mag worden verwacht”, zo voorzag mr. De Bruin. Premier Den Schiphol naar Ook zal, indien noodzakelijk, voedsel worden ingevoerd om verzekerd te zijn van normale voorraden en ter garantie van het eerbiedigen van de vastgestelde prijzen. De ministers beloofden ook een verhoogde waakzaamheid in te stellen ter voorkoming van „te hoge prijzen, speculatie en het hamsteren van voed sel”. De ministers zeiden dat ook een „sala- risherzieningssysteem” zou worden opge zet om de koopkracht te behouden. Volgens de ministers was de huidige opschorting van de onderhandelingen voor nieuwe looncontracten in sommige industriële sectoren slechts een tijdelijke maatregel. Niettemin zijn er volgens mr. De Bruin ook in het reizigersvervoer wel degelijk wolken aan de lucht. „Na de laatste tariefsverhoging (gemiddeld 10 percent per afgelopen september zijn we op een niveau verzeild waar onze kilo- meterprijs voor een niet onbelangrijk deel van onze afzet boven die van de kale benzinekosten per kilometer ligt”, aldus de NS-topman. De vervoerskeus wordt natuurlijk niet uitsluitend door de BUENOS AIRES (AFP, Reuter). In de omgeving van de Argentijnse stad Rosario zijn gisteren de met kogels doorzeefde lijken gevonden van acht metaalarbeiders. Rosario is een provin ciehoofdstad 340 kilometer ten noorden van Buenos Aires. Drie van de slachtof fers werden woensdag uit hun woningen ontvoerd door 15 gewapende mannen. Gistrene vond men hun ontzielde licha men geblinddoekt en de handen geboeid. De vijf andere slachtoffers waren op dezelfde wijze vermoord, naar men aan neemt om politieke redenen. SCHIPHOL (ANP). Het wereld- luchtverkeer, uitgevoerd door lijndienst- maatschappijen. heeft in 1975 een zeer geringe stijging van slechts 2 percent te zien gegeven. In 1974 steeg het wereld- luchtvervoer nog met 6 percent ten opzichte van het jaar daarvoor. waardige klopjacht die ze op mij geopend hebben, mij proberen mond dood te maken, daartegen verzet ik mij. Dat Vind ik geen methode. Nolens volens heb ik een soort symboolfunc tie aangewreven gekregen van het den ken dat niet strookt met het PPR- denken”. In de eerste helft van 1975 bereikte de omzet naar hoeveelheid een niveau, dat boven de raming lag. De lange warme zomer deed echter de bereikte voor sprong grotendeels teniet, terwijl door de achterblijvende vraag in de rest van het jaar het niet mogelijk was een achter stand op het budget te voorkomen. Toch kan het omzetverloop, gezieri de algeme ne economische situatie, niet onbevredi gend worden genoemd. De mark’ richt zich op het gebied van de EEG. Een contract zal 72.000 eieren omvatten. Begonnen wordt met contrac ten per mei 1976, waarna de volgende maanden volgen. Belangstelling wordt vooral verwacht van de eierverwerkende industrie. mogelijk. Ik wou wel dat ze er overi gens mee ophielden, al was het alleen maar voor mijn persoonlijke rust. Poli tiek gesproken heeft die pressie escale rend gewerkt”. „Die motie van wantrouwen tegen mij zo kan je het toch wel noemen is opgevat als een motie van wan trouwen tegen alle twaalf PvdA’ers in de raad, dat zei bijvoorbeeld Sinninghe. En ik zit er dan ook straks helemaal niet vereenzaamd bij in de raad. Laat niemand dat nou maar denken. En geloof ook maar niet al die onzin die ze me aan wrijven: burgemeester van Alkmaar, burgemeester van Deventer, ergens in het land commissaris van de koningin worden vergeet dat maar rustig. 'Mijn toekomstige werk in de raad zie ik best leuk worden”. wikkeling teageert. De daling van 4,5 miljoen ton in het goederenvervoer per NS zit voor 70 percent in de conjunctuur (hoogovens, vervoer chemische produkten, contai ners). De overige 30 percent heeft inci dentele of structurele oorzaken (vervoer van granen, aardappelen, kolen, olie en cement). Onbevredigend is ook de renta biliteit van het internationale vracht- stukgoed. Belangrijk noemde mr. De Bruin het verschijnen van de beleidsnota goeder- AMSTERDAM (ANP). De afdeling preventie van de Jellinekkliniek in Am sterdam wil overleggen met andere in stellingen die zich met verslavingsziek- ten bezig houden over het televisiepro gramma „Stuff tot nadenken” dat de Evangelische Omroep gisteravond heeft uitgezonden. Een woordvoerder van de Jellinekkliniek deelde dat mee. „Wij zul len ons vandaag beraden op welke ma nier de EO benaderd kan worden om aan dit soort programma’s een einde te maken”, zo zei hij. De woordvoerder zei bezwaar te heb ben tegen de „ondeskundigheid, de voor ingenomenheid en willekeur” die uit het programma zouden zijn gebleken. „Maar: mijn heengaan is wel essen tieel. Er moet ruimte komen. En een programcollege bleek Amsterdam on bestuurbaar. Een aangezien ik dan toch verantwoordelijk ben door mijn zitting hebben in dit college, dacht ik: Je kunt twee dingen doen. Óf het zaakje nog maar eens een paar maanden rekken, of de botte bijl erin. In mijn brief aan het partijbestuur van de PvdA heb ik geschreven dat mijn aanwezigheid in het politieke krachtenveld een bedrei ging wordt geacht voor de samenwer king van de PPR en de PvdA. Goed, door mij als wethouder te ontslaan, kan je zo’n bedreiging elimineren. Maar ed acitie van de PvdA, die merk- ..Nou een beetje ingedeukt gaan stil zitten? Nou, nee. Om te beginnen heb je in de raad veel werk. En in de tweede plaats: eindelijk heb ik weer eens tijd voor de muziek en bovendien ga ik weer schrijven. Samen met Har ry van Wijnen was ik sinds december ai bezig met een boekje. Het is een soort nabeschouwing over tien jaar Nieuw Links. Maar al schrijvend, ook al uiteraard door die veranderingen van nu, ben ik een andere kant opge gaan. Eerst zou het boekje heten Tus sen droom en daad nu is de werkti tel Terug naar de werkelijkheid. Een nuttig boekje voor de PvdA, dacht ik zo. Het bestuur van het PvdA-gewest- Amsterdam heeft de PPR-Amsterdam gisteravond voorgesteld om samen met de CPN besprekingen te beginnen over de voortzetting van het beleid, dat onder meer inhoudt dat de politieke samenstel ling van het college van B. en W. ongewijzigd blijft. Deze besprekingen zouden moeten worden gevoerd op basis van de tussen PvdA en PPR overeenge komen aangepaste programmapunten. „De PPR heeft nu de sleutel in han den”, zei PvdA-vice-voorzitter en bemid delaar in het conflict, Jaap van der Doef, gisteravond in de VARA-televisie- rubriek Achter het Nieuws. Als een van de oplossingen om uit de impasse te komen, ziet de PvdA het aan wij zen van een PPR-wethouder als vervanger van de door de gemeenteraad de laan uitge- stuurde Roel van Duijn. In de brief wordt de PPR-leiding gevraagd die wet houder te leveren. SCHIPHOL (ANP); Uyl is vanmorgen van Stockholm vertrokken voor een bezoek van twee dagen aan zijn Zweedse amb- tegenoot Palme. De heer Den Uyl wordt op zijn reis vergezeld door zijn echtgenote en door staatssecretaris Brinkhorst van buiten landse zaken. Het bezoek van de Neder landse eerste minister aan Zweden is een ontwoord op het bezoek van de Zweedse premier in het najaar van 1974 aan Nederland heeft gebracht. De gijze lingsacties in Wij ster en in Amsterdam hebben premier Den Uyl gedwongen de reis naar Zweden enkele weken uit te stellen. Als voornaamste punten van gesprek staan de sociaal-economische ontwikke lingen en het werkgelegenheidsbeleid van Zweden op de agenda van de beide eerste ministers. Premier Den Uyl zal ook besprekingen voeren met verschil lende leden van het kabinet Palme. Zondagmorgen keert premier Den Uyl uit Stockholm op Schiphol terug. DIEMEN (ANP). Electrolux France SA, een onderdeel van het Zweedse Electroluxconcern, wil een meerder heidsbelang nemen in Tornado SA, die een van de bekendste merken stofzuigers in Frankrijk op de markt brengt. Als voorbehoud geldt dat de betrokken auto riteiten de transactie goedkeuren. WASHINGTON (UPI). Mevrouw Nancy Kissinger, echtgenote van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is gisteren in het Sibley-zieken- huis te Washington opgenomen om te worden behandeld aan een maagzweer. Een ministeriële zegsman deelde mee dat haar toestand geen reden tot ongerust heid biedt. Mevrouw Kissinger is al enkele malen eerder opgenomen met dezelfde klachten. In de brief erkent de PvdA dat men de PPR pijn heeft gedaan met de motie van wantrouwen tegen wethouder Roel van Duijn. „Maar het moet duidelijk zijn dat het niet gaat om het beleid van die PPR in de hoofdstad”, aldus Van der Doef. Hij vond dat het besturen van de stad veel belangrijker is dan de persoon lijke aspecten van het conflict. In het zelfde televisieprogramma zei de Am sterdamse wethouder Treumann dat het slepende geschil de gemeente al tiental len miljoenen guldens heeft gekost door het uitstellen van beslissingen over pro jecten. Het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid deed gisteravond in een uitvoe rige brief een klemmend beroep op de PPR om mee te werken aan het in stand houden van het Progressief Ak koord in Amsterdam. LISSABON (AP). De Portugese re gering heeft gisteren aangekondigd een serie maatregelen voor je bereiden om de snel stijgende voedselprijzen onder controle te brengen. In een communiqué verklaart het kabinet dat besloten is „de prijzen van de meest essentiële voe dingsmiddelen vast te stellen en ze voor het grote publiek op een aanvaardbaar niveau te brengen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4