HUISEIGENAAR SPIJKERDE WONING DICHT Inbraken zonder resultaat I Plaatskeuze raadhuis en te wijzigen bestemmingen Symposium IJmond 1976 in De Schouw Opknapbeurt Tien jaren Tropica Marxisme in De Rebel nul i /paarbank PEN-gebouw ■b 721 <3 uue/t rraderfand Arbeidsongeval aan Pijpkade Maandagavond in commissies OVERLIJDENS- SST'3S3 CDA-spreekuur in Stadskantoor Vergaderingen commissies jeugd- en sportzaken VOOR HET BESPREKEN VAN UW VAKANTIEREIS zijn onze kantoren BERICHTEN IMRf ft li 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK JANUARI 197 6 V R IJ D A G 9 door Ko van Leeuwen Verwaarloosd pand Gebarricadeerd Plannen Gastvrijheid bij politie D Melkpoederberg Ziekenfonds Recht op bescherming izésga IJ U HAARLEM HAARLEM HAARLEM HEEMSTEDE IJMUIDEN IJMUIDEN IJMUIDEN BEVERWIJK BEVERWIJK BEVERWIJK SANTPOORT-ZD HEEMSKERK KRUISWEG hk STATIONSPLEIN GENERAAL CRONJéSTRAAT 3 CALIFORNIëPLEIN 3 (SCHALKWIJK) BINNENWEG 75 KENNEMERLAAN28 ZEEWIJKPLEIN 31 LANGE NIEUWSTRAAT 787 BREESTRAAT 57 PLANTAGE 118A WIJKERBAAN 21 BLOEMENDAALSESTRAATWEG 139 DEUTZSTRAAT 4 ALLE ZATERDAGEN IN JANUARI van 11 tot 15 uur GEOPEND. IJMUIDEN Onder toezicht van de Velsense politie hebben dinsdagmiddag de bewoners van een pand in Oud-IJmuiden hun eigen voordeur mogen intrappen. De woning, waarin de 25-jarige Jo han Stapman en zijn vriendin Ma rian Evertsen gehuisvest zijn, was door de eigenaar grondig gebarri cadeerd, omdat huurster Marian volgens zijn zeggen al vanaf okto ber geen huur meer betaald heeft. De huurster en haar vriend waren het met de handelwijze van de huiseigenaar niet eens en stapten naar de politie. Ook al, omdat zij alle recht meenden te hebben hun gehuurde woning te mogen betre den. Die mening werd door de poli tie Velsen onderschreven. Gas afgesloten lil „BRANDENBURG” licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Ihjfr. U i fc' '1 Ét ISB® (ADVERTENTIE) Huurdersleed in Oud-IJmuiden (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) Maar die (Van een onzer verslaggeefsters) i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) in hoofdzaak 1963 (oostelijk (Van een onzer verslaggeefsters) t- n J. DIRKSON, -Wormerveer (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) S. KNÉPPERS-LEVASIER, IJmuiden de at ae ie et t 5 1 1 De eerste maal dat de huurster en haar vriend naar de politie stapten was maandag. In de woning van een vriend van het gedupeerde paar praten we er over met Johan Stapman. Marian kan er niet bij zijn. Johan: „Zij is helemaal overspannen en is op het ogenblik bij andere vrienden”. BEVERWIJK. Het politiek-cultureel café „De Rebel” aan de Sionstraat 5, nabij De Schans, heeft het voornemen om in samenwerking met medewerkers van de Beverwijkse Wereldwinkel drie scholingsavonden over het Marxisme te houden. „Dat komt door de storm”, zegt huisei genaar R. G. Overvliet, als we hem om zijn lezing vragen. Hij stelt zich kort en zakelijk op en zegt: „Stapman is mij geheel onbekend. Mejuffrouw M. C. H. Johan Stapman temidden van de ravage die in zijn huiskamer is aangericht. Ook de slaapkamer moest het ontgelden. Jo han is er van overtuigd, dat dit geen stormschade is, hij wijst de huiseigenaar aan als de schuldige. Voor 17 en 24 januari staan de dis- tricts-huiskeuringen op het programma. De heer W. Hoogendoorn houdt op 18 februari een lezing over „Het abc der crypto’s”. Aqua Home is elke maandag- en don derdagavond van 19.30 tot 22 uur geo pend. IJMUIDEN. Vannacht is ingebro ken in een kantoor op de Trawlerkade. Maar uit hetkantoor wordt niets ver mist. Een poging tot inbraak werd vannacht ondernomen bij een bedrijf aan de Gre- velingenstraat. Daar werd de buitendeur opengebroken. Vermoedelijk zijn de da ders gevlucht toen het alarm in werking trad. Heemskerk): in verband met de aanleg van rijksweg no. 8 (Coentunnelweg) en de ruilverkaveling „Assendelft”. De openbare commissievergaderingen staan onder voorzitterschap van wethou der H- J. M. Roozen. n n VELSEN raad krijgt BEVERWIJK. In 1976 bestaat de aquariumvereniging „Tropica” tien jaren en ter gelegenheid van dit tweede lus trum wordt een tentoonstelling voorbe reid die van 9 juli tot en met 18 juli in het Berlingh College aan de Van Riems- dijklaan wordt ingericht. Ie it le es ce en ri ns nt d i- >e J. n t. le n n n :h l- t- :r te l- :n Voorts wordt besproken het voorstel van B. en W. aan de raad om te verklaren dat herzieningen van of wijzi gingen in de volgende bestemmingsplan nen worden voorbereid. De Maer (Mozartstraat)in verband met de bouw van twee woningen op de voormalige plaats van het benzinestati on; Zoals bekend geeft het college van B. en W. voorkeur aan een situering van het nieuwe raadhuis aan Marquettelaan- Deutzstraat en zal het aan de raad voorstellen de heer D. Zuiderbroek uit Baarn als architect aan te wijzen. Op 12 januari houdt de heer Stapel in Aqua Home, het clubhuis in het sport complex Roos wijk aan de Justman Ja- cobweg in Velsen-Noord, een lezing met nabeschouwing over de huiskeuring, waarbij de heer Looyer dia’s zal verto nen. Assumburg 1 (Van Bronckhorststraat): in verband met de bouw van woningen langs „De Schuilhoek”. Tegen het bou wen van woningen zo dicht bij het buurthuis bestaan bezwaren bij buurt huis en omwonenden. Het betreffende terrein heeft nu nog de bestemming openbare of bijzondere voorzieningen. Heemskerkerduin en Noorddorp (Cie- weg): in verband met de bouw van een tuinbouwschuur; Heemskerkdorp 1960 (Marquettelaan): in verband met de bouw van een wo ning; Plan „Zo is het gegaan”, beaamt ook in specteur L. Witvliet. „Er is overleg ge weest tussen de advocaat van de bewo ners, mr. Tanger. De huurders hadden recht op bescherming en mochten hun woning binnen. Alleen kon het niet omdat de boel gebarricadeerd was. Sa- Deze bijeenkomst zal de eerste ont moeting in het openbaar zijn van werk gevers en werknemers in 1976. De inlei dingen en de discussies zullen worden samengevat en in het komend jaar als „Het is een erg nare toestand”, doet Johan zijn verhaal. „De huiseigenaar wil ons er al vanaf dat hij het huis kocht uit hebben. Nu heeft hij de hele boel vernield. Toen ik dinsdagmiddag de voordeur had opengehakt en naar bin nen kon, troffen we een ontzettende bende aan. Hele stukken van het pla fond zijn zomaar naar beneden getrok ken. Het is nu volslagen onbewoonbaar”. Het hele voorspel tot de woontragedie van Johan en Marian is al langer gele den begonnen. Drie jaar geleden huurde Marian Evertsen de woning in de Nep- tunusstraat, waarvan de ingang in de Van de Pollstraat in Oud-IJmuiden ligt. Nog maar nauwelijks woonde zij er, of de eigenaar verkocht het oude huis en met de nieuwe eigenaar kwam Marian een huurprijs van honderd gulden over een. Een jaar ging alles goed, maar toen wilde de huiseigenaar zijn eigendom leeg hebben. Er volgden dreigementen, licht werd afgesloten, maar eruit ging Marian niet. Op de eerste avond donderdag 22 januari wil men het leven van Marx behandelen, op 29 januari zijn leer en op 5 februari de verschillende vormen van het Marxisme. BEVERWIJK. De CDA-fraktie in de Beverwijkse gemeenteraad houdt maandagavond 12 januari van half acht tot half negen spreekuur in het Stads kantoor. Evertsen is bij mij huurster. Ik neem aan dat Stapman haar vriend is, maar daar heb ik geen enkele boodschap aan. Sinds 17 oktober ben ik eigenaar van het pand en ik heb nooit één cent huur gezien. Dus dan maken we er een eind aan. Ik heb ze vroegtijdig gewaar schuwd. Ze wonen er geheel en al illegaal en maken er een stuffhol van. Op een gegeven moment maak je daar dan een eind aan. Ze zijn er nu uit. Het is onbewoonbaar doordat het een beetje gestormd heeft”. En over de politie zegt hij: „Die is buiten z’n boekje gegaan door die deur te laten intrappen. Zoiets moet eerste voor het gerecht worden uitgezocht. Verder weinig nieuws”. Toen kwam Johan Stapman. Johan: „In mei van het vorig jaar kwam ik bij haar wonen. De dreigementen hielden niet op. Eén keer werd Marian een kamer aangeboden boven café Johnny, maar dat hebben we geweigerd. In okto ber verkocht ook die man het huis en de nieuwe eigenaar werd méneer Overvliet. Die heeft zich eigenlijk nooit aan ons bekend gemaakt, maar toen we vorig jaar terug kwamen van vakantie, was de heleboel gebarricadeerd. Beneden met hout en achter, op het platje, was de keukendeur stevig dichtgespijkerd. Toen zijn we meteen naar de politie gegaan, maar die zei dat we geen recht hadden de woning binnen te gaan. Die nacht hebben we bij vrienden geslapen en de volgende dag was de barricade weer opgeheven. BEVERWIJK. Een 52-jarige Haar lemmer is donderdagmorgen bij werk zaamheden in een constructiebedrijf aan de Pijpkade van een tweeëneenhalve meter hoge stelling gevallen. Met een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding is de man naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht, maar na be handeling kon hij naar huis. De oorzaak van het grote melkpoeder- overschot ligt volgens ir. Lardi noirs in het teruglopen van die consumptie van melk, onder meer door de opheffing op vele plaatsen van de huis-aan-huis be zorging door de concurrentie van de supermarkten. Heel triest is dat men die melkpoeder nu maar als veevoeder wil verwerken. Als we van nu af eens zouden beginnen deze verse overtollige melkpoeder te vermengen met onze con- sumptiemelk? Dat zou op de melkfabrie ken moeten gebeuren. Wanneer we 150 gram magere melkpoeder (het vet kun nen we immers best missen) vermengen met een liter melk, dan krijgen we een product diat de Amerikaanse voedseldes kundige en gezondheidsapostel Hauser „krachtmelk” noemt. We krijgen dan het dubbele kwantum mineralen waaronder vooral kalk, wat onder andere voor ons gebit zo belangrijk is. Uit ondervinding weet ik, dat de smaak van deze melk heel goed is. Wie pakt in deze de koe bij de horens? En w!e wil meehelpen aan een betere gezondheid van ons volk? Vooral nu de ziektekosten volgens staatssecretaris Hendriks „de pan uit rij zen”. IJMOND. De afdelingen en be- drijfsledengroepen van de Industriebond NVV van Heemskerk, Beverwijk, Vel- sen-Noord, Alkmaar, Hoogovens, Stork- Velsen en Van Gelder Papier hebben thans het volledige programma bekend gemaakt voor het openbare „Symposium IJmond 1976” dat op donderdag 15 janu ari in „De Schouw” te Velsen-Noord wordt gehouden. Als inleiders zullen optreden de heren A. Groenevelt, voorzitter Industriebond NVV, J. H. van Royen, lid Raad van Bestuur Hoogovens, R. Pomp, EIBA- medewerker en W. Bos, voorzitter van het overlegorgaan werkgevers kleinme taal voor de Kamer van Koophandel. Na de verkoop aan Overvliet hebben we trouwens steeds op tijd de huur betaald. Maar op een gegeven moment sloot hij toch ons gas af Dat kon gemakkelijk, want hijzelf bewoont de eerste verdieping en door zijn woonge deelte lopen de gaspijpen en daar staan ook de meters van gas en electriciteit”. Naar aanleiding van het bericht in uw blad van 30 december over de zieken fondspremies wil ik het volgende onder uw aandacht brengen. Er is een regeling naar inkomen voor iedereen behalve voor weduwen en gescheiden vrouwen. Deze betalen het volle bedrag, ongeacht het inkomen, althans voor de weduwe die bij het overlijden van hun echtge noot niet op zijn adres woonde (geschei den van tafel en bed). Ik had verleden jaar ƒ14.000 inkomen bruto, maar betaal de 1242, aan ziekenfondsremie per jaar. De bijstandswet betaalt dit bedrag ook voor gescheiden vrouwen. Als iemand nog een kind moet verzorgen wordt wel korting gegeven. Ik vind dit vreselijk onbillijk. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR, industrieel en huishoudelijk. Johan: „Maar met die eisen, of ze nou gerechtvaardigd zijn of niet, accepteert hij toch dat we er wonen. Alles moest vóór 1 januari betaald zijn. Nou, voor zo’n grondig verwaarloosd pand vonden we een huurverhoging van 150 procent veel te veel. Met alle narigheid hebben we een paar dagen bij kennissen doorge bracht en toen hoorden we plotseling dat hij ons weer de hele boel gebarrica deerd was. Marian ging er heen. Ik kon het niet meer. Met een vriend is Marian er heen gegaan. Toen is drie keer aan Overvliet gevraagd of hij de boel weer open wilde maken. Hij weigerde. Marian heeft de politie gebeld en er kwam een surveillanceauto. De politie sprak ook met O vervliet en zei toen: Jullie mogen er niet in, want jullie hebben het pand gekraakt. Maar nadat er intern overleg was gevoerd bij de politie, vonden ze daar toch dat we wel het recht hadden om naar binnen te gaan. Inspecteur Nieuweboer heeft gezegd: Jullie mogen naar binnen, daar hebben jullie recht op. En we mochten de deur forceren. Wij terug”. Johan en Marian keerden terug naar hun huurwoning en de spanning steeg. Hoofdinspecteur M. J. Nieuweboer had voor twee politiemannen als toezicht houders gezorgd, terwijl het huurders- paar zich toegang tot de woning zou mogen verschaffen. Johan: „Maar toen we daar aankwa men was daar ook de vader van Over vliet. Die is brigadier bij de politie en hij gebood de twee agenten te vertrek ken. Die ging natuurlijk mooi buiten zijn boekje, maar wat konden die agen ten doen, die man was nu eenmaal hoger”. De Velsense gemeente- donderdag een voorstel te behandelen om 115.000,- beschikbaar t e stellen voor een grote opknapbeurt aan de buitenzijde van het PEN-jeugdcen- trum en 20.000,- voor een kleine op knapbeurt binnen om de expositie 100 jaar Noordzeekanaal te kunnen onder brengen. Een deel van het werk valt onder achterstallig onderhoud, zoals het vernieuwen van ramen, deuren» dakbe dekking en herstel van metselwerk van de buitenmuren. Een ander deel bestaat uit een face-lift voor het omliggend terrein en hekken, waarin ook een be scheiden groenvoorziening is opgenomen. Zodra de plannen voor herindeling van het gebouw, in samenspel met de huidige gebruikers gereed rijn, zal het college de raad hiervoor nieuwe voor stellen doen. Marian en Johan zochten toen hun heil bij een advocaat en er werd een kort geding tegen de huiseigenaar aan gespannen. Nog voordat dit in Haarlem diende, sloot deze echter de gastoevoer weer aan en de belaagde huurders trok ken de rechtszaak in. „Drié weken hebben we toen gas ge had en daarna werd opnieuw het gas afgesloten en de leidingen werden weg gesloopt”, vertelt Johan Stapman verder. „Er volgde weer een kort geding en de rechter stelde ons in het gelijk. Volgens de uitspraak moest Overvliet vóór 12 januari aanstaande ons gas weer hebben aangesloten. Zo niet, dan geldt er een dwangsom van 150 gulden per dag. We dachten: Dat hebben we gewonnen, maar in de praktijk schijnt dat weinig te beteken. Op 29 december werd ons licht door Overvliet afgesloten. Bij hem hebben we daar niet op gereageerd. We zijn naar onze advocaat gegaan en die zei ons dat we beter even konden wach ten. Toen hebben we steeds kaarsen gebrand en kolen gestookt. Met als ge volg dat we geen cent meer hebben. We hebben allebei een bijstandsuitkering en daar doe je dan weinig mee”. Begin december had de huiseigenaar, de heer R. G. Overvliet zijn officiële huurster Marian laten weten dat hij bewoning niet zc op prijs meer stelde. Onder de deur werd een brief geschoven waarin een heel pakket eisen vermeld stond. Zo zou de huur van honderd naar tweehonderdvijftig gulden worden opge trokken en werden achterstallige bedra gen genoemd van gas, water en electriciteit. discussiemateriaal worden gebruikt. Arie Groenevelt gaat in op de per spectieven die de Industriebond NW nog ziet voor 1976, mede aan de hand van „Fijn is anders”. De heer Van Royen bespreekt de eco nomische verwachtingen van de grote bedrijven en met name van Hoogovens voor 1976. De EIBA-vertegenwoordiger gaat nader in op de gevolgen voor de buitenlandse werknemers en de heer Bos zal spreken over de gevolgen voor de kleinere bedrijven, in het bijzonder voor de toeleveringsbedrijven. Opnieuw werd er contact opgenomen met het hoofdbureau van politie. Inmid dels was het al één uur in de nacht geworden en de dinsdag was begonnen. Inspecteur Nieuweboer vond het verder niet zo raadzaam om de al te hecht gebarricadeerde deur op dit uur van de nacht nog open te breken en bood het tweetal gastvrijheid aan in het politie bureau. Johan: „Daar hebben we toen elk in een eigen cel geslapen”. Hoofdinspecteur M. J. Nieuweboer weet zich de zaak helder voor de geest te halen en zegt: „Ik heb zelf de eige naar in het verleden, en ook nu weer, er op gewezen dat zijn huurders gebruik mogen maken van het recht van bewo ning van het perceel. En ook dat wan neer wie dan ook de enige toegangsdeur zou barricaderen, zij gerechtigd waren de wet naar binnen vrij te maken. Dat heb ik tegen de bewoners ook zo ge zegd”. „Voor mijzelf vond ik niet dat de zaak zo moeilijk lag”, zegt de hoofdinspecteur. Ik was van plan om die maandagnacht onmiddellijk de deur te laten forceren. Eerst is er gevraagd of de eigenaar de deur open wilde maken. Toen deze wei gerde, heb ik gezegd dat wij de zaak open zouden maken. Maar de zaak bleek zo hecht dicht te zitten, dat de hele deur vernield zou moeten worden. Daar wa ren de bewoners op dit uur van de nacht het was al één uur ook niet mee geholpen. Vandaar dat onderdak op het hoofdbureau”. Tevens adviseerde hoofdinspecteur Nieuweboer de huurders de zaal civiel- rechterlijk te laten verlopen via een nieuw kort geding. Nieuweboer: „Maar toen wij er dinsdagmiddag achtei kwa men dat zo’n kort geding toch nog enige dagen zou vergen, zagen we in dat het recht van de bewoners te lang zou worden geschaad. Daarom werd toen door inspecteur Witvliet het besluit ge nomen ter plaatse de deur vrij te ma ken. Dat is gebeurd in aanwezigheid van de commissaris. Nogmaals, voor mij per soonlijk was er geen probleem, al moet je dit soort dingen wel terdege overwe gen hoe de zaak juridisch ligt. Hier is sprake van beschermd huisrecht, dat in de wet gewaarborgd is en waardoor de bewoner ook beschermd is. Maar het is natuurlijk niet niks, als je tegen iemand zegt: maak de boel maar stuk”. De scholingsavonden worden gehouden in de bovenzaal van De Rebel en zijn vrij toegankelijk voor iedere geïnteres seerde. De bar beneden blijft normaal open. HEEMSKERK De raadscommissie voor jeugdzaken vergadert dinsdag 13 januari onder voorziterschap van wet houder mevrouw J. H. Vervelde in het raadhuis. Op de agenda staan de afwikkeling van de kwestie buurthuis „De Zevensprong” en de besteding van 8"/o accres voor de niet-personele kosten van het door het rijk gesubsidieerde jeugd- en jongeren werk en het club- en buurthuiswerk. Eveneens onder leiding van mevrouw Vervelde vergadert op woensdagavond 14 januari de commissie voor sport en recreatie, die onder meer het krediet voor de aanleg van een parkeerterrein bij sportpark „De Vlotter” gaat bespre ken. men met buurtbewoners hebben de huurders dat dinsdagmiddag gedaan en wij waren er bij aanwezig ter voorko ming van meer moeilijkheden”. Johan: „Terwijl ik de deur inhakte, werd Marian gewaarschuwd dat er een knokploeg was geformeerd. hebben toch niets gedaan”. Inspecteur Witvliet zegt daarover: „nou, van een knokploeg was geen spra ke. Er waren wat dakbedekkers aanwe zig en die kwamen natuurlijk op het lawaai af. Er was ook een flinke toeloop van mensen. Maar een knokploeg, nee, daar was de sfeer ook beslist niet naar”. Maar ondanks politiemedewerking zijn Marian en Johan toch danig gedupeerd. Hun woning is drastisch vernield en onbewoonbaar geworden. „Dat heeft de huisbaas gedaan”, zegt Johan. Overleden: Wilhelmus Bernardus Koelman, 62 jaar, Arendsweg 96, Bever wijk. Condoleancebezoek: zaterdag van 15 tot 16 uur en zondag om 16 uur in de aula aan de Velserweg. Maandag om 11 uur uitvaartdienst in de Goede Raad- kerk. Om 12 uur begrafenis op „Duin- rust”. HEEMSKERK. Maandagavond 12 januari vergaderen in het Heemskerkse raadhuis in het openbaar de raadscom missies grondbedrijf en bestemmings- plannen/volkshuisvesting. Voor deze vergadering, die om half acht begint, staan enkele belangrijke punten op de agenda. Ten eerste de plaatskeuze voor het nieuwe raadhuis en de aanwijzing van een architect. f -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5