A Mijn hond heeft eens leven mqn gered.... K ELS ENNEME r li MM Jeugd Rode Kruis houdt Open Huis Kaart in de meterkast 9 W; IN AFWACHTING VAN SERIEUS GESPREK MET GEMEENTE HEEMSKERK ONTSTAAN VAN STICHTING CGH Kort IJmondnieuws 1 |g NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 JANUARI V R IJ D A G 9 Tel. 02550-15389 3 t Tips redactie: Ko van Leeuwen „Ach, Santpoort, dat is een rustig dorp met nog een echte oude dorpse sfeer. Die tref je nergens anders in de gemeente zo aan als daar. Maar verder is het er vooral rustig. Ik heb er de laatste vijftien jaar van mijn po litiedienst gezeten en echt schok kende dingen zijn er nooit ge beurd. Dat heb ik vroeger wel anders meegemaakt. Toen ik nog op de post IJmuiden-West zat. In Oud-IJmuiden waren drieën twintig kroegen en die moest je allemaal nog sluiten in die tijd. De kastelein wachtte gewoon al tijd tot de politie kwam vertel len dat het tijd was”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De Stichting Culturele Groep Heemskerk heeft, in afwachting van serieuze onderhandelingen met het gemeentebestuur, haar plannen voor het komende zomerseizoen opgeschort. Voor 1976 had de groep twee kunstmarkten en vijf tentoonstellingen op het programma staan, maar zolang er tussen gemeente en Stichting geen gesprek op gang komt over de aanstelling van een part-time kracht en de opening van een eigen bureau, is men niet van plan daar uitvoering aan te gaan geven. Wordt geen overeenstemming bereikt, dan zal Heemskerk dit jaar van de al bijna traditionele CGH-evenementen verstoken blijven. Advies genegeerd Verbolgen Belachelijk Geen precedent CGH schort activiteiten op (Van een onzer verslaggeefsters) ifwi F Brigadier J. Haf ma enzijn vrouw gaan nu genieten van een rustig leven. Door de Ongevallendienst is zij naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. In een bij de subsidie-aanvrage ge voegde toelichting stelde de CGH, de Zo rustig als brigadier Hafma het in Santpoort had, zo druk moet hij het in IJmuiden gehad hebben. Hij wil er zelf niet over opsnijden, maar gelukkig is daar zijn vrouw nog. Zij weet nog goed hoe haar echtgenoot eenmaal zijn leven gered wist door een struise bouvier. Dan vertelt hij zelf hoe zijn hond Randal hem redde van een vrijwel zekere dood. water bij de wijn, dan doen wij het ook niet. Tenzij er iemand wordt gevonden die »nze werkzaamheden wil overnemen, zal Heemskerk het komende zomer zon der. kunstmarkten, moeten stellen”. Het bestuur van de Stichting Culture le Groep Heemskerk is van plan, een brief naar het college te sturen waarin Vorig jaar, zo vertelt voorzitter Ruud van Zon, hebben de CGH-vrijwilligers Voorzitter Ruud van Zon en secretaris Paul Baars van de Stichting Culturele Groep Heemskerk. In de meterkasten van de bejaardenflats boven het Dienstencentrum aan het Zectwijkplein, zal bij de meeste bewoners een informatiekaart worden aangeb vacht. Daarop is de naam van hun huisarts en een ander telefoonadres vermeld. Het initiatief hiertoe is ontstaan bij een klein groepje bewoners van de flats, omdat zij vinden dat buitenstaanders in noodgevallen, zoals plotse linge ziekte en dergelijke, een aanknopingspunt moeten kunnen vinden om hulpte bieden. D<n kaart komt aan de binnenkant van de deur van de meterkast te hangen. Dezte kasten zijn wel afgesloten, maar er past één uniforme sleutel op alle kasten, zodat het altijd mogelijk is om bij elke willekeurige andere flatbewo ner' even een sleutel te lenen. „Men is niet verplicht zo’n informatiekaart op te hangen”, zegt de heer 'A Mertens over dit loffelijk initiatief. De heer Mertens is één van de bewo ners die met dit informatie-idee naar voren zijn gekomen. Hij vertelt dat er eerst formulieren bij de bewoners zijn bezorgd, waarop men zo’n kaart kon 'bestellen. „Van de 123 hebben slechts 8 bewoners niet gereageerd”, vertelt hij, „Maar dat wil niet zeggen dat ze het er niet mee eens zijn. Misschien hebben ze ons formulier tussen alle reclamefoldertjes gewoon niet opgemerkt.” Als telefoonadres, naast het huisartsenadres, geldt het liefst dat van de dichtstbij wonende familie. In augustus verzocht de CGH (die over 1975 circa 8000 had ontvangen) het gemeentebestuur een subsidie van ruim 36.000 beschikbaar te stellen. In dit bedrag was het salaris van de aan te trekken medewerker op part-time basis, gecalculeerd op duizend werkuren a 11,24, inbegrepen. Voorts omvatte de aanvrage een post huisvestings- en bu reaukosten van btfna 10.000, een post publiciteit van f 3500 en een verzamel- post onvoorzien van 2670. Voor de or ganisatie van de twee kunstmarken en de vijf tentoonstellingen dacht de groep een kleine 10.000 nodig te hebben. Over deze gang van zaken is de CGH bijzonder verbolgen. Stichtingssecretaris Paul Baars: „In feite komt het hierop neer, dat de gemeente het KuVo-advies waarin op overleg werd aangedrongen, volledig naast zich heeft neergelegd. Men ziet niet in, dat we in het vervolg zelfstandig onze organisatie en onze ad ministratie willen voeren, dat we de gemeenschapsraad niet langer met onze rompslomp willen belasten, dat we doodgewoon verantwoordelijk voor onze eigen daden willen zijn”. zaken in 1976 wat professioneler te wil len aanpakken. In voorgaande jaren was, aldus de Stichting, gebleken dat de organisatie van de zomeractiviteitenreeks niet meer door de vrijwilligers was op te brengen. Zakelijk gezien zou men in een onhoudbare situatie zijn aangeland. Vandaar dat men in 1976 een part-timer wilde aantrekken, die in een apart bu reau de belangen van de Culturele Groep Heemskerk zou moeten gaan be hartigen. De gemeente werd verzocht, hiervoor de benodigde gelden te fourne ren. Geen spreekuur. De Velsense wet houder van financiën, de heer H. van der Werff zal maandag 12 januari geen spreekuur houden. Dit is woensdag 14 januari ook het geval met de wethouder van onderwijs, de heer M. Roessingh. Van Zon: „Op deze wijze kunnen de groepen zich nooit optimaal ontplooien. Begrijp me goed, ik heb niets tegen de beide stafkrachten, maar door de gemeenschapsraad wordt in de huidige constellatie wel een stempel op het cul turele gebeuren in Heemskerk gedrukt. En zonder iemand aan te willen vallen vind ik dat toch wel wat griezelig”. IJMUIDEN. Op de kruising van de Wijk aan Zeeërweg en de Trompstraat in IJmuiden is gister een 24-jarige bromfietster uit Haarlem in botsing ge komen met een auto, die werd bestuurd door een 30- jarige Velsenaar. De vrouw raakte bij het ongeval ge wond. Zij had een hersenschudding en letsel aan het gelaat. „Het was in de oorlogsjaren in Oud-IJmuiden. Er kwam dat vreselij- „Onze enige angst bij het Jeugd Rode Kruis is, dat de continuïteit niet gewaarborgd blijft. Er zün nu zestig medewerkers. Evenveel jongens als meisjes, maar er is altijd wel snel verloop omdat de meesten nog stude ren. Is hun studie voltooid, dan ver dwijnen ze dikwijls omdat ze ergens anders gaan werken. Studie is ook de reden dat ze niet altijd allemaal ac tief zijn. Maar over het algemeen is het wel zo dat ze er allemaal erg meeleven, met het Rode Kruiswerk. Ze krijgen ook iets mee voor hun leven, dat geloof ik echt”. Voorzitter Ruud van Zon van de CGH: „Voordat de subsidie-aanvrage naar het gemeentebestuur werd ver stuurd, werden de stukken in het cultu reel beraad (het zogenoemde KuVo) van de gemeenschapsraad behandeld. Deze organisatie stelde een advies op, waarin het college werd verzocht de CGH- begroting niet zonder meer af te wijzen, maar er uitvoerig op in te gaan. Deson danks zijn wij door de gemeente nooit voor een gesprek uitgenodigd. Men vol stond met ons een briefje te zenden, waarin men meedeelde niet op ons ver zoek in te kunnen gaan. En dat was dan dat”. IJMUIDEN. Donderdag gearri veerd: Audacia, Brugge, IJmuiden; Dart, Londen; Kopalnia Walbrzych, Asnars; Uniwersytie Wroclawski, Parapip; Fri- del, Rochester, IJmuiden; Polyarniy... Ka- lingrad; Fairplay, Cont Plat; Ach.atina, Brevik; Marconi, Kingslynn, IJmuiden; Parkesgate, Poole, IJmuiden; Wilde Beest, Cont Plat, IJmuiden; Saipain due, Lissabon; Marijke Smits, Shoreham, IJ muiden; Iga, Rotterdam; Thuro Sund, New Castle, IJmuiden; Pavel Dybenko, Hamburg; Torsten, Southampton, Zaan dam. Donderdag vertrokken: Vatjerland, IJ muiden, Rotterdam; Lucie Schulte, Ros tock; Saturnus, Aberdeen; Rison, IJmui den, Cont. Plat; Nordic Chieftain, Tuba- HaventaftifeoD „Vijf jaar geleden hielden we ook Open Huis”, vertelt mevrouw Ninck Blok, die voor het Jeugd Rode Kruis alle contacten onderhoudt. Zij noemt een reeks van activiteiten waarmee de medewerkenden van de Rode Kruis jongeren zich bezig houders „Elk voorjaar is er een Sport- en spelfestijn”, vertelt zij. „En de op brengst daarvan is weer bestemd voor een feestavond voor gehandicap te kinderen. De laatste keer is die in de Schouw gehouden en toen konden de deelnemers aan het sport- en S|pel- festijn weer worden uitgenodigd”. Het Jeugd Rode Kruis verzorg,! ook allerlei eenvoudige dienstverlening in het Zeeweg Ziekenhuis. Dat gebeurt tijdens de weekends. Patiënten wor den ook naar de kerk begeleid. En twee jaar geleden werd er een be knopte EHHO-cursus verzorgd voor onderwijspersoneel. Mevrouw Ninck- blok: „Daar werden eenvoudige onge lukjes behandeld, zoals die zich op scholen kunnen voordoen.' Zo van gevallen op de speelplaats tot een vuiltje in het oog. Binnenkort willen we zoiets weer gaan doen”. Tijdens het Open Huis van aan staande zaterdag en zondag zullen de medewerkers van het Jeugd Rode Kruis met hulp van lotus-patiënten EHBO-demonstraties geven. Verder zal er een stand zijn waar men alles over hun werk te weten kan komen. In de bestuurskamer wordt een ten toonstelling ingericht. Als motivatie voor de afwijzing voer de het Heemskerkse college aan, dat men het „ten opzichte van andere vrij willige groepen, die eveneens culturele activiteiten organiseren” niet verant woord achtte „incidenteel voor u het probleem van het moeten werken met vrijwilligers op te lossen, op de wijze als u in uw verzoek vraagt”. In het schrij ven toonde de gemeente zich slechts bereid tot subsidiëring via de gemeen schapsraad en men adviseerde de CGH, naar gecoördineerde oplossingen te zoe ken en „overleg met de gemeenschaps raad te voeren over een aanvullende begroting”. rao, Borusia, Bremerhaven; Treuborg, O- muiden, Oxelosund; Unai, Pasages; Hel ga Wehr, Rotterdam; Jan Grabe, Rotter dam; Arkon Antwerpen; Falcon, Quebec Boreas, Rotterdam; Cathrina Lonborg, Tunis; Wildebeest, IJmuiden, Cont Plat; Formsum, Bilbao; Libra, IJmuiden, Grangemouth; Stintfang, Bremen; Iskra. Badu; Shetland Shore, Cont Plat; Roelof Holwerda, Harlingen, IJmuiden. Vrijdag gearriveerd: Empire Honfleur, Beverwijk; Helga s, Frederiksvearks, IJ muiden; Toensberg, Oslo; Steinbukk, Bergen; Bison, Cont Plat, IJmuiden; Klorte Lagoon, Takoradi; Kimriy, Vy borg, Velsen. Vrijdag vertrokken: Pass of Clenclu- mie, Rotterdam. ke bombardement op de haven en de vishallen. De bommenwerpers hadden hun bommen uitgeworpen en vlogen weg. Tenminste dat dacht ik, maar dit keer kwamen ze terug om het nog eens over te dóen. Ik was al weer opgestaan en liep met mijn hond in de Prins Hendrikstraat en opeens werd er opnieuw gebombardeerd. Door de luchtdruk werd ik dwars over de straat gezogen. Ik kwa.m terecht met mijn gezicht bij een ka potgeslagen gaspijp en ik moet even helemaal weggeweest zijn. Toen heeft die hond me meters weggetrokken. Bij die gasleiding vandaan. Die hond heeft me gered. Dat kan ik je wel zeggen”. Terug over zijn tijd in Santpoort. Brigadier Hafma: „Toen ik daar kwam zat er twaalf man politie. Nu Brigadier J. Hafma, door de volks mond in „zijn” dorp „de commissaris van Santpoort” genoemd, heeft voor goed de uniform die hon tot autori teit verhief, opzij gelegd. Zijn tijd bij de Velsense politie was voorbij. Col lega’s en vrienden schudden hem de hand, er waren talloze bloemen en geschenken en daarmee trad voor hem en zijn vrouw een nieuwe le vensfase in: de pensionering. Dat verdriet de oud-politieman, die per 1 januari uit de Santpoortse poli tiepost weg i s, in het geheel niet. „Het werd tijd”, licht hij toe, als een griepje hem thuis geveld heeft. „Vroeger werden politiemensen op vijftigjarige leeftijd gepensioneerd, nu is dat zestig en dat vind ik een mooie leeftijd om mét werken te stoppen. Ik heb er 38 jaar op zitten, dat is genoeg”. aan de hand van werkbriefjes hun acti viteiten bij gehouden. Veel werkzaamhe- ■BS den bleken toen overdag te moeten wor- den uitgevoerd en daar lang niet alle vrijwilligers zich overdag vrij konden maken, kwam het leeuwendeel van het werk op slechts enkele figuren neer. Paul Baars: „Is het dan zo vreemd om de gemeente te vragen, ons duizend arbeidsuren te vergoeden? Afgaande op wat de CGH allemaal voor Heemskerk heeft gedaan, is een kleine financiële bijdrage wel op z’n plaats, dacht ik zo. Te meer daar we van gemeentewege nooit veel medewerking hebben ontvan gen. Als we iets vroegen, werden we van het kastje naar de muur gestuurd en dat was dan de gemeentelijke dank voor ons streven, de cultuur in Heemskerk op een hoger plan te tillen”. op een nader gesprek wordt aangedron gen. Van Zon: „Met de manier waarop de gemeente het KuVo-advies heeft ge negeerd zijn we het niet eens. We wil len, dat van gemeentewege meer serieus op onze problemen wordt ingegaan en dat het overleg wordt heropend. In af wachting daarvan schorten we onze ac tiviteiten op. Doet de gemeente geen Nieuwe medewerkers en mede werksters zijn bvj het Jeugd Rode Kruis vanzelfsprekend hartelijk wel kom. Zij kunnen 'zich opgeven in De Slinigermuur (bc/erderijtje hoek Zee- weg'Heerenduirfweg) of bij mevrouw Ninck Blok, telefoon 14688 (02550). En zij zegt er 'bij: „Het kost niets om mee te doen, ;Zileen maar tijd HEEMSKERK. De Culturele Groep Heemskerk is in augustus 1972 voortgesproten uit de tentoonstel- lingsgroep van buurthuis „De Zand- kraai”. Twaalf jongeren besloten toen onder aanvoering van Heemskerker Ben Hoogendijk, een vereniging op te richten die zich met de verlevendi ging van het kerkdorp bezig zou moe ten houden. De vrijwilligers hadden op dat moment de organisatie van een kunst- en ambachtsmarkt m voorbereiding. In de zomer van 1973 voerde de groep een ambitieus Toer-In evene mentenprogramma uit. Om onafhan kelijker te kunnen optreden, werd de vereniging in het najaar van 1973 omgevormd tot een stichting. Ook voor de zomer van 1974 werden weer tal van activiteiten op stapel gezet, in juli leidde een interne twist tot het ontslag van voorzitter Hoogendijk. Kuntschilder Ruud (Fuchs) van Zon nam eind 1974 zijn functie over. Onder leiding van de nieuwe voor zitter besloot de groep, zich in het vervolg meer op de organisatie van kunstmanifestaties te gaan toeleggen. Afgelopen jaar werden door de CGH naast tentoonstellingen ook nog twee kunst- en ambachtsmarkten belegd. Ook toen al was men van mening, dat teveel werk door een te kleine groep moest worden verzet, wat n augustus zou resulteren in een verzoek aan het gemeentebestuur, gelden voor het aantrekken van een part-time kracht beschikbaar te stellen. zijn er nog maar vier over. Dat komt vooral door de autosurveillance. Ze zijn er van het hoofdbureau tegen woordig snel bij”. Het drukst had „de commissaris van Santpoort” het met de jaarlijkse feestweek. Hij zegt: „Tja, ’t kraakte eerst wel eens voor de zaak draaide. Scholtz, de voorzitter van de Hard draverij vereniging zei het nog bij m’n afscheidsfeest op het bureau: „We begonnen altijd met ruzie en het eindigde steeds weer in vriendschap”. De brigadier gaat het nu rustig aan doen. Heeft hij hobbies? Glimlachend maakt hij een wijds gebaar: „Mijn huis opknappen. En m’n strandhuisje. Daar gaat heel wat tijd in zitten en ik doe het met plezier. Nee, m’n vrouw en ik gaan het er nu eens lekker van nemen”. Mevrouw M. L. A. Ninck Blok uit Velsen spreekt lovende woorden over het Jeugd Rode Kruis in onze ge meente. Het komende weekeinde gooit het Jeugd Rode Kruis de deu ren van de schitterende oude boerde rij „De Slingermuur” wijd open om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te komen maken met haar activiteiten. Zaterdag- en zondagmid dag van twaalf tot vijf uur bent u daar welkom. Om twaalf uur, zater dag, zal oud-commissaris W. Sepp het „Open Huis” officieel openen, als voorzitter van het afdelingsbestuur van het Rode Kruis. Voorzitter Ruud van Zon ziet trou wens niet in, waarom de gemeente de gemeenschapsraad een coördinerende functie heeft toebedacht. Hij vindt de onderbrenging van alle culturele groe pen in de gemeenschapsraad een „vrij belachelijke zaak”. De angst van de gemeente, dat bij honorering van de subsidie-aanvrage van de CGH een precedent wordt geschapen, wordt door de Stichting niet gedeeld. Ruud van Zon: „Uiteraard zou het in principe juist zijn wanneer ook de vrij willigers van zeg de werkgroep Assum- burgtheater een tegemoetkoming in de kosten gaan ontvangen, maar het is nog zeer de vraag of ze daar wel behoefte aan hebben. De werkzaamheden van CGH en Assumburgtheater vertonen duidelijke verschillen. Zij kunnen veel meer tevoren vastleggen, hebben veel meer overzicht op wat er te gebeuren staat dan wij. Voor ons is het in elk geval onmogelijk, op de huidige basis door te gaan. Aan de overbelasting van de vrijwilligers moet doodgewoon een einde komen”. 8»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7