Bijzonder fonds voor hulpverlening armste landen PECH ONDERWEG Pechiney leed fors verlies overleg Philips kleurentelevisie Twee promovendi over Derde-Wereldlanden: Ijsland vraagt Luns voor Zwitserland: leven iets goedkoper Ml-GEUJ IS 1 V r miljoen gulden aan prijzen 1 I LJC* 1 Mm - J: ll|r' 11 ECONOMIE 19 7 6 JANUARI ZATERDAG 1 0 va (Van een medewerker) VISSERIJ-CONFLICT Duidelijker Enclave I I I L eerste leidde tot een aantal krach tige hausse-dagen in Amsterdam, waar elke dag bij tamelijk grote om zetten fikse koersrijzingen werden geboekt. Deze stemming werd na een aanvankelijk lichte aarzeling al spoedig door Wall Street overgeno men, waar in enkele dagen een stij ging van het koerspeil optrad van 850 tot boven de 900. En het feest zou volkomen zijn als de geluiden uit de economie van ons land wat meer gelijkluidend optimistisch wa ren geweest. "l I I I I I I I ist T KINGSTON (ANP, Reuter) Het interimcomité van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), bestaande uit de ministers van finaciën van tien rijke en tien arme landen, heeft in Kingston (Jamaica) overeenstem ming bereikt over maatregelen die het internationale geldstelsel beter moeten laten functioneren. Ze werden het ook eens over verhoging van de bedragen die de leden van het IMF bij het fonds kunnen opnemen en over de stichting van een bijzonder fonds voor hulpverlening aan de arm ste landen. AMSTERDAM Het beurswe zen werd deze eerste volle week van het nieuwe jaar geconfronteerd met drie opvallende feiten: een op gewekte, positieve stemming op het Damrak; een onverwachte, zeer forse hausse in Wall Street en uiterst tegenstrijdige geluiden over de economie in ons eigen land. Het UTRECHT (ANP) Wanneer een Derde-Wereldland ’n vestiging van een multinationale onderne ming nationaliseert, bestaat een grote kans dat dat land nog afhan kelijker wordt van de multinational dan voorheen. Dit beweren dr. D. Kruijt en dr. M. Vellinga, die giste ren in Utrecht gezamenlijk promo veerden op het proefschrift „Ar beidsrelaties en multinationale on derneming”. ft W 1 1 A 10 EINDELIJK MONETAIR AKKOORD Inflatie in OESO landen gedaald (ADVERTENTIE) Nationalisatie multinationals vergroot juist afhankelijkheid I 01BSJRS Optimisme en pessimisme over toekomst economie 2,72 5,59 6,79 104,00 37 50 830 2,67 61,75 104,25 62.25 49.50 44,75 14,74 4,56 7,75 71,00 15,25 in dezelfde periode van het voorgaande jaar. In de negen EEG-landen lag de inflatie met 11,8 percent aanzienlijk bo ven dit gemiddelde. Dit komt voorname lijk door de hoge prijsstijging in Enge land (25,2 percent) en Ierland (16,8 per cent). De heren Krujjt en Vellinga zijn tot hun uitspraak gekomen op grond van een drie jaar durend onderzoek, dat zij in de Zuidamerikaanse staat Peru heb ben gedaan naar de arbeidsverhoudingen bij de multinationale mijnbouwonderne ming „Cerro de Pasco Corporation” te gen de achtergrond van de verhouding tussen de staat en de onderneming. Zondag start de Teleac-cursus „Pech onderweg”, die de kijkers vertrouwd zal maken met oplossing van panne met de auto. De uitzendingen worden gepresenteerd door Jan Hettema. Philips kleuren, echte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent 2,62 5,29 6,49 101,00 34,00 6,40 2,57 58,75 101,25 59,25 46,50 41,75 14,44 4,26 6 50 68,00 12,75 Ê-ï -- Het interimcomité, 21 maanden gele den opgericht ter voorbereiding van de vernieuwing van het geldstelsel, zou zich ook nog beraden over de ontwikkelings hulp die de industrielanden afzonderlijk verstrekken- De ontwikkelingslanden ei sen dat de rijke landen zich houden aan de richtlijn van de Verenigde Naties dat tenminste 0.7 percent van het buro nati onaal produkt voor ontwikkelingshulp moet worden bestemd. PARIJS (DPA). In de 24 lidstaten van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zijn in het afgelopen jaar de consumen tenprijzen minder sterk gestegen dan in 1974. In de twaalf maanden tot en met eind november 1975 was het inflatiepeil gemiddeld 9,5 percent tegen 13,4 percent VLISSINGEN (ANP). Pechiney Ne derland in Vlissingen-Oost heeft over het afgelopen jaar 30 miljoen gulden verlies geleden. Dit zou volgens de alge meen directeur van Pechiney, de heer J. Poincaré uit Parijs te wijten zijn aan de ineenstorting van de wereld aluminium- markt en de stijging van de produktie- kosten, zoals de grondstoffen en de elek triciteitsprijzen. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Men had de overtuiging dat het nieu we jaar fiks hogere bedrijf winsten zal opleveren als het economische herstel dat vorig jaar enigszins aarzelend begon, zich wat duidelijker zou gaan aandienen. Evenals in Europa werken ook de mees te Amerikaanse ondernemingen met een flinke onderbezetting. Maar desondanks trad vorig jaar vrijwel geen enkel be drijf in het rood, wat helaas van ons bedrijfsleven niet gezegd kan worden. Zelfs het aantal ondernemingen dat zijn winsten vorig jaar halveerde, was maar uiterst gering. Het overgrote merendeel liet de winstdaling bij hooguit 30 per cent en vertoonde in de tweede helft van 1975 al een duidelijke verbetering. BERN (AP). In Zwitserland zijn in afgelopen december de kosten van le vensonderhoud voor het eerst in 15 jaar iets gedaald. De index was eind decem ber 0,1 punt lager dan eind november. Hun promotor prof. dr. E. W. Hommel merkt over dit onderwerp op: „Er is al veel geschreven over de arme landen in de wereld, er is veel gestudeerd op de machtsrelaties van multinationals en hun politieke invloed. Maar er is weinig bekend over de wijze waarop de multi nationals in de Derde Wereld opereren en nog minder over de arbeidsverhou dingen in die landen. De gegevens van gens Kruijt geen oplossing voor het vraagstuk van de multinationale onder neming in de derde wereld. De advleskoersen voor buitenlands Ook voor begin 1976 heeft Pechiney geen al te hoge verwachtingen. Herstel van de wereldaluminiummarkt zal, zo verwacht de heer Poincaré, in de tweede helft van dit jaar inzetten. Toch is het streven van Pechiney erop gericht om het personeelsbestand te handhaven op de huidige sterkte, ondanks het feit dat de produktie in het afgelopen jaar met zes percent werd teruggeschroefd, nadat 30 van de 512 aluminiumsmeltovens wer den stilgelegd. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noores kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Het aanvankelijke beursoptimisme op het Damrak steunde op de nog in de cember verrichte uitlatingen van de pre sident van de Nederlandsche Bank, die in zijn kwartaalbericht over de maanden juli tot en met september geen verdere achteruitgang meer in onze economie heeft kunnen constateren. Op grond hiervan won de indruk sterk aan ge wicht. dat in de rest van het afgelopen In Nederland bedroeg de inflatie 9,4 percent. Het laagste inflatiepeil van no vember 1974 tot en met november 1975 bereikte Zwitserland met 3,7 percent, gevolgd door Denemarken met 4,6 per cent, de Bondsrepubliek met 5,4 percent, Oostenrijk met zeven percent, de Vere nigde Staten met 7,3 percent, Japan met 8,1 percent, Zweden met negen percent en Frankrijk met 9,9 percent. Het zal overigens nog verscheidene maanden kunnen duren voor alle details van de goudverkopen geregeld zijn. In Kingston werd gezegd dat de eerste veiling zeker niet voor eind maart zal worden gehouden. IMF-directeur Witte- veen verwacht dat de goudveilingen in vier jaar 400 tot 500 miljoen dollar zullen opleveren voor het fonds voor de armste landen. Hij gelooft niet dat het aanbod van het IMF-goud op de vrije markt tot een aanzienlijke daling van de prijs zal leiden. Dë directeur van het IMF noemde de verruiming van de mogelijkheden voor kredietverlening aan de armste landen erg belangrijk omdat de derde wereld en vooral de landen die geen olie bezitten dit jaar met grote financiële moeilijkhe den te kampen zullen krijgen. Witteveen wees erop dat de zogenaamde oliefacili- feit van het IMF, een bijzonder fonds waaruit landen geholpen kunnen worden die hun olie-importrekeningen niet kun nen betalen, eind februari vervalt. Er wordt echter nog onderhandeld ovei nieuwe bijdragen aan dit bijzondere fonds voordat definitief wordt besloten het op te heffen. De conferentie van het interimcomité is nog niet afgelopen. De ministers zou den gisteren nog praten over de moge lijkheden voor versnelling van de econo mische ontwikkeling der armste landen. De vertegenwoordigers van de ontwikke lingslanden zullen vermoedelijk aandrin gen op uitbreiding van de hulpverlening op lange termijn terverhoging van de levensstandaard. In alle andere OESO-landen lag de inflatie boven de tien percent. Bovenaan stond Ijsland met een inflatie van 43,6 percent. gaat daartoe een deel van zijn goud voorraad te gelde maken terwijl van de rijke landen verwacht wordt dat ze vrijwillig zullen bijdragen. De goudver kopen van.het IMF zullen over vier jaar worden uitgesmeerd. Het IMF zal niet alleen goud verko pen maar ook een deel van zijn bezit teruggeven aan de landen die het heb ben verschaft. Tegen het einde van 1975 bedroeg het percentage der inflatie in Zwitserland 3,4 tegen 7,6 percent in 1974 en het laagste sinds 1969, aldus is hier vrijdag bekendgemaakt door het federale bureau voor handel en industrie. In december waren onder meer de prijzen voor huisbrandolie wat terugge lopen alhoewel die van voedsel een frac tie waren gestegen, De prijzen der invoergoederen zijn als gevolg van het zweven van de frank lager geworden en dit heeft er onder meer toe geleid dat Zwitserland thans een van de landen is met de laagste inflatie van de hele wereld. Omdat de staat en de multinational tot op zekere hoogte dezelfde belangen hebben, zijn ze gebaat bij geen of een geleide arbeidersbeweging. In hun dis sertatie laten Kruijt en Vellinga zien, hoe die arbeidersbeweging zich sinds de vestiging van de Cerro de Pasco in Peru in 1902 zich heeft ontwikkeld en welke arbeidspolitiek de onderneming daarte genover heeft gevolgd. jaai’ een zeker herstel was opgetreden. Hierdoor nam de kooplust ter beurze in de eerste beursdagen van het nieuwe jaar dan ook aanzienlijk toe. Maar in het midden van de week trad een vrij scherpe reactie op. toen de voorzitters vrfn de diverse Kamers van Koophandel in hün gebruikelijke jaarredes elkaar de loef bleken af te steken in sombere voorspellingen voor de economische toe komst. Een opzienbarende toespraak van de president-directeur van Hoogovens, dat ook 1976 wel eens verliesgevend z„u kunnen uitpakken, deed daarbij de deur dicht. Het aandeel, dat vorig jaar bij andere slechte bedrijfsberichten van het concern vaak nauwelijks reageerde of zelfs in koers verbeterde, verloor nu in één slag 5 en gaf daarbij de winst van een aantal weken volledig weg. Het akkoord dat in Kingston is bereikt betekent de afsluiting van bijna twee jaar moeizaam onderhandelen over de aanpassing van het internationale mone taire stelsel aan de gewijzigde economi sche omstandigheden in de wereld- Op het laatste ogenblik leek er nog een kink in de kabel te komen doordat de olielanden, verenigd in de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC), met nieuwe eisen kwamen. Maar na bijna tien uur van overleg tussen indus trielanden en ontwikkelingslanden in af zonderlijke zittingen werd uiteindelijk in een plenaire zitting van anderhalf uur overeenstemming bereikt. Als enclave in Peru is de Cerro de Pasco alleen een „werkpaard” voor het land, doordat het deviezen binhenbrengt en door de belastingen. De bijdrage aan het bruto nationaal produkt is echter klein, de bijdrage aan de werkgelegen heid is gering en de vestiging laat zich niet opnemen in de nationale economie. Ook na nationalisatie bestaat een bijzon dere binding tussen de staat en de multinational. Beide hebben baat bij een zo ongestoord mogelijke produktie, de staat vanwege de deviezen, de onderne ming om de winsten naar het moeder land te kunnen brengen. Tegen de ach tergrond Van deze verhouding staat-on- derneming hebben Kruijt en Vellinga de arbeidsverhoudingen in Peru onderzocht. De reactie binnen de bemiddelende partij en de vakcentrales is een ver splintering van de linkervleugel van de ze organisaties, aldus Kruijt en Vellinga. van het royale 66 cm. grootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- KOPENHAGEN (DPA). De IJs landse regering heeft gisteren de secre- taris-generaal van de NAVO, mr. Luns, verzocht naar Reykjavik te komen voor gesprekken over een mogelijke bijleg- ging van de IJslands-Britse „kabeljauw- oorlog”. Donderdag had de regering in Reykjavik al besloten om een bijzondere zitting van de NAVO-raad te vragen over de toespitsing van het conflict met Groot-Brittanië. Deze vergadering wordt maandag gehouden. Uit de IJslandse hoofdstad wordt ge meld dat linkse politici in verband met het conflict hun strijd voor IJslands vertrek uit de NAVO verscherpen. Vol gens minister van Buitenlandse Zaken Einar Augustsson speelt het gedrag van de Britse fregatten, die volgens Reykja vik herhaaldelijk hebben getracht IJs landse patrouilleboten te rammen, diege nen in de kaart die tegenstander zijn van het IJslandse NAVO-lidmaatschap. De teleurstelling zat dus wel hoog. Hetgeen trouwens uit het koersverloop van de overige beursfondsen bleek. Woensdag was dan ook een moeilijke dag voor de beurs. Maar pal daarop kwam het Centraal Planbureau het opti- mistische vermoeden van de eerste beursdagen van het nieuwe jaar weer ondersteunen met het bericht, dat in november de industriële produktie in ons land voor het eerst sedert maanden zelfs vrij fors was gestegen. De hoop dat er nu dus inderdaad sprake zou zijn van een opleving, alle sombere geluiden van de Kamers van Koophandel en de Hoog ovens ten spijt, steeg weer sterk, ook al nam het Centraal Planbureau zelf een duidelijke slag om de arm. In de afgelopen jaren werkte Pechi ney ook al met verlies, zodat het totale verlies nu op ruim 110 miljoen gulden is gekomen. De heer Poincaré zei dit in zijn nieuwjaarsrede voor het 925 man tellend personeel van het bedrijf in Vlissingen-Oost. In de loop van de tijd hebben staat en onderneming verschillende wegen be wandeld om de arbeiderbeweging tege moet te treden. Zo kunnen de syndica ten door de regering worden gesponsord, of wordt een sterke repressie uitgeoe fend neerslaan van stakingen door de politie of fungeert een van de grote politieke partijen als officiële onderhan delaar tussen de syndicaten en de rege ring en iderneming. De onderne ming kan i-eeks contact van het hoofdkantoor met de president van het land als middel hanteren, steun aan de officiële handelaar geven, en zogenaam de „company-towns” stichten, hecht af gesloten dorpen rond de onderneming voor de arbeiders, onder toezicht van de bedrijfspolitie. Dit is grotendeels voortgevloeid uit betere prijzen van grondstoffen en eind produkten en een straf doorgevoerde kostenbewaking waarvoor men in Ame rika veel hardere maatregelen kan ne- men dan in de meeste Westeuropese landen. Als nu bij een verdere conjunc- tuurverbetering de onderbezettingsver- liezen gaandeweg verdwijnen, lijkt winst- herstel tot het zo gunstige niveau van 1973 of zelfs 1974 voor menige onderne ming niet eens uitgesloten. En op dit vooruitzicht is Wall Street geneigd sterk aan te trekken. In Wall Street lag de situatie zelfs nog duidelijker. Als eerste aanstoot tot de formidabele hausse met aanzienlijke koerssprongen, golden de sterk gestegen autoverkopen in het nieuwe jaar nadat ook december al een zeer forse stijging had laten zien. Maar de reden tot het koersoptimisme zat toch dieper. De maatregelen waartoe de ministers besloten betekenen vooral dat de .wijze waarop het Internationale Monetaire Fonds functioneert beter in overeen stemming zal worden gebracht met de economische werkelijkheid. Zo is bij voorbeeld besloten tot legalisering van het tot dusver niet officieel erkende systeem van „zwevende” wisselkoersen, tot afschaffing van de onrealistische of ficiële goudprijs van 42,22 dollai' pei' ounce (bij een prijs op de vrije markt van rond de 140 dollar) en tot' gebruik van het goud van het IMF voor krediet verlening aan de arme landen. De ministers kwamen overeen dat het totale bedrag dat de leden van het IMF kunnen opnemen met 45 percent zal worden verhoogd. Daardoor komt alleen al voor de ontwikkelingslanden ruim 3,5 miljard dollar meer beschikbaar. De ar me landen kunnen met krediet van het IMF de tekorten op hun betalingsbalans wegwerken die dit jaar naar schatting 31 miljard dollar zullen bedragen. Bij veel ontwikkelingslanden is dit tekort vooral veroorzaakt door de aanzienlijke prijsverhogingen van ruwe olie sinds september 1973. Voor de armste landen, waaronder worden verstaan landen met een natio naal inkomen van minder dan 360 dollar per hoofd van de bevolking per jaar, wordt zonder verwijl een bijzonder fonds in het leven geroepen. Het IMF Al deze maatregelen, aldus Kruijt en Vellinga, hebben op de arbeiders een „boei-effect”. De officiële onderhande- lingsstructuur is bedoeld om de arbei dersbeweging in de hand te houden en om stakingen te voorkomen (in 70 jaar kende de Cerro de Pasco 58 stakingen) door het doen van kleine concessies aan de arbeiders. dit onderzoek in Peru geven daarvoor de aanwijzingen". Kruijt en Vellinga baseren hun uit spraak dat een land als Peru na de nationalisatie van een multinational nog afhankelijker wordt op ondermeer de volgende gegevens: de Cerro de Pasco, die begin 1974 werd genationaliseerd, geeft de verhandeling van de delfstoffen vanuit Peru naar het westen onder geen voorwaarde uit handen. Die is namelijk veel winstgevender dan de produktie, die erg arbeidsintensief is. Als de mijnbouw zelf wordt genationaliseerd, kost dat het land een behoorlijke afkoopsom, terwijl de technologische kennis en de toeleve ring van machinerieën in handen blijft van het moederbedrijf. Kruijt en Vellin ga geloven zelfs dat een multinational zijn produktie-eenheid graag en in goed overleg met de staat in kwestie laat nationaliseren. Bovendien zeggen zij, dat nationalisatie geen enkele verandering brengt in de verhoudingen. Een Derde-Wereldland maakt deel uit van de geïndustraliseer- de wereld dank zij de vestigingen van multinationals, die als een eiland of een koekoeksei in het gastland als ver lengstuk van de westerse economie functioneren. Dit, omdat het gastland afhankelijk blijft van de exportmoge lijkheden die in handen blijven van de multinational hooguit mag de staat de tussenhandel verzorgen is er vol- o Want de produktiecijfers van één maand noemde het bij lange na niet voldoende om er zo’n belangrijke con clusie uit te trekken als de beurs aan vankelijk wilde. Daarvoor zullen eerst de produktiecijfers over december en januari bekend moeten zijn. Niettemin bleek hieruit wel duidelijk, dat de toe komst er toch niet helemaal zonder hoop uitziet. En dat nam de beurs zich wel degelijk ter harte. ”2% ’W-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11