Vereniging Wildbeheer Veluwe opgericht WILDE ZWIJNEN TUSSEN KOEIEN IN DE STEEG Schade voor lief nemen WROETEN ZELFS BIJ DAGLICHT Vogelatlas van Elsevier f fcw f hm I |||I Zeugen, keilers, frislingen en overlopers bezorgen landbouwers nachtmerries TOT tea ills l!ii I r .£3 'W4 Posbank door Dick Koerst Zngecalculeerd Triest «i L. WETSELS, CHEF FAUNA-BEHEER «ft» test1"’1” - fff „De laatste tijd komen ze elke nacht. Nu het met de eikels minder wordt, kunnen ze niet meer zo makkelijk aan de kost komen, en dringen ze hier de weilanden binnen. Ze hebben hier nu al een bunder of zeven op de kop gezet. In één nacht ploegden ze onlangs een half weiland om. Dat was een koppel van acht wilde zwijnen: een zeug met zes jongen en een hele grote keiler”. Dat zegt de 33-jarige landbouwer Herman van Middelkoop in De Steeg, die met lede ogen moet aanzien hoe de everzwijnen elke nacht verder opdringen naar zijn boerderij en in het grasland wroe- ten. „Ze komen nu al tot de schuur, en we staan hier toch in de bebouwde kom. Nog even, en ze komen het dorp in om de tuintjes kapot te maken”. I - ■te' t,' few fe 1 1*%.. maal opnieuw worden ingezaaid. al ran ZO W Elseviers Vogelatlas, prijs f 94.50. 1 gen van ler: rst lar de Zelfs de grasgazons bij de woningen in de bebouwde kom langs de Zuid- Veluwe moeten eraan geloven veldhouders zullen binnen de leefge bieden van de wilde zwijnen tellingen gaan verrichten, en op basis van die tellingen kan de afschot worden ge regeld”. de de ze niet binnen kunnen komen en moet he. raste.' n goede staat houden"'. Vanzelfsprekend némen we een beetje schade wel van de wilde zwijnen. ]Dat zit gewoon bij de bedrijfsvoering inge- De Vogelatlas is het resultaat van een unieke samenwerking van een team gezaghebbende ornithologen uit de hele wereld waarbij de vice-president van het Wereld Natuur Fonds als adviserend redacteur optrad. De Nederlandse vertaling is van Jaap Taapken en Henk Lichtenbeld, beiden redacteuren van het Vogeljaar. De verwaarloosde littekens die door vroegtijdige industrialisatie van Europa zijn nagelaten, kunnen nog worden uitgewist en het land kan worden gered. Maar de voortdurende groei van de mono-cultuur is een gevaarlijke gang van zaken die niet alleen waardevolle biotopen vernietigt, maar gestaag de structuur van de grond verzwakt en zijn capaciteit om te produceren reduceert. Aldus één van de kritische voetnoten van twee Britse ornithologen als zij in Elseviers Vogelatlas de invloed van de mens op de vogelpoipulatie onder de loep nemen. Het is één van de vele aspecten die in dit indrukwekkende boekwerk aan de orde komen. In Elseviers Vogelatlas worden de vogels op systematische wijze behandeld vanuit het landschap. Elk werelddeel is ingedeeld in typen landschappen, regenwouden, savannen, woestijnen, kusten, hoogvlakten, weiden en ga zo maar door. Per landschap, waarvan een foto is afgebeeld, worden de kenmerkende vogelsoorten uitgebreid behandeld. Ook gewoonten, speciale aanpassingen, wijze van vliegen en voedselzoekèn zijn beschreven. Een apart hoofdstuk behandelt de ontwikkeling van het vliegen, de veren, roesten, lopen, zwemmen, trek en taal der gevederde vrienden. De atlas besluit met een classificatie, waarin alle 28 orden onder de vogels worden vermeld. Van elke soort is tenminste één vogelsoort afgebeeld. De pracht van de vogelwereld komt in deze grote atlas tot uiting door meer dan 770 schitterende tekeningen waarvan 500 in kleur. St. Box het tap net al- a at ling on- tikt 3P- ch- ^an er- ap- em ien üj, jn, ;de de )p- .*ne aal ÏT- an de, len of iet lat ro- an de ier srt als ,’dt lat ize cd, lie it- le- let ar- iet ;en de en, len lat ak de are De atlas is geen boek dat je in de binnenzak meeneemt op een wandeling door het bos, het is ook geen naslagwerk voor de in Nederland voorkomende vogels. Als zodanig is het ook niet bedoeld. Het geeft een zeer compleet beeld van wat vogels eigenlijk zijn en wat ze voor de mens betekenen. Het boek komt verder met overzichten van bedreigde soorten en verbindt hieraan belangrijke conclusies over verslechtering in het ecosysteem. Door voortdurend de vogels in relatie te brengen tot hun omgeving onderscheidt de Vogelatlas zich van alle andere ornithologische literatuur. i calculeerd. Zo van: als ik twee bunder moet hebben, zaai ik drie bunder in. Die derde bunder is voor de varkens”. „Maar zoals het nu gaat, lijkt het nergens op. Die enorme stroppen kunnen we niet overbruggen. Als het aan mij ligt, eet heel De Steeg voortaan wilde- zwijnenvlees. zan •en, ch- sk- In mg oep laie op ■be- De stand van wilde zwijnen op de Veluwe is op zo’n hoog niveau geko men, dat het de landbouw grote zor gen baart. Het is een typisch Veluwe- probleem. De jachtraad heeft daarom de Koninklijke Nederlandse Jagers- vereniging verzocht om een slotadvies uit te brengen, zodat de minister van landbouw en visserij zijn beleid kan bepalen om de zwijnenstand in te dammen. Dat heeft kort geleden ge leid tot de oprichting van de Vereni ging Wildbeheer Veluwe. Binnenkort zullen de statuten van deze voor ons land unieke vereniging koninklijk worden goedgekeurd. On langs heeft de vereniging zich in De Cantharel te Apeldoorn over de pro blemen beraden. In de vereniging zijn personen vertegenwoordigd die een jachtveld hebben op de Veluwe, als mede instanties die zich bezighouden met een goed jachtbeheer. De vereniging gaat de problemen van de landbouwschade door het wild van alle kanten bekijken, aldus de heer G. F. Spreen, adjunct-directeur van Faunabeheer in Den Haag. „Niet alleen de problemen van wilde var kens, maar ook van vossen en alle ander wild. Het is een goede zaak dat de jagers zelf gaan meewerken aan het beleid van de minister. De jacht- As- ken trol ren Irol De zeugen, keilers, frislingen en over lopers, ze berokkenen de boeren in de omgeving steeds grotere schade. Een schade die in de omgeving van de Pos bank, de Onzalige Bossen en de Imbosch nu al in de tienduizenden guldens loopt. Alleen al bij de Carolinahoeve hebben SS., -ifi::.. „Werd eerst het zwijn te vuur en te zwaard bestreden, nu waren er omdat de jacht op grof wild geslo ten werd incidentele afschotver- gunningen nodig om een ztvijn te mogen verschalken. Voorts bleef er de schoontijd, dat is de periode dat helemaal niet op varkens gejaagd mag worden. Die rustperiode viel tus sen 1 februari en 1 augustus. Bij grote landbouwschade kon van die regel worden afgeweken, en werden incidentele afschotvergunningen ver strekt”. Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij wil de everzwij nenstand op de Veluwe nu gaan in dammen door vast te stellen hoeveel zwijnen er moeten worden geschoten. Net als bij ander grof wild het geval is, zal er nu ook voor de zwijnen een zogenaamde merkenregeling komen: er worden onder de jagers evenveel Een heel ander geluid over de schade die de everzwijnen aan de Veluwse landbouw berokkenen, noteerden wij uit de mond van de heer L. Wetzels, chef- faunabeheer van het nationale park De Hoge Veluwe. „Hier op de Hoge Veluwe hebben we de zwijnen goed in de vingers. Alles is afgerasterd, er kan geen varken ontsnappen, en de boeren in deze omgeving hebben van onze zwijnen geen last, maar ik kan mij voorstellen dat men er elders op de Veluwe wèl last van heeft. Maar ais men wilde zwijnen in het landschap wil hebben, zullen de boeren een beetje schade in bepaalde seizoe nen voor lief nemen. Dat geldt dan voornamelijk voor het voorjaar en de herfst, als de zwijnen gaan wroeten”. „Vroeger zag je aan de bosranden bieten of rogge verbouwen. Tegenwoordig is het allemaal mais. En dat is nu juist een delicatesse voor de wilde zwijnen”. „Die maiscultures, daar komen ze op af. Het is de kat op het spek binden. Vroeger kenden we dat niet. Als die zwijnen graag viooltjes lusten, dan plant ik geen viooltjes in mijn tuintje, maar Afrikaantjes, om maar eens wat te noemen. Anders zetten de zwijnen, die nu bij Rozendaal en Velp al tot in die moestuinen komen, ook nog het gazon van mijn tuintje op de kop” schertst Wetzels. Boer Herman van Middelkoop uit De Steeg staat bij de schade die wilde zwijnen in één nacht aan zijn grasland aanrichtten. Een halve bunder ondersteboven gewroet weiland. „Het moet allemaal opnieuw worden ingezaaid. Waar laat ik in het voorjaar mijn vee? De varkens zijn zo mak, dat ze zelfs bij daglicht tussen mijn koeien rondscharrelen’'. i De heer Spreen wijst erop dat er door het gebrek aan strenge winters van de afgelopen jaren geen natuur lijke selectie kon plaatshebben door klimatologische omstandigheden. „Bo vendien waren er goede jaren voor de groei van eikels en beukenoten, en kwamen de zwijnen in optima-for- maconditie te verkeren. Veel zeugen zorgden zelfs twee keer per jaar voor een worp. Kortom, de strenge winters corrigeerden niet, waardoor de wilde- zwijnenstand drastisch toenam”. Volgens VVV-functionaris H. van den Brink in Velp, die zomers regel matig toeristen in de bossen rondleidt op zoek naar wilde zwijnen, zwerven er alleen al bij de Posbank vele honderden everzwijnen rond. Die enorme „bevolkingsexplosie” onder het zwartwild heeft naar zijn mening drie oorzaken: de zachte winters, goe de eikeljaren en bescherming van deze dieren door de nieuwe Jachtwet. Aanvankelijk viel het wilde zwijn loodjes uitgedeeld als er zwijnen ge schoten mogen worden. Bevestigt de jager zo'n loodje aan het geschoten dier, dan weten contro lerende instanties dat ze met wettige jachtbuit te doen hebben, leder jaar zal worden vastgesteld hoeveel wilde zwijnen er in de verschillende Ve luwse leefgebieden zijn, en hoeveel dieren er aanwezig kunnen zijn zon der onaanvaardbare landbouwschade te veroorzaken. Met een aftreksommetje kan de minister dan vaststellen welk afschot toelaatbaar en gewenst is te achten. Bij dat tel- en rekenwerk zal hij geadviseerd worden door de „zwart- wildbeheerscommissie”, waarin verte genwoordigers van de georganiseerde landbouw en de georganiseerde jagers zitting hebben. „Het hele vraagstuk is een typisch Veluwe-probleein. Er komen ook wil de zwijnen voor in de grensstreken bij Limburg en het Duitse Reichs- wald, maar toch niet in die mate als op de Veluwe”, aldus de heer Spreen. „We hopen er nu met die nieuwe merkenregeling uit te komen. In het volgend voorjaar beginnen we ermee, te werken, zodat op 1 augustus vol gend jaar, als de schoontijd voorbij is, de nieuwe regeling aan de praktijk kan worden getoetst”. onder het zogenaamde schadelijke wild. Maar op 25 mei 1972 kwam er een wijziging in de Jachtwet, waar door het wilde zwijn van schadelijk wild werd gepromoveerd tot het be schermde grof wild. „Dat gebeurde in het kader van een Benelux-overeen- komst over jacht- en vogelbescher ming”, aldus de heer Spreen van Faunabeheer. Wat verwacht boer Van Middelkoop van de plannen van landbouwminister Van der Stee, om met een „merkenrege ling” de wilde-zwijnenstand flink in te dammen? „Ik verwacht er niets van. Er wordt al lang over gepraat. Het probleem is dat de jacht er niets aan doet. Dat is triest voor de boeren”. „Ze zouden eigenlijk de jagers aan sprakelijk moeten kunnen stellen. Maar nu geven ze elkaar de schuld. De grond eigenaren zeggen „we hebben de jacht verpacht”, en de jagers zeggen ,,’tis onze grond niet”. Net als hier bij het land goed Middachten en Natuurmonumen ten. Veel wilde zwijnen die hier de boel kapotwroeten, komen van Middachten. Natuurmonumenten zegt: Middachten moet maar zorgen dat ze niet kunnen ontsnappen, en Middachten zegt: Na tuurmonumenten moet maar zorgen dat de wilde zwijnen vijf hectaren bouw- en weiland overhoop gehaald. „Nu ons weiland is vernield, weten we niet waar we in het voorjaar ons vee moeten laten. Het grasland moet alle- We krijgen wel een schadevergoeding van het jachtfonds, maar dat is lang niet toereikend. Over de indirecte schade en de extra arbeid wordt niet gepraat”. „Het komt allemaal doordat afraste ringen van het Nationale Park Veluwe- zoom (van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland) on deugdelijk zijn, en doordat het aantal wilde zwijnen zo sterk is toegenomen, de laatste jaren”. De landbouwers die schade aan land bouwgewassen ondervinden van de wilde zwijnen - de boeren spreken van „var kens” - kunnen die schade claimen bij Faunabeheer. Die instantie stuurt Wildschadecommissie erop af, die schade taxeert en advies uitbrengt aan het Jachtfonds, dat dan uitbetaalt. „Een echte schadevergoeding is het niet. Ze spreken in de officiële stukken ook van een „vrijwillige tegemoetko ming”, aldus boer Van Middelkoop. Hij vertelt: „Nu is mijn grasland ka- potgewroet, maar al eerder hebben de dieren voor duizenden guldens schade aangericht in de mais. Dat is een lekker nij voor ze. Er lopen hier Ijoppels van acht en van elf. En in totaal zie ik er hier wel zo’n 25. Dat zijn steeds dezelf de. Ze worden ook niet voldoende afge-« schoten”. «S „En dan die kapotte afrastering om deH wildbanen. In de storm van 1973 is er® veel van die afrastering kapotgegaan en® toen hebben ze kans gehad om te oht-5 snappen. Een deel van de zwijnen vluchtte toen de Onzalige Bossen in, en met die varkens en hun nakomelingen zitten we hier nu. Dat is te laat onder kend. Men is te laat gaan afschieten”. Volgens Van Middelkoop zijn sommige wilde zwijnen nu zo mak dat ze rustig op het weiland tussen de koeien doorlo pen, zelfs tot het weer daglicht is. „Mijn koeien geven er niets om. Ze zijn al helemaal aan die varkens gewend”. 1 i 'ii •fe1 *4 feg-. feW Ka' vfe IÉ*'"'»’ -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17