Primeurs te Het jaar 75 heeft de vrouw zelfrespect teruggebracht GEZINFORMATIE «rite» Nieuws over snoeischaar tips voor vrije tijd V kl* I Klap l CHU-lid Nellien de Ruiter, voorstandster van CDA door Hanneke Acker Nieuwe beitels steken 't best Verrijkt Op zoek naar de ideale tochtstrip SANDVIK aÈS 19 7 6 ZATERDAG 1 O JANUARI .:.r HM I ..Neem gerust je kind mee”, zei Nellien de Ruiter toen we telefonisch een afspraak voor dit gesprek maakten, en toen ik ’s morgehs bij haar kwam: „Ik heb een krentebol voor je gesmeerd, je zult in de haast wel niet ontbeten hebben”. Kleine dingen zeggen soms veel. Vrouwen onder elkaar, het geeft direct een gevoel van solidariteit. Nellien de Ruiter werkte het afgelopen jaar voor het eerst met vrouwen. „Moeilijker”, vindt ze, maar zij toont zich ook verrast over juist die onderlinge solidariteit. Ze heeft aan het jaar vriendinnen overgehouden. T 21 SM ES BHH k eefmassa en APTK rubber i Hetgeen besparing in tijd en geld oplevert. Om nog even op het snoeien terug te komen. Bij de uitgeverij Bigo en Van Rossum is een speciaal Een ander stuk gereedschap is een rechthoekige waterpas van gepolijst aluminium, die onder de naam Wisvo wordt gebracht. De waterpas is voor zien van onbreekbare tonvormige li bellen. De pas is zowel horizontaal als verticaal duidelijk afleesbaar. De Wisvo wordt geleverd in de maten 40, 60 en 80 cm. Onder dezelfde naam Wisvo wor den timmermanszagen gepresenteerd met een oranje kunststof handvat en dito tandenbeschermer. De zaag is zowel voor vakman als doe-het-zel- ver bedoeld. De maten zijn: 16”, 18”, 20” en 22”. De eerste twee zagen heb ben acht tanden per inch en de andere twee zeven tanden per inch. Nellien de Ruiter nam halverwege het Jaar ontslag als wethouder in Voorscho ten: zij was overwerkt geraakt. Spottend me verrijkt. Ik ben geen carrièrevrouw, der, een jaar kamerlid, ik ben eigenlijk overal mislukt”. Wat serieuzer: „Ik voel me niet gehavend, integendeel, ik voel met verrijkt. Ik ben geen carrièrevrouw. Ik heb veel gedaan en van alles geleerd. Gek genoeg liggen de dingen die ik deed in eikaars verlengde. Langzamerhand past mijn leven als een legpuzzel in elkaar”. regering het comité en ook de Emanci- patiecommissie werd pas negen maanden na aankondiging samengesteld. Deze traagheid werd aan de dag gelegd toen het ging om het samenstellen van de delegatie die naar het VN-congres in Mexico zou gaan. Het comité rekende er op dat Nellien de Ruiter als voorzitter van het Jaar van de Vrouw, de delegatie zou leiden. De minister beschikte anders. De gereedschappenfabriek Vogele- sang in Rotterdam heeft enkele in teressante primeurs op de markt ge bracht. Daar is allereerst de verstel bare schToefsleutel. Normaal moet men een poliert je ronddraaien om de bek-opening te vergroten of te ver kleinen. Bij deze sleutel gaat dat heel wat lichter en gemakkelijker. Men kan het hier met één hand af (bij de traditionele types moet men vaak de andere hand te hulp roepen). Met de duim schuift men een knopje, dat aan een wormasje bevestjgd is. naar boven of beneden. Daardoór wordt de bek-opening naar believen geregeld. Het bereik van deze lichte, gemakke lijk te hanteren schroef sleutel ligt tussen 6 en 10”. Aan het uiteinde van de sleutel zit een gat, waarmee men de sleutel niet alleen kan ophangen, maar dat ook als Pingsleutel gebruikt kan worden. Nooitgedacht in IJlst heeft nieuwe beitels ontworpen. Om te beginnen heeft de beitel een geleidelijk afge plat handvat, dat goed in de hand ligt. Het handvat is gemaakt van oranje harde kunststof, dat het moge lijk maakt om de beitel met een metalen hamer te bewerken (met die houten handvaten moest je eerst naar een andere houten hamer grijpen). De steel is langer geworden, zodat de doe-het-zelver, die nog niet tot de ingewijden behoort, geen gevaar loopt. De handen blijven op veilige afstand van het werkstuk en de snij kant. De beitel is verder aan de zijkanten maar ten dele schuin afge- kant. Dat helpt om het hout recht te bewerken. De schuine kant duwt de krul opzij. De nieuwe beitel is in zeven maten verkrijgbaar, al of niet in sets. Dan zijn er de meer traditionele re snoeischaren, zoals de 8 DL 20 cm. Hét is een lichgewicht-snoeischaar, waarvan de fabrikant Sandvik zegt dat hij bijzonder geschikt is voor vrouwen. Maar mannen hoeven zich er bepaald ook niet voor te schamen om deze vrolijk uitziende tang (oran je kunststof handgrepen en glimmend stalen bekken) in de hand te nemen. In de veer zit een rubber stootnok. Ook hier is, zoals bij de andere scharen een stevige vergrendeling aangebracht. De nr. 10 (20 cm) heeft gehard stalen messen. De nr. 6 (20 cm) wordt aangeduid als een univer sele schaar voor snoeien en knippen van allerlei materiaal. Hij is van het aambeeldtype. beide snijdend, gemakkelijk te de monteren voor het slijpen. En een heggeschaar nr. 51 ook weer met gehard stalen snijbladen met aan de onderkant een tanderij voor dikkere takjes. Ook hier geldt: gemakkelijk los te maken voor het slijpen. Ook hier rubber stootnokken bij de veer en oranje kunststof handvatten. Bij het andere gereedschap zij vermeld, dat Sandvik hardmetalen cirkelzaag- bladen in de handel brengt, die - volgens de fabrikant tenminste 50 keer langer scherp blijven dan chroom-vanadium-cirkelzaagbladen. Dan is er een Sandvik grasschaar nr. 71 met gehard stalen snijbladen, boekje voor dit tuinwerk verschenen „Het nieuwe snoeiboek” van Hans van den Bosch. Als men een snoei schaar, snoeimes of snoeizaag aan schaft is het nuttig dan maar meteen dit boekje bij de hand te hebben. Het geeft allerlei informatie over dit nauwgezette karwei. Er staat in, hoe je moet snoeien, wat, wanneer, hoe het snoeien van bomen, struiken en kruidachtigen een eigen techniek vraagt. Een werkkalender geeft aan welke tijden het best geschikt zijn om te gaan kortwieken, want: goed snoeien doet rijker bloeien. Waf het materaal betreft, dat besproken wordt: helemaal up to date is dat niet. Een model snoeischaar bijv, als de Sandvik 61 (zie hierboven) wordt niet ter sprake gebracht. worpen, die door een nieuw soort dop functioneler is geworden. Voor het eventjes aanstippen met lijm is er de (oranje) doseertuit. Wanneer men de ze draait komt er een strijkdop te voorschijn, waarmee grotere opper vlakken gemakkelijk van lijm kun nen worden voorzien. De technicoll- lijm is verkrijgbaar in (doorzichtige) flacons van twee maten: bij een gro te van 213 gram is een kleintje van 25 gram gevoegd. Dat is wel plezierig om „familie-twisten” in de kiem te smoren. Het kleine plastic flesje kan men vullen met de grote. Sandvik, bekend van zijn veelsoor tig gereedschap, heeft nu ook een uitgebreid assortiment tuingereed schappen. Op de komende vakbeurs Karwei in Utrecht zal dat worden geëxposeerd. We kunnen er echter alvast het volgende van melden. Daar zijn allereerst diverse soorten en ma ten snoeischaren. Een bijzonder op merkelijk en mooi model is dat van de schaar nr. 61, die zestig centimeter lang is, waardoor men zowel bij hoge, anders moeilijk bereikbare takken en scheuten kan komen als bij lage, ook lastig te snijden bloemen en takken. Het is een soort tweede arm met een kleine maar effectieve schaar aan het einde. Het plezierige is, dat de schaar licht snijdt en dat het de tak of de bloem (bijv, rozen) vasthoudt, zodat men weer geen vreemdsoortige caprio len behoeft uit te halen om de gevallen bloem op te rapen. Het hand-knijp-vat is van oranje kunst stof. Een degelijke sluiting houdt de veer bij niet-gebruik strak in be dwang. Mevrouw ir. Nellien C. de Ruiter is 49 jaar en moeder van een jongen en een meisje van 22 (een tweeling) en van een dochter van 18. Zij ging scheiden toen het jongste kind anderhalf was. Haar manier om de echtscheiding te verwerken was „je in het werk storten”. Ze ging bouwkunde studeren aan de TH in Delft en kon zich vier jaar later (zij was toen 36) ingenieur noemen.Een heksentoer (overdag voor drie kleine kinderen zorgen en ’s avonds tot diep in de nacht studeren), en een probaat middel om alle problemen van al leenstaande, werkende vrouwen met kinderen te Ieren kennen. Haar kinderen kwamen steeds op de eerste plaats. Toen die in de vrouw) was daarvan de voornaamste reden. De CH bande daarmee de laatste vrouw uit de fractie. Dat 1975 het Jaar van de Vrouw was is aan niemand voorbijgegaan, maar weinigen waren er zo intens bij betrokken als Nellien de Ruiter, de voorzitster van het nationaal comité „Het jaar van de Vrouw”. Het groeide Nellien de Ruiter bo ven het hoofd. Halverwege het jaar raakte zij overwerkt en moest haar CDA-wethouderszetel in Voorschoten opgeven. „Ik ben wel gehavend uit dat jaar gekomen”, grapt Nellien niet zonder zelfspot, en dat is dan de zoveelste niet al te leuke grap, die naar aanlei ding van het Jaar van de Vrouw werd gemaakt. i*’*"ïUÏÏ‘ïïSï t Vogelesang importeert verder een speciaal soort snoeischaar voor de tuin. De Ceder-Florian-schaar heeft „Vrouwen stemmen vrouwen” heeft zin, zegt Nellien de Ruiter. „Het gaat er niet om stoelen te bezetten om gelijk te zijn aan de mannen, maar om de typisch vrouwelijke inbreng. Politiek is voor 99 procent een mannenaangelegenheid. De schaalvergroting, op alle gebieden van dé samenleving, heeft geen geluk gebracht. Mannen zijn partieel ontwik keld, door rolverdeling, door specialisatie en ook door ons onderwijssysteem. Het onderwijs is qua scholing perfect, maar qua vorming ver beneden de maat. Een mes heeft twee kanten, een rationele en een emotionele. Beide moeten ontwik keld worden.De emotionele vorming komt helemaal voor rekening van het gezin. Daar moeten dan de moeders, als „ongeschoolden”, maar voor zorgen”. ,,’t Is gek, dat mijn specialisatie „inge nieur” volledig wordt erkend, maar mijn specialisatie „vrouw” niét. In elke func tie is een vrouw anders dan een man, zij ziet de dingen anders, zij benadert ze anders. Vrouwen hebben de gave om ingewikkelde zaken bespreekbaar te ma ken, zij geven theoretische problemen persoonlijke, uit het gewone leven ge gegrepen gezichten. De meeste vrouwen zijn praktischer, pragmatischer. Dat ben ik ook”. Feminisme en politieke gezindheid staan niet los van elkaar. Niet voor niets protesteerden VVD, DS’70 en de confessie onelen toen de Emancipatiecommissie voor vijf jaar werd benoemd(deze com missie moet de regering adviseren inzake emancipatie). „Er zaten te veel „linkse” mensen in”. De regering antwoordde dat geselecteerd was op deskundigheid en dat de meeste deskundigheid zat in de linkse hoek. Dolle Mina 'was ook na korte tijd van haar bestaan tot de slotsom gekomen, dat feminisme uitsluitend socialistisch kan zijn. Nellien de Ruiter, vanaf het begin nauw betrokken bij Man-Vrouw-Maat- schappij („door mijn omstandigheden - gescheiden werkende moeder - voelde ik me geëngageerd met vrouwenzaken”) zag een bestuursfunctie in MVM aan zich voorbijgaan omdat ook het gema tigde MVM het in links-georiënteerde be stuursleden zocht. Nellie is lid van de CHU, een partij met een rechts imago. Dat CHU-lidmaatschap, zo veronder- Nellien :„Het was een klap in mijn gezicht. Ik had me een ongeluk gewerkt op de voorbereiding. Op het allerlaatste moment liet minister Van Doorn mij vallen. Ik denk dat er achter zat, dat het ministerie mij „een lastig mens” vond. Dat was ik ook, maar daar was ik tenslotte ook voor ingehuurd. Volgens het ministerie werd mevr. drs. N.Rempt (voorzitter van de Vrouwenraad) delega tieleider, omdat zij meer ervaring had met VN-vergaderingen. Nellien de Rui ter :„De regering had het comité en de Emancipatiekommissie uitdrukkelijk niet willen laten leiden door de Nederlands Vrouwenraad, maar koos de leden a titre personnel: vanwege hun deskundig heid en betrokkenheid. Het is onbegrij pelijk van deze progressieve regering, een politiek falen, dat die beleidslijn werd losgelaten toen het ging om een politiek belangrijk gebeuren als de con ferentie in Mexico”. „Mevrouw Rempt (VVD) miste de juis te attitude, miste de politieke stellingna- me. Zij kan ook geen stelling nemen als voorzitter van de Vrouwenraad. Zij staat zich er op voor anderhalf miljoen vrou wen (leden van de gezamenlijke vrou wenorganisaties) te vertegenwoordigen. Zo’n groot lichaam als de Vrouwenraad kan alleen maar kleurloos of rechts zijn, die kan de emancipatiebeweging in Ne derland niet representeren. En dat terwijl Paula Wassen(van de Emancipatiekom missie) en ik rechtstreeks adviseurs wa ren van de regering. Wij zaten niet in de officiële delegatie, we hadden geen posi tie meer, geen achterban ook. In Mexico hebben we desondanks hard kunnen werken. Over de samenstelling van de delegatie heb ik m’n kiezen op elkaar gehouden. Ik houd niet van competentie strijd”. stelt zij zelf, speelde een rol toen minis ter Van Doorn haar verzocht om voor zitter van het nationaal comité Jaar van de Vrouw te worden. Het comité werd geen club van koplopers, alle stromingen in de maatschappij moesten er in verte genwoordigd zijn. Toch is Nellien de Ruiter radicaler dan haar CHU-lidmaatschap doet ver moeden. („Mijn vader zat jaren in de Kaper voor de CHU. Ik voelde me thuis bij die partij omdat die zo weinig poli tiek Was. Je kon afwijkend stemmen,- naar eigen geweten”) Toch liet de CHU haar vallen, vanwege haar abortusstand punt. „Ik ben een warm voorstandster van het CDA. Dat moet linksom gaan. Chris telijk geïnspireerde politiek moet naast de verdrukten staan, moet links-radicaal zijn”. Terwijl Nellien de Ruiter haar politie ke toekomst laat afhangen van het al dan niet tot stand komen van zo’n CDA, koesteren de Rooie Vrouwen van de PvdA de verwachting, dat Nellien zich bij hen zal aansluiten. Wim Hora Adema (de vrouw achter het radicaal feminis tisch maandblad Opzij) zei over Nellien: „Ze is links, maar ze weet het zelf nog niet”. Het nationaal comité leek Nellien wel wat. „Ik had hoge verwachtingen; dacht dat we een soort actiegroep zouden zijn met de luxe van een secretariaat en een pot van twee miljoen”. Dat pakte anders uit, door de heterogene samenstelling van het comité. „We zijn eigenlijk in een rijdende trein gestapt. We hebben niets zelf uit gedacht, maar alleen maar gestimuleerd (met subsidies) wat er uit de samenle ving opborrelde. Dat is minder spectacu lair, maar op den duur effectiever. Alles wat er aan activiteiten is gestart, gaat niet gauw meer van de rails af. Alles gaat door. Effecten kun je pas verwach ten op lange termijn. Die zullen ons niet worden toegemeten, maar dat zal mij een zorg zijn”. „Er gebeurt genoeg. Nederland is een vibrerend land, waar ik trots op ben. Ik ben bang dat dat vibrerende in de doof pot zal gaan, onder de paniek van de werkloosheid. Eigenlijk zou er een actie plan voor de komende jaren nodig zijn, maar ja, het comité houdt er mee op Eigenlijk is de Emancipatiecommissie veel belangrijken. Die moet beleidsadvie zen formuleren. Maar beleid moet door activiteiten gedragen worden”. Pas op het laatste nippertje vormde de Nu we toch bij Beiersdorf zijn beland: de fabrikant van de techni- coll-hobbylijm heeft een flakon ont- veeleisende puberteitsjaren waren, ruilde Nellien haar baan bij de Rijksdienst Zuiderzeewerken voor een halve baan bij de Technische Hoge school in Delft. Intussen was zij ook nog actief in haar partij, de CHU. Ze kreeg verlof by de TH toen zij in ’74 in Voor schoten het wethouderschap (CDA) op zich nam. In de Provinciale Staten zit zij in de gecombineerde CH-AR- fractie en gedurende één jaar was zij kamerlid voor de CHU. Zij kwam in de plaats voor Mellema en bleef in de Tweede Kamer tot de val van het kabinet Biesheuvel in ’73. Bij de Ka merverkiezingen die volgden zette de CHU haar op een onverkiesbare plaate. Haar afwijkende abortus standpunt (beslissing aan de Op het gebied van tochtstrips blijft men actief. Men blijft zoeken naar een zo ideaal mogelijke band, die de kou uit het huis houdt. Tesa heeft het - in tegenstelling tot andere fa brikanten gezocht in een rubber strip, die langer houdbaar is dan de tocht- band, die gemaakt werd van polyure- thaanschuim. De nieuwe Tesa-strip van Beiersdorf (Sarphatikade 3, Am sterdam) is vervaardigd op basis van een synthetische rubber, dat zich soe pel laat verwerken en dat - aldus de fabrikant - jarenlang intact blijft. Het zelfklevende grijze rubber’ is aan de bovenzijde geprofileerd, het ver geelt niet. Na verwijdering van de afdekfolie is het Tesa-tochtprofiel ge makkelijk in raam- en deurkozijnen aan te brengen. Het wordt geleverd in zg. manchetten. Afmeting: zes me ter lang, 9 mm breed en 3 mm dik. Duidelijk een duurzamer product dan het oude schuimband. het systeem van een ratelhefboom, waarmee takken tot 20 mm doorsne de in fasen kunnen worden doorge knipt. Dat doorknippen gaat zonder grote inspanning. De schaar heeft maar één mes, dat aangedrukt wordt tegen een soort „aambeeld”. Men snijdt zolang totdat het zwaar wordt, totdat men weerstand ondervindt. Dan wordt de schaar losgelaten, hele maal weer geopend en snijdt men tot men weer tegenstand ondervindt. Dit doet men tot de tak geheel is doorge sneden. Het mes van de schaar is met teflon bekleed. Handvaten plus schar nier zijn van fiberglas-nylon. De roest heeft normaal gesproken dus geen kans. Een bijkomstigheid: bij het snoeien worden de tak zelf (be halve natuurlijk bij de insnijding) de bast niet beschadigd. sein. i.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21