RUSSISCHE TRAINER BEGINT VAN VOREN AF AAN Albert Asarjan gelooft in batere tijden voor het heren-keurturnen De morele tik op Bugner’s ziel I I T I 'i Rendement door Jan Blijboom Geen wonderdokter Ontmoedigend FE ,1 25 1 I Henk Wery 1 I Bedisseld Matthews Van der Ruit IC BV 1 lan uit n van i kan irj I - i i f i j; le ereist ichten antoor na en a ver- Joris inge- zou STOPPER wel we nu en en ren is Een van land tegen Noorwegen heeft laten zien dat er nog steeds geen termen aanwezig zijn haar af te schrijven --tegenover mij zijn nood ge klaagd over deze discriminatie die klap op je kin kom je blijkbaar gauwer te boven dan een klap op je ziel. vakantie) /akantiei ■- Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft eindelijk redelijke vooruitzichten om over enige jaren op het gebied van het heren-keur- turnen wat meer in de belangstelling te komen. Geen overbodige luxe, want sinds jaar en dag is het zo dat slechts twee namen de internationale pers (en dan nog in zeer bescheiden mate) hebben gehaald: de veelvoudige nationaal kampioen Cor Smulders (PSV) en ztfn clubgenoot Hans Gunne- man. Van hen heeft laatstgenoemde enige tijd geleden afscheid genomen van de wedstrijdsport, terwijl Cor Smulders nog steeds onbedreigd de sterkste in de nationale selectie is. maar bij een gezonde doorstroming vanuit talentvolle jeugd al geruime tijd van deze vooraanstaande positie ver drongen of toch op zijn minst: ernstig be dreigd had moeten zjjn. Wat geen miskenning inhoudt van Cor Smulders’ respectabele eerzucht om in zjin langdurige sportloopbaan zo lang mo. geljjk de toon aan te geven. Maar het is wél een indicatie van de bloedarmoede, die er in de sectie keurturnen heren van het KNGV heerst. Een bloedarmoede, die men hoopt op te heffen met het contracteren van de Russische oefenmeester Albert Wagarssakovitsj Asarjan. die tot en met 1978 onder contract staat bij het KNGV en in die periode het bewijs zal moeten leveren dat hij voldoende capaciteiten heeft om veelbelovende jongeren op te leiden voor een plaats in een se- lectieploeg, die voldoende niveau heeft gehaald om Nederlands toekomst bij de heren op inter nationaal niveau te tillen. Wat kan een volslagen vreemdeling als Albert Asarjan gaan doen als hij met echtgenote is neergestreken in een land waar van hij nauwelijks méér denkt te weten dan dat er hoogstwaar schijnlijk voldoende talent schuilt om mettertijd een redelijk sterke keurturngroep heren te kunnen formeren? Zoveel moge lijk inlichtingen inwinnen bij personen binnen het KNGV die misschien een hint in de goede richting geven? Goed bedoelde adviezen niet bij voorbaat in de wind slaan om zo een aantal aanknopingspunten te vinden die enige houvast bieden? Zo turncoach Albert Asarjan al overwogen mocht hebben het in die richting te gaan proberen hij laat zich hierover niet uit dan heeft hij in ieder geval voor zichzelf de conclusie I getrokken dat het beter is uit eigen waarnemingen een oordeel I te vormen en daarnaar te handelen. Vanuit deze gedachtengang opperde Asarjan bij de sectie keurturnen van het KNGV het idee jonge turners, in leeftijd variërend van 9 tot en met 18 jaar, op een zondag in een sporthal in de gelegenheid te stellen hem te laten zien wat ze aan mogelijkheden bieden. Als enige voor- waarde stelde Asarjan dat clubtrainers moesten beoordelen welke jongens hiervoor in aanmerking zouden komen en of de gegadigden bereid en in staat zijn meerdere uren per week in tensief te trainen. te zware Asarjans Maar goed, dat zijn natuurlijk al leen maar halfzachte verdachtmakin gen, die ik niet hard kan maken. Een derde mogelijkheid is, dat Joe Bugner zozeer door Mohammed AH. werd overklast, dat hij na alle klappen op zijn kaak ook die morele klap niet te boven is gekomen. Misschien heeft hij zich, als Europees kampioen, wel een nietige worm gevoeld tegen AH en heeft hij die schok niet kunnen verwerken. Hij zou de eerste niet zijn in de topsport. Beroemd is het geval van de Zwitserse linkshalf, die in de wedstrijd Zwitserland-Engeland tot taak kreeg rechtsbuiten Stanley Mat thews het spelen ónmogelijk te ma ken. Maar Matthews had dat niet in hij weet het zich nog héél goed te herinneren: „Het heeft mij ver schrikkelijk veel training gekost om zo ver te komen. De internati onale contacten waren in die tijd nog niet zo intensief als tegen woordig en daarom kon het ge beuren dat deze stand aan de ringen voor iedereen in Rome een volslagen verrassing was. Voor de ze oefening kreeg ik twee maal een tien, een keer 9.90 en eenmaal 9.70, wat een eindcijfer van 9.95 opleverde”. selectie beland, onvoldoende ge motiveerd om ten koste van veel opoffering de top te bereiken. Want wat betekende deze top? Nationaal gezien een knappe pres- tatie, maar internationaal een ni veau dat nauwelijks aanspraak op de aanduiding „klasse” kon maken. Waarmee tevens de vraag gerecht vaardigd is, waar een Cor Smul ders de laatste der Mohikanen altijd de energie en wilskracht vandaan heeft gehaald om onder sterk beperkte omstandigheden te blijven streven naar het hoogst bereikbare. Zijn antwoord hierop: „Mijn geweldige liefde voor de turnsport”. Dat brengt mij op Henk Wery. Hij kreeg van FC Utrecht-trainer Jan Rab een dergelijke klap op zijn ziel, toen deze hem eruit haalde tegen NAC, bij een 0-1 -achterstand. Wery is de enige oud-international, althans Nederlandse oud-international van FC Utrecht (Panovic speelde in het Joegoslavische nationale team). Hij, de oud-Feyenoorder en oud-internati onal werd uitgerekend tegen de me- dekandidaat voor de onderste plaats ingewisseld voor de jeugdige Tem ming.' Ik zeg niet dat Jan Rab onge- lijk had, in de eerste plaats heb ik de wedstrijd niet gezien, en in de tweede plaats maakte dezelfde Temming de kostbare gelijkmaker, dus het onge- lijk van Rab is bijzonder moeilijk aan te tonen. Maar ja, voor eigen publiek de ex-vedtte eruithalen ter wijl die toevallig niet tot het type van de slabakkers alias lijntrekkers alias hoofdhangers behoort, is een wel erg drastische ingreep. Het, al thans gedeeltelijke, ongelijk van Rab werd wel bewezen door de reactie van Wery, die een leeg bierkratje ih de richting van de dug-out schopte of gooide. Een speler die niet wil, die niet vooruit te branden is, die het lot van zijn club onverschillig laat, gaat schouderophalend en met een drafje het-veld af, terwijl Wery juist verwe ten wordt dat hij te langzaam het veld verliet en ook zijn ongenoegen toonde. Dat pleit voor hem als werk willige en clubman. Hij zou 4 0 0 gulden toe moeten krijgen. Een bemoedigende uitspraak van een man die op internationaal turngebied een héél grote naam heeft en vooral als vedette in de Russische keurturnploeg tussen i 1953 en 1964 een reputatie op bouwde die bij ingewijden nog steeds respect afdwingt. Beroemd uit die tijd is vooral het „Asarjan kruis”, een breedtestand aan de I ringen waarbij de armen volko men horizontaal gestrekt zijn. Dit presteerde hij in 1954 tijdens het toernooi om de wereldkampioen schappen in Rome. Een enorme ervaring, óók voor hemzelf, want vidéb-opnamen getoond van de verrich tingen in Zoetermeer. Het is Asarjans be doeling tweemaal per jaar een openbare selectie te houden; de enige manier, vol- gens hem, om er goed van op de hoo1 gekregen. Op die bijeenkomst werden blijven hoe dei turnjieugd ontwikkel de gaten en heeft die verdienstelijke international de volle anderhalf uur lopen „dollen”. De ene keer ging hij hem rechts voorbij, de volgende keer links voorbij, de derde keer draaide hij eens om hem heen en de vierde keer viel de Zwitser al van pure verbazing over een schijnbeweging over zijn eigen benen, enzovoort en zovoort. Ik zie dat wel ongeveer voor me. Engeland won. Matthews was-dé ster van het veld en zijn speciale bewaker hing daarna zijn voetbal schoenen meteen aan de wilgen: hij had nu pas begrepen dat hij eigenlijk niet voetballen kon! waarom Joe Bugner stopt, maar niet waarom hij speciaal na zijn laatste gevecht met Ali zijn liefde voor de bokssport heeft verloren. Dat ver meldt het krantebericht namelijk niet. Er zijn verschillende mogelijk heden. Bugner beschouwde, en niet ten onrechte, Mohammed Ali als de grootste bokser van deze tijd, hij heeft twee keer tegen hem gebokst, dus wat kan hij dan nog verder tegemoet zien in zijn bokscarrière? Matches tegen mindere tegenstanders, tegen boksers als Coopmans bijvoor beeld. Als hij die verliest is hij de risee van Engeland en omstreken, en als hij die wint kijkt niemand er blij verrast van op, want iemand die van Mohammed AH heeft verloren, mag toch geen enkele moeite hebben met iemand die kampioen van België is, of wel zulle? i Een andere mogelijkheid is, dat hij Zijn liefde voor de bokssport verloor omdat zijn promotor en die van Ali tevoren onderling bedisseld hebben dat Ali koste wat kost moest winnen, U zult het waarschijnlijk niet willen geloven, maar zulke dingen komen wel eens voor in de bokssport. Ster ker nog: het schijnt ook wel eens voor te komen dat een boksmatch tevoren niet bedisseld wordt door de promotors, al worden de voorbeelden daarvan nooit openlijk genoemd. Maar je hoort weleens zoiets fluiste ren. Heel in het geniep natuurlijk, want zoiets zou er op wijzen dat de promotors niet voor hun taak bere kend zijn, hebben zitten luiwamme sen, of een vuil spelletje hebben ge speeld door hun pupillen maar in het duidelijk belemmerend op het doorstromen van jong talent heeft gewerkt. Elke jongen met een ge zonde eerzucht voelde zich, een maal in de buurt vaii de nationale Wilde weg de ring in te sturen, zon der keurig netjes af te spreken wie hem wint, en in welke ronde, via welke gereglementeerde stoot. Stel dat Bugner tijdens de match tegen Ali voelde dat hij de sterkere was, maar dat hij niet mocht door stoten vanwege de afspraken, dan kan ik me voorstellen dat hij de liefde voor de sport verloren heeft. er alles op zette, verloor zij terrein. Zijn voorsprong werd al groter en groter, hij voelde zelf dat hij sterk reed en het begon in hem te juichen „dat de course gestreden was”. Maar wat was dat? Helemaal uit het twee de gelid kwam een renner opzetten. Moederziel alleen haalde deze de kopgroep in, moederziel alleen stoof deze langs de kopgroep heen en moe derziel alleen kwam hij in een dui velse vaart op Van der Ruit toe. Het was Gerrit Schulte, die in een van de dolle buien verkeerde welke hem de naam van „Le Fou Pédalant” hebben bezorgd en die na deze performance, na dit kapitale stuk krachtwerk, zon der hijgen of blazen tegen Van der Ruit een gemoedelijke boom begon op te zetten. Joris van den Bergh vermeldt ver volgens, dat Van der Ruit na deze wedstrijd begon weg te zakken, hij maakte niets meer klaar en vroeg zich af wat er toch aan kon makeren. „Tot zoveel maanden later Van der Ruit mededeelde, dat hij de wielren nerij eraan gaf. En toen.Toen zei hij ons: Dat het dat met Schulte was geweest wat hem de knock-down had gegeven. Lang had hij naar de oor zaak gespeurd, maar meer en meer was hem duidelijk geworden, dat hij die „schok” niet te boven had kunnen komen.” Tot zover dit verhaal van Joris van den Bergh. Gerrit Schulte heeft u nog even kunnen zien als voormalig sportman van het jaar bij de verkie zing van Jos Hermens en Diana de Leeuw. Het zou me niet verbazen als ook Joe Bugner zijn liefde voor de bokssport verloren had door een zelf de morele „knock-down” als waarvan Joris van den Bergh spreekt ten aan zien van Gerrit van der Ruit. Een ander voorbeeld geeft den Bergh in „Mysterieuze krachten in de sport”. De wielrenner Gerrit van der Ruit had een goed seizoen achter de rug, schrijft Van den Bergh. Hij had zeven eerste prij zen gewonnen. In de Ronde van Eindhoven zat hij steeds bij de leiders e nna enige toetsende ontsnappings pogingen ondernam hij een serieuze poging en kreeg daarbij de koers in handen. In zijn eentje stormde hij naar voren en alhoewel de kopgroep De Engelse zwaargewicht Joe Bug ner heeft zich uit de bokssport terug getrokken. Een opmerkelijke stap van iemand die pas 25 jaar is en kan bogen op de Britse, Europese en Ge- menebest-titels. Gij stond vorig jaar zijn Europese titel al vrijwillig af, t omdat hij niet tegen de Belg Coop- mans wilde boksen. Geef hem eens ongelijk! Zou u tegen een Belg willen boksen met het risico dat deze u met een ongewilde rechtse hoek tegen het canvas slaat? Knock-out gaan tegen een Belg, ik kan zo gauw niet iets vernederenders bedenken! Het zal een ieder duidelijk zijn dat speculeren op deze eigenschap pen en hoedanigheden onvoldoen de mogelijkheden biedt ooit nog eens uit de impasse te raken. Het dames-turnen heeft het overduide lijk aangetoond: wanneer uit het buitenland een zeer goede trainer coach kan worden aangetrokken, die bereid is vanaf de grond op te bouwen, dan moet dat vroeg of laat merkbaar rendement afwer pen. Al ontstaat in een volgend stadium dan al weer gauw de vraag van de technische leiding, of bereikte trainingsfaciliteiten niet kunnen worden uitgebreid.Eer^ verzoek dat al enige tijd bij het dames-kernturnen hoogst actueel is. Maar zover is het bij de heren nog op geen stukken na. Daar moet de nationale top nog de vreugde verwerken over de komst (eindelijk) van een gerenommeer de full-time trainer die bereid is alles aan te pakken om aan hoog gestemde verwachtingen in Neder land zo veel mogelijk te voldoen. Zegt hij hierover: „Het is natuur lijk ondoenlijk binnen de periode dat mijn drie-jarige contract loopt een sterke ploeg op de been te brengen. Ik zie het méér als mijn eerste taak mijn kennis zo snel mogelijk over te dragen. Niet al leen aan jongé turners, maar óók en dat lijkt mc het voornaam ste aan trainers die willen le ren. Zij zullen mijn werkwijze in eigen kring moeten uitbouwen om zo tot een algemeen hoger peil te komen. Beschouw mijn werk maar als ontwikkelingshulp". De tijd zal leren in hoeverre er een mogelijkheid bestaat de ener giek gestarte Albert Wagarssako vitsj Asarjan. afkomstig uit Arme nië, voor een tweede periode te cont’-wtr t - Maar zover is het nog lang niet. Centraal staat nu het mikken op deelname aan de Spelen van Moskou in' 1980. Visie van KNGV-voorzitter J. Tielrooy op deze zaak: „Zoals de eerste selectieprocedure, op verzoek van Asarjan zelf in gang gezet, al aantoont beginnen we van onder Uit ris eerste seIoc c uë Aioert Asar jan vorige maand heef. gsmaakl zijn 61 jongens aangewezen voer een tweede proef, die 11 januari op het nationale sportcentrum in Papendal zijn beslag heeft Op deze Albert Asarjan (vader van twee dochters en twee zonen) heeft het KNGV zijn hoop geves tigd. De hoop op het doorbreken van de ontmoedigende traditie dat het heren-keurturnen in Neder land nooit of te nimmer op enig internationaal peil is te brengen en altijd in de schaduw werkt van het dames-keurturnen dat nu een maal binnen het verbond een „pré” geniet. Niet ten onrechte voelden de keurturners zich des tijds in de steek gelaten, toen voor de dames de Hongaarse „topper” Eva Bartha werd aangetrokken en zij het met de mededeling (of uitspraak van soortgelijke strek king) moesten doen „dat het, ge zien de weinige talenten bij de heren, tegenover de bondsvergade ring niet te verkopen was om ook nog een peperdure trainer aan te trekken”. Meer dan eens heeft de nationale kampioen Cor Smulders echtgenoot van Ans van Ger- wen die vorige maand in de inter- af aan met de opbouw. Alleen al hierom is Montreal voor de heren niet haalbaar gebleken. Dus moe ten we ons doel verleggen en op Moskou gaan mikken. Dat is ge woon de realiteit. We zaten voor heen helemaal in een vicieuze cir kel. Je kwam vrijwel telkens de zelfde gezichten in de selectie te gen en slechts zelden brak er een jongere door. Daar wordt nu echt ingrijpend verandering in aange bracht. Langs de weg van de ge leidelijkheid”. Dit laatste is nu door Asarjan ingezet met genoemde voorselectie in Zoetermeer Een beproefd re cept voor hem, want toen in 1964 een eind aan zijn sportloopbaan als actief turner was gekomen ging de Armeniër zich bekwamen als trainer. Hij kreeg van de sport- autoriteiten de opdracht in het plaatsje Erevan een turnschool te stichten. Albert Asarjan bewaart aan dat begin van zijn trainer- schap prettige herinneringen. Hij zegt: „Ik begon met twintig jon gens en meisjes. Er was niets, alleen de medewerking in Erevan om iets op te bouwen”. Dat „iets” is inmiddels uitgegroeid tot een turninstituut met 450 leerlingen en liefst 25 gespecialiseerde leraren, waarvan hij directeur is. Asarjan: „De leerlingen volgen een halve dag onderwijs en de andere helft wordt besteed aan turnen. De, eni- ee manier om tppturners en -tdrn- ste-'S van internationaal formaat af te leveren”. Geen al te zware normen - wat precies Asarjans bedoeling was die er overigens wel toe leidden dat enige weken geleden I in de (véél te kleine) gymnastiek- I zaal van de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Zoetermeer ruim 200 jongens letterlijk en fi guurlijk stonden te trappelen van ongeduld om de stoïcijnse Rus te laten zien wat ze allemaal (wel of niet) in hun mars hebben. Zou Asarjan later na bijna zeven uur i haast onafgebroken observeren verklaren: „De opkomst was gro ter dan ik had durven hopen. Ik heb op deze voorselectie verschei dene leuke talentjes ontdekt. Je moet natuurlijk altijd af wachten hoe die jongens zich verder ont wikkelen. Maar er is, alles bij elkaar, méér uitgekomen dan ik had verwacht”. Getoetst aan (amateuristische) opvattingen in Nederland reali seert Albert Asarjan zich terdege dat zo’n aanpak in ons land tot de onmogelijkheden behoort, al meent hij dat( er toch moet wor den gezocht naar een mogelijkheid de situatie bij het dames-keurtur nen. zoals die op Papendal als internaat gestalte heeft gekregen, ook voor de heren zoveel mogelijk te benaderen. Gezien de sportieve inslag van Asarjan zal hij er zeker alles aan doen, tot een optimale begeleiding van de aankomende heren-turngeneratié té geraken. „Maar”, zegt hij waarschuwend, „beschouw me alsjeblieft niet als een wonderdokter die op korte termijn enige sterke turners gaat afleveren. Ik wil en zal mijn ken nis overdragen. Verder zullen de kandidaten het voor het grootste deel zelf moeten doen. Keihard werken is voor geselecteerden een eerste vereiste om internationaal mee te willen tellen. Als dat ge daan wordt zie ik zeker perspec tief voor het heren-keurturnen in Nederland”. 1 \l'.r ■j'-J-'S Als iemand zich uit de bokssport terugtrekt, juich ik dat van ganser harte toe, wat ook zijn motieven mogen zijn. Het is net zoiets ontroe rends als een prostituee die zich „uit het leven terugtrekt” en met haar melkboer trouwt, of een aanhanger van een totalitair regime die op late re leeftijd opeens beseft dat hij altijd gedwaald heeft en dan lid wordt van de tegenpartij. Prachtig, prachtig! Als reden voor zijn afscheid noemt Bug ner, dat zijn liefde voor de sport verdwenen is na het gevecht tegen Ali. Ali is niet zijn vroegere verloof de, zoals enkele lezers die onbekend zijn in de bokssport wellicht zullen denken, maar is de achternaam van Mohammed. En Mohammed is weer de reïncarnatie van Cassius Clay wat toch ook geen slechte naam was, als je bedenkt dat Clay behalve Klei, Leem en Aarde ook Stoffelijk Om hulsel kan betekenen. Vermoedelijk zou ik ook mijn liefde voor de sport verliezen, als ik tegen Stoffelijk Om hulsel had gebokst en daarvan twee keer had verloren, één keer in een vriendschappelijk partijtje en één keer voor de menens. Ondertussen weten •i: »'W”' ïh -ïfit L AjjsOSA jgfjggJ

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25