g Door treinen ondergrondse te bemannen Bekentenis in Baader-Meinhojzaak België bang voor nieuwe overstroming HBG verwacht TWEE GENERAALS IN ECUADOR ONTSLAGEN Studenten in Cairo staken hun actie Alleen Chinezen bij Gasunie leent slotceremonie van begrafenis Tsjoe schuld van crisis Socialisten: Christen-democraten KABINET ROME VOORZIET De Spinola Madrid Byrd gegadigde presidentschap hogere winst Japanners demonstreren tegen Gromyko GELIJMD’ f 100 miljoen 1 in Ut f, I II NEDERLAND GEEFT GELD AAN LIBANON Besmettingsgevaar in Angola'1 .O’ scholen heen” „Contourennota stapt licht over bouw van 3 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 O JANUARI De Areilza )urs meld )nes- m 26 lagse con- veld uit- ■nder tien okt zee ilev jtsj igen zijn rs de Bo- duit- )DR- (in nen isly- van ;eum door ifstal leer- “pro- iling heeft land- titel Het som- s ge- >erus, kom liten- i Dili usiast naar n de s zal >r bij den eef- mu- den- hij, hter oren 1962 des de MADRID (UPI, DPA) In een reactie op de stakingen en relletjes waarmee momenteel de eerste regering van Spanje na generaal Franco wordt geconfronteerd, heeft het leger gisteren ontkend dat het partij heeft gekozen door ervoor te zorgen dat de treinen van de Madrileense onder grondse kunnen blijven rijden. ’Si (Van onze redacteur in Tokio) dag Het waren echter de socialisten die nde de en- zal oor- i de i de ;eër- van nma lars- ïrbij Sjef heer deze ten van drs. De Spaanse minister’ van buitenlandse zaken De Areilza, heeft gisteren op een persconferentie in Bonn gezegd dat hij bezoeken gaat brengen aan alle negen EEG-landen, ter bespreking van de ban den van zijn land met de Gemeenschap. Hij zei ook banden met de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie te voorzien. Op de vraag of Spanje ook aansluiting bij de NAVO nastreeft, antwoordde De (Van onze redacteur in Rome G. Vertinden) De socialistische partijsecretaris sprak zich uit tegen vervroegde algemene ver kiezingen. „Het land is daar nog niet aan toe- Eerst moeten de economische pro blemen worden opgelost, dan pas kan Het stoffelijk overschot van Tsjoe zal gedurende het weekeinde in Peking lig gen opgebaard. Aangenomen wordt dat het zondagavond zal worden gecremeerd, voordat maandag de tweede fase van de rouwplechtigheden begint. De slotcere monie vindt donderdag plaats. 1 tot ver- De reek Ihili. zee nke- -livia een inde wie i en Op lage loog aten ilna gens ge- iing dige sten uit >ov- ilijk QUITO. ECUADOR (UPI). De rege ring van Ecuador heeft gisteren twee generaals ontslagen. Een hunner strooide het bericht rond dat de president van de republiek, generaal Guillermo Rodriguez Lara, in een staatsgreep was afgezet. een uit, aan be- aan ge- >le- de- en- de in hebben opgelegd gekregen”, aldus Colo ma. een is ge- ielt lij ke en - ten gij- an- DEN HAAG (ANP). Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft uit fondsen voor directe hulp aan arm ste landen en groepen 100.000 dollar (ongeveer 260.000) ter beschikking ge steld voor humanitaire hulp in het door een burgeroorlog getroffen Libanon. Het parket verklaarde dat het de autoriteiten drie jaar heeft gekost achter de ware naam van „Perzik” te komen- Door de dood van Tsjoe is het aantal leden van het politieke bureau tot zes gedaald. In de loop van 1975 waren twee andere bejaarde partijleiders overleden, Toeng Pi-Woe en Kang Sjeng. Intussen waren er in China gisteren niet veel tekenen te zien van rouw. De kranten hadden hun pagina’s zwart om rand en- er hingen enkele vlaggen half- De bezetters gaven een’ verklaring uit waarin werd gesteld dat de onderhande- lingen over de eisen op niets waren uitgelopen en dat de bezetting uit eigen vrije wil werd opgeheven. Spaanse leger ontkent partij te kiezen Ook op hoger niveau zijn de Russisch- Japanse betrekkingen in lange tijd niet zo gespannen geweest. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest dat Gro myko met zijn Japanse ambtgenoot Ki- iphi Niyazawa over een vredesverdrag zou onderhandelen. Dertig jaar na de oorlog en zeventien jaar na de aankno ping van diplomatieke betrekkingen hebben de Russen namelijk nog steeds geen vredesverdrag met Japan gesloten. JOHANNESBURG (Reuter). In Jo hannesburg is een bericht van Radio Eoeanda opgevangen, waarin werd ge waarschuwd voor besmettingsgevaar bij het drinken van water. CAIRO (UPI). De ongeveer 250 Libische studenten die de ambassade van hun land in de Egyptische hoofdstad Cairo sedert woensdagavond bezet hiel den, hebben gisteren hun actie beëindigd ondanks de weigering van de regering in Tripoli aan de meeste van hun eisen te voldoen. Zeker is, dat de Italianen het voorlo pig zonder een nieuw kabinet Zullen moeten stellen. In Rome houdt men het erop dat er een „gelijmd” kabinet komt, heid dat er in de toekomst een samen werking komt met de communisten, niet uitsluit. De vroegere president van Portugal, ge neraal Antonio de Spinola, is gistermid- De Russen voelen klaarblijkelijk dat deze nauwe handelsbetrekkingen tot een situatie zullen leiden waarbij Japan af- De vraag is. of de communisten, die bij de laatste verkiezingen flinke win sten hebben geboekt en gegroeid zijn tot op een na de grootste partij in lalië - bovenaan staan nog de christen-demo craten - vinden dat de tijd is aangebro ken om regeringsverantwoordelijkheid te dragen. ke Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan- Carl Raspe. Het proces vindt plaats in Stuttgart. Hoff had alle banden met de beweging ontkend bij zijn aanhouding in de zomer van 1974. Maar volgens het parket in Karlsruhe heeft zijn advocaat hem aangeraden volledig te bekennen wat hij met de terroristen te maken heeft gehad. PEKING (Reuter) De begrafenis plechtigheden voor de donderdag over leden Chinese premier Tsjoe En-Lai, zullen vijf dagen in beslag nemen. De e’r r:c 7'è.1 echtei alleen door Chinezen worden bijgewoond. De Belgische regering bestudeert mo menteel plannen voor de verbetering *van het dijkennetwerk en de bouw van een stormsluis in de Scheldemonding. Een dergelijke sluis zou kunnen voorko men dat de waterstand in het binnen land tijdens hoogwater bij storm wordt beïnvloed van buitenaf. De regering ontkende dat opperofficie- ren hadden besloten Rodriguez af te zetten. De president was in 1972 zelf door een staatsgreep aan de macht geko men en heeft daarna verschillende po gingen om hem af te zetten, overleefd. Een van de twee afgezette generaals is „De overneming van de metrodienst is uitsluitend bedoeld als belangeloze dienstverlening aan het volk van Ma drid”, zo stond in een communiqué dat werd uitgegeven door het ministerie voor de landmacht. BRUSSEL (AP). In verband met slechte weersvoorspellingen voor het ko mende weekeinde heeft de Belgische re gering gisteren alle militairen opdracht gegeven tot nader order in de kazernes te blijven. De autoriteiten vrezen dat slecht weer, gepaard gaand met storm, zal leiden tot nieuwe overstromingen. Tijdens de storm, die Noordwest-Europa het vorige weekeinde teisterde, kwamen enkele gebieden in de Belgische kust streek blank te staan. Gedurende de bezetting is er geen sprake geweest van gewelddadigheden. De studenten protesteerden vooral tegen het hardhandige ingrijpen van Libische vei ligheidstroepen tijdens een demonstratie bij de universiteit van Benghazi afgelo pen weekeinde, als gevolg waarvan en kele van hun collega’s de dood vonden. KARLSRUHE (Reuter). Het par ket in Karlsruhe heeft gisteren be kendgemaakt dat een 37-jarige me taalarbeider heeft toegegeven dat hij bommen heeft gemaakt voor de Baader-Meinhofbeweging. De metaal arbeider, Dirk Hoff, is eigenaar van de „Studio Metall” werkplaats in Frankfort. Hij deed zijn bekentenis tegenover dc rechter-eommissaris. Het parket in Karlsruhe is van plan Hoff te laten optreden als getui ge in het proces tegen de Baader- Moinhofleiders Andreas Baader, Ulri- Het bedrag is overgemaakt naar het Internationale Rode Kruis. Het geld is bestemd voor een programma van het hulp-comité, gevormd door vertegen woordigers van het Libanese ministerie van Volksgezondheid, het Internationale Rode Kruis en plaatselijke organisaties. De uitvoering hebben het Libanese Rode Kruis en de Palestijnse Rode Halve Maan. WASHINGTON (DPA). De plaats vervangende leider van de democrati sche fractie in de Amerikaanse senaat, Robert Byrd, heeft gisteren laten weten dat hij gegadigde is voor de democrati sche kandidatuur voor de presidentsver kiezingen van november. hankelijk zal worden van China, en het daardoor in de Chinese ’.politieke sfeer zal worden getrokken. De Chinezen van hun kant ondersteunen op luide wijze de Japanse aanspraak op de vier eilanden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Spanje, De Areilza.. (.links op de foto) en van West-Duitsland, Gen scher, tijdens een onderhoud in Bonn. Kennelijk enigszins verrast en in ver legenheid gebracht door de talrijke blij ken van internationaal medeleven, heeft de Chinese regering gisteravond haar grote erkentelijkheid betuig:d tegenover de landen die aan de plechtigheden wil len deelnemen. Het comité dat de begra fenis organiseert liet echter weten dat volgens plaatselijk gebruik geen buiten landers zuilen worden uitgenodigd. Byrd, afkomstig uit de staat West- Virginia, verklaarde dat hij voorlopig alleen zyl deelnemen aan de voorverkie- zingen in deze staat op 11 mei. Het is onwaarschijnlijk dat de senator .die de elfde gegadigde is voor de democratische kandidatuur, in het gehele land een campagne gaat voeren. Areilza, dat dit zou moeten wachten tot na de aansluiting bij de EEG. „Het NAVO-bondgénootschap is nog ingewik kelder dan de EEG”, zei de Spaanse minister. „Het heeft ook leden buiten Europa. Dat is een tweede hoofdstuk”. zolang zij dit imago hebben, zich ook niet aanbieden als partner in een kabi net. Daarbij komt nog dat de Amerikanen, de grootste geldschieters van Italië, openlijk hebben gezegd dat zij niet graag een „links kabinet” in Italië zien. En dan is daar ook nog de EEG, waar Italië lid van is; de Europese Gemeen schap zal een kabinet met communisten in Italië niet toejuichen. Meinhofbeweging, die hem uiteinde lijk met het maken van bommen had belast. Baader had ih een briefje, dat hij uit zijn cel had gesmokkeld maar dat door de overheid was onderschept, op de belangrijkheid van Hoff gezin speeld. In de beweging werd Hoff met de codenaam „Perzik” aangespro ken. Beschuldigingen van arbeiderszijde te gensprekende, dat het leger zich bemoei de met een arbeidsconflict, verklaarde het communiqué: „Het leger voert een opdracht uit waartoe het krachtens de grondwet verplicht is en waartoe het door de regering van het - land is opge- roepen”. Behalve de 3.800 werknemers van de Madrileense ondergrondse, staakten gis teren ruim 2.000 fabrieksarbeiders van bedrijven in en rondom de hoofdstad. De ministerraad vergaderde gisteren in het kabinet van premier Carlos Arias Navarro, ter bespreking van de arbeids situatie. Ruim 2.000 stakende metro-werkne- mers bezetten gisteren een kerk in een buitenwijk van Madrid, nadat de politie had verhinderd dat zij bijeenkwamen voor het gebouw van de officiële ver- voersbond. Zij wachtten in de kerk het verloop van de nieuwe onderhandelingen af. DEN HAAG (ANP). In de Contou rennota, waarin de minister van Onder wijs zijn visie geeft op de toekomstige ontwikkelingen van het onderwijs, wordt licht over de scholenbouw heen gestapt; een visie op de ontwikkeling in de scholenbouw ontbreekt. Hoff had in advertenties in de dagbladen zijn zaak aanbevolen als een „werkplaats voor bijzondere op drachten". Op deze manier zou hij in contact zijn gekomen met de Baader- TOKIO De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko is gisteren in Tokio aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Overal in Tokio wordt gedemonstreerd tegen het Russi sche bezoek. Zowel door de uiterst van oostelijk Siberië terug eist rechtse elementen, die de teruggave van vier door de Russen bezette noordelijke eilanden eisen, als door pro-Peking- groeperingen, die Gromyko ervan be schuldigen een imperialistische politiek te volgen. economisch programma voor de kwam dat. volgens de socialisten, „vol strekt ontoereikend” was om de econo mische problemen in Italië op te lossen. Waar zij zich vooral aan stoorden, was het feit dat de christen-democraten bij het opstellen van het economische noodprogramma geen rekening zouden hebben gehouden met de wensen van de socialisten. Koning Boudewijn heeft gisteren voor de twecae maal een bezoek gebracht aan de getroffen gebieden in de buurt van Antwerpen, waar duizenden mensen hun woning en hun bezittingen hebben ver loren. Bij de overstromingen kwamen vier mensen om en verdronken honder den runderen. De ^Belgische regering hèeft besloten de financiële hulp aan de slachtoffers van de watersnood te verdubbelen tot ruim zes miljoen gulden. Volgens de eerste schattingen bedraagt de schade op drie plaatsen in de buurt van Antwer pen, die overstroomden toen de Schelde buiten haar oever trad, ongeveer 15 miljoen gulden. Hierbij is nog geen re kening gehouden met de schade aan woningen. Reddingsploegen werken dag en nacht aan het herstel van de kapotgeslagen dijken. Desondanks zakt het water slechts langzaam en de jongste weers voorspellingen zijn alarmerend. Nu de dijken zo kwetsbaar zijn zou een nieuwe sitorm een nog grotere ramp betekenen dan vorige week. Dit heeft in Den Haag ir. C Dijkgraaf, adjunct-directeur informatiecentrum voor Scholenbouw van het Bouwcen trum, gisteren opgemerkt tijdens een symposium, dat gewijd was aan moderne scholenbouw en in samenwerking met het informatiecentrum was georgani seerd door het Staalkundig Genootschap, Staalcentrum Nederland Bouwen in Staal. RIJSWIJK (ANP). De Hollandsche Beton Groep (HBG) verwacht dat de resultaten in zijn geheel over 1975 wat hoger zullen uitvallen dan over 1974, toen de winst 18,6 miljoen bedroeg. Wanneer zich geen ongunstige ontwikke lingen voordoen, zullen de resultaten over 1976 niet achterblijven bij die van 1975, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, ir. M. Bijl. van een nieuwe militaire'junta van vier leden, verklaarde dat geen staatsgreep had plaatsgehad. Hij zou later een ver klaring uitgeven waarin opheldering over de toestand zou worden gegeven. Het communiqué over de staatsgreep was omgeroepen voor eep radiostation en ondertekend door minister van on derwijs generaal Gustavo Vascones. Vascones zei dat hij het communiqué niet had uitgegeven, maar niettemin van zijn functie was ontheven. Het enige onderdeel van de uitvoerige ceremonieën waar buitenlanders zullen worden toegelaten, is een bijeenkomst in het arbeiderspaleis voor cultuur in de oude „verboden stad”, waar men maan dag zijn medeleven kan betuigen aan verwanten van de overledene. dag in de Spaanse hoofdstad Madrid aangekomen. De generaal kwam (midden op de foto met bril) vanuit Rio de Janeiro met een lijnvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Vairg. Hij reisde onder het pseudoniem Antonio de Ribeiro en was vergezeld van zijn politiek secretaris Oliveira Dias. Maar Moskou is nu kwaad dat de Japanners heftiger dan ooit tevoren in vesteren op de teruggave van de vier kleine eilanden ten noorden van Hokai- do, die de Russen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog hebben bezet. Moskou vreest namelijk dat andere lan den - met name China, dat grote delen ook territoriale eisen zullen gaan stellen in dien Rusland aan.de Japanse verlangens zou toegeven. Zij hebben ook kritiek op de Japanners wegens hun toenemende handel en samenwerking met China. De regering heeft, om stoom af te blazen in de politiek geladen sfeer, haar politie wegehaald van alle universiteits terreinen en de verantwoordelijkheid voor de openbare orde en alle niet- academische activiteiten, in handen ge legd van rectors en decanen. De kapitein-generaal (commandant) van het militaire district Madrid, luite- nant-generaal Francisco Coloma Galle gos, verklaarde in een toespraak, dat het leger Spanje geen bepaald politiek stel sel wil opdringen. „Politiek en regeringsvormen zijn onze zorg niet en kunnen ons niet afbrengen van de hogere doelstellingen die wij kort na het middaguur aangehouden. De commissie van stafchefs was in vergade ring bijeen in het ministerie van defen sie om de politieke toestand in Ecuador te bespreken. De opperbevelhebber van de land macht, generaal Guillermo Duran, in een klaarblijkelijk vals of voortijdig communiqué aangeduid als de voorzitter De aangehouden generaal is Raul Pu ma, minister van openbare werken to! de kabinetsherschikking van twee dagen geleden. Op grond waarvan hij is aange houden is niet bekend. In Quito was gisteren alles rustig. Er was weinig verkeer door de vier dagen oude staking bij het openbare vervoer. De staking was aangevoerd als een van de redenen van de „staatsgreep”. AMSTERDAM (ANP). Op 20 janu ari staat de inschrijving open op een 8,5 percent obligatielening 1976 per 1977- 1991 groot 100 miijc< r aste van n.v. Nederlandse Gasunie, tegen een uit- giftekoers die uiterlijk 16 januari zal worden bekengemaakt, aldus emittenten. De lening zal a pari worden afgelost in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse termij nen. voor de eerste maal op 15 februari 1977. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is slechts toegestaan tegen een aflossingsverschijndag en voor het eerst per 15 februari 1986. Vervroegde aflos sing in de jaren 1986 tot en met 1990 zal slechts kunnen geschieden tegen de koers van 101,5 percent. De datum van storting van de lening, die verdeeld is in coupures van 1000, is 16 februari. Opneming van de lening in de beursnotering op de Amsterdamse effectenbeurs zal worden aangevraagd. Gezien de huidige tijd van economi sche teruggang vindt mr. Bijl het resul taat over 1975 „heel bevredigend”. Het zou echter de indruk kunnen wekken dat het HBG allemaal nogal voor de wind is gegaan. In werkelijkheid is het gezamenlijk resultaat een som van vele plussen en minnen. „Er is heel hard voor gewerkt om de plussen de over hand te laten houden”, zo zei hij. De omzet van de HBG-groep zal naar verwachting in 1975 ten opzichte van 1974 stijgen van 1,52 miljard tot ruim 1,7 miljard. Hierover wordt, aldus mr. Bijl, ondanks het aanzienlijke verlies in de betonsector, toch nog een winst ver wacht, die hoger zal zijn over 1974 18,6 miljoen). Gezien de conjunctuur mag HBG hier zeer tevreden mee zijn. Maar toch is deze winst eigenlijk niet voldoende bij de huidige geldontwaar ding, zo merkte hij op. Andere Italiaanse partijen vinden dat de communisten nog te veel „aan de hand van Rusland lopen”, en durven ROME. De socialisten hebben giste ren de christen-democraten er de schuld van gegeven dat zij de regeringscrisis hebben veroorzaakt. „In de loop van 1974 werd het duidelijk dat de christen democraten geen rekening hielden met onze wensen. En dat terwijl wij geen oppositie-, maar een regeringspartij zijn”, verklaarde de secretaris van de socialistische partij, De Martino, op een persconferentie in Rome. yy en zullen gaan zitten. waren gewoon open. De Martino, die overigens de mogelijk- net-Moro opzegden toen het met een te gaan. En de communisten zullen,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3