VOORGANGER JAN RUIJTER OVER ONTSTAAN VAN KGIJ: TIJDELIJK MAAR TRADITIONEEL MONUMENT politierechter Weer enkele klokkeluiders voor rechter BUURTHUIS Krediet voor Ossendorpschool in de raad J. Aschoff benoemd tot burgemeester van Barneveld Velsens bijdrage in ROBD moet verhoogd F Kg?.- I 99 z ONTWIKKELING KGIJ VIJF JAAR NA VERZOEK OM ZELFSTANDIGHEID iBsa Oud-wethouder Velsen Bromfietser Nieuwe bestuursleden Plattelandsvrouwen VVD-spreekuur F gewond op Plesmanweg L I niiifni i hi Vijfhonderd gulden gestolen uit broodwagen Lr NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 7 6 ZATERDAG JANUARI 1 O 11 L Door Joke Dieben-Frerichs Olievlek B Positief Huwelijk Part-timers A I H Ve Kerk en politiek t De kerk heeft er zelf om gevraagd (Van een onzer verslaggeefsters) i ze (Van onze rechtbank verslaggeefster) aan Fotograaf Koen Suyk vervaardigde dit portret van voorganger Jan Ruyter van de Kritische Gemeente IJmond. van het De Hoogovenstaking bijvoorbeeld was voor ons een heel belangrijke zaak. Wij durfden het aan, er een viering aan te wijden en een hard standpunt inzake Hoogovens-Estel-Z.-Afrika in te nemen. In een tijd van economische recessie en milieuproblematiek toonden wij ons niet bereid tot concessies. Ondanks alle inter ne spanningen is de gemeente overeind gebleven. Wij zijn daarin verder gegaan dan welke willekeurige groepering dan ook. VELSEN. In de komende raadsver gadering zal een verzoek voor krediet aan de orde komen voor het treffen van nieuwe voorzieningen op de F.L. Ossen dorpschool in IJmuiden. De voorlopige kosten van de noodzakelijke verbouwing zijn geraamd op 27.850 gulden. BK K enJ tiei 14.1 en Los in L 21.j sch vat vui Dl' BI 20 14 th nu Tl to s 20 In nevenstaand interview kijkt Jan Ruijter vijf jaren na de onafhanke- lijkheisverklaring, terug op het ont staan van de KGIJ en blikt hjj vooruit in de toekomst: „Het is dui delijk dat wij in een behoefte voor zien. De KGIJ moet voorlopig dan ook doorgaan.” Verschillende lijnen hebben uiteinde lijk tot het verzoek om zelfstandig te mogen opereren geleid. Ten eerste waren daar de uitspraken van het tweede Vati caanse Concilie het bekende Paus Jo- hannes-effect „Gods volk onderweg” in spireerde ons, maar de ontwikkeling werd hier en daar te snel geacht. Er werd afgeremd, wat echter blokkerend werkte. We zijn zeer ligitiem ontstaan. De geboortegrond van de KGIJ is de katholieke kerk zelf geweest, de kerk heeft er zelf om gevraagd. IJMOND. Voor de Kritische Ge meente IJmond, een kerkelijke ge meenschap met circa vijfhonderd le den, is 10 januari 1976 een geden kwaardige datum. Vandaag precies vijf jaar geleden immers verzocht de Liturgische Groep van de Beverwijk- se St. Jozefparochie de bisschop van Haarlem, haar als zelfstandige groe pering te willen erkennen. De ont wikkeling die de Kritische Gemeente vervolgens doormaakte, is hieronder in beknopte vorm weergegeven. Overigens vinden we, dat we die pio niersrol voor alle kerken moeten vervul len. Voor ons’is de oecumene een dood normale zaak. Het is slechts assimileren als een radicaal oecumenische opstelling 1 aanwezig is. Overigens, als we de tijd hadden om terug te kijken zouden we dingen, die wij een paar jaar geleden deden, nu in de grote kerk aantreffen. Wij zijn inmiddels al weer een stapje •verder. Ik geloof zeker in een soort olievlek- effect. Het opriehten van kritische en basisgemeenten is een tijdlang nogal in geweest, maar dat modebeeld is aan het overraken. Trouwens, verandering die slecht is georganiseerd of op modebeel den is gestoeld, wordt altijd door op rechtere geluiden overstemd. Binnen de KGIJ is hiervan overigens geen sprake. Het tijdelijk monument is hetzelfde ge bleven, maar in vergelijking met vorig jaar is er in de omgeving nogal wat veranderd. Hotel Ter Burg werd afge broken en van de stationszijde af gezien viel ook de achtergrond weg. Men kijkt nu van die zijde tegen het nog kale bouwterrein aan van „Nieuw Ankeren- dam”. Een beetje kleurloze afbraak-ach- tergrond dus voor het embleem, die er volgend jaar stellig weer heel anders uit zal zien, want in een jaar tijd kan er ook weer heel wat worden opgebouwd om deze entree van Beverwijk een beter aanzien te geven. Daarnaast hebben we voldoende con tacten en bedreigt het isolement de gro te kerk meer dan de KGIJ. Wij be schouwen de kerk als een onderdeel van de maatschappij, die mee veranderd moet worden en in dat opzicht zien we onszelf opereren in een voortrekkers functie: vandaag realiseren wat morgen op grotere schaal mogelijk is. (Van een onzer verslaggeefsters) Wat de contacten met de Katholieke kerk aangaat, zijn wij blij met het positieve advies dat de commissie pluri formiteit aan de bisschoppen heeft gege ven. In haar rapport stelde deze com missie (waarin ik overigens zitting heb) dat de kerk de basisgroepen nodig heeft en dat omgekeerd hetzelfde het geval is. Wij wachten nu op een tweede reactie van de bisschoppen, op groen licht om de contacten voort te zetten. gemeenteraad over begroting Regionale Midden- 4 september: een 20-jarige magazijnbe diende, en een 19-jarige dakdekker, bei den uit Heemskerk. Maar ook zij hadden weer hun voorgangers. Kameraden uit hun groep wilden de klok luiden. Inder daad gebeurde dat, en dit tweetal, wilde toen als een soort tweede garnituur ook naar binnen. Via een door hun voorgan gers al verwijderde ruit klommen naar binnen. Waardoor de eersten in de frontlinie het hazepad kozen. Dit tweetal werd in de toren betrapt. De heer Aschoff is in 1916 geboren in Nijmegen. Hij studeerde voor onderwij zer aan de Haarlemse Pedagogische Aca demie, toen nog kweekschool geheten. Van 1936 tot 1945 gaf hij les aan de lagere school te Santpoort. Na de bevrij- ding ging de heer Aschoff in de journa listiek als Haarlems redacteur voor de Amsterdamse krant Trouw. De heer Aschoff, die in Barneveld de heer K. van Diepeningen zal vervangen, wordt waarschijnlijk op maandag 2 fe- buari in Bameveld geïnstalleerd. Hoewel de Gemeente uitdrukkelijk had verklaard, te willen werken ..binnen de kerkordelijke grenzen en in solidariteit met de kerkgemeen schap waaruit de groep is ontstaan”, vroegen talloze verontruste katholie ken zich af of er toch niet van een soort afscheiding, een schisma sprake was. Deze discussie laaide hoog op, toen moderator Rujjter in april 1972 zijn voornemen om in Het huwelijk te treden kenbaar maakte. i en 246 me 9-1 S 20.: 30 wa 19- Jei sti l mi BIO Ci „Th gew St uur lets TEfr M ZUH pen van Pi soer pen St Sen DIV Si 9-10 Drii stra Eng 4-5 IJnr A] diei Veh 3707 In gin Vel S le uui ci pt S] ma: Sar Lai S Ve] tie, tie; uui üui Om alle werkzaamheden bij te kun nen benen, zijn met ingang van 1 janua ri twee part-timers bij de KGIJ in dienst getreden. Deze worden door de vereniging zelf betaald: de opbrengst van de collecten gaat tot de laatste cent naar het bestemde doel. In augustus komt er nog een derde kracht bij. Bij- BEVERWIJK. Tijdens de jaarver gadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Beverwijk, zijn twee nieuwe bestuursleden gekozen. De dames Jansen-Decker en Tabak-de Vries zullen mevrouw Boverhof-Bazuin (secretaresse) en mevrouw Zwaan- Kamp, die zich niet herkiesbaar stelden, in het bestuur vervangen. In het jaar 1975 is het ledental op peil gebleven. Tijdens de jaarvergadering meldden zich vier nieuwe leden en daar mee nadert de afdeling een ledental van honderd. Ge s 20 De thematische vieringen trokken al snel een enorme belangstelling. Dat von den we wel fijn, maar het evangelie zoekt geen succes en daarom wilden we dat de bezieling die tijdens de diensten tot uiting kwam een weg 2ou vinden. Om dat te bereiken, werden er tien actiegroepen gestart. Van de mate waar in aan die groepen werd deelgenomen, stelden we afhankelijk of we door zou den gaan. Vrij hard wel, maar het lukte. Er kwamen aparte vieringen voor ge handicapten en bejaarden. Ongelooflijk ontroerend, dat hebben we naderhand in die mate nooit meer beleefd. Om de groepen van eikaars bezighe den op de hoogte te houden, werd er regelmatig gerapporteerd. Achteraf be schouwd zijn die vergaderingen de wieg van de latere Vereniging Kritische Ge meente IJmond geweest. Sociologisch ge zien een bijzonder interessant ontwikke lingsproces. De IJmond is nu eenmaal een gebied dat als los zand aan elkaar hangt. Van samenhang is niet of nauwe lijks sprake. Onze vieringen bleken de mensen, óver de grenzen van de burger lijke en kerkelijke gemeenten heen, aan te spreken. Men kwam van heinde en verre. Dat leverde toenmaals geen pro blemen op met de ambtsdragers van de andere parochies. Ik mag wel zeggen, dat ik altijd een uitstekende verstand houding met mijn collega’s heb gehad. In voorgaande jaren had Ruijter als woordvoerder van „Septuagint” (een groep kritische priesters, leken en predikanten) al meermalen be toogd. dat celibaat te beschouwen als „het machtsmiddel bij uitstek van een falende kerk’'. Hij achtte zich er niet door gebonden en zei, de con frontatie met de kerkelijke autoritei ten niet te schuwen. Die confrontatie bleef niet lang ui. Deze klokkeluiders van Heemskerk hadden echter reeds hun voorgangers op BEVERWIJK. De VVD-fraktie in de gemeenteraad houdt maandagavond van half acht tot half negen haar maan delijkse spreekuur in het Stadskantoor. De Lichtboei. Het buurthuis „De Lichtboei” aan de Maasstraat in Heems kerk start weer met een cursus van twaalf lessen eigen kleding maken voor 12 tot 15 jarigen op de dinsdagavonden, vanaf 20 januari, van kwart voor zeven tot half negen. De kosten bedragen in totaal 25. Men kan zich van nu af voor deze cursus laten inschrijven in het buurthuis, telefonisch bereikbaar onder nummer 32651. Daarnaast heb ik namens de KGIJ zitting in het Nederlands Gesprekscen- trum, een groep neutrale mensen die zich bezig houdt met het bestuderen van de ontwikkelingen in de RK-kerk van na de oorlog. De leden van de KGIJ worden hierover uitvoerig geïnformeerd; Op het Stationsplein in Beverwijk is weer het metershoge embleem van hef Hoogovenschaaktoernooi opgericht als onmiskenbare voorbode van het nade rend schaakfestijn, dat op donderdag 15 januari officieel wordt geopend. „Daarmee stonden jullie aardig voor schut”, zei de politierechter mr. Attema. De heren werden gevraagd naai' hun inkomens en toen bleek dat de één wel wat overhield elke week vroeg de poli tierechter wat hij er dan mee deed. Voor de auto, was het antwoord. „Na tuurlijk. ik begrijp het, de eerste levens behoefte” reageerde mr. Attema. De jongeman knikte instemmend. Zijn mak ker zat in militaire dienst. Natuurlijk volgden de nodige opmerkingen dat het soldij best hoog is en zo. De jongen zei dat hij het geld toch nodig had voor kleding in het weekeinde. Mr. Attema „je kunt je uniform toch aanhouden, da's toch ook een mooi pak”. De klokkeluiders werden conform de eis van de officier, mr. Schilder, veroor deeld wegens huisvredebreuk tot 75 boete. De wens tot zelfstandigheid van de KGIJ werd in augustus 1971 bij wijze van experiment door mgr. Th. Zwart kruis gehonoreerd. De Gemeente kwam daardoor los van de St. Jozef parochie en het Beverwijkse dekenaat te staan en ressorteerde in het vervolg rechtstreeks onder de bisschop. Kape laan Jan Ruijter van de St. Jozefpa- richie werd lot moderator benoemd, terwijl assessor Joop Stam als bis schoppelijk vertegenwoordiger naast Ruijter aan het bestuur van de KGIJ werd toegevoegd. HAARLEM. Wederom kunnen we de berechting verkondigen van enkele vrolijke jongelieden die zich in Heems kerk tot taak hebben gesteld om bij nacht en ontij de klok van de Hervorm de kerk te luiden. In december deden wij al kond van klokkeluiders die op 3 oktober (tijdens het paalzitfestijn) de klok gingen luiden nadat zij de klepel hadden gezien. en wat nu? nationaal en De grote kerk heeft onze aandacht. Nee, geïsoleerd voelen we ons bepaald niet. We beschikken over meer contacten dan de grote kerk en zijn in tal 'van groepe ringen vertegenwoordigd. VELSEN. De Velsen zal zich donderdag voorstel beraden de in de vastgestelde bijdrage aan de Onderwijsbegeleidingsdienst Kennemerland te verhogen. Al enige tijd geleden is door onder wijsgevenden van de Ossendorpschool een door de oudercommissie ondersteund verzoek ingediend voor verbetering en verfraaiing van het schoolgebouw en de omgeving. Er is toen een onderzoek ingesteld en een kostenraming opgesteld. Die kostenraming viel wat hoog uit en daarom wilde men eerst de voor- en nadelen van renovatie of nieuwbouw tegen elkaar afwegen. Hangende dit be sluit is nu uitgemaakt welke voorzie ningen het meest urgent waren. Het huisvestingsaspect heeft in verband met de integratie kleuter-basisonderwijs hierbij een grote rol gespeeld. Met het kredietvoorstel gaan de com missies onderwijs en financiën accoord. Het aandeel van de gemeente Velsen in de kosten van het totaalplan 1975 is 73.075 gulden. In de begroting van Vel sen 1975 is als bijdrage een bedrag van 66.500 gulden opgenomen. Het verschil dat nu is ontstaan is in hoofdzaak toe te schrijven aan hogere salariskosten in verband met algemene salarisverhogin gen. Over de verdeling van de 250.000 gulden rijkssubsidie wordt nog overleg gepleegd. De raadscommissies onderwijs en fi nanciën stemmen in met de voorgestelde wijziging van de begroting. VELSEN. —Tot burgemeester van Barneveld is met ingang van 1 februari de heer J. C. Aschoff benoemd. Hij was voor deze benoeming al burgemeester van Roozenburg en Terneuzen. De nieu we Barneveldse burgemeester was vanaf 6 september 1949 tot 29 mei 1957 wet houder van financiën van Velsen. Hij verliet destijds deze post vanwege zijn benoeming tot burgemeester van Roo zenburg. IJMOND „Dat verlangen naar zelfstandigheid is natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen. Daar is een hele ontwikkeling aan vooraf gegaan. Toen ik in september 1966 naar Beverwijk kwam, wat de St. Jozef parochie in volle ontwikkeling. We zijn begonnen met de invoering van beatmissen, maar die periode heeft slechts kort geduurd. Al snel deden de thematische vieringen hun intrede. Daarin werd de muziek dienstbaar gemaakt aan de liturgie. Er kwam een jong gehuwdensoos van de grond een bloeiende zaak, waar meer dan honderd mensen lid van waren. Omdat je kapelaan was, had zo’n soos een aparte waarde. Tegenwoordig zouden ze er van alles achter zoeken, staan ze al klaat met hun oordeel dat een priester die dit soort activiteiten aanpakt zeker op zoek is naar een vrouw. Toen had je dat niet. We bevonden ons in een tijdperk van volstrekte vrede”. zonder is, dat alle drie de part-timers uit de vereniging zijn voortgesproten, waar ze al actief in de actiegroepen en beraden waren. Met diegenen die zeggen, dat de celi- baatskwesitie in het vei'leden te veel het gezicht van de KGIJ heeft bepaald, ben ik het roerend eens. Maar ook kan ik verheugd constateren, dat het praten over scheuringen voorbij is. Laatst is er een sociologisch onderzoek gehouden naar de voorwaarden waaraan moet worden voldaan wil er van een werke lijk schisma sprake zijn. Men kwam aan tien punten, waaraan de KGIJ werd getoetst. Geen enkele voorwaarde bleek op ons van toepassing te zijn. BEVERWIJK. Vrijdag is bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van vijfhonderd) gulden uit een broodwagen. Deze wagen was geplaatst in een loods bij de broodfabriek Hendriks aan de Torenstraat en goed afgesloten. Een tweede lijn was het ernstig ne- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op de Plesmanweg, bij de torenflat, wilde een automobilist vrijdagmorgen om 10.25 uur achteruit een parkeerhaven uitrijden. Hij liet daarbij de doorgang niet vrij voor een bromfietser, die na de botsing met ver schillende verwondingen in het Rode Kruis Ziekenhuis moest worden opgenO' men. Ja, en wat nu? De ontwikkelingen zijn, nationaal en internationaal veel langzamer gegaan dan ik had gedacht. In Rome zetelen uiterst slimme heren die iedere kerkprovincie geven wat hun toekomt. Gelijk met de benoeming van de conservatieve bissc'hop Gijsen in het progressieve -Nederland- werd in het conservatieve Ierland een progressieve bisschop benoemd. Ik bedoel maar, men krijgt wat men verdient. En zo houdt Rome de zaak in evenwicht en moeten basisgroepen als de KGIJ voorlopig blij ven voortbestaan.” Om het celibaat, laat ik het nog eens met nadruk stellen,ging het niet en gaat het momenteel nog niet. Het bewijs daarvoor werd tegenwoordig regelmatig geleverd. Er komen steeds meer gehuw de voorgangers, die zo’n g reep in zijn totaliteit terug wil hebben. men van het appel dat van de wereld uitgaat, om je heen of verder weg. Een derde'facet, dat vooral in de jaren ’68- ’69 speelde- was het thema kerk-en- politiek. De mensonterende toestanden in Vietnam vormden een belangrijk issue. Velen werd de ogen geopend en nu is dan bok op groter schaal het inzicht gerijpt, dat de kerk door het bevestigen van de bestaande toestanden ook aan politiek doet. Ten vierde gaf ik de door mijn bemoeienissen met „Septuagint” verkregen informatie uit binnen- en buitenland door in mijn preken. En ten vijfde -ik noem dat met opzet- als laatste is er dan nog de kwestie van het celibaat. Het huwelijk tussen Jan Ruyter en Wies de Rond werd op 30 september 1972 in de Vredevorstkerk ingezegend door studentenpastor Huub Ooster- huis. Een maand later trok mgr. Zwartkruis, zoals al werd verwacht, de erkenning van de KGIJ als zelf standige groep ring in. Wel zou op voorstel van de KGIJ worden ge tracht, het contact tussen gemeente en kerk te behouden. Men was vast besloten door te gaan. Jan Ruijter werd enkele dagen later door de Vereniging Kritische Gemeente IJ mond benoemd tot voorganger en coördinator. Tevens werden de veer- gereformeerde Vredevorstkerk. In november 1973 huurde de KGIJ tiendaagse vieringen van de groep verplaatst van de Jozefkerk naar de gebouw ,,’t Zwanennest” aan de Dom- melsingel. In dit gemeentehuis von den de actiegroepen en beraden van de KGIJ een vast onderkomen en werden de thematische vieringen voorbereid. In verband met de toena me en intensivering van de werk zaamheden heeft de KGIJ kortelings uit eigen gelederen drie part-timers gerecruteerd, die voorganger Rujjter dit jaar bij zijn w’erk gaan assisteren. Tijdens de jaarvergadering is me vrouw Ossewaarde-Camfferman gehul digd wegens haar veertigjarig lidmaat- schp van de bond. Zij was zeer veel jaren lid van de afdeling Haarlemmer meer. Als blijk van waardering werd haar een corsage opgespeld en kreeg zij een boek aangeboden. Waar het inwezen om gaat is een andere visie op God en, als logisch gevolg daarvan, een andere visie op de mens om een (heel globale) afwijzing van de Christen-Democratie; om decen tralisatie van kerkbestuur; om het ge bruik van de volkstaal in de liturgie. Feit blijft dan nog, dat de kerk via het celibaat een heel sterke grip op haar ambtsdragers heeft. Ik zie het celibaat dan ook nog steeds als het machtsmiddel bij uitstek van een falende kerk. r./.x. “H# HL-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6