Supporterschaos in Italië NEGEN TREFFERS TEGEN WILLEM II Revanche Castenmiller: van Wery „Laten we maar niet over onze kansen praten” Bj E f.1 11 ril 1 I B MAANDAG Aanvalsgeweld Hard gelag 11 SPORT MXHOtWÖ OUH MHCÖ 71/ SPORTEF r HAARLEM LEEFDE ZICH LEKKER UIT (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD Het begin van het doelpuntenf estij n in Haarlem: John Metgod kopt de bal over doelman Van Noordwijk heen in het doel. (Van onze sportredactie) houden. Castenmiller, terecht: „Laten we Ook Telstar sukkelde tegen Excelsior na rust in slaap ROME/GENUA (UPI, AFP, SID) De gisteren in de eerste divisie van de Italiaanse voetbalcompetitie gespeelde wedstrijden SampdoriaIntemazionale Milan en AS Ro maJuventus zijn ontsierd door ernstige incidenten op de tribunes. Piet van den Berg was opnieuw driemaal trefzeker. Hier scoort hij de vierde Haar- lem-treffer. De wissel André-De Wit veranderde weinig aan het spelbeeld. Telstar, dat in de eerste helft toch aantrekkelijk spel had laten zien, kon zich niet meer laten inspireren door Excelsior, dat het na het tweede tegendoelpunt ook wel geloofde. Toch had Stout, die door Gans wegens „shirtjetrekken” even daarvoor was ge noteerd, bijna nog zijn en Telstar’s der de treffer gescoord, maar zijn kopbal, na een voorzet van Jonker, belandde op de paal. ROB HOOGLAND Het doelpunt van Kleton was de inlei ding van een periode van aanvalsgeweld, zoals Willem II het deze competitie nog nooit te verduren kreeg en vermoedelijk ook niet meer zal krjjgen. George, Kle ton (schuivertje na voortreffelijk voor bereidend werk van De Geer) en Fransz, die voortreffelijk doorging nadat Kleton de Tilburgse verdedigers tot een foutief uitgevoerde buitenspelval had verleid, voerden de score op tot 8-1. Bij SampdoriaInter, door de Milanese formatie gewon nen met 21, barstte het merendeel van de 38.000 toeschou wers in woede uit, toen de scheidsrechter in de laatste mi nuut een doelpunt van de thuisclub annuleerde. Furieuze fans betraden het veld en sloegen de arbiter. Het duel werd onmiddellijk gestaakt, maar de volkswoede duurde voort. De netten Van de doelen werden in brand gestoken en suppoosten moesten het ontgelden. Ook na afloop van het duel bleef het buiten het stadion in Genua onrustig. Inter was acht minuten voor het einde op een voorsprong van 12 gekomen, toen Roberto Boninsegna een strafschop benutte. Doelman Van der Roer en Pattinama in een weinig vriendschappelijk debat nadat scheidsrechter Gans Telstar een strafschop had toegekend. Co Stout (midden) zou vanaf de elfmeterstip zijn tweede doelpunt maken. Het doelpunt van Jan Fransz bracht niet alleen de tien binnen bereik, maar betekende tevens de vijftigste Haarlem- goal in dit seizoen. Dat Haarlem de dubbele cijfers niet haalde, alleen Van den Berg scoorde nog eens na een aan val waarbij Sadek en De Geer al kans rijk waren geweest, was zeker niet de verdienste van de in alle staten van ontreddering geraakte verdediging van Willem II. De Tilburgse ploeg, die giste ren alleen in de venijnige middenvelder Hutting, een van NEC geleende speler, een kracht van betekenis had, kan als excuus aanvoeren (trainer Brouwer deed dat ook) dat het drie van zijn beste spelers miste. Doelman Lelieveld, verde- Daarna was de zaak snel bekeken. Kristensen luidde de 20 in, Kreuz zette de aanval door en Wim van Hanegem verleidde Henriksen eerst 'met twee schijnbewegingen voordat hij de bal in het doel schoof. Een dekkingsfout stelde Kreuz tenslotte in staat om Kristensen een niet te mis sen kans te geven. Van de Ham scoor de kort voor tijd tegen. Het zou ten opzichte van Haarlem overigens niet billijk zijn de ongewoon grote triomf vooral toe te schrijven aan de misgrepen van Bas van Noordwijk. Haarlem speelde een zonder meer goede wedstrijd, telde tegen de wel goedwil lende maar te onervaren ploeg van Wil lem II geen zwakke plek en bewees in Boudewijn de Geer, die als linkerspits debuteerde, een speler te hebben gekre gen waarvan het nog veel plezier kan beleven. Behalve De Geer waren vooral ook Pietvan den Berg (weer drie doel punten, zijn totaal bedraagt nu zeven tien), Douglas George (hij beloonde zijn harde werken met een juweel van een doelpunt, Haarlems zesde) en Pieter Huyg zeer solide raderen in de Haarlem- score die op zijn minst opmerkelijk mag hoger had kunnen uitvallen. diger Huijbregts en middenvelder Van de Berg ontbraken wegens blessures en een schorsing en daarmee was de (zeer) jonge ploeg-in-opbouw haar rust bren gende as kwijt. Brouwer: „Degenen die Willem II regelmatig zien spelen, weet dat het gemis van die drie spelers bete kent”. Roggeveen, Van de Munnink, Tabbernee (Van Zanten), Pattinama, Den Butter (Kievit), Van de Heide, Struis, Kwakkernaat, De Leeuw. Scheidsrechter Gans, 4500 toeschouwers. maar niet over al die kansen praten. Ik heb er wel zeven geteld”. Eigenlijk is het logisch dat Telstar na rust wat minder tempo in het spel legde. Ook al wil je zoiets niet, het gaat vanzelf, want in één ding is Excelsior een meester: het in slaap laten sukkelen van de tegenstander. Zoiets is hoogst waarschijnlijk geen opzet van de Rotter damse ploeg, maar het vertoonde spel was in de eerste 45 minuten zo matig geweest, dat het niet meer dan begrijpe lijk is dat Telstar na de hervatting de teugels wat liet vieren. En zowaar: Excelsior ging aanvallen en werd zelfs af en toe gevaarlijk, geholpen door het verdedigend zwakke spel van de Telstar-middenvelders, van wie vooral Jonker in vergelijking met zijn eerste helft ver terugviel. Linksbui ten De Leeuw leek zelfs voor 1-1 te gaan zorgen, maar hij werd door arbiter Gans wegens buitenspel teruggefloten. Het was dan ook min of meer tegen de verhouding in, dat Telstar zijn voor sprong vergroote. De voor de zwakke Frank Kramer ingevallen Colin Ayre schoot van 25 meter hard tegen de lat, waarna de terugspringende bal bij Cees van Kooten belandde, die daarop en waarschijnlijk niet eens met opzet door Van de Munnik en Roggeveen in de tang werd genomen. De hiervoor door arbiter Gans toegekende strafschop werd door Stout foutloos benut (2-0). Libregts: „Die strafschop? Voor mij was dat een lachertje”. De wissel die Castenmiller kort na dit doelpunt toepaste werd door het publiek eveneens als een lachertje ervaren. An dré, die het toch niet slecht had gedaan, ruimde namelijk het veld voor Monne de Wit. Pas na afloop werd duidelijk waar om: André zelf had erom gevraagd An dré: „Ik heb zaterdag wat koorts gehad en daarom kon ik tegen het einde nog maar moeilijk ademhalen. Na een sprintje kon ik bijna niet meer. Daarom ging ik er maar uit”. In het Olympisch Stadion te Rome voerden AS Roma en Juventus hun ontmoeting uit tegen een decor van massale vechtpartijen op de tribunes. De ruim 85.000 toeschouwers hadden meer oog voor elkaar dan voor het voetbalspel, al was het gebeuren op het veld wel de inleiding tot de oorlog op de tribunes. Scheidsrechter Agnolin was in de ogen van het publiek de zondebok, omdat hij (volgens de toeschou wers natuurlijk) voortdurend foutieve beslissingen nam. In de 71e minuut ontging de leidsman een handsbal van Ju- ventus-libero Scirea binnen het zestien metergebied en toen brak de hel goed los. De politie moest er met traangas aan te pas komen om de vechtenden uit elkaar te houden, maar slaagde moei zaam in die opzet. Ook na afloop duurden de veldslagen voort. Vele gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Juventus won met 10 dankzij Bettega. Net als in Genua werd ook hier de wedstrijd voortijdig afgebroken. De Ita liaanse voetbalbond zal zich deze week beraden wat te doen. De opstellingen: Haarlem: Boersma; Wentink, Fransz, Huyg, Derksen, George, Metgod, Kleton, Sadek, Van den Berg, De Geer. Willem If: Van Noordwijk, Neefs, Van Rlel, Damima, Leushuis, Swqans, Hofkens, Hutting, Stovers,, Schutter en Broeken (25-Havermans), Scheidsrechter R^m, 5500 toeschouwers. Barry Hughes, uitbundig gestemd: „Waf ik vooral goed van de jongens vind, dat is dat ze zijn blijven jagen op een zo groot mogelijke overwinning en niet bij 5-1 of zo het verder voor gezien hielden. Met dit doelsaldo staan we er ook in deze periode alweer goed voor. Maar wat zeg ik, we willen gewoon al die periodes winnen. Dan moet competitie- leider Jan Huijbregts maar uitvogelen hoe hij die nacompetitie in elkaar zet. Heeft die man ook Weer eens wat over werk VELSEN. Sjaak Roggeveen, eens een befaamd spits en nu zijn laatste voetbaljaren slijtend als ausputzer bij Excelsor, stelde het heel simpel. „Kijk”, Zuchtte hij, „Telstar heeft van ons ge wonnen omdat dié ploeg gewoon betere voetballers heeft. Zo eenvoudig ligt dat". En weg sjokte Roggeveen, waarschijnlijk al niet eens meer prakkizerend over de 2-0 nederlaag die zijn ploeg tegen Tel- strand had geleden. Voor Roggeveen, een succesvol zakenman, zijn er belangrijke- re dingen dan voetballen in Excelsior. se machine, die bij vlagen formidabel draaide. Wat Haarlem vorige week tegen FC Vlaardingen niet lukte, de tegenstander door middel van een snelle openingstref fer uit de verdedignede stellingen lokken, daarin slaagde het nu in recordtijd. Er was nog geen minuut verstreken of Johnny Metgod werkte de bal met het hoofd langs de als versteend staande Van Noordwijk na een doorkopballetje van Piet van den Berg. Ruim een kwar tier later was het al 3-0 door doelpunten van De Geer vooral in de eerste helft zijn snelheid en balvaardigheid etalerend en Van den Berg en was tussen de bedrijven door een doelpunt van Van den Berg wegens leunen op een tegen stander afgekeurd en had Gerrie Kleton Je kruising van paal en lat geraakt. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Na afloop wer den in Feyenoord’s koffiekamer de zelfde woorden gesproken als op 18 oktober van het vorige jaar toen FC Utrecht met 51 van Ajax verloor, maar mentaal overeind bleef, zodat een algeheel herstel mocht worden verwacht. Het kwam er niet van. De eens zo bruisende Utrechtse ploeg zakte nog verder weg en vorige week escaleerde de negatieve stemming nog verder via Henk Wery’s zo langza merhand beroemd geworden kratje. De ex-Feyenoorder was er zondag in de Kuip zelf verantwoordelijk voor dat de stemming, ondanks de 31- nederlaag, nagenoeg opperbest was, omdat hij revanche nam op Jan Rab. Óp de overwinning van Feyenoord valt niets af te dingen. Op grond van kwaliteitsverschil is de uitslag goed, nfaar met name Henk Wery legde de vinger gevoelig op de Rotterdamse pols. „Feyenoord komt er niet. Wim Jansen is een dik proppie geworden en dat is symptomatisch voor de groep. Deze ploeg was zelfs bang voor een rode lantaarndrager”. Wery sjouwde 90 minuten lang, worstelde tegen de overmacht en ontkwam aan een vernedering. Hij ontving van de 24.000 toeschouwers meer applaus dan in zijn laatste Feyenoordjaren en in die roes sleepte hij FC Utrecht mee. Het verzette zich wanhopig te gen de aanrollende golven, die slechts werden gebroken door een paar inci dentele counters. En juist op die momenten werd de kwetsbaarheid van Feyenoord blootgelegd. Later, toen de kaarten bijna op tafel lagen, bleek de Utrechtse joker nog bijna winstgevend. HAARLEM Het is niet erg waarschijnlijk dat Bas van Noordwijk, de reserve- doelman van Willem II, komend seizoen nog op de loonlijst bij de Tilburgse club zal staan. Eerder dit seizoen stond Van Noordwijk een uur onder de lat in de uitwed strijd tegen Wageningen, dat vooral dankzij de onvrijwillige medewerking van de Brabantse goalie een klinkende 7—1 overwinning bewerkstelligde. Gisteren mocht Van Noordwijk tegen Haarlem de geblesseerde Henk Lelieveld een complete wed strijd vervangen en opnieuw was de balans uitermate ontmoedigend. Niet in de laat ste plaats dankzij een aantal fouten van de Tilburgse doelman leed Willem II de grootste nederlaag in zijn betaalde historie (91) en kwam Haarlem tot een positieve worden genoemd en die nog beduidend Telstar: Van der Meeren, Driesen, André (De Wjt), Van Essen, Bischot, Bij, De Goey, Jonker, Stout, Van Kooten, Kramer (Ayre). SExcelsior: van de Roer, Van de Spek, Het lijkt überhaupt geen pretje, om te voetballen in het Excelsior zoals dat gisteren tegen Telstar speelde. Met name in de eerste helft bakte het elftal van trainer Thijs Libregts er zo weinig van, dat het een wonder mag heten dat Telstar in die periode slechts éénmaal scoorde. Terecht sprak Libregts na af loop: „Ik wou dat we in de voetbalsport gebruik mochten maken van de time out. Dan had ik het na drie minuten al gedaan. We speelden in de eerste helft uitermate slecht”. En toch had Telstar opgezien tegen de wedstrijd tegen Excel sior. Trainer Castenmiller noemde daar een niet eens zo’n onlogische reden voor op: „De laatste drie, vier jaar had Tel star thuis niet meer van ze gewonnen. Dat weet ik zo goed, omdat ik Excelsior zelf heb getraind”. Misschien was het wel daarom, dat Telstar furieus uit de startblokken ging. Castenmiller: „De opdracht was om zo snel mogelijk een goal te forceren”. Na twintig seconden leek die opdracht al te slagen. Een voorzet van Kramer werd door Stout hard ingeknald. De uitblin kende doelman Van de Roer redde ech ter knap, zoals hij dat ook deed op nog een schot van Stout en een kopbal van Cees van Kooten, die overigens aan banden werd gelegd door Excelsior’s uit stekende voorstopper Van de Munnik. Op het moment dat Telstar wat gas terug leek te moeten nemen, doelpuntte Castenmiller’s formatie toch. De Goey lanceerde Kramer, die snel voorzette, waarna Co Stout met een schitterende zweefduik inkopte. Van de Roer was kansloos (1-0). Telstar kreeg, vooral dankzij de erg goed spelende Jos Jonker en Fred Bi-- schot, nog meer kansen, maar op de een of andere manier lukte het Excelsior om de achterstand tot aan de rust op 1-0 te Wellicht zou de moed bij Willem II nog even zijn teruggekeerd als niet on middellijk na het tegendoelpunt van Leushuis Haarlem aan zijn vierde tref fer was gekomen na de grootste blunder van Van Noordwijk. Hij had een door Van den Berg wat te ver voor zich uit gespeelde bal al onder controle, maar liet het ronde ding pardoes vallen waar door het voor de al afremmende topsco rer wel zeer eenvoudig was om alsnog produktief te worden. Zoals Haarlem de eerste helft begon, zo liep het ook na de rust van stapel: met een doelpunt binnen de kortste keren. Deze keer betrof het een beauty van Gerrie Kleton (halve omhaal, de bal ineens op de slof), die daarmee een onthutsende misser van kort voor de rust, hij schoot voor een leeg doel over en naast, compenseerde. Kleton: „Tja, ik had wat goed te maken, al is het in feite niet belangrijk wie de goaltjes maakt. Maar nu wilde ik er koste wat kost eentje in knallen. Wat draaiden we trouwens jofel zeg, niet te geloven zoals die combinaties soms liepen. Wel een verschil met vorige week, zo’n opkik- kertje als vandaag hadden we nodig”. SSss Ss Willem II-trainer Jan Brouwer: „Ja, toen was het wel bekeken na tuurlijk. Al je voornemens gaan in rook op als je na dertig seconden met 1-0 achter komt. Er is niets erger dan met een achterstand een wedstrijd beginnen, want zo was het eigenlijk. Het is na tuurlijk onzinnig om de overwinning van Haarlem aan te vechten, maar het is toch wel een hard gelag als je ziet dat zeker vijf doelpunten het gevolg zijn levensgrote blunders. Het gekke is dat we in feite helemaal niet zo slecht speelden, zeker op het middenveld niet. Maar ja, deze uitslag staat er en begin er maar eens aan om de kater weg te werken. Feyenoord beukte 45 minuten te vergeefs. Wim van Hanegem had een kanjer tegen de kruising in huis, Willy Kreuz zag Henriksen een kogel van vijf meter afstand tot corner werken en toen Jan Rab zijn spelers toeriep dat de rust met 00 in kon gaan, pakte Nico Jansen zijn kans. Bewaker Co Adriaanse liet hem even staan en Vreijsens vöorzet had hij toen voor het inleggen. MS I X I WW” .s'WCS-.x a.-: KR X.'i-X- x axG G' IKa... n-S» x A»--' <4 4 -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11