Militairen en pantserwagens in Beiroet vrijgegeven Portugese boeren dreigen Lissabon JUNTA IN ECUADOR In Madrid 23 Rabin over debat in Veiligheidsraad Gezin Pljoesjtsj nu in Parijs „arrestaties I uit voorzorg” EERBETOON AAN TSJOE I m NBm/m voorooktkbbiok in btnntbrotk. r maandag STELLING ZEKER ELF DODEN STAKING VOEDSELVOORZIENING BIJ HOTELBRAND IN NEBRASKA KROONSTAD SPANJE WIJST SPINOLA UIT VOORNAMEN DOOR NEWSWEEK GEMELDE ONTMOETING MET HOESSEIN ONTKEND CONCLUSIE OS ■1 door nico scheepmaker Hevige arbeidsonrust Staat van beleg afgekondigd w. 19 7 6 1 2 JANUARI EN BUITENLAND 3 BINNEN» jid DOOD cht De Carvalho Iffh c i Coördinatie Demonstratie Hoessein I nist zen ‘hij- van zen teld tien i in een dui- agse Het *ens leer liop zen idag oom de •esi- ieeft be iden mes PR eld eld di en snst BEIROET (Reuter, UPI). Palestijnse guerrillastrijders hebben een ultimatum ingewilligd van het Libanese leger en twintig gevangen geno men militairen en tien pantserwagens vrijgelaten. Het leger had gedreigd dat het anders hun kampen zou aanvallen om de militairen en hun voer tuigen met geweld te bevrijden. (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wesel) Andere lezing izie ralte zijn vijf aan. istig len- nog ■litie uige 1OU- dige een SKH:...., JERUZALEM. „Als Syrië en de PLO erin slagen de resolutie van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten te veranderen en het vredesoverleg van Genève naar de Veiligheidsraad over te hevelen, dan zal er een chaos in het Midden- Oosten ontstaan”, aldus premier Rabin in een interview voor de Duitse televisie aan de vooravond van het Midden-Oostendebat in de Veiligheidsraad, dat vandaag be gint. apt in- 4 I - U-j. Palestijnen geven toe aan ultimatum van Libanese leger voor de naar nen (ADVERTENTIE) O geheim ge- het was J is.'t van houden. op een boeren. Laatst heb ik even, uitgeiegd wat een os was. Een lezer meldde me een korte, maar krachtige en afdoende definitie: „Een os is een stier die zijn rijbewij» i» afgenomen”. de inds >pij- liets hout Idus aker in vier de- aakt ijke tens 1OU- aren i de dat een zor- van onder- dat zij de verhoudingen sinds 1973 toen de Pales tijnen twee militairen ontvoerden. Het leger riep toen de staat van beleg uit en voerde gedurende een maand beschietin gen uit op de Palestijnse kampen bij Beiroet. Een Palestijnse woordvoerder gaf een andere lezing. Hij zei dat het leger het gevecht was begonnen door het vuur te openen op een Palestijnse jeep, waarbij vier commando's werden gedood. Een uitnodiging voor de PLO om het Geneefse vredesoverleg bij te wonen, zal vrijwel zeker betekenen dat Israel niet langer aan de Geneefse vredesconferen tie zal deelnemen. Israëlische woordvoerders laten zich nog steeds optimistisch uit over de uit komst van het debat in de Veiligheids raad, dat zeker 10 tot 14 dagen zal gaan duren. De nadruk wordt gelegd op de punten van overeenstemming tussen Is- Een spreker op de bijeenkomst zei „wij willen niet werken op een collec tieve boerderij in een sovjet-staat”. De grieven van de boeren richten zich tegen de wet op de landhervorming op grond waarvan landerijen zijn of kun nen worden onteigend- Zij willen dat de regering een einde maakt aan de huns inziens onwettige bezettingen van lan derijen. De meeste grote bezittingen in het zuiden zijn al onteigend en de boeren in het midden en het noorden van het land Gratis mini- folder nu verkrijgbaar Kies bij uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. De Spinola die te verstaan kreeg dat hij niet in Spanje mocht blijven, reisde per vliegtuig door naar Parijs, nadat hij onder geleide naar de luchthaven Bara jas was gebracht. Ook ditmaal reisde de géne-an’ weer onder de naam Ribeiro. eren dent •van Hui ver ende het be- mj- iden veer Iste- ver- igen gea- wij- ’PR )or- ikse un- id. >ro- 52- vier had de ibe- zer PARIJS (AP, Reuter). De Russische dissident Leonid Pljoesjtsj is gisteren met zijn gezin vanuit Wenen in Parijs aangekomen voor een verblijf van ten minste drie maanden, tijdens hetwelk hij enigszins bij hoopt te komen van de drie jaar die hij gedwongen heeft moeten doorbrengen in een Russische psychia trische inrichting. 45 >m- na irtij uit ing .ere oe- zijn Nu we het toch over Lenin hebben: Judith Bos merkte na de juiste beant woording van een vraag in de scholie renquiz „Tweekamp” op, dat zij Lenins voornamen zo prachtig mooi vond, na melijk Vladimir Iljitsj Oeljanov. Een misverstand. Lenin was zijn pseudoniem, zoals Stalin het pseudoniem was van Josef Vissarionovitsj Dzjoegasjvili, Molo tov het pseudoniem van Vjatsjeslav Mi- chajlovitsj Skrjabin en Trotski het pseu doniem van Ljev Davidovitsj Bronstein- In Frankrijk spreekt men van een „nom de plume”, een pennenaam, in dit geval zou je beter van een „nom de fusil”, een gewerenaam, kunnen spreken. Vladimii was de voornaam van Oeljanov (de ach ternaam dus) en Iljitsj was de vaders- naam. Als Drees jr. een bolsjewiek was, zou hij Willem Willemovitsj Drees heten en zich wellicht Vanijzer noemen (zoals Stalin). De socialistische partij is bij de eerste vakbondsverkiezingen sinds de coup als overwinnaar uit de bus gekomen. Deze partij kreeg bij een stemming in de bond van employees in het gebied van Lissabon 14.110 stemmen, of bijna twee maal zoveel als de communisten. óór ge- on- ;in- srs- en- ler- 14 i. LISSABON (UPI). Portugese boe ren hebben gedreigd de voedselvoorzie ning van de hoofdstad te staken als de regering haar landbouwpolitiek niet bin- drie weken wijzigt. Dit is besloten vergadering van ongeveer 12.000 die gisteren in de ten noorden Lissabon gelegen stad Braga is ge- Ik heb alles goed overwogen, her en der mijn inlichtingen ingewonnen, en ik ben tot de conclusie gekomen dat ik vóór Roel van Duyn en Han Lammers ben. De boeren eisen dat de regering het landhervormingsprogram terugdraait dat voor een. deel onder de voormalige com munistische minister van landbouw tot stand is gekomen. Als aan hun verlan gen niet wordt voldaan, willen de boe ren de bevoorrading van Lissabon be lemmeren door geen produkten te ver kopen. Dit zou de toch al precaire voed selsituatie van .de hoofdstad ernstig ver slechteren. Naar van officiële zijde is vernomen, is generaal Vasco Goncalves, die vier pro- communistische kabinetten heeft geleid, bij de reserve ingedeeld met behoud van salaris. Zijn vrouw zei tegen de aanwezige journalisten dat haar man te moe was om een verklaring af te leggen maar dat hij „vast van plan is om, als hij weer hersteld is, alle bijzonderheden van zijn strijd te vertellen”. Leden van het ontvangstcomité, dat werd gevormd door ongeveer 30 Franse wetenschapsmensen, intellectuelen en le den van Amnesty International, lieten weten dat het gezin Pljoesjtsj zal 'wor den ondergebracht op een houden plek buiten Parijs. Twee Franse vakbonden wijzers hebben verklaard financiële verantwoordelijkheid voor het gezin op zich zullen nemen totdat is besloten waar Pljoesjtsj zich zal vesti gen. Het Portugese leger is een onderzoek begonnen naai' de activiteit van majoor Otelo Saraiva de Carvalho, de revolutio naire politicus die in november aan de kant werd gezet. Dit heeft zaterdag een legerwoordvoerder in Lissabon bekend gemaakt. Bedankt, dokter Zetzeindebloemen.al die lieve mensen Dit was voorlopig de laatste foto die Varouj Mavelian van het persbureau UPI maakte van de hevige gevechten het af gelopen weekeinde in Beiroet. Even later werd hij door twee kogels in het been getroffen, waarmee hij het vijftiende slachtoffer werd onder de journalisten die de strijd ter plaatse verslaan. QUITO. (Reuter) In Ecuador is gis teren de staat van beleg afgekondigd door de opperbevelhebbers van de drie strijdmachtsonderdelen, nadat president Guillermo Rodriguez Lara eerder op de dag was afgetreden. lar- - Da- ori- Hij de nse te yp- Versclieidene huizenblokken in de om trek hebben door de explosie schade opgelopen. De brandweer denkt aan een gaslek. De gouverneur van Nebraska heeft Fremont tot rampgebied verklaard^ Fremont (Reuter) In het Ameri kaanse stadje Fremont (Nebraska) is za terdag een hotel van zes verdiepingen door een zware ontploffing en een daar opvolgende brand verwoest. Er zijn ze ker elf I doden en 80 gewonden Tien mensen werden vanmorgen nog vermist. De verassing werd begraafplaats van De gevechten tussen christenen, mos lems en Palestijnen breidden zich giste ren uit van Beiroet naar Tripoli en eisten minstens zestig doden en meer dan honderd gewonden in de afgelopen 24 uur. Het dodencijfer van de burger oorlog is hiermee gestegen tot meer dan achtduizend. De boeren namen een motie van wan trouwen aan tegen de huidige minister van landbouw, de socialist Antonio Lopes Cardoso. Deze probeerde vrijdag de ge moederen te sussen met een compromis voorstel dat de landhervormingen be perkt tot boerderijen met meer dan 30 hectare grond in het zuiden van het land. Maar de vergaderende boeren ver wierpen het voorstel van Cardoso en kreten hem uit voor „dief”. Arthur Lehning geniet faam als anar- i chist en verzorger van het verzameld* werk van de Russische anarchist Bakoe- nin. Het communisme is daarbij niet aan zijn kouwe kleren voorbij gegaan (hij moet een jongeman van 17 zijn geweest toen de revolutie uitbrak). Karei van het Reve memoreerde in een gesprek met Lehning dat Arthur Koestier in zijn boek *„The God That Failed” gezegd heeft, dat iedereen zijn eigen Kroonstad heeft. Kroonstad is een marinebasis die ongeveer 50 kilometer van Leningrad af ligt en staat bekend om de muiterijen van de matrozen, waarvan de laatste, in 1921, tegen de Sovjetregering was ge richt, met als eis dat er „Sovjets zonder communisten” zouden komen. Die op stand „van onderop” werd door de Sov- jet-regering bloedig onderdrukt. Met zijn opmerking dat iedereen zijn Kroonstad heeft, wilde Koestier zeggen, dat iedere communist in zijn leven een punt heeft waarop hij het communisme de rug toe keerde. Voor de een waren dat de pro cessen in de jaren dertig, voor de ander was het Boedapest, voor de derde de onthullingen over Stalin, voor de vierde Praag, voor de vijfde het Bolsjoi-baillet, kortom: iedere voormalige communist heeft zijn Kroonstad. Arthur Lehning zei toen tegen Karei van het Reve: „Mijn Kroonstad was Kroonstad”. In een communiqué van het leger werd gezegd dat het incident ontstond doordat de Palestijnen eisten dat het voelsel voor de belegerde kampen door henzelf zou worden vervoerd onder be scherming van Libanese militairen. Dit werd door de legerleiding geweigerd om dat men vreesde dat de Palestijnen de kampen met wapens zouden bevoorra den. Toen het konvooi vertrok werd het door de Palestijnen beschoten en omsin geld. Je bent pas een ware autoliefhebber als je ieder jaar automatisch je oude „auto van het jaar” inruilt nieuwe „auto van het jaar”. MADRID (AFP). Op last van de Spaanse staatsveiligheidsdienst is het voormalige Portugese staatshoofd gene raal Antonio de Spinola zaterdag uit Madrid vertrokken, waar hij de dag tevoren uit Rio de Janeiro was gearri veerd onder een aangenomen naam. vrezen dat zij binnenkort aan de beurt komen. Volgens de Palestijnse kringen gaat de boodschap de tweede die Arafat deze week uit Moskou heeft gekregen over het debat over het Midden-Oosten in de Veiligheidsraad. „De boodschap was belangrijk en dringend”, verklaarden de Palestijnse kringen. „Zij ging ook over de coördina tie tussen de Russische, Syrische en Palestijnse delegaties tijdens het debat.” Volgens het weekblad Newsweek wor den leden van de PLO in een kamp in de Krim getraind door instructeurs van het Russische leger. Bij die gelegenheid waren Nixon en Breznjev het erover eens. dat met de „legitieme rechten” van de Palestijnen rekening moet worden gehouden. Terwijl Israel de zitting van de Veilig heidsraad boycot een stap die vele Israëliërs onverstandig vinden is in Jeruzalem een demonstratieve zitting een ontmoeting zou hebben gehad met koning Hoessein van Jordanië. Dit was gemeld door het Amerikaanse blad „Newsweek”. Volgens het blad had de ontmoeting tot geen enkel resultaat geleid omdat Hoessein eisen stelde die voor Israel onaanvaardbaar waren. Deze gingen over de vestiging van een Pales tijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan. Volgens Palestijnse kringen in Beiroet heeft de leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, een dringende boodschap gekregen van de regering van de Sovjet-Unie. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag Het persbureau AFP meldt, dat een woordvoerder van de Israëlische rege ring gisteren heeft tegengesproken dat premier Rabin in het afgelopen half jaar creet afgekondigd dat zijn regime terug grijpt naar de grondwet van 1945, die voorziet in het hcuden van verkiezingen. Lara trad in de vroege ochtenduren af. Hij deelde mee zijn besluit reeds vier dagen geleden te hebben genomen, de dag nadat zijn 11 man sterke kabinet en bloc met ontslag was gegaan. Dit ontslag viel samen met een tegen de regering gerichte staking van de ver voerssector. Deze staking was de vonk, die in heel Ecuador een explosie van geweld teweeg bracht. Vrijdagavond reeds trok de thans formeel bestaande junta de nationale veiligheid aan zich, waardoor Lara vrijwel van alle macht werd beroofd. De nieuwe Ecuadoriaanse leiders heb ben beloofd tegen eind 1977 de macht aan burgers te zullen overdragen. Generaal Guillermo Duran van de landmacht, generaal Luis Leoro van de luchtstrijdkrachten en admiraal Alfredo Poveda van de marine maakten zich zonder bloedvergieten meester van de macht na een slepende politieke crisis. In de verklaring waarmee hij zijn aftreden bekendmaakte, zei Lara: „Mijn besluit dë macht over ’e dragen' is genomen zonder de geringste militaire pressie”. Admiraal Poveda, de topman van het nieuwe trio, heeft onmiddellijk per de- In het ziekenhuis hébben velen lang de baar van Tsjoe kunnen defileren. Warschijnlijk wordt de urn met de as opgebaard in het cultuurpaleis. de voor malige tempel van de keizerlijke voor ouders. In de hoofdstad verspreiddde de strijd zich van de oostelijke buitenwijken, waar christelijke troepen in pantserwa gens oprukten naar een Palestijns vluchtelingenkamp, naar de hotelwijk. Daar bevochten moslems en christenen elkaar met raketten, mortieren en auto matische wapens. Het incident, dat het gevaar van een rechtstreekse confrontatie van het leger met de Palestijnen inhield, deed zich voor toen Palestijnse guerrillastrijders een legerkonvooi aanvielen dat voedsel wilde brengen naar de Palestijnse vluchtelingenkampen Tal Zaatar en Jisr el Pasja, die sinds acht dagen door chris telijke militie-eenheden zijn omsingeld. Getuigen verklaarden dat ongeveer 500 Palestijnen van het kamp Aabra, in het zuidoosten van Beiroet, het vuur openden op het konvooi, bestaande uit tien tanks en manschappenwagens. Hier bij werden drie militairen gewond en twintig gevangen genomen. Toen onderhandelingen geen resultaat opleverden liet de legerleiding weten dat het kamp zou worden aangevallen als de militairen met hun materieel en wapens niet binnen 12 uur zouden worden te ruggegeven. Een Palestijnse woordvoerder deelde mee dat de helft van het konvooi gister avond was vrijgelaten en dat de rest binnen enkele uren zou volgen. Een le gerwoordvoerder verklaarde rond mid dernacht dat op dat moment alle militai ren en apht van de tien pantservoertui gen uit het kamp waren. „We wachten nu nog op de teruggave van twee voertuigen en de wapens van onze mili tairen”, zei hij. Het incident dreigde te leiden tot de grootste crisis in de Libanees-Palestijnse rael en Amerika en de geschilpunten worden en passant genoemd. Zo wordt hoog opgegeven van een Amerikaanse ontwerpresolutie, die oproept tot hervat ting van de Geneefse vredesconferentie zonder de PLO. Niettemin wijzen Israëlische commen tatoren erop, dat juist gematigde resolu ties. die de „politieke” of „legitieme” rechten van de Palestijnen vermelden, mogelijk niet door een Amerikaans veto getroffen zullen worden, hoewel Israel zulke resoluties als een eerste stap ziet voor een uitnodiging van de PLO in Genève. „De Amerikanen kunnen moeilijk hun veto uitspreken over een tekst die iden tiek is aan die van het slotcommuniqué van de topconferentie van Breznjev en Nixon in 1972 in Vladiwostok”. zo wordt gezegd. Van prof. dr. Karei van het Reve hoorde ik de. volgende twee anecdotes over dr. Arthur Lehning, die vorige week verblijd werd met het eredoctoraat van de Amsterdamse universiteit. In de eerste speelt Lehning een passieve rol, in de tweede een actieve. Lehning en Var. het Reve zaten vele jaren geleden in verschillende instituten in hetzelfde ge bouw. De telefoon rinkelt. Van het Reve neemt op- Een stem met storing vraagt, helemaal uit Parijs, naar „monsieur Leh ning”, klemtoon op de laatste letter greep. Van het Reve, die daar een func tie op hel Rusland Instituut bekleedde, verstond het niet helemaal goed en an- woordde in' zijn mooiste Frans: „Mon sieur Lénine n'est pas la. II est mort depuis mille neuf cent vingt quatre”, hetgeen, zoals sommige intellectuelen onder u misschien weten, zoveel bete kent als: „Meneer Lenin is er niet. Hij is sinds 1924 dood”. Aanvankelijke ontstel tenis, vermengd met droefheid aan de andere kant van de lijn, maar na enig doorvragen werd het misverstand bij tijds opgelost PEKING (AFP). Honderdduizenden chinezen hebben gisteren eer betuigd aan hun overleden premier Tsjoe en-Lai, wiens stoffelijk overschot van het zie kenhuis werd overgebracht naar de plaats van crematie. Men voegde hieraan toe dat deze functionarissen sedert enkele dagen een activiteit ontplooiden de hun vakbonds- taak te buiten ging. Men verwacht de komende dagen gro te arbeidsonrust in Spanje. Er is opge roepen tot stakingen bij de banken, de spoorwegen, de bouwbedrijven de me taalindustrie. In Madrid zijn al veel fabrieken als gevolg van arbeidsonrust gesloten. De eisen betreffen voorname lijk loonsverhogingen. In het weekeinde is het in Madrid erg onrustig geweest. Gisteravond joeg de Politie met rookbommen en knuppels een menigte van enkele duizenden sta kers en studenten uiteen, die een beto ging voor loonsverhogingen, politieke amnestie en vakbondsvrijheid hielden. De demonstratie vond plaats bij het voetbalstadion, waar koning Juan Carlos en zijn echtgenote een wedstrijd bij- woonden. Ook in Pamplona en andere Baskische steden was het onrustig. Duizenden ar beiders waren op straat om loonsverho gingen en amnestie te eisen. verricht op d „De revolutionairen van Papaosjan”, 30 km ten westen van Peking. Het stoffelijk overschot was geplaatst in een grote witte de kleur van de rouw in China autobus, die werd gevolgd door een honderdtal limousines met de hoge regerings- en partijleiders. Veel Chinezen langs de route lieten bij het passeren van de rouwstoet hun tranen de vrije loop- MADRID. (Reuter) De 23 vak- bondsfunctionarissen die zaterdag in Spanje werden gearresteerd zijn aange houden „bij wijze van voorzorg” omdat zij probeerden voor maandag een sta king te organiseren. Zij zullen over en kele dagen op vrije voeten worden ge steld, zo is gisteravond in regeringskrin gen in Madrid vernomen. te van iden ira- nan •dag litie on- 1 Na I ten- I van de Knesset, het Israëlische parle ment: Op die zitting wordt een motie1 behandeld die inhoudt dat joden afkom stig uit Arabische landen betrokken moeten worden bij het Geneefse Vredes overleg. Dit Israëlische, voor propagan distische doeleinden gelanceerde initia tief moet tegenwicht geven aan het offensief van de PLO. Palestijnse vluchtelingen hebben huis en haard moeten verlaten, maar ook joodse vluchtelingen uit. Arabische lan den hebben met achterlaten van alle bezittingen de vlucht moeten nemen. Voor het overige wacht Israel af, weten de dat het moeilijke tijden tegemoet gaat., Er zijn in het hele land extra veilig heidsmaatregelen genomen om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke Pales tijnse aanslagen ter gelegenheid van het debat in de Veiligheidsraad. Vrijdag mocht Jeruzalem daarvan een voor proefje smaken toen in een supermarkt in Jeruzalem een bom ontplofte. SM

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3