Jeugd Rode Kruis zorgde in IJmuiden voor leuk en informatief „Open Huis Jeugddag voor pupillen van rkvv „Velsen” groot succes Haven Verhu izingen bij gemeentelijke bureaus Gilden spoor’ verder van wijk en Gildenlaan toegangsweg Visser gered na val van pier r. «i si els j» Presentatie nieuw plan Velsen-Noord aan OFFICIER EIST TWEE JAAR B «JHI NIEUWS UIT STAD EN STSSEK MAANDAG 1 2 JANUARI 19 7 6 Si CIES i I 9? Bezwaren Ongeloof Geen bewijs Kleurentelevisies Toeval (Van onze rechtbankverslag- geefster) HAARLEM „Deze man heeft tot nog toe één keer de waarheid gesproken, dat was toen hij zei dat hij zijn bedrijf niet in de steek kon laten. En een bedrijf, dat was het zeker wat hij had opgebouwd. Van mij mag hij het een tijdje in de steek laten, ik denk zo aan twee jaar”. Dat was het oordeel vai de Haarlemse officier van justitie mr. Van Riel donderdag over de prak tijken van een Haarlemmer in de autohandel. Een heel speciaal be drijf, een heel speciale handel: het ging om gestolen auto’s die gecom bineerd met onderdelen van auto wrakken geheel nieuwe auto’s op leverden. Van twee auto’s werd er steeds zo één gemaakt. pen aan Voorlichting Belangstelling Jeugdzaken F ilw ■I n: B demonstratie de „gewonden” te helpen. kleurentelevisies la- is- 12- nd gd :er ild 01- la: la/ s”, u.: I Er waren 150 prijzen ter beschikkeng gesteld en voor bijna iedere deelnemer was er een prijs te winnen. Ook werden die kinderen op een flesje sinas getrak teerd. Vice-voorzitter G. Hermans deelde Voor de leiders met de dames zal een grote feestavond op 17 januari in het clubgebouw georganiseerd worden. flauwte kreeg werd vakkundig bijge bracht en afgevoerd. Met de eigen am bulance jeep verdween ook de slagader lijk gewonde van het terrein. sv. er- :r.) u.: l.L Ig, voor voetgangers en indien nodig ook voor politie, brandweer en ambulance. Ongeloof en verbazing over deze auto handel, over de prijzen. Alles is moge lijk, bij kleurentelevisie trouwens ook: toen een getuige op een gegeven ogen blik te kennen gaf dat hij wel kleuren televisies voor f 700 wist te krijgen, leek het op de lippen van de president te liggen om het adres te vragen. Op de tribune zat de achterban, supporters, die gedurende de lange zitting, die in delen over de hele dag uiteenviel, hun makker trouw bleven. De autohandel is met zijn randgebie den een duistere wereld. Figuren als verdachte opereren aan de rand ervan, waar markten en veilingen oude wagens te koop aanbieden. Niet voor niets ba seerde de officier van justitie zijn eis op „gewoonteheling”. Gewoonte bepaalt de aankopen. Zitten er gestolen wagens tus sen, dan vormen handelaren en kopers de clan die elkaar dekt. De officier: „hier is geen bloedverwantschap maar geestverwantschap”. VELSEN. Het bureau belastingen van de afdeling financiën van de ge meentesecretarie dat tot nu toe gehuis vest was in de Lange Nieuwstraat 775, zal dinsdag 13 februari worden overge plaatst naar het stadhuis. Voor informa tie over gemeentelijke belastingen zal dit bureau daarom die dinsdag gesloten zijn. Woensdag kan men er weer terecht, maar dan in het stadhuis kamer 208, 2e verdieping. Het bureau betaling en invordering blijft nog gevestigd in de Lange Nieuw straat 775. Daar moet men dus nog zijn voor betaling van belastingen en inlich tingen over betaalwijzen. Met vaardige handen wisten de leden van het Jeugd Rode Kruis tijdens de De jeugdcommissie waarvan A. Bol de voorzitter is, geeft in nauwe samenwer king met coördinatoren en leiders een geweldige bijdrage aan het voetballen en nevenactiviteiten voor de jeugd. In het bijzijn van burgemeester drs. J. Reehorst knipte de heer Sepp vervolgens het verbandgaas door, waarmee de toe gang tot het Open Huis in de Slinger- muur vrij was. Tegen de middag begon de belangstelling voor het Jeugd Rode Kruis goed op gang te komen en zater dag hebben meer dan honderd mensén een kijkje genomen. Zondag was het iets minder druk, maar toch had men niet over belangstelling te klagen. Vijf jaar geleden heeft de jeugd van de IJmuidense Rode Kruis Kolonne voor het eerst met een open huis haar activi teiten getoond en afdelingsvoorzitter W. Sepp vond het een goed idee om hiervan een traditie te maken. In een kort ope ningswoordje zaterdag om twaalf uur zei hij het liever een „Instuif” te willen noemen om meer in de stijl van de jeugd te blijven. Hij vond, dat er door de jeugdleden erg veel werk was ge maakt van dit Open Huis. „Maar hoe belangrijk het werk van de jeugd ook is, we moeten niet vergeten, dat het Rode Kruis ook zorgt voor een stuk Welfare- werk en voor het werk ten behoeve van de bejaarden.” In het bijzonder noemde hij het tot stand komen van de telefoon- oirkel voor bejaarden. IJMUIDEN. Al die Velsenaren die het weekend de moeite hebben genomen om een uurtje in gebouw De Slinger- muur te IJmuiden te gaan kijken, heb ben daar een goed inzicht kunnen krij gen in het werk van het Jeugd Rode Kruis afd. IJmuiden-Velsen. Want za terdag en zondag hebben de leden van het Jeugd Rode Kruis een open huis gehouden met informatie, demonstraties en een gezellig drankje. brandweer, ambulance en politie door de sporen niet snel genoeg in Velsen-Noord konden komen. Daarom heeft de Stuurgroep, bestaan de uit mensen van Hoogovens en van de gemeente, die het plan had opgesteld, gezocht naar alternatieven. Men meent die gevonden te hebben in het nieuwe plan. VELSEN-NOORD Naar aanleiding van de kritiek op het „plan-Gildenspoor” op de hoorzitting van 3 juni in Velsen-Noord heeft de stuurgroep, die het plan opstelt een aantal wijzigingen aangebracht, waarmee men op woensdag 21 januari opnieuw naar de bevolking toegaat. In de nieuwe opzet blijft Velsen-Noord beter bereikbaar voor het verkeer en komt de GildcnspoorRjn verder van de woonwijk af te liggen. Daardoor kan ook de geluidswal naast het spoor wat lager worden Een ander groot voordeel van het verleggen van het spoor naar de Rijk de Waalweg is, dat het daardoor verder van de woningen af komt te liggen. In het nieuwe plan is die afstand ongeveer 100 meter geworden. Daardoor zal men min der last van het treingeluid hebben en kunnen bovendien de geluidsschermen twee meter hoog worden in plaats van drie meter. Dit komt het uitzicht voor de bewoners ten goede. Verdachte was de heling van vijf auto’s ten laste gelegd, van een aantal kleurentelevisies en verduistering van een in huurkoop gekochte kleurentelevi sie. Om bij het laatste te beginnen: hij had het toestel aan een vriend te leen gegeven, niet verkocht, en hij zorgde nu nog steeds voor regelmatige afbetaling. In het stadhuis ten slotte is het bu reau voorlichting verplaatst van de tweede verdieping naar de eerste. De nieuwe ruimte biedt betere mogelijkhe den voor ontvangst en informatie van burgers die inlichtingen willen over be stuurlijke zaken, over de gemeente en haar instellingen of over Velsen als ge heel. De burgemeester zal dit bureau voor lichting en informatie donderdag aan staande officieel openstellen. Alle genoemde bureaux zijn telefo nisch bereikbaar onder no. 19000, het bureau voorlichting bovendien onder no. 10894. IJMUIDEN. Dank zij een snelle reddingsactie van leden van de IJmuider Reddings Brigade kon een 26-jarige vis ser zijn val van de Zuidpier navertellen. De IJmuidenaar had bij het vissen zijn evenwicht verloren en kwam naast de pier in het koude water terecht. Twee jongens, die het hadden zien gebeuren, waarschuwden direct de IJRB, waarvan de leden druk bezig waren de storm schade aan de reddingspost te herstellen. Met de jeep ging de IJRB direct de piei op. Nadat een drijfvest naar de drenke ling was gegooid, kon de man door een touwladder uit het water gehaald wor den. In het paviljoen Zuidpier werd de verkleumde drenkeling weer wat op verhaal gebracht. Het gewijzigde plan zal op woensdag 21 januari ’s avonds om acht uur in De Schouw te Velsen-Noord opnieuw met de bewoners van de wijk besproken worden. De antwoorden op de vragen, die op de hearing van 3 juni gesteld zijn, zijn vanaf heden in te zien op het stadhuis van Velsen en in De Schouw te Velsen-Noord. De Schouw is daarvoor dagelijks geopend van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur en op 13, 15, 16, 19 en 20 januari ook ’s avonds tussen 19 en 22 uur. De leden van het Jeugd Rode Kruis komen elke woensdagavond in De Slan genmuur bijeen. Bovendien is er maan dagsavonds voor hen een EHBO-cursus. De jonge mensen in de leeftijd van 14 tot 25 jaar hebben echter ook andere activiteiten, zoals het verlenen van hulp op zondagmorgen in het Zeewegzieken- huis, EHBO-diensten op de voetbalvel den en zomers op de strandpost en het jaarlijkse Sport-speel-festijn voor de schooljeugd met van de opbrengst daar van een feestavond voor gehandicapten. De jeugdploeg telt op het ogenblik onge veer 60 leden, maar jongeren, die inte resse voor het Rode Kruis-werk hebben zijn altijd' welkom. eigen „optrekjes”, ,,’t Enige optrekje wat ik nu nog heb is in Breda. En dat is verrekte klein” (Koepelgevangenis, red.) De officier ontlede tenslotte geval voor geval, en uit het totaalbeeld haalde hij zijn bewijs dat verdachte dan mis schien niet juridisch wist dat ze van diefstallen afkomstig waren, maar dat zeker wél begreep. „Gewoonteheling is een keurig net jasje voor grote zwende- larij, op bijzonder professionele wijze gebeurd, met gestolen rijbewijzen ge dekt. Steeds maar weer kon men ande ren misleiden, en men dekte zich weer in met kwitanties. De taktiek van de heren is om nooit iets te bekennen dan de politie kennelijk al weet, en stap voor stap met hen mee te gaan als er iets boven water komt”. Het uitgebreide programma vermeld de: quiz, midgetgolf, huppelbal, verove ren, tv-quiz, sjoelen, handicaprace, en ballenprikken. Een oorverdovend lawaai (er waren ca. 170 deelnemers) gaf een gezellige sfeer aan dit evenement en toen die kinderen aan tafel gingen om de maaltijd te gebruiken was dit het hoog tepunt van deze geslaagde jeugddag. Op merkelijk was dat zeer vele dames hun medewerking aan dit evenement hadden toegezegd. De belangrijkste wijzigingen ten op zichte van het vorig jaar gepresenteerde ontwerp worden gevormd door een ver schuiving van het spoor vanaf Bever wijk naar Hoogovens naar de plaats waar nu de Rijk de Waalweg ligt; het verlengen van de Gildenlaan in plaats van de Vinkenkrogtlaan met een spoor wegovergang over het Gildenspoor en aansluiting daarvan op de Wijkerstraal- weg in plaats van op de Rijk de Waal weg; het maken van een spoorwegover gang voor politie, brandweer en ambu lance tussen de Schulpweg en de Duin- vlietstraat met behoud van het bestaan de tunneltje, en- het leggen van een fietspad vanaf de verlengde Gildenlaan naar de Beeckzanghlaan richting Bever wijk. Dragen rechtszaken, zeker als mr. Vink politierechter op president is, nogal eens het kenmerk van oprechte verbete- Als voordelen van het nieuwe plan ziet men, dat de Gildenlaan de belang rijkste verbinding voor de wijk wordt. De spoorwegovergang daarin zal aan zienlijk minder gesloten hoeven te zijn dan de bestaande overgang in de Schulpweg en ook dan de geplande overgang bij de Vinkenkrogtlaan. Bo vendien zalhet vrachtverkeer minder van de verlengde Gildenlaan gebruikma ken, omdat er geen verbinding met de Rijk de Waalweg meer is en de route voor het doorgaande verkeer waar schijnlijk minder aantrekkelijk is dan de Schulpweg nu. Om de fietsers richting Beverwijk ter wille te zijn, komt er vanaf de Gilden laan wel een fietspad naar de Beeck zanghlaan met aan de andere kant een toegangsweg naar het Handenarbeids- centrum. Het tunneltje tussen Duinvliet- straat en Schulpweg wil men gewoon handhavén. Er is echter naast ook een gelijkvloerse spoorwegovergang gepland Er was door de leden van het Jeugd Rode Kruis voor een aantrekkelijk pro grammaatje gezorgd met naast de ver schillende stands met informatie over Rode Kruis en Jeugdafdeling een de monstratie EHBO. Uit het leven gegre pen was het ongeval dat twee schilders was overkomen en met vaardigheid wis ten de jeugdleden een slagaderlijke bloeding bij de een en een hoofdwond bij de ander te verhelpen. Ook een omstander, die door al het bloed een De wijzigingen in het plan Gilden spoor, officieel geheten „Plan Verbin- dingsspoor Centraal-Zuid”, zijn een di rect gevolg van de hoorzitting van 3 juni met de bewoners van Velsen-Noord. Op die bijeenkomst kwam naast veel kri tiek op het plan als zodanig, omdat men Hoogovens geen verdere uitbreiding gun de, vooral van de zijde van Milieu Defensie, ook veel kritiek op de mindere bereikbaarheid, die het plan inhield voor Velsen-Noord. Vooral was men bang, dat De raadsman mr. Seunke was juist van mening dat he verzamelde mate riaal niet genoeg basis bood voor een bewijs. „Het verband dat de officier legt tussen diefstallen, gestolen rijbewijzen en de aanschaf van auto’s door mijn cliënt ontgaat me” Hij gaf toe: er is geknoeid met chassisnummers. Maar ge woonteheling? Wat kan je meer doen bij aankoop dan rijbewijs controleren en noteren en kwitanties schrijven? Opzet tot koop van gestolen auto’s is er niet aldus mr. Seunke, ja zelfs schuld daar aan door onvoorzichtig gedrag ontkende hij. Tenslotte: waarom zou verdachte op 20 oktober vrijwillig naar de politie zijn gegaan omdat hij hoorde óver proble men met de Volvo? Toch niet omdat hij buiten schot wilde blijven. Hij werd aangehouden en zit nu nog steeds vast. En zeker de komende twee weken nog want de rechtbank wilde hem niet on middellijk in vrijheid stellen zoals mr. Seunke vroeg. Donderdag 22 januari zal hij horen wanneer de vrijheid weer zal dagen. Verplaatst van het stadhuis naar de Lange Nieuwstraat 775 is het bureau jeugdzaken. De heer G. Kwakkel en de recreatie-assistenten zal men daar voortaan kunnen treffen. Telefonisch blijft het bureau bereikbaar via het stadhulsnummer 19000. De officier achtte wel, de raadsman mr. Seunke geen verduistering bewezen. De - verdachte had een fraai verhaal, dat mr. Vink voor zijn rages langs,, her en der ook Jangs z?n ogen zag gebeuren. Hij kocht ze van een vriend, die hem zei dat ze aan een faillissement onttrok ken waren, in Drente. „Ik zet ze in de gang en opééns zie ik de etiketten. Ik denk barst, dat zit niet lekker, da’s uit Haarlem. Nou, toen ben ik ermee terug gegaan, en ik heb m’n géld teruggekre gen. Die acht ruggen heb ik ook geboekt in m’n kasboekje. Ik zou nog duizend gulden terug krijgen, maar dat moest terug naar m’n vriend als tipgeld”. Kort om de hele zaak was volgens hem keurig teruggedraaid. De „verkoper” ont kende dat, genoemde tippende vriend bevestigde het. Komen we bij de auto’s. Een Merce des, een Volvo, een Peugeot, twee Por sches. Elke wagen had zijn eigen ge schiedenis. Bij elk waren ook sterke overeenkomsten, behalve de leuze: „Van twee wagens naar één” was dat vooral dat er steeds verkocht werd op gestolen "ijbewijzen, zodat de wagens op valse namen kwamen te staan. IJMUIDEN. Vrijdag gearriveerd: Areas, Hamburg; Junior Lone, Bombay; Bime, Ventpils; Borre. Oslo; Autostra da, Kopenhagen, Maria, Hamburg; Jem- rix, Whitby, IJmuiden; Gulfleet 5, Cont. Plat; Comtesse, Rotterdam; IJmuiden; Vesta, Hamburg; Hoegh Trotter, Yoka- homa; Stoer, Bremen; Saint Didier, Rot terdam; Rhone. Londen; Constance. Houwendijke, IJmuiden; Tor Finijandia, Gothenburg; Maizuru Mau, Jlligan; Wil debeest, Cont Plat, IJmuiden; Herren - gracht, Varberg, Velsen. Vrijdag vertrokken: Fridel, IJmuiden. Whitby; Marconi, IJmuiden, Kingslynn; Marieke, Antwerpen; Lucator, Zaandam, Colchester; Amsterdam, Umuiden> Noordzee; Randi Dania, West Point; Ire ne S, R’darp; Djatibaran, Huil; Torinia, Drammen; Mercandian Express, Rotter dam; Steinbulk, Le Trepor; Zorsten, Zaandam. Southampton; Toensberg, Ant werpen; Areas, Rotterdam; Dart, Lon den; Petro Krijpost, Rauma; Bison, IJ muiden, Cont Plat; Marie Christine. IJ muiden, Gothenburg; Lokris, Tilburry; Audacia, Londonderry van IJmuiden; Lea Bare, Cont Plat; Kapplnia, Walbrzch, Gdansk; Universy Detwroe- lanski, Gedansk; Valiant, Le Havre; Queensfort, Zaandam, Londen; Bieme, Bremen. Zaterdag gearriveerd: Makiri Smits, Uddavalla, IJmuiden; Brit, Hamburg; Rig Pilot. Cont Plat; Stella Orion, Bre men; Rig Pillot, Cont Plat; Tor Anglia, Immingham; Alca, Klaipeda; Pluto. Dundee; Al Riyadh, Oslo; Vikara, Hous ton; Roma, Le Havre; Vigsnes, Mo- I- Rana, IJmuiden; Nomews Leader, Skogn; Victress, Wisbeck, IJmuiden; Jel- ca, Duinkerken; Kent Shore, Cont Plat, IJmuiden; Hai, Bremen; SeaBure. Cont Plat. Zaterdag vertrokken: Borre, Rotter dam; Gumbeline, Tilburry; Kent Shore, IJmuiden, Cont Plat; Anco Swift, Kristi- ansand; Holland, Terschelling; Marijke Smits, IJmuiden, New Port; Poly Free dom, Gedinia Heerengracht, Velsen, Pa- sages; British Security, Hamburg; Odin, Rotterdam; Raket, Great Yarmouth; Parkesgate. Rochester IJmuiden; Maria, Costravoor; Rhone, Patras; Tor Finlan dia, Immingham; Alca, Hamburg; Inga, Hamburg; Jemrix, IJmuiden, Whitby; Autostrada, Le Havre; Stock, Bremen; Marbon.it, Hamburg; Pavel Dybenko, Zwarte Zee; Tor Anglia, Immingham; Saint Didier, Duinkerken; Makiri Smits, IJmuiden, New Port Moon. Zondag gearriveerd: Smit Lloyd 15, Rotterdam. IJmuiden; Essi Kristine, Norfolk, IJmuiden; Isar, Noordzee, IJ muiden; Thuntank-1, Rendsburg; Rose- nort, Santander; Thuntank-5, Gdansk; Krios, Argentinië; Brandon, Bristol; Hamina, Velsen; Steinbjörn, Caravella, Mantyluoto, West- Het enige wat de verdachte bij iedere wagen weer toegaf, met alle branie die hij' vertoonde was: „ik heb natuurlijk wel wat fout gedaan, ik heb het chassis nummer en het motornummer van wrakken in andere wagens geslagen. Maar dat was voor de belastingen”. In sommige gevallen was hij herkend, maar er zat twijfel in de verklaringen. Zijn verhaal was steeds: het waren auto’s die vernietigd moesten worden voor de Do meinen, auto’s die via via tot hem kwa men. En hij had er geen benul van dat het gestolen wagens waren. Mr. Vink: „Toch merwaardig hè, dat zo’n gewiekste kerel in de autohandel zich steeds weer gestolen wagens laat aansmeren”. Verdachte: „dat weet ik wel, ik zal u vertellen ik durf geen auto meer te kopend ik vind het helemaal te Met bravour gebrachte onschuld bij grootscheepse autozwendel gek”. Uitgebreid vertelde hij hoe hij normaal z’n handel bedrijft, rondrijdend boven ’t Noordzeekanaal, her en der ga- DRIEHUIS De activiteitencommis sie, een onderdeel van de jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Velsen te Driehuis heeft met groot succes de tra ditionele jeugddag voor alle pupillen van deze vereniging georganiseerd. Er werd de jeugdige leden op zondag 11 januari 1976 een speldag in het voormalige missiehuis (nu in gebruik door de Mari ne) aangeboden die aan het einde van de dag werd besloten met het gemeen schappelijk gebruik van de warme maaltijd „boerenkool met worst”. Deze dag was bijzonder goed voorbereid door de activiteitencommissie die geassisteerd w'erd door een groot kader van dames en heren van deze vereniging. Voor de demonstratie EHBO in de grote ruimte van grote belangstelling. Woensdag berichtten we ook al op de voorpagina over de praktijken van deze heer en zijn vrienden die te zijner tijd nog wel voor het hekje zullen moeten verschijnen. De Haarlemse politie slaag de erin een groot aantal autodiefstallen sinds medio 74 op te lossen met hun aanhouding. Het onderzoek nar deze zaak zette de politie bovendien op het spoor naar diefstallen door anderen ook buiten Haarlem, van auto’s en kleuren televisies. Andere politiekorpsen (Am sterdam, Castricum) werden hierbij in geschakeld. ook elders in het land ble ken die sporen te leiden. In totaal kon zo de diefstallen voor bijna een half miljoen aan auto’s in de duurdere prijs klassen en voor 20 mille aan kleurent.v’s worden opgehelderd. Het zwaartepunt van de autodiefstallen lag hierbij in Haarlem. Krios, Hamnö, Bergen; zaan. Zondag vertrokken: Britt, Gent; Bal- done, Ventspils; Mobil Jade. Nordenham; Stella Orion, Bremen; Comtesse, Kins- lynn, IJmuiden; Hai, Bremen; Constan ce, IJmuiden, Oxelosund; Rig Pilot, Grangemouth; Victress, IJmuiden, Kingslynn. ring, reclasseroing en moraal, daar kon je gisteren moeilijk van spreken. Mr. Vink kwam er ook maar niet mee aandragen. Het was een keihard spel om de waar heid op tafel te brengen, waarin ieder z’n rol wel degelijk kende en waarin op z’n tijd ook nog eens smakelijk gelachen kon worden. Bravoure van de kant van de zoveel mogelijk ontkennende ver dachte: „Nee, nou moet u me toch niet steeds in de rede vallen” en „nou gaat u wéér naar een andere auto over, zo maken we d’r wel een zootje van”. Onverstoorbaarheid van de president daartegenover. de prijzen uit. Tevreden en voldaan keerden ouders en kinderen huiswaarts. Ook voor de andere jeugdafdelingen staan vele activiteiten op het program ma. De pupillen gaan dit jaar naar een kamp in Maastricht. Ook worden voor hen nog contact-avoniden In het clubge bouw georganiseerd. Een groep van pu pillen en C-junloren gaat dit jaar naar Denemarken. Andere groepen zullen naar Duitsland gaan. *1 was een r-.4. -,T: F c ih.Hihr'i-it.uHii'ii h ■llfen •,iWL:g o H

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5