Agatha Christie, vorstin van de misdaadroman Kinderloos echtpaar vraagt zich af wat voor wereld zijn we bezig? m Rotterdams Film English National Opera treft International juiste sfeer in ,Rheingold boekt records geslaagd voor herexamen Kennedy’s kinderen sympathiek debuut Supertramp ruimschoots ww? Bi O w Nieuwe groep Atelier presenteert zich Centrum brengt de Toneelschuur 9 sin "TS 11 DINSDAG 1 3 JANUARI 19 7 6 KUNST in WAGNER DOET HET BEST IN LONDENS COLISEUM HAARLEM Toneelgroep Centrum brengt op 14 januari in de Toneel schuur het toneelstuk „As” in première, geschreven door de Ier David Rudkin. Het stuk heeft een belangrijk onderwerp: een kinderloos echtpaar dat probeert een kind te krijgen. Het gaat echter over méér. Rudkin legt een verband tussen de persoonlijke gebeurtenissen en wat er in de wereld om dit echtpaar heen gebeurt, met name de burgeroorlog in Noord- lerland. Het stuk is vertaald en de instudering is dramaturgisch begeleid door Rob Scholten, dramaturg van de toneelgroep Centrum. Met hem hadden we een gesprek over „As”, dat gespeeld wordt door Els van Roo- den, Jules Hamel, Margreet Heemskerk en Frans Vorstman en geregisseerd door Eddy Habbema. LONDEN Het Coliseum is een groot theater, maar het is klein be huisd wat het orkest betreft De triangel moest in een loge zitten boven de orkestbak er was bene den geen plaats meer voor hem. Het was een vreemd gezicht een heer in smoking alleen in een loge met een triangel in zijn hand. Hij had niet veel te doen. ..."T hij moest wel op tijd zijn en dat valt niet mee op zo’n afstand. Wat de entourage betreft heeft het Coliseum overi gens alles mee voor een Wagner- voorstelling. Men zou haast zeggen dat Wagner zelf heeft meegewerkt aan de plannen voor dit theater. Beeldengroepen van dappere hel den en brullende leeuwen houden de wacht op een platform hoog bo- J ven de loges en kijken met ver achting neer op het gepeupel in de stalles. CRIME OF THE CENTURY” NIET OVERTROFFEN „As” "WW** S'” (Van onze kunstredactie) AGATHA CHRISTIE het internationale repertoire me. door Jac Heijer de >5 JOHN OOMKES de naam van haar man als schrijvers naam dragen. Later trouwde zij met de archeoloog Max Mallowan, die zij dik wijls op zijn excursies naar het Midden oosten vergezelde en waaraan we een paar van haar geschiedkundige detecti ves hebben te danken. een die Centrum speelt deze week elke avond tot en met zondag, „As” in de Toneel schuur, Smedestraat 23. HAARLEM. Nauwelijks hee.ft Agatha Christie, ongekroonde koningin van de mis daadroman, haar populairste held Hercule Poirot laten sterven in haar laatst ver schenen boek Curtain, of ook voor haar is het doek gevallen. Zoals de klassieke speurder in ruste roze* kweekte sinds de dagen van Wilkie Collins wiens sergeant Cuff dat deed, zo kweekte ook Agatha Christie rozen in haar latere leven. Het is een zachtzinnige compensatie voor zoveel bemoeienis met de gewelddadige dood. Vijf Amerikanen treuren over de kater na de jaren zestig. Scène uit „Kennedy’s Kinderen''’ door Atelier. Men ontdekte haar enkele maanden na haar verdwijning in een sanatorium ergens in Noord-Engeland. Ondanks haar ongelukkige huwelijk bleef zij wel ROTTERDAM (ANP). Film Inter national in Rotterdam viert volgende maand zijn eerste lustrum met een re cord aantal voorstellingen. Gezien de groeiende belangstelling voor het enige jaarlijkse festival dat Nederland kent is de capaciteit aan zitplaatsen met 20.000 uitgebreid. De meer dan tweehonderd voorstellingen worden gegeven in vijf zalen, waar in totaal 50.000 zitmogelijk- heden zijn. tieuze vrouw onderricht gaf Tot dusver is Centrum het enige van de repertoiregezelschappen, die conse quent Nederlands schrijftalent aanboort. De Haagse Comedie begint er ook weer wat aan te doen. „Centrum heeft de vicieuze cirkel van buitenlands repertoi re willen doorbreken. Dat is een moei lijk proces geweest en ik kan me voor stellen dat andere gezelschappen er voor terugschrikken de knoop door te hak ken”, aldus Rob Scholten. schap uit het oog wil verliezen. Met die eigen kweek, gaat het volgens Rob Scholten op het ogenblik goed. Hij en de andere dramaturg van Centrum, Carel Alphe- naar, houden regelmatig een „dramatur gisch spreekuur”, waar het hele gezel schap met vragen kan komen. Boven dien is er sinds kort een schrijverspver- leg, waaraan Herman Lutgerink, Gerard Lemmens, Henk Bemlef, Per Justesen, Ton Vorstenbosch en Kees Holierhoek deelnemen. Het gaat niet alleen over honoraria en andere technische dingen, maar ook over inhoudelijke zaken. Er zijn enkele opdrachten uit voortgevloeid voor stukken voor het lunchpauzethea- ter, dat Centrum in Bellevue geeft en dat zeer druk bezocht wordt. Met Agatha Christie, die in 1971 in de adelstand werd verheven, is een van de populairste detectiveschrijvers na Sir Arthur Conan Doyle heengegaan. Dat ziï ook postuum van zich zal laten horen is wel zeker; ze heeft dit meermalen air belofte laten doorschemeren. elektrische piano en de stem van Hodgson zo mooi afsteken. Symfonische mu ziek, vol tempowisselingen en adequate breaks, waarin veel invloeden van ande ren verwerkt zijn (10CC, Procol Harum, Genesis en nog zo’n tiental). Tijdens het concert met de zonnige strandparasol in een hoekje wordt een geweldige set afgewerkt, met songs afwisselend afkomstig van het Crime album en de Crisis?-opvolger. School is een geijkte binnenkomer, waarna ’t van een bluesy ritme voorziene Ain’t Nobody Like Me via de P.A. wel erg hard wordt uitgestuurd. Vanaf het derde nummer is Supertramp echter op de juiste tempera tuur en wordt ons een prachtig vervolg voorgeschoteld. De Crime-nummers als Bloody Well Right, Hide in the Shell (met 3 keyboards), het van leuke visuele vondsten voorziene Asylum (I), Dreamer en het met ’n onderkoelde pathos ge brachte Rudy blijken het dan ook live beter te doen dan het gros (Sister Moonshine, The Meaning, Another Man’s Women en het geflopte Lady) der nieuwe lingen, hoewel het niveauverschil aanmerkelijk kleiner en minder hinder lijk is dan thuis achter de boxen. Een uitzondering als Poor Boy wat een embrouchure heeft Helliwel! bevestigt de regel. De toegift is niet de meest uitgekiende apotheose, die ik ooit gezien heb, maar alia. Afrondend stellen we met alle bezoekers tevreden vast dat het concer teren van Supertramp verademend werkt dat Helliwell door zijn relative rend podiumgedrag een unieke frontman is en dat Crime of the Century wellicht de Sgt. Pepper is van onze dagen. Crisis minder? Ja, nou en? De Batles eve naarden het niveau van Sgt. Pepper toch ook nauwelijks Voor het festival, dat van 20 tot en met 29 februari wordt gehouden, heeft Film International een wereldpremière. Het is de film „Central Bazar” van de Engelse cineast Steve Dwoskin. Het heeft als thema menselijke onverdraag zaamheid en het onvermogen tot com municeren. De Griekse regisseur Theo Angelopou- los, die de veelbesproken film „O Thias- sos” over dertien jaar Griekse geschiede nis (1939-1952) maakt», zal bij de verto ning van zijn film in Rotterdam aanwe zig zijn. Film International vertoont voorts Bianco e Nero” van de Italiaanse cine ast Pietrangeli. Het is een documentaire over het fascisme, waarin een aantal interviews met de leiders van de fascis tische partij is opgenomen. De Hongaarse cineaste Judit Elek, die in 1969 internationaal bekendheid kreeg met haar eerste speelfilm „Sziget a Sza- rasfoldon” (De dame uit Constantinopel), zal in Rotterdam aanwezig zijn met twee nieuwe films. Robert Kramer en John Douglas uit Amerika maakten een film over de mensen in hun land tegen de achter grond van de oorlog in Vietnam. De titel van deze film is „Milestones”. Op het Festival van Cannes oogstte de film veel succes. Een van de klassieke films die nooit in Nederland zijn uitgebracht is „La regie du Jeu” van Jean Renoir. De film, hie nu op het festival te zien is, dateert uit 1939. Een Europese première is de Japanse film „Karayuki-San” van Shohei ima- mura. Voorts worden flims vertoond uit Duitsland, Canada, Zwitserland, België, Perzië en Marokko. „Sonate” is de titel van een Nederlandse film, vervaardigd door Frans van der Staak, van wie nog twee andere films worden gedraaid. Dick Maas komt met „Picknick”. Een andere Nederlandse film is „botsend on derwijs”, die gemaakt is onder regie van Harry Swinkels, Joost Sternheim, Ralf van Doorn en Marike Willekens. krijgen in de gaten dat ze daar persoon lijke moeilijkheden mee hebben. Ze gaan dan een aantal doctoren langs en onderwerpen zich aan voorschriften en technieken om toch een kind te krijgen. Maar juist daardoor raken ze verwijderd van hun liefde voor elkaar. Het maken van een kind wordt een proces op zich. In de loop van het stuk krijgt de vraag „waaraan zijn we eigenlijk bezig” veel meer vlakken. Ze vragen zich geleidelijk af: zijn we bezig voor ons zelf of ter wiHe van de dingen buiten ons en zijn we niet bezig de natuur geweld aan te doen?” aldus Schotten. Daar komt bij dat de man van dat echtpaar uit Noord Ierland komt. Wan neer een familielid is omgekomen bij een bomaanslag, gaat hij terug voor de begrafenis. De familie stoot hem uit, omdat hij geen kinderen kan krijgen, vroeger eer.s een homofiele relatie heeft gehad en hij bovendien wijst op de zinloosheid van geweld. Hij is niet zo fanatiek de protestantse zaak in Noord Ierland toegedaan. Rob Schotten: „Dat maakt hem verdacht in de ogen van zijn familie en bij de begrafenis wordt hij door de mannen teruggewezen naar de vrouwen in de begrafenisstoet.” Volgens Schotten groeit de overgang van een persoonlijk probleem naar de maatschappelijke aspecten op organische wijze. „Het is een zandloper vorm; heel langzaam zie je het stuk groeien naar grotere gebieden. Maar het wordt alle maal bezien vanuit de ervaring van die Supertramp is een betrekkelijk nieuwe komeet aan het popfirmament, zij het dan dat de conceptie van de groep terug te voeren is tot het midden van de jaren zestig. De groep is in de huidige forma tie een kleine twee jaar bijeen, waarvan een groot gedeelte van het eerste seizoen is zoekgeraakt bij de intensieve opnames voor het album Crime of the Century. Het wordt begin 1975 uitgebracht en bezorgt de groep internationale erken ning, aanhang en een groeiend succes (dezer dagen zelfs een gouden plaat). De muziek is geschreven door de he ren Richard Davis (piano,orgel,zang)en Roger Hodgson (gitaar, toetsen, zang). Dit tweetal zorgt in samenwerking met blazer John Helliwell (Saxen en daar naast mellotron en zang) voor een hoogst herkenbaar en oorspronkelijk ge luid en voor een boeiende interactie op het podium. Het geheel het tot in de puntjes uitgevoerde zangwerk én de uitgelaten melodieën steunt op de solide Ameri kaanse drummer Bob Benberg die door dreunend samenspeelt met de Schotse bassist Dougie Thompson en zo het don ker getinte geheel produceert, waartegen de hoge registers van de mellotron, de officier Archibald Christie. Uit dit hu welijk werd één dochter geboren. Het huwelijk mislukte door de voortdurende ontrouw van haar man. Intussen had ze haar eerste detectiveroman The mysteri ous affair at Stiles geschreven met Her cule Poirot, een naar Engeland geëmi greerde Belg, als particulier speurder. Haar grote succes kwam evenwel pas met haar tweede roman The murder of Roger Acroyd, die in 1926 verscheen. Die roem werd mede bepaald door het ge rucht dat in die tijd rond haar naam ontstond. Door haar scheiding in een zenuwcrisis geworpen verliet ze haar huis en bleef wekenlang spoorloos; ze werd een geval van geheugenstoornis en er waren kranten die van een reclame stunt spraken. De assistent die Poirot in zijn eerste avonturen bijstaat, de arts captain Has tings, door kenners de domste Watson uit de detectiveliteratuur genoemd, liet zij al gauw vallen. Naast Poirot werd de oude vrijster miss Marble haar populair ste figuur; zelf was zij daar ook het meest op gesteld. Naast Poirot en miss Marble creëerde Agatha Christie nog als speurders het echtpaar Beresford en de schrijfster Ariadne Oliver, duidelijk een alter-ego van haarzelf. Want behalve detectiveromans schreef zij ook nog serieuze literaire romans onder de naam Mary Westmacott, die echter niet het succes van de detectives behaalden. Bo vendien schreef zij korte verhalen voor het toneel. Het meest bekend werd The Mousetrap, dat sedert 23 jaren avond- aan-avond draait in Londen en dat tal loze acteurs versleten heeft, mag men wel zeggen. Wij Hollanders kunnen ons haast niet voorstellen dat de flegmatieke Engelsen enige belangstelling koesteren "an Wagner, maar n...„„..menigte gezien heeft, die bij de première van Rheingold het theater bin- nendrong, is spoedig overtuigd van het tegendeel. Trouwens in Londen kan men iedere avond twee of drie opera’s zien en de zalen zijn meestal uitverkocht. Wagner zelf is in. Londen geweest toen hij uit Riga moest vluchten zonder pas poort. Deze clandestiene zeereis (1839) is de grondslag geweest voor zijn opera „Der fliegende Hollander”. Wagner vol tooide „Das Rheingold”, maar door de vele technische problemen was de eerste uitvoering pas in 1869. Hoewel die tech nische uitrusting van het Coliseum zeker niet up to date is, hebben wij toch de AMSTERDAM. Een flink gedeelte van het publiek in het uitverkochte Concertgebouw heeft gisteravond met samengeknepen billetjes het Super- tramp-concert zitten afwachten. De spanning of hun nieuwste song materiaal, van de veelbekritiseerde laatste elpee Crisi? Whaht Crisis? afkomstig, de toet steen der kritiek even gemakkelijk zou doorstaan als dat van Crime of the Centrury, is op zo’n moment voelbaar. De hooggeschatte formatie moet het gevoel hebben gehad gedwongen te zijn een herexamen af te leggen. man Je krijgt geen maatschappelijke Parallel opgedrongen.” Die man is volgens Rob Schotten een echte Ier, die probeert zijn problemen af ♦e leiden via rationalisaties. De vrouw doet het omgekeerde; zij is bezig allerlei dingen weg te stoppen en pas op het eind vertelt ze een droom, waaruit blijkt wat ze altijd verdrongen heeft. Nu is de Noordierse kwestie toch wel ver van ons bed, verder dan bijvoor beeld het probleem van de Zuidmoluk- kers. Rob Schotten vertelt dat in een vroeg stadium bekeken is of het stuk over te brengen was naar een typisch Nederlandse situatie, zoals Centrum wel meer doet. Er is gedacht aan de Zuid- molukkers, maar ook aan Israël. Maar men heeft daar bij de vertaling tenslotte vanaf gezien omdat de Ierse kwestie ook in de kleinste details innig verweven is met de structuur van het hele stuk. „Als we daarin zouden zijn gaan snijden, dan zouden we hele subtiele dingen hebben moet weglaten.” Rob Schotten meent dat het stuk van belang is omdat het probleem van de kinderloosheid bij een op de tien echtpa ren in ons land voorkomt en dat de andere zaken, die in het stuk worden aangesneden eigenlijk iedereen aangaan. Bij de voorbereiding heeft Centrum con tact gehad met de Raad voor de Kinder bescherming (er is namelijk sprake van adoptie) en de Rutgersstichting van de NVSH (vanwege de kinderloosheid). „As" is volgens Schotten een school voorbeeld van het soort repertoire dat Centrum voor ogen staat, omdat de indi viduele problematiek tegelijk met haar plaats in de samenleving worden uitge beeld. Onlangs heeft de afdeling toneel van de Raad voor de Kunst kritiek geleverd op de maniei' waarop Centrum z’n uitgangspunten waarmaakt. Hij be grijpt niet waarop de afdeling toneel doelt, gezien stukken als „Bingo” en „Overstekend wild” die vorig seizoen op het repertoire stonden. Hij vindt het jammer dat „As” niet geschreven is door een Nederlander. Centrum legt zich toe op eigen kweek, maar dat neemt niet weg dat het gezel- „Kennedy’s kinderen” is geschreven vanuit de grote kater, waaraan de gene ratie lijdt die in de jaren zestig jong en opstandig was. Vijf mensen van rond de dertig jaar zitten in een New Yorkse kroeg. Ze hebben elk de jaren zesui^ vp een heel verschillende manier oeleem Een kantoormeisje heeft haar ziel en zaligheid opgehangen aan de gedachtenis van John Kennedy. Een Vietnamvete- raan is totaal geschift van het front teruggekomen. Een acteur uit het eerste undergroundtheater is verbitterd over de het verval van dit fellevende theater naar modieusheid. Een knap gogo-danse- resje betreurt het dat de wereld geen nieuwe Marilyn Monroe nodig heeft en dat haar „concurrentie” bestaat uit tra vestieten. Een meisje dat met alle prot sten en drugs uit de jaren zestig heeft meegedaan, tekent de verloedering van de politiek actieve hippiebeweging? Het vijftal heeft geen enkel contact met elkaar en zoekt dat ook niet. Het enige dat ze gemeen hebben is de drank en de maatschappelijke desillusie, die u opgebouwd door i .....er tussen de viaM. ti van het hele i.i.i... ...r.irner dat regisseur Paul Mel ton, evenmm ms de regisseur van de Engelse vcc.rite.ling, juist dat volslagen gevre „a:i soi...i .ntett niet op een of uidfe^e v i. e heeft kunnen laten ,.re>... „i -o- _e_. ornaat de schei ding tussen ue personages niet als wezenlijk dramatiscn gegeven is ge ut uikt, krijgen oe monologen iets vlaks en de o„ .ets w.ilekeurigs zonder climax. De vertaling (van Bob van Tol) is zeer bruikbaar, al is per definitie veel van het harde, bitse dat het Amerikaanse taalgebruik kenmerkt, verloren gegaan. De valsheid bijvoorbeeld van de ^cteur en de onoewuste publiciteitsdrang van het hippiemeisje zijn vrijwel geheel ver dwenen. De spelers hebben hun figuren heel dicht naar zich toegehaald. Ze zijn niet zulke opmerkelijke talenten, maar nun Inzet i;. zeer persoonlijk en oprecht. Hun spel is vaak ontroerend (Paul Beu- dei ui het begin bijvoorbeeld, en soms Kika Mol en Adrienne Kleyweg). Maar dat is niet genoeg. De tekst bevat ook een egoïstische monomane ondertoon die de verant woordelijkheid voor het isolement bij deze figuren zelf legt. De spelers halen dat er niet uit. Ze zetten de personages niet compleet neef. Ze geloven te letter lijk in «ie tekst. Er is geen afstandelijk heid. Alleen Ellen Röhrmann als de Kennedyfan probeert het, maar gebruikt daartoe een blijspeltechniek, die niet zo goed in dit stuk past. Het decor van de kroeg van Benno de Vries is verzorgd realistisch, misschien iets te gezellig. Ot to Nelemans is een opvallend onopval lende 'barkeeper. De voorstelling, die geproduceerd is door de Theaterunie, gaat deze week in de Brakke Grond en daarna op tournee. illusie gekregen, dat wij ons op de bodem van de Rijn bevonden, waar wij op een zeker moment met Alberich het Rijngoud ontdekten toen wij niet meer afgeleid werden door de drie rond zwemmende Rijndochters. Deze Alberich is een merkwaardige man hrt libretto moet hij eer. —jn en hij is een dwerg deze Deiek Hammond Stroud, maar met een stem als een reus. De manier waarop hij zijn slaven die met het goud slepen afranselt, is om kippevel van te krijgen. Je kunt „Rheingold” alleen maar opvoe ren als je zo’n zanger voor de rol van Alberich kunt vinden. Trouwens alle zangers waren uit het goede hout gesne den. In het bijzonder Norman Bailey (als Wotan) en zijn „handlanger” Emile Belcourt (als Loge). Bailey heeft een prachtige bronzen stem, die 'hij goed weet te gebruiken en Belcourt is een ongewoon sterke tenor geen brul lende Wagner-tenor, die als een zoutpi laar op het toneel staat hij zingt met muzikaliteit en acteert met grote na tuurlijkheid. De zangeressen zijn veel minder, Fric- ka (Katherine Pring is een lieve Engelse mevrouw, die veel van haar man houdt, maar niet weet dat zij allesbehalve en gelachtig moet zijn. Anne Conoley (Freia) gedroeg zich en zong als een onnozel schaap. Zij liep rond in een witte soep jurk en was het toppunt van onaantrek- kelijkheid. Maar dit waren kleinigheden vergele ken bij de kolossale, artistieke prestaties die door de rest van het gezelschap gelverd werden. De zeer moderne decors van Ralph Kotai waren verbluffend een voudig, maar enorm suggestief en de belichting van Robert Ornbo getuigde van technisch meesterschap. Het orkest onder leiding van Charles Mackerras speelde voortreffelijk en met een zekerheid alsof een Wagner-opera dagelijks werk is. De English National Opera heeft met deze Rheingold laten zien, dat zij de bijna onoverkomelijke eisen van Wagner volledig onder de knie heeft. In de komenende veertien dagen volgen de „Walkure”, „Siegfried” en „Gotterdammerung”, waarmee de „Ring der Nibelungen” wordt afgesloten. Alle voorstellingen gaan in de Engelse verta ling van Andrew Porter, maar het merk waardige is dat dit absoluut geen af breuk doet aan het geheel, integendeel Wagner laat zich uitstekend in het En gels zingen. Het is de moeite waard om ervoor naar Londen te gaan. J. H. MOOLENIJZER Robert Lloyd (links) als Fasolt en Norman Bailey als Wotan in „Das Rheingold”. Agatha Mary Clarissa Miller werd in 1890 in Torquay, het artiestenplaatsje aan de kust van Devon, geboren. Haar vader was Amerikaan en heette Frede- rick Alvah Miller. Hij speelde echter rol in haar leven. Haar moeder was een begaafde ambi- die haar dochter thuis en van een artistieke loopbaan voor haar dochter droomde. Al vroeg schreef zij verhalen en gedichten en op 16-jarige leeftijd ging ze een jaar naar Parijs om daar operazang te stude ren. Ze ontdekte bijtijds daar toch niet voldoende talent voor te bezitten. Weer terug in Engeland leidde ze het leven van een meisje van goede stand in een artistiek milieu. Haar buurman, de ro manschrijver Eden Philpots, spoorde haar, evenals haar moeder, aan verder te gaan met schrijven. Voor ze goed en wel aan een literaire carrière kon werken trouwde ze met de „Ik heb het gevoel dat het wel eens wat kan worden”, zegt Rob Schotten terwijl zijn uitspraak als rechtgeaard theaterman afklopt onder de leestafel van het Centrum Bellevue-café De Smoeshaan. „Ik ben zelden een stuk tegengekomen met zo’n directe sociale zeggingskracht en waarin vorm en in houd zo specifiek met elkaar samenhan gen”, zegt hij en kan het ook weten, want Schotten leest jaarlijks honderden stukken. „De inhoud heeft direct te maken met heel menselijke problemen. De vorm is gefundenes Fressen voor de acteurs, maar ligt heel dicht bij de inhoud. Het begint bijna als een documentaire. Het voert twee mensen ten toneel, die een paar jaar getrouwd zijn en een kind willen hebben. Dat lukt niet en ze maar een kleine AMSTERDAM. -Er is eet nieüi. e t...e,.igroep opger.ci.t, ,.te.i^r >?,.e..e ,.ec ts een coöperatieve vereiiiginy i,,el ee'.. Mervaagst ontschreven doelste.li.y „het ontwikkelen van toneel”. De groep bestaat uit Elisabeth Versluys, Em.: p Lopez Dias, L m. de 'aas en regisseur iaxli Meltou, benevens V'vf jongere spe ten liOo via Tol, Kik Mot, Adrienne Kleyweg, l'lien Röhrmann en PaulBeu- ael. De laatste vijf presenteren als eerste stuk: „Kennedy’s kinderen’ van Robert Patrick. Een sympathiek debuut van een zeer Amerikaans stuk dat ze.js in een Nederlandse vertaling van een groot deel overeind blijft staan. Dat had ik niet verwacht nadat ik enkele maanden gele den een sterke Engelse voorstelling er van zag tijdens een tournee voor het WIKOR. *6* am J

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11